S)e ftztabeSou/ïa/iit De tragedie van het verzwolgen Lynmouth Alle grotonderzoekers in veiligheid DINSDAG 19 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Heeft Moskou nieuwe plannen? Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., I 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 SCHUWE VIS TVTAiAR de mening van hengelaars is dit weer, doniker en regen achtig, bijzonder goed hengelweer, maar of mr. Donker er ooik zo over denkt? De beeldspraak van de broedse kip heeft hij laten varen, omdat het kui ken bijna geboren is, en zichzelf gis teren vergeleken met een hengelaar, die angstvallig zit te kijken naar zijn dobber: „in de hoopvolle ver wachting, dat zijn vangst dusdanig zal zijn, dat als hij thuis komt hij met enige waardering over die vangst zal worden ontvangen". De dobbers leggen uit voor de zes lege zetels, welke voor de K.V.P.'ers waren bestemd, doch deze bijten niet hard. Het schijnt zelfs zo te zijn, dat degenen, die aanvankelijk aan het aas zogen, zich nu weer afwenden. Er zijn vele persoonlijkheden aange trokken, maar het spreekwoord zegt: „hoe meer vis hoe droever water". Niet alleen dr. Beel, maar ook dr. Rutten, hoewel naar buiten zo stom als een vis betaamt, moeten te ver staan hebben gegeven, dat zij zich alle vrijheid van op- en aan-zwem- men voorbehouden, zodat alleen de heer A. C. de Bruijn zou overblijven als de enige, aan wie de formateur „tuk" had. Doch, zijn we goed inge licht, dan is ook A. C. nog niet zo ver, dat hij reeds aan de haak is ge slagen. Voor de vijfde maal is thans pater Beaufort bij de formateur komen rondzwemmen, doch misschien is op hem het gezegde van toepas sing, dat alle vis geen bakvis is. Wat is nu de reden van de weinige geneigdheid in KVP-kringen om door te happen? Wij tasten wel niet mis, indien wij die reden zoeken in het zogenaamd extra-parlementaire ka rakter, dat mr. Donker aan het ka binet wil geven. De K.V.P.-fractie heeft blijkbaar geen bezwaar gehad tegen een extra-parlementair kabinet, in die zin, dat het iedereen vrij laat tot het kabinet, in de wiskundige sa menstelling van 6-5-2-2, toe te treden. Doch deze vrijheid betekent voor de aangezochte personen een zware ver antwoordelijkheid. Als het kabinet werkelijk extra-parlemenatir wordt, houdt dit in, dat de diverse partijen niet achter de diverse ministers be hoeven te staan. De K.V.P. zal in 't geheel "iet zo tevreden zijn over die zes zetels, die haar als aas zijn toe geworpen, aangezien zij, wat de voorname richtlijnen van het sociaal- economisch beleid betreft, er maar enigszins bij komt te bungelen. De K.V.P. zou, om een voorbeeld te noe men, de zesde zetel, de éérste van buitenlandse zaken, niet ambiëren als de P. v. d. A. bereid was haar de Wederopbouw toe te vertrouwen in plaats van Justitie. Maar of die be reidheid bij de P. v. d. A. nog zal komen, nu de K.V.P., ofschoon in principe zonder bezwaar tegen een extra-parlementair kabinet, zo teleur gesteld blijkt over de zetelverdeling? Deze teleurstelling zou nog groeien, indien de formateur, geen of geringe animo vindend bij doorknede parle mentariërs uit K.V.P.-kringen, ging hengelen naar weliswaar bekwame, maar niet in het parlementaire „serail" gevoede persoonlijkheden. Dat zou de positie van de Katholieken in de onderlinge verhouding en sa- mensprekingen van het kabinet aan merkelijk kunnen verzwakken, ook al komen ze er „met z'n zessen" in. Maar de grootste moeilijkheid is, dat het voor extra-parlementaire mi nisters een zware taak wordt in een kabinet zitting te nemen, als de partij, waaruit zij zijn voortgekomen, sterk extra-parlementair is ingesteld. Want de naam „extra-parlementair kabi net" is eigenlijk niet meer dan een naam, wanneer het tot stand ge bracht wordt, zoals in dit geval, door de fractie-voorzitter van een van de partijen en na enige voorbereidende étappes, waarin het program in grote lijnen is geregeld. Voor de P. v. d. A. wordt het een „volop parlementair" kabinet genoemd, maar daar wil de K.V.P. niet aan en dat maakt de aangezochte persoonlijkheden hui verig. Mr. Donker zit langs de sloot in de regen te hengelen. Het is bijzonder goed visweer, maar wat baat het als de vis schuw is geworden? Regen belemmert bergingswerk Zware regens belemmerden gisteren het bergingswerk in het verwoeste vacantieplaatsje Lynmouth en in andere overstroomde delen van de Engelse graafschappen Devon en Somerset. Reddingsploegen zwoegden in de mqt modder bedekte puinhopen, waaruit reeds dertien stoffelijke overschotten zijn geborgen. Er worden nog 29 mensen vermist. Men verwacht dat de schade op zijn minst een millioen pond sterling zal belopen waarvan 200.000 alleen al voor het herstellen van wegen en Let stutten van muren. Koningin Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, zullen met duizen den Engelsen giften zenden voor het nationaal ondersteuningsfonds. dakloos in Lynmouth 920 en in Dul- verton 600. Alle wegen in het gehele gebiea waren door het water ver nield en verscheidene bruggen waren weggespoeld. Harold MacMillan, de minister voor de Volkshuisvesting, is naar Lyn mouth vertrokken. Deskundigen van het leger hebben verklaard, dat het wel 10 dagen zal duren voordat men de rivier weer in haar oude bedding teruggebracht zal hebben. De genie is begonnen met het aanbrengen van pontonbruggen. Met bulldozers en dynamiet baan den eenheden van de Britse genie zich een weg door de ruïnes. Men moet aannemen, dat de 29 vermisten door het kolkende water zijn meege sleurd naar de zee. Het schilderachti ge badplaatsje is bijna geheel door het water van de Lyn, dat zich een nieuwe bedding zocht vanwege een verstopping in de riviermond, van de kaart geveegd. Een noodvoetbrug verbindt de zo wreed gescheiden helf ten. Men schat dat van de omringen de heuvels 40.000 ton zwerfstenen in de straten van Lynmouth terecht ge komen waren. Honderden speciale politiemannen en vrijwilligers hiel pen de genietroepen bij het opspo ren van lijken tussen de puinhopen. De manschappen van de genie legden springladingen onder de grote rol stenen, zodat de stukken door bull dozers terzijde geschoven zouden kunnen worden. Ook de plaatsjes Minehead, Lyn ton en Dulverton werden zwaar getrof fen. In Lynton werden 1500 mensen Wat wordt in Moskou bekokstoofd Naar aanleiding van de komst der Chinese delegatie naar Moskou neemt men in het Westen aan, dat Rusland en China voornemens zijn om de geallieerden in Korea, Indo-China en Japan meer onder druk te zetten. Men wijst daarvoor in het bijzonder op Tsjoe En Lai's uitlating, door radio-Moskou geciteerd: Wij zijn naar Moskou gekomen voor een verdere consolidatie van de politieke, econo mische en militaire schakels, gesmeed werden met het verdrag van 1950. Britse politici, onder wie ook Chur chill, hebben in particuliere gesprek ken voorspeld, dat het Kremlin de druk van Europa naar het Verre Oosten zal verplaatsen, in het bijzon der naar Japan. Onlangs nog heeft Stalin immers te kennen gegeven, dat Japan thans moet worden be schouwd als een van de belangrijkste brandpunten in de strijd tussen Oost en W?st. WERVELSTORM OVER KOREA. De aangekondigde wervelstorm heeft Maandagavond inderdaad Zuid- Korea geteisterd. Minstens tien per sonen zijn om het leven gekomen. De schade is aanzienlijk. Op verscheide plaatsen zijn de telefoonverbin dingen verbroken en is de electrici- teitsvoorziening afgesneden. De wer velstorm beweegt zich thans in de richting van Hokkaido. Gevreesd wordt, dat latere berich ten van grotere schade en meêr slachtoffers zullen gewagen, daar de verbindingen op vele plaatsen ver broken zijn. Blijkens de eerste be richten schijnen de troepen aan het front niet veel hinder ondervonden te hebben van de wervelstorm. V oedselschaarste en prijsstijging Uit verschillende landen van Europa komen berichten van voedselschaarste en dientengevolge van prijsstijging. Frankrijk kampt ten gevolge van de droogte en de mond- en klauw zeer, met gebrek aan levensmidde len. De Franse regering bereidt nu plannen voor om boter uit Zweden, Noorwegen, Denemarken en Neder land te importeren en kaas uit Italië, Zwitserland en de Scandinavische landen. In vele delen van West-Duitsland en nu ook in West-Berlijn, zijn vrou wen een „Koop geen fcoter"-staking begonnen, uit protest tegen de hoge prijs van dit product. De laatste zes maanden is de prijs ongeveer met een kwart gestegen, oqk weer, vol gens de groothandelaren, wegens de schaarste. NOODLOTTIGE ZEILTOCHT. De familie Sweeney, vader, moe der, twee zoons van 21 en 12 en twee dochters van zestien en negen jaar, vertrokken Zaterdag welgemoed met een motorboot uit de haven van Freshwater Bay, in het Westen van Wales, om een weekeinde op zee door te brengen. Maandag meldde een gekneusde en uit verwondingen bloe dende twaalfjarige jongen zich bij de politie. Hij vertelde Anthony Sweeney te zijn, met zijn broeder Robert de enige overlevenden van het gezin, dat yerongelukte toen de motor van de boot het begaf en het vaartuig bij hoge zee op de rot sen van Wales te pletter werd ge slagen. De lijken van de vader en één der zusters zijn geborgen. DUITSE BANKROVERS NOG NIET GEVAT. De jacht op twee Duitse bankro vers, die Zaterdag in Frankfort twee kassiers doodschoten en één ver wondden, is thans tot geheel West- Europa en Oost-Duitsland uitgebreid. Stations en vliegvelden zijn ge waarschuwd. Men peemt aan, dat de mannen zullen pogingen dienst te ne men in het vreemdelingenlegioen. De dokter was de laatste Ook dokter Mayret is gisteren als laatste veilig en wel uit het diepe ra vijn in de Pyreneeën naar boven ge hesen. Thans is voorlopig een einde ge komen aan het werk van deze onge- luks-expeditie van de Belgische ge leerde Cosyns. Zij heeft een zware tol betaald voor de naar althans de Franse bladen beweren onvol doende voorbereidingen, die het ver metele avontuur tot een onverant woordelijk waagstuk zouden hebben gemaakt. De haren van Jacques Labeyrie, een vani de vier geredden, zijn wit geworden door de schrik, welke hij heeft moeten doorstaan. Hij was de eerste van het viertal, die in veilig heid werd gebracht. Na hem werd Bernard Occhalini, een Engelsman van Italiaanse afkomst, naar boven I strucrie van de misdaad op Maandagj -okut ai. avond. De Britse familie Drummond zoals men weet in de omgeving dem lag, te gaan helpen. En dokter Mayret liet zich aan de kabel zakken. Voor de dokter duurde de weg te rug precies twee uur. Boven gekomen was zijn eerste vraag iets te drinken te krijgen. Het optakelen van de dokter geschiedde onder toezicht van een andere grotonderzoeker, Maurice Bouillon uit Mauleoni, die 's morgens in de spelonk naar beneden was ge laten om de loop van de kabel over de katrol te controleren. Tijdens het optakelen raakte dé kabel van de geleirol, maar Bouillon bracht deze weer op zijn plaats. Verder verliep het karwei zonder incident. De moordzaak- Drummond De voornaamste getuige der po litie, Gustave Dominici, heeft gewei gerd deel te nemen aan de gebracht. Als derde volgde Haroen Tazieff, de fotograaf van de expedi tie. Zijn redding was, zoals gemeld, de meest dramatische. De held van de expedite is echter ongetwijfeld dr. Mayret, die in een wrnhopige poging 'om Loubens te redden in het ravijn afdaalde. Maar hij was bang, doodsbang.Haar scherp stond hem het beeld voor de geest van de rampspoedige onder grondse expeditie, die hij twee jaar geleden ondernam. Door een plotse linge waterstroom werden hij en zijn collega's van de buitenwereld afgesloten. En één voor één zag hij toen zijn metgezellen in het water omkomen.... hulpeloos in het sche merduister van nooit betreden spelon ken. Zelf wist hij een etmaal lang zijn hoofd boven water te houden door zich aan een rotspunt vast te klemmen. Toen zakte het water. Déze vrees had Mayret niet ver laten. Maar hij voelde het als zijn plicht om Loubens, die met een ge broken ruggegraat op de ravijnbo- van Dominici's boerderij vermóórd. Een boer, die ongeveer tien kilo meter van Forcalquier woont, heeft politie Maandagavond medege deeld een „verdacht uitziend indi vidu", gekleed in een korte broek en met een slappe hoed op, rondom zijn 'boerderij te hebben zien zwerven. Hij rende weg, toen de boer hem Internationale verpleegstersfamilie Een groep verpleegsters van de Verenigde Naties, die „ergens in Korea" in een hospitaal werkzaam zijn. Van links naar rechts: Boonying Cholopoon uit Bangkok (Thailand), Maj. Ruth Andresen uit Oslo (Noorwegen), eerste lui tenant Franciska van der Plas (Nederland), zuster Anna Maria Rosi (Ita lië), Kapt. Kim Yung Jim, hoofdverpleegster (China), maj. Bright Nilson (Zweden) en kol. Ruby G. Bradley (V. S.). Hoofdinspecteur Sebeille heeft het gebied, waar de man het laatst is ge zien, in alle richtingen over een af stand van twintig kilometer doen doorzoeken. De toestand in Egypte De twintigjarige Egyptische kan toorbediende Moestafa Chamis is gisteren tot de strop veroordeeld om dat hij de relletjes in het textielcen trum Kafr-el-Dawar zou hebben ge leid, die vorige week negen mensen het leven kostte. Het vonnis is reeds door premier Maher en opperbevelhebber Naguib bekrachtigd. Het proces, dat op de staking der textielarbeiders van Kafr- el-Dawar volgde, is door het mili taire bewmd van generaal Naguib met veel vertoon gevoerd. De rech ters voelden verscheidene getuigen aan de tand, die afkomstig waren uit de naast omgeving van ex-koning Fa- roek, zoals Afifi en Andraos. Generaal Naguib heeft gisteren ge zegd dat zijn agrarische hervor mingsplannen geen communisme, doch sociale rechtvaardigheid bete kenden. „Wij nemen land van hen, die genoeg hebben, en geven het aan hen, die niets hebben." De onteigen den krijgen schadevergoeding en de boeren zullen moeten betalen. „Wie zijn rijkdom meer liefheeft dan zijn vaderland, verdient geen plaats onder ons", aldus de generaal. De Egyptische regering heeft de salariëring der senatoren gestaakt, hetgeen neerkomt op senaatsontbin ding. De Israëlitische minister-president Een Goerion heeft Maandag in de volksvertegenwoordiging, bij het be spreken van het wetsontwerp, waar bij de militaire dienstplicht in Israel van twee op twee en een half jaar wordt gebracht, Egypte uitgenodigd vrede te sluiten met Israel. „Van alle Arabische staten is Egypte het land, waarmede wij geen feitelijke meningsverschillen hebben", zeide hij. De premier gaf ex-koning Faroek de schuld voor het deelnemen door Egypte aan de oorlog der Arabische staten tegen Israel, nu vier jaar ge leden De ongehoorzaamheidscampagne in Zuid Afrika Talrijke arrestaties zijn sedert het begin van deze maand in Johannesburg en in Kaapstad verricht wegens het overtreden van de „Apartheidswcttcn", die o.a. worden toegepast bij het reizen per spoor. De verzetsbeweging is georganiseerd om tot afschaffing van dc in Zuid-Afrika van kracht zijnde rassenwetten te komen. Op de bovenste foto zien we demonstranten tegen de arrestaties in de Andersonstraat te Johannesburg. Om dc mouwen dra gen zij linten in de kleuren van het Nationale Afrikaanse Congres. Foto onder toont de arrestatie van de heer "J. B. Marks, fle voorzitter van de Transvaalse fractie van het Nationale Afrikaanse Congres. Hij wordt per auto weggevoerd. Gevangenissen raken vol in Z. Afrika Niet-blanke inwoners der Zuid- Afrikaanse Unie zijn Maandag de tweede twaalf uurs-„ongehoorzaam- heidsactie" begonnen, waarmede zij willen protesteren tegen bepaalde wettelijke maatregelen van de rege ring Malan. Maandag heeft de politie te Port Elizabeth 205 en in de afge lopen twee dagen in totaal 301 kleur lingen wegens deelneming aan deze actie gearresteerd. Tot nu toe zijn vier minderjarige arrestanten tot vier stokslagen elk veroordeeld; 87 anderen moeten hetzij tien pond sterling boete betalen, hetzij twee maanden gevangenisstraf uitzitten. Te Grahamstown, nabij Kaapstad, zijn Maandag 83 niet-blanken gear resteerd; 86 hunner, onder wie 34 vrouwen, zijn veroordeeld tot 2, boete, bij niet-betaling te vervangen door één maand dwangarbeid. Twee minderjarigen zullen elk vier stok slagen ontvangen. In Johannesburg zijn in de nacht van Zondag op Maandag 89 niet- blanken gearresteerd wegens het be treden van het voornaamste spoor wegstation door uitsluitend voor blanke reizigers bestemde ingangen. Sinds het begin van de ongehoor zaamheidsactie in Zuid-Afrika ge richt tegen de „apartheids"-wetten der regering, zijn ruim 2300 perso nen gearresteerd. Te Odendaalsrust, in de Oranje- Vrijstaat, hebben op 18 Juni wan ordelijkheden plaats gevonden. Maan dag hebben 27 inboorlingen, op be schuldiging van het verstoren der openbare orde, terechtgestaan. Zeven hunner zjjn vrijgesproken. Mossadcq zet door Premier Mossadcq van Perzië heeft gisteren aan alle provinciale autori teiten opdracht gegeven, zijn nieuwe landbouwhervormingen binnen 15 da gen door te zetten of "anders uit te zien naar een ander baantje. In een speciaal communiqué heeft hij mee gedeeld, dat hij wil, dat dorpsraden samengesteld uit afgevaardigden van boeren en landheren, belast met de uitvoering van deze hervormin gen binnen 15 dagen worden sa mengesteld. Bij zyn decreet van 13 Augustus krijgen de boeren een groter deel van hetgeen zij verbouwen. De landeige naren moeten 30 pCt. van hun pro ducten en hun netto inkomen delern met de boeren. De Perzische bladen staan vol be richten over een op handen zijnde olieconferentie tussen vertegenwoor digers van Engeland en Perzië. Zij schrijven, dat „voorlopige" bespro kingen reeds gaande zijn. De „Sydney Morning Herald" heeft gisteren in een hoofdartikel critiek geleverd op de rede, die pre sident Sukarno op de onafhankelijk heidsdag hield en waarin hij de In donesische aanspraak op Wcst- Nieuw-Guinea herhaalde. De Indonesische eisen, zo schreef het blad, en de taal, waarin zij ge steld werden, zou slechts de ontwik keling van nauwe en vriendschap pelijke betrekkingen tussen Indone sië en Australië belemmeren. Australië acht het noodzakelijk, dat geheel Nieuw-Guinea in vaste en bevriende hand is, aldus het blad. „De regering te Djakarta ontbreekt het de middelen om doelmrtig sa men te werken bü de verdediging daarvan". „Zouden de Nederlanders hun souvereiniteit (over West-Nieuw- Guinca) prijsgeven, dan zou dat be tekenen, dat een aanmerkelijke bres in de Australische verdediging ge slagen wordt. Met de onzekerheid van de Indonesische politiek zou het op zekere dag ook de vestiging daar van een communistische buitenpost kunnen betekenon". Hel blad voegde er aan toe, dat de rede van president Sukarnc de on- heidspellende suggestie bevatte, dat de wensen van Indonesië niet plot seling zouden mogen ophouden met West-Nieuw-Guinea. De kinderverlamming in W. Duitsland Drie duizend gevallen van kinder verlamming zijn tot nog toe in de Westduitse Bondsrepubliek geregis treerd. In het voornaamste centrum in het Ruhrgebied, waar twee dui zend gevallen zijn voorgekomen, (125 met dodelijke afloop) beweegt zich het aantal nieuwe gevallen nu niet meer in stijgènde lijn, zodat men hoopt het hoogtepunt der ziekte ach ter de rug te hebben. Het voornaamste centrum der ziekte ligt in de omgeving van Reck linghausen aan de Noordelijke rand van het Rhurgebied. Het tweedegrote centrum ligt in het Oostelijke gedeelte van Hessen, in de buurt van Kassei en Giessen. Een minder grote ziektehaard ligt in het Noorden van Beieren bij Kulm- bach en Hof. Voorts zijn er kleinere centra in Heilbronn en Hannover. Vergelijkt men de geografische ver breiding der ziekte, dan blijkt, dat meestal die gebieden getroffen zijn, die grenzen aan de ziektecentra van het voorgaande jaar. Jiomeitje Wie van anderen het goede denkt, maakt zichzelf goed.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1