RIJNSTREEK DUINSTREEK A DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN ALPHLA EN A.R.C. NOG NIET UIT DE TERREINNOOD? Het is nu ongeveer twee jaar gele den, dat in D.U.W.-verband begonnen werd met de aanleg van drie sport terreinen in de Heulkamp. Twee be stemd voor A.R.C. de derde voor Alphia. Dit nieuwe terrein zal voor Alphia het hoofdterrein worden en voor A.R.C, is er dan een hoofd- en bij terrein. Beide verenigingen deden in eigen beheer reeds een kleedlokaal verrijzen. De gemeente voelt er ech ter nog steeds weinig voor, enkele duizenden guldens uit te trekken, om water- en lichtleidingen naar de ze terreinen aan te leggen. De finan ciële toestand van de gemeente laat dit niet toe, zo wordt 'gezegd. Meerdere raadsleden, die de voet bal een goed hart toedragen, zijn reeds een kijkje wezen nemen. Ge hoopt wordt, dat, wanneer binnen kort een contactraad voor de sport in het leven wordt geroepen, ook in een geval als dit, nuttig werk kan worden gedaan. Maar al komt er dan gas en water, dan betekent dit nog niet, dat men ook de hoofdterreinen gebruiken kan. Na twee jaar is het nóg niet zo, dat de afgegeraven, ge draineerde en ingezaaide terreinen van een goede grasmat zijn voorzien. Vlak zijn de terreinen allerminst en kale plekken zijn er vele. De vereniging Alphia, die gehoopt had, a.s. Zaterdag een openingswed strijd op het nieuwe terrein te doen spelen, heeft hiervan af moeten zien, en het is de vraag, of men er het a.i seizoen op spelen kan. Bij A.R.C. is het niet veel beter. Daar zal men zich wel weer tevreden moeten stellen met het bijterrein. Puzzlerit voor bromfietsen. Alphense Solexclub organiseert Zaterdagmiddag een puzzlerit voor alle merken bromfietsen. De tocht voert door de mooiste gedeelten van Zuid-Holland en de maximum snel heid van 16 km. per uur mag niet overschreden worden. Ieder kan aan de rit deelnemen. Aanbesteding. In Hotel 'sMole- naarsbrug was een aanbesteding voor de uitbreiding van een meubelmaga zijn v. d. firma P. J. Couvée, aan besteed op uitnodiging. Laagste in schrijver Wed. Tolk—De Raat voor 57.800,hoogste Gesman en Zoe- temeyer 65.790, Voor hetzelfde pand, afdeling sa nitair, electriciteit, lood- en zink werk. Laagste fa. Ponsioen Zn. 7336,laagste Radio Hertog voor 9687,75. BOSKOOP EERSTE PAAL VOOR TELEFOONGEBOUW. Onder grote belangstelling werd gisterenmiddag de eerste paal gesla gen voor het nieuwe telefoongebouw, HEVIG GEVECHT OP JAVA Vijf-en-zeventig doden Bij een tweedaags gevecht tussen eenheden van het Indonesische leger en opstandelingen nabij Koeningan (West-Java) zijn 58 rebellen en 17 militairen gedood. De opstandelin gen werden teruggedreven, en de ach tervolging duurt nog voort. De strijd speelde zich af tussen 8 en 10 Augustus. Volgens Aneta behoor den de rebellen tot de resten van het gedeserteerde bataljon 462, die, na uit Midden-Java te zijn opgejaagd, naar West-Java trachtten te ontkomen. Op weg naar Tjobingbing stuitten de bendeleden echter op een militaire eenheid ter sterkte van een peloton. Omdat dit peloton ver in de minder heid was (de bende telde ongeveer 600 man), voerden de militairen eerst een guerillatactiek, in afwach ting van versterking Toen deze aan gekomen was, trokken de rebellen zich na hevige gevechten in de bos sen terug, waar zij nu achtervolgd worden. Tijdens de gevechten wer den 8000 dessa bewoners geëvacueerd. Volgens officiële cijfers, die de cor respondent van Aneta te Bandung verstrekt, zijn in de eerste week van Augustus in West-Java 19 gevallen van moord en ontvoering, 21 geval len van rampok, 8 brandstichtingen en 23 vuurgevechten met bewapende bpnden voorgekomen. DE TOESTAND OP BORNEO. De politie van Serawak heeft nog drie Chinezen gearresteerd, die wor den verdacht van het bedrijven van terreurdaden, waardoor het aantal verdachten, die sedert het afkondi- gen van de noodtoestand worden vastgehouden, is gestegen tot 31. Daarbij bevindt zich één vrouw. De autoriteiten, die de toestand volkomen meester zijn, ontvangen brieven met vrijwillige inlichtingen van de bevolking over de communis tische activiteit van het zich noe mende Serawaks-Indonesische be vrijdingsleger. BIJZONDER AUSTRALISCH POSTSTEMPEL. Maandag 1 September maakt de Australische luchtvaartmaatschappij „Quantas Empire Airways" de eerste vlucht op haar nieuwe lijn Sydney- Johannesburg via de Cocoseilanden en Mauritius. Dit traject wordt in drie dagen gevlogen, het oude over Noord-Afrika in zeven dagen. Poststukken, die met deze eerste vlucht worden verzonden, zullen van een speicaal stempel worden voorzien. De stukken kunnen van Sydney naar de Cocos-eilanden, Mauritius of Johannesburg worden gezonden en vandaar terug naar Sydney, Aan Nederlandse verzamelaars, die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken, wordt aangeraden zich spoe dig met familie of kennissen in Australië in verbinding te stellen. GUERILLASTRIJDERS IN NOORD-SPANJE. In de bergen bij Pamplona in Noord-Spanje zijn door de ,,guardia civil" een guerillastrijder gedood en een gevangen genomen. Vier leden van de burgerwacht hadden in een schuilplaats een man ontdekt en gearresteerd, die hen naar de verblijfplaats van vier an dere guerillastrijders leidde. Deze openden toen zij werden ontdekt, het vuur. Eén van de burgerwachten werd ernstig gewond, een guerilla strijder werd gedood, terwijl de drie anderen konden ontkomen. LANDBOUWHERVORMINGEN IN PERZIë. Premier Mossadeq vani Perzië heeft hervormingen in het pachtstelsel aangekondigd. In een lang decreet, het eerste, dat hij uitvaardigde op grond van zijn bijzondere bevoegd heden, wordt gezegd, dat het aantal van de pachters in de oogst onge veer met 20 procent zal worden ver hoogd. Landeigenaars, die tot dusver pachters en hun gezinnen kosteloos voor zich konden laten werken, moe ten deze arbeidskrachten voortaan betalen. De schatting, die tot nu toe door pachters moest worden betaald, wordt afgeschaft. Overtreders zullen worden gestraft met boeten ten be drage van tweemaal de geïnde schat ting. ZIJ KAN NIET. RONDKOMEN Fathia Hanem Foead, de jong ste zuster van ex-koning Faroek, heeft volgens in Cairo verschij nende nieuwsbladen een verho ging gevraagd van haar toelage. Zij verloor al haar prerogatie ven toen zij in 1950 met een Amerikaan in het huwelijk trad. Sinds 1946 woonde Fathi^ reeds met haar moeder, de voor malige koningin Nazli, in Cali- fornië. De kroonraad liet de be zittingen van de prinses na de huwelijksvoltrekking in beslag nemen. Sindsdien heeft zij een maandelijkse toelage van 5000 gulden ontvangen, maar korte tijd voor de abdicatie van Fa- roek verzocht, zij de kroonraad haar toelage te verhogen, daar zij onmogelijk rond kon komen. HOE HEET HET WAS IN WENEN. Het was gisteren in de Oostenrijk se hoofdstad de warmste dag sinds 1892. De temperatuur steeg tot 35.2 graden Celsius (95.36 graden Fahren heit) in de schaduw, vroeg in de mid dag. In 1892 rees de temperatuur tot 36.2 graden. Weerkundigen zeggen dat het ein- van de hittegolf nog niet in zicht is. dat zal worden gebouwd op het ter rein nabij de hefbrug. Aller aandacht was geconcentreerd op de machtige ijzeren heistelling, welke in hoogte scheen te willen wedijveren met de 42 meter hoge heftorens van de brug. Om drie minuten over half vijf was het langverwachte ogenblik aange broken. Terwijl de machine dikke stoomwolken de lucht inblies, ging de eerste paal voor het nieuwe ge bouw omhoog, om even later door zware mokerslagen naar de „zand plaat" te worden gedreven. De eer ste meters gingen gemakkelijk, doch er waren toch bijna 500 klappen voor nodig om het betonnen gevaarte van 12 meter lengte op de gewenste diep te te brengen. Het begin is er voor het lang ver wachte telefoongebouw, waardoor Boskoop in het moderne automatische telefoonverkeer kan worden opgeno men. Gemeenteraad. De raad van de ze gemeente zal Vrijdag 15 Aug. in openbare spoedvergadering bijeenko men ter behandeling van een voor stel tot het aangaan vara een geld lening. Dit houdt verband met de bouw van een laboratorium ten be hoeve van het onderzoek en de voorlichting op tuinbouwkundig ge bied, waartoe op 22 Nov. 1950 werd besloten en waarvoor nu een geld lening wordt aangeboden van 150.000.—. Met fiets tegen de muur. De 10- jarige Henk P. die in Boskoop lo geert, reed gisteren op zijn rijwiel van de hefbrug en wilde de afrit naar de Nieuwstraat af. Door de nog al flinke helling had hij een behoor lijke snelheid. Door het weigeren van de rem kon hij de bocht niet nemen en reed hij pardoes tegen de muur van een aldaar staande woning. De knaap liep daarbij verschillende ver wondingera aan het hoofd op. Hij werd bij de fam. Blonk binnenge bracht om wat op verhaal te komen, waar bleek dat de verwondingen nogal mee vielen. Het rijwiel kwam er minder goed af. De stukken lagen over de straat verspreid en wat nog aan elkaar zat was een verwrongen massa. Gezien dit laatste was de jeugdige logé er zelf dus wonder bo ven wonder goed afgekomen. HAZERSWOUDE Geboren: Pieter, z. van J. Voor winden en C. van der Dool; Robert, z. van P. A. van der Stoel en G. Wentink; Margje, d. van J. van Dorp en W. G. van Huisman. LEIDERDORP Gemeenteraad. De raad van Lei derdorp komt a.s. Zaterdag des mid dags om drie uur in openbare ver gadering bijeen ter behandeling van een agenda welke o.m. vermeldt: Aangaan van een geldlening voor reconstructie Van der Valk Bouman- weg; Aangaan van een geldlening ten behoeve van de woningbouw. Binnenbrandje. Gistermorgen, ongeveer kwart voor elf, moest op nieuw de brandweer uitrukken, dit maal voor een binnenbrandje bij de heer Van Egmond aan de Dwars- weteringkade. De brand ontstond in de keuken, waar een Butagas-appa- raat brandde. Door het dichttrekken van een deur is vermoedelijk tocht ontstaan waardoor de vlam de naaste omgeving in vlam zette. De brand kon beperkt worden tot de keuken die gedeeltelijk uitbrandde en door bewoners en buren met emmers wa ter kon worden geblust, zodat ook ditmaal de brandweer, die in vier minuten ter plaatse was, niet han delend behoefde op te treden. Dat ondanks de snelheid, waarmede de brandweer ter plaatse arriveerde de brand reeds geblust was, vond zijn oorzaak in de verkeerde brandmel ding. Doordat eerst de Leidse brand weer opgebeld was, die te kennen gaf dat de Leiderdorpse brandweer gewaarschuwd moest worden. Brandmelding. In verband met de brandmelding in bovenstaand be richt deelt de Commandant van Leiderdorpse brandweer ons mede, dat in geval van brand moet worden opgebeld nr. 30333. NIEUWKOOP Muzikaal succes. Dinsdag j.l. nan* het pl. fanfarecorps „Eensgezind' deel aan het Zang- en Muziekcon cours te Oosterhout (Gld.) en be haalde aldaar een niet onbelangrijk succes. Deelgenomen werd in de eerste af deling fanfare en men behaalde de eerste prijs met 335 punten; tevens was men de hoogste van die dag. Het succes werd tenslotte nog be kroond met een eerste prijs in de erewedstrijd. VOORHOUT De heer Th. Mens 's-Gravenhage voor het vakdiploma A schoenmaker. HILLEGOM Het kantoor van de Plantenziekten- kundige Dienst, dat aanvankelijk niet in het nieuwe Beursgebouw zou wor den gevestigd, komt daar toch. Het wordt nu zo, dat het expeditiebedrijf Copex het gehele kantoor huurt, een gedeelte daarvan zelf gaat gebruiken de P.D. het resterend gedeelte huurt. De concurrentie der televisie Het Oriënt-theater, de grootste bioscoop van Chicago, heeft zijn deu ren gesloten wegens de door de groeiende populariteit der televisie, geleden verliezen. In het afgelopen jaar hebben in Chicago zes bioscopen om deze reden hun vertoningen ge staakt. In Cleveland zijn bioscopen omgebouwd in kerken, opslagplaat sen en fabrieken. Het jaarlijkse aan tal bezoekers van de Amerikaanse bioscopen is van 60 millioen in 1950 gedaald tot 54 millioen in 1951. De strijd tegen de Moro's Twee-en-veertig vogelvrijverklaar de Moro's zyn bij gevechten op het Philippjjnse eiland Jolo met rege ringstroepen, gesteund door mari niers en tanks, om het leven geko men, aldus is in Manilla bekend ge maakt. Twee bataljons van het leger opereren tegera ongeveer 5.000 M- ro's een Mohammedaanse stam. Lucht- en vlootbombardementen zijn uitgevoerd tegen de verblijfplaatsen van de Moro's in de bossen op de Oostelijke punt van Jolo. De verlie zen van het leger zijn volgens de bekendmaking zes doden, 17 gewon den en vier vermisten. Een piloot kwam om toen zijn vliegtuig neer stortte. De Moro's worden aangevoerd door Hadji Kamlon, een verzetsleider tij dens de Japanse bezetting. Dinsdag werd de onvoorwaardelijke overgave van de bende geëist. Kort daarop werd een patrouille van het Philip- pijnse leger uit een hinderlaag aan gevallen. Gillende Moro's met auto matische wapens en krissen stortten zich op de patrouille, waarvan vier man gedood werden. Het verzet van de Moro's tegen de regering duurt reeds zes jaar. Met enige feestelijkheid en begrij pelijke trots heeft de Voetbalv. „Sizo" haar eigen sportcomplex en haar nieuw kleédhuis in gebruik genomen. Een openingswedstrijd Hillegom Schoten trok mede veel belangstel lenden. Vóór de wedstrijd nam voorz. A. de Graaf het woord. Hij dankte allen, die in hun vrije tijd belangeloos werkten voor hetgeen thans is be reikt. Namens de K.N.V.B. bracht de heer Geurts, voorz. van „Schotera" geluk wensen. Wegens verhindering van voorz. v. d. Loo sprak de heer Ver school namens V.V. Hillegom, daarbij wijzend op de prettige verstandhou ding tussen de beide voetbalvereni gingen. Namens 't bestuur van de R.K.S.V. Concordia sprak de heer W. F. van Dam. Hierna werden bloe men aangeboden. De V.V. Hillegom bood een bloemstuk aam in blauw witte kleuren. Toen rees statig de oranje-zwarte vlag van Sizo aan de mast. De inge bruikneming werd besloten met een vriendschappelijke wedstrijd Hille gomSchoten, die eindigde met 23 ten voordele van Schoten. Doorlichting der bevolking. De doorlichting der bevolking zal in No vember geschieden in het gebouw „Treslong", ingang Vosselaan. Dege nen, die voor de controle moeten te rugkomen worden dan verwacht in het Medisch Centrum aan de - Van den Endelaan. Te Den Haag slaagde de heer W. H. C. Buickx voor het rijksdiplo ma gediplomeerd schoenhersteller. KATWIJK AAN ZEE Strandfeesten. Gisteren werden de door V.V.V. georganiseerde strandfeesten voortgezet. Zoals eer gisteren was 't weer verre a an gun stig vanwege de sterke wind die op het strand en de Boulevard stond. Toch was er heel wat deelname en ook veel belangstelling. De spelen, die ook nu om 9 uur aanvingen, be stonden uit „Naar den trein" voor meisjes, Poppenkastvertoning voor allen, Kruiwagenrace voor kleuters, vlaggetjes steken, zaklopen voor jongens, touwtrekken en mastklim- men voor jongens, balonwedstrijd voor allen, tobbetje varen in de Uit watering. Des avonds de gebruike lijke lampionoptocht, waaraan door vele honderden werd deelgenomen. Een fantastisch gezicht was dit. De muziekvereniging „U.N.I." verleende hierbij haar medewerking. Voor de versierde voertuigen, die er aan deel namen, waren prijzen beschikbaar gesteld. Om half elf was het tradi tionele vuurwerk aan de Boulevard, wat ditmaal wel bij uitstek was ver zorgd. Het bestuur van V.V.V. kan in ieder geval met voldoening op haar werk terugzien. LISSE Geb.: Adriana M. en Marianne J. M., dochters van C. H. Dofferhoff en A. M. v. d. Berg; Sebastian us L., z. vB. L. Lieverse en C. M. Meeuwis- seri, Ohristina Th. M., d. v. Chr. H. v. d, Meer en E. C. J. A. Mooijekind; Johanna E., d. v. L. L. Bisschops en A. M. Berbee; Gerda, d. v. J. P. Kor- tekaas en G. W. Ouwehand; Wille- mijntje C., d. v. A. Reijerkerk en W. Barnhoorn; Alexander J. Chr., z. v. J. v. d. Wiel en W. v. d. Voort; Ca- tharina E. H., d. v. M. C. J. Sanders en M. J. P. 1' Ami; Henricus P., z. v. G. T. Does wijk en B. F. Arrachart; Isabella M. M., d. v. W. F. Hoogka mer en H. C. Hoogervorst. Ondertr.; Hubertus P. van Rijn te Voorhout en Cornelia M. Lange veld. Getr.: J. W. Boer te Roden en E. Buurman; H. W'. Dofferhoff te Den Helder en J. M. v, d. Zwet; D. P. v. Breenen te Hillegom en M. Balker- ende. Overl.: Marianus v. d. Berk, 79 jr., wed. van M. C. van Weel; Johannes Kloot, 71 jr., eschtg. van S. den Boer; Jan van Dreunen, 90 jr., wed. van K". Oostdijk. NOORD WIJKERHOUT VVSB speelde tegen Maastrichtena ren. Een combinatie van junioren en adspiranten van de WSB' speel de een voetbalwedstrijd tegen jon gens, die werkzaam zijn op de Ko ninklijke Ned. Papierfabriek in Maastricht. Deze jongens (45) zijn met 3 leiders gekampeerd aan de Duinrand. Alvorens de wedstrijd een aanvang nam sprak de scheidsrech ter, de heer Oud uit Maastricht, de spelers toe. Voordat getost werd bood de aanvoerder van het elftal uit Maastricht aan de aanvoerder van het VVSB-elftal een mooi vaan tje met afbeeldingen van de stad Maastricht aan, als herinnering aan deze wedstrijd. De wedstrijd zelf verliep op spor tieve wijze. WSB begon met een sterke tegenwind en wist het vóór de rust niet verder te brengen dan 41 in^ het voordeel van de Limburgers. Na de rust keerden de kansen. De strijd eindigde in het voordeel van VVSB 54. Jammer was het dat één van de spelers van Maastricht met een geblesseerde knie het veld moest verlaten. Het is te hopen dat zijn vacantie er niet door bedorven wordt. NOORDWIJK GOUDEN PRIESTERFEEST VAN RUSTEND DEKEN BORSBOOM. Ter gelegenheid van het gouden priesterfeest van rustend deken J. H. W. Borsboom zal in de parochie kerk van St. Jeroen morgenochtend te 9.30 een Plechtige H. Mis worden opgedragen. Van 22.30 is er ge legenheid in het Juvenaat de gouden jubilaris te feliciteren. Het feest wordt besloten met een Plechtig Lof te 3.30 uur. Gladiolenweek. Het Bloemenco- mité kan met voldoening terug zien op de gladiolenweek, die fleur aan de badplaats heeft gegeven. Vooral de Middenstand heeft haar beste been tje voorgezet door een étalagewed- strijd, waaraan 77 deelnemers heb ben deelgenomen. De uitslag van de jury, bestaande uit mevr.Belger en de heren Ketelaar en Koks, gasten uit Hotel Duinlust, is als volgt: 1. E. v. d. Werf, 2. J. v. d. Steen, 3. H. C. Admiraal, 4. Jac. Vink, 5. W. J. Kruijer, 6. fa. A. Vegt, 7. fa. Tissing, 8. N. G. Caspers, 9. P. C. v. Dam, 10. fa. Timmermans. Gevelversieringen particulieren: 1. W. J. v. Weizen, Q. v. Uffordstr., 2. A. J. Kapel, Voorstraat, 3. mevr. Ter- schuur, Hoofdstraat. Gevelversiering bedrijven: 1. Restaurant De Landbouw 2. Huis ter Duin. Straatverlichting: 1. Lindeplein van het Middenstandsactie Comité, 2. Vinkeralaan, 3. v. Panhuysstraat Oranjefeesten. De Oranjefeesten te Noordwijk-Binnen zulïen dit jaar ingezet worden op Zaterdag 30 Aug. a.s. Te 1.30 zal op het terrein aan de Nachtegaalslaan door de Fed. der Landelijke Ruitersverenigingen Kring Rijnland een groot springconcours en verdere demonstraties gegeven wor den. Te ongeveer half vier volgen de rennen voor Volbloed- en Boeren paarden. Bijeen zal dit een zeer aan trekkelijke middag worden. Op 2 en 3 Sept. 's avonds zijn er enkele Volksspelen, Donderdag 4 September zijn er de gehele dag Volksspelen. OEGSTGEEST Aan de aannemers fa. Voor- douw Hoogstraten te Oegstgeest zijn opgedragen de volgende werken. De bouw van 108 en 150 woningen onder directie gem. Woningdienst te Amsterdam en de bouw van 64 wo ningen onder directie v. d. architect van Eijck en Rietveld te Amsterdam. Voor 'n totaal bedrag van 3.81.000. SASSENHEIM Geborene Elisabeth Cornelia Ma ria, d. van A. P. C. Rotteveel en J. C. Romijn; Gusta, d. van G. Papen- drecht en J. Werkhoven; Josephina Margaretha Maria, d. van H. L; Elfe rink en J. P. Smit; Petronella Marga retha Maria, d. van L. van der Meij en A. M. Seijsener; Johannes Corne- lis, z. van J. Verbeek en J. M. De Regt; Catharina Maria Joanna, d. van Th. P. H. Buts en A. H. Stijnmara. Ondertrouwd: F. A. J. Lommerse 49 j. te Hillegom en M. Turnhout 36 j.; C. J. van Dam 20 j. en J. M. Jonkman 18 j. Overleden: C. Brussel weduwe van Bogaards 86 j. VOORSCHOTEN RAADSBESLUIT BIJ KÓN. BESLUIT VERNIETIGD. (Reeds geplaatst in onze vorige editie). Bij Kon. Besluit is vernietigd het besluit van de Ged. Staten van Zuid- Holland van 25 September 1951, hou dende goedkeuring van het besluit van de raad der gemeente Voorscho ten van 12 September 1951 tot het aangaan van een overeenkomst van geldlening met de Coöp. Ver. „Nieu we Boeren Onderlinge" G.A. geves tigd te Amsterdam, tot een bedrag van 125.000. In dit K.E. is overwogen, dat de gemiddelde looptijd van deze lening, welke maatstaf is voor de hoogst toe laatbare rentevergoeding op 13 jaar moet worden gesteld. dat in verband hiermede de over eengekomen rentevergoeding niet in overeenstemming is met de door de minister van Einnenlandse Zaken aanbevolen richtlijnen, voor de be oordeling van leningen van lagere publiekrechtelijke lichamen. ZOETERMEER DWO-nieuws. In verband met het 12H-jarig bestaan van DWO zal op Zaterdag 16 Augustus a.s. te 14.30 uur een gezellige middag worden ge organiseerd voor alle kinderen uit deze gemeente. Een poppenkast, snel tekenaar en goochelaar zullen de kinderen enkele uren gezellig bezig houden. Zo mogelijk zal de opvoe ring van de poppenkast door de geluidswagen van de heer Groen heide „kracht worden bijgezet", zo dat alle kinderen het goed kunnen horen. De toegangsprijs bedraagt 10 cent per kind. De bijeenkomst zal worden gehouden op het DWO-terrein aan de Voorweg. Zondag a.s .zullen de nederlaag wedstrijden van DWO worden voort gezet met wedstrijden tegen Excel sior '20 uit Schiedam. De aanvang van de wedstrijden is bepaald op DWO III 12 uur, DWO II 13.15 uur, DWO I 14.30 uur. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). PLAATSELIJK ONWEER. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin- tingen. Weinig verandering in temperatuur. 15 Aug.: zon op 5.24, onder 20.04; maan op en onder 17.47 ur 16 Aug.: zon op 5.25, onder 20.02; maan op 0.28 en onder 18.28 uur. Het w-eeA in Ewiojia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. temp. weer gisteren OSLO mist 19 C. STOCKHOLM zwaar bew. 22 HELSINKI zwaar bew. 21 EDINBURGH zwaar bew. 21 LONDEN mist 23 KOPENHAGEN zw. bew. 23 AMSTERDAM geheel bew. 22 ZURICH nevel 35 GENEVE onbewolkt 34 PARIJS geheel bew. 25 BORDEAUX licht bew. 32 NICE onbewolkt 27 BERLIJN licht bew. 30 FRANKFURT nevel 32 MUNCHEN onbewolkt 32 NIEUWE UITGAVEN De werkers van het elfde uur. Uitgeversmij Het Spec trum te Utrecht. In de serie Prisma-boeken van de Uitgeversmij „Het Spectrum" is een nieuw deeltje verschenen, een roman van de Schotse schrijver Bruce Mars hall, getiteld „De werkers van het elfde uur". Het is een groot stuk le vensgeschiedenis van aibbé Gaston, een priester die leeft en werkt in Parijs. In Frankrijk gaat men zeer goedmoedig met „le bon Dieu" om, wat al te vrijmoedig naar de smaak van een stijve Noorderling, en het leven en de arbeid van een abbé Gaston lijken niet veel op die van een Nederlandse geestelijke. Het boekje is daarom niet geschikt om het aan iedereen te laten lezen, maar degene, die over de gave des onder scheids beschikt, zal er een bijzonder smakelijke lectuur in vinden. Bruce Marshall weet met kostelijke ironie het moderne Parijs en de groten dezer aarde te tekenen en over de hekel te halen. Abbé Gaston zelf, de 'hoofdfiguur, is niet iemand zoals men zich een heldenfiguur zou voor stellen: hij is meer een doodgewone kapelaan en een doodgewoon mens. Hij heeft zijn eigenaardigheden, zijn onhebbelijkheden, zijn fouten zelfs en onvoorzichtigheden, maar hij heeft een warm hart onder zijn toog. Dat warme, door en door christelijk voe lende hart brengt hem in verschei dene moeilijkheden en precaire situaties, waar hij maar nauwelijks zonder grote kleerscheuren vanaf komt. Zijn priesterlijke arbeid is ogenschijnlijk maar zeer povertjes en zonder resultaat, maar later blijkt hoé veel toch nog te elfder ure op z'n pootjes terecht komt. Abbé Gas ton moge geen (held zijn, hij is een buitengewoon sympathieke persoon lijkheid; geleerd is hij niet, maar de geest van het Evangelie heeft hij begrepen. En is dat tenslotte niet het enige waar het op aankomt? De roman is met zorg en smaak in het Nederlands vei'taald. U nadert een beweegbares brug. Zwitsers bouwden een robot-mens Dit is Louis, of Sabor zoals hij officieel heet. Hij werd gebouwd door de Zwitserse technici Peter Stei^r en August Huber. Hij is in staat 24 verschil lende bewegingen te maken. Hier volgen enige van zijn prestaties: Hij kan zonder begeleiding 15 kilometer wandelen, liij kan zijn armen gebruiken en zich zowel voorwaarts als achterwaarts bewegen, spreken, zingen, vragen beantwoorden en sigaretten roken. Deze robot hier afgebeeld met ge opende borst om het mechanisme te tonen is uitgerust met een kortegolf zender en -ontvanger en werd tot dusver tentoongesteld in Weenen en in Zwitserland.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2