S)e &2id6e(Boti/fcci/rit Krupp's rijk wordt verdeeld Eéndaags retourtje Amerika Is vliegen met straaljagers gevaarlijk Op zoek naar Rommels schatten Staf vond evenmin een oplossing Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12674 Dagjesmensen naar Amerika Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Gesplitst in vier delen Het industriële „rijk" van de voor malige Duitse wapenkoning Alfred Krupp zal weldra in stukken uiteen vallen. De geallieerde Hoge Com missie heeft n.l. in samenwerking met deze 44-jarige telg van de Krupp- familie een plan opgesteld en ter goedkeuring aan de Westduitse rege ring voorgelegd, waarbij de uitge strekte bezittingen in vier delen worden geplitst en Alfred Krupp niet meer te maken zal hebben met de staal- en steenkolenproductie. Daarna zal Krupp echter nog een be zit houden ter waarde van 4 a 600 millioen Mark (pl.m. 450 mlllioen), waaruit hij een jaarlijks inkomen zal trekken van 5.320.000 Mark (pl.m. f 4.8 millioen) Aanvankelijk was na de oorlog het ganse bezit van Alfred Krupp door de Amerikanen in beslag genomen, ter wijl hij zelf wegens oorlogsmisdaden tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld werd. Maar vorig jaar werd hij uit de gevangenis van Landsberg ontslagen en weer in het bezit ge steld van zjjn gigantische vermogen. De industrie wordt volgens het nieuwe plan verdeeld in vier catego rieën: 1. De Rheinhausen-staalfabriek met een jaarlijkse productie van 1 y millioen ton staal en 1^ millioen ton steenkool. Zij wordt geheel aan de controle van Krupp onttrokken, waarvoor hij echter compensatie ont vangt ter waarde van 168.5 millioen Mark, benevens later wellicht nog eens 25 millioen Mark. 2. De overblijvende kolenmijnen met een jaarlijkse productie van %y2 millioen ton. Deze mijnen, waarin Krupp's aan delen worden geschat op 95 millioen Mark, worden geheel verkocht; Krupp behoudt alleen een aantal aandelen, waaraan geen stemrecht verbonden is. 3. Twee machinefabrieken ter waarde van 17 millioen Mark, die in handen zullen komen van twee van Krupp's familieleden. Alle overige bezittingen, die geheel in handen van Alfred Krupp zullen blijven en o.m. omvatten een machinefabriek, de vermaarde Guss- staalfabriek te Essen, waar de Krupp- familie de eerste kanonnen maakte (thans geheel ontmanteld en ver deeld in 37 kleine industrieën), een locomotiefwerkplaats, 'n staalfabriek, scheepswerven in Hamburg, Bremen en Kiel, enige handelsmaatschappijen enz. Pakistaans vliegtuig verongelukt In de omgeving van Jheloem in de Pendsjaab is Dinsdag een transport vliegtuig van de Pakistaanse Lucht macht neergestort. Alle inzittenden, vijftien passagiers en een bemanning van drie leden, kwamen om het le ven. Onder de omgekomenen bevindt zich de inspecteur-generaal van de Pakistaanse politie. Verder waren elf officieren van de luchtmacht en zes onder-officieren aan boord. Het is het ergste ongeluk, dat de Pakistaanse luchtmacht sinds haar oprichting in 1947 tot dusver heeft getroffen. Record van straalvliegtuig Eisenhowers rede baarde opzien Generaal Eisenhower's rede van i Maandag voor het American Legion (de Amerikaanse oud-strijdersorga- nisatie) heeft aan de meeste Britse bladen uitvoerige commentaren ont lokt. In het bijzonder heeft de pas sage, dat „de Amerikaanse regering het Kremlin eens en voor altijd moet vertellen, dat zij de Russische posi tie in Oost-Europa en Azië nimmer als bestendig zal erkennen" de aan dacht getrokken. De „Yorkshire Post", het conser vatieve orgaan, dat wel „het blad van minister Eden" is genoemd, schrijft hierover: .Eisenhower's standpunt verschilt wel radicaal van de lijn welke tot dusver door zijn democratische tegenstanders is ge volgd. Hun politiek is geweest ver dere Russische agressie te beletten, maar niet de Russische invloedssfeer met geweld te beperken tot de Rus sische grenzen". Stalin moet zich echter stellig re aliseren, dat de rede van de gene raal, ondanks de krachtige bewoor dingen, geen voorspelling van oor log is. al was het alleen maar omdat de Ver. Staten geen territoriale eisen tegenover Rusland hebben. De Engelse straalbommenwerper „Canberra" heeft gisteren de eerste écndaagse retourvlucht over de At lantische Oceaan volbracht. De ma chine vloog 4 uur en 34 minuten van het vlie^ eld Aldergrove in N.- Ierland naar Gander op Newfound land en in 3 uur 25 minuten terug. Op de heenreis bedroeg de gemid delde snelhr'i 730 kilometer per uur, op de teru P.50, zo luiden de niet- officiële op en van de „English Electric Company", in overleg met de „Royal Aera Club" vastgesteld. De werkelijke vliegtijd van de retour vlucht, die ruim tien uur duurde, was nauwelijks acht uur. De hele tocht, over een afstand van 4144 mijl, werd afgelegd in de tijd-van 10 uur 4 minuten, het opont houd van twee uur op Gander inbe grepen. De slanke „Canberra" sloeg met glans alle voorgaande snleheidsre- cords op de overtocht van West naar Oost. Het toestel werd op de terug weg geholpen door de straffe bries, die het op de heenweg tegen had ge had. Om vier minuten over half zeven Nederlandse tijd was de straalbom menwerper des morgens van Alder grove opgestegen en om acht minu ten over half vijf Tc wam het "toestel weer aan de grond op hetzelfde vlieg veld. Wing commander Roland Bemont, de gezagvoerder, sprong glimlachend was gekomen. Na hem volgden de tweede piloot, Peter Hillwood en de navigator Denis Watson. Even daarna bracht een boodschap per een telegram van de premier van Noord-Ierland, lord Brookeborough: „Mijn hartelijke gelukwensen mét deze prachtige prestatie, dij een nieuw lichtpunt zal vormen in de ge schiedenis van de luchtvaart." Aldergrove wordt doorgaans streng bewaakt, maar ditmaal werd een uur voor de aankomst van de straalbom- GOUD IN WORST Goud verborgen in een stuk sala- miworst, een wandelstok van goud maar gelakt alsof hij van hout was, zwartgeverfde autobumpers van massief goud en vernikkelde gouden naafdoppen dat zijn zo enkele van de trucs die werden toegepast door de vijf smokkelaars, die Maan dag voor de New Yorkse rechtbank in staat van beschuldiging zijn ge steld. Smokkel doet per jaar voor een waarde van 500 millioen dollar aan goud uit de Verenigde Staten wegvloeien. Volgens de plaatsvervangende procureur-generaal, Louis Kaplan, wordt het goud door mannen, die zich als juweliers voordoen tegen de wettelijke prijs gekocht en met grote winst op de zwarte markt in het bui tenland van de hand gedaan. Kaplan zei, dat het goud naar België en Ne derland ging en daar tweemaal de prijs die het in Amerika deed op bracht. Met de winst koopt men diaman ten, die weer naar de Verenigde Staten worden gesmokkeld. Nog 'n grottendrama Vijf jongemannen zijn te Tampico (Mexico) gestorven, kort nadat zij waren teruggekeerd van een expe ditie in een grot. Hun zes metgezel len verkeren in zeer ernstige toe stand. Volgens een arts van het zie- menwerper de afzetting opf^even,kenhuis van Tampico heeft waar- zodat een opgewonden men1 -"aar I schijnlijk de damp in de grot het het vliegveld stroomde, om de hart en de longen van de onderzoe- aankon.jt getuige te zijn. I kers aangetast. Niets bijzonders, volgens „Daily Mail" Ook in Engeland maakt men zich ongerust over een groot aantal on gelukken met straalvliegtuigen: dit jaar stortten 71 van deze toestellen neer, waarbij 65 piloten om het le ven kwamen. Een verslaggever van de „Daily Mail" stelt nu de vraag: Ligt er iéts sinisters in de voortbeweging met straalmotoren, waardoor straaljagers gevaarlijker zijn dan door propellers voortgedreven vliegtuigen? Of is de uit het toestel, nadat het tot stilstand opleiding niet voldoende? Aan de Noordkust van Corsica Voor de derde maal is men aan de Noordkust van Corsica begonnen aan een onderzoek naar de fabelachtige schat van generaal Erwin Rommel's voorma lige Afrika-koi-ps. Die schat, bestaande uit, naar men zegt voor ongeveer een milliard gulden waarde aan goud, juwelen en kunstvoorwerpen, is in 1943 door vier Duitse officieren aan de Noordkust van Corsica in zee neergelaten. Van degenen, die bij het in zee werpen van de schat aanwezig waren, is nog één man in leven. Op zijn aanwijzingen hebben reeds twee expedities naar de schat gezocht, zonder resultaat echter. Deze week zal een derde poging ge-1 Het verhaal van de „Schat van waagd worden, geleid door een Fran- Rommel" is een roman op zichzelf, se avonturier uit Tanger, een zekere Het is grotendeels afkomstig van de Henri Helle en een 23-jarige Oosten rijkse Ruth Bond. Hun „operatiebasis" is een 45 ton metende motorkruiser de Romany Maid, die vijf dagen geleden uit An tibes naar Corsica is gevaren. Sneller dan het geluid Dit is de Gloster GA-5 „Javelin", de nieuwste straaljager van het type vlie gende driehoek van de Britse luchtmacht. De spanwijdte bedraagt 15.89 meter, de hoogte 5.85 meter en de lengte 17,38 meter. De snelheid van dit toestel, welke groter is dan die van het geluid, stelt de bestuurder voor nieuwe problemen. De „geluidsmuur" is nu „gezichtsmuur" geworden, het geen betekent dat bij de enorme snelheid bet menselijk oog voor waarne mingen ongeschikt is geworden. Voor het opsporen van vijandelijke vlieg tuigen moet men derhalve in de „Javelin" ook overdag gebruik maken van een radar-installatie. De Gloster GA-5, waarvan geen nadere technische bijzonderheden worden bekend gemaakt, zal te zien zijn op de Britse lucht- vaarttentoonstelling. enige overlevende Duitser die bij het in zee werpen aanwezig was, een ze kere Peter Fleig, duiker bij de Duitse marine. Sedert het vorige jaar is deze Fleig evenwel spoorloos verdwenen. Volgens de mededelingen van Fleig is de schat van het Afrikakorps, be staande uit geroofde kostbaarheden, in September 1943 in Rome aangeko men, verpakt in zes gezegelde kof fers die naar Berlijn gebracht moes ten worden. Men achtte Italië geen veilige bergplaats en daarom werd de schat aan boord gebracht van een kleine doch snelle boot. Het bevel hierover voerde kapitein Dal. Met Dal waren er drie andere officieren, Fleig en een matroos aan boord. Toen het vaartuig Corsica naderde, werd het door geallieerde vliegtuigen aan gevallen, terwijl de stad Bastia juist onder zwaar bombardement lag. Dal liet zijn boot dicht onder de Corsi- caanse kust voor anker gaan, maar de situatie wa: blijkbaar zo gevaar lijk, dat Dal besloot de koffers in zee te werpen. Om het terugvinden te vergemak kelijken liet Dal een onderzeese boei aan iedere kist bevestigen met 9 me ter kabel. De volgende morgen zagen Dal en zijn metgezellen kans naar La Spezia terug te keren. Het gebeurde werd naar de Rijkskanselarij in Berlijn ge telegrafeerd. Hitier liet, in zijn woe de over de verloren kostbaarheden, de officieren doodschieten. De vijfde man, de matroos, werd naar het Rus sische front gestuurd waar hij sneu velde. Fleig werd daar ernstig ge wond, doch behield het leven. De Fransen, die na de oorlog dit verhaal hoorden, zonden een expedi tie naar Corsica. Fleig moest aanwij zen waar de koffers moesten liggen. Het zoeken werd niet beloond. Later probeerde een Corsicaan?e advocaat het nog eens met behulp van een door Fleig getekende kaart. Ook hij faalde. Na veel opleidingscentra bezocht hebben, aan vele personen en autoriteiten inlichtingen te hebben gevraagd komt hij tot de volgende conclusies: 1. Straalvliegtuigen hebben niets sinisters. In bepaalde opzichten zijn zij gemakkelijker te besturen dan door propellers voortgedreven toe stellen. Alleen eisen zij snellere re acties en grotere concentratie. 2. Er zijn veel ongelukken met straalvliegtuigen, omdat er nu een maal momenteel veel met straalvlieg tuigen wordt gevlogen. 3- Indien cijfers werden gepubli ceerd, zou men merken, dat in ver houding het aantal ongelukken gun stig afsteekt met dat van door pro pellers voortgedreven toestellen tij dens een overeenkomstige periode van uitbreiding van de Engelse lucht macht voor of tijdens de oorlog. 4. De opleidingsmethoden van de R.A.F. laten nog maar weinig ruim- voor verbetering. Het is zeker niet zo, dat zenuwachtige piloten door een opleiding worden „gesleept". Maar wel moet het gebruik van kleinere, langzamer oefen-straal vliegtuigen ernstig worden overwo gen. Ongelukken met straaltoestellen maken een grotere indruk, omdat zij meer opvallen en vaak de dood van de piloot ten gevolge hebben. Amerikaanse investeringen in Schuman-plan )c autoriteiten van het plan- Schuman voeren thans met Amerika besprekingen over de mogelijkheid van Amerikaanse investeringen de Europese staal- en steenkoolindus trieën aldus is gisteren dor de vice- president van het gezags-orgaan, Franz Etzel, bekend gemaakt. Tijdens een persconferentie ver klaarde Etzel evenwel, dat de Ver enigde Staten tot nu toe nog geen definitieve toezegging hadden daan. Jean Monnet de voorzitter van de Hoge-Autoriteit, is thans naar Pa rijs vertrokken voor een onderhoud met de speciale vertegenwoordiger van MSA in Europa, William Dra per. ten einde het zenden van een Amerikaanse missie naar Luxemburg voor te bereiden eenzelfde missie, als Engeland zal sturen en die een bankgebouw in de stad Luxem burg zal worden gehuisvest. Frans Etzel deelde nog mede, dat in de toekomst de Amerikaanse hulp verlening aan de zware industrie van de zes landen, die bij het Schu man-plan zijn aangesloten, via de Hoge Autoriteit zou plaats hebben. Tot nu toe was dit langs de normale weg, dus via de regeringen geschied. KINDERVERLAMMING IN DENEMARKEN In Denemarken is een epidemie van kinderverlamming uitgebroken. In de hoofdstad Kopenhagen zijn 450 gevallen gemeld. Voor het merendeel laten deze gevallen zich niet ernstig aanzien. OVERSTROMINGEN BIJ LUZON Tengevolge van overstromingen, na hevige regens zijn in de omgeving van Manilla 8 personen om het leven gekomen. 21 personen worden nog vermist, terwijl tenminste 30 mensen verwondingen opliepen. In twee da gen viel meer dan 27 centimeter re gen. Z. O. Azië bestrijdt analphabetisme In vele landen van Zuid-Oost Azië, de bakermat van enige der oudste vormen van beschaving is het analphabetisme een belemmering voor de ontwikkeling en de bloei van het sociaal, geestelijk en culturele leven. De leiders van deze landen doen met steun van de organisatie van Onderwijs- Kunsten en Wetenschappen van de Verenigde Naties al het mogelijke, om de geestelijke achtergrond van de bevolking op te heffen. In de eerste plaats moet daartoe bijdragen de oprichting van een groot aantal scholen, ook voor volwassenen. Groot is het enthousiasme, waarmede jong en oud zich aan de moeilijke taak geeft. Een kijkje in een school voor volwassenen in Afgha nistan. Onder de leerlingen bevinden zich dikwijls vaders van grote gezinnen. DE KABINETS-CRISIS Rapport uitgebracht aan Koningin Het kabinet der Koningin deelde gisteravond het volgende mede: H.M. de Koningin heeft ir Staf Vrijdag j.l. verzocht haar in te lichten over de mogelijkheden, welke na het mislukken van de formatiepogingen van de heren Drees, Beel en Donker bestaan voor het vormen van een kabinet. Ir. Staf heeft heden aan de Koningin zijn rapport uitgebracht. Hare Ma jesteit heeft vervolgens gisteravond de heren Drees, Beel en Staf gezamen lijk ten paleize Soestdijk ontvangen. ook nog met de politieke figuren, waarmee hij de laatste dagen in con tact is geweest, een verschuiving in de bezetting van posten besproken, doch in dit opzicht heeft hij dezelfde obstakels op zijn weg gebonden als mr. Donker. De gesprekken die gistermiddag plaats vonden met dr. Drees en prof. Romme moeten mede hierop betrek king hebben gehad. Ook ir Staf is gestruikeld over de ompensatieregeling voor de K.V.P. Blijkbaar is het rapport van teleur stellende aard geweest, aangezien in het andere geval geen conferentie van de Koningin met de vroegere forma teurs Drees en Beel nodig zou zijn geweest. De conferentie is langdurig geweest. Gistermorgen heeft ir Staf een on derhoud gehad met een van zijn candi dates die van K. V. P.-zijde tijdens de formatie-poging van eerste minis ter van Buitenlandse Zaken naar vo ren was gebracht, nl. mr. J. M. A. N. Luns. permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Ver. Naties, die op verzoek van ir. Staf hals over kop uit de V. S. per vliegtuig naar Neder land overkwam. ■*/rr T-,^r..„r kon ^eze candidatuur voor Buitenlandse Zaken niet aan vaarden. Ook ir Staf moet er toen zo ever gedacht hebben meldt Trouw". In politieke kringen verze kerde men ons dat ir Staf de heer Luns gevraagd heeft voor tweede mi nister van Buitenlandse Zaken. Ir Staf heeft eveneens opnieuw getracht een prominent R. K. figuur voor eer ste minister van Buitenlandse Zaken te vinden, evenals mr. Donker deed, o.a. vroeg hij mr. Steenbergen, doch deze weigerde ook thans Zyn wij goed ingelicht aldus „Trouw" dan heeft de heer Staf Weer ongeregeldheden op Koje Volgens autoriteiten van de V. N. zijn op 11 Augustus j.l. opnieuw on geregeldheden in een krijgsgevan genenkamp op het eiland Koje voor gekomen, waarbij 38 Noord-Kore- aanse gevangenen werden gewond. Een woordvoerder zeide, dat deze mededeling was vertraagd door wij zigingen in de kampadministratie. De ongeregeldheden waren ont staan, nadat „bekende agitators en fanatiekelingen" geweigerd hadden op te houden met „als bezetenen te zingen". Troepen der verbondenen maakten tenslotte hieraan een einde door het vuren met hagel, nadat zij aanvan kelijk zonder succes tachtig traan- gasbommen hadden geworpen. GESNEUVELDEN IN HET IJS In het ijs van de gletscher van de Adamello, een berg in Noord-Italië, zijn de volkomen gave lijken aange troffen van drie Italiaanse soldaten, die tijdens de eerste wereldoorlog door een Oostenrijkse granaat wer den gedood. Besprekingen over Kasjmir begonnen In Genève zijn Dinsdag onder lei ding van de V.N.-bemiddelaar voor Kasjmir, dr. Graham, besprekingen tussen India en Pakistan begonnen over de nu reeds vijf jaar oude kwes tie Kasjmir. Het voornaamste punt van bespreking zal zijn de in het slop geraakte demilitarisatiekwestie, d.w.z. het aantal soldafen dat de partijen aan beide zijden van de scheidingslijn in Kasjmir op de been zulllen mogen houden. Deze kwestie is volgens dr. Gra-ham, 't voornaam ste obstakel op de weg naar overeen stemming. De demilitarisatie van Kasjmir was reeds in beginsel aanvaard als inleiding voor een volksstemming over de vraag, of Kasjmir zich bij India dan wel bij Pakistan zal voe gen. Baby door mieren gedood Terwijl de kleine Linda Hill te New Albany in de staat Mississippi met haar ouders op het grasperk voor hun boerderij lag te slapen werd zij aangevallen door een heir- leger mieren, die het kind aan alle kanten beten. Toen Linda van de pijn begon te schreeuwen werd de moeder wakker en ontdekte tot haar ontsteltenis dat haar baby letterlijk zwart zag van de mieren. Hulp kon toen al niet meer baten. Het kind overleed aan de verwondingen. Het gezin had buiten de nachtrust op gezocht omdat het in de slaapkamer veel te heet was. „Alg. Dgbld" JCavceCtje De rijkste levens zijn die, welke tijd hebben voor alles.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1