JONGEREN VAN NEDERLAND DAGEN POLITIEKE LEIDERS UIT Vliegende schotels of staande zoeklichten? Voorschot ziekenfondspremie verhoogd AVE MARIA De gemeente Zandvoort richt eigen „Caravan"-kamp in TELEVISIE IN CODE-VORM DONDERDAG 14 AUGUSTUS 195? DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De K.V.P» onder het vergrootglas „Karakter" organiseert een open debat Op 8 September 1948 hoorde men 's avonds over de K.R.O.-zender de stem van een priester, die een actie wilde starten, welke volgens vele deskundigen gedoemd was een gran diose mislukking te worden. Deze priester had namelijk het plan opgevat om via de radio de jongeren van Nederland een weg te v/ijzen naar een betere, een mooiere geloofsbelevenis. Nu, en daarmee be hoefde men volgens algemene oor deel bij deze groep niet aan te komen. Vooral niet, wanneer men ze open kaart speelde. Men kon het nog eens proberen via een dansavondje of een voetbalcompetitie, maar om nu onomwonden voor de radio te vertel len, dat er vreugde in een ware ge loofsbeleving schuilt, nee, dat kon geen enkel succes boeken. Vier jaar later. Dit is nu vier jaar geleden en mo menteel zijner vele duizenden jonge- j ren, die iedere week naar de stem van pater P. Wesseling luisteren; de pessimisten hebben dus ongelijk ge kregen. Hoe groot het aantal luiste raars van pater P. Wesseling is, valt zeer moeilijk te schatten, want zij zijn nu eenmaai niet te herkennen aan een insigne, een stropdas of via een ledenlijst. Maar zij leven door geheel Nederland en zij vormen een kern van het deel der jongeren, dat wil en durft denken over hetgeen er om hen heen geschiedt. Reeds na de eerste uitzending stroomde een grote golf van brieven bij pater Wesseling binnen. Een ge heel leger jonge mensen die voelden, dat er wat aan hun leven ontbrak, die wellicht al heel lang gezocht hadden naar dit gemis, waardoor zij niet meer echt, onbedorven vrolijk kon den zijn, die snakten naar iemand-, die hun de goede weg in het leven kon wijzen, schreven naar deze ra dio-priester en legden hem hun pro blemen voor. Positieve daden. Nu, na vier jaar bekent pater Wes seling, dat deze eerste reactie op zijn nieuwe idee volkomen een verras sing voor hem is geweest. In het hele begin wist hij er feitelijk niet di rect raad mee. Hij had een afspraak met de K.R.O. voor de duur van een maand, maar de problemen, die hem voorgelegd werden, waren zo veel vuldig en zo groot, dat hij jaren zou nodig hebben, om hen op te lossen. De maand verstreek; stilzwijgend werd de uitzending geprolongeerd en zij duurt nog steeds voort Een van de felste problemen, dat ir. 1948 acuut was en dat zich sinds dien steeds ernstiger heeft ontplooid, was het huisvestingsprobleem. Jon ge mensen, die reeds jarenlang ver loofd waren en die zich geplaatst za gen tegenover een verzameling amb tenaren, die zo zij al goed wilden niet in staat waren hen te hel pen, klaagden pater Wesseling hun nood. Deze zag onmiddellijk in, dat voor een zuivere geloofsbelevenis een ze ker klimaat vereist werd en hij be sloot het kwaad van de huisvesting ter hand te nemen. Hij wist in vrij korte tijd drieduizend paren aan een huis te helpen. Zelf is hij niet tevre den met dit resultaat. Doch in die tijd moest hij op het'moment, dat hij zijn actie groter wilde opzetten, deze staken, omdat niemand hem wilde helpen. Wat een bisschop dacht. Toch had door dit optreden de naam van zijn actie „Dit is leven" een plaats gewonnen in het leven en hart van vele jonge mensen. De „stroming" zoals pater Wes seling het zelf noemt is gekant te gen alle formalisme en sleur. Ieder een is in de gelederen der nieuwe actie welkom en velen van degenen, die niet met baggerlaarzen door het leven waadden, die niet geheel ver- maald waren door de platte massifi catie van deze tijd en die niet met een verwerpelijke gemakzucht wil den treden in het gangetje goed of kwaad dat voor hen anderen be treden hadden, gingen de nieuwe stroming bestuderen Naast veel gezonde critiek heeft „Dit is leven" ook veel onverstand ontmoet. Vaak zag men er de grote kans niet in, waardoor een gehele generatie, die over enige jaren de levenswaarden zou moeten overdra gen aan een nieuw geslacht, een weg kreeg, om zich op deze taak te be zinnen. Er was in die dagen een Nederland se bisschop, die dorst te zeggen: „Wie de doelstellingen van „Dit is leven" begrijpt en ze niettegenstaande tegen werkt, doet heel onverstandig". Trots alle wanbegrip en wantrou wen, heeft pater Wesseling doorgezet en dezer dagen zal met bisschoppelij ke instemming de stichtingsacte de notaris passeren, waardoor „Dit is le^ ven" als officieel lichaam wordt er kend. Op deze actie prijken in de lijst van de raad van toezicht namen als dr. H. Fortman en mr. A. Diepen- brock Ook elders heeft net werk van pater Wesseling de aandacht getrok ken. Indien wij goed zijn ingelicht, zal hij op verzoek van mgr. mr. F. Op de Coul in opdracht van het „Of fice Internationaal de l'Enseigne— ment Catolique zeer binnenkort een studiereis naar Amerika maken. Wat is „Karakter"? Enige jaren voordat pater Wesse ling zijn „stroming" bekend maakte, was er uit de nood van de oorlog en de tijd daarna geboren in Ne derland een jongerenblad opgericht, onder de naam „Karakter". Dit blad werd geredigeerd door een redactie van 5 mensen, waar alleen pater Wes seling nog van over is. Nadat pater Wesseling was ge start met zijn actie, bleek al vrij spoedig, dat de geest van „Dit is le ven" meer en meer bezit van het jon gerenblad ging nemen. Vele jaren zijn deze echter geschei den gebleven en ook nu nog, nu pa ter Wesseling „Karakter" presideert, kan men niet van een vereniging spreken, omdat beide geheel afzon derlijke begrippen vertegenwoordi gen. „Dit is leven" poogt de jongeren van Nederland wakker te schudden en hen weer enthousiast te maken voor de diepere waarden van het le ven. „Karakter" dient als spreekbuis voor jong katholiek Nederland. Het is echter begrijpelijk, dat deze twee elkaar zeer dicht benaderen. Wanneer men een nummer van „Karakter" openslaat, dan vindt men daar de mening van de Friese boer over de Olympische Spelen, een tex tielarbeider vertelt er zijn mening over de Amerikaanse film, een stu dent in staatsrecht brengt een ge- loofsprobleem op tafel en de midden stander uit zijn grieven tegen de K.V. P. en argumenteert over het zetel verlies. „Karakter" duikt in de politiek. doorbreken, zal men een zeer byzon dere vorm van selectie toepassen. Wanneer men deel wil nemen aan dit „open debat" moet men van te voren zijn stelling of klachten ken baar maken. Dit kan geschieden aan het adres: Wim Heering. Delft. Wan neer men genegen is deze stelling in het openbaar te verdedigen, krijgt men een uitnodiging. Nu zal door een staf van deskundige lieden de totaal inhoud van alle brieven in een overzichtelijk geheel worden gego- namen fuisteren als mr. v. Rijckevor- sen en dr. Quaedvlieg deze stel lingen en klachten, gezien uit het -standpunt der K.V.P. weerleggen. Hierna volgt het debat. Men ver wacht zo tot een zeer concrete uit spraak te komen aangaande het K. V P.-standpunt in de diverse proble men, die momenteel het politieke le ven van vele katholieken verduiste ren. Heeft men nu een juist inzicht ge kregen van het politieke plan der K. V.P., dan begint de taak van „Ka rakter" eerst goed Een deskundige medewerker zal de Kamerzittingen volgen en in iedere aflevering van „Karakter" een scherpe analyse ge ven op welke punten de K.V.P. haar standpunt verdedigd heeft en in wel ke gevallen zij zich tot een compro mis heeft laten verleiden of door overmacht daartoe gedwongen was. Prof. Romme, die zeer sympathiek ten, waarna een persoon deze aan de tegenover deze actie staat, heeft toe- aanwezige politieke figuren zal voor- gezegd, dat in de gelederen van de leggen. Wenst een van de jongeren K.V.P. zeer zeker rekening zal wor- hieraan nog iets toe te voegen, daft J den gehouden met de conclusies, krijgt hij hiertoe na deze inleidine i waartoe de jongeren van Nederland de kans. Daarna zullen de aanwezi- zullen geraken, hetgeen in „Karak- ge deskundigen we hoorden reeds ter" tot uitir.g zal komen. Geen verzwaring der premie schotten in de regel hoger zijn dan het bedrag van hun premienota. Wordt de prijs der couponboekjes verhoogd, dan zullen de werkgevers in totaal dus niet meer betalen; wel wordt de voorschot-premie verhoogd, waardoor de slotbetaling dienover eenkomstig kleiner wordt. MEER WERKSTAKINGEN IN JULI Dit laatste, het zetelverlies van de K.V.P., is aanleiding geworden tot SmS een actie, die momenteel in voorbe reiding is en over eèn maand in Am sterdam zal starten. Toen pater P. Wesseling op de ver kiezingsavond door Amsterdam dwaalde, hoorde hij daar voor de krantenbureaux de samengestroomde menigte mopperen, wanneer de Mickey Mouse-film werd afgebroken, om verkiezingsuitslagen te projecte ren. Hij meende bij velen een volko men gebrek aan belangstelling, voor welke richting dan ook, te constate ren. Na afloop was hij de mening toe gedaan, dat het verlies in het katho lieke politieke kamp voor een groot deel te wijten was aan de apathie van de katholieke jongeren. Nu is pater Wesseling geen figuur, die zo'n mening onder stoelen of ban ken steekt. Zijn eerstvolgende radio praatje was hieraan gewijd en in fel le bewoording verweet hij de katho lieke jongeren hun laksheid, waar bet gaat om de hoogte waarden. De reactie uit het jongerenkamp was overstelpend. Direct bereikte hem een stroom van verwijtende brieven, waarin betoogd werd, dat men wèl enthousiast was geweest maar dat men iedere vorm, om zijn mening naar voren te brengen, gemist had. Op dat moment dook „Karakter", dat inmiddels onder hoofdredactie van pater Wesseling was komen staan, in de politiek. De redactie opende een rubriek, waarin een bloemlezing van menin gen over politieke vraagstukken en partijen geschreven door de jonge ren zelf, naar voren werd gebracht. Van enkele zijden stak een felle storm van verontwaardiging op. Men verweet pater Wesseling, dat hij in zijn kolommen plaatsruimte afstond aan propagandisten voor de K.N.P. en het socialisme. Pater Wesseling zette echter door. Hij zocht contact met de Kamerleden pater Beaufort en prof. Romme en vroeg toen in zijn blad, wie van de jongeren de moed zou hebben, zijn mening in het openbaar te verdedi gen. Nu bleven de jongeren niet in ge breke. Zij vroegen niet alleen, maar zij eisten een open debat en dat zal nu voor de eerste maal op Zondag 21 Sept. a.s. in Krasnapolsky te Am sterdam worden gehouden. Iedereen, die meent wat te zeggen te hebben, zal er welkom zijn. Geen massabetoging. Om echter het karakter van een politieke bijeenkomst met duizend toehoorders en drie vragenstellers te Naar de „Tijd" verneemt is bij de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid een verhoging met 25 pCt. in overweging van de prijs der couponboekjes voor de verplichte ziekenfondsverzekering, met uitzon dering voor het huispersoneel. Dit betekent niet, dat, indien het tot die prijsverhoging komt, daar door een premieverhoging tot stand k°mt- in Juli zijn door werkstakingen Het bedrag, dat werkgevers voor en uitsluitingen belangrijk meer ar- een couponboekje betalen, is een j beidsdagen verloren gegaan dan in voorschot op de ziekenfondspremie, I de voorafgaande maand, nl. 1848, te- waarvoor de werkgever later een i gen 442 juni en 551 in Juli 1951. premienota ontvangt. Er kwamen in Juli in totaal 5 Bij de betaling van die nota vindt (v.m, 3; v.j. 4) geschillen voor, waar door inlevering van de schutbladen i bij gemiddeld 992 (65; 350) arbeiders der boekjes verrekening van dit waren betrokken, aldus voorlopige voorschot plaats. Omdat werkgevers voor huisper soneel een betrekkelijk laag premie bedrag betalen, zou de prijsverho- voor hen niet gelden. Anders gegevens van het C.B.S. chter de blinde muren van het leven Boven de stilte van Uw aardse woon, Zijt gij, o nederige, uitgeheven Hoe glanst Uw scheidend aangezicht zo schoon O zoete dienstmaagd van de doornenkroon, O voedster van het goddelijke leven! Voor U geen grafsteen en geen rouwbetoon Gods eigen Naam staat in uw kroon geschreven, Mystieke Bruid, Moeder van God de Zoon. De sterren zal Hij U tot voetbank geven, Hij doet U nederzitten aan zijn Troon En zal Uw fluistren boven alles horen Gij Koningin eenmaal als mens geboren, Gij uitverkoren maagd, langs smalle wegen Naar 't kloppend hart der Liefde opgestegen, Verlaat hen niet, die om uw Zoons Naam lijden, Richt nu met kracht de wankelende voeten Van hen, die stervend nog marcheren moeten Moeder van bijstand in dit zwaar getijde Bid voor de schapen, de opgejaagde stoeten, Die voor de zonden van hun beulen boeten! KERSTLIEDEREN VAN „MAASTREECHTER STAAR" VOOR DE PAUS Donderdagmorgen vertrokken ruim veertig deelnemers aan een pelgri mage van de stichting „Het graf van St. Servaas" naar Rome. De deelne mers zullen door de paus in audiën tie worden ontvangen. Daarbij hoopt de leider van het gezelschap aan de paus te kunnen aanbieden een map, bevattende een aantal gramofoonop- namen van kerstliederen, gezongen door de „Maastreechter Staar" en 'n plaatopname van Palestrina's Missa Papae Marcelli, uitgevoerd door het Nederlands Kamerkoor, onder lei ding van Felix de Nobel. Van economie naar kolen en staal Departement in moeilijkheden Op het departement van Economi sche Zaken dreigt^ men door het ver trek van enige hoge ambtenaren in moeilijkheden te geraken. Nadat eni. ge t(jd geleden reèds dr. H. M. Hirsch- feld het departement verlaten had om de functie van regeringscommis saris voor het economische- en mili taire hulpprogramma te aanvaarden, zijn thans wederom drie hoge func tionarissen aangezocht om elders een ambt waar te nemen. Het zijn de di recteur-generaal en de tweede plv. directeur-generaal D. P. Spierenburg en mr. A. v. Kleffens. Ook dr. ir. R. A. Hamburger van de afd. „veelzijdi ge overeenkomsten" aan het departe ment van Economische Zaken zal dit ministerie verlaten. Deze drie he ren zijn aangezocht voor een functie bij de Hoge Autoriteit van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Welke functies deze ambtena ren in hun r.deuwe werkkring zullen aanvaarden is nog niet bekend. In Haagse kringen acht men het niet onwaarschijnlijk, dat mr. S. Th. J. Teppema, thans plv. directeur-gene raal voor buitenlandse economische betrekkingen, de heer Spierenburg zal opvolgen, doch men verwacht niet, dat de thans demissionaire minister deze beslissing nog zal nemen. Ongewenste vreemdeling het land uitgezet Woensdagmorgen werd door een politiebeambte in de wachtkamer van de Raad van Arbeid te Maastricht een vreemdeling aangetroffen. De man had geen oproeping en was niet in het bezit van de vereiste papieren. Het bleek te zijn de 32-jarige S. A. van Roemeense nationaliteit. Met be hulp van een Nederlandse vrouw was de man op illegale wijze de grens bij Smeermaes overgekomen. Met een kennis die op zieken-con- tróle moest verschijnen was de Roe meen naar de Raad van Arbeid ge- bleek nog, dat de vrouw geen blanco- strafregister had, weshalve zij werd aangehouden. Haar Roemeense bege leider werd als ongewenste vreem deling naar het land van herkomst (België) teruggebracht. En stuurt een exploitant de laan uit In Zandvoort is enige beroering ontstaan, doordat de gemeente aan de eigenaar van een zgn. „Caravan" een mobiel kamp voor kampeer ders bestaande uit tentwagens de aanzegging heeft gedaan, dit kamp binnen de week te verwijderen. De exploitant drijft op deze plaats al verschillende jèren dit kamp en vindt er zijn bestaan in. Het bestaat uit 'n 12-tal wagens en kort geledon heeft hij er nog een aantal zomer huisjes bij gezet. De gemeente Zand voort heeft enige tijd geleden zelf een dergelijk kamp in exploitatie genomen en baseert het bevel op de politieverordening, die bepaalt, dat een dergelijk kamp niet vanaf de weg zichtbaar mag zijn. Allerwegen vindt men echter het optreden van de gemeente zeer onelegant te meer, dat het seizoen bijna verstreken is Het drama te Someren POLITIE VRAAGT INLICHTINGEN Zoals men zich zal herinneren is op 4 Augustus te Someren een auto te water gereden, waarbij de echtge note en drie kinderen van de be stuurder om het leven kwamen. La ter is tegen de bestuurder, S. uit Hammond (België) de verdenking gerezen dat hij opzettelijk de wagen in het water zou hebben laten rij den. De groepscommandant der rijks politie te Someren verzoekt thans, in het belang van het onderzoek, alle automobilisten, die op genoemde da tum tussen 21.30 en 22.00 uur op de Kanaaldijk te Someren tussen sluis 9 en 10 hebben geparkeerd gestaan, of in dit tijdvak aldaar zijn gepas seerd, in welke richting dan ook, hiervan mededeling te doen aan de politie hunner woonplaats of zich te lefonisch in verbinding te stellen met de groepscommandant voor noemd, telefoon nr. 210, K 4937 te Someren. en de eigenaar reeds zolang zijn kamp exploiteert, dat men zijn recht tot exploitatie als een soort gewoon terecht is gaan beschouwen. Tram versplintert bestelautootje Chauffeur licht gewond Op een tramwegovergang bij de grens ZandvoortBloemendaal. werd gistermiddag te omstreeks 12 uur 'n bestelwagentje, bestuurd door J. J. G. uit Hillegom, door de uit Zandvoort komende tram gegrepen. Alhoewel de auto enige tientallen meters werd meegesleurd en volko men werd vernield, kreeg de be stuurder slechts een hoofdwond. De tram werd lichtbeschadigd. De ber stuurder van het bestelwagentje ver klaarde de stoplichten niet gezien te hebben. UITVAART MGR. ERAS. Bij de pontificale uitvaart van mgr dr Eras in leven rector van het Nederlands College te Rome en te vens honorair gezantschapsraad in kerkelijke aangelegenheden bij Hr Ms gezant bij de Heilige Stoel, zal mr C. J. M. Schaepman, buitenge woon gezant en gevolmachtigd mi nister, de minister van buitenlandse zaken vertegenwoordigen. Auto vloog tegen truck Een dode, vier zwaar gewonden Een dode en drie gwonden was gis teren de sombere balans, toen op de Utrechtse weg te Zeist een gecom pliceerde aanrijding had plaatsge vonden. Een personenauto naderde met gro te snelheid uit de richting Utrecht toen hy plotseling een truck uit te gengestelde richting op het rechter- deel der weg zag rijden. De truck, die een militaire wagen wilde pas seren op het moment, dat dit voer tuig weer een stilstaande autobus langs reed, trachtte nog een aanrijding te voorkomen door zijn wagen de berm in, te ryden. Het was echter te vergeefs. Met oen geweldige klap vloog de personenauto tegeni de zwa re truck aan. Alle inzittende werden uit de wagen geslingerd en hiervan was de bestuurder op slag dood. Vier van de zes overige inzittenden wer den zeer ernstig gewond; het waren werklieden uit De Bilt, die naar hun woonplaatsen terugkeerden. BEJAARDE WIELRIJDER DOODGEREDEN. Te De Bilt is de 86-jarige wiel rijder J. F. C. Sch. by het overste ken van de rijksweg door een per sonenauto gegrepen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Douane boekte vele successen In het douane-rayon Kerkrade heeft de douane in de eerste helft van deze week op drie plaatsen goe de vangsten kunnen doen. Nabij het grensplaatsje Rimburg (gemeente Ubach over Worms) kon na een op windende jacht, tijdens welke een douane-ambtenaar gebruik maakte van een hem door een burger ge leende auto, een Duitse motorrijder Een bewoner der Betuwe meende een dezer dagen het raadsel der vlie- worden gearresteerd, die 25 kg kof- gendo schotels in Nederland opgelost te hebben. Hij kwam op een avond «e bij zich bleek te hebben. By het station te Zutfen uit en zag een vreemde lichtvlek aan de hemel. Vaals raakte een smokkelaarsbende, „Kijk, kijk", dacht de Betuwenaar, „daar hebben we dan de vliegéïide. echter zelf wist te ontsnappen, schotels". Hij besloot het verschijnsel eens aan een nauwgezet onderzoel eveneens 25 kg koffie kwyt._ Boven te onderwerpen en meende toen een zeer flauwe lichtbundel te zien, du vanaf de aarde naar de „vliegende schotel" reikte. Even dacht de vorser naar vreemde dingen na en concludeerde toen: „Een normaal zoeklicht;-df: wellicht vanuit Duitsland bediend wordt". Onmiddellijk belde hij het Alg. Dgbl. op, om zijn ontdekking mede te delen. Daar was men echter niet erg vlug overtuigd, want ongeveer ter zelfder tijd kreeg men een melding vanuit Aüeldoorn, waar twee jongens vreemde verschijnselen hadden w I waargenomen, die een oranje-groene weerschijn hadden. Deze bewogeh j nam in een tweetal huizen te Aken zich zeer snel en verdwenen in Oostelijke richting. Eveneens meldde een 600 kg gesmokkelde koffie, welke in meisje, dat zij boven 't Loo „vliegende schotels" had waargenomen. I 21 zakken was verpakt, in beslag. dien ontdekte de douane te Vaals in een Belgische auto een geheime In 1951 waren in de Verenigde Staten niet minder dan 108 televisie stations „in de lucht". De totale in komsten uit reclame-campagnes van de gezamenlijke stations wa ren in 1951 bijna twee honderd en veertig millioen dollars. Het aantal televisie-stations neemt echter voort durend toe. New York heeft thans zes en Los Angelos zeven televisie stations en bij de Federal Communi cations Commission liggen nog on geveer vijfhonderd aanvragen om toestemming voor het uitzenden van televisie-programma's. Het gevolg is, dat ondanks de hoge opbrengsten uit advertenties de stations de enorme kosten van de programma's niet meer kunnen betalen. Een der grootste fabrikanten van bergplaats, welke voor het smokke- televisie-toestellen heeft thans bij de 1 van koffie was gebruikt. Deze Amerikaanse regering een aanvraag ingediend om te mogen invoeren zo- auto werd in beslag genomen. Ook deed in deze omgeving de Duitse douane een goede vangst. Zy culturele programma's zeer gestoord, tenzij men tegen betaling per uitzen ding de „code" op de zender per te lefoon toegevoerd krijgt. Voor elke keer, dat men deze telefonische code toegevoerd krijgt, wordt één dollar in rekening gebracht. Gedurende drie maanden is in Chi cago met dit stelsel een proef geno men, welke zeer goed geslaagd is, zodat men grote verwachtingen van de nieuwe vinding koestert. Hoewel de code-seinien via de telefoonlijnen worden toegevoerd kan het telefoon verkeer normaal worden voortgezet. Op de foto: De phonevisie-televisie- zender (links boven) zendt de spe ciale programma's gecodeerd uit. De zender produceert tegelijkertijd de „sleutel" op de code om het beeld te kunnen ontvangen. Deze sleutel loopt evenwel via de telefoonlijn en telefooncentrale. De ontvanger kan de telefooncentrale vragen de code voor een bepaalde uitzending over zijn telefoonlijn door te geven, waar. genaamde phonovisie-toestellen, Deze toestellen, waarop de pro gramma's van gewone reclame-tele visie-stations normaal kunnen wor- I J den ontvangen, projecteren speciale voor hij dan later de rekening krijgt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5