tl Nationale tennistitels waren weer voor „oude getrouwen'1 cal 51°- HOOFPPitft AKKERTJES 'J)e aaofltuxm aan Humpo Hotiflots kunstenaar Ceit wae&tifn MAANDAG 18 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA Dat in de Nederlandse tenniswereld de toon nog altijd wordt aangegeven door de oude getrouwen en dat het gebrek aap voldoende en goed jeug dig spelers-materiaal zo langzamer hand ontstellend wordt, dat hebben de nationale tenniskampioenschap pen op de Mets-banen te Schevenin- gen de afgelopen week duidelijk be wezen. Zonder ernstig te zijn bedreigd wonnen mevr. Roos en Wilton even als vorig jaar de titels in het enkel spel. Krijt speelde een domme partij te gen de geroutineerde baseline-spe cialist Wilton. In plaats van een brede spreiding in zijn slagen te leg gen met afwisselend kort en lang spel, trachtte Krijt het in de diepte te zoeken. En dat was natuurlijk een kolfje naar de hand van Wilton. Snel won Wilton de eerste set met 62 en pas in de tweede set kon Krijt met zijn soms fel uitschietende fore hand drive punten scoren. Ineens [begon hij de lange ballen af te wis selen met korte gesneden crosses en hoewel Wilton, die sneller is dan hij lijkt, veel retour weerde, kon Krijt de score een tijdlang gelijk houden. Wilton verhoogde daarop de vaart van de rallies en Krijt werd weer tot de verdedigende, gemakkelijk af te maken return gedwongen. Wilton groeide in dit spel, dat hem zo goed lag en nadat hij met 63 de tweede set had gewonnen passeerde hij Krijt in de derde uit alle standen. De derde set van deze spanningloze finale werd met 62 voor Wilton. Fenny ten Bosch, het snel opgeko men Voorburgse speelstertje, was het jeugdige element in deze finales. Maar het spel, dat zij liet zien tegen mevr. J. Roos, viel tegen. Fenny ten Bosch heeft stijl «en zeker ook kijk op het spel, maar technisch mankeert er nog zoveel aan haar slagen, dat zij nog heel veel zal moeten leren voor zij werkelijk tot de topklasse zal be horen. Met 64, 63 prolongeerde mevr. Roos haar kampioenschap. Verreweg de meest aantrekkelijke en spannendste partij van deze eind strijden was het heren dubbelspel tus sen Van DalsumDehnert en Bou- manLij sen. Het was juist deze eind strijd, waarvan niemand hoge ver wachtingen had, maar tot algemene verrassing leverde het duo Bouman en Lijsen, dat door het zich terug trekken van Van Swol en Rinkel zo gemakkelijk in de finale was geko men, prachtige tegenstand. Bouman zowel als Lijsen bleken meesters in volley te zijn en Bouman was zelfs de beste man aan het net van het viertal. De twee linkshandige spelers vormden een prachtig op el kaar afgestemd paar en zo fel kon den Dehnerts duikende drives niet over het net flitsen en zo afgemeten konden van Dalsums lobs niet zijn of de rappe Bouman en zijn athle- tische partner hadden er een verras send antwoord op. Van Dalsum en Dehnert wonnen tenslotte met veel moeite deze strijd. Nel Hermsen en Fenny ten Bosch sloegen de dames Van Berkel en Rollin Couquerque met 61, 6—3 voornamelijk door beter afmaken van Nel Hermsen. In de eindstrijd van het gemengd dubbelspel vormde me vrouw Roos en Dehnert een sluitende combinatie. Mevr. Peters en Wilton verloren met 62, 61 in een partij die precies een half uur in beslag nam. Wilton bleek al zijn krachten in het enkelspel te hebben opgesou peerd, want hij speelde traag en vooral aan het net verzuimde hij menige kans tot het scoren van een punt. CRICKET GARRISON HOOK—LCC De wedstrijd Garrison Hook LCC, welke werd gespeeld voor de tweede klasse B, eindigde in een draw. Garrison Hook 127 voor 3 (tijd), LCC 140. HCC 2 KAMPIOEN VAN NEDERLAND. De eerste klasse cricketwedstrijd ACCHCC II, die te Amsterdam werd gespeeld, is geëindigd in een draw, waardoor HCC II kampioen van Nederland werd. WIELRENNEN. Ronde van Duitsland In de tiende etappe, welke van Ravensburg naar Augsburg leidde ever 237,4 km werd onze landgenoot Hubert Vinken tweede in de sprint op de keien van Augsburg, achter ctappewinnaar Pankoke. Het is een levendige strijd geweest met talrijke pogingen van renners om weg te komen. Vooral de" Dortmundse ren ner Bintner heeft een groot aandeel gehad in de verlevendiging van de wedstrijd. Dat de Belgen angstval lig hun dominerende posities in het algemeen klassement verdedigden, behoeft geen nader betoog. Zodoen de werd het toch nog een aankomst in groepsverband, waarbij Pankoke winnaar werd vóór Vinken en Schild. Het gemiddelde bedroeg 39,5 km per uur, hetgeen zeer hoog mag worden genoemd. De uitslag luidt: 1. Pankoke (Bie lefeld) 6 uur precies; 2. Vinken (Ned.) zelfde tijd; 3. Schild (Chem nitz); 4. de Santi (Italië); 5. Hoer- mann (München). Na de tiende etappe bezetten de best geplaatste Nederlanders de vol gende plaatsen in het algemeen klassement: 8. Smits 65.52.07; 11. Lambrichs 65.53.07; 15. van der Zan- de 66.00.04. SWIFTCOMBINATIE. Uitslag 100 km. Augustus compe titie: 1. J. Slingerland; 2. J. Ver meulen; 3. K. Riethoven. C.-klasse 40 km. 1. J. Riethoven; '2. A Pran gers; 3. B. v. Wettens. Dinsdag rijden A, B en C-klas 40 km. voor de avondcompetitie. Start 7 uur. TAFELTENNIS „Wilskracht" (N'hóut). „Wils kracht" houdt officieel vacantie in de maand Augustus, doch verschillende leden leggen zich bij dit feit niet neer en konden de verleiding niet weer staan om in te schrijven op het grote tafeltennistournooi, uitgeschreven door de vereniging „Pats" te Biltho- ven. Zelden is er een sterker bezet tournooi gehouden dan te Bilthoven. In de le klasse werd J. Puyk in de le poul reeds uitgeschakeld door G. vani Zeeuwerden, uit Amsterdam. Dit was hoofdzakelijk te wijten aan de abnormaal slechte tafel, waardoor Puyk zijn gevreesde aanval niet ten volle kon ontplooien, hetgeen wel een onprettig einde betekende in de le klasse. In de 2e klasse ging Puyk met een soepele aanval door tot in de halve finale om dan weer de be roemde G. van Zeeuwerden, 2e klas kampioen van Amsterdam, te ont moeten .Maar ditmaal werd er ge speeld op een zeer goede tafel, het geen wel duidelijk tot uiting kwam. Het werd een hard puntengevecht. De le game verloor Puyk met 2119. De 2e werd gewonnen met 2116. De beslissende game ging gelijk op 16 16. Puyk lanceerde toen een felle aanval en won met 2117. Hierdoor plaatste Puyk zich in de finale tegen van Zeest uit Amsterdam. Puyk was er nu goed in en in een op hoog peil staande wedstrijd won hij met 213, •2113. Dus een le prijs, 2e klasse voor Jan Puyk. De andere Wils- krachtmannen brachten het er min der goed af. Ze kwamen al meteen in een zware poul terecht. J. v. d. Put ten werd in de 2e ronde, 2e klas uit geschakeld door van Zeeuwerden. C. Duivenvoorde, 2e ronde 3e klas uit geschakeld, H. van Dam, 2e ronde, 3e klas, J. v. d. .Ploeg le en 2e klas, le poul uitgeschakeld. Deze uitslag is niet zo erg als het er uit ziet. im mers het viertal heeft een klasse hoger ingeschreven dan gespeeld wordt. SCHAKEN. HET FIDE LANDENTOURNOOI. Nederland door Zwitserland geslagen. De uitslagen van de wedstrijden, welke in het fide landen schaaktour nooi werden gespeeld, luiden: Groep 1, achtste ronde: Tsjecho SlowakijeGroot Brittannië 2%V/2; ArgentiniëCuba 3^V2\ IJsland- Luxemburg 22; DenemarkenW. Duitsland 1%2j^. Groep 2, zesde ronde: Brazilië Italië 3—1; Oost-Duitsland—Zuid Slavië 13; OostenrijkZweden 11 (twee partijen afgebroken); NoorwegenHongarije V>—\Vi (twee partijen afgebroken). Groep 3, zesde ronde: Rusland Griekenland 40; ZwitserlandNe derland 2ViVA: FinlandIsraël 1 y22Yi\ Verenigde StatenPolen 2—2. De gedetailleerde uitslagen van de wedstrijd Nederland-Zwitserland lui den: PrinsBrob 0—1; Donner Müller Y%\ CortleverMorel 10; KramerBhend 01. PAARDENSPORT DRAVERIJEN TE DUINDIGT De uitslagen van de gehouden dra verijen te Dundigt luiden: Prijs van Dilbeek. afstand 2500 m. Pr ij zendraverij voor paarden, die 1000 doch nog geen 4000 hebben gewonne n: 1. Pretty Eoy (A. R. Not- cllman) 3.46 5 k. t. 1.29 2. Olgo Ax worthy (A. Th. Knijnenburg 3.47.4 1.31; 3. Olivier B. (J. M. v. d. Berg) 3.47 4 1.28.8; Totalisatoï: winnend f 3 plaats 1.80, 5.40, 5.10; gekop peld f 9.30, coverval 14.50. Prijs van Kortrijk, afstand 2100 m.: Prij zendraverij continentaal voor paarden, die f 8000 of meer hebben gewonnen. 1. Madame B (J. van Leeuwen jr.) 3.02.2 1.25.1; 2. Luxor (W. H. Geersen) 3.03.3 1.26.5). 3. Leo Axkit (J. Wagenaar) 3.03.6 1 25.8. Totalisator: winnend 1.70, plaats 1.40, f 2.gekoppeld 4.80, cover- Holland-België prijs, afsatnd 1900 m. Voor 3-jarige Belg en Ned. paar den: 1. Quintus Harvester (A. R. Not- telman) 2.4C.4 1.27.6; 2. Queen Bess (J de Vlieger) 2.47.3 1.28.1; 3. Juffr. Apiness (G. Lebbe( 2.51 1.30. Totali sator: winnend 1.20, plaats 1.20, gekoppeld 5.10. covercal 3.60. Prijs van Waereghem, afstand 2000 m. Voor 4-jarige Belg en Nederland se paarden: 1. Imbattable William (J Desoete) 2.52.5 1.26.3; 2. Ira Vite (G. Lebbe) 3.52.6 1.26.3); 3. Prinses Zora (J. Wagenaar) 2.53.2 1.26.6; Totalisa tor: winnend 1.80, plaats 2.40, 2.50, gekopeld 6.—, coverval 6. Prïs van Ostende, afstand 2200 m., Voor 5-jarige Belg en Ned. paarden: 1. Olga Pluto (A. Siderius) 3.05.5 1.25.4- 2. Over Again (M. Rozema) 3.07.5 1.25,3; 3. Habella (M. Minne) 3 09.2 1.26; Totalisator: winnend 1.30, plaats 1 20. 2— gekoppeld 4.60, covercal 3.90. Standpuntentèlling: Nederland 36 België 26. Prijs van Brussel, afstand 2500 m. Prij zendraverij Continentaal 'voor paarden, die 4000 of meer hebben gewonnen). 1. Mae. Kinley (W. H. Geersen) 3.38 1.25.8; 2. Exquise (R. Balsï 3.38.6 1.26.7. 3. Kalida (W. Leeuwenkamp) 3.38.9 1.26.2; Totali sator- winnend 1.10, plaats 1.20, f 1.50, 1.50, gekoppeld 4.40, co vercal 5.20. z Clingendaalprijs, afstand 1200 m., Voor hengsten en merriën van 2 jaar, ingeschreven in het stamboek Neder landse paarden: 1. Truus (H. J. v. d. Kraats) 1.17.2; 2. Pistache (J. C. Pex) 3. Riphales (A. W. van Denk). Totalisatir: winnend 1.40, plaats 1.10 1.30, 1.80, gekoppeld 2.20, covercal 2 60. Generaal G. J. A. A. Baron van Heemstra-beker, afstand 2200 meter. Voor Nederlandse paarden van 3 jaar en ouder: 1. Sakina (H. J. v. d. Kraats) 2.24.8; 2. Chiberta (J. C. Pex)3. Britoly (F. Delbrassinne). Totalisator- winnend 2.10, plaats f 1.20. 1.20, gekoppeld 1.90, cover cal f 3.20. De totale omzet bedroeg 126.579. CONCOURS HIPPIQUE TE DEN HAAG. Het te Den Haag gehouden Con cours Hippique heeft ini het afgelo pen weekend op verschillende num mers een uiterst spannend verloop gehad. Onder de honderden toeschou wers bevonden zich ook Prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix en Irene. Het hoogtepunt van het paarden sportfestijn was ongetwijfeld het Ne derlands kampioenspringen 1952, waar 22 deelnemers hun krachten be proefden. Slechts vier van hen kwamen met 4 fouten het parcours rond, de ove rigen waren allen hoger in de fou ten. Tussen deze vier moest barrage worden toegepast. Nu was het de Rotterdammer J. Rijks, die in de tijd van 33 1/5 sec. met „Master" een fout loos parcours reed en hiermede kam pioen van Nederland werd, daar de drie anderen allen in de fouten kwa men. Tweede werd T. Timmer (Den Haag) met „Zwarte Piet", in de tijd van 30 2/5 sec. maar met 4 fouten. Derde werd B. J. J. Arts (Amster dam) met „Rocket" 25 ftn. en 63 3/5. Het laatste onderdeel van dit drie daagse festijn bracht een Parijs' springtournooi. werd na hevige strijd tussen S. M. Pruikemaker (Den Haag) met „Jan v. Schaffelaar" en J. Rijks (Rotterdam) met „Re Pop py" na het toepassen van tweemaal barrage gewon-nen door de eerste met 3 punten. Rijks trok zich na de eerste weigering van zijn paard te rug. Keiler damkampioen Te Amsterdam is de derde en laat ste partij van de derde herkamp om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland tussen Keiler en Roo- zenburg gespeeld. Keller won de par tij en werd daardoor voor de 12e keer Nederlands kampioen. W. Roo- zenburg en ir. G. van Dijk delen de tweede plaats. VOETBAL. ZILVEREN BALTOURNOOI. Te Rotterdam werd de eerste ron de van het Zilveren Baltournooi ge speeld. De uitslagen luiden: EmmaAdo 31; Stormvogels HW 6—0; VW—Heracles 1—1 (He racles wint na strafschoppen); En schedeSparta 04; Feyenoord't Gooi 12; WageningenEindhoven 0—2. EMMDOC OS 4—4. De eerste Zondag in het nieuwe voetbalseizoen benutte Docos met het spelen van een vriendschappe lijke wedstrijd tegen de Hilversumse derde klasser EMM. Het zeer fraaie Gemeentelijke Sportpark, met zijn prachtige terreinen, leende zich uit stekend voor een prettige partij voet bal, waarin het iets betere spel van de gastheren teniet werd gedaan door enthousiast spel van de Leide- naars. Want reeds direct na de af trap namen onze stadgenoten het initiatief in handen, maar verder dan een paar goed gerichte schoten, kon den zij het niet brengen. Wel werd er gescoord, maar het doelpunt werd zeer terecht afgekeurd wegens bui tenspel. EMM wist door goede com binaties steeds het Docos-doel te be naderen, maar de Leidse achterhoede heeft er een goede kijk op. Na on geveer 25 min. spelen werd de score geopend, toen Van Dam een goed opgebouwde aanval keurig afwerkte 01. Vijf minuten later was het reeds 02, toen een goed genomen corner in het net werd gewerkt. Even later kroop Docos door het oog van de naald, als een hard schot, buiten bereik van de keeper, vlak langs het doel suisde. Een prachtig schot van de EMM-midvoor moest door keeper Smits over de lat worden gestompt. Ondanks al deze tegenslag, hielden de Hilversummers steeds aan en ble ven het Docos-doel belegeren, het geen uiteindelijk met succes werd bekroond 12. Maar een misverstand in de EMM-achterhoede bracht stand nog voor de rust op 13. Na de rust was EM!M veel sterker en namen zij de Docosveste danig onder vuur. Al spoedig verkleinde EMM de achterstand tot 23. EMM wist enkele minuten later de stand op gelijke voet te brengen en door een penalty te benutten, een kleine voorsprong te nemen 4—3. Nu aan Docos de taak een achterstand in te lopen. Ook zij hadden succes, wan neer een corner genomen door Van Dam hard werd ingeschoten door J. v. Marwijk. Weer is de stand gelijk 44. Bij deze stand bleef het. Na afloop reikte- de heer Stokker- mans van Galvano uit Leiden de door hem geschonken zeer fraaie medaille uit, aan de aanvoerder van Docos en sprak daarbij de wens uit, dat het nu ontstane contact tussen deze -beide R.K. voetbalverenigingen volgend jaar te Leiden hernieuwd zal wor den. VFC—BLAUW ZWART 3—4 Blauw Zwart heeft gistermiddag in Vlaardingen een nuttige oefen wedstrijd gespeeld tegen VFC en gewonnen met 43. De Blauw Zwar- ters waren niet compleet, er werd gespeeld met invallers voor Piet van Rhijn. Th. Wils en doelman Dick van Leeuwen. Hun plaatsen werden resp. ingenomen door J. Konings, Fr. v. d. Berg en aanvoerder Cor Heemskerk, die zich onder de lat op uitstekende wijze weerde. Het was Blauw Zwart, dat onge veer halverwege de eerste helft de score opende. Van den Berg, die op de midvoorplaats opereerde, ving een van achteren toegespeelde bal op, omspeelde een der backs en de doelman en doelpuntte beheerst (0—1). VFC liet zich niet ontmoe digen en voerde de ene snelle aan val na de andere uit. De Wassenaar- se achterhoede bleek evenwel van geen wijken te weten. Totdat in de 35e minuut een hard schot van zeer korte afstand de stand op gelijke voet bracht. Enkele pogingen van Elauw Zwart om opnieuw de leiding te nemen liepen vast op de uitste kende Vlaardingse doelman. Na de rust was het VFC, dat het eerste scoorde. Een hard ingescho ten bal ketste tegen de lat, kwam naar de midvoor en deze kopte fraai in (2—1). VFC bleef geruime tijd in de aanval, maar tot doelpunten kwam het voorlopig niet, vooral dank zij het uitstekende werk van doelman Heemskerk. Aan G. Vogels, die in do tweede helft de midvoorplaats bij Blauw Zwart bezette, viel de eer te beurt, de gelijkmaker te scoren. Uit een penalty wist VFC wederom de leiding te nemen (32) maar direct na de aftrap trof een kogel van E. van Rhijn doel en was de stand 3—3. Drie minuten voor het einde plaatste L. Dekleermaeker de bal fraai voor de voeten van E. van Rhijn, die wederom het doel trof en de overwinning van Blauw Zwart tot een feit maakte (34). Blauw Zwart heeft op deze eerste voetbal zondag een uitstekende partij voet bal gespeeld in de allerbeste ver standhouding, zowel onderling als ten opzichte van de tegenstanders. NEDERLAAGWEDSTRIJD VVSB—DWS III Z—9 De Amsterdammers bleken in de uitgeloofde elf shirts wel veel zin te hebben, want hun 3e elftal bevatte enkele candidaat-eerste elftalspelers en ze kwamen dus wel heel sterk uit. Van meet af aan waren de DWS'ers dan ook superieur en zat er voor de Bavomensen een neder laag in. Nadat de DWS'ers de stand op 04 hadden gebracht, scoorde van Duin voor VVSB (14). Na dit doelpunt volgde er voor de rust nog een voor DWS (1—5). Na rust kwam er een periode waarin yVSB het initiatief nam. Aan Marijnen lukte het met een hard schot in de uiter ste hoek er 25 van te maken. VVSB bleef in de aanval, doch de defensie van DWS was niet gemak kelijk te passeren. Enkele uitvallen waren voor WSB noodlottig en hierdoor brachten de gasten de stand op 29. VVSB (A) 8 man—Rijpwetering A 2—5. De adspiranten-a en b behaalden Zaterdag in het adspirantentour- nooi te Warmond beide de tweede prijs. Lugdunum. De opstelling van Lugdunum voor de morgen op het L.F.C.-terrein te spelen wedstrijd tegen Roodenburg is als volgt: Doel: van Oudshoorn; Sport in 't kort Schufte heeft gisteren de „Ronde van Helmond", een wegwed strijd voor profs over 120 km. gewon nen in de tijd van 2 uur 44 min. 19 sec. In Berlijn versloeg het Pakistan - ste hockeyteam gisteren met 61 het Duitse elftal. Het „Zilveren molen tournooi werd gisteren te Haarlem door RCH gewonnen, dat EDO met 10 ver sloeg. In de „Ronde vau Overijssel een wegwedstrijd voor amateurs over 197 km. werd Smit uit Amsterdam kampioen in de tijd van 5.3.10. Tijdens het tc Heerenvecn ge houden „Zilveren crack tournooi" kwam Achilles, na Blauw Wit met 90 geslagen te hebben, als overwin naar uit de strijd. „De zilveren bijenkorf" werd gisteren te Hengelo door GVAV ge wonnen, die Tubantia met 21 klopte. Met een 41 overwinning op Zeeburgia werd Spartaan winnaar van het „Zilveren Westerkerk tour nooi", dat gister te Amsterdam is ge houden. lm de hoofdstad verloor Ajax gistermiddag met 14 van de Bel gische RSC uit Luik. VUC (Den Haag) speelde aldaar Zaterdag een wedstrijd tegen het Oostenrijkse voetbalteam Austria uit Salzburg. Geen der partijen maakte een puntje. Een hockeywedstrijd tussen Eindhoven en Tilburg werd door de eerste gewonnen met 132. Te Hannover is Hijzelendoorn tijdens wedstrijden om de grote prijs van Hannover voor amateur wielren ners in de halve eindstrijd door de Australiër Mockrigde geslagen. Do Italiaan Moretti werd ten slotte win naar van het tournooi. De Amerikaanse wereldkam pioen zwaargewicht Joe Walcott zal op 23 Sept. a.s. tc hiladelphia zijn ti tel verdedigen tegen Rockey Mar- ciano. Het Egyptisch voetbalelftal, dat verleden week tegen Nederland ge speeld heeft, heeft gisteren te Frank furt een 41 overwinning behaald op de Duitse eerstc-klasser Eintracht. Een wegwedstrijd over 100 km te Biel (Zwitserland) gehouden werd gewonnen door de Zwitser Kamber in de tijd van 2.37.2. De te Vittel (Frankrijk) gehou den internationale schcrmwedstrijden zijn gewonnen door de schermclub uit Bern. Nederland wist zich met „Parade et Rixposte" uit Den Haag tweede te plaatsen. In de monsterrit voor automobi listen LuikRome—Luik kwam het Duitse team PolenskySchlutter als overwinnaar uit de strijd. miirainc. schele hoofdpijn i te lijdon migraine, schelehoojdpijn Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijdon! EénoftweeAKKERTJESenwègiodepijrv "AKKERTJES'zIjn waro pijnvordrijvers. he/peu cluoct.' (Advertentie) Achter: Linschooten, Bavelaar; Midden: Cornelisscn, van Well, De Roo; Voor: Mizec, Teeuwen, Bekkering, Verhoeven, de Koning. 23. Evelientje was dus zonder on gelukken in de trein gekomen. Ze had echter niet gezien, hoe het met Humpo Hotsflots afgelopen was en keek nu met een ongerust gezicht uit het coupé-raampje. „Als er maar niets met hem gebeurd is, mompelde zij angstig. „Hij is zo onhandig! En hij heeft geen kaaitje en dan laten ze hem natuurlijk niet het station uitgaan! Was :k er maar niet aan be gonnen. Humpo Hotsflots echter, onbekend met de zorgen, die er over hem gemaakt werden, stond rustig achter op de bumpers van de laatste wagen en overwoog, wat hem nu te doen stond. Hij begon er zowaar plei- zier in te krijgen. .,Het beste lijkt mij", dacht hij bij zichzelf, „dat ik de hele trein langs klim en uitvind, waar die onverlaat ingestapt is. Wat er daarna gebeurt, dat weet ik nog nietHij besloot, het er meteen maar op te wagen en stak zijn hand uit naar een stang, die aan de zijkant van de wagen gemonteerd was. „Het is jammer, dat het geen doorlopende trein is," vond hij. „Dan stapte ik hier in en liep door naar voren. Maar enfin, we zullen het maar nemen, zo als het valt!" RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN „Ik ben Clim Perroney!" riep hy, „wat is er?" „Je doet je reputatie wel eer aan," riep de man van beneden. „Heb jij de hele beir/anning in staat van krank zinnigheid gebracht, of is alles aan boord dronken?" „Mijnheer!" brieste de kapitein. Clim hief zijn hand op. „Dit is een drooggelegd schip," verklaarde hij, „wij hebben alle al cohol opgedronken!" „Mijnheer!" tierde de kapitein, wat. Een ontzaglijk lawaai achter hem bracht hem tot zwijgen. Clim keerde zich om en aanschouwde een groots tafereel. Vastgehouden door drie matrozen, die hun handen aan dit karweitje meer dan vol hadden, naderde een roodharige jongeman, gekleed in de overblijfselen van wat eens een wit linnen dekcostuum was geweest. Hij trapte en schreeuwde aan één stuk door, maar daar twee matrozen elk een van zijn armen vasthielden en de derde matroos achter hem liep, met één van zijn benen onder elke arm, kon hij weinig anders uitrichten dan rukken en schreeuwen. De taal, die hij uitsloeg, was niet bepaald ge kuist en dat er nog zoveel vrouwen waren onder de in zonderlinge gewa den gehulde passagiers, die hem volgden, was dan ook alleen te ver klaren uit het feit, dat hun nieuws gierigheid groter dan hun preuts heid was. „Zijn jullie stapelgek! Ik ben de •hele avond niet aan dek geweest, zeg ik je! Laat me los! Ik zal me bij de kapitein beklagen „Als je zo hard blijft schreeuwen, zal de ouwe gauw genoeg aan dek zijn," zei een der matrozen. „De ouwe is aan dek," zei de kapi tein met onnatuurlijke kalmte, en trad naar voren. „Wat is dat nou weer?" Er viel een stilte. De matrozen na men de verschillende ledematen, die zij omknelden, steviger vast en wachtten af, met zonderlinge po gingen om 't aannemen van de hou ding te combineren met het veilig vasthouden van him gevangene. Clim, naast de kapitein staande, zag van het slachtoffer niets anders dan zijn hoofd, een weinig fraai hoofd, dat werd bekroond door een reusachtige massa rood haar. De kapitein bekeek het hoofd met weerzin en wees op de achterste van de drie matrozen, een lange, magere man, met een gezicht of hij zich per manent over het doen en laten van zijn medemensen vrolijk maakte. „Jij daar," zei de gezagvoerder, „wat is dat met deze man?" De man in kwestie begon onver wacht weer te spartelen. „Laat me los!" gromde hij, „of ik zal het je dadelijk inpeperen!" De achterste matroos nam de spai- telende benen wat steviger onder zijn armen en fronste de wenkbrau wen naar het slachtoffer. „Order van senor Alvarez, kapi tein!" De kapitein deed zijn mond open, alsof hij iets wilde zeggen, bedacht zich, en bleef even zwijgen. Dan richtte hij zich tot de gevan gene. „Waarom bent u gearresteerd?" „Ik wou dat ik het wist," zei de gevangene, „misschien weet senor Alvarez hetik hoop het," voegde hij er kwaadaardig aan toe. De kapitein bevond zich in een las tig parket. Hij begon ernstig te twij felen aan de geestvermogens van zijn eerste stuurman, maar het zou zeer ontactisch zijn, daarvan in het openbaar blijk te geven. „Breng hem in mijn hut," zei hij tegen de matroos. „Twee van jullie houden daar een oogje op hem, ter wijl de derde de tweede stuurnvan wakker maakt om de plaats van Se nor Alvarez op de brug in te nemen. Zeg dan aan senor Alvarez bij mij te komen!" Hij wendde zich tot de schare pas sagiers. uWilt u naar uw hutten teruggaan, de kwestie is binnen vijf minuten opgelost." Hij glimlachte tegen de schare, doch de schare glimlachte niet terug. „Ik had, wij allen hadden, wel graag onze bridgepartner terug," zei toen een dikke heer met vervaarlijke snorren. Hij was nog geheel gekleed. „Uw bridgepartner?" zei de kapi tein, naar lucht snakkend. Hij begon zich af te vragen of hij misschien nog steeds in zijn bed lag, ten prooi aan een boze droom. „Wij zaten met ons achten beneden te bridgen, in mijn hut," zei de dikke mijnheer kalm, „tüen wij buiten een ontzaglijk rumoer hoorden. Deze heer hier deed de deur open en ging de gang op om te zien wat er aan het handje was. „En het eerste wat er gebeurde, is, dat drie matrozen me in mijn nek pakten pn me naar boven sleepten!" besloot de roodharige jongeman. Kapitein Fernando de Consales had een grote hekel aan het vegen met zakdoeken ,maar nu zag hij zich ge noodzaakt. zijn zijden zakdoek onder het pistool in zijn jasje uit te delven en er zijn voorhoofd mede af te wis sen. „Ik begrijp het alik begrijp het al!" zei hij, „een klein misver stand laat deze heer los en breng hem naar mijn hut.... laat dan se nor Alvarez bij mij komen! Het zal in twee minuten zijn opgelost," voegde hij er aan toe, „ik zal...." Wederom snerpte het geluid van een claxon door de lucht. De eigenaar van het jacht was niet gauw uit het veld te slaan. Hij had zijn zinnen op Perroney gezet, en nu die persoon eenmaal aan boord bleek te zijn, zou hij hem hebben ook. Hij hief zijn megafoon en brulde: „Perroney! Hei Perroney!" Toen had - kapitein Fernando de Consales er schoon genoeg van. Hij gaf het op, nog langer beminnelijk te blijven, propte zijn zakdoek in zijn I pyjamazak en deed een paar stappen naar voren. „Naar nvijn hut met die man.... gauw wat!" De matrozen aarzelden: „Moeten we hem laten lopen of -dragen, kapi tein?" „Kan me niet schelen," tierde de kapitein, „voor mijn part zet je hem op wieletjes, als jc maar maakt, dat hij in mijn hut komt! En iedereen, die niets aan dek te maken heeft, gaat naar zijn hut. dames en he ren, ik moet u verzoeken naar bene den te gaan. binnen enkele minu ten is uw bridgepartner ook beneden. Mag ik u verzoeken. Met gespreide armen dreef hij de kudde passagiers naar de trap en naar beneden. Hij zag hen omlaag gaan en uit het gezicht verdwijnen. Het geloei van dc claxon was inmid dels weer bedaard, de roodharige jongeman was in zijn hut gestopt, in de verte haastte zich een der matro zen naar de hut van de tweede stuur man. De rust aan dek was wederge keerd, de tweede stuurman zou bin nen enkele ogenblikken komen; over de railing converseerde Perroney met de motorboot. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5