Benoemingen bij Paters Franciscanen Het Vaderland roept over de Zee Zo leeft de Rus in z'n stad PONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 PASTOOR VAN DER SCHOOT EN PATER BOOMS GAAN LEIDEN VERLATEN AAN DE HAAGWEG. Tot pastoor van de St. Leonardus- kerk aan de Haagweg te Leiden is benoemd, in de plaats van pastoor Van der Schoot, de zeereerw. pater dr. Wolfgang Schmitz. Pastoor Maxentius van der Schoot, die gedurende zes jaar de Haagweg- parochie tnet grote toewijding be stuurde, is benoemd tot pastoor te Franeker, met ingang van Dinsdag 19 Augustus e.v. De nieuwe pastoor, Wilhelm Anto- ndus Schmitz, is geboren te Rotter dam 9 December 1900. Hij trad in de Orde der Franciscanen in 1920 en werd priester gewijd in 1927. Na stu- aan de Nijmeegse universiteit 't bijzonder belast met het vrouwe lijk jeugdwerk en het St. Franciscus- liefdewerk. In de pastorie van de Hartebrug zal tevens intrek nemen pater Edgar Neefjes, thans te Katwijk ,die in 't bijzonder belast zal zijn met het B.L.O. AAN HET R.K. LYCEUM: De kloostergemeenschap „St. Bo- naventura" is, evenals de Haagweg, in een gardianaat omgezet. Tot gardiaan is benoemd pater Ceslaus Tijnagel. Pater Tijnagel is geboren 22 Juli 1904. Hij trad in de Orde in 1925 cn promoveerde hij tot doctor in de Ne- werd priester gewijd in 1932. Hij i: derlandse letteren. Pater Schmitz was kapelaan aan de St. Paschaliskerk in leraar aan de H.B.S. te Rotterdam en daarna, tot nu toe, leraar aan het gymnasium te Venray. Pastoor Schmitz is tegel ij ker'li.id benoemd tot gardiaan van het St. Leonardus-klooster aan de Haagweg, dat tot hedeni door een praeses werd bestuurd. Tot vicarius (eerste assistent van de praeses) is benoemd pater Leo nardus Retèl. Tot discreet is benoemd pater dr. C. van Egmond. Mèt de gardiaan vormen vicarius en discreet het z.g. discretorium, het bestuur van het huis. AAN DE HARTEBRUG. Aan de Hartebrugkerk is pater M. A. P. Booms benoemd tot rector van het ziekenhuis te Winterswijk. Tot kapelaan en discreet is in zijn plaats benoemd pater Livarius Ver steeg. Pater Franciscus Joannes Versteeg is geboren te Hilversum 24 April 1905. Hij trad in 1926 in de Orde der Minderbroeders en werd in 1933 priester gewyd. Hij it thans werk- Den Haag. Vóórdien heeft hij, na te Freiburg gestudeerd te hebben, phi- losophie gedoceerd in Venray en sociologie te Maastricht. Tot vicarius en rector is benoemd pater dr. Walter Geurts. Tot discreet pater dr. Balduinus de Goede. TE KATWIJK: Tot gardiaan is benoemd pater Nolascus van Vliet, thans pastoor te Lochem. Tot vicarius en rector: pater Vin- centius Wortelboer. Tot discreten: pater Patricius Mikx (conrector) en pater Antoninus Wa lenkamp. De tegenwoordige praeses, pater Rodulf Pans is benoemd tot gardiaan aan de H.B.S. te Heerlen ANDERE BENOEMINGEN. Andere benoemingen bij de pa ters Franciscanen zijn: Secretaris van de provincie: Lan- doaldus Valckx. Weert, tot vicarius en magister van de paters p. H. Backelandt. Megen: tot gardiaan: A. Stokman, zaam te Haarlem (Groenmarkt), in cons, rectoris M. Tonssaint. Venray: vie. L. Verbij. Alverna: gard. N. Flaat, vie. A. van Eys. Woerden: gard. D. Koot. Vorden: gard. Th. Pothof, vie. S. van Rossum. Nieuwe Niedorp: gard. A. Potveer, vie. D. Vergeer. Heerlen (Sittarderweg): gardiaan en rector C. Reiber. Venlo: gard. H. Nieuwenhuysen (gardiaan te Woerden), vie. A. Beu nen. Heerlen (H.B.S.): gard. Rodulf Pans, rector dr. B. van Summeren. Bleyerheide: gard. en rector E Wolfkamp, vie. J. Rosmalen. Nijmegen: gard. dr. E. Bruning. Hoogcruts: gard. C. Jacobs, vie. S. Elschot. Venray (gymn gard. en rector dr. S. van der Meer. Heerlen (kl. St. Franc.): vie. A. Rietjens. Stoutenburg: gardiaan B. Maar- schalkerweerd, vie. L. Hol, novicen- meester dr. P. van de Griendt. Amsterdam (St. Jos.): tot pastoor A. van Houdt. Coe vorden: pastoor Servatius Smits. Gorcum: tot pastoor van Woudri- chem Redemptus Dijkstra. Gouda (St. Jos.): kapelaan G Mensch. Gouda (H. Sacr.): pastoor N. de Wit. Den Haag (Boskant): kapeiaan L. Moeskops. Den Haag (St. Paschalis): tot dis creet Siardus de Vries. Haarlem (H. Hart): tot discreet Honoratus Caminada. Heerlen (St. Antonius, Huskcns- kolonie): praeses en rector Silvius van Harteveld. Lochem: pastoor E. Engels. Oudewater: kapelaan C. Schouten. Wychen (St. Paschalis): pastoor B. Lambooy. Zaltbommel: pastoor Winand Sluys. Den Haag (hospitium Rijnstraat): praeses S. Baselaar. Pastoor van der Schoot Pastoor Maxentius van der Schoot, die zes jaren de Haagweg-parochie heeft bestuurd, heeft deze taak ver richt met Zuidelijke geestdrift. On danks aanvankelijke tegenwerking in de koelte van het Noorden, wist hij zijn geestdrift te bewaren en op de parochianen over te planten. Hij bracht in de parochie een geest van ondernemingslust en vernieuwing, richtte de Derde Orde op en de zang vereniging „Het Zonnelied"; hij or ganiseerde en reorganiseerde met grote voortvarendheid, bouwde het parochiehuis „St. Leonardus", wijdde zijn zorgen aan het onderwijs en ver fraaide het altaar der parochiekerk met een vernieuwing van troon hemel en tabernakel. Onder zijn pas toraat werden ook nieuwe kruisweg staties geschilderd, door Lode Sen- gers. Pastoor Van der Schoot kwam te Leiden met grote idealen. Vele van die idealen heeft hij kunnen verwe zenlijken; andere wachten nog op uitvoering. In de dankbare herinne ring der parochianen zal hij blij ven voortleven als een goede herder, die alles voor zijn kudde over had en wiens leven geheel beheerst werd door de zorg voor de hem toever trouwde zielen. ZEEMANSVROUWEN hebben het soms moeilijk, want terwijl manlief op zee zwalkt, hangt het van haar stuurmanskunst af of de huishouding op volle toeren door kan draaien gedurende dc afwezigheid van het gezins hoofd. Gelukkig staan zij er niet helemaal alleen mecv voor sinds wij twin- lig' jaar geleden de radio-telefonische verbinding tussen Scheveningen en „waar ook ter wereld" tot stand brachten. Wie het gemak van deze onver- orekelijke schakel beseft, die krijgt pas goed een groot respect voor de zee mansvrouw uit de historie, die meestal bij de zee woonde om zo nu en dan eens over de golven te kunnen turen, die echter niets vertelden van het lief en leed dei- stoere zeelieden. Men was toen soms jaren van huis zonder briefwisseling maar vooral zonder Scheveningen-radio. „St. Bonifacius" Transportarbeiders vergaderden In de zaal van de heer J. v. Zijp aan de Hooglandse Kerkgracht te Leiden kwamen de leden van de pl. afd. van de R.K. Transportarbeiders- bond „St. Bonifacius" in vergadering bijeen. De voorz. sprak een bijzonder woord van welkom tot de districts bestuurder, de heer Spanjaard, die een uiteenzetting gaf over de wer keloosheidsverzekering. In zijn ope ningswoord haalde de voorz. de bondsraadvergadering aan, en be sprak het besluit ongevallenfonds, waardoor men een financiële strop van 5 heeft. Het is jammer, dat daardoor waarschijnlijk het St. Nic.- feest niet kan doorgaan. Aan de an dere kant zag de voorz. echter ook de gunstige kant van dit besluit. De heer Spanjaard ging bij de aanvang BEJAARDEN EN INVALIDEN VAN HAAGWEGKW ARTIER GENGEN UIT. De ouden van dagen en invaliden uit het Haagwegkwartier maakten in tien auto's en twee autobussen een uitstapje. In Zand voort werd op een terrasje een verfrissing gebruikt en in Bloemendaal werden de dames en heren verwend met resp. een bonbonnetje en een sigaartje. De in wendige mens werd evenmin verge ten. Via de duinstreek ging de tocht weer op huis aan. Bij de Boerhaavelaan werd de stöet opgewacht door de Chr. mu ziekvereniging Concordia, die met de verkeerspolitie de ouden van da gen naar hun wijk begeleidde. In het clubhuis op het speeltuinterrein heette de heer C. F. Lardee de be jaarden welkom én deelde de heer Labordus mee, dat de autotocht kon worden gehouden door de opbrengst van de tombola en giften De voor zitter van het comité, de heer M. LIET schijnt, da>' het diëet van 'n ar- beidersfamilie in Leningrad ge woonlijk bestaat uit zwart brood, M melk, soep van beenderen, grutten of 9°^ee' ^an^e de autobezitters en i gierst, aardappelen en suiker. Er is toestand van voor de oorlog. Toen j j?® Jwi1™ blSkbaar weinig variatie in het me- was de werkloze armlastig. Nu eeh-".„X a°°ti nu' hoewel in sommige streken in de lid en als lid van de korfbalclub. Hij boord een zakdoek, met 't Leidse stad huis er op geborduurd, als herinne ring aan. De heer v. d. Berg bedank te hiervoor en voor de vriendelijke woorden. Bij de ingebruikneming van de zweefmolen werd, behalve door de voorzitter, de heer Ponstein, ook het woord gevoerd door de heer D. Viji- brief, bestuurslid van de NUSO. Naast de berichten die men uit de mond van vluchtelingen heeft weten te noteren over het leven op collectieve boerderijen, gaf The Times (Londen) enkele zeer interessante bijzonderheden over het leven in de Russische steden zoals blijkt uit de verklaringen van vluchtelingen die voornamelijk afkomstig zijn uit Moskou en Leningrad. een geschenk aan. Ook dankte hij hef'hlJ ®en ^paald rech,1' ,Spr'ConcSrdla en de politie. De heer M. behandelde daarna de werkeloos- j Wittenaar dankte namens de tocht- heidaverzekering en de compensatie van de lonen in dit verband. Enige leden stelden hieromtrent vragen, welke leerzaam en zeer duidelijk be antwoord werden. Onder andere wees de spr. erop, dat de uitkering van de werkeloosheidsverzekering via de bedrijfsverenigingen zal plaats vin den. Voor Leiden is het adres: Cen traal beheer, gevestigd bovèn de boekhandel hoek Vrouwensteeg, Breestraat. De heer Spanjaard deed tenslotte een beroep op de leden om de organisatie steeds hechter te ma ken, waarna de voorz. met een dank woord sloot. De leden bleven daarna nog bijeen om een kaartje te leggen. OPERA ITALIAN A IN DE STADSGEHOORZAAL. Het programma dat de solisten van de Opera Italiana op Zondagavond 17 Aug. a.s. in de Stadsgehoorzaal te Leiden zullen uitvoeren bevat aria's, duetten en ensembles uit ver schillende beroemde werken van het onvolprezen bel canto repertoire. O.m. worden ten gehore gebracht aria's voor tenor uit Tosca, Rigoletto, sopraanaria's uit de Barbiere di Si- viglia, Lucia di Lammermoor, La Favorita, duetten uit opera's van Donizetti, Bizet (Parelvissers) etc. en het kwartet uit Verdi's Rigoletto. SCHILDERIJEN VOOR TROUW ZAAL IN DE LAKFNHAL. De schilderijen, die onlangs in op dracht van het gemeentebestuur wer den gemaakt voor de Trouwzaal van het stadhuis zyn momenteel tentoon gesteld in de Lakenhal. BIOSCOPEN. De films van de komende week zijn door de Kath. Film Centrale ais volgt gekeurd: Casino: „Valley of Eagles" (Val lei der adelaars) 14 jaar Lido: „FU see you in my dreams", alle leeftijden. Luxor: „Douane Boem", alle leef tijden. Trianon: „De verliefde camera man", alle leeftijden. Rex. „Het tovertapijt" 14 jaar. genoten, Ook maakten ongeveer 155 kinde ren per boot een uitstapje naar park Groenendaal te Heemstede. „R.K. STED. COMITé VOOR VACANTIEBEZIGHEDEN" De meisjes Seniores van de St. Pe trus, Dekenale en Leonardus Paro chie, speelden een Slagbaltournooi; door gebrek aan deelname van de kant van de Hartebrugparochie, viel deze uit. Winnaressen werden de Meisjes- Senioren van de St. Petrusparochie met 150 punten, 2e met 145 punten de Dekenale parochie, en 3e St. Leo nardus met 71 punten. De uitslagen waren: PetrusDekenale 3745; PetrusLeonardus 11324; Deke naleLeonardus 10047; Een beloning geschiedt Zaterdag in de vorm van een rondvaart door de grachten van Leiden. Alle leiders en leidsters van de R.K. Vacantiebezigheid dienen zich vóór Vrijdag a.s. op te geven bij mevr. Neuwahl, Hoge Rijndijk 33. Zoeterwoude, voor het feest en daar bij mededeling te doen, welke voor dracht zij op het programma hebben. „DE DEMPING" KREEG EEN ZWEEFMOLEN. De speeltuinvereniging De Demping heeft gisteravond een populair lid verloren. Men moest namelijk af scheid nemen van de heer Piet v. d. Berg, een man die heel veel heeft gedaan voor de kinderen van deze speeltuin. Om het afscheid niet al te zwaar te maken, heeft men het ge combineerd met iets, dat tot verheu genis stemde. Er werd namelijk een nieuwe zweefmolen in gebruik genomen. Dat de verwezenlijking van het verlan gen naar een zweefmolen bergen werk heeft gekost, maakte de inge bruikneming van het speeltuig tot een grotere vreugde. Ter ere van de heer v. d-. Berg heeft men de molen „Piet" genoemd. De heer v. d. Berg, die bestuurslid van de speeltuinvereniging was, werd toegesproken door de voorzit ter, de heer C. Ponstein. De voorzit ter schetste de betekenis van de naar Australië vertrekkende als bestuurs- provincie een verbetering in de voed selvoorziening is ingetreden. De refugiés die kort geleden uit Rusland zijn gevlucht, zijn het er over eens, dat de voorraad van consumen tenartikelen in elk geval op het ge bied van levensmiddelen een groter verscheidenheid vertoont. Vooral se dert 1948 zijn de voorraden in de ste den gestegen. De winkels zijn beter voorzien dan vroeger, hoewel de prij zen nog buiten het bereik liggen van de meeste mensen. Volgens een der laatste rapporten schijnt er schaarste te zijn in suiker en wit brood, behalve in Moskou, v/aar men alles -'an krijgen wat nor maal te koop is. Maar hoewel de prij zen zijn gedaald, toont een vergelij king van lonen en prijzen met de cij fers van voor de oorlog, dat de toe standen nog altijd slechter zijn dan vroeger. Verklikkers. jPVENALS de landarbeider onder- gaat ook de stadsbewoner de in vloed van het communisme bewust. In die steden werkt men door middel van een systeem van verklikkers die in de grote flatblokken wonen. Die verklikkers zijn vaak oude vrouwen die loeren op kleine overtredingen van de regels van het huis. Maar hoewel arbeiders in flatwo ningen in Leningrad bijvoorbeeld althans tot in 1948, bevreesd waren om met arbeiders van hetzelfde blok te praten, schijnt men thans niet meer zo bang te zijn voor een plotse ling optreden van de K.N.V.D. (ge heime politieke politie, de Gestapo van Stalin). In Moskou zullen de oudere leden van de kringen der ontwikkelden met geen woord spreken over het Sovjet bewind. Het jongere geslacht staat er meer critisch tegenover, maar na een verhoor van 20 vluchtelingen komt men niet tot de slotsom, dat er veel kans bestaai, dat het regiem zal wor den omvergeworpen. De voornaamste conclusie die men kan trekken ten opzichte van het stadsleven is deze, dat de Rus het verkiest boven het leven op het plat teland. De overbevolking is het meest op de voorgrond tredende aspect van de Russische steden. Het blijkt duidelijk uit de drukte in de straten, het ge- HET DOET enigszins merkwaar dig aan, dat we naar IJmuiden moe ten om eens het deksel op te kunnen lichten van deze radio-kookpot, die de heerlijkste maar ook de bitterste berichtendrankjes bereidt. Het was echter noodzakelijk, dat men het ont- vang-station voor de berichten niet te dicht plaatste bij de zender, die wel in Scheveningen staat. De uit gaande berichten mogen de binnen komende niet storen en dus koos men IJmuiderf als haven van binnen komst, terwijl Scheveningen zorgt, dat een bericht niet op de pier blijft steken maar door de geadresseerde kan worden opgevangen al zit hij ook mid.den op de Grote Oceaan. In IJmuiden zitten eer aantal ra dio-telegrafisten bijeen in een zaal. Zij spreken niet maar schrijven zo veel temeer, terwijl seinsleutel en koptelefoon zorgen voor verbinding met de buitenwereld en dat kan de Noordpool zijn maar evengoed de Japanse Zee of de buurt van Zuid- Afrika. Het belangrijkste werk van zo'n radio-zender is de zorg voor de vei ligheid op zee. Men zendt regelma tig de weerberichten uit, men ver telt over gevaarlijke plaatsen en de aan- of afwezigheid van boeien. Er wordt gewaarschuwd voor mist en het gevaar van ijsbergen. Een spe ciale golflengte wordt beluisterd voor de noodseinen. Terwijl een schip in de buurt van onze kusten vertoeft kan het er op rekenen dat Scheve- ningen-Radio voortdurend luistert of er ook hulp geboden moet worden. Niet zodra klinkt het: S.O S. of de zeereddingsdienst wordt gewaar schuwd. Men geeft de positie van het schip nauwkeurig op en als dat om een of andere reden onmogelijk is, dan moet de marine-vliegdienst er op uit om te zoeken. De Nederlandse veiligheidsdienst ter zee is beroemd en Scheveningen-radio heeft er een belangrijk aandeel in. NIET ELK SCHIP kan zich de luxe van een marconist veroorloven. Het zijn dikwijls de kleinste schepen, zoals de vissersvaartuigen en deze hebben het meest behoefte aan voort durende verbinding met de vaste wal. Hiervoor is de dienst der radio telefonie geschapen. Vriendelijke te lefonistes laten onophoudelijk hun stem door de aether klinken Zij ge ven weerberichten door en tele grammen. De schippers kunnen te rug spreken en langs deze weg is er al heel wat lief maar nog veel meer leed verteld. De rederijen maken er gebruik van om hun schippers in structies te geven omtrent de vangst en het moment waarop de schepen naar huis moeten varen. Bij noodweer klinken plotseling de woorden May Day door de ont vanger in IJmuiden en dan is de te lefoniste niet weg te slaan bij haar toestel, want dan moeten er goede raadgevingen worden uitgezonden drang in de ondergrondse te Moskou j en moedgevende berichten: „houd en de strijd die dagelijks wordt ge- moed, wij zenden u terstond hulp", voerd om een plaatsje te veroveren ^an heerst er een zenuwachtige in trams en trolley-bussen. I stemmmg onder de telefonistes want T zij leven mee met hun schippers. i!evï^" «'aar ze alle dagen mee in contact staan. Zeg nooit iets onvriendelijks Pater Booms Het is bijna niet denkbaar, dat pa ter Salvator Booms de stad gaat ver laten. In de 14 jaren van zijn ver blijf zijn benoeming hier ter stede kwam op 8 Augustus 1938 is hij een bekende figuur geworden, aan wie de eretitel „een goede Leienaar" met recht kan worden toegekend. Ontzaglijk veel werk heeft pater Booms verzet, geinspireerd door een „eeuwige jeugd" en een Franciscaan se blijmoedigheid, welke aansteke lijk was. Met nooit kwijnend enthou siasme heeft hij de Derde Orde ge leid, de Stille Omgang geadviseerd en met onverdroten toewijding zich gegeven aan de priesterlijke taken van huis- en ziekenbezoek, van ca techismus-onderricht en preken. Hij gaat nu naar Winterswijk, welks zie kenhuis wij even hartelijk feliciteren met deze rector als we zijn heengaan uit Leiden betreuren. ST. ELISABETH-VERENIGING. In de vergadering van de paro chiële St. Elisabeth-verenigfngen is tot presidente van de stedelijke Raad van St. Elisabeth-verenigingen geko zen mej. A. Coebergh; tot secretares- se-penningmeesteresse mevr. A. van CleefWitteveen. lukkige echtgenote van de machinist rijdt al op een fonkelnieuwe fiets. Haar buurvrouwen schudden dan het hoofd en roddelen erover dat mevrouw P. haar geld ook niet op kan als manlief niet thuis is. Ze we ten niet beter. Als het schip weer thuis is betaalt de marconist aan de leverancier de kosten van de fiets terwijl Scheveningen-Radio haar te legraaf kosten vergoed krijgt. DEZE NUTTIGE DIENST heeft soms ook moeilijke opdrachten. Er kunnen zich plotselinge ziektegeval len voordoen aan boord van schepen waar geen dokter is, In die gevallen heeft men niets aan een medicijn kastje met verband en drankjes. Men moet weten welke medicijnen er gebruikt moeten worden en voor al welke ziekte het is. Zelfs in deze gevallen heeft Scheveningen-Radio voorzien. Men laat eenvoudig over seinen welke ziekteverschijnselen zich voordoen, waarna een dokter via de radio zijn instructies- geeft. Elke dag rapporteert men het ver loop van de ziekte naar IJmuiden en elke dag „komt de dokter" via de radio. Het meest intiem is het recht streeks contact via de spreekbuis buis met de visserschepen en de kustvaarders. Men leeft in IJmuiden mee met de familieomstandigheden van de opvarenden en de schippers kennen de stemmen van de telefo nistes. Men fluistert zelfs dat langs deze weg wel huwelijksbanden zijn gesmeed. Al te uitgebreide gesprek ken worden echter vanzelfsprekend vermeden, want na1 elke verbinding geeft de telefoniste op hoeveel mi nuten het gesprek heeft geduurd. De kosten zijn vrij hoog en na afloop van elke reis klinkt het: „even afre kenen, heren!" Twintig jaar geleden werd het ra dio-telefonisch verkeer met de sche pen opengesteld. In de gure jaarge tijden verstaan wij ten volle hoezeer de veiligheid der schepen door deze dienst is gebaat. Zij bracht menige schuit behouden in de haven, die zonder haar raadgevingen reddeloos verloren zou zijn gegaan. andering ondergaan sedert de blok kade van de stad in de oorlog. Het schijnt dat van de 4 millioen bewo ners er niet minder dan 2 millioen van honger en ziekte zijn omgeko men in de periode van September 1941 tot Juli 1942. Maar in 1945 kwa men grote aantallei evacué's terug en vestigden zich nieuwe gezinnen van buiten in de stad, waardoor zij „grote welvaart" brachten aan de be heerders van de grote blokken van flatgebouwen. Huisvesting. daad hebben sommige personen een kamer voor zichzelf Het is nauwe lijks te verwonderen, dat dergelijke toestanden oorzaak zijn van menige huwelijksbreuk. De gemiddelde Mos- kouse flat van 3 tot 4 kamers wordt bewoond door 4 tot 6 gezinnen. De algemene toestand in de steden is, hoewel verbeterd, nog niet terug gekeerd tot het vooroorlogse peil. De waterleiding van Leningrad, die aan het eind van 1948 gedeeltelijk was hersteld, heeft echter niet voldoende capaciteit om de hcogste verdiepin gen te bereiken. In de gemeenschap pelijk in gebruik zijnde keuken in een flat is gewoonlijk slechts één kraan. Slechts één lamp mag er in een flat branden en het gebruik van electri- citeit voor andere doeleinden is streng verboden, hoewel men in 1950 begon wat soepeler op dit gebied te worden. De meeste kamers worden verwarmd door een kachel, die men met hout stookt, hetgeen goedkoop is, maar het is moeilijk te transporteren, Het koken gebeurt vaak op oliebran ders in de woonkamer, waar ook de kleding wordt gewassen en gedroogd. Men moet echter rekening houden met het feit, dat nieuwe bewoners die uit een dorp komen waar zij slechts een eenkamer-hut zonder electriciteit bewoonden, dergelijke toestanden niet ondragelijk achten. Het meubilair ic, zeer schaars. Een gezinskamer bevatte in 1948 een een persoons ijzeren bed met een veren matras waarop dc man en zijn vrouw sliepen, een kleine sofa voor een kind 'en een ijzeren krib die te klein was, voor het tweede kind. Er waren ook een tafel, drie lichte stoelen en een klein sohrijfbureau. Al met al ligt het welvaartspeil van de doorsnee-Rus thans lager dan dat in de tyd vóór de Sovjet-dicta tuur. tegen de vissers over de radio-tele fonische dienst want dat laten ze er niet bij zitten! SINDS DE KOMST van Scheve ningen-Radio heeft de zeeman voort durend contact met thuis. Hij ver zendt via dit station rijn gelukwen sen. Zijn vrouw kan hem nu om raad vragen als dit nodig is en vertellen dat zyn kinderen ziek zijn geworden of weer genezen na een zware ope ratie. Ook worden er per radio ca deautjes aangeboden op verjaarda gen en bij andere gelegenheden. Wil de scheepsmachinist zijn vrouw een nieuwe fiets cadeau geven als hij plotseling op zee een goede bui heeft, dan gaat hij naar de marco nist. Hier betaalt hij de prijs van de fiets en de telegramkosten, waarna de marconist het bericht doorgeeft aan IJmuiden. Aan ons kuststation weet men wel raad met zo'n op dracht. Men beschikt daar over een lijst met namen van zaken, die zo'n order maar al te graag uitvoeren cn het duurt geen dag meer of de ge- AFSLUITING VERKEER. B. en W. van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Morsstraat met ingang van heden tot en met 28 Augustus 1952 gesloten zal zijn voor het verkeer in beide richtingen met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee.- Burgerlijke Stand Geboren: Jacoba Elisabeth, d. A. Wouterloot en E. Wouterlood; El len Christina, d. v. G. J. Lentz en A. Houtman; Alexander Johannes, z. v W. Laterveer en C. van der Heijden; Catharina Clara Cornelia, d. v. J de Jong en C. J. Vaneman; Teunis, z. v. T. Rietkerk en G. F. van der Hoogt; Jacob, z. v. W. van Rijn en C. van Duijn; Bernard Cornelis, z v. B. G. A. Buissink en C. D. Krom hout; Antoon, z. v. K. B. Siera en C. van der Heyden; Luciano Ferdinando, v. G. Candido en W F. G. de Graaf. Gehuwd: D. J. van Erkel en W. A. van der Weijden; G. Pikaar en K. v. Tongeren; W. F. van Dijk en A. M. Stouten; Th. Overdijk en W. van der Blom; J. Hanselaar en A. H. de Mooij; L. C. H. Mekel en A. M. Hoogeveen. Overleden: A. Verwer, wed. van Moenen, 80 j. Laatste Berichten De kabinetsformatie De kabinetsformateur heeft giste-; renmiddag in het Ministerie van Fi nanciën prof. dr. L. J. C. Beaufort voor de vierde maal ontvangen. De formateur heeft gisterenavond een bezoek gebracht aan minister prof. dr. L. J. M. Beel op het Minis terie van Binnenlandse Zaken. Ver volgens heeft hij op liet Ministerie Financiën ontvangen de heer J. van de Kieft, oud-lid van dc Eerste Kamer (die zal zijn aangezocht voor de portefeuille van Financiën). Hedenmiddag is ontvangen de de missionaire ministotr van Wederop bouw en Volkshuisvesting mr. J. In 't Veld. Vanmiddag vergadert dc K.V.P.- fractie. Van het resultaat dezer bij eenkomst zal veel afhangen. VERMISTE NEDERLANDSE STUDENT WEER TERECHT. De student G. Schmidt, die gearre steerd was in Oost Duitsland, is gis terenavond door de Oost-Duitse po litie weer vrijgelaten en naar West- Duistland teruggezonden, aldus meldt het ministerie van binnenlandse za ken van Nedersaksen. EDENS HUWELIJK VOLTROKKEN Het huwelijk tussen de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, An thony Eden, en Clarissa Spencer- Churchill, een nicht van premier Winston Churchill, is heden te Lon den voltrokken'. De Westduitse autoriteiten hebben heden een bedrag van 2.4 millioen D.M. beschikbaar gesteld voor de in voer van boter, 100.000 D.M. voor de invoer van chocolade en 5 millioen D.M. voor de invoer van benzine, alles uit Nederland. MARKTBERICHTEN GOUDA, 14 Aug. Kaas. Aan voer 259 partijen. 1c soort 2.332.40, 2e soort 2.282,32, extra kwal. tot 2.50. Handel kalm. L'DAM, 13 Aug. Groente. Sla A 46.70. Spinazie 812, Postelein 49, Andyvie 55.70, Bospeen 12 15, Tomaten 25.60, Komkommers A 8—11, id. B 8—9, id. C 8.—, id. krom 89.Stamboncn 3242, Stokbonen 5o54, Snijbonen 3437, Pronk bonen 2426. Eieren. Op de wekelijkse vei ling waren in totaal aangevoerd 10.000 eieren. De prijzen waren voor: 200 eieren No. 0 19.3519.50, 2800 eieren No. 1 f 18.05—18.50, 1400 eieren No. 2 16.90—17.25, 2400 eieren No. 3 16.35—16.65, 400 eieren No. 4 15.15—15.35, 1400 eieren No. 5 12.3512.70, 1400 henneneieren 11.0611.65 Verder waren ter markt: 20 kippen 1.554.45, 95 konijnen 0.75—6.05 40 hanen 1.35 3.—, 2 eenden 1.25, 25 duiven 0.30—0.65.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3