8)e CoidaeSoti/fcci/tit RIVIER OVERSTROOMDE TWEE ENGELSE STADJES Soekarno blijft hameren op N+ Guinea VERMOEDELIJK 22 DODEN Uit de ingewanden der aarde De moord op de Drummonds' Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 18 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12666 LOSGEBROKEN WATERVLOED Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., i 2.p. mud., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Nieuwe bedding door de hoofdstraat Zaterdagnacht zijn twee welvarende badplaatsjes aan de kust van Zuidwest - Engeland, Lynmouth en Lynton, in de slaap verrast door een wilde over stroming en in een oogwenk veranderd in met puin en slib bedekte ruïnes. Vermoedelijk zijn 22 personen omgekomen, terwijl er zeven nog vermist worden. Waarschijnlijk zijn zij door het onstuimige water van de rivier de Lyn naar zee meegesleurd. De gehele bevolking van Lynmouth (2000), Lyn ton en andere dorpen en enkele duizenden vacantiegangcrs zijn door politie en militairen geëvacueerd. De oorzaak is het verstoppen van de riviermond, waardoor de Lyn zich een nieuwe bedding zocht. Het water is inmiddels weer door een nieuwe bedding, die de Lyn dwars door de hoofdstraat van Lynmouth heeft geslagen naar zeer afgevoerd; een ontzettende ravage van ineengestorte huizen, weggeslagen bruggen, vernield huisraad achter latend waar tussen dikke lagen slib en puin de karkassen van vele honder den stuks verdronken vee en huisdieren liggen. VOLKOMEN VERRASSING. Het was vroeg donker Vrijdag avond in Noord-Devon, en terwijl de regen in een gestadige stroom op de daken kletterde, maakten de men sen zioh gereed om naar bed te gaan. Sommigen, in de lager gelegen de len beangstigde die stortvloed van water, doch niemand bemerkte, dat de monding van de Lyn, die de re genvloed naar zee afvoerde, door rotsblokken en boomstronken ver stopt raakte. Razend snel steeg de river zo snel, dat iedereen volkomen verrast was toen opeens een bijna 10 meter hoge muur van water als een grote wals over de beide tweelingstadjes Lynmouth en Lynton sloeg. Direct ook overstroomde het om liggende gebied, terwijl de plaatse lijke bevolking en de zeer vele va- cantiegangers, die in dit mooie lan delijke gebied het weekeind wilden doorbrengen, in dodelijke angst naar buiten renden of op de daken een toevlucht zochten. Vele mensen, die uit de ineenstor tende huizen vluchtten, werden door de bandjir gegrepen en waarschijn lijk is een deel der vermisten door het water naar zee meegesleurd. Padvinderskamp verzwolgen. Een padvindersgroep uit Manches ter, die nabjj een kanaal haar kamp had opgeslagen, verdween onder wa ter. De jongens hadden in hun ten ten bescherming gezocht tegen de onophoudelijke regen toen zij opeens met tenten en al werden opgeno men. Velen der 21 jongens bleven in de takken van de het kamp omrin gende bomen hangen, hetgeen hun redding was. De kampleider wist en kele van zijn jongens naar hoger ge legen gebied te sleuren, maar drie padvinders vonden de dood in het kolkende water. Van de buitenwereld afgesloten. Het duurde vrij lang, voordat er iets van de ramp bekend werd. Noord-Devon ligt tamelijk afgelegen en letterlijk alle verbindingen waren verbroken. Zodra het eerste nieuws do bui tenwereld bereikte, wérden troepen, brandweer en ambulance naar het bedreigde gebied gezonden. Een af deling amphibie-troepen, die in de buurt voor herhalingsoefeningen in een kamp lag, werd met ducks en landingsschepen naar Lynmouth ge zonden, Rode-Kruisafdelingen in de omgeving organiseerden in allerijl in bioscopen en danszalen opvang centra voor vluchtelingen, luidspre kerauto's reden door de straten van omliggende plaatsen en vroegen om kleding en dekens voor de duizen- Zondagavond was men bezig een nieuwe bedding voor de rivier de Lyn te maken, tussen de oude bed ding en de hoofdstraat, die nu als zodanig dient. Enorme rotsblokken soms van 10 ton, moeten van de we gen worden verwijderd, weggespoel- huizen, die dreigen in te storten, ge- huizen, die derigen in te storten, ge stut of zonodig afgebroken. In de minder zwaar getroffen plaatsen is een deel der bevolking teruggekeerd en begonnen met het verwijderen van de dikke modder, die in en buiten de huizen alles met een grauwe laag bedekt. Meubel stukken blijken soms kilometers ver te zijn meegesleurd, enkele auto's werden zelfs 12 km van de plaats, waar zij geparkeerd stonden, terug gevonden. Evenwichtsoefeningen op de eretribune De 20-jarige student uit Den Haag, Albert Gregor, is, toen hij in de Oos tenrijkse Alpen aan het jagen was, door een val om het leven gekomen, aldus verneemt A.P. Gregor was met vacantie te Goe- rich in het Lungau-gebied. Hij viel van 'n rots van 70 m. en was onmid dellijk dood. NOë'S ARK NOG NIET GEVONDEN De Franse expeditie die, op zoek naar de overblijfselen van de ark van Noë, de berg Ararat in Turkije heeft beklommen, bereikte de top, zonder evenwel de ark te hebben ge vonden. De laatste ruk werd gemaakt van een op 4500 meter hoogte gelegen kamp uit. De top werd bereikt door de Franse expeditie, een speciale correspondent van het Franse pers bureau A.F.P., en enkele Turkse mi litairen. den totaal van alles beroofde slacht offers. Zo hevig als de vloedgolf was, zo snel ook zakte het water weer. Spe ciale brandweerafdelingen begonnen Zondag met bespuiten van ruïnes en puinhopen met ontsmettende midde len, radio-telegrafisten van het le ger herstelden met walkie-talkies de verbindingen, genietroepen sloegen noodbruggen. Lynmouth zwaar getroffen. Vooral Lynmouth is heel zwaar veilig boven gekomen, uit de diepe getroffen. Uit angst voor epidemieën £ro* *n de Pyreneeën. Nu is alleen is de gehele bevolking geëvacueerd I ^r. Mayret nog beneden. Het opha- er. na een vluchtig onderzoek werd ^en van fotograaf ging uiterst medegedeeld, dat het ten minste een langzaam; centimeter voor centime halfjaar zal duren, tot de spookstad ter- schoof hij langs de scherpe rots- Lynmouth weer tot leven zal komen. wand omhoog De schade wordt op I den geschat. Uren van intense spanning De Franse onderzoeker en foto graaf Haround Tazieff is gisteren i millioen gul- Maar na veertig meter hing hij Zuid Engeland lijdt onder overstromingen weer stil de lier haperde. In do delijke spanning begon men op de rand van het ravijn te werken aan de herstelling, elk ogenblik vrezend, dat de kabel knappen zou en Tazieff omlaag zou storten, evenals enkele dagen geleden de natuurkundige Loubens. Twee volle uren lang vergde deze ondraaglijke spanning het uiterste van de mannen boven.en van de hulpeloos hangende fotograaf. Toen werkte de lier weer en werd de af stand tussen Tazieff en de veiligheid van de begane grond met centime- j ters tegelijk kleiner. Kort na mid dernacht was hij veilig en wel bo ven. Twee andere leden van de expe ditie waren al eerder in het afgelo pen weekeinde opgehesen. Als eerste de Franse atoomgeleerde Labeyrie. Vijf uur duurde het, voor zijn uitge putte gestalte boven de rjtnd van de afgrond verscheen. Vele voorberei dingen waren voorafgegaan aan het besluit om de mannen met de dun- nt kabel naar boven te brengen. Men vreesde vooral, dat de kabel te veel slingeren zou en op de scherpe rostpunten zou breken. Daarom daalden eerst drit man nen in het ravijn af om op verschil lende hoogten 80, 110 en 160 m op wankele stutten in de ravijnwand post te vatten en de zwiepende ka bel zo veel mogelijk van de rotspun ten af te houden. Labeyrie was de eerste, die het waagstuk aanving. Centimeter voor centimeter werd de lier ingedraaid en het lukte. Juichend vloog de echtgenote van Labeyrie, die al die tijd in het tentenkamp van de ex peditie langs het ravijn had gewacht, haar man in de armen. Hij was, of schoon niet gewond, de uilputting nabij. En vrijwel onmiddellijk viel hij op een veldbed in slaap. Daarna volgde de Italiaanse geleerde Oc- chialini. Bij hem duurde het optake- j len twee uur. Tazieff was de derde, en nu volgt de arts Mayret, die spe ciaal was afgedaald om (overigens vergeefs) de verongelukte natuur kundige Loubens te helpen. Politie-onderzoek. Een grappige opname, gemaakt op de tweede dag van het Nationale Con cours Hippiquc, dat door de Zuid-HolJandse Jachtvcreniging tc Den Haag georganiseerd werd: Prinses Margriet, die zich zeker wat stram begon te voelen van het steeds maar zitten, gaf opeens een evenwichtsoefening ten beste op de balustraderand van de gereserveerde tribune. Tweede van rechts Prins Aschwin, links van deze op de achtergrond Prinses Beatrix. Toespraak op onafhankelijkheidsdag Zolang Westelijk Nieuw Guinea een machtsconcentratie vertegenwoordigt van de koloniale resten van het voormalige Nedérlands Indië, zal het Indo nesische volk zich van die zijde bedreigd gevoelen, aidus hamerde Soekarno voor de zoveelste maal op hetzelfde aambeeld, toen hij zijn toespraak hield ter gelegenheid van de Indonesische onafhankelijkheidsdag. Het Indonesi sche volk zal zich niet honderd procent vrij voelen zolang een deel van het vaderland niét Vrij is, zo vervolgde hij. Herstel van het Indonesische gezag over Westelijk Nieuw Güinear.'is een legale aanspraak. Zolang deze eis on vervuld blijft, zijn er geen middelen om het Indonesische volk te weerhou den van het aankweken van gevoelens van gebrek aan tevredenheid en vei ligheid. In zulk een atmosfeer kan het niet verwonderen wanneer het volk vraagt: Kunnen wij doorgaan met samenwerking met Nederlanders, zoals wij dat op bepaalde terreinen in het verleden hebben gedaan? Wel aanwijzingen maar geen dader een onderzoek door de politie aange kondigd. In de Franse pers verschijnt Huizen, bruggen, garages en auto's werden meegesleurd door het water van al veel critiek op de leider van de de rivier Lyn, toen als gevolg van de hevige regens een rivierdijk bezweek I expeditie, de Belgische geleerde Co- cn het water een weg zocht dwars door het stadje Lynmouth in North j toWoe^zouden^zij"'gewekt °Of Devon. Deze plaats werd het ernstigst door de overstromingen, welke Zater- i onderneming nog wordt doorge- zet, is nog niet zeker; Cosyns althans I wilde zich er niet over uitlaten. De I Franse regering heeft Loubens voor 1 zijn wetenschappelijk werk pos- thuum onderscheiden met de „orde van de natie". Een bevredigende oplossing van de vraagstukken van de Nederlandse Unie en van Westelijk Nieuw Guinea is van vitaal belang voor de handha ving van de goede verhouding tussen de Indonesische en Nederlandse vol ken, nu en in de toekomst. Door deze tweo onopgeloste kwesties zijn de verhoudingen tot op heden uiterst gevoelig geweest. Andere zaken die de verhoudingen nog gevoeliger ma ken, zoals bijvoorbeeld het feit dat de zaak Westerling nog niet is geregeld, heb ik niet aangeroerd, aldus Soe karno Intionesië's goede bedoelingen in zijn pogingen om deze kwesties tot Over de oorzaak van dit ongeluk cen 0pi0SSing te brengen, zijn volgens staat nog niets vast, maar reeds is soekarno nog niet tot de Nederlandse dag hun hoogste stand bereikten getroffen. Er zijn verscheidene doden en vele vermisten. De materiële schade is enorm. De Franse politie heeft weer wat meer hoop om klaarheid te brengen in de geheimzinnige moord op het Britse gezin Drummond. Een wijn handelaar uit de buurt beweert, dat er op de plaats van de moord be langrijke veranderingen zijn aange bracht tussen vier en vijf uur in de nacht, dus drie a vier uur na de moord die, naar men aanneemt, is gepleegd omstreeks één uur. De wijnhandelaar, Lucien Blanc was die nacht om ongeveer vier uur langr het kamp van de ongelukkige Engelse familie gekomen. Hij had de gehele situatie goed in zich opgeno men. Een uur later kwam Gustave Do- minici Op de plaats van de moord en waarschuwde de politie. Er werden toen dadelijk foto's genomen en die foto's, die ook in de kranten ver schenen, bevielen de wijnhandelaar niet Toen hij in de nacht van de moord de plaats passeerde zag alles er an ders uit. Hij had gezien, dat er een deken hing voor de ruiten van de auto van de Drummonds. Op de foto ontbrak die deken. Hij had gezien, dat een van de veldbedden van dat gezin stond tus sen de auto en de boerderij van Do- minici, op een stukje open land tus sen de bosjes. Toen de politie arri- zicht gesteld, dat is ongeveer 5000 gul n. Men hoopt daarmede de ton gen los te kunnen maken. DROOGTE IN JOEGO-SLAVIë. In Joego-Slavië heerst een grote droogte, die thans reeds de zevende week is ingegaan-. Volgens officiële ramingen zal als veerde en de foto's nam, lag dat bed op een geheel andere plaats, naast de auto en vlak bij het lijk van me vrouw Drummond. Politie-commissaris Edmond Se- .n - beille, die het onderzoek leidt in de gevolg va" de dr°ogte 40 Pct-de moordzaak Drummond, zal vandaag Pet. van de aardapoel- fMaandag), alle getuigen byeenbren- zonnebloemzaadoogsten, 40 pet. tot gen op de plaats waar de moord heeft J0." v?n d'Tj' C" tS~ plaats gehad baksoogsten, 20 pet. van de drutven- oogst en 50 pet. van de oogsten van f lm gegeve"s< waarover hij andere vruchten verloren gaan. j jC .'kti zal Sebeille de mis- Men deelt van officiële zijde mede, daad trachten te reconstrueren. „Ik dat dg droogte ernstige schade voor wil mij inleven in de sfeer van die het economische leven van het land zal betekenen, doch dat de situatie minder ernstig is dan in 1950. toen een hongersnood als gevolg van droogte sléchts door Amerikaanse hulp kon worden voorkomen. nacht en zal daarom al mijn getuigen terugplaatsen, daar waar zij kreten of schoten hebben gehoord of onbeken den hebben opgemerkt bij de kam peerwagen van Drummond. Het doel hiervan is de reacties van de getuigen te zien en te trachten mij in de ge moedsgestelheid van de moordenaar te plaatsen Wellicht kan dit leiden tot zijn aanhouding. Het zou de eerste keer niet zijn, dat dit gebeurt door het recontrueren van de misdaad ter plaatse", zei Sebeille. De politiecommissaris en zijn staf zeker van, dat de moordenaar zich in het dorp bevindt. Sebeille houdt nog steeds vol, dat Dominici. de boer die het vermoorde Engelse gezin des morgens om vijf uur ontdekte, nog altijd niet heeft verteld, wat hij weet. Het Engelse Zondagsblad „Sunday Dispatch" heeft als beloning voor wie Ned. autobus in België verongelukt Acht gewonden Gistermorgen omstreeks vjjf uur is van vijf detectives zijn er zo goed als een autobus van een reisbureau té inlichtingen verschaft, die leiden tot genomen. Eindhoven op de Boomse Steenweg te Aartselaar (B.) tegen een stil staande vrachtauto gereden. De auto bus kwam vervolgens in botsing met een boom en werd geheel ingedeukt. Acht reizigers werden gewond, waar van 2 zeer ernstig. De slachtoffers zijn in het ziekenhuis te Boom op leiders doorgedrongen. In het begin van zijn rede had Soekarno gezegd, dat Indonesië ten volle de acties der Verenigde Naties om de wereldvrede te bewaren zal steunen. Indonesië's onafhankelijk- heidspolitiek is gericht op vrede, het geen niet betekent, dat Indonesië zich wil opsluiten in een „splendid isola tion'Soekarno herinnerde aan de samenwerking van Indonesië met de Arabische en Aziatische landen om Onruststokers ter dood veroordeeld De openbare aanklager van het bijzondere militaire tribunaal dat de bij de ongeregeldheden in Kafr-el-Dawar gearresteerde arbeiders berecht, heeft tegen de voornaamste aanstokers van de ongeregeldheden de doodstraf ge elst. Zoals bekend kwam het tot botsingen tussen stakers en politie toen zesduizend arbeiders van een textielfabriek het werk hadden neergelegd, nadat enige collega's om politieke redenen waren ontslagen. Verscheidene arbeiders en een politieman kwamen bij de ongeregeldheden om het leven cn honderden mensen werden gewond. Vele kostbare machines werden vernield. Twee onruststokers (links) zijn door de politie gearresteerd en worden weggeleid. de beëindiging van het koloniale re gime in Tunesië te bewerkstelligen. De voornaamste ziekte waaraan Indonesië lijdt, noemde Soekarno in het slot van zijn rede: het niet eer biedigen van het staatsgezag. Tegen over de geest van Augustus 1945 stel de Soekarno matheid en ontevreden heid zonder enig dynamisch positivis me. Zelfbelang lijkt de godin te zijn, die ons in die richting dringt. FINANCIËLE TOESTAND HACHELIJK. Na zijn rede verstrekte Soekarno een schriftelijke verklaring, waarin hij de ernst van de militaire, econo mische, politieke, industriële en so ciale problemen van Indonesië be spreekt. De economische toestand is teleur stellend, de financiële positie is som ber en hachelijk, zo wordt er o.m. in gezegd. Het begrotingstekort, aldus Soekarno in deze verklaring, bedraagt dit jaar vier milliard roepia's, d. i. ongeveer vierhonderd millioen dol lar. Te Wassenaar is de onafhankelijk heidsdag van Indonesië herdacht in de tuin van de residentie van de wnd. hoge commissaris. Ruim vijfhonderd Indonesiërs waren daar aanwezig. WERVELSTORM NADERT KOREA. Generaal Van Fleet, de bevelheb ber van het Amerikaanse achtste le ger, heeft zijn troepen gewaarschuwd voor een wervelstorm met cen wind kracht van 130 km per uur, die naar verwacht wordt vandaag over Mid- den-Korea zal gaan. Vrijdag raasde de storm over de Amerikaanse luchtbasis op Okinawa en zwenkte vervolgens naar het Noorden, even wijdig aan de Chinese kust, in de richting van Japan. Daarna volgde hij een Noord-Westelijke koers cn men verwacht thans,'dat de storm Midden-Korea zal treffen. De Japanse meteorologische dienst heeft schepen in de Japanse Zee de raad gegeven, zich zo spoedig moge lijk in veiligheid te stellen. FATALE GRAP Een bijziende, Raymond Chauvet geheten, die met vacantie te Nice vertoefde, vroeg aan jongens, die zich op de rotsen, niet ver van het strand, bevonden, of hij zonder risico kon duiken. De jongens antwoordden voor de grap dat dit kon, hoewel er slechts 30 cm. water stond. Chauvet dook en kwam om* het leven. Chinese delegatie in Moskou JCoweCtje De grootste tragedieën van het le ven berusten op misverstand. z

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1