S)eGcldóc(SoiVrant HERZIENING OVEREENKOMST VAN LISSABON GEVRAAGD Omgekomen in de schoot der aarde De moord op de Drummonds Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12665 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w;, f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 EENDRACHT WOORD, dat zegt: Concordia res parvae crescunt, discordia res maxi- mae dilabuntur. Door eendracht wor den kleine dingen groot, door twee dracht gaan zelfs de grootste ten gronde. Een oude waarheid, inderdaad, maar bovendien een waarheid, die een ernstige waarschuwing inhoudt. En daarom komen wij nog eens te rug op de mislukking van het over leg te Parijs deze week, toen de zes landen van de Europese Defensie Gemeenschap het niet eens konden worden over de diensttijd. Hier staan grote belangen op het spel, welke ver uitstijgen boven de belangen van de individuele dienstplichtigen, van hoeveel waarde een paar maan den meer of minder voor hen ook moge zijn. Het grote belang is de eendrachtige opbouw van de geza menlijke defensie van West- 0 Europa tegen het alles over heersende gevaar vanuit het Oosten. Dit is van zo fundamentele betekenis, dat elke tweedracht, welke tot onvermijdelijke ontbinding voert, dient te worden vermeden. Wij kunnen ons voorstellen,dat het de Westerse landen te zwaar wordt en dat schijnt inderdaad ook zo te zijn. In Februari van dit jaar werd op de conferentie van Noordatlantische Raad te Lissabon een plan van herbewapening opge steld, dat voorzag in vijftig volledig bewapende en geoefende divisies. Er is toen reeds op gewezen, dat zulk een plan schitterend was, maar dat geen plan kan worden uitgevoerd als het financieel de draagkracht van de deelnemers overtreft. Desalniette min heeft men met het nodige op timisme het plan aangenomen gekre gen. Nu zijn wij een half jaar verder en blijkt reeds, dat de deelnemende landen te veel hooi op hun vork heb ben genomen. Engeland heeft moeten aankondigen, dat het de militaire lasten zal gaan uitsmeren over een langere periode; Frankrijk wil even eens gaan miniseren als Amerika niet over de brug komt; België heeft last gehad met zijn soldaten en heeft na de mislukte conferentie van Pa rijs dezer dagen de diensttijd voor lopig teruggebracht van 24 tot 21 maanden. Amerika is eveneens ten achter met de levering van de wa pens, welke het had toegezegd. Aan alle kanten is er te constateren, dat de overeenkomst van Lissabon niet wordt nagekomen. Dat men een overeenkomst niet nakomt, omdat de last, welke men op zijn schouders heeft genomen, te zwaar is, is nog daaraan toe. Niemand kan het onmogelijke doen. Maar het betreurenswaardige in deze historie is, dat elk land op eigen houtje wil gaan bezuinigen en te Parijs weigerde om zich te binden. Men zal zich herinneren, dat België gevraagd had om tot een uniforme regeling van de diensttijd te komen, doch dat de meeste landen daar niet aan wilden. Men wilde zich niet vast leggen noch op twee jaren, noch op een andere periode. Zoals de toestand op het ogenblik is heeft België een (verkorte) diensttijd van 21 maan den, Frankrijk van 18 maanden, Italië van 18 maanden, Luxemburg zelfs van 12 maanden en Nederland van 20 maanden. Men ziet: wat meer uni formiteit is geen overbodige luxe. Een dergelijke toestand kan niet bestendigd blijven; de samenwerken de landen moeten tot overeenstem ming komen in feite en in werkelijk heid en niet slechts op papier. Het wordt dringend tijd, dat men de hoofden opnieuw bij elkander steekt en met begrip voor de weder zijdse moeilijkheden ep de mogelijk heden een plan uitwerkt, dat voor allen aanvaardbaar is en dat dan ook dient te worden nageleefd. Elk her bewapeningsplan zal offers vragen, offers, welke in deze tijd niet mee vallen; maar wanneer de onafhanke lijkheid en de vrijheid op het spel staan, mag men voor gyote offers niet terugschrikken. In de laatste maanden is de vrees voor een Russische inval belangrijk verminderd; men gelooft niet meer, dat de Russen zo maar ineens zul len komen binnenwandelen. Dat lijkt ons ook onwaarschijnlijk, al heeft niemand daarvoor ook maar enige garantie. Maar al is een Russische inval nog zo onwaarschijnlijk, dat mag ons niet beletten een hechte defensie op te bouwen. Zelfs al zijn de Russen werkelijk niet van plan om ooit West-Europa met geweld in bezit te nemen, dan nog is een even wicht nodig tussen de strijdkrachten van Moskou en die van het Westen. Machtsevenwicht lijkt ons in de hui dige omstandigheden de enige voor waarde voor het behoud van de vrede. De opbouw van dit evenwicht eist eendracht en resolute samenwer-. king; iedere tweedracht leidt tot ont binding. Ontstemming in de Ver. Staten PSYCHOLOGISCHE TERUGSLAG VERWACHT Noorwegen heeft voorgesteld in September een vergadering van de NATO- raad te houden om de in Lissabon gesloten overeenkomsten tussen de EDG- landen te herzien. De Noorse regering ziet geen kans de diensttijden 18 maanden voor luchtmacht en marine, een jaar voor het leger in de naaste toekomst te verlengen. Frankrijk heeft laten weten, dat het voor nemens is zijn NATO-verplichtingen voor dit jaar na te komen, maar dat het zich voor 1953 niet kan binden omdat in dit jaar de beperking van Frankrijks herbewapeningsprogramma voelbaar zal worden. VERSLAPPING EN ONMACHT. In de Verenigde Staten groeit de ontstemming. De „Washington Post" zegt in een hoofdartikel: Het besluit der Belgische regering duidt op een algemene verslapping en op de on macht der Europese staten om hun verplichtingen na te komen. Deze factoren zouden tot een totale mis lukking kunnen leiden. Het opbren gen van voldoende manschappen is een der weinige taken, die Amerika niet van de Europese staten kan overnemen. De ineenschrompeling van de mankracht der E.D.G. zal in Prinses Anne 2 jaar Prinses Anne, dochter van Konin gin Elisabeth II van Engeland en dc Hertog van Edinburgh, viert vandaag haar tweede verjaardag. Geen vredesverdrag voor Oostenrijk Rusland heeft de nota over het Oostenrijkse vredesverdrag, die Maan dag jl. door de ambassadeurs var Engeland, Frankrijk en de V.S. werd overhandigd, verworpen, aldus wel ingelichte kringen te Londen. In het Russische antwoord werd het voorstel der Westelijken, om het ontwerp-verdrag 'van meer dan 50 artikelen (waarover geen overeen stemming kon worden bereikt) te vervangen door een kort ontwerp van acht artikelen, afgewezen. De Westelijken hadden gepoogd met hun acht-puntenvoorstel de reeds twee jaar geleden vastgelopen onderhande lingen weer op gang te kunnen brengen. De Russen hebben opnieuw een voortzetting van het overleg over het Oostenrijkse vredesverdrag ge koppeld aan de conditie, dat er ook een bespreking over Triest zal plaats •hebben. de Verenigde Staten een ongunstige weerslag hebben. Amerikaanse autoriteiten vrezen bovenal de psychologische uitwerking die de inkrimping der Europese le gers in de Verenigde Staten zal heb ben. De deskundigen, die in Maart en April in de Congrescommissies voor hulp aan Europa pleitten, hebben eco nomische en militaire moeilijkheden voorspeld, maar zij kregen er hun projecten door omdat zij hamerden op r'e mankracht waarmee de NATO- landen het Atlantische verdedigings- rame zuu-en uü<~ut-e zien zich nu hun belangrijkste argu ment uit de handen geslagen. e Sovjet-Unie heeft ook haar commentaar laten horen. De verkor ting van de diensttijd in België, zo schrijft de „Prawda", is een gevolg van de druk der openbare mening. De andere landen hebben het gebeur de in België gadegeslagen en ter har te genomen. Zij weigerden in Parijs eensgezind de diensttijd te verlengen omdat zij gewelddadige protesten vrezen. Ned. detachement overgeplaatst Het Nederlandse detachement bij de troepen der Verenigde Naties op Korea heefteen nieuw kamp betrok ken, dertig kilometer achter het cen trale front. Daarmee is een eind gekomen aan de periode op het eiland Koje, waar de manschappen waren ingeschakeld bij het bewaken van de Noordko- reaanse en Chinese krijgsgevangenen, die enige tijd geleden met zoveel moeite zijn verdeeld in kleine, beter handelbare groepjes. Het was daar een eentonig leven geworden dat uit niet veel meer dan wachtlopen en doelloos rondhangen bestond, zo meldt de Legervoorlichtingsdienst. In afwachting van het bevel om hun moegestreden kameraden in de frontlinie af te gaan lossen, brengen de Nederlandse vrijwilligers hun laatste rustdagen door bij een kunst matig meertje met kristalhelder wa ter, waar zij zich in kunnen baden. In de tenten wijst de thermometer 42 graden Celsius aan. KRANTENPAPIER IS ER GENOEG. In een door de economische en so ciale raad van de Verenigde Naties gepubliceerd rapport wordt gezegd, dat het acute tekort aan krantenpa pier, zoals dat in 1951 bestond, thans definitief verdwenen is, zodat dit jaar voldoende hoeveelheden kran tenpapier beschikbaar kunnen wor den gesteld voor de Europese lan den. Anthony Eden en zijn bruid Het huwelijk tussen de Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden en Clarissa SpencerChurchill, een nicht van de minister-presi dent Winston Churchill, is Donderdag te Londen voltrokken. Het bruidspaar voor Downingstreet Nr. 10 na de huwelijksvoltrekking. Eden wuift naar de menigte. Marcel Louberts was niet meer te redden Alle wanhopige pogingen om Marcel Loubens te redden hebben niet gebaat. Vrijdag, kort na middernacht heeft deze 33-jarige natuurkun dige van de Belgische expeditie-Co sijns op de bodem van 't 338 meter diepe ravijn in de Pyreneeën waar hij na een val van 40 m. zijn rugge- graat brak, de geest gegeven. DAPPERE DOKTER. Deze tragische boodschap seinde dokter Mairet, de arts van deze ex peditie naar het binnenste van de Pyreneeën, naar de oppervlakte, waar men juist 'n begin wilde maken met nieuwe pogingen om het slacht offer door de nauwe schacht van de afgrond omhoog te takelen. Dokter Mairet had eerder op de dag een vermetele tocht omlaag gemaakt langs een zwiepende touwladder van de 340 m. lengte (ruim driemaal de Utrechtse Domtoren), om '1° toen nog steeds bewusteloze Loubens de eerste hulp te bieden. Veel meer dan de verdoving gaande houden kon Mairet overigens ook niet doen, al was hij wel optimistisch over de kansen om Loubens leven tc behou den, wanneer deze althans tijdig uit het ravijn kon worden opgetakeld. Dit zou nu Vrijdagnacht geschied zijn waarna de gewonde met een he licopter verder zou worden vervoerd. Deze helicopter was Donderdag avond per speciaal Amerikaans transportvliegtuig uit Wiesbaden naar de Pyreneeën overgevlogen. De 33-jarige Marcel Loubens was directeur van een fabriek in Parijs. Hij is geboren in het gebied van de Pyreneeën en begon op 16-jarige leeftijd met het onderzoek van grot ten en spelonken met de pionier op dit gebied Norbert Casteret. Sinds- Nieuwe koning van Jordanië Koning Hoessein I van Jordanië, die zijn geesteszieke vader Talal heeft op gevolgd, vertoeft met zijn moeder, zijn broertje Hassan en zijn zusje met vacantio in Lausanne. De jonge koning heeft in de afgelopen elf maanden aan de bekende school van Harrow in Engeland gestudeerd. Hier zien we koning Hoessein I van Jordanië (geheel links) voor het hotel te Lausanne waar hij verblijft. dien heeft hij al zijn vacanties aan zijn liefhebberij gewijd. In 1943, bij een onderzoek van de grot van Hen- nemort met Casteret, liep Rij een ernstige verwonding aan zijn schou der op. Bij een poging om een ge wonde metgezel naar boven te bren gen werd hij geraakt door vallend gesteente, dat door het stoten van de draagbaar tegen de grotwant los raakte. Loubens is gestorven in de grot Pierre Saint Martin onder de Frans- Spaanse grens, waar hij het vorig jaar met de cineast Haround Tazieff een wereldrecord vestigde door een loodrechte afdaling van 356 meter. Tazieff is hem ook bij de jongste af daling gevolgd en zou een film ma ken van het ophalen van Loubens toen het touw brak en Loubens zijn noodlottige val maakte. In de grot begraven. In verband met de grote moeilijk heden en de gevaren om het stoffe lijk overschot naar boven te krijgen heeft men in de loop van Vrijdag de verongelukte begraven in de onder aardse grot, waar hij om het leven is gekomen. KABINET BJINA GEVORMD Mr. L. A. Donker heeft gistermid dag officieel meegedeeld, dat hij de indruk heeft, dat het nu mogelijk is een extra-parlementair kabinet te vormen, waarin personen uit vier partijen zitting zullen hebben. Mr. Donker vermoedt evenwel, dat dc besprekingen over de bezetting van de verschillende posten nog wel eni ge tijd in beslag zullen nemen. Mr. Donker deelde dit mede nadat hij gedurende anderhalf uur door de Koningin ten paleize aan de Lange Voorhout was ontvangen. Na dit bezoek ontving hij in zijn werkkamer in het ministerie van fi nanciën achtereenvolgens mr dr A. A. van Rhijn, staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. J. M. W. Th. Cals, staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mej, mr. M. Tjeenk Willink, lid der Eer ste Kamer voor de P. v. d. A. Gisteravond heeft de formateur ontvangen ir J. B. G. M. ridder De van der Schueren, Commissaris der Koningin in Overijssel en mr. F. J. Kranenburg, staatssecretaris van het ministerie van Oorlog. FOTO VAN NIEUWE KABINET IN de donkere kamer op het depar- tement van financiën gaat de for mateur voort met foto's nemen van candidaten voor het ministerschap. Het is wel zeker, dat vele van die fo to's mislukt zijn en andere min of meer geslaagd, doch hoe precies de groeps-foto van het nieuwe kabinet er zal uitzien, werd den volke nog niet getoond. Het passen en meten, om deze groepsfoto tot een ordentelijk en aanvaardbaar geheel te maken, heeft Bezwarende brief Voor de vijfde maal heeft de po litie de boer Gustave Dominici ver hoord, die elf dagen geleden als in zijn hand. De vader werd wakker, greep zijn mes en vloog de indrin ger aan, die zijn wapen liet vallgn en vluchtte. Korte tijd later werd hij door de gendarmerie gearresteerd. Hij bleek toen in het bezit te zijn eerste de lijken vond van het ver- van een tweede geladen pistool. moorde Britse gezin Drummond. De aanleiding tot het verhoor was een brief, die de politie uit Parijs had 'ontvangen. Daarin wordt gezegd, dat Dominici in 1944 van een Ameri kaanse soldaat een karabijn heeft gekocht van hetzelfde type als waar mee de drievoudige moord is be dreven. De schrijfster van de brief haar naam is niet bekend gemaakt zegt verder dat zij vele jaren geleden probeerde te kamperen op een stuk land van Gustave Dominici en dat hij haar toen „op ruwe wijze" heeft verjaagd. Dominici ontkent zowel het kopen van de karabijn als het verjagen van de schrijfster van de brief. Na het verhoor zei hij: „Het wordt tijd dat de politie de dader vindt, want ik begin al die verhoren beu te wor den." De politie heeft nog steeds de indruk dat de man niet alles heeft verteld wat hij weet. Nog een aanslag. Inmiddels is er aan het meer van Genève ook een aanslag gepleegd op een kamperende Britse familie. Het gezin, man, vrouw en twee kleine jongens, sliep in een tent toen een twintigjarige Zwitserse landarbeider de tent binnensloop met een pistool De laatste tijd is het aantal geval len van 1 diefstal van wapenen en munitie in Zwitserland zeer geste gen. Vooral uit militaire arsenalen wordt veel ontvreemd. Sinds de moord op het gezin Drum mond, aan de andere kant van de grens en op 250 km. afstand, is de Zwitserse politie zeer waakzaam. De pleger van de aanslag heet Roger Sumi. Toen hij begreep dat zijn poging om het gezin te vermoor den waarvoor hij geen reden schijnt te hebben opgegeven was mislukt, rende hij naar zijn huis om een tweede pistool en wat reserve- munitie te halen. Hij was van plan om er opnieuw op uit te trekken en een tweede poging te doen, maar liet dat voornemen varen en ging naar bed. Toen hij werd gearresteerd, was hij in slaap. GROTE SORTERING GEBOORTE aankondigingen vindt U bij Geijers' Kantoorboekhandel Botermarkt 26, Leiden, Tel. 20519 tot resultaat gehad, dat er in plaats van vijf, zes katholieke ministers op komen te staan, met als gevolg, dat de reeds gemaakte foto van een par tijloze tegen de V.V.D.-„leuner" weer uit de collectie is verwijderd. De ver houdingen in het kabinet zofxden nu worden: 6 K.V.P.. 5 P. v. d. A., 2 An- ti-Rev. en 2 Christ.-Hist., met dr. Drees wederom als minister-presi dent. Aan de É.V.P. zouden dan worden toebedeeld: Binnenlandse Za ken, twee zetels van Buitenlandse Zaken, Justitie, Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en Onderwijs. De formateur heeft nadrukkelijk in het vooruitzicht gesteld, dat het een extra-parlementair kabinet gaat worden, zodat de fracties officieel niet zullen worden geraadpleegd. Het feit, dat de K.V.P.-fractie een lang durige vergadering aan de kabinets formatie heeft gewijd en blijkbaar, zij 't weinig geestdriftig, haar zegen heeft gegeven aan de personen, die uit Katholieke kring werden of zul len worden aangezocht, verandert niets aan het karakter van het kabi net. De fracties blijven vrij staan te genover degenen, die in het ministe rie zitting neemn. Indertijd het is al weer zo lang geleden hebben de vier fracties echter wel aan het schets-programma van Dr. Drees hun goedkeuring gehecht. Aan dat pro gramma is intussen niet meer ge tornd, zodat men het op komst zijnde extra-parlementaire ministerie ook als een program-ministerie zou kun nen beschouwen. De formateur, mr. Donker, schijnt zelf, wegens gezondheidsredenen, geen portefeuille te zullen aanvaar den. Anders zou Justitie hem het bést gelegen zijn geweest, doch dit departement zal nu door een Katho liek worden bezet, waarvoor de naam van mr. J. Cals wordt genoemd. Dat is echter zeer onzeker, aangezien de formateur een reeks staatssecre tarissen heeft ontvangen, blijkbaar met de bedoeling hen te vragen op hun post te blijven, in welke reeks ook voorkomt mej. Tjeenk Willink, lid van de P. v. d. A. Wanneer zij een staats-secretariaat aanvaardt, zal de eerste vrouw in de regering haar in trede doen en zal aan de wens van mej. Tendeloo zijn voldaan- Geheel onzeker is het ook op dit moment, wie minister van Binnen landse zaken zal worden. De „Tel." meent te weten, dat prof. Beel zich in zijn professoraat zal terugtrekken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt een dubbel ministerie, het ene gedeelte bestemd voor „Haag se" zaken en het ander voor het bui tenlands contact. Reeds lang werd aangevoeld, dat dit ministerie voor één man te zwaar werd. Beide func ties zullen aan Katholieke persoon lijkheden toevertrouwd worden. Vol gens het „Nieuws van de Dag" heeft drs. A. B. Speekenbrink, verbonden aan het Hoge Commissariaat te Dja karta, telegrafisch zijn fiat gegeven, terwijl aan de andere helft van dit dubbel-ministerie worden genoemd mr. Blaisse, die op 't ogenblik in Luxemburg vertoeft en ridder dr. van der Schueren, maar deze kan ook voor Binnenlandse Zaken aange zocht zijn. Het is wel zeker, dat, als het mi nisterie ott stand lcorr.t, de heer A. C. de Bruyn de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie (al of niet met „por tefeuille") voor zijn rekening neemt, en de heer J. G. Suurhoff aan Sociale Zaken zal komei. De formateur heeft echter mede gedeeld, vanmiddag voort te gaan met foto's maken en. gezien de vele mislukte opnamen, is enig voorbe houd bij het noemen van namen, wel op zijn plaats. JCavceCtje Bij de opvoeding van een kind hangt veel af van een goed begin.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1