Duinstreek Deken Homulle installeerde nieuwe pastoor in de St* Leonardus-parochie GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN Twee speeltuinfeesten in Leiden voor jong en oud Beruchte brug krijgt 'n hulpje MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 PASTOOR W. SCHMITZ IN LEIDEN kinderen denken, dat zij op eigen benen kunnen staan, terwijl zij toch nog kinderen zijn. Bij zieken zal hij als trooster aan de lijdenssponde staan en aan het sterfbed zal hij het H. Oliesel brengen om de weg naar de eeuwigheid gemakkelijker te ma ken. Hij zal tenslotte het stoffelijk overschot begeleiden naar het kerk hof." Gebed, vertrouwen en liefde. WIJ HEBBEN HIER GEEN BLIJVENDE WOONPLAATS. Het was dit woord van St. Paulus in zyn brief aan de Hebreën (13; 14), dat deken A. Homulle tot uitgangspunt van zyn toespraak nam, nadat hij gisteravond de nieuwe pastoor van de St. Leonardus-parochie aan de Haagweg, de zeer- eerw. heer W. Schmitz, O.F.Mhad geïnstalleerd. Dit woord van Paulus sloeg zowel op pastoor Max. van der Schoot, die deze parochie verleden week na zes jaar had verlaten, als op de nieuwe herder, die dezer dagen zijn intrede in Leiden deed. Ondanks het prachtige warme zomerweer, dat niet animeerde tot kerkbezoek, verwelkomde de St. Leonardus-parochie haar nieuwe pastoor met een zeer goed gevulde kerk. Dankbare herinnering aan pastoor v.d. Schoot Vergezeld van deken Homulle be trad pastoor Schmitz om zeven uur de kerk door de hoofdingang, ge volgd door pastoor Th. Beukers (St. Petrusparochie, Leiden) en pastoor J. van Bemmelen (St. Laurentius- parochie, Voorschoten-dorp), die bei den als getuigen zouden fungeren, pastoor N. Lohuis, O.F.M. (Harte- brugparochie. Leiden), pastoor G. de Greeve, S.M.M., (parochie Haagsche Schouw, Voorschoten), oud-pastoor R. Smitz, O.F.M. pater C. Tijnagel, gardiaan van het klooster Mariën- poelstraat, Leiden, pater B. de Goe de, oud-directeur van de Kath. H.B. S,, pater dr. E. Geerts, leraar aan het Kath. Lyceum, Leiden, pater N. van Vliet en pater M. Arnoldy, resp. gar diaan en leraar van het Seminarie te Katwijk, pater B. Catijn, prior van het Carmelieten-klooster te Aalsmeer, de zeereerw. heer prof. dr. P. H. van Laer, Leiden, pater W. Evers, directeur van het S.F.T pater S. van Egmond van de Cortona- stichting, de weleerw. heer N. Boon, eerste priesterzoon der parochie, en de drie parochie-kapelaans, pater L. Retel, pater G. Engering en pater D. Hogenbirk. Liturgische ceremoniën. Nadat deken Homulle de nieuwe pastoor naar het hoogaltaar geleid had, las hij de bisschoppelijke be noemingsbrief voor, volgens welke pastoor Schmitz in het zakelijk erv. werkelijk bezit van de parochie ge- steld werd. Daarna volgden de zin rijke liturgische ceremoniën als het afleggen van de ambtseed met de hanci op het Evangelie-boek en het overreiken van kerksleutels, missaal, kelk en paramenten, besloten met het overdragen van preekstoel, biechtstoel, doopvont en secristie. In tekstboekjes konden de gelovigen deze plechtigheid op de voet volgen, terwijl pater Evers vanaf de preek stoel nog een verklarende uitleg gaf. Ook een priester is mens. Deken Homulle wees in het be gin van zijn toespraak op de wissel valligheid in het priesterleven. „We worden aangesteld door onze over heid en we gaan. We weten niet hoe lang we er ons ambt zullen uitoefe nen. Ineens komt er een schrijven, dat ons elders roept. En we gaan. Met droefheid en met vreugde. Met vreugde, omdat het Gods wil is, die door het gezag tot ons spreekt. Met droefheid omdat vriendschapsban den verbroken moeten worden. Want ook een priester is mens, ook zijn hart is geschapen voor ge luk en liefdé. Het is goed, dat het katholieke volk hierover eens na denkt; men vindt het meestal dood gewoon en over het algemeen wordt niemand sneller vergeten dan wij, priesters. Men mag er wel eens aan denken, dat ook de priester z'n of fer heeft te brengen een offer dat dikwijls zwaar is. Zo is ook pastoor Van der Schoot heengegaan." De deken herinnerde er vervolgens aan, dat de vorige pastoor zes jaar lang zijn rijke gaven van geest en liefde, de volle gaven van zijn pries- terhart, heeft gegeven voor het ge luk en heil van de parochieanen. Hij deed dat met een enthousiasme als weinig anderen, altijd vol idealen, al zijn ook hem de desillusies niet bespaard gebleven. „Ook hij vond op de bodem van de kelk der blijheid I de droesem der smart. Hij heeft ge tracht van de parochie één groot huisgezin te maken. Toen kreeg hij een brief en ging. Hij gaat nu ande ren zijn gaven schenken en laat hier een blijde herinnering achter bij ve len, die zijn heengaan betreuren. Zichtbaar rustte de zegen van God op zijn priester werk." Van de wieg tot het graf. „En nu staat er een andere pas toor voor U", vervolgde de deken. „Iemand, die ge nog niet kent. Maar wel weet ge, dat hij de An dere Christus is, die tot U komt om voor U te zijn een vader, een raadgever en een goede vriend, die Uw leven steeds dichter bij God zal brengen. Als priester zal hij alle gaven, hem door God ge geven, gebruiken voor Uw heil. Hij komt met gezag, gezonden door God, middels zijn overheid. De nieuwe pastoor zal Uw kinde ren door het H. Doopsel opnemen in de Kerk. Hij zal de kleinen leren (samen met de moeders, vergeet dat niet!) God te beminnen en Maria lief te hebben. Hij zal hen voor de eerste keer naar de Tafel des Heren leiden, de schoonste dag in het kin derleven. De opgroeiende jongens en meisjes zal hij de reikende hand bie den wanneer zij dreigen te vallen in de stormen van de moeilijkste tijd in 's mensen leven. Hij zal de ver klaring aanhoren van bruid en brui- degrom aan het altaar. Hij zal in Uw huisgezinnen komen, sprekend over moeilijkheden en over de opvoeding der kinderen, vooral ook in hun moeilijke tijd, wanneer de grotere Na afloop van de installatie plechtigheid verzamelden de aan wezige geestelijkheid zich in de pastorie voor een nadere kennis making met de nieuwe pastoor. De foto werd genomen in de hal van de pastorie. Men ziet pas toor Schmitz (geheel links) in gesprek met deken A. Homulle en oud-pastoor R. Smitz (ge heel rechts). Burgerlijke Stand Geborgen: Nelleke, d. v. H. van Leeuwen en N. de Vreugd; Paulus, d. v. P. Noort en M. Durieux; Roe lof Harry, z. v. M. S. de Groot en M. A. C. Bos; Johannes Eduard, z. v. W. I. van Wijk en S. C. Oudshoorn; Adriana, d. v. L. Platteel en A. Hons- beek; Antonius Johannes Maria, z. v. J. A. Reuzer en A. M. van der Lee. Weinig verandering in Leidse werkloosheid Op 16 Augustus stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 1791 werkloze mannen, waarvan 190 op D.U.W.-objecten waren tewerkgesteld, In deze week deden zich zeer wei nig wijzigingen voor- Het totale aantal werklozen bleef vrijwel gelijk, terwijl ook. in de be- drijfsklassen afzonderlijk geen ver anderingen van betekenis voorkwa men. Het aantal werkloze vrouwen daal de tot 179. Vooral naar vrouwelijk kantoorpersoneel bestond vraag, ter wijl daarnaast een aantal verkoop sters kon worden geplaatst. Maandag 35 Augustus. Het is een trieste lyst van onge vallen gedurende dit weekend, die wij U vandaag moeten voorschote len. Om te beginnen is Zaterdag morgen om 9 uur de 40-jörige P. v. D. uit Leiden, in een houtzagerij aan de Langestraat, met zijn linkerhand in een vleessnijmachine terechtgeko men. Hij kreeg ernstige verwondin gen aan duim en twee vingers, zo dat de E.H.D. hem naar het Acad. Ziekenhuis moest brengen. Zaterdagavond om elf uur is de 18-jarige L. A. K., uit de' Tollens straat, op de speeltuin bij de Ten Katestraat gevallen, terwijl hij een flesje cider in z'n hand had. Het flesje brak en de jongeman liep een slagaderlijke bloeding op en een wond aan zijn linkerhand. Ook hij (Foto: „De Leidse Courant"). tenslotte op de nieuwe pastoor hun vertrouwen te geven. Gezonden door God, komt hij met gezag tot hen, om te vertellen wat God hen vraagt en verbiedt. „Geeft Uw vertrouwen, dan komt de liefde vanzelf; de liefde, die U aan zal sporen tot meer gebed. Dan zal zijn pastoraat hier bijzonder gezegend worden; dan zal de dauw des Hemels vallen op zijn werk, tot geluk en vreugde van de parochia nen en hun nieuwe herder." „Dat is het werk van de priester, helaas vaak miskend. Als hij zóveel aan U geeft, wat geeft ge hem dan i terug? Op de eerste plaats het ge-1 bed, zoals ge ook Uw vorige pastoor Het parochiëel zangkoor, dat tij- zult gedenken. Ik vraag U", vervolg- j dpns de installatie-plechtigheid op de de deken met grote nadruk, i voortreffelijke wijze het Veni Crea- iedere dag een Weesgegroetje. Dat' tor had uitgevoerd, zong na de toe- is niet veel, maar als de hele paro chie het doet, is het heel veel. Maakt daar vandaag nog een gewoonte van, want als wij werken zonder gebed, werken we tevergeefs. Als God het huis niet bouwt, bouwen de werklie den tevergeefs, want het is God, die door het gebed wasdom geeft aan ons werk." De deken wekte de parochianen spraak van de deken het PanL Ap- geücus, waarna het Tantum Ergo volgde en de plechtigheid besloten werd met de Zegen met het Aller heiligste, gegeven door de nieuwe pastoor, en een jubelend, door allen meegezongen, Aan U, o Koning der Eeuwen. De St. Leonardus-parochie heeft weer een pastoor. Gevestigd in dc week van 18 t m 22 Augustus. M. P. Alblas, 1.1. gezins verzorgster, Morssingel 8; E. J. H. van Bavel en fam., sgt. vliegtuigmaker KM, Julianakade 14; O. T. J. Bik, bouwkun dige, L. Rijndijk 94; K. de Boer, dir. verpleeghuis, Boerhaaveln 2; A. E. Boerstra, secretaresse. Rapenburg 77; van Borssum Waalkes en fam., ambtenaar PTT, v. d. Waalsstr. 48; M. Brugmans en fam., caféhouder, Haag- eg 32; M. W. Delfos, h. i. d. huish., Plantsoen 43; N. S. Fastman, Rapen burg 62; M. Goldsteen, spoelster. Falck- straat 8; G. J. A. Haast, electriciën. Sehutterstr. 24; S. M. W. Kemperman, verkoopster. Oude Rijn 75; H. Kollen, kantoorbed., Bloemistenln 37; J. de Koning Knijff, kantoorbed., Rijnsb.weg 50; P. B. Kreukniet en fam., hoogleraar, Plantage 8; G. van de Lageweg, kan toorbed., Dahliastr. 12a; J. Loef, mare chaussee, Morsstr. 62-64; J. Lucas en fam'., huisschilder, Leeuwerikstr. 20; J. C. T. v. d. Meer, 1.1. gezinsver^iorgster, Morssingel 8; I. Metaal en fam., kan toorbed., Hoogl. Kerkgrt 12; M. Meijer, 1.1. verpleegster. Rijnsb.weg 10; F. L. K. Pasak, verpleegster, Noordeindspln 2b; G. J. OudshoornPeeters, v. d. Brandelerkade 6; E. VeltmanRaphael, H. de Grootstr. 11; W. Roodenburg, ac countant, Rijnsb.weg 167; M. M. J. Schrauwen, textielarb.. Boerh.ln 21; J. A. Stam, korp. machinist KM, Heren straat 16a; D. N. de VriesStar, v. d. Waalsstr. 9: H. J. T. Steffens. lerares landb. huishoudschool. J. v. Houtkade 34a; J. H. van Tol, gezinshulp, Mors singel 8; G. Verworst, kraamverzorg ster, Rijnzichtstr. 4; W. van Wijk, 1.1. verpleegster. Rijnsb.weg 10. Vertrokken in de week van 18 ti'm 22 Augustus. P. L. Arnold, Noordeinde 43a. 's-Gravenhage. Goudenregenstr. F. J. Bakx en fam., Iiogewoerd 8, Haar- hovenstr. 18, Westdongeradeel, Ter- lem, Soendastr. 54; M. Banga, Groen- naard 134; W. F. Beekwilder en fam., Hooigracht 41, Veldhoven, Provinciale- weg 88; J. J. van Beelen, Boerh.ln. 1, Noordwijk, Zandvoortsestr. 32; P W. van den Berg, 4e Binnenv.grt 45, Austra lië; G. A. C. Lathouwersvan Beuse- kom, Lusthofln 49. Rheden Gl., W. G. F. Thomassenweg 21; J. de Boer, Kanaal- eg 19, 's-Gravcnhage, Populierstr. 33; A. E. J. Bol, Noordeinde 52, Rijswijk Z.H., Oranjeln 42; A. C. A. Bol, Rijn en Schiekade 29, Rijswijk Z.H., Oranje laan 42; J. Brandt, P. Krugerstr. 48a, Vries, Tynaarlo E 3; H. J. van den Broek en fam., Morsweg 134. Rotter dam. Z. Hillevliet 42b; M. A. Kuit— Goudswaasd, Burggravenln 247, Amers foort, 't Stort Zuid 51; A. Groeneveld. R. en Schiekade 121e, Haarlem, Jans- weg 2; D. van Haaren, H. Kerkgrt 12, Nederlandse Antillen; Wed. A. H. de Jqngvan Hattem, Schelpenkade 40. Leiderdorp. Kastanjelaan 19; W. L. Th. Hermans, Vrccwijkstr. 14, Oegstgeest, de Kempenaerslr. 83; A. Hillebrand, Utr. Jaagpad 107, 's-Gravenhage, Vlier- boomstr. 245; F. ten Hove. Groenha- zengracht 10, Dordrecht, Julianastr. 38; D. de Jong en fam., Herengrt 18. Lei derdorp; Eikenlaan 23; J. R. Klink, Damlaan 3, Arnhem, Koningsweg Radio- Radarschool; W. J. M. Kloos, Nieuwe Rijn 5, Schiedam, Rottcrdamsedijk 163; G devKnecht, Varkensmarkt 2. Bunnik, Schoudermantel 17b; W. F. Kooreman, Lokhorststr. 19a, België; A. van de Kreeke en fam.. v. d. Waalsstr. 48, Rot terdam, Donkerslootstr. 71a; L. C. Kuij- venhoven. Rijndijkstr. 66. Amsterdam, Coppelstockstr. 39 II; H. van der Kwar - er. fam.. Oude Vest 141, 's-Gravenhag- v. Ostadestr. 207; M. M. A. Laillaut de Wacquant, Haagweg 56. Frankrijk; W. Laterveer, Morskade 14a. Winterswijk, Dorpsbuurt 179; C. W. M. Lautenslager, Pieterskerkch. steeg 20. Heemstede, Zandv. Allee 43; L. H. M. Maat, Hoge- woerd 59, Amsterdam, Valeriusstr. 78III; A. Sehmelzer—Ponsen, Boerhaaveln 32, Rotterdam, Rozenburgln 104; Wed. H. VerheuleReijnhout, v. d. Waalsstr. 48, Rotterdam, Donkerslootstr. 71a: Wed. J. LaterveerRietkerken. Kastanjeka de 21. 's-Gravenhage, Oudemansstr. 88; M. B. C. Scholten van Aschat, L. Mare 68, Breda, Julianaln 97; A. Schuit en fam., Mariënpoelstr. la, Voorschoten, Julianaln 43; A. W. Steens en fam., Hogewoerd 8. Bergen op Zaam, Koren- beursstr. 6; W. F. M. Straatmans. W. Singel 30, Oceanie Toga; J. E. Kloos de Tombe en fam.. Lammens.weg 25, Schiedam. Rotterdamsedijk 163; M. A. van der Valk, Sumatrastr. 100a, Zaan dam. J. Bouwmeesterstr. 82; A .F. Ver bist, Haagweg 164, 's-Gravenhage. Bal- NOORDERKWARTIER VIERDE HET ZILVEREN FEEST. Het Noorden van Leiden werd Za terdagmiddag vergast op een optocht. Een kinderoptocht. Niet zomaar een onsamenhangende verzameling van loslopende kinderen met op z'n hoogst een vlaggetje in de hand. Verre van dat: een geordende stoet, kleurig, fleurig, uitgedost, fris en wat al niet. Hij was opgesteld in de tuin van de speeltuinvereniging Noorderkwartier, die in September 25 jaar bestaat. Het bestuur vond het met het oog op het weer beter, de optocht in Augustus te houden. Dat dit besluit goed is geweest, werd Zaterdag zon neklaar bewezen, want al zouden er helemaal geen versieringen zijn ge weest, dan zou de zon, die vergezeld was van een onberispelijk blauwe lucht, deze gebeurtenis nóg een fees telijk aanzien hebben gegeven. In de optocht liepen niet minder dan zevenhonderd kinderen mee, voorafgegaan door het Leidse politie- muziekgez. Uiteraard waren er zeer veel mensen op de been, die hun traditionele bezoek aan „de stad" graag een keer wilden overslaan. In alle straten van Noorderkwartier was de belangstelling moedgevend. De kinderen hadden ook wel een beetje moed ncdig, want de route hoefde heus niet zo heel veel onder te doen voor die van de Drie-Octo- beroptocht. Het leuke van de optocht was, dat de kinderen er zo veel werk van hadden gemaakt. Noemen we slechts de versierde autopeds en fietsen. En niet te vergeten de gecostumeerde jongens en meisjes, die vaak de grap pigste voorstellingen meevoerden. De dahlia was bij de versiering klaarblijkelijk het meest in de smaak gevallen. Een gewillige bloem, waar onder de contouren van de voertui gen soms geheel schuil gingen, kinderen moeten haast wel de af spraak hebben gemaakt, dat niemand de kleur van een ander zou nemen, Het kon op een dahliatentoonstelling niet kleurrijker zijn. Toen de jeugd in de tuin was te ruggekeerd, gaf het Leidse kinder circus Tijl Uilenspiegel een uitge breide voorstelling. Ook hieraan konden de kinderen van Noorder kwartier hun hart ophalen. Met zorg was deze middag voorbereid. Met voldoening kan men er op terugzien. GESLAAGD TUINFEEST IN „WESTERKWARTIER" Het was Zaterdagmiddag wel leuk op de mooi versierde speeltuin van „Het Westerkwartier" aan de Ten Katestraat. Hoe kan het ook anders, als ongeveer 300 kinderen met spel en amusement hun vreugde beleven. Vooral de electrische kinderdraai molen had veel aftrek. 's Avonds waren de „groten" aan de beurt en de zeer grote belang stelling overtrof de verwachtingen. Daar was het tenslotte om begonnen, want „Westerkwartier" kan best wat stuivertjes gebruiken. Onder de vele bezoekers waren ver tegenwoordigers van verschillende zusterverenigingen als de heer D. Vijlbrief als vertegenwoordiger van de Nuso. Als men wat stuivertjes op zak had, was er heel wat mee te be reiken. Men kon schommelen, glij den, wippen enz. Het rad van avon tuur had door zijn mooie prijzen veel aftrek en vele beproefden hun ge luk. aangemoedigd door „Jaapje- Rikketik" de heer J. van Polanen. Ook de andere attracties zoals prijs schieten, ballengooitcnt en de grab beltonnen, hadden veel succes. Gra- mofoonmuziek met versterkte luid sprekers zorgden voor een vrolijke stemming. Terwijl druk werd gefeest, stond aan de ingang het mooie nieuwe clubgebouw als een stil bewijs van de activiteit der vereniging, waar nu rustig een kopje koffie gedronken werd. Met voldoening kan het be stuur op dit geslaagde tuinfeest te rugzien, want bij sluiting om 11.45 door de voorzitter, de heer C. F. Lar- dee, bleek, dat niet minder dan 1900 volwassen personen dit tuinfeest be zocht hadden. semienln 46; L. RobbersVerboog en fam., v. 't Hoffstr. 27a, Indonesië; H. E. Vroon, Rijnsb.weg 10, 's-Gravenhage, Okkernootstr. 57; M. Th. de Wit, Mors singel 8, Recuwijk, Stein K. 42; A. S. C van Zandwijk. Morsweg 99. Wassenaar, Eikenln 3-5; J E. AvenariusZwart. K. Onneslaan 11, Ede Old., Z. Parallelw. 28. Alphense noodbrug reeds deze week open? Het gemeentebestuur van Alphen a. d. Rijn is voornemens over te gaan tot openstelling van de onlangs door de provinciale waterstaat ten noor den van de Alphense brug gelégde hulpbrug over de Rijn. De provincie heeft deze brug ge legd i.v.m. de voorgenomen vernieu wing van de oude oeververbinding over de Rijn in het hart van de ge meente, de Pieter Doelmanstraat, waarmede men hoogstwaarschijnlijk in het komende jaar een begin zal maken. Maar de vrees was gekoes terd, dat deze oude brug het wellicht eerder zou kunnen begeven.' B. en W. zijn nu van mening, dat de opstelling van de hulpbrug nu reeds gedurende de spitsuren de ho peloze verkeerssituatie belangrijk zal verbeteren. De provincie heeft, na ingewonnen informatie hiertegen geen bezwaar, mits de gemeente de bedieningskosten, welke bij open- groet. stelling gedurende 32 uur per week 50.per week bedragen, vergoedt. Het ligt in de bedoeling dc brug open te stellen van Maandag tot en met Vrijdag van 8 tot 9, van 12 tot 14 en van 16 tot 18 uur en op Zater dag van 8 tot 9 en van 12 tot 18 uur. Hiermede zou een bedrag van 850.gemoeid zijn. B. en W. ver zoeken de raad dit bedrag beschik baar te stellen. Gezien het feit, dat men dezer da gen de hulpbrug noodgedwongen al in gebruik heeft moeten nemen 'en zulks heeft gecombineerd met het feit, dat B. en W. dit voorstel als aanvullingspunt te elfder ure no; aan de agenda van de hedenavoni te houden raadsvergadering hebben toegevoegd, mogen wij afleiden dat de openstelling wellicht de a.s. week reeds zal kunnen geschieden, het geen ongetwijfeld door heel Alphen a.d. Rijn met gejuich zal worden be- VOORSCHOTEN GROOTSTE POLDERGEMAAL BESTAAT 75 JAAR. Zaterdag was het 75 jaar geleden, dat Voorschutcns grootste polderge maal .werd gebouwd. Dit polderge maal bevindt zich in de Duivenvoor- densc polder en staat even naast het kasteel „Duivenvoorde". Van dit ge maal werd nl. op 23 Augustus 1877 de eerste steen gelegd door jonkvr. H. Steengracht, R. M. T. Gravin van Limburg Stirum, Jonkvr. C. J. van der Oudermeulen. Deze steen met inscriptie zit in de muur van het ge maal ingemetseld. Het gemaal draagt de naam van „De Vereniging". Dit gemaal bemaalt circa 900 bunder pol derland, hieronder begrepen het ge hele landgoed van H. M. de Koningin, beginnende halverwege de Veurseweg en het overigepolderland tot tegen Den Haag aan. De eerste 49 jaren van zijn bestaan werd dit gemaal gedre ven door stoomkracht, doch in 1926 werd een werkspoor-dieselmotor in het gemaal geplaatst, welke tot op heden nog in gebruik is. Het water wordt nog steeds verplaatst door het 75 jaar oude scheprad. Dit rad weegt 25 ton en heeft een diameter van 8 meter. De schoepen zijn 2,5 m. v 1.5 meter en de as is 32 cm, dik. Gezien deze interessante technische gegevens is het even Interessant te weten hoe veel water er door dit gemaal kan worden .verplaatst. De capaciteit be draagt ca. 110 M3. water per minuut. Het enorme belang van een polderge maal in ons polderland is voor het be stuur van deze polder aanleiding ge weest dit feit niet ongemerkt te laten voorbijgaan Allereerst liet de voor zitter van de Duivenvoordense pol der de heer A. van Zanten, Zaterdag 23 Augustus 1952 de vlag omhoog gaan. Kapelaansbenoeming. In plaats van kapelaan A. J. van Oosterom is aan de St. Laurcntiuskerk benoemd de weleerw. heer A. J. M. Wiemers. Kapelaan Wiemers is geboren in 1922, priester gewijd in 1949 en sinds 1950 kapelaan te Warmenhuizen. WASSENAAR Twee meisjes uit Zoetermeer werden uit zee ^gered Gistermiddag waren de twee zus jes De Groot uit Zoetermeer, respec tievelijk 16 en 12 jaar oud, aan het baden bij het Wassenaarse Slag. De meisjes waagden zich te ver in zee en bemerkten plotseling tot hun schrik, dat ze geen bodem meer on der de voeten hadden Ze grepen elkaar vast en riepen om hulp. Di rect gingen drie leden van de Was- sénaaise Reddingsbrigade, de heren Schrijver, v. d. Krogt en Kooten te water, evenals de politieagent W. de Boeck. De leden van de W. R. B. wis ten het oudste meisje op strand t$ werd door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De Zondag was ook al een dag vol pech. We denken nu eerst aan de 20-jarige mej. C. C. uit Amsterdam, die om half drie op het terrein van de Leidse Hout een korfbalwedstrijd speelde en tegen een andere speelster opbotste, ten gevolge waarvan zij een hersenschudding opliep, die de E.H.D. ernstig genoeg vond, voor een reisje naar het Acad. Ziekenhuis. Zondagmiddag om half vier reed de 25-jarige mevr A. B.—R. uit Zoe. terwoude op haar bromfiets over de Herenstraat. Op onverklaarbare wijze reed zij tegen de trottoirband op, met het gevolg, dat zij viel en een her senschudding bencens een bloeden de wond boven het rechter oog op liep. Ook zij ging per E. H. D. naar D. naar het Acad. Ziekenhuis. Zondagavond om half acht tenslot te reed de 30-jarige P. K. van M. uit Driebergen, die momenteel in Noord- wijk logeert, bij Posthof aan de Rijns- burgerweg met zijn fiets tegen een lichtmast op. Ook hij kreeg een her senschudding en een reisje per E. H. D. naar ger. Acad. Ziekenhuis. Bij de autogarage D. aan de Haag weg staat gewoonlijk een oude Ford voor de deur. Hedenmorgen echter werd de wagen onbeheerd langs de weg gevonden, even over de Vink. Er wordt niets vermist, zelfs de jas niet, die in de auto lag. Zodat men aanneemt, dat iemand zomaar even een toertje heeft willen maken. Het geen overigens strafbaar is. Want het is „joy-riding". Gelukkig kunnen we ook iets pret tiger nieuws vertellen. Daar is om te beginnen het bericht voor de kath. priesterstudenten van Leiden, die morgen een uitstapje gaan maken. Zij kunnen eventueel eerst de H. Mis bij wonen, die om half negen in de ka pel van het Kath. Lyceum aan de Mariönpoelstraat wordt opgedragen. Daarna wordt er om kwart over ne gen verzamelen geblazen in hetzelf de gebouw. Fiets en een broodmaal tijd meebrengen. Er zal een bezoek gebracht worden aan de sprookjes- tuin te Wassenaar. Vervolgens gaat de tocht naar Scheveningen, vanwaar een bootreisje op zee wordt ge maakt. De nieuwe studentjes wor den dezer dagen opgenomen in de club. Zij krijgen daar nog nadere mededelingen over. Het Slcutelkoor van do St. Petrus parochie meldt ons, dat dc repetities voor de oudste jongens (Schola) a.s. Vrijdagavond om zes uur beginnen. De begingroepen gaan 0p Dinsdag 2 September beginnen, de eerste groep om half vijf, de tweede om kwart over vijf. Tussen haakjes: jongens van 8, 9 of 10 jaar, die lid van dit mooie jongenskoor willen worden, kunnen zich hiervoor opgeven bij de heren H. A. Rijnbeek, De Sitter- laan 53, of W. Goddijn, Witte Sin gel 102. Ook voor dc R.K. Gym.ver. „Vic torie" zit dc vacantie cr z.o langza merhand weer op. A.s. Woensdag middag om twee uur starten de kleu ters met frisse moed in de school Javastraat. De lessen van de Rhyth- mische groep worden in het vervolg niet meer op Woensdag-, maar op Donderdagavond gegeven en wel in de zaal van de school Schuttersveld. De adspiranten beginnen daar om zeven uur, waarna de dames om acht uur komen cn de senioren om negen uur. Dc gym. lessen van Maandag avond blijven gewoon op dezelfde tijd in de Javastraatschool. Nieuwe leden kunnen zich melden aan de zaal. Het personeel van dc H.C.W. en de N.E.M. heeft Zaterdagmiddag een viswedstrijd gehouden bij de Does- brug in Leiderdorp. Er waren 85 deelnemers, waarvan er 25 een of meer vissen vingen, samen 4442 gram. Voorzitter De Graaf reikte na afloop in het Witte Huis de prijzen (huishoudelijke cn rookartikelen) uit. Eerste werd de heer HoUthÓJ (458 gram). De verdere prijzen wer den gewonnen door J. Petit 438, J. Jansen 380, N. A. Heer 292, A. van Dam 287, J. v. d. Berg 286. De lei ding was bij de heer J. Singeling in goede handen. De Leidse Dahlia-vereniging „Jo- han Mater" cn de Amateurfruitteelt- club „Prof ir. Sprenger" gr an een cursus Bloemschikken organiseren, die a.s. Woensdagavond om 8 uur begint in het clubhuis Oosterkwar tier aan de Borneostraat. Bovendien is er een dahlia- en fruitkeuring in het vooruitzicht gesteld. STADSKOK. brengen, terwijl de agent kans zag de jongste, die reeds enkele malen in de golven was verdwenen en veel water naar binnen had gekregen, in veiligheid te brengen De E.H.B.O. zorgde voor de rest. Met de schrik nog in de benen konden de meisjes op eigen gelegenheid huiswaarts ke ren. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 25 Aug. Vc». Aanvoer: 1559 totaal, waarvan 1008 vette koeien, 529 varkens en 22 scha pen. Prijzen- zette koeien 2.80—2 95, 2.602.75, 2.202.50 en varkens 2.2F f 2.22 en 2.18 per kg. levend gewicht, lammeren 90—75—60 per stuk. Vette koeien aanvoer ruim, hande' flauw, prijzen als vorige i prima exemplaren boven n< varkens aanmerkelijk groter, traag, prijzen gemiddeld enkele prirpa's boven note: meren aanvoer ruim, prijzen stabiel. vtot.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3