Draverijen te Nootdorp trokken weer zeer veel belangstelling DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Athletiek te Wassenaar Puck Brouwer twee maal op ere-podium te Duinhorst Enige duizenden athletiekliefhebbers hebben Woensdagavond op het fraai gelegen ..Duinhorst" te Wassenaar een kleine impressie gekregen, hoe het op de Olympische Spelen te Helsinki is toegegaan. Want tijdens de interna- tioanle atletiekwedstrijden, die de Haagse Trekvogels hier hadden georga niseerd, kwamen athleten aan de start, die eveneens in de Finse hoofdstad ae spikers hadden aangetrokken en werd na ieder nummer de „ceremonie protocolaire" gehouden, waarbij de als 1, 2 en 3 geëindigde deelnemers staande op het schavotje door een meisje in Volendammer costuum de prij zen kregen uitgereikt. Slechts het spelen van het volks lied ontbrak, en voorts stapte er, wat in Helsinki ook nog al eens gebeurde, een athleet de baan uit. Toevallig werd dit laatste een wel heel ge trouwe copie van wat zich in Fin land heeft afgespeeld, want dezelfde Hans Harting, die tijdens de series van de 1500 meter bij de olympische spelen na enkele ronden naar zijn rug greep en vervolgens het strijd perk verliet, tastte ditmaal op de drieduizend meter na een paar hon derd meter met een pijnlijk gezicht naar zijn lendenen, om enkele ogen blikken later van de sintels op het gras te stappen. Had dit alles dus erg veel weg van het „echte" olympische gebeuren, de tijden die deze avond op de klokjes werden gebracht, waren hiermee niet zo in overeenstemming, waarbij we eveniwel een uitzondering voor Gas-1 ton Reiff maken, die op de 3000 m. een zeer fraaie race liep, het vrijwel zonder strijd toch tot een knappe 8 min. 18.4 kwam. Puck Brouwer kon dit keer twee maal het gestoelte der ere beklim men, dank zij overwinningen op de 100 en de 200 meter. Had zij op de 100 meter aan 12.2 sec. ruimschoots voldoende voor de zege de En gelse Armitage had 12.5 sec. nodig voor de tweede plaats op de 200 meter wist zij de tegenstand van de Australische Johnston en de Engelse meisjes June Foulds en Sylvia Chee- seman zonder grote moeite te breken. Een tijd van 25.2 sec. bracht haar de zege, waarop Sylvia Cheeseman en mej. Johnson beiden met 25.4 sec. duidelijk ten achter bleven. Theo Saat behoefde zich ook niet bijster in te spannen om de 100 m. te winnen. De Engelsman Hillington en onze landgenoot Rul ander waren de enigen, die hem de eerste 50 m. bij konden houden. De uitslagen luiden: 100 meter dames: 1. Puck Brouwer (Ned.) 12.2; 2. mej. Armitage (G.B.) 12.5; 3. S. Cheeseman (G.B.) 12.5. 100 meter heren: 1. Saat (Ned.) 10.7; 2. Hillington (G.B.) 10.9; 3. Ru- lander (Ned.) 10.9. 800 meter heren: 1. Hutchins (Ca nada) 1.54.2; 2. Parnell (Canada) 1.54.6; 3. Wolsink (Ned.) 1.56.2. 400 meter heren: 1. Dick (G.B.) 49.5; 2. Verweij (Ned.) 50.7; 3. Smil- diger (Ned.) 51.6. 200 meter dames: 1. Puck Brouwer (Ned.) 25.2; 2. S. Cheeseman (G.B.) WIELRENNEN. Drie Belgen op kop in Ronde van Duitsland De 7e etappe van de Ronde van Duitsland, van Wiesbaden naar Karls ruhe (243 km.) is gewonnen door de Duitser Stubbe in 7.01.0. Het klassement luidde: 1. Stubbe (Did.) 7.01.0'; 2. Mueller (Did.) 7.07.40 3. Impanis (B.) 7.07.45; 4. De Santis (It.) 7.07.55; 5. De Hoog (Ned.) 7.10.55; 6. Kutza (Did.) z.t.; 7. Schild (Did.) 7.11.0; 8. Wichterich (Did.) 7.11.05; 9. Holthoefer (Did.) z.t.; 10. Van der Zande (Ned.) z.t.; 11. Born (Zwits.) z.t.; 12. Smits (Ned.) z.t.; 13. Lambrichs (Ned.) z.t. De Duitse renner 'Theissen, die derde stond in de algemene rang schikking, heeft na een val opge geven. In het algemeen klassement na de 7e etappe leidt de Belg De Rijck met een totaaltijd van 47.07.46. Daarna komen: 2. De Mulder (B.) 47.11.51; 3. Impanis (B.) 47.33.41; 4. Muller (Did.) 47.33.55; 5. De Santis (It.) 47.35.06; 6. Kirchen (Lux.) 47.36.38; 7. Born (Zwits.) 47.37.22; 8. Smits (Ned.) 47.37.35. Lambrichs (Ned.) is 14e met 47.42.05 en Van der Zande (Ned.) 15e met 47.46.12. 25.4; 3. mej. Johnson (Austr.) 25.4. 200 meter heren: 1. Rulander (Ned.) 23.0; 2. Sleeuwenhoek (Ned.) 23.4; 3. Greep (Ned.) 23.5. 1500 meter heren: 1. Herman (Bel gië) 3.53.8; 2. Seaman (G.B.) 3.57.6; 3. Hutchins (Can.) 4.01.8. 3000 meter heren: 1. Gaston Reiff (België) 8.18.4; 2. Law (G.B.) 8.44.2; 3. v. d. Veerdonk (Ned.) 8.52.6. PUCK BROUWER EN SAAT NAAR EDINBURGH. Aan de internationale atletiek wedstrijden, die op Zaterdag 23 Aug. a.s. te Edinburgh worden gehouden zullen van Nederlandse zijde Puck Brouwer (Celebes) en Theo Saat (Vlug en Lenig) deelnemen. Op welke nummers zij uitkomen is nog niet bekend. Waarshijnlijk zullen onze landgenoten op de 100 en 200 yards starten. Athletiekwedstrijden voor de prins Hendrikbeker Zondag 17 Augustus a.s. worden, georganiseerd door het Haagse Vlug en Lenig, op de sintelbaan aan de Laan van Poot te Den Haag de jaar lijkse athletiekwedstrijden gehouden om het clubkampioenschap van Ne derland, met de Prins Hendrikbeker als inzet. Aan deze wedstrijden zul len de 6 sterkste verenigingen van Nederland, TWAAC en AV '23 (Am sterdam), Haarlem, DOS (Rotter dam), De Trekvogels (Den Haag) en de bekerhoudster Vlug en Leni, deelnemen. Onder de ingeschreven athleten bevinden zich de Neder landse vertegenwoordigers op de Olympische Spelen, Saat, Visser en Hans Harting, terwijl voorts o.m. De Kroon, Verwey, Hofmeester, Knop, Smildiger, Zwaan, Griek, Kleyn, Sleeuwenhoek, Vorenkamp, Herman Harting en Van Kreningen aan de star* zullen verschijnen. Op dc deel nemerslijst komt ook Wim Slijkhuis voor op de nummers 1500 en 5000 meter. Vermoedelijk zal hij, als zijn blessures dat toelaten, slechts op één afstand uitkomen. Als extr nummer is een steeple-chase over 3000 meter ingelast. ZWEEFVLIEGEN. HAASE HERHAALT ZIJN POGING. De Duitse zweefvlieger Haase heeft met zijn tweezitter Condor andermaal een aanval gedaan op het snelheids record Driehoeksbaan, dat op naam staat van twee Fransen. Hij vloog de 100 kilometer thans in 1 uur 17 min 47 sec., waarmee hij beneden het bestaande record kwam. Haase had gisteren op hetzelfde traject een tijd van 1 uur 13 min. ge noteerd, maar aangezien de waarne mingspost op een der keerpunten de voor een recorderkenning vereiste bescheiden niet had ingediend heeft Haase zijn poging herhaald. BOKSEN IS NIET DE KUNST VAN HET SLAAN. Op het Olympische Bokstournooi is in tal van Europese landen scherpe critiek uitgeoefend. Met name is men slecht te spreken over de A IB A (Internationale Amateur Boksfedera- tie) die verzuimd heeft algemene richtlijnen voor scheidsrechters en kamprechters op te stellen en daar mee eenheid van inzichten in de be oordeling te bewerkstelligen. Dat speciaal de overzeese landen met een vooral op vechten gebaseerde stijl ten koste van de zuivere techniek talrijke successen konden behalen wordt in sommige kringen van Euro pese amateurboksers zeer bedenke lijk geacht. Als eerste land heeft thans Noor wegen officieel stelling gekozen. In een te Oslo gehouden vergadering besloot de Noorse Amateur Boksbond een eind te maken aan de samen werking met die landen, waar het boksen opgevat wordt als „kunst vqn het slaan". De bond wil daarentegen de betrekkingen nauwer aanhalen met landen waar het boksen nog al tijd geldt als „noble art of selfde- fense", als edele kunst der zelfverde diging. Tot die landen rekent men in Noorwegen o.m. Engeland, Schot land, Ierland, Duitsland en de Scan dinavische Staten. SCHAKEN. Fide- landentournooi Het Fide-landen-schaaktournooi werd te Helsinki voortgezet. De re sultaten waren: le groep, 4e ronde: Groot-Brittan- niëCuba 22; West-Duitsland Saar 04; Ts. SlowakijeDenemar ken 31; ArgentiniëIJsland y, 3Yi. Luxemburg was vrij. 2e gr., 3c ronde: HongarijeZwe den 22; BraziliëOostenrijk 22; Oost-DuitslandNoorwegen 3Hy> ItaliëZuid Slavië 13. Voor de 3c groep was het rustdag. De partij Keres (RuslandCzer- miak (Israël) uit de le ronde van groep 3 werd uitgespeeld en eindig de in remise. Rusland heeft hierdoor met 31 van Israël gewonnen. Van daag, Donderdag, speelt Nederland in de vierde ronde van groep 3 tegen Rusland. Dames schaken voor de titel De uitslagen van de partijen, ge speeld in de derde ronde van het tournooi om het Nederlands kam pioenschap schaken voor dames te Maastricht, luiden: Mevr. F. Heemskerk (Amersfoort) —mej. A. van der Veen (Amster dam) 1—6; mej. C. Bouwman (Alk maar)mevr. M. Hubert van Beusè- kom (Den Haag) y2 V2\ mevr. C. Roodzant (Rotterdam)—mevr. C. P. Kleyn (Wormerveer) 10. De stand na de 3e ronde is: 1. mevr. Heemskerk 3 pnt.; 2/3. mevr. Van der Veen en mevr. Roodzant, ieder 2 pnt.; 4. mevr. Hubert van Beusekom 1 y3 pnt.; 5. mej. Bouwman ]/2 pnt.; 6. mevr. Kleyn 0 pnt. Sport in 't kort Woensdagavond zijn de 106 deel nemers aan de wedstrijd Luik RomeLuik onder grote belangstel ling vertrokken naar Spa, waar een uur later het startsein werd gegeven. In het Olympisch Stadion te Amsterdam won Ajax Woensdag avond met 31 van de Oostenrijkse club Austria uit Salzburg. De rust stand was 11. Gisteren zijn te Nootdorp de jaar lijkse draverijen gehouden, waar voor een zeer grote belangstelling bestond: De uitslagen zijn. Aanhoudersprijs. Afstand 1820 M. Prijzendraverij voor paarden, die nog geen 1.000.— hebben gewon nen. 1. Paul B. (J. M. v. d. Berg) tijd 2.59.4, km tijd 1.38.6; 2. Paul A. (W. H. Geersen) tijd 3.01., km tijd 1.38.4: 3. Postduifje K. (M. Romein) tijd 3.02.4; km tijd 1.39.1. Totalisator winnend 2.10; plaats 2.10; 2.50; covercal 2.80; gekop peld 3.40. Vacantieprijs. Afstand 1820 M., Se- rie-prfj zendraverij voor paarden die 1.000.doch nog geen 4.000. hebben gewonnen. Eerste serie: 1. Playsier (J. Wage naar) tijd 2.50.4; km tijd 1.33.6; 2. Omessa (A. C. Groene wegen) tijd 2.50.5; km tijd 1.33.7; 3. Pahud de Montagne (N. Heskes) tijd 2.51.4; km tijd 1.34.2; Totalisator winnend 2.60. plaats 1.60, 1.90. Gekoppeld 8.60; co vercal 3.70. Tweede serie: 1. Olga Axworthy (J. J. Knijnenburg) tijd 2.54; km tijd 1.35.6; 2. Olivia Havilland (H. C. ten Hagen); tijd 2.58.2; km tijd I.37.9; 3. Leo O. (H. de Mol) tijd in gehouden. Totalisator winnend 2.80; plaats 1.40, 1,20; gekoppeld. Finale: 1. Olga Axworthy (J. J. Knijnenburg) tijd 2.47; km tijd 1.31.8; 2. Quinte Hollandia G. (J. v. Leeu wen jr) tijd 2.48; km tijd 1.33.3; 3. Omessa (A. C. Groenewegen) tijd 2.48.6; km tijd 1.32.6. Totalisator winnend 3.70; plaats WATERPOLO. „DE ZIJL I—PINGUÏNS I 4—4. Dat de Zijl na een 42 voorsprong vele strafworpen cadeau gaf, was wel 't bewijs, dat deze wedstrijd, bij gewoond door meer dan duizend be zoekers, onder hoogspanning werd gespeeld. Aanvankelijk nam de thuisclub het spel geheel in handen en reeds vrij spoedig werd een Pinguinspeler het water uitgestuurd, waardoor midvoor Steehouwer uit een straf- worp de stand op 10 bracht. Een fout in de achterhoede van de Zijl bracht de stand gelijk 11. Nadat Prevoo met twee achterwaartse schoten pech had gehad, werd het toch door dezelfde speler 21. Een snelle rush van J. Blansjaar werd tot corner verwerkt en ondanks heftige protesten werd het een uitgooibal voor de Pinguins, waarbij midvoor Buyzerd de stand op 2—2 bracht. Vlak voor rust moest opnieuw een Pinguinspeler het water uit, zodat in de tweede helft Prevoo de stand op 32 bracht. Even daarna nog een felle de Zijl-aanval en het was 42. Ieder dacht reeds aan een over winning maar de gasten beten sterk van zich af en spoedig werd het na een strafworp 43. De gasten gaven zich niet gewonnen. Door een straf worp eindigde de wedstrijd in 44. Voor deze wedstrijd werd nog ge speeld de Zijl IILTC combinatie. Een prettige wedstrijd met een 41 overwinning voor de Zijl II. 3.30; 6.10; gekoppeld 22.30; co vercal 7.70. In memoriam S. P. v. d. Poelprijs. Afstand 2320 m. Prijzendraverij voor Nederlandse paarden, die 4.000.— of meer hebben gewonen. 1. P. Louis 2 (K. Neef) tijd 3.28.1; km tijd 1.29.7 2. Leo Axkit (J. Wagenaar) tijd 3.28.7; km tijd 1.27; 3. Edel Scott (C. van Velzen) tijd 3.30; km tijd 1.28.2. Totalisator winnend 3.60; plaats 1.90, 4.40, 3.10. Gekoppeld 17.50; covercal 13.10. Totale omzet totalisator 16.935.50. prijzen. Aanvang 6.30 uur Maan dagavond training voor jun. en adsp. Aanvang 7 uur. POSTDUIVEN „foe Luchtbode" (Boskoop). - Wedvlucht vanaf Ceney, afstand 103 km. De vogels werden gelost om 7.25. Aankomst le duif 9.37.23, laatste 9.49.04. Uitslag: A. Verhoef 1, 10, 22, 23, 24, 25, 26; H. v. d. Willik 2; W. Muiden 3; W. v. Leeuwen 4, 12; G. Lamorée 5 13, 14, 20; C. F. Middel koop 6; J. de Koster 7, 21; J. v. Ge- meren 8. 11, 18; M. v. d. Berg 9, 15. 16, 19; J. Degenkamp 17. In concours 102 duiven. KEES RIJVERS HERNIEUWDE CONTRACT MET ST. ETIENNE. De vroegere NAC-speler Kees Rij vers, die sinds twee jaar voor de Franse prof-club St. Etienne uitkomt, heeft deze week zijn contract ver lengd tot Juli 1953. De directeur- sportif, de heer De Dieu, vertelde ons, dat Rijvers, hoewel hij geduren de twee maanden niet getraind heeft, toch Vrijdag a.s. tegen NAC uit zal komen. Deze bepaling is in het con tract opgenomen. RIJNVIS NAAR LENS. De BMT'er Rijnvis, die meermalen voor het Nederlands jeugd-elftal is uitgekomen, heeft een contract aan gegaan met de Franse prof-club „Lens" te Lens. De Hagenaar is reeds naar Frankrijk vertrokken. De voet balprof Van Lent heeft bij de trans actie bemiddeling verleend. GDS. Voor a.s. Zondag staat als volgende nederlaagwedstrijd op het programma GDSWSE. Dit was de concurrent om de le plaats van GDS tijdens de afgelopen competite. Het kan dus een spannende wedstrijd worden. De B-junioren nemen a.s. Zondag deel aan het tournooi, hetwelk door RVC uit Reeuwijk wordt georgani seerd. Deelnemers zijn Unio, Wad- dinxveen, RVC en GDS. Er wordt een halve competitie gespeeld. Aan vang der wedstrijden 2 uur. Ver trek per rywiel om 1.30 uur. RKAW. Nu in afwachting van het a.s. voetbalseizoen de voetbal a: Zondag mag gaan rollen, hebben de senioren-elftallen een mooi program, ma af te werken. Het eerste elftal speelt in de com petitie om de Zilveren Burght, welke door Wilhelmus is uitgeschreven. Als eerste wedstrijd komt AW te staan tegenover Spoorwijk uit den Haag. Het tweede elftal speelt in de com petitie om de Evert Casteleinhbeker met als eerste wedstrijd in Stomp wijk tegen de Boys. De verdere 4 senioren-teams spe len alle vriendschappelijk op eigen terrein tegen de elftallen van Wil helmus. Rijpwetering. Voor de 3e wed strijd in de nederlaag wedstrijden krijgt Rijpwetering I Vrijdag (Ma ria Hemelvaart) bezoek van DOSR I. Daar zowel SVO als Rouwkoop er niet in slaagden Rijpwetering een nederlaag toe te brengen is er voor DOSR nog alle kans om zich zeker te stellen van één van de eerste twee Wilt U iets weten? Vraag: RoelofarendsveenCulem- borg. Antwoord: Roelofarendsveen, Al- iphen a. d. Rijn, Woerden, Linscho- ten, Montfoort, IJsselstein, Vianen, Culemborg (80 km.). Vraag: Culemborg—Waalwijk. Antwoord: Culemborg, Geldermal- sen, Zaltbommel, Den Bosch, Nieuw- uikk, Waalwijk (56 km.). Vraag: WaalwijkDrunen. Antwoord: Waalwijk, Baardwijk, Drunen (6 km.). Vraag: DrunenWanroy. Antwoord: Drunen, Den Bosch, Hees, Uden, Molenheide, Wanroy (65 km.). Vraag: WanroyBorn. Antwoord: Wanroy, Oplo, Over- loon, Venray, Horst, Venlo, Roer mond, Susteren, Holtum, Bom (92 km.). Vraag: Wanroy—-Roelofarendsveen. Antwoord: Wanroy, Uden, Hees, Den Bosch, Zaltbommel, Culemborg, Vianen, Woerden, Alphen a. d. Rijn, Roelofarendsveen (155 km.). Vraag: „Hoeveel woorden heeft een doorsnee persoon tot zijn be schikking? Antwoord: De z.g. actieve woorden schat van een normale volwassene (dat zijn de woorden welke hij kent en zelf gebruikt) kan gesteld wor den op 3000 h 4000 woorden. De pas sieve woordenschat, waaronder mede begrepen zijn de woorden, welke men wel kent, doch zelf niet zo ge makkelijk gebruikt, is natuurlijk veel groter. Vraag: Is een bakker verplicht om een bediende, die 8 maanden bij hem werkzaam geweest is, en nu van be trekking verandert, vacantiegeld te geven? Antwoord: Dat hangt af van dc bepalingen van het collectief contract, indien dit in het bakkersbedrijf be staat. Wij zijn hiervan niet op de hoogte. Vraag: VoorhoutSilvolde. Antwoord: Voorhout, Leiden, Al phen a. d. Rijn, Woerden, Utrecht, Driebergen, Wageningen, Arnhem, Doesburg, Doetinchem, Terborg, Sil volde (pl.m. 160 km.). Kan in een dag gefietst worden. Men moet een dergelijke krachttoer echter niet on derschatten. Vraag: Waar kan mijn zoon een goede koksopleiding ontvangen? Antwoord: Aan de R.K. ambachts school in Den Haag St. Josophschool v. d. Duynstraat 65, wordt een der gelijke vakopleiding gegeven. iöe aiWJliWtetl aan Humpo Hot»»ots kunstenaar Gisteren zijn in het gebouw van geneeskundige dienst van de luchtmacht de scherm wedstrijden j gehouden voor de internationale I militaire vliegervijfkamp. De uitsla- I gen waren: 1. Luit.-kol. Vlieger Bak- GROTE PRIJS VAN ZANDVOORT. 1 :<->• (Ned.): 2. Serg.-vlieger Van Noorden (Ned.); 3. Serg.-vlieger Ossieur (Belg.). AUTOMOBILISME. De Ferrari's onderweg. De drie Ferrari's, die met Ascari, Farina en Villoresi aan het stuur Zondag 17 Aug. a.s. zullen uitkomen in de Grote Prijs van Nederland, zijn uit Modena verzonden. Ascari, Farina en Villoresi zullen de reis per vliegtuig maken. De Franse prof-club St. Etienne speelde gisteren een wedstrijd tegen Eindhoven. De Eindhovenaren won nen met 52. Kees Rijvers, die in de Franse gelederen streed, moest na een botsing met Tebak van 't veld worden gedragen. 21. Humpo Hotsflots liet nu alles maar op zijn beloop. Hij verwonderde zich nergens meer over en rende ach ter Evelientje aan, of hij nooit anders had gedaan. Hij hoorde Evy bij de controle zeggen: „abonnement!" en dus zei hij het ook en liep door. Hij wist wel niet precies, wat het bete kende, maar het was wel gemakke lijk, want de controleur vroeg ner gens naar. Ze kwamen nu in een onderaardse tunnel, waaroverheen Humpo treinen hoorde donderen. In de verte zagen Evy en hij nog juist een glimp van de dief van de lijst. „Daar gaat-ie!" riep Evelientje uit. „Hij gaat net de trap op! Er achter aan!" Ze voegde de daad bij het woord en spurtte weg. Humpo was haar in twee seconden uit het oog verloren. Hij keek wel een beetje dwaas, nu hu zo plotseling aan z(jn lot overge laten was, maar besloot dan, zelf ook eens iets te ondernemen. Evelientje was ondertussen de trap opgebold, waar ze de dief had zien verdwijnen. Ze kwam op het perron, waar de sta tionschef juist klaar stond met zijn „gebakken-ei-aan-ecn-stokje" om een trein te laten vertrokken. Evy zag nog juist de dief in de eerste wagen van de trein stappen. Zij rende naar de trein toe en kon nog net in een coupé springen. £en luaeótifti RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 24) Clim Perroney was inderdaad aan boord, maar als hij er geweest was in de vorm van een tien eeuwen oude mummie, had hij er niet leven- lozer bij kunnen staan dan nu. Hij begreep er hoegenaamd niets meer van. Het was nog enigszins te begrij pen geweest, dat de twee lui die zich voor Peter en hem hadden uitgege ven. ondanks het grote risico waren teruggekeerd om iets wat zij achter gelaten hadden op te halen. Maar als men zich voor een ander uitgeeft, gaat men toch niet luidkeels brul lend staan informeren waar die an der uithangt De officier op de brug scheen de situatie ook niet bepaald glashelder te vinden, want het duurde geruime tijd voor er antwoord van boven kwam. Toén het eindelijk kwam, klonken eerste enkele kernachtige uitroepen, en dan de vraag: „Ahoy, daar benedenwat is dat voor een boot? Is dat niet de mo torsloep van ons?" Het antwoord kwam prompt: „Dit is de Lucky Lassie van Miami!" Er viel weer een stilte op de brug en Clim's ademhaling kwam lang zaam maar zeker weer op gang. Dan brulde de megafoon van boven: U wilt Perroney spreken?" Clim's brein werkte op hoogste capaciteit. Een plotselinge wending van de steven van het jacht had in het felle schijnsel van het zoeklicht de naam „Lucky Lassie,, doen zien en alle boten van de „New Orleans" droegen de scheepsnaam. Morescu's vriendjes waren het dus beslist niet, daar beneden. Maar wie dan wel? Wie was die man uit Miami, die naar hem vroeg? Clim probeerde zijn gezicht duidelijk te zien te krijgen, maar zelfs bij het meest ingespannen turen, zijn ogen afschermend tegen het felle licht, kon hij de man niet thuis brengen. Met een schok kwam Clim in actie. Wat deed dat er toe, hier was zijn kans, een kans van één op de tienduizend, een kans, die voor het grijpen lag! Hij legde de handen aan zijn mond. gaf Peter vol vreugde een schop en brulde: „Hei, Lucky Lassiehei, hier ben ik.Perroney!" Van de brug, boven hun hoofden, klonk een zonderling geluid. Het was geen wonder. De officier van de wacht kreeg in het holst van de nacht wel wat erg veel ineens te slikken. Zijn gestalte stond enkele ogenblikken onbeweeglijk afgetekend tegen de steeds lichter wordende he mel, dan hief hij zijn scheepsroeper en bruide naar beneden: „Zeg, flauwe grappenmaker daar beneden, hou op met dat gedonder, of ik zal het je inpeperen!" Dan draaide hij zijn megafoon een beetje en riep de motorboot aan: „Heidaar, Clim Perroney is een uur geleden van boord gegaan!" „Wat is dat voor onzin." brulde het jacht terug, „is Perroney overboord geslagen? Hei.. „Ik ben hier!" riep Clim omhoog. „Is 't nou uit met die grappen?" zei de man op de brug, „hou je kop dicht! Nee, hij is niet overboord ge slagen, hij is van boord gegaan Hou je kop!!! De laatste keer!" „Hou je kop?" zei de man vgn het jacht. „Hou zelf je kopbeleefd heid hebben ze jou zeker nooit ge leerd, hè? Waar is Perroney?" „O, alle goden," klaagde Clim, heen en weer springend en tegen de commandobrug gesticulerend. „Ik ben hier! Ik ben Perroney!" „Sorry!" riep de commandobrug, „ik had het niet tegen jouPak hem beet! Hiedaar, sta niet te slapen, pak die idioot daar beneden beet en breng hem hier!" Een drietal matrozen, die bij de railing het hele geval met belangstel ling hadden gevolgd, kwamen op Clim af. „Geen geintjes, jongens," zei Clim. „Peter, leg jij hun eens uit waar het om gaat.... Hei, luister nou eens even, ik ben Perroney.ik .Orders bennen orders." zei de langste van het drietal, „de mop is niet slecht, maar ja, orders bennen orders., ga nou mee naar de brug!" Clim rukte zich los en ging er van door, het scheepsdek over, Peter aan zijn zij, de sliert matrozen, die inmiddels was aangegroeid tot vijf man, achter hen aan. „Peter!" hijgde Clim, „zie je kans om die bende op een dwaalspoor te brengen, zodat ik rustig tijd krijg, de stand van zaken aan die gek op de brug uit te leggen?" ..Ik zal het proberen!" h(jgde Pe ter. Boven hen, op de eeomnrando- brug, tierde de officier. „Sukkelshei, breng hem hier en maak het hele schip niet wakker, zijn jullie matrozen? Dronken kro kodillen zijn er niets bij! Wacht even daar beneden, ik ben zo terug!" Na aldus de eigenaar van het jacht gestaafd te hebben in diens groeien de overtuiging, dat hij te doen had met een schip, dat werd bemand en bestierd door ongeneeslijke krank zinnigen, wijdde h(j zijn algehele aandacht aan zijn eigen beslomme ringen. Als de kapitein door het ka baal wakker werd, zwaaide er wat. „Snijd hem de pas af bij de trap," riep hij. Twee matrozen posteerden zich by de trap, die naar beneden leidde. Daardoor slonk het aantal van Clim's achtervolgers tot drie. Peter stoof nog steeds aan zijn zyde voort. Ze bereikten het einde van het dek, vlogen om een der kajuiten heen en renden aan de andere zijde van het dek terug. In het licht van een boog lamp, enkele tientallen meters voor hen, stond een rij dekstoelen, die van het zonnebad van de vorige dag wa ren overgebleven. „Gooi die stoelen om, Peter," hijg de Clim, „het zal ze tegenhouden." Peter gehoorzaamde prompt. Clim stoof verder, op weg naar de com mandobrug Peter schopte een zestal dekstoelen door elkaar in de nauwe doorgang tussen de zijwand van een der kajuiten en dc railing. Er volgde een hevig lawaai. Hij wierp een haastige blik over zijn schouder en zag tot zijn genoegen, hoe een klu wen matrozen zich ontwarde, het geen niet bepaald geruisloos gebeur de. „Kaffers! Wees stil!" klonk de stem uit de lucht, „dadelijk wordt de kapitein wakker en dan Peter kwam achter de kajuit uit en kreeg weer een vrij uitzicht op de commandobrug. De officier van de wacht had blijkbaar besloten, een ge deelte van de achtervolging in eigen handen te nemen, want hij daalde met twee treden tegelijk van de trap af, op hetzelfde ogenblik, dat Clim het dek was omgerend, en de trap opstoof, zonder voor zich uit te kij ken. De smak, waarmee beiden op 't dek terecht kwamen, klonk ver in het rond. „Ben je krankzinnig?" brulde de officier. „Hier is-ie, pak hem vast!" Hij hield Clim's armen vast, het geen hij gemakkelijk kon doen, daar Clim, tegenover hem op het dek zit tend, niet dc minste lust had om weg te lopen. (Wordt ve*Polgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7