België verkort diensttijd Ongeluk bij afdaling in de aardkorst Al lezende in de bergen verdwenen i Onlusten braken uit in Alexandrië Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12664 Papengracht 32, Tel. 20015, A dm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p%w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 NIETS BIJZONDERS WERDENK ONS VRIJ van gebrek aan eerbied, bewondering en ge negenheid voor de Moeder Gods, wanneer wij met de beste wil van de wereld in het feest van morgen, haar feest, niets kunnen ontdekken, wat ons verbaast of buitengewoon of wonderbaar voorkomt. Waar wij ons wèl over verbazen is het feit, dat God mens geworden is. Dit feit uit de geschiedenis eenmaal kennend, en de wijze waarop het geschiedde, vinden wij het echter gewoon en nor maal, en volgens de natuur der din gen, dat het lichaam van de moeder des Heren in verheerlijkte staat aan deze aarde werd ontheven. Onze Lieve Heer was daartoe wel verplicht uit eerbied voor Zichzelf en uit eer bied voor de vrouw, die Hem het menselijk leven had geschonken. Het lichaam van de Zoon was, meer dan bij de gewone band tussen moeder en kind, het lichaam van de Moeder en het moederlijk lichaam had daar om onmiddellijk deel in de verrijze nis van de Zoon. „Uw beider licha men zijn begraven geweest" bad Germanus van Constantinopel „maar hebben het bederf niet ge kend". Het Joodse meisje Maria werd gevrijwaard, behoed voor de erfzonde van het menselijk geslacht, opdat, toen: „Hij die mij schiep, kwam rus ten in mijn tent", Hij rusten zou in een geheiligd tabernakel. Dat is de ontzaglijke, duizelingwekkende uit verkiezing en begenadiging van Ma ria, dat, zoals de engel het haar per soonlijk zeide: het Heilige, dat uit haar zou worden geboren, de Zoon des Allerhoogsten zou zijn èn Zoon van David, het aards geslacht, dus waaruit Maria was ontsproten. Ma ria heeft dat blijkt duidelijk uit het verhaal van de boodschap na enige aarzeling in deze uitverkiezing toegestemd en die lichte aarzeling is begrijpelijk, omdat de uitverkiezing huiveringwekkend heilig was. Het Joodse meisje werd, toen het zich neerboog voor haar God, opgenomen in een zeer bizondere familie-relatie tot de Allerheiligste Drievuldigheid, die bij de aanvang van het rozen kransgebed kort wordt vermeld: dochter van de Vader, moeder van de Zoon, bruid van de Geest. Toen zij haar uitverkiezing had aanvaard, mocht zij luide zingen: „Van n<u af zullen mij zalig prijzen alle geslach ten der aarde, want de Machtig; heeft grote dingen aan mij gedaan' Maar voor die zaligprijzing haar in feite gewerd, moest een „zwaard van droefheid" haar hart doorboren en ging zij Moeder van Smarten wor den, omdat zij moeder was van dé „Man van Smarten". Wij denken daar zo licht over, maar God, die zijn eni ge Zoon niet heeft gespaard om wille van het heil der mensheid, heeft ook zijn Moeder niet gespaard, opdat zij in elk opzicht deelgenoot zijn zou in de daad der Verlossing, welk haar Zoon heeft gesteld. De uitverkiezing en begenadiging van Maria, een mensenkind zoals u en ik, is een zeer bizondere geweest, maar deze bizondere begenadiging als een historisch feit aanvaardend, zien wij er niets geen bizonders, ver bazingwekkends of wonderbaarlijks in, dat Maria, na te zijn ingeslapen, met ziel en lichaam in Gods ondoor grondelijke heerlijkheid werd opge voerd. Het is eerder vanzelfsprekend en het mag dan al een bevoorrech ting zijn, het is hog maar een zeer ondergeschikt voorrecht vergeleken bij haar andere! De ten-hemel-opne- ming is namelijk, als men het pre cies bekijkt, niet anders dan eer vóór-recht, een recht, dat Maria ge niet vóór dat het alle andere mensen, die in genade leven», ook te beur' valt. Bij de voltooiing der tijden zui len alle tot kinderen Gods verloste mensen met ziel en lichaam verrijzen en voortleven in die merkwaardige staat van stoffelijkheid, welke „ver heerlijkt" wordt genoemd en welks eigenschappen wij kennen uit de hoedanigheid van het verheerlijkt lichaam van de „als eersteling" ver rezen Heer. Dat voorrecht smaakt Maria reeds, en nogmaals: wij vinden dat niets buitengewoons in haar bui tengewone uitverkiezing tot Moeder Gods. Maar wel buitengewoon moe ten we 't vinden, ons kent ons en ieder kent zichzelven eveneens tot die verheerlijking te worden uitge nodigd. „Wij biddeni U, almachtige, eeuwige God" zo gaat Christus' Kerk en Lichaam ons morgen in het gebed voor „geeft ons altijd naar het bovenaardse te streven en zo verdienen Maria's deelgenoot in heer lijkheid te worden". Maria's feest van morgen zij ons aller feest in de toe komst. Dat zij ons staag verlangen en streven verlangen naar begena diging, streven naar heiliging. Dan zullen ook wij met ziel en lichaam ten hemel worden opgenomen en ons eigen feest mogen vieren! Wat dat betreft, zullen we aan Maria gelijk zijn. De dag van morgen: niets bizon ders voor Haar, wel voor ons. In afwachting van een algemene regeling De militaire dienstplicht in België is voorlopig verkort van twee jaar tot 21 mnd. Minister-president Jean van Houtte maakte dit per communiqué bekend ..a een kabinetszitting van zes volle uren waarin de regering de mis lukte E.D.G.-conferentie van Parijs besprak. Tienduizend recruten der oud ste lichting, die thans 18 maanden onder de wapenen zijn, zullen einde Oc tober met groot verlof gaan. Het Belgische leger zal daardoor een tiende verliezen van de totale mankracht, die het aan de N.A.T.O. levert: twee vol ledig bewapende divisies en een voor driekwart uitgeruste divisie. NEDERLAND ALS VOORBEELD In beginsel blijft de diensttijd op twee jaar gehandhaafd, zo verzeker de Van Houtte, maar in afwachting van een gelijkschakeling van de diensttijd in West-Europa zullen alle Belgische reqrute.i na 21 maanden diensttijd afzwaaien. De tienduizend der eerste lichting, die door middel van relletjes van hun ontevredenheid hebben getuigd, zullen, voordat zij naar huis gaan, nog deelnemen aan de grote manoeuvres, welke voor de nazomer zijn beraamd. Het is niet mogelijk en niet rede lijk, aldus het regeringscommuniqué, Belgische jongemannen militaire ver plichtingen op te leggen, die zwaar der zijn dan die in de vijf andere landen der E.D.G. gelden. In een toe lichting op het communiqué deelde Van Houtte mede, dat zijn regering haar besluit heeft gebaseerd op de duur van de dienstplicht in Neder land, 20 maanden bij de wet, 18 maand in de praktijk. België was het eerste en enige land dat In Maart 1951 tot de twee jarige dienstplicht besloot. Op de bijeenkomsten der Europese De fensiegemeenschap hebben Belgische afgevaardigden herhaaldelijk aange drongen op het instellen van een uniforme dienstplicht voor alle lan den der gemeenschap. Nadat Neder land, Frankrijk, Luxemburg en Italië in Parijs het jongste Belgische voor stel van de hand hadden gewezen, nam de regering-Van Houtte ge bonden aan een vroegere belofte aan het volk zelf een beslissing. In het communiqué, waarin zij haar besluit bekend maakte, laat de rege ring de mogelijkheid van een her stel van de twee jarige diensttijd open. Het stuk besluit met de woor den: „De Belgische regering is van DE DIENSTPLICHT IN EUROPA zo ff I 3 I DE EUROPESE DEFENSIE GEMEENSCHAP oordeel, dat de Noord-Atlantische Raad zo spoedig mogelijk de onder linge verplichtingen der onderteke naars dient te onderzoeken." Functionarissen van het Belgische ministerie van defensie hebben ont kend, dat het leger, dat thans drie divisies omvat, tengevolge van de nieuwe maatregelen een gehele divi sie zal verliezen. Volgens het NATO- program beschikt België thans over een pantserdivisie en een infanterie divisie, beide op volle sterkte, en 'n infanteriedivisie, waarvan 75 pet. van het personeel volledig is opge leid. Ongenoegen in Londen In militare kringen te Londen is het nieuws, dat België voorlopig zijn diensttijd zal bekorten, met ongenoe gen ontvangen, aldus Reuter. Van officiële zijde is nog geen commentaar gegeven doch men neemt aan, dat het tevens andere landen zal beïnvloeden bij de vast stelling van de diensttijd en dat het invloed zal hebben op de door West- Duitsland te nemen besluiten. Reuter tekent hierbij aan, dat de Britse regering steeds bij de Navo- landen aangedrongen heeft op invoe ring van een twee jarige dienstplicht. 81 ASSISTENT VALT 40 METER DIEP Eén van de leden der expeditie- Sosijns, welke expeditie afdalingen verricht in de diepe grotten aan de Frans-Spaanse grens, heeft bij een val van een hoogte van 40 meter zijn ruggegraat gebroken. Een Frans militair vliegtuig heeft gisteravond een hoeveelheid medica menten neergelaten in het ravijn aan de Frans-Spaanse grens, als eerste hulp. Bovendien is een Paryse chi rurg in allerijl naar het ravijn on derweg. Met drie andere onderzoekers was het slachtoffer er in geslaagd op de bodem van de 505 meter diepe grot af te dalen, om daar 60 kg. lichtge vende verf in het water van een on dergrondse rivier, waarvan de loop wordt bestudeerd, te werpen, opdat waarnemers boven de grond kunnen zien. waar de rivier aan de opper vlakte van de aarde komt. OOSTDUITSE ARBEIDSDIENST De nieuwe arbeidsdienst in Oost- Duitsland zal beginnen met drie bri gades van ieder 5000 man. De man schappen zullen niet alleen met spa de en houweel uitgerust zijn, maar ook met wapens, aldus meldt het orgaan van de Amerikaanse hoge commissie „Neue Zeitung" in West- Berlijn. De recruten zullen in kampen on dergebracht worden en een opleiding krijgen voor arbeider en soldaat. Het eerste kamp komt in Pasewalk ruim 120 km. ten Noorden van Berlijn. Na deze training worden de „vrijwilli gers" ingeschakeld bij de fortenbouw langs de kust van de Oostzee. Het blad schrijft dat aan de jon gens, die zich gemeld hebben, beloofd is dat zij na een training van zes maanden in aanmerking komen voor een officiersplaats in het volksdemo- cratische politiekorps. Het verluidt dat enkele studenten geweigerd heb ben te tekenen. Als tegenmaatregel zijn onmiddellijk hun bewijzen van inschrijving aan de universiteit on geldig verklaard. De oprichting van de arbeidsdienst is drie weken geleden aangekondigd. De organisatie heet „Dienst für Deutschland". Officieel heet het dat de recruten in belangrijke industriële projecten te werk worden gesteld en voorbereid zullen worden op de strijd voor de vrede. De geheimzinnige moordzaak-Drummond De Franse commissaris Harzig, die de opperste leiding heeft in de naspeu ringen naar de moordenaai van de Britse fam. Drummond, die in de Z. Franse Alpen kampeerde heeft verteld een getuige te hebben gevonden van De vermiste Nederl. predikant Sinds vorige week Donderdag wordt in het woeste Karwendel- bergland van Oostenrijk naarstig ge zocht naar de Tubbergse predikant ds Janzen, die, zoals gemeld, vermist wordt. Ds. Janzen vertrok Donder dag voor een voetreis door de ber gen en keerde sindsdien niet terug. „onschatbare waarde" voor het on derzoek. Meer wilde hij er niet van zeggen, want dat zou het werk van de politie maar schaden. Zijn assis tent, inspecteur Sebeille, is echter minder optimistisch en ze; mismoe dig: Wij hebben in deze zaak al zo veel teleurstellingen ondervonden. De Franse politie ontvangt over de sensationele moordzaak gemiddeld vijftig brieven per dag u;t alle de len van Frankrijk en zelfs daarbui ten. Een helderziende schreef, dat zij de moordenaar had gezien ;n een ka raf water. Zij deed er een persoons beschrijving by Strijd aan het Koreaanse front te# «-r>ijiM)tr>: «W. SE lËïni. i Aan het centrale front in Korea begint de strijd weer op te leven. Bij een bombardement van de vijandelijke stellingen werden door de Verenigde strijdkrachten 21000 granaten afgevuurd. Onder dekking van artillerie en mortiergranaten trachtten communistische infanteristen de troepen van de Verenigde Naties van „Capitol Hill" te verdrijven. De aanval werd echter afgeslagen. M 56-A1 Patton-tanks van de 73ste tankbrigade van de 7e Ame rikaanse infanterie-divisie trekken door een rivier in de Chorwon Vallei om de vijand te gaan bestoken. Het slachtoffer, Marcel Loubens, was zes dagen geleden de eerste die afdaalde. Het langdurige verblijf zo diep onder de grond bezorgde hem de z.g. „grottenziekte" en zijn mak kers besloten hem naar boven te ta kelen. Nadat Loubens een twintig me ter omhoog was gehesen, ontstond een mankement aan een katrol, waarna het een half uur duurae, voor dit euvel verholpen was. Al die tyd bungelde Loubens langs de wand van de afgrond. Toen hij vervolgens weer omhoog gehesen werd, brak de ka bel, waardoor Loubens eerst 10 me ter recht omlaag stortte, op een rots blok belandde en van daar, bon kend van rotspunt tot rotspunt, weer 10 m. lager op de bodem van het ra vijn neerkwam. Men hoopt de gewonde man met een electrische lier naar boven te kunnen halen, maar dit zal zeer moei lijk zijn. Voordat het ongeluk plaats vond, ontdekte de expditie nog een tweede reusachtig gewelf, ongeveer even groot als dat, waarin zij waren af gedaald. STAKERS SLAAGS MET POLITIE „Dit is mijn laatste waarschuwing", sprak Egypte's „sterke man", generaal Naguib, gisteravond in een onverwachte radiorede naar aanleiding van he vige gevechten in Alexandrië tussen politie en stakers, waarbij ten minste zes mensen gedood en een groot aantal gewond werden. „Stakers zullen worden gestraft als verraders", voegde hij er nog dreigend aan toe. TEXTIELFABRIEK IN BRAND. De ongeregeldheden in het gebied van Alexandrië begonnen, toen 30.000 arbeiders van de grote Misr- textielfabrieken na een tweedaagse staking gistermorgen ogenschijnlijk rustig naar hun werk terugkeerden Op het codewoord „gijzelaar" ver nielden zij echter plotseling hun weeftoestellen en stichtten brand in de fabriek de grootste en modern ste van heel het Midden-Oosten. Ter stond trok de politie met een sterke macht naar het fabrieksterrein, waar het tot gevechten kwam, met enkele dodelijk getroffen slachtoffers. Korte tijd later legden enige dui zenden arbeiders van een andere fa briek in de buitenwijken van Alexandrië uit sympathie het werk neer, hetgeen eveneens leidde tot straatgevechten, waaraan zelfs een heden van het leger te pas moesten komen. Uren later patrouilleerden nog militairen en politiemannen in jeeps door het onrustige stadsdeel. Er werden 500 arrestaties verricht. Generaal Naguib richtte zijn radio boodschap tot „alle lagen van de be volking, in het bijzonder de arbei dersklasse". „Vrede en orde moeten Een lek in de aardbodem Pas Zondag kwam de vermissing aan het licht, meldt het Nieuws v. d. Dag. De directie van het hotel in Innsbruck, waar hij logeerde, stelde de politie van een en ander in ken nis, Door middel van radio en pers werd het signalement van de Tub bergse predikant verspreid. Ondanks alle nasporingen heeft men nog niets van hem vernomen. Wel heeft de Innsbruckse politie van een boerenvrouw een tip gekre gen. Deze zou de predikant hebben gezien op de weg van Reutte naar ae Frenpas, een 1200 m. hoge berg. Zy verklaarde, dat het signalement precies klopte en voegde er aan toe, dat de bewuste man alleen was en in de richting van de Fernpas wan delde. Dat was Maandagmiddag. Verder had zy gezien hoe de man in een boek liep te lezen en een „6k- tentas" op de rug droeg. Na deze melding heeft de politie in Innsbruck haar collega's in Reutte onmiddellijk gewaarschuwd. Ver scheidene politiepatrouilles zyn. de omgeving van de Fernpas aan het af zoeken, tot heden zonder resultaat. Er bestaat ernstige ongerustheid over zyn lot, vooral ook omdat 'be kend is, dat hij bijna geen mond voorraad by zich heeft. Ieder uur spuit een machtige waterstraal uit de bodem nabij de Greenrivier in Utah (Ver. Staten. Deze koudwater geiser, die gestuwd wordt door gas sen, welke zich diep in de aarde bevinden, bereikt soms een hoogte van 45 meter. tot iedere prijs gehandhaafd blyven", aldus Naguib. NIEUW BELASTINGSYSTEEM. Tegen de achtergrond van onrust maakte de regering gisteren de com plete lyst van de nieuwe tarieven de inkomstenbelasting bekend. Daaruit blijkt, dat geen belastingver hoging plaats vindt voor hen, die minder dan 1000 Egyptische ponden (ƒ11.000) per jaar verdienen. Inko mens van minder dan 120 pond zijn vrij van inkomstenbelasting. De mi nister van Financiën, Abdoel Gelil cl Amary, noemde daarbij het nieuwe schema, dat vooral bedoelt de wel- gestelden te treffen, een maatregel „om sociale rechtvaardigheid te ver werkelijken". Met name wil de re gering die ryke Egyptenarcn aan merkelijk zwaarder belasten, die gro te bedragen aan hun buitenlandse plezierreizen plachten te besteden. Met een brandende munitie-auto door Mannheim Twee leden van de Duitse myn- opruimingsdienst hebben Woensdag in Mannheim een ernstig ongeluk voorkomen toen hun auto met uit de oorlog afkomstige munitie in brand vloog. In vliegende vaart schoten zy door de hoofdstraten van Mannheim tot zij een minder drukke wijk be reikten. Zij waarschuwden voorbij gangers en trachtten met een brand- blusapparaat het vuur te doven. Ter nauwernood konden zij dekking zoe ken toen de munitie ontplofte. Een in de nabijheid geparkeerde auto werd beschadigd, doch niemand werd gewond. De oorzaak van/ de brand is onbekend. Ned. student in handen der Volkspolitie Een 23-jarige man, van wie gezegd wordt dat hij een Nederlands stu dent is, werd gistermorgen bij Wurmberg-Schanze bij Hannover door drie leden van de Oostduitse „volkspolitie" gearresteerd. Dit deel de de Westduitse politie mee. De arrestatie geschiedde 300 meter binnen de Oostduitse zóne. De stu dent zou zich in deze zóne begeven hebben om een foto te laten maken door zijn twee vrienden, die op West duits gebied bleven. De naam van de student is nog niet bekend gemaakt. Over zijn lot is nog niets bekend. WEGENS IIET FEEST VAN MARIA TEN HEMEL-OPNEMING ZAL DE DE LEIDSE COURANT MORGEN NIET VERSCHIJNEN. De Directie. JCavceCtje Een door hjet woord geslagen won de geneest zeer slecht.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1