Gesigneerd schoolportret van de koningin gevonden ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 In partij oude foto's en platen „OPGEDRAGEN AAN MIJN LIEVE VADER" Op een onlangs gehouden veiling heeft een handelaar in tweedehands goederen te Laren (N.H.) een par tijtje foto's, lijsten, platen enz. ge kocht. Bij nadere bezichtiging bemerkte hij, dat zich onder de gekochte goe deren een ingelijste foto van konin gin Juliana bevond, genomen in de Bchoolklas toen zij elf jaar was. Deze foto droeg het eigenhandig door de koningin geschreven onder schrift: „Opgedragen aan mijn lieve vader bij zijn terugkeer in 1920 en een vrolijk Pasen", gevolgd door een aanduiding wie van de klasge noten op de foto zichtbaar waren. De ondertekening luidde „Juliana van Oranje". Op hoge prijs Aangezien de eigenaar vermoed de, dat de Koningin wel prijs zou stellen op deze jeugdfoto, deelde de koopman zijn vondst schriftelijk aan Soestdijk mede. Reeds de volgende dag vervoegde zich iemand van het paleis te zijnen huize. Deze bekeek het portret en nam het, na verkre gen toestemming, mee om het de vorstin te laten zien. Uit een schrij ven van de particulier secretaris van de Koningin vernam de koop man, dat de Koningin blij was de foto weer in haar bezit te hebben. De plaat was op onverklaarbare wijze op de veiling terecht gekomen. Teeltbeperking hyacinthen De minister van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening heeft het besluit van het bèdrijfschap voor sierteeltproducten tot de wederin stelling van teelt beheersende maat regelen voor de hyacinthenteelt goedgekeurd. In het voedselvoorzie ningsblad van 20 Augustus 1952 is de desbetreffende verordening van het bedrijfschap gepubliceerd. Aanlei ding tot deze maatregelen is de on gebreidelde uitbreiding van het areaal hyacinthera sedert de ophef fing van de teeltbeperking in 1948. Bij de nieuwe maatregelen, die de uitbreiding van de hyacinthenteelt binnen bepaalde grenzen houdt, is in ruime mate rekening gehouden met de belangen van de kwekers met een zeer klein bedrijf. Ook is reke ning ghouden met de belangen van die kwekers, die op een solide basis de hyacinthenteelt willen beginnen. landdag „steun wettig gezag". Op de landdag van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag", pro vincie Zuid-Holland, op 20 September te Rotterdam, maken de vrijwilligers corpsen een mars door de stad, waar aan zullen deelnemen een compagnie van de reservegrensbewaking, twee bataljons en een verzorgingspeloton van de Nationale Reserve, twee bat terijen luchtdoelartillerie en afdelin gen zowel van de reserve-rijkspolitie als van de reserve gemeente-politie, elk ter sterkte van een bataljon. In de colonne marcheren mee de drumband van de Nationale Reserve, de Koninklijke Militaire Kapel, het muziekcorps van de Huzaren van Boreel, de drumband en het muziek corps van de rijkspolitie en de drum band van de gemeentepolitie. Bij het défilé langs het stadhuis staat de marinierskapel daar ter plaatse opgesteld. Het aantal deelnemers aan de land dag kan op 7 8000 worden geschat. Dit overstelpend grote aantal heeft tengevolge dat het ruiterfeest in het Kralingse Bos niet door kan gaan. Het is niet uitvoerbaar gebleken deze grote menigte in de daarvoor be schikbare zeer korte tijd van Kra lingen naar het terrein bij het Ahoy'- gebouw te vervoeren, waar de corp sen zich op moeten stellen voor mars en défilé. Thans zal des morgens ir het Ahoy'-gebouw zelf voor deelne mers en genodigden een gemengd programma worden aangeboden van muziek, sport en militaire demon stratie. Men heeft nog een onderzoek naar de herkomst ingesteld, omdat men meende, dat met deze foto ook het spoor was gevonden van een tijdens de oorlog uit het Huis Ten Bosch verdwenen en nimmer teruggevon den aantal schilderijen. de PRINS NAAR BELGIë. Prins Bernhard is in gezelschap van zijn moeder met zijn vliegtuig in Le Zoute (B.) geland. De Prins zal aan het internationale concours hip- pique aldaar deelnemen. springbokken voor de koningin Het hoofd van de Plantsoenen dienst in geheel Zuid-Afrika, de heer Van Balen, die heden uit Johannes burg op Schiphol arriveert, zal de Koningin twee jonge springbokken aanbieden. Deze dieren, die Dinsdag a.s. met een vrachtvliegtuig van de K.L.M. op Schiphol worden ver wacht, zijn zeldzame exemplaren. De heer Van Balen zal in Nederland de aanleg van de plantsoenen bestude- Minder emigranten naar Australië In 1953 zullen 80.000 immigranten in Australië worden opgenomen in- plaats van 150.000, vertelde ons de heer H. Holt, de Australische minis ter van arbeid en immigratie, die thans een bezoek aan Nederland brengt. Met hoeveel het aantal toe te laten Nederlanders, in dat jaar zal verminderen kon hij evenwel nog niet zeggen. Als oorzaak van de inkrimping van 't aantal immigranten noemde de heer Holt de hoge investeringen, die de immigratie van de staat vraagt. Voor de investering van kapitaalsgoederen als scholen, ziekenhuizen, aanleg voor water- en electriciteitsvoorzie- ning enz. zijn jaarlijks vierhonderd millioen Australische poniden nodig. Bovendien bestaat in Australië op het ogenblik een lichte werkloosheid als gevolg van de economische om standigheden. De inkrimping van het aantal immigranten achtte de Aus tralische minister overigens van tij delijke aard. Na zijn bezoek aan Europa zal de heer Holt in de Verenigde Staten be sprekingen voeren met autoriteiten, die geïnteresseerd zijn in het emigra- tievraagstuk. Gisteren bracht de minister een bezoek aan minister Joekes en had hij een bespreking met mr. Haveman, de commissaris voor emigratie. Urkers terug uit Argentinië „Er is al genoeg over ons geschre ven en het betekent allemaal niets" was het enige commentaar van twee Urker vissers, die op Urk uit Argen tinië zijn teruggekeerd. De gerepa- trieerden zijn twee zoons van A. Korf. Ide Korf vertelde, dat zijn broer met nog een paar andere Ur kers het twee maanden in het bin nenland zouden proberen. Lukte het, dan zou hij er ook weer heengaan. „Het is een prachtig land", aldus Ide, „maar als je geen eigen, renda bel bedrijfje hebt, is het niets ge daan". Ze hadden geen honger geleden, zo vertelde hij omdat steeds een groot gedeelte van de ploeg werk had in fabrieken of aan de haven. Twee werken nog op een fabriek en de rest is het binnenland ingetrok ken om te vissen. De eerste berich ten hierover zijn niet erg moedge vend, de vangst was gemiddeld 50 kg. Zes van de 18 emigranten zijn nu weer op Urk. De anderen geven de moed nog niet op. Maar mislukt de rivier visserij, dan komen ze voor het einde van dit jaar weer naar Urk. HOOFDPIJN! Mijnhardc't Hoofdpijnpoeder*. Doos 47 cent Het zilveren jubileum van Tilburgs Hogeschool Het 25-jarig bestaan der Tilburg- se Katholieke Economische Hoge school zal officieel gevierd worden op 21 November a.s. Ook de dies der hogeschool valt op deze datum, waarop hot feest van de H. Thomas van Aquino gevierd wordt. Dit is de __D, waarop in 1927 het „Hoogwaar dig Episcopaat van de Nederlandse Kerkprovincie" de stichting der Ka tholieke Economische Hogeschool officieel aan de Nederlandse Ka tholieken mededeelde en de stich ting onder zijn hoge bescherming nam. De diesviering omvat een plech tige H. Mis op te dragen in de pa rochiekerk van St. Jozef en een plechtige openbare zitting van de senaat om 4 uur des middags, tij dens welke de rector magnificus een feestrede zal uitspreken. Hét ge detailleerde programma werd nog r.iet vastgesteld. Wel zal er op 21 November ook een receptie worden gehouden. Meerdere personen zullen op 21 November hun zilveren jubileum vieren, t.w. B. J. M. van Spaendonck te Tilburg, secretaris van het cura torium en secretaris van de Raad van Toezicht, dr. M. J. H. Cobben- hagen te Tilburg, hoogleraar, mgr. prof. dr. Th. Goossens, hoogleraar en eerste rector magnificus der Kath. Ec. Hogeschool, prof. H. A. Kaag, te Tilburg, hogoleraar, mag. dr. F. A. Weve, O.P. te Tilburg, hoogleraar, dr. M- de Haas te Til burg, lector, dr. G. J. de Vries te Waalwijk, lector. P. J M. van Dom melen te Tilburg, administrateur van de Kath. Ec. Hogeschool en mej. J. van Osch, assistente van de bi bliotheek der K. E. H. Deze negen jubilarissen zullen op 1 September in het gebouw der hogeschool in in tieme kring worden gehuldigd. Een officiële huldiging zal op 21 Novem ber worden gehouden. De volgende curatoren hebben se dert de oprichting zitting: H. M. J. Blomjous, mgr. dr. P. J. M. van Gils, beiden te Tilburg, mr. dr. W. G. A. van Sonsbeek te Heino (O.), drs. J- A. A. M. Verhoeven te Tilburg. Jubilerende leden van de raad van toezicht zijn: J. P. J. Asselbergs te Bergen op Zoom.'W. J. R. Drees- mann te Amsterdam, mr. N. C. M. A. v. d. Dries, den Haag, L. Jans- sens Czn. Tilburg, J. de Jong, De Bilt, dr. L. J. Kortenhorst, Den Haag, H. Kuypers, Lisse, Alph. Lau- dy, Hilversum, W. G- A. v. d. Lugt, Rotterdam, H. Mannaerts, Tilburg, prof. mr. dr. Raaymakers S.J., Nij megen, mr. dr. L. F. H. Regout, Meerssen (L.), prof. mr. G- Russel, Amsterdam, Cl. Schellens, Eindho ven, W. Schweitzer, Heerlen, Ch. Stulemeijer, Breda, P. M. Vismans, Breda, en Jos. Wouters te Tilburg. eeuwfeest huize „ruwenberg". Het eeuwfeest van Huize „Ruwen- berg" te St. Michielsgestel zal op 3 September a.s. feestelijk worden her dacht. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, zelf oud-leerling van dit bekende onderwijsinstituut, zal op die dag in tegenwoordigheid van tal rijke andere oud-leerlingen een pon tificale H. Mis opdragen in de pa rochiekerk te St. Michielsgestel. „met ongevraagd verlof" De heer drs. Herman Jonker, tot voor kort chef van de afdeling „Het gesproken Woord" van de A.V.R.O. en daarna onder de heer H. de Wolf op deze afdeling werkzaam is, is voor drie maanden „met ongevraagd verlof" gezonden. brandkast gekraakt. Gisteren is te Nijmegen door toe val ontdekt, dat in de nacht van Woensdag op Donderdag een brutale inbraak is gepleegd in de kantoren van de Gelderse triplexhandel op de Meiermarkt, gelegen achter de Burchtstraat te Nijmegen. De dieven drongen de kantoren binnen via de ijzerhandel van de fir ma Voerman, waar zij enige kleinig heden stalen. Vandaar kwamen zij door een raam uit te lichten in het pand vani de triplexhandel. Hier hebben zij op vakkundige wijze een brandkast gekraakt, zelfs zo secuur, dat men er op het eerste gezicht niets van kon zien. De binnendeur van de brandkast toonde enige beschadi ging. De dieven vonden in een kas boek 600 aan bankpapier, dat zij er uit haalden. De recherche heeft de zaak in onderzoek. De schipbreuk op de Westerschelde De rijkspolitie te water te Wemel- ainge is er in geslaagd opheldering te brengen in het drama, dat zich, naar men aanneemt, vorige week Vrijdag op de Westerschelde ter hoogte van Rilland Bath heeft afge speeld. De in het begin van deze week aangespoelde lijken waren van de Antwerpse kantoorbediende B. E. v. d. Brandt en zijn 36-jarige echtge note J. van Bessel. Zij hadden zich met een jachtje uit Antwerpen op weg begeven om een zeiltocht door Nederland te ma ken. Aan boord bevond zich ook de 65-jarige heer F. van Bessel, de va der van mevrouw v. d. Brandt. Het gezelschap is Vrijdag op de Wester schelde tijdens bijzonder ruw weer in moeilijkheden gekomen en heeft daarbij tenslotte de dood gevonden. Men had afgesproken andere zei lers in Wemeldinge te ontmoeten, maar toen het jachtje daar Vrijdag avond niet gearriveerd was, hebben dezen hun tocht voortgezet. Een van deze zeilers is inmiddels te Dordrecht achterhaald en een hunner zal naar Rilland Bath overkomen om de lijken te identificeren. Het lijk van de 65- jarige heer Van Bessel is op Bel gisch grondgebied aangespoeld. f 600 terug maar niet dankbaar Een Amsterdamse heeft bij het per soneel van het Arnhemse Gemeente- Vervoerbedrijf een verre van prettige indruk achtergelaten door de wijze, waarop zij een door haar in de trol leybus verloren tasje met zeshonderd gulden in ontvangst nam. Een chauffeur van de bus had het tasje op een der zitplaatsen zien lig gen en had er eerlijk een blik inge worpen, in de hoop op die manier achter de naam van de eigenares te komen. Op de terugweg naar het be ginpunt van de dagelijkse route kwam bij een der halten een opge wonden vrouw naar hem toe, die vroeg of hij haar tasje gevonden had. „Ja, mevrouw, heeft geboft, want er zat nogal wat geld in. Maar gaat u even mee naar het Willemsplein, want gevonden voorwerpen mogen alleen maar tegen een afgiftebewijs teruggegeven worden". Zo ongeveer luidde het antwoord van de chauffeur. Dat was echter in het geheel niet naar de zin van de vrouw, die het ten eerste een bruta liteit vond, dat de chauffeur in haar tasje had durven kijken en die bo vendien verbolgen protesteerde tegen de ,rit naar het Willemsplein, waar voor ze nog eens een dubbeltje moest betalen. Ook tegenover de chef, naar wie ze de chauffeur tegen wil en dank had moeten volgen, herhaalde zij op hoge toon haar protesten. Ze bleek evenmin voor rede vatbaar toen haar op rustige toon uiteen werd gezet, dat identificatie van en het tekenen van een afgiftebewijs voor gevonden voorwerpen noodzakelijk zijn om be drog te voorkomen. Zij zette boos haar handtekening, nam haar tasje en stevende zonder een dankwoord weg. (N. v. d. D.). Klant aan de haal met horlogie Donderdagmiddag vervoegde zich bij de firma Knoef aan de Olden- zaalsestraat te Hengelo (O.) een da me om een horloge te kopen. Terwijl zij een keus stond te maken, kwamen nog enkele klanten de winkel binnen. Van de drukte maakte de dame ge bruik er met een horloge vandoor te gaan. De heer Knoef zette de achtervol ging in op een geleende fiets. De die vegge, die te voet was, liep de Schefferlaan in, vervolgens de Jan van Galenstraat en stak daarna de Oldgjnzaalseweg weer over. In de Dr. Schaepmanstraat bereikte de heer Knoef haar. Zij gaf het horloge te rug en vervolgde haar weg. De heer Knoef snelde naar huis om de politie te waarschuwen. Opnieuw werd een achtervolging begonnen. De daderes had inmiddels de rand van de stad weten te bereiken, waar zij door de weilanden trachtte te ont komen. De politie arresteerde haar. Zij bleek de 33-jarige mej. A. W. H. uit het Duitse plaatsje Gildehaus te zijn. Na haar arrestatie viel zij van emotie flauw. („Trouw"). £ied aan deze tifd FORMA T EU RIT IS Het is weer Donkerder geworden, nu Donker met zijn kabinet ook weef terzijde is gezet: het v/eer is donkerder geworden. De zon der politiek schijnt slecht, haar schijn is, zegt men, niet oprecht. Het is een politieke Zomer met regenvlagen, storm en wind, geen mens haast, die de zon nog vindt en toch wordt he$l het land steeds lomer, en wacht nu maar in treurnis af aan 't donker formateurengraf. Er liggen er al drie begraven in 't politiek familiegraf, de steen moet er weer telkens af voor 'n nieuwe tocht naar deze haven. Het is een sterfte, zo ik zie, een formateurs-epidemie. Die ziekte is forrnateuritis, dat is: als de formatie faalt, de vis wordt dan wel duur betaald, zoals bij 't hengelen geschied is zoals door Donker opgezet, naar mensen in zijn kabinet. Och, stop-it, zou ik willen zeggen. 't Gaat goed zo er komt toch geen eind geen ruzie in het parlement. Er is geen eer meer in te leggen met extra- of parlementair, och laat de zaak demissionair. TROUBADOUR. £en luoeatifn RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 31) „Zoek hem dan op," opperde de nachtsteward. „Heb ik gedaan, maar ik kan *IR niet vinden." „Zoek nog eens, u vindt 'm best," adviseerde de stem van buiten. „Heb ik gedaan," herhaalde Mo- rescu, „ik heb vier keer mijn hele hut afgezocht." „De aanhouder wint." stelde de steward hem gerust, „u zult 'm best vinden." „Ik zal 'm niet vinden," grauwde Morescu. „Ik heb alles onderstebo ven gehaald en ik ga niet nog eens alles op zijn kop zetten." „Tja...." zei de steward, als u niet zoeken wilt, kunt u ook niet verwachten hij moet er toch zyn." Morescu balde zijn vuist tegen de gesloten deur: „Best mogelijk, maar hij is er niet!" Er viel een korte stilte. De steward vond blijkbaar, dat de discussie op een dood spoor was geraakt, want hü ging zich bepalen tot het bespre ken van concrete feiten: „Waarvoor heeft u mij eigenlyk gebeld?" „Om nfijn deur open te maken." „Ja, maar u hebt de sleutel," zei de steward geduldig. „Nee! Ik heb 'm niet!" brulde Mo rescu. „Nou, ik heb 'm ook niet," zei de man in de gang. Morescu balde zijn vuisten tegen de deur, liet ze dan weer zakken en zei langzaam: „In elk hotel en op elk schip heb ben ze duplicaatsleutels; die zullen er van deze deuren toch zeker ook wel zün?" „Natuurlijk zijn die er!" zei de steward verontwaardigd. „Haal dan mijn duplicaatsleutel, en maak mijn deur open." „Da's een idee, dat is natuurlijk mogelijk," zei de steward. Voetstap pen verwilderden zich in de gang. Morescu's horloge wees bijna half twee. „Misschien zijn ze nog niet weg," mommelde hij hoopvol, in zijn hut heen en weer lopend. De steward kwam terug. I - „De duplicaatsleutel is er niet," meldde hij. Wat?" schreeuwde Morescu. „De sleutel is weg; alle aiideren hangen er, maar nr. 143 is weg." „Maar ik wil er uit, verduiveld nog aan toe!" brulde de opgeslotene, en hief zijn voet op om de deur een trap te geven. Op dat ogenblik klonk er echter een heftig geklop op de wand, die hem scheidde van de twee slapende jongelingen. „Is het nou uit!" brulde de ene jongeling. „Ik wil slapen!" riep de ander. „Stilk," zei Morescu, en liet zijn voet zakken. „Ziet u nou," zei de verwijtende stem van buiten, „u maakt het hele schip wakker. Weest u 'nu verstan dig, er is niks meer te beleven, de bar is gesloten, de band ligt in bed en het hele schip is als uitgestorven, gaat u toch slapen, morgen is er weer een dag." „Haal een loper!" beval Morescu. „Een loper?" „Een loper, een verstelbaar ijzeren ding, waar je alle mogelijke sloten en koffers mee open kunt krijgen. Je krijgt een dollar als je een loper op de kop kunt tikken." „Dat is ook toevallig," zei de ste ward, „ik heb er een in mijn zak." Terwijl de steward aan het slot morrelde, vroeg Morescu zich af. wie er in 's-hemelsnaam belang bij kon hebben, de sleutels van zijn ka merdeur te stelen. Gestolen, met opzet gestolen waren ze, dat stond vast. De sleutel had steeds aan de binnenzijde van zijn kamerdeur ge zeten tot.... ja, tot wanneer....? Morescu liet zich in een stoel val len en beet op zijn uitgedoofde si gaarToen die Amerikanen naast hem waren binnengekomen om te protesteren tegen het lawaai., juist, toen zat de sleutel al niet meer in de deur. Hij had de deur op slot wil len draaien, maar de sleutel stak nfet in het slot. Om tien uur, toen die stoelen uit elkaar werden ge haald, *was de deur telkens op slot gegaan, toen was de sleutel er dus nog geweest. Daarna was er niemand anders in de kamer geweest dan Crofts met die andere twee. Ja, Crofts met zijn kornuiten waren de enige, die de sleutel hadden kunnen meenen?enmaar waarom? Waar om? Hij peinsde, maar de enige ver klaring die hij kon vinden, was, dat ze hem een poets hadden willen bak ken en daarom ook de duplicaatsleu ZondaqmoAqen 's NACHTS IN DE HUISKAMER XJJAKKER geworden door een onbe- wust vernomen geruis, zijn we midden in de nacht, kuis en zedig gestoken in een blauw-wit-blauw ge streepte pyama, naar beneden gegaan ini de veronderstelling, dat er een in breker in kuis was, doch in de zeer stellige overtuiging, dat er géén in breker in huis was. Indien we de zeer stellige overtuiging hadden ge had, dat er een inbreker in huis was, zouden we in bed zijn gebleven in de veronderstelling, dat er géén in huis was. Ge zult dat ndet dapper noemen, maar dat zijn we ook niet. Toen onze stellige overtuiging on geschokt bleef door uitblijvan van een klap met een ploertendoder of iets van dien aard, hebben we ons in de huiskamer in een van de vorstelij ke zetels genesteld. Deze huiskamer wordt gratis verlicht door een ge meentelijke schemerlamp buiten op straat. Wie iets bizonders wil bele ven, moet zich 's nachts naar zijn eigen huiskamer begeven, om daar een uurtje te schemeren op kosten van de gemeente. Zelfs in zulk een mondain gedoe als Leiden is 't om streeks 2 uur 's nachts zeer stil. Zeer stil buiten op straat. Zeer stil in de kamer, waar de zachte tik van de zwarte pendule, overdag onhoorbaar, de tred van de tijd door de verre eeuwigheid benadrukt. De kamer is in het licht-en-donker gehuld, dat Rembrandt zo beminde. Het licht zil- vert in de vorken en messen vara de gereed staande ontbijttafel en glanst in een glazen potje met bosbessen jam. Het omlijst met gulden schemer het donkere schilderijtje van een grootmoeder, die zo jong nog in het kraambed sterven moest. Het legt een plas van licht op het achter glas starende portret van een lieve zuster, die in een Japans concentratiekamp bezweek. Er ritselt iets in de stilte QOT voor alle doeleinden ia®!!? jjfl CREYGHTON mB&HHBc &KÏ Hooicr.46 Tel. 20114 (Advertentie) 1 tel van het bord hadden weggeno men. Er klonk een knap, het slot sprong open en de steward verscheen in de deuropening. Morescu keek hem nij dig aan, haalde een dollar te voor schijn en spoedde zich de gang door naar de hun van Crofts. De hut was gesloten. In de hut daarnaast sliep Turpey. Die hut was niet gesloten. Morescu trad binnen en tastte naar de schakelaar. Het opflitsende licht bescheen een lieflijk tafreel. Op het witte kussen rustte Turpey's hoofd, waaruit een heftig gesnurk opsteeg. Zijn armen, bekleed met een teer-rose pyjama- stof, rustten op de dekens, terwijl op het lage tafeltje naast het bed 'n stilleven prijkte, gevormd door een revolver, een stapel magazines en 'n halflege whiskyfles. Morescu sloot de deur achter zich en liep op het bed toe. Hij schudde de slaper, zonder resultaat. Hij trok aan zijn oren en kneep zijn neus dicht. Het gesnurk hield op, waar door het geheel in a'esthetisch opzicht aanmerkelijk vooruit ging; maar Turpey ontwaakte niet. Morescu boog zich voorover, tot bij het oor van de slaper en riep: „Politie!" Het bracht enige bewe- J van de nacht. Het blijkt uw eigen wijsvinger te zijn, welke een onwille keurige beweging maakt over de ver sleten stoelleuning. Zo zit ge daar te midden van de slapende levenden en te midden van de ontslapen do den, in uw eigen huiskamer, in uw eigen vlees (gehuld in een kuise pya ma), in uw eigen stad, in het eigen land, in de eigen wereld. Dan moet ge vooral niet bevreesd worden voor het raadsel, dat u aankijkt door het grote oog van de nacht. Het grote oog van de nacht kijkt u^ rustig en door dringend aan. Wanneer ge zijn blik weerstaat, ziet ge in de eeuwigheid. Uw lichamelijke ogen worden ge boeid, in de ban geslagen, gehypno tiseerd door de blik van de eeuwig heid, welke, in alomtegenwoordig zwijgen, dit kleine bestaantje-in-de- leunstoel aangrijpt, overweldigt en het ontvoert aan de schemerende huiselijkheid van de huiskamer, waar de ontbijttafel reeds is klaar gezet. Ge bevindt uzelven onverwacht ge zeten in tegenwoordigheid van de goddelijke Alomtegenwoordigheid. Daar zit ge dan in uw leunstoel, alleen, in de eenzame stilte van de nacht alleen gelaten met uw God, en dat te weten, dat te voelen en dat te ervaren geeft een zeer, zeer grote rust. Er is niets beangstigends in die van God vervulde stilte van de nacht. Het is de vertrouwelijke stilte van een Al-Vaderlijk begrijpen uwer zwakheden. Het is de sterke hand der belofte, welke op uw schouder wordt gelegd, een bemoedigende hand om de goede strijd te strijden ten einde toe. Het is de verwachting en toezeg ging van een groot geluk, dat, door het broze levens-vlies van ons ge scheiden, doorzichtig wordt als de sterrenpracht ira de duisternis van de nacht. Wanneer de pendule klokke drie slaat en ge besluit toch nog even naar bed te gaan, slaapt ge in met de vrede-volle ervaring, een Vader als Vriend te hebben, die, zo ge vriendschap met vriendschap en lief de met liefde beantwoordt, u redden zal en redden kan door alle verdruk king en rampspoed heen. „In te, Domine, speravi..-.Op U, Heer, heb ik betrouwd, in eeuwigheid zal ik Iniet beschaamd wordera". Amen. Amen. Zo zij het. MARIUS. ging, maar niet veel. Dan viel Mo rescu's blik op de whiskyfles. Het resultaat, toen de geopende fles on der de neus van de slaper werd ge houden, was verrassend. De t^er-rose pyjama rees overeind en twee armen omklemden de fles. „Mijn whisky gappen, hè?" grom de Turpey, met zijn ogen knipperend tegen het felle licht, „wat mot je?" „Wie heeft de sleutel van mijn ka merdeur?" grauwde Morescu, „ik raad je aan, niet meer van die flau we aardigheden uit te halen of je vliegt met je drieën de laan uit." „Wat een lawaai op mijn nuchtere maag," merkte Turpey op, een slok nemend uit de fles, „wat is er eigen lijk aan het handje?" Morescu nam hem de fles af en zette die naast het bed. „Hou toch eens op met dat lurken, jullie hebben de sleutel van mijn kamerdeur weggenomen en ik kon er niet meer uit!" Turpey sperde even zijn ogen open en staarde hem aan, terwijl de be tekenis van wat er gezegd werd, tot hem doordrong. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6