Lissenaren bereidden mgr* Huibers feestelijke ontvangst in hun parochie Bloemencorso hoogtepunt van tweede feestdag in Wassenaar Uitstapje naar „Avifauna" kwam in Woubrugge tot een rampzalig einde VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Mgr. Huibers groet zegenend de bruidjes. Rechts van mgr. ziet men de burgemeester, links de pastoor. Foto N. v. d. Horst. CONSECRATIE VAN DE MARIAKERK TE LISSE Dank zij de medewerking van de xon, die de grauwe regenwolken van onze Augustus-herfst voor een paar uur had uiteengejaagd, heeft katho liek Lisse aan de vooravond van de consecratie der Mariakerk de bis schop van Haarlem, mgr. J. P. Hui bers, feestelijk en met de grootst mogelijke luister kunnen ontvangen. Toen de klok nauwelijks zes uur had geslagen, was half Lisse al op de been. Door de met vlaggen en pauselijke wimpels getooide straten, trok men in de richting van de ge meentegrens, bij de brug aan het einde van de Kanaalstraat, waar de bisschop door mr. Th. M. J. de Graaf, burgemeester van Lisse, zou worden verwelkomd. Het kerk- en armbe stuur van de nieuwe parochie had zich intussen reeds naar de parochie grens aan de Hillegommerdijk bege ven, om daar mgr. Huibers te be groeten. Aankomst in de gemeente Om zeven uur zag de menigte, die zich bij de brug had opgesteld, de stoet langs het kanaal aankomen. De auto, waarin de bisschop gezeten waS, werd' voorafgegaan en gevolgd door ruiters van „St. Hubertus". Een hartelijk gejuich klonk op, toen mgr. Huibers, die vergezeld was van zijn secretaris en bouwpastoor Staade- gaard, uit de auto stapte. Burgemeester De Graaf maakte zich de tolk van de gevoelens zijner gemeentenaren. Uiteraard, zo zeide de burgemeester, is uw komst van zeer grote betekenis voor ons dorp. De gehele burgerij, en dus niet al leen het katholieke deel ervan, acht het een grote eer de kerkvorst van het Haarlemse diocees in haar mid den te mogen hebben. De consecra tie van een nieuwe kerk betekent, dat het geloofsleven bloeit en het geloof is de ruggegraat van het ge meentelijk leven. Want alleen dan heeft het gemeentelijk leven zin, als het zich richt op een hoger doel. Dit hogere doel kennen alle gemeente naren. Het feit, dat de St. Agatha- parochie in twee generaties twee nieuwe parochies voortbracht, spreekt voor zich. In Lisse bloeit de gods dienst en als hoofd van de gemeen te kan ik u zeggen, dat wij allen blij zijn om uw komst en om de reden er van. Dankwoord van de bisschop De bisschop dankte hierna de bur gemeester voor zijn hartelijk wel komstwoord. Er heerst thans grote vreugde in uw prachtige gemeente, zo zeide mgr. Lisse is over de ge hele wereld bekend, om de schoon heid van haar bloemen. Ik ben daar om blij hier een nieuwe woning te mogen wijden voor de Gever van deze schoonheid, een woning, waar Hij op bijzondere wijze zal worden vereerd en gediend. De schoonste bloemen, die deze gemeente kan voortbrengen, zijn immers de reine, op God gerichte zielen. De nieuwe kerk zal worden toe gewijd aan het H. Hart van Maria. Laten wij allen bidden, dat onder haar schutse de parochie zal mogen groeien en bloeien. In het hartelijke applaus, dat na de toespraak van de bisschop weer klonk, voerde de enthousiaste jeugd onbetwist de boventoon en aange naam getroffen hierdoor, begaf mgr. Huibers zich even tussen de hoop der toekomst. De jongelingen bloos den van deze onverwachte eer, maar toen de bisschop hen verzekerde, dat ze op hun tachtigste jaar nog aan de mooie dag, die komen ging, zouden terugdenken en daarbij het advijs gaf over zeventig jaar zijn woorden nog eens te herinneren, maakte de schroom weer plaats voor een spon taan gejuich. afdeling naar de eerste afdeling pro moveerden. Door de grote uitbreiding van het corps is het een ware krachtproef geworden om ook het hoofd finan cieel boven water te houden. Door de noodzakelijkheid eerste klas krach ten aan te houden, bedragen de vas te lasten per week byna 25-en wanneer men nagaat dat de nood zakelijke aanschaffing van een hobo 1200 en van een nieuwe bas 1600 vraagt dan is het wel duidelijk, dat alle middelen worden aangegrepen om aan geld te komen. De heer De Bres achtte het dus een plicht van alle inwoners om aan de instandhouding van de harmonie St. Laurentius mee te werken, dat meewerken kan op het ogenblik het beste geschieden aoor de Fancy Fair te bezoeken. En met deze woorden werd de Fancy Fair geopend ver klaard- De stands, waarin men zijn geluk of zijn handigheid kon beproeven kwamen toen in bedrijf. Onder de genodigden waren, de g. a. kapelaan P. J. L. v. Reisen, het bestuur van de Kon. Wilh. Vereniging en afgevaar digden van zusterverenigingen uit de omtrek. Het was de eerste avond druk in de feesttent. Feestelijke tocht door de parochie Toen was het ogenblik aangebro ken voor de feestelijke tocht door de nieuwe parochie. Mgr. Huibers. bur gemeester De Graaf, de bouwpastoor en de secretaris van de bisschop na men plaats in een met gele en witte dahlia's versierde Berliner Lan dauer, die getrokken werd door vier paarden met pluimen en linten ge tooid. Een grote stoet begeleidde mgr. Huibers op zijn tocht. Voorop ging de harmonie Canite Tuba, gevolgd door de Gidsen, de meisjes-gymnas tiekvereniging Klimop en de rui ters van „St. Hubertus". Achter het rijtuig van de bisschop reed een lange rij auto's met kerkbestuur, armbestuur en vele geestelijken uit de omgeving. In de straten, waar van vele hui zen de vlaggen wapperden, stonden aan weerszijden van de weg de pa rochianen, die hun bisschop toe wuifden. De belangstelling en de vreugde bij deze intocht van de bis schop was bijzonder groot. De poli tie moest alle zeilen bijzetten, om in de Kanaalstraat en bij de Omlei- dingsweg orde in het gedrang te brengen, maar dank zij de „Keuken hof-ervaring" slaagde zij daarin voortreffelijk. Ontvangst bij de k^rk Terwijl de feestelijke stoet door de straten van de parochie trok, had zich op het kerkplein, dat met vlag gen en pauselijke wimpels was ver sierd, alweer een grote menigte ver zameld, die bleef aangroeien tot de trommels en de muziek van Canite Tuba de komst van de bisschop meldden. Door een .haag van bruidjes, die gele gladiolen in de hand hadden, ging mgr. Huibers over het brede kerkpad naar het bordes van de kerk, waar hij een zanghulde in ontvangst zou nemen. Voor dit echter geschied de, zagen de aanwezigen een ont roerend tafereeltje. Op het bordes van de kerk zat namelijk de 86-ja- rige moeder van de bouwpastoor, die gekleed in streekcostuum met het bekende Noordhollandse kapje uit Bergen was overgekomen om op haar eigen verjaardag te delen in het grote geluk, dat haar priester zoon te beurt viel. Hartelijk drukte mgr. Huibers de hand van de oude moeder, die kennelijk intens met het grote feest meeleefde. Daarna zongen de parochianen op de wijze ,,'t Is plicht, dat iedere jon gen", het welkomstlied. .Mgr. Huibers was zo vriendelijk zich te laten fotograferen met de burge meester en de bejaarde moeder van pastoor Staadegaard. Foto N. v. d. Horst. Tot besluit van deze mooie avond sprak de bisschop een dankwoord voor de hartelijke ontvangst, waarna de bouwpastoor een driewerf hoera uitbracht op de Haarlemse kerk voogd. Pontificale H. Mis. Zeer veel parochianen gingen van morgen naar hun nieuwe kerk om het laatste gedeelte van de wijdings plechtigheden en de pontificale H. Mis bij te wonen. De kerk was versierd met slingers denne-groen en toeven rode gladio len. Boven het altaar hingen bloem stukken in de pauselijke kleuren. Bij het opdragen van het H. Mis offer werd mgr. Huibers geassisteerd door deken Brinkman uit Noordwijk als presbyter assistens en de pas toors Roelvink uit Lisse en S. Ligt- hart uit Roelofarendsveen als troon- diakens. Priesterzonen van de nieu we parochie namen de volgende func ties waar: kapelaan Hageman Mis- diaken, kapelaan Tulen Mis-subdia- ken, kapelaan van Dijk ad mitram, pater Van den Berg ad baculum. Ce- remoniarius was de secretaris van de bisschop, de zeereerw. heer Solle- veld. De overige assistenties werden waargenomen door priester-studenten uit de parochies van Lisse. In de banken voor de genodigden v/aren gezeten oud-deken Borsboom van Noordwijk, Burgemeester en Wethouders van Lisse, ir. N. van der Laan uit den Bosch, de architecten Barnhoorn en Paardekooper, de aan nemer Kunst. Behalve het kerk- en armbestuur van de nieuwe parochie was ook het kerkbestuur van de St. Agatha-parochie aanwezig. Het parochieel mannen- en jon genskoor zong, onder leiding van de heer A. J. M. van Wickeren, de 3- stemmige Missa Pontificalis van Pe- rosi, met orgelbegeleidmg van de heer J. Bemelman. Na de H. Mis zong het jongens koor het „Ave Maria" van Cuypers. Preek van mgr. Huibers. Na afloop van de pontificale Hoog mis sprak mgr. Huibers vanaf het priesterkoor Je gelovigen toe. Mgr. feliciteerde hen met het prachtige kerkgebouw, dat vandaag geconsa creerd is tot een woning van God. In deze woning vertoeft God te midden van u. Hier woont uw Vader en op ieder ogenblik van de dag kunt ge hier uw hart voor Hem uitstorten. Uw geest is echter ook een tempel, waar God wil wonen. Als Hij daar niet woont, dan betekent het niets dat wij prachtige kerkgebouwen ma ken. Daarom moeten wij onze zielen gaaf houden. Deze kerk zo zeide mgr. is toegewijd aan het H. Hart van Maria. De H. Maagd is voor ons het grote voorbeeld van liefde en opoffering voor God. Laten wij daarom hier vaak tot haar komen bidden, opdat onze zielen tempels van God zullen blijven. Te half één werd in de pastorie een receptie gehouden, waar vele parochianen hun gelukwensen kwa men aanbieden. VOORSCHOTEN HARMONIE ST. LAURENTIUS STAAT VOOR ENORME KOSTEN Gisteravond lokte de drumband van St. Laurentius met veel succes een grote schare belangstellenden naar de feesttent aan de Kon. Ju- lianalaan, waar de gemeentesecreta ris, de heer Joh. de Bres, de Fancy Fair opende. De burg. en weth. v. Dodeweerd zijn uitstedig en wethouder L. A. Mooy is ziek, zodat de secretaris, zo als hij zei, eens voor een enkele kear naar voren trad om namens het ge meentebestuur de opening te ver richten. De Harmonie St. Laurentius is de i laatste jaren een steeds belangrjj- I ker plaats in het leven in Voorscho- ten gaan innemen, aldus de secretaris, j Meestal leiden verenigingen, die een cultureel doel nastreven een kwij nend bestaan, vooral in plaatsen, die tussen de grote steden gelegen zijn. Dit is echter met Laurentius niet het geval. Het eerste optreden na de oorlog geschiedde in 1945 met 10 man, die optraden in hun colbertje. I' Thans is er een keurig geüniformeerd corps van 50 man, terwijl de man nen via concoursen van de vierde Zoals ieder jaar is het bloemen en reclamecorso, dat gistermiddag door de straten van Wassenaar trok, het hoogtepunt geworden van het Zomerfeest. Tussen twee uur en half drie stelden de deelnemers zich op bij de Prinsenweg en begonnen de jury's hun moeilijk werk. De deel nemers waren in een 12-tal groepen verdeeld en voor elke groep waren prijzen beschikbaar. Groot was het aantal kinderen, dat met versierde steppen, fietsen, pop penwagens etc deelnam. Het Bestuur van de Koningin Wilhelminavereni- ging had besloten, dat voor alle deelnemende kinderen een prijs be schikbaar gesteld zou worden en die maatregel bleek veel sympathie te ontmoeten. De stoet zette zich even over half drie in beweging. Voorop gingen trompetters van de Landelijke Rij- vereniging Koningin Emma en de muziekvereniging Excelsior, en' de lange stoet werd gesloten door een groep ruiters van „Koningin Emma". Uitslagen: Overal waar de stoet zich vertoon de, was de belangstelling van de zij de van het publiek enorm. De voornaamste uitslagen waren: Groep A (kindervoertuigen): 1. Cor Ruitenbeek; 2. Felix van Tol; 3. Ada Schoemaker. Groep B (kinderen te voet): 1. Kinderen Knijnenburg; 2. Adrie van Meerten; 3. Elsje Oosterveer. Groep C (kinderfietsen etc.): 1. Cala Remmerswaal; 2. Kinderen Knijnenburg; 3. Henny v. d. Ploeg. Groep D: (bokkenwagens etc.): 1. J. Beyersbergen; 2. Kinderen van der Mark. Groep E (fietsen en bromfietsen): 1. H. van Veen. 2. N. van Veen; 3. C. Ruigrok. Groep G: (Automobielen): 1. Tuin- bouwvereniging Wassenaar en Om streken; 2. J. J. Luyten. Groep H (voertuigen bespannen met paarden): 1. A. Hooymans; 2. C. Bakker; 3. J. B. Voorham. Groep J (motorrijwielen met re clame): 1. A. F. de Jong; 2. F. Knijff 3. Chr. D. Borsboom. Groep K (Luxe auto's met recla me): 2e prijs fa. Jansen Post en Cocx te Amsterdam. Groep L: (Vrachtauto's met recla me): 1. Wassenaarse Melkhandela ren; 2. fa S. v. d. Ham en fa de Bo de; 3. Hero, te Breda. Groep N (diversen): 1. Kajoma en J. G.; 2. Zuidwijck. Gevarieerd programma. De tweede feestdag was begonnen met het traditionele ringrijden op het Burchtplein met versierde tilbu ries en andere tweewielige voertui gen. Eerst werd de versiering van de wagens en de toilettering van de paarden gekeurd. Daarvoor waren n.l. aparte prijzen beschikbaar. De uitslag was: 1. J. A. Hooymans; 2. Koos Voorham; 3. G. J. Laarman. By het ringsteken toonden P. Reyersbergen en zijn dame zich de meest vaardigen. Zij wonnen de eer ste prijs. C. Doelman legde beslag op de tweede en J. van Santen op de derde prijs. Na het bloemencorso volgde een behendigheidswedstrijd voor auto mobilisten, georganiseerd door de Wassenaarse Motorclub. Aan de be hendigheidswedstrijd ging een lichte puzzlerit door de omgeving van Was senaar, Katwijk, Noordwijk en Rijns burg vooraf. De heer W. Richters liep in beide onderdelen van de wed strijd het minste aantal strafpunten op. De heer C. van Leeuwen werd tweede, de heer Zwolle, uit Den Haag derde. De prijzen werden 's avonds uit gereikt in Huize Den Deyl. De twee de feestdag werd besloten met een populair concert door de „Bóeren- kapel", bestaande uit leden van Excelsior. EEN EXTRA KERMISDAG. Om enigszins tegemoet te komen aan de tegenvaller, die het slechte weer op Woensdagavond de exploi tanten van de kermisvermakelijkhe den heeft bezorgd, heeft het KWV- bestuur besloten, nadat het gemeen tebestuur daartoe toestemming had verleend, het kermis-terrein nog een dag extra open te stellen voor het publiek en wel a.s. Zaterdag, van 's middags 2 uur tot 's avonds 11 uur. Er zal dan geen entree worden ge heven! De heer A. T. Schrama slaagde voor het examen vakbekwaamheid banketbakker. Geboren: Elisabeth Maria, dr van W. A. Overdevest en H. P. A. van Diemen; Cornelis Maarten, zn van G.Zuijderduijn en G. van den Oever; Hans, zn van C. G. M. Brederode en J. Schouten; Ingeborg Margaretha Maria, dr van W. M. Raaphorst en J. H. Hellen doorn; Frances Elisa beth, dr van J. W. Josephus Jitta en J. C. M. van Marle; Albertus Jozef, zn van L, de Jong en A. Fakkert. Overleden: Lena Johanna Richel 72 jr, vrouw van T, Bos; Adrianus Johan Hoogendoorn, 4 maanden; Henriette Maria Elisabeth Hermans 38 jr, vrouw van H. O. Horstmann; Johanna Gerardina Josina Maria Koevoets 44 jr; Henri Jan Paulus Verburg 50 jr man van A. M. J. P. Hooft; Frederik George Jacobi van Amson, 64 jr, man van V. B. Tjon- Akien; Martha Anthonia Houweling 3 jr; Carolina Gerardina Aeijlts, 83 j. wed. van R. C. E. von der Sehulen- borg. Ondertrouwd: C. G. Hoogewoning en E. J. van der Zwet; J. Vegt en W. J. van Egmond. Getrouwd: C. Disseldorp en C. C. Konings; N. W. Heijstek en J. M. Remmerswaal; A. H. M. van der Schaik en J. J. E. Brunner; D. Schou ten en G. Hazelaar. De laatste dagen van de oude klapbrug over de Woud-wetering te Woubrugge schijnen niet voorbe stemd te zijn voor een rustige „le vensavond". Donderdagmiddag om streeks half een gebeurde er tussen haar bruggenhoofden een ongeluk, dat wellicht zijn weerga in de ge schiedenis van de brug niet heeft. Zoals wij in onze vorige editie heel in het kort nog hebben kunnen mel den, wilde op genoemd tijdstip de met ongeveer 80 vacantiegangers be mande salonboot „De Kaag" van de Amsterdamse rederij v. d. Zwaag, de brug passeren. Vermoedelijk voer de boot met groter snelheid, dan, mede in verband met de werkzaam heden voor de nieuwe brug, verant woord is tussen de bruggehoofden door. Plotseling stootte de boot te gen de oostelijke geopende klap van de brug en raakte ook de overkap ping van het dek-salon de brug. De kap werd van haar steunpunten ge stoten en stortte op de passagiers die zioh op het dek bevonden. Een ander deel van de metalen overkap ping schoof naar achteren en sleur de enkele passagiers over de reling het water in. Het geheel speelde zich in weinig of geen tijd af. Er ontstond op het schip een ware t?a- niekstemming. Een zeven tien-tal va cantiegangers werden gewond, waar van zeven ernstig. Eén hunner, een 18-jarig meisje, bleek er levensge vaarlijk aan toe te zijn. Een deel van de opvarenden sprong van angst het water in. Anderen sprongen van de wal de Woud-wetering in om de drenkelingen te redden. De omge ving van de brug bood weldra net beeld van een ware ramp. Velen verlieten de boot, klauterend over reling en brug, met bebloede kleien en lichaamsdelen. De ernstig ge wonden werden door hulp van om wonenden van de boot gehaald en op de wal gelegd. Medische hulp Weldra verschenen doktoren uil Alphen aan den Rijn, Woubrugge on andere omliggende geraee: ten. Am bulance-wagens reden aan uit Lei den en Alphen aan den Rijn en van alle kanten snelden verpleegsters en Rodekruis-helpers(sters) aan. Ook van politie en brandweerzijde kwam weldra hulp opdagen. De erg ste gewonden werden, na ter plaatse de eerste geneeskundige hulp te hebben ontvangen, zo snel als maar kon naar Leidse en Amsterdamse ziekenhuizen overgebracht. De licht gewonden en zij die van de schrik over stuur waren geraakt, werden verzorgd in het Hotel ,,'t Oude Raedthuys", vlak bij de brug. Dit hotel bood de aanblik van een zie kenhuis. De hulpverlening verliep met bewonderenswaardige snelheid mede dank zij veler inzet. Op de boot waren vacantiegangers zowel uit Noord-Holland als uit Limburg, die allen vanuit Amsterdam een trip wilden maken naar het vo gelpark Avifauna. De salonboot „De Kaag" vaart deze route enkele ma len per dag. De kapitein, die de route wel op z'n duimpje kent, had dit keer een zeer onfortuinlijke reis. De ravage op zijn boot was groot. Houten schotten en deuren knapten als lucifershoutjes af en dreven wel dra in het water rond. Vele ruiten moesten het voorts ontgelden, waar door mede vele opvarenden werden gewond. De kapitein zelf was enkele uren na het ongeval nog geheel over stuur. Het ongeval had hem sterk aangegrepen. Ook enkele dames waren, hoewel uitwendig niet ge wond, sterk geschokt. Meisje rukte zich los Het was een aangrijpend schouw spel, toen kort na de aanvaring de ramp kon worden overzien. De jong ste van een viertal Limburgse vrien dinnetjes kon zich ternauwernood aan een wellicht ernstige beknelling onttrekken, toen ze door de naar achteren schuivende overkapping werd gegrepen. Haar jumper bleef haken en slechts door zich met kracht los te trekken werd ze, mede door de hulp van haar gezellinnen, voor erger gespaard. Dank zij de vrij koude wind was het merendeel van de vacantiegangers in de roef. Anders was de ramp wellicht ve?l groter geweest. Op het dek van de salon boot waren ook een 22-tal misdie naars o.l.v. hun kapelaan uit Haar lem. Slechts een hunner liep een kleine bloedende hoofdwond op. De overigen kwamen, zoals de meesten gelukkig, slechts met de schrik vrij. Maar de schrik zat bij hen allen dan toch wel zo diep, dat hun leider be sloot om maar niet verder te varen, maar per autobus naar Haarlem te rug te keren. Dank zij de goede or ganisatie van de rederij, in samen werking met de directie van Avi fauna, konden de vacantiegangers, zo ze 't wensten, hun tocht per bus of per kleine z.g. rondvaartboten naar het vogelpark voortzetten. Daar de salonboot dwars in de doorvaart- opening van de brug bekneld raak te, werd het scheepvaartverkeer en (Foto: N. v. d. Horst) het verkeer te land, lange tijd ern stig belemmerd. Het kleine verkeer kon per overzetveer over en weer geleid worden over de Woudse-we- tering. De oorzaak van deze ramp moet vermoedelijk worden toegeschreven aan te snel varen. Hierdoor heeft de kapitein de kleine bocht iets te snel en wellicht Iets te kort genomen, met het bovengemeld gevolg. Het is ook niet uitgesloten, dat de sterke N.O.- wind de kapitein parten heeft ge speeld en de boot. buiten zijn bere kening, te sterk naar links heeft ge drongen. Naar wij nader vernemen bevindt zich onder de slachtoffers, die naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden zijn vervoerd de 9-jarige Kees Chris- tiaanse uit Haarlem, wiens toestand thans redelijk wel is. Vervolgens mej. A. M- Aarts (21 jaar) eveneens uit Haarlem, die o.a. arm- en been breuken alsmede inwendige ver wondingen opliep, haar toestand is nog levensgevaarlijk. Dc 13-jarige Diny Jörgens uit Amsterdam ver keert eveneens in levensgevaar. Twee andere slachtoffers konden, na verbonden te zijn, uit het ziekenhuis worden ontslagen. In een Amsterdams ziekenhuis zijn opgenomen de 25-jarige mej. Salomon en de 30-jarige mej. Van Gelen, van wie er één nog in le vensgevaar verkeert. Acht drenke lingen konden uit het water gered worden zonder dat zij nadelige ge volgen hadden opgelopen. De boot is door de Aalsmeerse rivierpolitie voor nader onderzoek in beslag ge nomen. Deze stelt ook een diepgaand onderzoek in naar de aard van dit ernstig ongeval. Het verkeer is thans weer normaal.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5