75ste Duitse Katholiekendag in Berlijn Schumacher vocht op drie fronten Deportaties in Tsjecho- Slowakije HOE wordt het weer? VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Honderdduizend deelnemers uit Oost en West Demonstratie tegen de scheidingslijn De pessimisten, die hebben voorspeld, dat dc 75ste Duitse Katholiekendag zeker niet zonder dwarsbomerijen van de Sovjet-bezetters zou verlopen, beginnen, hoewel de situatie nog zeer onzeker blijft, toch een toontje lager te zingen. Er zijn reeds veel meer dan honderdduizend deelnemers uit Oost en West-Berlijn binnengekomen, de sectorengrenzen staan nog wijd open. Een invasie van kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders verlevendigde giste ren het kleurenbeeld van de menigte gelovigen: het purper der twintig Duitse aartsbisschoppen en bisschoppen mengde zich tussen het zwart van de duizenden priesters en de onbestemde kleuren van de tienduizenden leken. Er zijn tot nog toe geen buitenlandse kerkelijke autoriteiten in Ber- lij gearriveerd. Enkele Britse dagbladen hebben een bericht gelanceerd, als zou de Vaticaanse diplomatieke dienst een boodschap hebben gezonden naar niet-Duitse bisschoppen om hen te zeggen van het Berlijnse congres weg te blijven. Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster (Engel.) en Kar dinaal Spellman, aartsbisschop van New York, zouden een dergelijk schrij ven hebben ontvangen. Dit bericht is niet van officiële zijde bevestigd Uit Spanje, Frankrijk, de Verenigde Staten, Brazilië en Oostenrijk zijn de deel nemers allen in de viersectorenstad aangekomen. Nederland maakt met zijn grote deputatie, die de rijkdom van het Katholieke organisatieleven in ons land weerspiegelt, een zeer goede indruk. DE OFFICIëLE OPENING. Donderdagavond is de Katholieken dag officieel geopend met een ma gistrale rede van de Zwitserse pater Mario Galli. Tijdens de openings plechtigheid in de Berlijnse Jaar beurshallen is ook een boodschap van de Paus voorgelezen, waarin ver klaard wordt, dat de voorschrij den- de industrialisatie van het gehele bestaan de persoon, zijn zelfstandig heid en zijn vrijheid dreigt te ver drukken. Het materialisme verklaart deze onnatuurlijke toestand tot we reldorde en de eenling degradeert tot nummer in het geheel. Het geloof komt daartegen in opstand. Het zal de waarde der persoonlijkheid van de mens tot het laatst verdedigen. Zolang er nog gelovige mensen zijn, ook al zijn zij geketend, kan het ma terialisme niet van overwinning spre ken. Het materialisme kan als hoog ste slechts macht en geweld laten gelden. Het geloof stelt echter het recht boven de macht, vooral de mensenrechten, bepaalde rechten van de persoon en van het gezin. Zij zijn oorspronkelijk en onveranderlijk, zij betaan voor elke aardse macht, ook voor de staatsmacht. De staat moet ze erkennen en ondersteunen. Zij kunnen ook niet aan het algemene welzijn worden opgeofferd omdat zij daarvan juist een wezenlijk bestand deel zijn". Sectievergaderingen. Twee dagen van interne bespre kingen van de commissies, waarvan er drie in Oostberlijnse kerken ver gaderden, waren aan de plechtigheid van Donderdagavond reeds vooraf gegaan. Diepe indruk maakte in de vierde studiebijeenkomst over het thema „Hoe blijven onze kinderen Chris ten?" het relaas van een eenvoudi ge huismoeder uit Oost-Berlijn, die uit eigen ervaring levendig vertelde, hoe geraffineerd het systeem van de Sovjetbezetters om de jeugd reeds van de eerste jaren te beïnvloeden, was uitgedacht en welkeen succes het volgens haar al in de scholen en jeugdbewegingen heeft geoogst. In dezelfde vergadering kwam ook het probleem van de soldatenkinderen ter sprake. Er zijn momenteel in Duitsland 90.000 negerhalfbloedjes, die tot dusver op de kleuterscholen als troetelkinderen zijn gehandeld. Maar wat zal er gebeuren, als deze kinderen over korte tijd de leer plichtige leeftijd hebben bereikt? Zullen de onderwijzers en de ouders hun kinderen op deze invasie van negerscholiertjes kunnen voorberei den? Zal de behandeling en de wel willendheid, waarmede deze bezet tingskinderen thans nog worden te- Klopjacht op moordenaar en brandstichter De Zweedse politie heeft een grote klopjacht geopend op een desperado, die in de afgelopen naoht door moord en brandstichting in de Zuid-Zweedse provincie Skaane (Schonen) acht mensen van het leven heeft beroofd. Eerst stak hij de woning van zijn ouders in brand, waardoor zij in de vlammen omkwamen. Daarna ver moordde hij zijn 24-jarige verloofde en de 54-jarige directrice van een tehuis voor ouden van dagen. Ten slotte stak hij ook het tehuis in brand. Bij deze brand zijn drie vrouwen en een man om het leven gekomen. Volgens een nader bericht zoekt de politie naar een te Hurva in het Zuiden van de provincie Skaane woonachtige politieagent. Nader wordt gemeld, dat de dader de 25-jarige Tore Hedin is. Hij dood de zijn 24-jarige verloofde, UUa Oestberg, en de directie van het huis voor ouden van dagen, de 54-jarige Agnoe Lundin, met een bijl. Na het plegen van zijn gruweldaden vlucht te hij in een auto. De auto is later gevonden te Fogdarp. In de auto had Hedin een brief achtergelaten, waar in hij bekent, de misdaden van de afgelopen nacht bedreven te hebben en ook een moord, die ongeveer een jaar geleden in Tjoernarp (Schonen) is gepleegd. Hedin was daar toen po- litie-agent. Van Hedin zelf is tot dusver geen spoor gevonden. Volgens AFP is, blijkens 't schrij ven van Hedin, de moord te Tjoer narp gepleegd op een molenaar in 't begin van het jaar. Hedin had als veldwachter aan het onderzoek, dat geen resultaat opleverde, deelgeno men. De molenaar kwam in zijn wo ning, die in brand gestoken was, om. Men vermoedt, dat de wroeging van deze misdaad Hedin tot zijn waan zinnige daden van de afgelopen nacht gedreven heeft. gemoet getreden dan niet in het te gendeel kunnen omslaan? OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING UIT DE SOVJET-ZÓNE. Ofschoon de Sow jet-zóne voor de Katholieke Kerk in Duitsland diaspo- ra-gebied is de zóne telt slechts 1,8 millioen Katholieken hebben tachtigduizend gelovigen de moeilij ke reis naar Berlijn ondernomen. Op het terrein van de grote betogingen zag men dan ook vrijwel uitsluitend mensen uit Oost-Duitsland, duidelijk kenbaar aan hun povere en grauwe kleding. De materiële beslommerin gen, die zij terwille van de Katho lieke manifestatie op zich hadden ge nomen, werden gedemonstreerd door de sobere wijze, waarop zij in de Beurshallen en in de open lucht bi vakkeerden. Vele Oostduitse Katho lieken hebben deze kerkelijke mani festatie aangegrepen als een gelegen heid om familieleden en kennisen uit West-Duitsland te ontmoeten. De organisatoren van de Katholie kendag hebben te kennen gegeven, dat zij de directe politieke sfeer wil len vermijden. Het feit, dat men de eenheid van de Katholieken in bei de landdelen heeft willen demonstre ren, is evenwel in strijd met de jong ste politieke maatregelen in de Sov jet-zóne, die juist gericht zijni op een scheiding der Kerken in Oost en West. De zich nog christelijk noemende bladen der Sowjet-zóne hebben niet nagelaten ter gelegenheid van deze Katholiekendag nog eens de opvat ting te verkondigen, dat „het oor logsverdrag van Bonni" de oorzaak van de zich verdiepende scheiding is. De Katholiekendag wil echter de staat het recht ontzeggen om zijn grenzen ook aan de Kerken op te leg gen. Ondanks de maatregelen, die in Oost-Berlijn tegen de manifesta tie zijn uitgevaardigd, heeft men daarom zo sterk mogelijk vastgehou den aan de opzet alle bijeenkomsten gelijkelijk over Oost- en West-Berlijn te verdelen. De bijeenkomsten in drie kerken van Oost-Berlijn hebben een overweldigende belangstelling ge trokken. Ook de Pauselijke nuntius, mgr. Muench, is gisteravond in Berlijn aangekomen om aan de Katholieken dag deel te nemen. Wie zal hem opvolgen ter hart toedragen dan Schumacher deed, de overhand zullen behalen. Schumachers invloed op do partij zal naar verwacht wordt nog wel zo lang doorwerken, dat vooreerst niet op koersverandering gerekend be hoeft te worden. Het meest waar schijnlijk lijkt, dat Schumachers tweede man, Erich Ollenhauer, de leiding der partij zal overnemen. Het overlijden van Kurt Schuma cher, de voorzitter van de Duitse sociaal-democratische partij, heeft het Duitse politieke leven verrast. Schumacher was één van de mar kantste en meest omstreden figu ren van het na-oorlogse politieke le ven in Duitsland. Zelf democraat in hart en nieren voerde hij de leiding van zijn partij op uiterst straffe wij ze. Bezorgdheid voor de democrati sche ontwikkeling in het na-oorlogse Duitsland was één der redenen, waarom hij zijn volle energie inzet te in zijn verbeten strijd tegen de regering van Adenauer, wier beleid naar zijn overtuiging moest uitlopen j ri - ;r op een restauratie van die krachten 1 munistische partij, in Duitsland, die hij mede verant- i fJgï" i"an hP otsel n£.ln het woordelijk hield voor het nationaal-j P" belangstelling ge- socialisme. Daarbij moest Schuma-George Maximilianovitsj Ma- cher steeds naar twee zijden vech-lelJkof- d<*>r buitenlandse diplomaten ten: tegen de regering van Bonn en j 0 wel de „Leeuw van het Kremlin" tegen de communistische pogingen j Senoemd. om invloed op zijn partij te verkrij- Deze 50-jarige, uit de lagere ran gen. Schumacher haalde zich door<Jer P®r»J voortgekomen commu- zijn weigering indertijd in te gaan *®c*1 's na?r waarschijnlijk- op de communistische voorstellen j ®oor Staliri tot zijn opvolger voor een Volksfront, de haat van de bestemd. In de Russische pers was communistische leiders op het lijf. de laatste tijd reeds opmerkelijk veel Schumacher vocht ook op een derde j aandacht^ aan de figuur van Malen- front met de hem eigen scherpe ver-1 gewijd, altijd een belangrijk bittering, namelijk tegen de geal- teken in de uitgebalanceerde machts- Stalin's opvolger „De leeuw van het Kremlin" De gisteren gepubliceerde plannen voor de wijziging der organisatie lieerde bezettingspolitiek in West Duitsland. In de dagen van de ont manteling van de Duitse industriële kracht aarzelde hij niet op de scherp ste wijze critiek te oefenen en de socialistische arbeiders op te roepen tot lijdelijk verzet tegen deze poli tiek. Dat hij na de keer in de ver houdingen tussen de Bondsrepubliek en de geallieerde bezetting met de zelfde energie en vastbeslotenheid werd hier vaak beschouwd als een van de grootste hindernissen voor de ontwikkeling van een bredere basis bleef strijden tegen de grote politie ke conceptie van de geallieerden, was wellicht de grootste tragiek van deze Duitse socialistische leider. Zij uitte zich in de welhaast bandeloze strijd, die tussen de twee onbetwiste politieke leiders in de Bondsrepu bliek, kanselier Adenauer en Schu macher werd gevoerd. De persoonlij ke verbittering, die daarbij van bei de zijden in het spel werd gebracht, voor de huidige politieke conceptie. Het komende congres van de Duit se socialisten zal nu voor de taak worden geplaatst deze grote leider te vervangen. Het wordt in politieke verhoudingen van de hogere leiding in de Sovjet-staat. Reeds in 1949 en 1950 was het op gevallen, dat hij de jaarlijkse grote rede ter herdenking van de October- revolutie hield. In Januari jl. werd hij 50 jaar, bij welke gelegenheid hij „wegens bij zondere verdiensten" werd onder scheiden met de Orde van Lenin. In de Russische pers werd hij toen be schreven als „Lenin's trouwste vol geling en Stalin's wapenbroeder". In officiële publicaties is echter nog met geen woord over zijn toekom stige positie gerept. Malenkof is in de rangen der partij snel opgeklommen. Hij maakt deel uit van de z.g. „jongere generatie", die in de dagen van Stalin's strijd tegen Trotzky, naar voren is geko>- men. Vooral in de dagen van de grote zuiveringen rees zijn ster snel aan het Sovjet-firmament. Stalin be noemde hem in 1938 tot zijn particu liere secretaris, waarmede hij tevens zijn intrede deed in het partij-secre tariaat. Later werd hij ook secretaris van het z.g. partijcomité, dat is toe gevoegd aan het presidium van de kringen niet waarschijnlijk geacht, Opperste Raad van Volkscommissa- dat daarbij die socialistische leiders, ij die de Europese verdragen be- Nieuwe raffinaderij te Aden Zaterdag a.s. zal een directeur van de Anglo-Iranian Oil Company, ver gezeld van enige deskundigen van zijn maatschappij, naar Aden ver trekken om met de regering van dit land te onderhandelen over de bouw van een grote olieraffinaderij. De Anglo-Iranian koestert het plan in de nabijheid van de stad Aden een raffinaderij te bouwen, die per jaar 5 millioen ton ruwe olie zal kunnen verwerken, en die 50 millioen pond sterling zal kosten. De bouw van de raffinaderij zal naar verwachting twee jaar in beslag nemen. Het is de bedoeling, dat de productie van de te Aden te bouwen installaties zal helpen het verlies aan raffinage- capaciteit, dat door de nationalisatie van de Perzische olie-industrie is veroorzaakt, te compenseren. Het grootste gedeelte van de productie zal bestemd worden voor schepen, die in de haven van Aden bunkeren. Ook zullen olieproducten worden geleverd aan de markten langs de Rode Zee en in Oost- en Zuid-Afrika. rissen. In feite kwam deze raad daarmede onder Malenkof's leiding te staan, aangezien hij zijn instructies rechtstreeks van Stalin ontving. Malenkof had uit hoofde van deze KONINGIN JULIANA OP BLOEMENTENTOONSTELLING. Koningin Juliana heeft gistermor gen een bezoek gebracht aan de ten toonstelling „Het Loo in Bloemen pracht", welke expositie wordt ge houden in de bloemisterij en daarbij behorende gebouwen van Het Loo. In tien dagen trok deze expositie ruim 30.000 betalende bezoekers. Om H uur arriveerde de Koningin aan de Tuinmanslaan, waar zij aan de kassa kaartjes kocht voor zichzelf en voor de haar vergezellende prin ses Marijke en haar Franse gouver nante. De hoge bezoekster werd op het terrein ontvangen door de voor zitter, de heer W. I. Radstake, chef bloemist van Het Loo. Het bezoek van de Koningin duurde ongeveer anderhalf uur. Na de fraaie expositie bezichtigd te hebben, gebruikte de Koningin de koffie met de heren Radstake en Fortuyn Harreman in de theeschenkerij. Inmiddels waren, vrijwel onopge merkt door het publiek, ook de prin sessen Beatrix en Irene op het ter rein aangekomen. Zij bezochten de expositie op eigen gelegenheid. Prof. Romme stelt vragen Het Tweede Kamerlid prof. Rom me (KVP) heeft aan de minister president en de ministers van Oor log en Marine en van Buitenlandse Zaken schriftelijk de volgende vra gen gesteld: Hebben de ministers kennis ge nomen van de berichtgeving in de „New York Times", volgens welke, in geval van een Russische aanval, de verdediging van Nederland, in geallieerd verband, niet zou vast staan? Zijn de ministers bereid mede te delen of er waarheid is in de be richtgeving en zo ja, opening van zaken te geven, welke door het al gemeen belang wordt geëist? Staat de regering op het stand punt, dat aan de zware Nederlandse defensie-inspanning in geallieerd verband onverbrekelijk verbonden behoort te zijn de zekerheid van ge allieerde verdediging van Neder land in het geval van een aanval? Binnenkort zal op het Haarlemse station begonnen worden met de bouw van een derde perron, gelegen aant de Noordzijde, aan het Kenne- merplein. Deze uitbreiding is nood zakelijk in verband met de voorge nomen frequentie-verhoging op de lijn Amsterdam-Rotterdam, waarop t.z.t. een kwartierdienst wordt ge opend. Om dit mogelijk te maken, móeten er verschillende bel ngrijke spoorwegwerken verricht worden. Haarlem komt als eerste aan de beurt. De aanbesteding heeft reeds plaats gevonden en met de invoe ring van de zomerdienstregeling 1953 wil men het perron klaar heb ben. Het nieuwe perron wordt bestemd voor de trein naar Beverwijk, zodat de andere perrons geheel gereser veerd kunnen worden voor de lijn Amsterdam-Rotterdam. functies ook de controle op plaatse lijke en regionale afdelingen van de partij. En ten slotte is hij de man, die uiteindelijk de controle op de Russische pers uitoefent. Na de Duitse inval maakte hij deel uit van het kleine, slechts vijf man tellende, Russische oorlogskabinet, dat door Stalin werd benoemd. Malenkof is voortgekomen uit de communistische jeugdbeweging. Doordat hij alle rangen van het enorme partij-apparaat heeft door lopen, is hij niet alleen uitstekend van de gehele organisatie op de hoogte, maar kent hij 'beter dan vele andere Russische leiders, de kader leden der partij. Van zijn privé-leven is, zoals van de meeste vooraanstaande figuren in de Sovjet-Unie, weinig bekend. Men weet slechts van hem, dat 'hij een hartstochtelijk jager is. De doodstraf in Alexandrië De openbare aanklager heeft tegen 28 verdachten in het proces tegen de leiders van de onlusten te Alexan drië de doodstraf geëist. Voor de 29ste verdachte, een minderjarige jongen, eiste hij, dat hij naar een opvoedingsgesticht zou worden ge zonden. „Onbetrouwbare gezinnen" afgevoerd De Tsjechoslowaakse autoriteiten zijn voornemens bijna 50.000 „onbe trouwbaar geachte gezinnen" uit de grote steden in Tsjechoslowakije weg te voeren, zoals ook in Hongarije en Roemenië gedaan is, zo verluidt in Wenen. Het verluidt dat de wegvoering der gezinnen uit Bratislava met on nodige ruwheid geschiedde, hetgeen aanzienlijke verontwaardiging ver wekte. Degenen, die vroeger waren gestraft wegens „overtredingen je gens de staat", kregen 48 uur om zich gereed te maken. Zij mochten per persoon slechts 40 kilogram bagage meenemen. De anderen kregen 10 dagen om zich voor te bereiden. Zij mogen per gezin meubels voor één kamer medenemen. Op de overblij vende bezittingen heeft de staat be slag gelegd. Men verwacht dat het grootste gedeelte van de getroffenen zal bestaan uit „onbetrouwbare po litieke elementen" der vroegere mid denklasse. Met de wegvoeringen wordt be oogd „latent gevaarlijke elementen" uit de grote steden, „waar zij moei lijk onder toezicht zijn te houden", verspreid te vestigen in dun bevolkte gebieden. Een tweede doel is het ver krijgen van woningen voor arbeiders, die van het platteland naar de ste den zijn overgebracht en voor leden der communistische partij. Prijzen varkensvlees op recordhoogte De consumentenprijzen van het varkensvlees stijgen. Dat blijkt o.m. uit een mededeling van dc fe deraties van slagerspatroonsbonden. Deze stijging is een gevolg van het marktverloop. Voor varkens worden thans prijzen betaald tot een hoog te, die tot dusverre niet werd be reikt. De verlaging van de garantieprijs voor baconvarkens van f 2,65 2,57 per kilogram als gevolg van het dalen van de wereldmarktprijs van voedergranen zou de indruk kunnen wekken, dat ook de prijzen voor varkensvlees in het binnenland iets terug zouden vallen. Zulks is, gezien het marktverloop, in genen dele het geval. Zoals gemeld heeft zich vorige week te Velden een ongewoon inci dent voorgedaan, toen bij een brand in een landbouwschuur de ontboden Venlose brandweer door loco-bur gemeester weth. v. d. Venne onver- richterzake werd weggezonden en de blussing werd overgelaten aan de plaatselijke brandweer. Gister avond is dit geval in de gemeente raadsvergadering van Arcen en Vel den ter sprake gekomen. Burge meester P. Gubbels verklaarde, dat de wethouder in zijn recht stond toen hij de Venlose brandweer weg zond. Uit een door hem ingesteld onderzoek was gebleken, dat de Venlose brandweer was ontboden door iemand, die voorgaf namens „de brandweercommandant en een raadslid" te spreken. Spreker ver klaarde, dat de gemeente de door de Venlose brandweer gemaakte, kosten zal voldoen maar zal trachten deze zo nodig met gerechtelijke dwang op de onbevoegde hulproeper te verhalen. Aan de landbouwschuur viel niets meer te redden, terwijl er geen gevaar voor belendende perce len bestond. (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OVERWEGEND DROOG Half tof zwaar bewolkt, over wegend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Dezelf de of iets hogere temperaturen. I Aug.: zon op 5.37, onder 19.47? maan om 8.43 en onder 20.17 uur. Het uxeet in Ewicvfm De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. temp. weer gisteren OSLO onbewolkt 17 C. STOCKHOLM mist 21 HELSINKI zwaar bew. 18 EDINBURGH zwaar bew. 20 LONDEN mist KOPENHAGEN regenbui 19 AMSTERDAM geheel bew. 18 ZURICH GENèVE PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN WENEN LUXEMBURG GRENOBLE INNSBRUCK mist onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. nevel onbewolkt nevel Belofte werdt verbroken Heemsteeds gezin slaapt in de cellen van politiebureau Ook Heemstede heeft thans een gezin, dat de nachten doorbrengt in de cellen van het Politiebureau, omdat het twee weken geleden uit zijn huis gezet werd. Het betreft hier de heer A. B. Steur met zijn vrouw en twee zoons (22 en 14 jaar). Verleden jaar nam de heer Steur een winkel met woning in de Raad huisstraat in onderhuur en vestigde er een stomerij en kousenstopperij Hij wist weliswaar, dat het huurcontract op 1 Jan. 1952 zou aflopen, maar de huurder beloofde hem zijn rechten te laten gelden op de 5 optie-jaren, die het contract met de eigenaar vermeldde. Deze belofte werd gebroken en de heer Steur wer daangezegd, dat hij op 1 Jan., hoewel zijn zaak juist goed begon te lopen, het huis verlaten moest. Het proces, dat hierop volgde, werd natuurlijk verloren en zo kwam het gezin Steur twee weken geleden in de cel vrecht. Inmiddels is natuurlijk ook de zaak opgeheven. De heer Steur is thans portier bij een Haarlemse bioscoop, maar verdient niet genoeg om zijn ge zin te kunnen onderhouden. De oudste zoon heeft gelukkig werk, maar de moeder en de jongen van 14 jaar zwerven de hele dag over straat. Zij ko pen brood, dat in een cafeetje wordt opgegeten en slechts één keer per week kan er een warme maaltijd af. Geen wonder, dat de vrouw thans geheel overspannen is en in een rusthuis opgenomen zou moeten worden. Maar wie betaalt dat? Wanneer het gezin weer een woning had, zou alles spoedig v/eer bij het oude zijn. Het Huisvestingsbureau is van deze treurige toestana c p de hoogte en doet pogingen een huis te yinden, maar gemakkelijk gaat dat niet. Het hoofd heeft de heer Steur verleden jaar trouwens gewaar schuwd voor het contract, doch kon toen geen vestigingsvergunning weigeren KAPELAAN A. N. DUYNISVELD Op Dinsdag 26 Augustus a.s. zal de weleerw. heer A. N. Duynisveld 12^ jaar als kapelaan verbonden zijn aan „De Papegaai" (kerk van St. Petrus en Paulus) te Amster dam. Behalve met het parochiale dienstwerk is kapelaan Duynisveld belast met het geven van lessen in godsdienst- en maatschappijleer aan de vakscholen en ambachtsscholen te Amsterdam. Naast deze drukke werkkring vond hij tijd voor het schrijven van vele publicaties op kerkhistorisch terrein, waarvan ver scheidene, betrekking hebbend op parochies in de Leidse omgeving, in de L. C. werden en zullen worden opgenomen en verdiende belangstel ling en waardering vonden en on getwijfeld weer zullen vinden. Werd oud-secretaris van Amsterdam vergiftigd Politie arresteerde zoon Toen op 8 Juli 1.1. de 62-j.irige oud- secretaris van Amsterdam, rar, J. F. Franken in Bilthoven overleed, werd het stoffelijk overschot op normale wijze na drie dagen begraven op het kerkhof te Den Dolder. Reeds in be gin Augustus, aldus weet de Volks krant te melden, werden de stoffe lijke resten opgegraven en verricht ten deskundigen een sectie. Zij von den sporen van een vergif, waarvan de samenstelling nog niet bekend is. Dit bevestigde het vermoeden, dat de oud-secretaris werd vermoord door zijn zoon, mr. W. C. F., die Za terdag IJ. is gearresteerd. Er valt nog weinig te zeggen over de verklaringen, die verd. heeft af gelegd voor de rechter-commissaris, die de 26-jarige dader liet opsluiten in het Huis van Bewaring te Utrecht. Hy woonde in by zijn vader jn Bilt hoven en omdat bekend was, dat hij vaak in Amsterdam kwam om be paalde kennissen te bezoeken, hiel den de rechercheurs daar de wacht. Bij zijn laatste bezoek aan Amster dam werd verdachte gearresteerd. Bij huiszoeking in Bilthoven schijnt enig bezwarend materiaal ge vonden te zijn. Het is echter nog niet zó. dat het wettig bewijs reeds geleverd is. Speciaal bij vergifti- gingsgevallen is dit een uitermate moeilijke aangelegenheid en deze zaak heeft wel zeer in het bijzonder een gecompliceerd karakter. „STOPPELHAENE Feest in Salland Het driedaagse Sallandse oogst feest „Stoppelhaene", waaraan na genoeg de hele boerenstand van de streek ten Oosten van de IJssel om Raalte heen meedoet, is gisteren be gonnen. Het begon daarom met kerk diensten: een Mis van dankbaarheid voor de hier overwegend Katholieke bevolking, een dankdienst ook in de Ned. Hervormde kerk. Burgemeester A. J. Ganzeboom van Raalte opende daarna het feest met een rede. Feestelijk aangedaan stroomde in de middag de streekbevolking naar Raalte. Een groot aantal boerinnen met de fraaie knipmutsen op en be hangen met de gouden en zilveren tooi, van geslacht op geslacht over gedragen van moeders aan dochters. Ter inleiding van het feest droeg de dichteres Johanna van Buren boe rengedichten voor in Sallands dia lect. Daarna was er een oogstop- tocht. Daarin gingen de maaiers, de bindsters en de dorsers mee, met hun antieke zowel als hun moderne ge reedschap: dorsvlegels, oogstwagens, bespannen met zware paarden, maar ook de door tractors getrokken voer tuigen en oogstmachines. Op de markt waren vooraf de oogstgaven van het landvolk aan pastoor en dominee aangeboden. Na de optocht werden oogstdansen uitgevoerd en werd een dorswed- strijd met ouderwetse dorsstokken gehouden. De Raalter handeldrijvende mid denstand had een „braderie" op touw gezet. In een gebouw bij de Her vormde kerk was een oudheidkun dige tentoonstelling ingericht. Vandaag is er o.a. een kinderfeest, een kringdag voor jonge boeren en boerinnen uit Salland. VERBOND VOOR VEILIG VERKEK]

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2