MOSKOU DOET EEN NIEUW CONFERENTIE-VOORSTEL Over de kwestie der Duitse eenheid Duitse Katholiekendag gesloten Franse politie krijgt ervan langs Olie-concerns schiepen monopolie Vier doodgewaanden kwamen te voorschijn Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12672 Een nieuwe nota en een oud geluid Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. 1 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Met deelneming van Oost- en W.Duitsers Rusland heeft in 'n Zaterdag door minister Wysjinsky aan de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten overhandigde nota voorgesteld uiterlijk October een viermogendhedenconferentie te houden over Duits land, waaraan „tijdens de besprekingen van kwesties, die op de Duitse eenheid betrekking hebben" ook vertegenwoordigers vas de Oost- en West- Duitse regering zouden moeten deelnemen. Deze conferentie zou drie agendapunten moeten behandelen in de volgende volgorde: 1. Een vredesverdrag met Duitsland; 2. De vorming van een regering voor geheel Duitsland; 3. De instelling van een commissie, die moet onderzoeken of in Duitsland de voorwaarden voor het houden vata vrije verkiezingen aanwezig zijn. GEEN NIEUWS. De nota verwerpt uitdrukkelijk ■het voorstel, vervat in de Weételijke nota's van 10 Juli waarop zij het antwoord vormt en waarin even- eens een conferentie der Grote Vier werd voorgesteld, maar met sleohts één agendapunt: de vorming van dezelfde commissie voor de Duitse verkiezingen, waarover Rusland pas in de laatste plaats wil praten. Slechts een 'bespreking over deze commissie vóór te stellen, noemen de Russen in hun nieuwe nota „een belediging". Het Westen had op 10 Juli ook reeds het Russische standpunt van de hand gewezen, dat vóór alles over voorbereidingen voor een vredesver drag met Duitsland moeten worden gesproken. Nu de Russen dit punt opnieuw voorop hebben geplaatst, was de eerste reactie in de Westelijke hoofd steden weinig gunstig en algemeen betwijfelde men Zondagavond^ te Londen, Parijs en Washington niet dat de Sovjetvoorstellen zullen wor den afgewezen. Ook Westelijke diplo maten te Moskou geloofden niet, dat de kans op vier-mogendhedenbespre- kingen is vergroot. Uit niets blijkt dat de kloof tussen het Westen en Moskou nauwer is geworden. Toch één nieuw element. De Russische nota elf getypte ment, namelijk, dat de commissie voor het onderzoek naar vrije ver kiezingen «ook leden van het Oost- duitse en het Westduitse parlement moet bevatten. Een voorstel, dat bij de Westelijke diplomaten in Moskou een weinig gunstig onthaal heeft ge vonden. Daarmee wordt naar hun mening het onderzoek naar de ver kiezingen een kwestie van partijpoli tiek. „De Russen willen dit punt klaarblijkelijk liever door parle mentsleden dan door de beide Duitse regeringen zien opgelost," zeiden zij. Een groot deel van de Russische nota bevat verder een bittere aanval op de Conventie van Bonn en het verdrag van de Europese Defensie Gemeenschap, dat West-Duitsland in het defensiesysteem van het Westen inschakelt. Beide overeenkomsten worden weer een „krasse schending" van de over eenkomst van „Potsdam" genoemd. De regeringen, die deze accoorden getékend hebben, aldus de nota, heb ben eens te meer getoond, dat zij in het geheel niet geïnteresseerd zijn in de eenmaking van Duitsland of 't sluiten van een vredesverdrag met dit land. Zij organiseren het West duitse leger en gebruiken West- Duitsland volledig voor agressieve doeleinden. GEALLIEERDEN VOELEN ER WEINIG VOOR. Diplomatieke functionarissen - te Washington noemden de Sovjetvoor stellen onaanvaardbaar. Zij legden er de nadruk op, dat elke discussie over een vredesverdrag met Duitsland moet beginnen met practische maat regelen voor de hereniging van Oost en West-Duitsland, in casu met de vorming van een commissie, die .de mogelijkheid van vrije verkiezingen moet onderzoeken. Franse diplomaten te Parijs ver klaarden door de nota in hun mening gesterkt te zijn, dat de Russen het verlangen naar het herstel der Duitse eenheid hebben laten varen. Zij meenden, dat de nota hoofdzakelijk was bedoeld als propaganda tegen de inschakeling van West-Duitsland in de defensie van het Westen. De eerste reactie te Londen was, dat „de Russen het paard achter de wagen willen blijven spannen". Het Westen, zo meenden Britse diploma ten, is er in het bijzonder op tegen, dat een begin wordt gemaakt met een Duits vredesverdrag, alvorens een regering voor geheel Duitsland is gevormd, waarmee overleg kan worden gepleegd. Overweldigende demonstratie van eenheid „Hereniging van ons vaderland in vrede en vrijheid zal het loon van onze zorgen en moeiten zijn", zo heeft de West-Duitse bondskanselier dr. Konrad één "nieuw "ele- i Adenauer Zondag voor de Oost-Duitse Katholieken verklaard. De kanselier veHen lang - bevalleen nieuw eie^ telegrafische boodschap aan de Dl,itse Katholieken dag. Herhaalde malen werd op deze Katholiekendag gewezen op de verdie ping van het religieuze leven in Oost-Duitsland, die scherp afsteekt tegen de door de aartsbisschop van Keulen, Joseph kardinaal Frings, en door de bis schop van Paderborn, dr. Lorenz Jaeger, geconstateerde vervlakking van de beleving van de godsdienst in West-Duitsland sedert het leven daar weer jn normale banen is geleid. Dit is ook tot uiting gekomen in de zeer ver scheiden belangstelling, die deze jaarlijkse Katholieke manifestatie getrok ken heeft. Van de 120.000 deelnemers kwamen er meer dan honderdduizend uit het Katholieke diasporagebied van Oost-Duitsland. woestbare hoop" uitgesproken op een spoedige terugkeer van de nog in Oost en West gevangen gehouden Duitsers. Tot de regeringen rictttte zij de bede: .,Geef ons spoedig een teken, dat gij dit verzoek hebt ge hoord". De indrukwekkende demonstratie van trouw aan de Kerk, die de pel grims uit de Oostelijke zóne in deze dagen hebben gegeven, heeft in de Oostduitse pers slechts vermelding gevonden in het blad „Neue Zeit", het orgaan van de Oostduitse „chris telijke Democratische Unie". Het blad heeft gewaarschuwd voor een betrekken van kerkelijke demon straties in de politieke sfeer. Men Noodlanding in Sovjetzóne Een Engels gecharterd transport vliegtuig van de burgerluchtvaart moest gistermorgen in de Sovjetzóne een noodlanding maken. Een van de uit drie leden bestaande Engelse be manning is daarbij om het leven ge komen. Leden van de Engelse militaire missie bij het Sovjethoofdkwartier te Potsdam hebben 't toestel onder zocht. De bemanning is vrijgelaten en het toestel vrijgegeven. De vier motorige York ligt ongeveer 10 km. ten Westen van de grens van West- Berlijn. Het is de eerste keer sinds 1949. dat een vliegtuig der Westelijke geal lieerden een noodlanding in de Sov jet-zóne heeft moeten maken. Al meer dan een jaar transporteren ge charterde en andere vliegtuigen goe deren van Berlijn naar West-Duits land om de hoge douanetarieven te ontgaan, die de Oost-Duitse regering op wegen en spoorwegen laat heffen. Rede van Eisenhower In een rede, klaargemaakt om van avond kwart over acht te worden VRIJWEL VOLTALLIG EPISCOPAAT AANWEZIG De sluitingsbijeenkomst, die Zon dagmiddag in het overvolle stadion werd gehouden, is geworden tot een machtige demonstratie van de aan hankelijkheid van de gelovigen aan hun bisschoppen. Voor het eerst in de geschiedenis van de Duitse Ka tholiekendagen was het Episcopaat vrijwel voltallig aanwezig. Troost in de verdrukking en overwinning van de materialistische wereldbe schouwing waren ook in deze laatste bijeenkomst de voornaamste thema's der redevoeringen. Tijdens een pon tificale H. Mis, die Zondagochtend in het stadion werd opgedragen, heeft de Berlijnse bisschop mgr. dr. Wes- kamm de bevolking der Sovjetzóne toegeroepen: „Verliest uw vertrou wen niet, ook al leeft ge op een vul kaan". De -president van het comité der Duitse Katholiekendagen, vorst Loewenstein, heeft in dé slotplech- tigheid de Katholieken opgeroepen te bidden voor de hereniging van het Duitse vaderland in vrijheid en liefde. uvci ic wvivtx» i De Pauselijke nuntius, mgr. gehouden voor dé"onventie van het Muench, heeft in een krachtige rede Amerikaanse legioen te New York, I nog eens de belangrijkste conclusies «Tt generaal EisenhoweV, Tepublb I van de besprekingen toegelicht zegi geiicici nrf^Idpnt- »De leer. van de eeuwige materie kems candidaat voor het president-^erQuderd z~ ig volle|ig achter_ Kremlin zeggen, dat wij nooit del minste bestendigheid zullen erken- D ue deelnemers aan ae xvainone- nen van Ruslands positie in Oost- kendag hebben ook de slachtoffers Europa en Azië. De dag moet komen, dat de vol ken van de tot slavernij gebrachte landen in de gelegenheid zijn in vol le vrijheid en onder het toeziend oog van de wereld hun eigen weg in de toekomst te kiezen." „En meer dan dat, wij moeten de Sowjets met even koude beslistheid vertellen, dat wij niet tevreden zul len zijn zolang de vloedgolf van agressief communisme niet binnen zijn eigen grenzen terug is." De generaal zei dat naar zijn me ning de Verenigde Staten in groter gevaar verkeren dan ooit te voren. „De Sowjets zullen niet de fatale fout maken van de vijanden die wij in de tweede wereldoorlog overwon nen hebben. Op het ogenblik dat zij eventueel besluiten, dat het in hun voordeel is een wereldoorlog te be ginnen, zullen zij zeer zeker de mi litaire, industriële en menselijke kracht hebben, die zij nodig oordelen om het conflict voor hen tot een goed einde te brengen". „Naar mijn mening hebben zij dat stadium nog niet bereikt. Dit bete kent dat wij nog tijd hebben, maar het betekent ook dat wij onmiddel lijk het jui^e antwoord op het drin gende gevaar moeten vinden". van het Hitlerregiem herdacht. Me vrouw Hedwig Klausner, weduwe van een hunner en voorzitster van de Katholiekendag, heeft onder stormachtig applaus van meer dan honderdduizend toehoorders „onver- Brits passagiersvliegtuig neergestort Een viermotorig Brits passagiers vliegtuig met 57 personen aan boord is voor de Westkust van Sicilië in zee gestort. 50 personen zijn gered. Men vreest dat de overige zeven zijn omgekomen. Drie lijken zijn reeds geborgen. Het was een viermotorig toestel type „Hermes", toebehorend aan „Air Work Charter Lfd" te Londen. De controletoren van Trapani ver loor omstreeks 3 uur het contact met het toestel. Reddingsboten en water vliegtuigen, die bij het aanbreken van de dag op onderzoek uitgingen, zagen het wrak voor de kust drijven. De overlevenden klemden zich vast aan reddingsvlotten en wralkstuk- ken. „WESTERLING-ARRESTANTEN" WEER IN HECHTENIS. De woordvoerder van het militai re basiscommando van Djakarta, de heer v. Lumanov, heeft Maandag aan Aneta medegedeeld: „Omdat de reactie op de vrijlating van de heer Leclerq c.s. niet gunstig is gebleken, heeft het basis-comman do van het gebied Groot-Djakarta het nodig geoordeeld, Leclerq c.s., in afwachting van een nader besluit, in bescherming te nemen". Het betreft hier de heren B. Le clerq. C. W. Golrman, A. C. van On- selen en A. W. Eurger Jr. Verbeterde betrek kingen met Caïro Na een overdrachtsplechtigheid met volledige militaire eer heeft een peloton van het Britse leger zich te ruggetrokken van de strategische brug voor weg- en spoorwegverkeer te El Firdan in de Suez-kanaal-zóne, die was bezet tijdens de Brits-Egyp tische botsingen in October van het vorige jaar. De 17-jarige kqning Hoessein van Jordanië is Zondagavond in gezel schap van zijn moeder, koningin Zain, uit Genève naar Jordanië ver trokken. Hij is van plan twee maan den in Jordanië te blijven en daar na voor drie maanden naar de En gelse militaire academie te Sand hurst te gaan. GEVAARLIJKE AMPULLEN. Aan de Oostfriese kust, voorname lijk enkele kilometers ten Noorden van Wilhelmshaven, spoelen de laat ste dagen kleine glazen ampullen aan van twee tot vijf cm lang. Er zijn twee soorten, nl4 met en zonder kwiklaag. Zij bevatten een door zichtige vloeistof. Wanneer beide soorten bij elkaar gebracht worden, volgt een ontploffing. Men vermoedt, dat het springstof fen zijn van Duitse herkomst, die aan het einde van de oorlog ge bruikt werden en geen algemene be kendheid meer hebben verkregen. Men heeft vermoedelijk na de capi tulatie de ampullen voor de Noord zeekust laten zinken. De Koningin ontving Australische minister H.M. de Koningin heeft Zaterdag ten paleize Soestdijk de Australische mi nister voor Immigratie Zaken, Mr. Harold Holt, ontvangen ter gelegenheid van zijn bezoek aan Nederland. Hier zien we de Koningin met Haar gasten, de lieer en mevrouw Holt. In verband met Drummond-zaak De openbare mening in Frankrijk is ernstig verontrust, doordat de Franse politie er altijd nog niet in is geslaagd, de moordenaar van de fa milie Drummond op te sporen en door de „verbazingwekkende rucht baarheid," welke aan iedere stap van de met het onderzoek belaste politicmannen wordt gegeven. Deze bezorgdheid wordt, volgens de „Daily Herald" gedeeld door Scotland Yard. Britse detectives kun nen niet aan het onderzoek deelne men, zonder van Franse zijde een uitnodiging te hebben ontvangen. Een dergelijke uitnodiging is door de Rapport met beschuldigingen Thans zijn de beschuldigingen ge publiceerd tegen het zevental olie concerns, waartegen de Amerikaan se regering einde Juli een gerech telijke actie aankondigde wegens be wuste overtreding der anti-trust- wetten. Deze beschuldigingen zijn vervat in een rapport van een Senaatscom missie, dat een jaar lang is achterge houden, omdat men vreesde, dat be paalde internationale betrekkingen er door zouden worden benadeeld, neemt aan, "dat "het de'pólitieke I En zflfs zijn enkele passages machthebbers in de Sovjetzóne door' weggelaten, welke vermoedelijk de zeer grote belangstelling niet mo- i slaan op de verhouding tussen de gelijk is geweest controle uit te oefe-maatschappijen en dc regeringen van nen op de deelnemers aan de Katho-1 Perzië en andere staten in het Mid- liekendag. I den-Oosten. De concerns waar het om gaat zijn de Koninklijke Petroleum, de Anglo Iranian, de Standard Oil of New Jersey, de Standard Oil of California, de Gulf Oil, de Texas Oil en de So- cony Vacuum. De vijf laatstgenoem de maatschappijen zijn Amerikaans» In het rapport wordt gezegd, dat de zeven maatschappijen in 1949 onge veer 92 procent van de ruwe oliere serves buiten de V.S„ Rusland en Mexico controleerden en 88 procent van de wereldproductie buiten Ame rika en het Sovjetblok. „Deze maat schappijen opereren door middel van dochtermaatschappijen en aan verwante vennootschappen, welke haar gemeenschappelijk eigendom zijn", zo gaat het dan verder. „Zij hebben onderlinge overeenkomsten betreffende prijsvaststelling, de ver deling van de markten, de beperking der productie om de prijzen te hand haven en dergelijke". Redders hadden het hek gesloten Ee vier Zwitsers, die reeds negen dagen in het „Hellegat" (Hö'Joch), een grot in het Zwitserse Muotathal, opgesloten zijn geweest, zijn er gisteren zelf uitgekomen. Zij keerden gezond en wel op het basiskamp terug. De vier mannen, die men niet levend dacht weer te zien, werden het eerst opge merkt door een agent van politie, die zijn ogen niet kon geloven, toen hij professor Boegli en zijn metgezellen voor zich zag staan. Het gelaat van dr. Boegli stond strak. Zijn jeugdige metgezellen schenen niet zo vermoeid als men zou mogen veronderstellen. Het nieuws van de aankomst van de vier mannen in het kamp verbreidde zich als een lopend vuur. Zij werden terstond op warme thee onthaald. Dr. Boegli verklaarde dat hij en de jon gelui zeer moeilijke ogenblikken hadden beleefd, doch nimmer de hoop hadden opgegeven. HET WATER WAS GEZAKT. Gistermiddag hadden zij bemerkt, dat het peil van het water in de grot was gedaald. Des avonds om 7 uur hadden zij besloten gezamenlijk de „Waterval der Krokodillen" te pas seren. Het gelukte, al hadden zij tot hun heupen door het water moeten waden. Dr. Bögli en zijn metgezellen zijn langs de gewone weg naar buiten ge komen. De vier mannen vonden het ijzeren hek, dat de ingang van de grot af sluit, gesloten. Zij moesten het hek, dat de politie gesloten had, forceren voordat zij de grot konden verlaten. De stomverbaasde leden van de reddingsploeg zijn van mening, dat het water in de grot plotseling ge zakt moet zijn, wellicht als gevolg van graafwerkzaamheden buiten de grot. Arbeiders hadden een bron ver breed, waaruit, naar vermoed werd, water uit de grot vloeide. GEEN PANIEKSTEMMING. Prof. Bögli vertelde: „Wij wisten wat ons te doen stond en wij ver keerden geen ogenblik in paniek stemming. Wij wachten eenvoudig. Wij wisten van het eerste ogenblik af, dat het lang zou duren voor het water zou zakken. Wij liepen naar het kamp terug en maakten een inventa ris van de voorraden op. Als wij ons op rantsoen stelden, zou er voor drie weken voldoende zijn. Daarna zorg den wij er voor, dat ieder een 400 ca lorieën per dag kreeg." Ook vertelde hij, dat elke dag ge durende zes uren een van hen het grootste deel van de kleren van de drie anderen aan kreeg om te kun nen slapen. De anderen deden dan lichaamsoefeningen om warm te bly- Franse politie nog altijd niet gezon den en naarmate de tijd verstrijkt, neemt het ongeduld bij dc Yard toe. De verontwaardiging onder het Franse publiek kwam Vrijdag duide lijk tot uiting in het Parijse blad „Le Monde", waarin de vooraanstaande Franse advocaat, Maurice Gargon, de politie beschuldigde te zijn opgetre den als lieden uit een detective-ro mannetje. „Zij droomt er van tegen de publi citeit, die aan Greta Garbo en Mau rice Chevalier wordt gegeven, te con curreren," aldus Gargon. „De politie inspecteurs willen sterren worden. Voor alles willen zij, dat er over hen gepraat wordt. Met de grootse be reidwilligheid beleggen zij perscon ferenties. laten zich fotograferen en stallen ?ij al hun hoop, hun aarzelin gen, vermoedens en vergissingen, voor de journalisten uit." „Aan de boer Dominici is zoveel bekendheid gegeven, dat het publiek zou gaan geloven, dat hy dc schul dige is," zo vervolgt Gargon en hij besluit dan met de beschuldiging uit te spreken, dat de politie, wanneer zij een verdenking koestert, hoe klein ook. haar aan de openbaarheid prijs geeft en daardoor onschuldige mensen compromitteert door niets méei4 dan een gissing. „Deze gang van zaken kan niet worden geduld." INSTORTING IN BELGISCHE MIJN In de mijn Limburg-Maas te Eijs- den in België, zijn op een diepte van vijfhonderd meter in de nacht op Zaterdag 3 mijnwerkers, onder wie één Nederlander, bij een instorting gedood. Gekraak in de steenlagen waar schuwde een ploeg van twintig mijn werkers, die ter plaatse de stutten en de installatie voor het vervoer van de steenkolen controleerden, zich uit de voeten te maken. Enige mijnwer kers werden echter onder het vallen de gesteente bedolven. Na veel moeite slaagde men er Zaterdag in, vier slachtoffers naar boven te brengen. Zij waren overle den. Behalve twee Belgen en een Italiaan, werd de Nederlander G. v. Norden uit Budel, 't slachtoffer van de instorting. Het reddingswerk werd bemoeilijkt door de verzengende hitte ten gevol ge van het uitvallen van dc luohttoe- voerinstallatie. ven. Verder controleerden zij gere geld de waterstand, hielden een licht aan en controleerden de hydrografi sche instrumenten, die zij bij zich hadden. Kort voordat de mannen uit de grot ontsnapten had men nog een vergeefse reddingspoging gedaan en de patrouille was teruggekeerd met de boodschap, dat er nog maar „weinig hoop" voor de ingeslotenen was. En zo zeker was men er van, dat. er voorlopig althans geen kans meer was om uit de grotten te ontsnappen (het wac weer begonnen te regenen), dat men het ijzeren hek aan de ingang van de toegangstunnel achter zich had gesloten. EEN GOUDEN EVA PERON? De Argentijnen hebben zoveel geld bijeengebracht voor het monument van Eva Perön, dat m'en niet meer weet, wat ermee te beginnen, meldt het Alg. Dgbl. In de eerste drie weken van Au gustus is er een bedrag bijeen ge bracht van 150 millioen gulden. Daar komt nog eens veertig millioen bij, want de arbeiders hebben ocdracht gekregen, het loon, dat zij Vrijdag 22 Augustus hebben verdiend, af te staan voor het monument. Eerst was het besluit genomen om het monument, een standbeeld van Eva, van brons te laten gieten. Toen het duidelijk werd, dat er zeer veel geld zou binnenkomen,.nam men het besluit om het met goud te laten ondeugden van anderen heb- overtrekken en nu wordt de moge- liikheid overwogen om het van n?as- ben wy steeds voor ogen; de eigen sief goud te doen maken. 1 ondeugden achter ons (Seneca). Toch vier-partijen- kabinct In kringen, die ir. Staf en de heer Tilanus na staan, neemt men het standpunt in meldt Trouw dat alsnog moet worden getracht om het vier-partijen kabinet tot stand te brengen, dat nvr. Donker bijna ge reed had. In C.H.-kring acht men het zeer wel mogelijk, dat een andere formateur het werk van mr. Donker nog tot een goed einde brengt. De moeilijkheden tussen de PvdA en de KVP over de zetelverdeling en de positie van de KVP in het kabinet worden niet onoplosbaar geacht. Het bezoek van dr. Drees aan de Koningin Zaterdagmorgen is wellicht een gevolg van het advies, dat door ir. Staf*naoverleg met dhr. Tilanus aan H. M. de koningin is uitgebracht. Jlameitje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1