Hoe de K.V.P.-jongeren denken over de'verkiezingsuitslag BIOSCOPEN zaterdag 23 augustus 1952 l)E leidse courant EERSTE blad - pagina .1 VERNIEUWING NODIG Dé Bestuursraad van de Jongeren-1 organisatie in de Katholieke Volks partij heeft thans officieel haar me ning wereldkundig gemaakt over de teleurstellende uitslag der laatste verkiezingen. Deze meningsuiting heeft tevens een positieve zijde, ge zien het feit, dat een aantal midde len tot bestrijding wordt aange geven. Oorzaken en remedies liggen op meerdere terreinen, zoals daar zijn: interne situatie der partij, gevoerde heleid en verhouding tussen stands organisaties onderling en KVP. Binnenshuis. Bij nadere beschou wing van de interne situatie binnen de partij worden de schijnwerpers gericht op propaganda en voorlich ting, organisatie, contributie en can- didaatstelling. Het propaganda-materiaal zal meer moeten spreken. De gezinsaffiche was onduidelijk en de lijstnummer- affiche sprak de massa niet aan. In vele steden kwamen de geluidswa gens te laat in actie. De „Opmars" zal een strijdvaardiger karakter moe ten krijgen. Het te eenzijdig wijzen op onze beginselen is onvoldoende. De KVP zal als nationale groepering meer naar voren moeten komen. Daarom zal de partij als organisa tie de practische politiek dichter moeten benaderen. Middel hiertoe is een meer politiek-partijsecretariaat en een secretaris die lid van de Tweede Kamer is. Belangrijk is de suggestie tot aan stelling van een perschef, een man die de KVP-prestaties moet „verko pen" en de dingen van de dag op de meest effectieve wijze kan brengen. Bij de huidige voorlichtingmethoden is een dergelijke figuur onontbeerlijk. Verfrissing. Tal van afdelingen zijn geen af spiegeling van de bevolking ter plaatse. Meerdere afdelings- en kring- besturen zijn niet voor hun taak be rekend. Langs hiërarchische weg zal de Partijraad vernieuwd dienen te worden. Meer jongeren in de diverse besturen. Hier is tact geboden van wege zetelkleverij der ouderen. De werkgroepen verdienen extra aandacht. Speciaal mensen die grie ven tegen de KVP hebben moeten in dit werk betrokken worden. Het botsen der meningen werkt verhel derend en geeft reële en practische resultaten. I Contributie. Over de contributie was de Be stuursraad het kennelijk niet een§. Enerzijds werd betoogd dat ieder zonder financiële bezwaren lid moet ikunnen worden. Anderzijds contri butieverhoging tot een afdracht van 2,50 aan de centrale kas met inacht neming van degressie voor gezinnen en inning in gedeelten. Betaling naar inkomen wordt aanbevolen. Candidaten. Na de groslijststemming zal de Ver- kiezingsraad het laatste woord moe ten hebben ten einde eventuele fou ten te herstellen. Eén lijstaanvoerder bekend bij alle kiezers zal in het vervolg de katholieke eenheid moeten demon streren. Beleid. I Zowel de afsplitsing naar rechts als naar links werd betreurd. Even wel werd irv.-de Bestuursraad ont- stemming uitgesproken over het feit, dat na 7 jaren vooruitstrevende so ciale politiek meerdere katholieke arbeiders hun dank aan de KVP vertolkten door te deserteren, nu men zich klaarblijkelijk opmaakt om die groepen te helpen die door de so ciale politiek in het nauw zijn ge bracht. Hiertegenover werd gesteld, Burgerlijke Stand I Geboren: Bastiaan, z. v. T. Boere en G. H. ten Broek; Johannes Pie- ter, z. v. J. P. van Hove en A. H. Wielinga; Helena Jacoba, d. v. A. de Mooij en H. J. van der Linden; An- thonia Francina, d. v. J. Sinke en L. Bosman; Ferdinand Kasper, z. v. L. Bogaards en J. van Evert. Overleden: W. Dolstra, wed. van Luiks, 67 jaar. LEIDSE GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Leiden komt, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, op Maandag 1 Sept. a.s. om tv/ee uur in openbare vergadering bijeen. Doktersdienst. A.s. Zondag, 24 j Augustus, zal de dienst worden waar- I genomen door de doktoren: Gaas beek, Hartman, Lahr, Pleiter en Sneep Apotheken. De avond-, nacht- I en Zondagsdienst der apotheken te j Leiden wordt van 23 Aug. tot 30 Aug. waargenomen door: de Apotheek I Boekwijt, Breestraat 74. Tel, 20552 en i de Haven Apotheek, Haven 18, tele foon 20085. Te Oeestgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek. Wilhelminapark no. 8, telefoon 26274. Het ongeluk te Woubrugge De 21-jarige mej. Aarts en de 13- jarige Dini Jörriens respectievelijk uit Haarlem en Amsterdam, die bij de aanvaring in Woubrugge levens gevaarlijk werden gewond, verkeren nog steeds in zorgwekkende toe stand. De toestand van de overige slachtoffers is verbeterd. dat het niet de ondank voor het vef- leden maar de angst voor de toe komst was, die vooral veel jonge ar beiders naar de P. v. d. A. deed vluchten. Zij achtten onvoldoende waarborgen aanwezig voor de voort zetting van de tot heden gevoerde politiek, omdat de KVP niet scherp genoeg tot uiting heeft gebracht, wat haar bedoeling was. In de contro verse Duynstee-De Bruyn heeft de partijleiding de kool en de geit wil len sparen. Standen. De nederlaag is voor een belangrijk deel te wijten aan de onenigheid der standsorganisaties. Punt 1 is natuur lijk meer begrip voor elkaar op te brengen. De bestaande kloven moe ten overbrugd worden. Lukt dit niet dan is het met de eenheid gedaan. Zowel van onderaf als bovenaf moeten de contacten tussen de stands organisaties onderling en de KVP verstevigd worden. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen zich in elkanders positie te verplaatsen en belangstelling en begrip te tonen voor elkanders problemen. De be staande vaste KVP-commissies zullen overkoepeld moeten worden door een orgaan, dat het trefpunt der verschil lende maatschappelijke groeperingen moet zijn. Advies voor een bepaald vraagstuk zal door dit overkoepelend orgaan gegeven moeten worden, opdat alle groeperingen dit steunen. Voor de Jongeren-organisatie ligt ook hier een groot terrein braak. Sterke 'banden moeten met de jeugd- standsorganisaties gelegd worden zo wel plaatselijk als landelijk. Aldus de door een medewerker weergegeven analyse van de verkie zingsnederlaag door de bestuursraad der Jongeren-KVP. UITVAART EN BEGRAFENIS VAN MEVR. F. E. SCHOON. Onder zeer grote belangstelling heeft hedenmorgen de uitvaart en be grafenis plaats gevonden van het stoffelijk overschot van mevr. F. E. SchoonBadart, waarnemend voor zitster van de K. A. V., afd. Leiden, die Woensdagmorgen plotseling op 61-jarige leeftijd overleed. Om half negen werd in de St. Pe- truskeik de H. Mis van Requiem op gedragen door kapelaan P. van Ingen. Behalve het bestuur en zeer veel le den van de Kath. Arb Vrouwen, wa ren hierbij aanwezig het Leidse K. A. B.-bestuur, de diocesane leidsters van de K. A. V., mej. Stringa en mej. Zegboer, mevr. Manders namens het Stadsbestuur van de R K. Vrouwen beweging, mevr. Van der Klugt na mens het Gilde, afd. Leiden, pater dr. Calasanctius, O.Cap., geestelijk advi seur van de K. A. V., de zusters van het Kath. Sociaal Bureau, het bestuur van de K. A. B.-reisvereniging en het bestuur van de Kath. Metaalbewer- kersbond. De K. A. V.-vlag dekte de kist. Na afloop van de H. Mis volgden het bestuur en vele K. A. V.-leden de lijkauto naar het R. K. Kerkhof aan de Zijlpoort, waar de teraardebestel ling werd verricht door kapelaan C. Thomas. Zaterdag 23 Augustus. "We kunnen ons levendig voorstel len, dat menig Leids hart van louter vreugde sneller is gaan kloppen, bij het zien van de activiteiten, die de Lichtfabrieken tentoonspreiden ten aanzien van het plaatsen van nieuwe lantaarns. „Goddank", zal menig Leidenaar verzucht hebben, toen hij zag, dat eindelijk ook zijn straat elec- trische lantaarns kreeg. We moeten echter, hoezeer het ons op deze schone Zaterdagmorgen met 'n vrije Zondag in het vooruitzicht ook spijt, een gedeeltelijke domper op deze vreugde zetten. Want de Leidenaars zullen alras bemerken dat de nieuwe electrische lantaarns, zoals bijv. op de Oude Vest, voorlopig nog niet gaan brandenEr ontbreken n.l. nog enige onderdelen, zodat de licht fabrieken de in duisternis gehulde straten nog niet kan helpen. Waar om die lantaarnpalen nu reeds neer gezet?. zal een verstandig mens vra gen. Wel, dat is eenvoudig. De door ons zo vaak geprezen Leidse bestra- tingsdienst gaat als maar verder het Leidse wegdek te verbeteren. Nu zou er een kans bestaan, dat een Leidse straat aan de beurt kwam voor herbestrating en dat een maand later alles weer opgebroken moet worden voor de plaatsing van nieu we lantaarns. Vandaar die voorzorgs maatregel. Straten, die dus nieuwe lantaarns gekregen hebben of krij gen, welke voorlopig nog niet gaan branden, kunnen er op rekenen, dat zij vandaag of morgen de straatma kers zien verschijnen. „Als ik 's avonds thuis kom", ver trouwde ons gisteravond een lezer toe, „pak ik de krant en wil ik het nieuws uit Leiden lezen. Daarom was ik teleurgesteld, toen ik vanavond niets las over het verdrinkingsgeval van Donderdagavond in de Maresin- gel bij de Sophiastraat." Wel, dat is •begrijpelijk. Want er is niemand verdronken! Nu is het wel zó, dat Donderdag een aantal militairen en burgers ruim een uur bezig geweest is met dreggen in de Maresingel, om dat het gerucht de ronde deed, dat er een kind te water was geraakt. Meer dan duizend mensen stonden in spanning toe te kij'ken, waaronder natuurlijk ook onze lezer, die echter blijkbaar het resultaat niet afgewacht heeft. Uiteindelijk bleek, dat er een vergissing in het spel was. Gelukkig. Zodat onze lezer het gisteravond zonder verdrinkingsbericht moest doen. Alsmaar komt ons nieuws ter ore van de Leidse Speeltuinverenigin gen. Nu weer van „Westerkwartier". Het spelmateriaal is namelijk ver nieuwd en uitgebreid. Er zijn on langs een nieuwe schommel, glijbaan en zandbak gereedgekomen, terwijl de leden nog veel meer plannen hebben. Het aantal kinderen, dat van deze speeltuin gebruik maakt, groeit nog steeds. We hadden u al verteld, dat de heer H. C- Broxterman, algemeen procuratiehouder bij de Twentsche Bank te Leiden, Vrijdag zijn zilve ren jubileum zou vieren. Welnu, dat is gistermiddag gebeurd. De jubi laris werd eerst toegesproken door de heer G. R. D. Crommelin, bestuur der van de Bank, die er van over tuigd was, dat de bestuurskeuze van 25 jaar geleden goed is geweest, om dat de heer Broxterman niet alleen ten opzichte van zijn werk, maar ook ten opzichte van zijn medewer kers een opvallende correctheid aan den dag legt. Een goede boekhou ding vereist veel inzicht cn kennis en dankbaar mocht spr. constateren, dat de jubilaris aan deze eisen vol doet. De heer Dj J. Haye, directeur van het subrayon Lisse, hield even eens een huldigend toespraakje, Dodelijke aanrijding op de Herenstraat Gistermiddag om kwart over twee is de 69-jarige groente-handelaar L. Prins, wonend in de Tweede Groene- steég, het slachtoffer geworden van een aanrijding op de Herenstraat. Hij is hedenmorgen om vier uur in het Acad. Ziekenhuis overleden. De heer Prins fietste op de Heren straat en moest naar het midden van de rijweg uitwijken om een ge parkeerde handwagen te passeren. Tegelijkertijd naderde uit de tegen overgestelde richting, komend van de Doezastraat, een Eltax-bus, die uit moest wijken voor twee gepar keerde wagens. Pas op het laatste moment zag de wielrijder, dat de bus naderde. Hoewel de chauffeur op alle mogelijke manieren nog trachtte een aanrijding te voorkomen, gelukte dit hem niet. De wielrijder probeerde uiteindelijk de bus aan de linkerzijde te passeren, maar bemerkte, dat dit ook niet ging. Ooggetuigen verklaar den, dat de heer Prins ten einde raad het stuur los liet en beide handen in radeloosheid omhoog stak. Hij werd door de voorzijde van de bus gegre pen en in ernstige toestand, met een schedelbasisfractuur, door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. waarna tenslotte de heer P. S. Hil- gersom, eveneens algemeen procu ratiehouder, die de jubilaris gedu rende de afgelopen 25 jaar van na bij heeft meegemaakt, enige per soonlijke herinneringen uit het stof der geschiedenis ophaalde. Enige kleine geschenken werden aange boden. Het grote personeelsge- schenk komt echter pas op de per- soneelsavond, die in de loop van de a-s. Septembermaand wordt gehou den. Dinsdag a.s. gaat de St. Leonardus- school aart de Potgieterlaan weer beginnen. De leerlingen van alle klassen, behalve die van het hoofd aer school, gaan dan weer aan de slag. De klas van het schoolhoofd begint pas Woensdagmorgen. De klassen 5, 5A en 6A moeten Dins dagmorgen om negen uur op het Pieterskerkplein, achter het Rapen burg, zijn. De klassen 1, 2, 3 en 4 worden aan de Potgieterlaan ver wacht. De nieuwelingetjes worden Dinsdagmorgen pas om half tien aan de Potgieterlaan verwacht, al hoewel er natuurlijk (stel je voor!) geen bezwaar tegen bestaat, dat zij reeds om negen uur met een ouder broertje of zusje mee komen. Wil len de ouders goede nota nemen van dit bericht, zodat er geen ver gissingen plaats vinden? Het bestuur van de Ned. Kath. Me- taalbewerkersbond „St. Eloy", afd. Leiden, deelt de leden mede, dat er morgenochtend om acht uur in de St. Petruskerk een H. Mis wordt op gedragen voor het overleden lid P. Hilberts. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden hierbij tegenwoordig zul len zijn. Belangrijk bericht! Zojuist verne men wij, dat het Kath. Sociaal Bur., Plantsoen 25, Leiden, de gehele ko mende week gesloten zal zijn, dus te beginnen met a.s. Maandag. Het bureau zal op Maandag 1 Sept. a.s. weer geopend worden. De zusters gaan op retraite. Middels een circulaire, waarin het bestuur van de Ned. R. K. Midden standsbond, afd. Leiden, zijn leden alvast lekker maakt op de komende wintei (met een daverend cabaret programma als opening en daarna met sprekers als prof. Romme, mr. Jan Derks en mej. dr. Magda Klom- pé) vraagt het zeer speciale aan dacht voor de Kath. Handelsavond school van Leiden, v/aar men kan studeren: Avond-Mulo, Middenstands diploma, Steno-typen (alleen voor meisjes) Conversatie Engels, Associa tie-diploma voor Boekhouden, Ne derlandse, Franse, Duitse en Engelse Handelscorrespondentie. Het bestuur hoopt, dat de waardering van de le den voor dit katholieke onderwijs moge blijken uit hun medewerking door zichzelf of hun kinderen als leerlingen aan te melden. STADSKOK. DE LEIDSE Lido. Dat Walt Disney een groot artist is heeft hij reeds in diverse te kenfilms bewezen en in „Bongo de Beer" laat hij zijn rijke fantasie weer lustig haar gang gaan. Won dere en bewonderenswaardige resul taten zijn er het gevolg van en wat deze film bovendien een bijzondere bekoring geeft is het feit. dat het de eerste Disney-film is, welke door het Nederlands gesproken woord vooral voor de jeugdige bezoekers aantrekkelijk wordt gemaakt. De jeugd amuseerde zich gisteren dan ook zeer bijzonder met de avonturen van Bogo de Beer, welke wij hier niet allemaal zullen vertellen, omdat zulks de attractie van de film zou wegnemen. Wat wij wel willen doen is onze bewondering uiten voor Walt Disney, die zich vooral in deze mu zikale fantasie een groot kunstenaar, een groot tovenaar heeft getoond. Het feit overigens, dat hij verschil lende bekende figuren in deze film laat optreden als Donald Duck, Mic ky Mouse e.a. verhoogt de aantrek kelijkheid van deze film. Voor de jeugd, die nog van de vacantie ge niet, een uitstekende ontspanning. Casino. „Zoek de zon op" is een aardige, pretentieloze film. die juist geschikt is voor de vacantie-tijd. Vier meisjes hebben het er op gesteld, geld voor een boerderij bij elkaar te sparen. Hun vader is bijzonder met dit plan ingenomen en drijft de meis jes er toe, te gaan zingen in variété programma's. Er -komen dar/ig wat verwikkelingen als een bandleider een van de vier meisjes een aantal dollars afhandig maakt en er mee vandoor gaat. Na verloop van tijd wordt de vrede weer getekend en is er voor ieder een gelukkig einde. De vier meisjes zijn van een bijzonder dynamisch soort, waardoor de film een flink tempo krijgt. Voor 14 jaar. Luxor. „Telefoon voor U", dat als hoorspel reeds de harten van ve len veroverde, is ook als film een kostelijke persiflage op de reclame- prijsvragen, waarmede de Ameri kaanse omroepstations hun luiste raars als het ware dood gooien. In dit geval is het een zeepfabriek, die tijdens een reclame-uitzending overal in de Verenigde Staten mensen laat opbellen om de naam van een artiest te raden. De winnaar ontvangt 24.000 dollar in goederen. Tijdens dergelij ke uitzendingen leven de luisteraars natuurlijk onder hoogspanning, om dat zij hopen een kansje te maken. Maar de film laat nu eens zien, wat er aan het winnen van een prijs vast zit. Een mijnheer is de gelukkige en nauwelijks 24 uur na het begin van zijn geluk zit hij in de diepste ellen de. Hij wordt overladen met koelkas ten, haarden, ingeblikte levensmidde len, meubilair, keukenuitzetten, wagens, honden, paarden en alles wat maar denkbaar is. Binnenhuisar chitecten dringen zijn huis binnen en beginnen met alles op te ruimen. De hele straat staat vol kisten en in de tuin kan zich niemand meer bewe gen. En temidden van deze bende komt de belastingambtenaar met een aan slag in de inkomstenbelasting. „Kan ik misschien met een koelkast en een paar geiten betalen?", vraagt de in middels ongelukkige winnaar. Maar vadertje staat heeft alleen belang stelling voor contanten. Het is onmogelijk om een opsom ming te geveni van alle narigheden, die het winnen van een dergelijke prijs in natura medebrengt. Maar in „Telefoon voor U" kunt U het zelf gaan zien. En zo kostelijk als de film het in haar eigen taal vertelt, is het met woorden niet te doen. Boven 14 jaar. TTianon. „Fanfan la Tulipe" is een echt Franse, zwierige avonturier, een vrijbuiter en een durf-al, die het in zijn hoofd heeft gezet, de dochter van ce koning te trouwen. Die ko ning is de Franse koning Lode wijk XV en het verhaal speelt zich dan ook in die tijd af. Neen, historisch is het niet, daarvoor is het teveel paro die. De Fransen kunnen zichzelf zo heerlijk in het zonnetje zetten en in „Fanfan" hebben zij een pracht type om eens dartel huis te laten houden in de rommelige historie van de Fran se koningen. De charme van deze film ligt in het élan, de vaart en de zwier, waarmee de figuren zich in hun avonturen storten en de acteurs doem het met een enthousiasme, waaruit blijkt, dat zij zelf plezier aan deze film beleven. Het verhaa'l zelf doet weinig ter zake; het is een lief deshistorie van Fanfan met de doch ter van een sergeant. Na veel sabel houwen en klimpartijen trouwt Fan fan haar inderdaic. ofschoon hij met de dochter van de koning wilde trou wen. Het meisje wordt n.l. door de koning als pleegdochter aanvaard. Een pittige Franse film, welke we gens de Franse aankleding door de K.F.C. voorbehouden moet blijven voor volwassenen. Rcx brengt ons deze week „Achter de brede Missouri", waar zich de ge schiedenis afspeelt van een pelsjager in de tijd, toen de Zwartvoet-indianen nog in de prairiën en de bergen van de Rockey Mountains jaagden. Een spannende film voor 14 jaar. I HILLEGOM Internationale Dahlia-show. Vrijdag 12 September des middags te 12.30 uur zal de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, officieel de Internationale Dahlia-tentoonstel ling openen, die gehouden zal worden op 12. 13 en 14 September a.s. in het nieuwe Beursgebouw te Hille gom. Op deze tentoonstelling, die gehou den wordt onder auspiciën der Ne derlandse Dahlia-Vereniging, zullen niet alleen in het gebouw zelf, maar ook in de daarvoor gelegen Demon- stratietuin van het Bloembollenvak „Treslong" duizenden Dahlia's in alle soorten en variëteiten te bewonderen zijn. In de Demonstratietuin zijn 2500 Dahlia's opgeplant, die thans reeds gedeeltelijk in bloei staan. De grote Beurszaal, en entrée-hal en de keu ringszaal zullen herschapen worden in een bloementuin, waarin men niet alleen de gangbare handelssoorten, maar ook verscheidene nieuwe aan winsten zal kunnen bewonderen. Niet slechts de Nederlandse Dahlia kwekers dingen mee naar de fraaie prijzen die voor verschillende prijs vragen zijn uitgeloofd, maar ook komt er een grote collectieve inzen ding uit België. De tentoonstelling zal ook des avonds geopend zijn, en wordt Zon dag 14 September te 10 uur n.m. ge sloten. KATWIJK AAN DPN RIJN R.K. E.H.B.O. De afd. Katwijk a. d. Rijn van de R.K. E.H.B.O. hield een ledenvergadering in het Paro chiehuis. Voorz. P. J. Huihers ver welkomde de leden, inzonder de g.a. pastoor Hesp. Na de gewone agenda punten kwam in bespreking het hou den van een propaganda-avond. Na enig heen. en weer gepraat werd besloten deze te houden op Donder dag 2 October in het Parochiehuis. Aan de algemeen bekende „Pleister actie" zal de afdeling haar volle me dewerking verlenen. Na een desbe treffende bespreking bleek er veel animo te bestaan voor een vervolg- cursus-E.H.B.O. en alles wijst er op dat een begin-cursus, deze winter te geven, kans van slagen heeft. Wel werd er met aandrang op gewezen, dat het van veel belang is, dat de deelnemers(sters) steeds en geregeld door berichtgeving goed op de hoog te worden gehouden van de gang van zaken. LEIDSCHENDAM Raadsvergadering. Door bijzon dere 'omstandigheden zal ditmaal de vergadering van de gemeenteraad niet plaats hebben op de laatste Woensdag van de maand, doch een week later 'dus op Woensdag 3 Sep tember a.s. Prijzencommissie. In de prij- zencomissie hebben zitting de heren G. R. Kruisink K.W.Laan 44, A. W. Blokland, seer., St. Willibrordusplein 80 C.; G. Scholtes, St. Josefstraat 13 en mevr. J. Lems-Warmolts K.W. laan 38.De commissie houdt zitting op iedere eerste Vrijdag van de maand tussen 20 en 21 uur in het ge meentehuis. Klachten kunnen zowel bij genoemde adressen als ter verga dering worden ingediend. Dief aangehouden. De politie is er in geslaagd beslag te leggen op de Hagenaar K., die verdacht wordt van de diefstal van motoronderdelen bij de N.V. Enkes alhier. K. is in middels voorgeleid bij de officier van justitie. Remmen waren defect. Bij de Tolbrug is een vrachtauto uit Den Haag in aanraking gekomen met een truck uit Assendelft. Persoonlijke on- gelukkan hadden niet plaats maar de materieële schade was aanzien lijk. Daar bij onderzoek is gebleken, dat de remmen van de vrachtauto niet in orde waren, heeft de politie deze wagen voorlopig in beslag ge nomen. NOORD WIJKERHOUT Buitengewone ledenvergadering van „St. Jeanne d'Arc" De mu ziekvereniging kwam in buitenge wone vergadering bijeen en wel voor een interne reorganisatie, welke het bestuur aan de kant wilde hebben voor het nieuwe seizoen begint. Het bestuur bestond nl. uit 7 leden en de ondervinding heeft geleerd, dat dit grote aantal remmend werkt op de activiteit. Vijf Bestuursleden werd beter geacht om sneller en doelmati ger te werken. Ook had men gecon stateerd, dat de vereniging wel be schikte over statuten maar ec i huis houdelijk reglement ontbrak. Hierin moest ook verandering komen. Na dat de notulen gelezen waren besloot de vergadering tot vorming van een klein-boerenorkest, dat zal gaan op treden onder de naam „St. Jeanne d'Arc" en ook ten bate van de har monie. Het nieuwe huishoudelijk regle ment werd met 27 stemmen voor en slechts 2 tegen aangenomen. Met 27 van de 30 stemmen besloot de ver gadering het bestuur tot 5 leden in te krimpen. Tot bestuursleden wer den herkozen de heren M. v. d. Togt, J. van Waas, C. Broekhof. L. Ver beek. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen de heer J. de Haan. Bij de verkiezing van een voorz. verwierf de aftredende voorzitter, de heer van der Togt, 22 stemmen, terwijl er 7 op de heer Verbeek werden uitge bracht. De heer van der Togt dank te voor het in hem gestelde, vertrou wen. Hij heette de heer de H'aan welkom in het bestuur. De g.a. van de Harmonie, pastoor van der Waarden Sprak een slot woord, waarin hij de vereniging fe liciteerde met het succes op het con cours te Kwintsheul. Bewaart, aldus de pastoor, altijd de harmonie in de „harmonie". Gemeenteraad Voorschoten Geld voor bouw van R.K. Jongensschool Gisterenavond kwam de gemeen teraad in een spoedeisende zitting bijeen; de burgemeester had er zijn vacantie even voor onderbroken. De gemeente kan weer geld lenen, eerst 180.700 voor de bouw van een nieu we R.K. Jongensschool tegen 4 en met een looptijd van 44 jaar. Aanvankelijk was het de bedoeling de bouw van de school te financie ren uit nog ter beschikkingstaand geld en de heer Korthals#informeer- de dan ook, of de lening wel nodig was. Uit het antwoord van de bur gemeester bleek, dat het reeds ter beschikking staande geld nu ge bruikt zal worden voor grondaanko pen en woningbouw. De raad ging accoord. Ook kan 50.000 geleend worden tegen 4% en een looptijd van 25 jaar om de verhoogde bouw kosten van de laatste 31 woningen in „Klein Langenhorst te kunnen be talen. De raad vond het uitstekend. B. W. hebben, na eenstemmig advies van de vorderingscommissic, een woning aan de Bloklaan gevor derd ten behoeve van een gezin. De huiseigenaar is daartegen zonder succes in beroep gegaan bij Ged. St.; thans is de gemeente door hem in kort geding gedagvaard. De raad keurde goed, dat de gemeente zich in dat geding zal laten verdedigen. AFSCHEID KAPELAAN A. J. VAN OOSTERO.M. Donderdagavond om 8 uur zal er in het R.K. Verenigingsgebouw een afscheidsavond zijn wegens het ver trek van kapelaan A. J. v. Oosterom naar Den Haag. Aan de avond zullen de verenigingen meewerken, waar van de kapelaan geestelijk adviseur was. Vrijdag zal de kapelaan in zijn nieuwe functie treden. WASSENAAR Ouden van dagen gaan boottocht maken. Het comité voor de jaar lijkse uitgaansdag voor de ouden van dagen heeft na het laatste uit stapje nog wat geld in kas en heeft daarvan voor 8, 9, 10 en 11 Septem ber a.s. een luxe rondvaartboot ge huurd, die iedere middag vanuit de Haven een rondvaart zal gaan ma ken, met telkens een 80-tal ouden van dagen. De humorist John Kelly heeft zich bereid verklaard, onder weg voor wat gezelligheid te zorgen. Lyceumlecrlingen naar Italië. Dezer dagen is een 14-tal leerlingen van het Rijnlands Lyceum naar Ita lië vertrokken voor een 10-daags verblijf in Rome. Dit uitstapj.' is hun aangeboden door de Italiaanse rege ring, naar aanleiding van de ten toonstelling over Italië, die enige maanden geleden in het Lyceum met medewerking van de Italiaanse Am bassade werd georganiseerd. Katholiek Lager Montessori-on- derwijs. Nadat gebleken was, dat in Wassenaar behoefte bestond aan Katholiek Lager Montessori-onder- wijs, is besloten een van de bestaan de Lagere Scholen uit te breiden met een Montessorischool en wel de St. .Tan Baptistschool in Deyleroord. In het gebouw Sion, bij deze school, zal een lokaal worden ingericht, waarin per 1 September a.s. met het Montessori-onderwys zal worden be gonnen. ZOETERMEER M.A.C.-puz/.lerit. Zaterdag 23 Augustus organiseert de M.A.C. Zoe- termeer en Omstreken een puzzlerit. De inschrijving begint om half vijf in het paviljoen van de wed. v. d. Meer tegenover Nutricia. Om 5.01 uur zal de eerste deelnemer starten. De lengte van de rit bedraagt 100 km. Er zijn weer veel mooie prijzen, waaronder een wisselbeker, een kam pioensbeker voor het club-kampioen- schap en een 'beker voor de eerste prijswinnaar. Als vanouds ontvangen de drie eerste beste kaartlezers weer een prijs. Na afloop van deze rit vindt in het Paviljoen van de wed. v. d. Meer de prijsuitreiking plaats van de op 31 Juli j.l. gehouden rit. Laatste Berichten DE MOORD OP AMSTERDAMS GEMEENTESECRETARIS. Mr. W. K. F. heeft na aanvanke lijke ontkenning, thans bekend schuld te hébben aan de dood van zijn vader door vergiftiging. Als motief geeft hij voor, dat hij geen passende be trekking kon vinden. Hij zou zich daarom in een betrekking met geld hebben willen inkopen. Hoewel ook de verdenking is gere zen, dat hij de overige gezinsleden de tweede zoon studeert in Wagcnin- gen en de jongste te Utrecht zou hebben willen vergiftigen, heeft hij op dit punt nog geen bekentenis afge legd. Zijn psychische toestand doet hem somwijlen zeer listige verkla ringen afleggen, zodat men er zich voor moet hoeden op een dwaalspoor te worden geleid. DE VALERA TE UTRECHT GEOPEREERD. De Ierse minister-president, de heer Eamon de Valera, die zich wegens een oogaandoening onder behande ling van prof. dr. H. Weve te Utrecht heeft gesteld, is daar ter stede gis termorgen geopereerd. Het resultaat van de operatie zal pas over enige weken bekend zijn. De algemene toe stand van de 'heer De Valera is goed. ARSENICUM IN BROOD? Bij ongeveer honderd inwoners van Capriglio in het gebied van Asti (Italië) zijn vergiftigingsverschijnse len waargenomen. Het schijnt, dat het brood, dat zij aten, arsenicum bevatte. Er is een onderzoek inge steld. MARKTBERICHTEN KATWIJK a. d. RIJN, 22 Augustus Groente. Bloemkool I 18—64, id. II 919, waspeen 9—27, bospeen 11—23, vroege aardappelen 2.30— 2.40, uien 413, stoksnijbonen 25 —52, herenbonen 2262. peren 10 —18, Augurken 8—8.20, rodekool 9—9.10, pronkbonen 16—25. witte komkommers 10, tomaten f 1625, prei 77.10, andijvie 8.108.50, groer.ekool 1213, sla 8.5014, peterselie 2.402 50, selderie 2 2.10, appelen f 821, radijs 3.40— 3.60, sjalotten 1515.10.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3