Pech van Helsinki herhaalde zich op de 80 meter horden Hijzelendoorn werd verrast in de beslissende sprint Nederlands Bondselftal speelde een zeer slechte wedstrijd MAANDAG 11 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Olympische Revanche-wedstrijden Puck Brouwer zorgde weer voor een schitterende zege op 200 m. Toen gistei-middag tijdens de Olympische Revanche wedstrijden in het Am sterdamse stadion het nummer 80 meter horden voor dames werd aange kondigd, kon men in de enorme kuip een speld horen vallen. Maar de stil te duurde slechts kort. Op het moment, dat Fanny BlankersKoen zich naar de startblokken begaf en daar haar plaats innam naast de olympische kam pioene Shirley Strickland, brak er een oorverdovend gejuich los. Het was duidelijk, dat Nederland op deze strijd gewacht had. Maar eveneens was het duidelijk, dat Fanny voelde, wat de aanwezigen van haar verwachtten. Reeds lang voor de starter zijn schot loste, zag onze natiónale kampioene spierwit. Zij was op van de zenuwen en bij het nemen van de eerste hor den viel het op, hoe zij zich moest forceren om het Australische meisje bij te houden. En toen geschiedde het drama. Op het moment, dat het publiek een Nederlandse overwinning nog voor mogelijk hield, stiet de uitgeputte Fanny de vierde horde om en viel languit over de baan. Het was een bijzonder pijnlijk moment. Waarschijnlijk liep hier de grootste athlete, die Nederland ooit gehad heeft, haar laatste belangrijke wedstrijd en in aan wezigheid van de koninklijke familie en zestigduizend landgenoten be ëindigde zij haar athletiekloopbaan met een val, die haar buiten het klas sement bracht. En als we dan bedenken, dat deze gebeurtenis niet nodig was geweest, dan wordt de kwestie nog pijnlijker. Want tenslotte is het logisch, dat ook een kampioene over haar hoogtepunt heen komt en met de eervolle tweede plaats, die Fanny BlankersKoen zeker had kunnen halen als ze minder onder druk had gestaan, zou heel sportminnend Ne derland ongetwijfeld genoegen hebben genomen. horst Homan, kol. P. W. Scharroo, lid van het dagelijks bestuur van het I.O.C. en de bestuursleden van het N.O.C., ir. A. Paulen en kol. C. F. Pahud de Montagne trad Prins Bern- hard naar voren. De beker kon niet worden uitgereikt aan de Amster damse athlete aangezien het kleinood zich nog te Lausanne, de zetel van het I.O.C.bevond. Prins Bernhard volstond met het overhandigen van een enveloppe, waarin zich het be wijs bevond dat Fanny Blankers Koen voor het jaar 1951 in het be zit van de beker was gesteld. Saai programma De revanchewedstrijden werden begonnen met een indrukwekkende ceremonie, die een van de beste on derdelen van het programma was. Enkele minuten voor het défilé wa ren Koningin Juliana met Prins Bern hard en de drie oudste Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet op de ere tribune gearriveerd, terwijl op het zelfde moment de zon de grijze lucht, waaruit zich een alles doorwekende stortbui had ontladen, doorbrak om het stadion en alles wat zich daar binnen ging afspelen op te vrolij ken. Een kleurrijk en goed geregisseerd schouwspel ontplooide zich op de natte grasmat. Achter het muziekkorps van de maxiniers en de kapel van dfe huza ren van Boreel marcheerden vaandel dragers met de vlaggen van de Ne derlandse sportbonden het midden terrein op, gevolgd door 'een woud van vlaggen van tientallen Amster damse sportverenigingen. Naar links en rechts uitwijkend werd een brede corridor gevormd en onder geweldige bijval van de inmiddels geheel bezette tribunes verschenen in de- Marathon poort de in de bekende uniforme kle dij gestoken Nederlandse Olympische Ploeg met aan het hoofd de chef de mission, de heer K. J. J. Lotsy. Olympische prijswinnaars. Voorts kwam een aparte groep met Olympische prijswinnaars, zoals de Amerikaan Remigino, Olympisch kampioen op de 100 meter, de Ame rikaanse 4 x 100 meter damesestafet teploeg, het 4 x 100 meter-team van Jamaica en natuurlijk de Nederlandse medailleswinnaressen Puck Bx*ouwer, Geertje Wielema, Wies Linssen-Vaes- sen en Koosje van Voorn van de 4 x 100 m. vrije slag estafette en het hockey-^lftal. Deze groep nam plaats op het voor de eretribune opgestelde podium, terwijl de vlaggedragers zich in een halve cirkel rond dit plat vorm opstelden. De Olympische fanfare, welke in Helsinki elke ceremonie protroco- laire had ingeleid, weerklonk door het stadion en op hetzelfde moment trad een aantal in het wit geklede meisjes een rood-wit-blauwe sjerp om de schouders, naar voren om de Olympische prijswinnaars een kleine lauwerkrans aan te bieden. Het was een aardig idee, dat zowel door de toeschouwers als door de athleten ten zeerste werd geapprecieerd. Toen was het moment aangebro ken, waarop Fanny BlankersKoen, waarschijnlijk voor het laatst, voor het Nederlandse sportpubliek werd geëerd. Het internationaal Olympisch comité had besloten mevr. Blankers haar prestaties als haar altijd spor- verdiensten voor de sport, zowel wat haar prestaties als haar oltijd spor tieve gedrag betreft, de z.g. Taher Pasja toe te wijzen. Begeleid door de voorzitter van het N.O.C., dr. J. Lint- Het dramatische moment. Toen de 60.000 toescnouwers van de Olympische Revanchewedstrijden te Amsterdam onder de vrolijke to nen van de marinierskapel de benen even strekten, om op dp juiste wijze van de pauze te genieten, lag op de sintelbaan op baan 3 een horde omver. Niemand in het ganse stadion lette er op. Enkele ogenblikken daarvoor wa ren de blikken van de vele duizenden, die de tribunes bevolkten, gevangen geweest door het wit-zwart geverfde materiaal. Want met ontzetting had men toegezien, hoe tijdens de 80 me ter hordenloop voor dames de in de derde baan gestarte Fanny Blankers- Koen de vierde horde tegen de sin tels wierp. Shirley Strickland won de race. Slechts weinigen zullen dat laatste hebben gezien. Voordat het echter tot deze zo tra gische herhaling van Helsinki was gekomen, hadden de athletieklief- hebbers hun hart kunnen ophalen aan enkele spannende nummers, waarbij zij konden genieter van het fraaie werk van onze landgenoot Theo Saat, die op de met de Olympische kam pioen Remigino en de Brit MacDonald Bailey zeer sterk bezette 100 meter een voortreffelijke tweede plaats ver overde. De Amex'ikaan nam van de start af de leiding met daarachter Bailey. Saat en de 3x*it Ferguson. Na 80 me ter rukte Saat echter energiek naar voren en zijn streven slaagde ten vol le: Hij sloeg MacDonald Bailey op de streep. Remignio finishte als eerste in 10.6 sec., Saat en Bailey noteerden beiden 10.7 sec. en Ferguson ging als vierde over de streep in 10.8 sec. Tij den, die, gezien de door de regen zeer zacht geworden baan, met respect in de programma's genoteerd konden worden. De hieraan voorafgegane 100 meter bij de dames, waax-mee de athletiekwedstrijden werden opend, had eveneeixs een bijzonder spannend gevecht opgeleverd, waarbij Puck Brouwer ten nauwste betrak ken was. Samen met de Engelse June Foulds had zij op de eerste tientallen meters de leiding, welke echter spoe dig door Shirley Struckland werd overgenomen. Maar na 50 m. kv/am het Amerikaanse negefinnetje Mor- reau licht in gewicht, een belang rijk voordeel op deze met regen door Onze landgenote Puck Brouwer werd eerste op de 200 meter hardlopen voor dams van de Olympische revanchewedstrjjden. V.l.n.r.: mej. Johnson (Australië), tweede, Puck Brouwer (eerste) en Syvia Cheeseman (Gr. Brittannië), derde. drenkte baan sterk naar voren, liep 2 meter op haar tegenstandsters uit en slaagde er zelfs in haar voorsprong aan de eindstreep tot ongeveer 4 me ter te vergroten. Gezien dit laatste deden de tijden, welke voor mej. Morreau en de als tweede eindigende Shirley Strickland werden bekend gemaakt (resp. 11.7 sec. en 11.8 sec.) enigszirxs vreemd aan. Puck Brouwer zag zich door de Olympische hordenkampioene, zeer eervol overigens, naar de derde plaats vex-wezen. Tijd 11.9 sec. Toch een eerste prijs. Maar dat de Celebes-athlete toch ook wel zin in een le prijs had, bracht zij duidelijk op de 200 meter tot uiting. Zij was, als gewoonlijk, niet bijster snel weg, doch daarna ging het, in duel met mej. Johnson (Austr.) en de Engelse Sylvia Cheese man, in hoog tempo over de baan. 24.3 sec. wezen de horloges toen zij als eerste de finishdraad verbrak, gevolgd door mej. Johnson en Sylvia Cheeseman, die resp. op 24.4 sec. en 24.6 sec. kwamen. Bij de heren bleek Saat op de 200 meter tegen het geweld van de Ja- maicanen Mc Kenley en Laing niet be stand. Zestiende seconde verschil lag er tussen hem en winnaar Mc Ken ley, die 21.3 sec. voor zich liet af drukken. Laing volgde zijn landge noot op de voet (21.4 sec.). Shirley Stricklapd was op de 80 meter horden oppermachtig. Reeds na de tweede horde lag zij door een verschrikkelijk felle en snelle start een meter voor op Fanny Blankers Koen en het Engelse meisje Jean Desforges en hoe dichter zij de fi nish naderde hoe meer haar voor sprong toenam, Niettemin bleef onze tweede Nederlandse vertegenwoor digster op dit nummer, Wil Lust, uit stekend volgen en fraai wist de Zaan- damse in 11.6 sec. op de tweede plaats beslag te leggen achter Shirley Strickland, die 11.- sec. noteerde. Jean Desforges werd derde in 11.8 sec Hoe juist de toekenning van de coupe „Taher Pasja" aan Fanny Blankers—Koen, waarover wij el der reeds schreven, wel geweest is werd na afloop van de race nog eens duidelijk onderstreept. Ondanks de grote tegenslag, die Fanny in „haar" nummer thans opnieuw te- verwerken had gekregen was zij een van de eerste die Shirley Strickland en Willy Lust met haar succes kwam fe liciteren. Kampioen bleef weg. De 110 meter horden had door het wegblijven van de Olympische kam pioen Harrison Dillard er moesten helaas xneer prominente figuren van de deelnemerslijst worden geschrapt aanzinelijk aan aantrekkelijkheid ingeboet. Nu was de zege voor de Amerikaan Barnard, die 14.3 sec. no dig had gevolgd door Parker (G.B.) in 14 9 sec. Arthur Wint, ingeschreven op de 800 meter, was er wel. Kennelijk had de man uit Jamaica echter meer zijn gedachten bij een vacantie-uitstapje, want zijn lopen demonstreerde wel een grote souplesse, maar getuigde allerminst van lust om veel strijd te leveren. De Amerikanen Pearman en Bar- res vochten nu maar om de eer, wel- In het Olympisch stadion te Amsterdam zijn Zondag de revanchewedstrijden van de Olympische spelen ge houden, welke georganiseerd waren door het N.O.C. en Het Nederlandse Sportpark ter gelegenheid van hun 40-jarig bestaan. Door een erehaag, bestaande uit vlagdra gers met hun banieren marcheren de deelnemers het stadion binnen. ke eerstgenoemde tenslotte in 1 min. 52 6 naar zich toe wist te halen. Bar nes tweede in 1 min. 53.en Wint op de derde plaats in 1 min. 54.1. En daar op de 40) meter Mc Kenley eveneens verstek liet gaan, kwam ook h:er de overwinning betrekkelijk ge makkelijk in handen van ae wereld recordhouder en Olympische kam pioen, George Rhoden. De lang en fors gebouwde Jamaicaan veroverde i.i 47.9 sec. de eerste plaats, waarna Pearman in 48.6 sec. en de Engels man Dick in 49.7 sec. d'. eindstreep passeerden Gaston Reiff wenste de nax*e ber innering aan Helsinki op de 5O0U meter stapte hij toen immeis de baan u5t volledig uit te wissen. De ge legenheid, die de 1500 xreter hem daartoe schonk greep lx ij rnet beioe handen aan. De Amerikaan Montez ram de kop, die eclitex spoedig door Reiff uerd overgenomen. Niet la ig daarna liep hij van Montez en de En gelsman Seaman v/eg en m 3 min. 58 ■sec. arriveerde hij als eerste aan het eindpunt Het was een zege, die ge n enV.c. ogenblik in gevaar was ge weest. Ashenfeller, als no. 1 op de 3000 meter steeple chase te Helsinki uit de bus gekomen, gaf blijk ook op de 3000 meter zonder hindernissen wat te presteren In 8 min. 41.6, sec. werd hij winnaar, op 7.2 sec. gevolgd door Law (G.B.). De ploeg van de Verenigde Staten (Faggs, Morreau, Hardy, Jones) be hoefde niet zo erg veel energie op te brengen om de 4 x 100 meter estafet te in de wacht te slepen. Dat de Ame rikaanse meisjes in 46.9 sec. eerste werden, was niet zo verwonderlijk, dat Gr. Brittannië in 47.7 sec. op de tweede plaats kwam, ook niet, en dat de Nederlandse ploeg derde werd door niet vlekkeloos wissels eveneens weinig opzien. De Amerikaan Mattos tenslotte liet in een demonstratie zien, hoe ver hii het bij het polsstokhoogspringen heeft gebracht. Beheerst had hij daarmee /.ijn persoonlijk record, dat op 4.44 meter stond, met 3 cm. ver beterd. Weinig aantrekkelijk, hoewel niet zonder spanning, was het wielrennen. In de eerste rit van de sprintwea- strijd tussen onze landgenoot Hijze lendoorn, de Engelsman Peacock en de zilveren medaille-winnaar, de Australiër Cox zette Hijzelendoorn de sprint te vroeg in. Met Peacock aan zijn wiel en Cox er vlak achter ging hij de laatste bocht, op kop rxj- dend, in en tot 3 meter voor de fi nish bleef hij voor. Toen kwam Pea cock naast hem en met een paar forse rukken aan zijn stuur schoot de En gelsman hem voorbij om met band- FAUSTO COPPI BEDACHT ZICH Tijdens een telefonisch inter view, dat de „Corriere Dello Sport" had met Fausto Coppi heeft de renner verklaard, dat hij de wedstrijdsport niet zal op geven. Zoals bekend kwam Coppi Donderdag j.l. tijdens een koppelwedstrijd op de baan te Perpignan ten val, waarbij hij zijn linkerschouderblad brak en zijn sleutelbeen verwondde. Kort na deze val verklaarde de „cam- pionissimo", dat hij de wieler sport voorgoed zou opgeven. Coppi verontschuldigde zioh met de woorden, dat hij vlak na de val zo terneergeslagen was, dat hij er voorgoed mee wilde ophouden. „Maar het is niet ge makkelijk de sport vaarwel te zeggen, na alle bewijzen van deelneming en grote bezorgdheid, die ik gekregen heb zowel uit Frankrijk als uit Italië. Hetgeen ook wil zeggen, dat men „zwak heid van mijn zijde niet toestaat." dikte te winnen. In de tweede rit la gen de rennei's bij de 200 m.-streep in dezelfde positie, maar nu hand haafde Hijzelendoorn zich, laag dooi de bocht rijdend. Peacock werd twee de, zodat de derde rit de beslissing moest brengen. Hijzelendoorn liet zich reeds op het rechte einde voor de laatste bocht verrassen. Cox drong hem naar boven zodat Peacock in eens binnendoor kon schieten. Met ruime voorsprong ging hij op de eindstreep af. Hijzelendoorn spande al zijn krachten in maar verder dan op een half wiel naast de Engelsman kwam hij niet. Peacock won de rit en daarmee de sprintwedstrijd voor onze landgenoot en Cox, die in alle drie de ritten de derde plaats had bezet. Van de aangekondigde ploegenach- tervolging tussen Nederland en En geland kon niets komen, aangezien de Engelsen verstek lieten gaan. De ach tervolging tussen een Nederlandse a- ploeg met Plantaz, de Groot, Voor- ting en van 't Hof en een b-ploeg le verde een ruime overwinning op voor het a-team, dat de 4 km. aflegde in 5 min. 05.0 sec. VAN VLIET WINT GROTE PRIJS DEENSE WIELERBOND. Op de Ordrup baan heeft Arie van Vliet voor de vijfde maal de Grote Prijs van de Deense Wielerbond ge wonnen. In het eindklassement werd hij eer ste met 5 pnt., voor Patterson (Austr.) 6 pnt. en Derksen (Ned.) 7 pnt. VOGRTING WON TE DEN BOSCH- Te Den Bosch werd een wegwed- stxijd voor profs gehouden over een afstand van 150 km. De uitslag luid de: 1. G. Voorting (Haarlem) 3 uur 42 min. 59 sec.; 2. Van Oers (Lange- weg) 3 uur 43 min. 49 sec.; 3. Van Est (St. Willebrord) z.t.; 4. Gunst (Putten, N. Br.) z.t.; 5. Schoenma kers (Eindhoven) z.t.; 6. Suykerbuyk (Breda) z.t.; 7. Roks (Sprundel) z.t Wie met het beeld van de Olym pische voetbalfinale voor ogen de wedstrijd Nederlands Bondselftal Egypte heeft aanschouwd, moet thans wel tot de conclusie zijn gekomen, dat wdj in internationaal voetbalver band beland zijn op een peil, dat ons op de onderste sporten van de voet balladder klasseert. Want Egypte, een land dat als voet balnatie pas komt kijken, is waarlijk geen tegenstander om hoog tegen op te zien. Voeg daarbij dat, indien de Egyptische voorhoede niet enige zeer gemakkelijke kansen had gemist, de bondsploeg waarschijnlijk een neder laag met twee punten verschil had geleden. Er school waarheid in de opmerking, die wij op de tribunes hoorden, dat het Nederlands voetbal- peil in verhouding met dat van de meeste landen, niveau van het par tijtje kantoorvoetbal gaat benaderen. De man in de Nederlandse ploeg, die boven de middelbaat uitstak, was stopperspil Hendriks, die door uit stekend kopwerk vele aanvallen on derbrak. Daarnaast moet doelman Kraak genoemd worden, die na rust door tijdig uitlopen enige kansen voor de Egyptenaren teniet deed. En stond hij al eens in geslagen positie, hetgeen enige malen geschiedde, het schieten van de Egyptenaren was dermate slecht, dat zij het slechts tot één doelpunt konden brengen. De Egyptische aanvallen liepen dood in te kort spel. De Nederlan ders zochten het veelal in de lange passes, doch het plaatsen was hierbij dermate onnauwkeurig, dat de tegen partij zich steeds kon herstellen. In de voorhoede was Bennaars nog de beste man, doch zijn dribbels waren veelal net niet nauwkeurig genoeg om veel effect te sorteren. Overigens was de Dosko-man vrijwel de enige die het met een schot probeerde en in de laatste minuten van de strijd had hij daarmee bijna succes, toen hij een harde schuiver op keeper Hemi- da afvuurde. Deze uitstekende doel man kon echteT de bal nog juist lang uit vallende met een hand bereiken en het schot tot een hoekschop ver werken. Gebrek aan techniek speelden de Nederlanders vele malen parten en in duels moesten zij ook veelal de vlag strijken voor de snellere Egyp tenaren, die individueel beter waren dan hun tegenstanders. In de middenlinie is Biesbrouck geen schaduw meer van de man die hij enige jaren geleden was en ook Wiertz spelde geenszins een brillan- te partij. Van der Kuil, die aardig werk deed, was de maker van het Nederlandse doelpunt, dat het gevolg was van een van de sporadische goede aanvallen van de bondsploeg. Na ongeveer een half uur kreeg hij, na een combina tie met Clavan, Mommers en Van Roessel de bal schuin voor het doel toegespeeld en zijn harde schpiver bracht het eerste punt op het sco- ringsbord. Nog voor de thee maakte Egypte gelijk. Na rust is het voor een groot deel een strijd geworden tussen de Ne derlandse verdediging en de aardig, maar ongevaarlijk combinerend Egyp tische voorhoede waarbij de bonds ploeg vele malen met succes het wa pen van buiten-pel toepaste. Vooral midvoor Mekkawi werd daarvan di verse malen het slachtoffer. Had scheidsrechter Schippers niet einge overtredingen in het Neder landse strafschopgebied ongestraft laten passeren, wellicht was er dan misschien een Eg, ptische schutter ge weest die uit een strafschop had kun nen scoren. Nu bleef het een 1—1 ge lijk spel, waarvoor de Egyptenaren van het publiek een hartelijk applaus kregen. Sport in 't kort De Italiaan Ascari heeft met zijn Ferrari de Grote Prijs van Frankrijk gewonnen. Zijn landgenoot Farina werd tweede en de Fransman Bebra bezette de derde plaats. Tijdens de zwemwedstrijd Frank rijkJapan heeft de Fransman Boi- teux kans gezien om de sterke Hiro- noshin Furuhashi op de 400 meter vrije slag te verslaan in de mooie tijd van 4.41.7. De hockey ploeg van Pakistan heeft in Duitsland een verrassende 10 nederlaag geleden tegen een versterkte ploeg van Duisburg. De ruststand was 00. Tijdens de nationale tenniskam pioenschappen in Amerika heeft Do- ris Hart de Wimbledon-kampioene „Little Mo" een uitgesproken neder laag toegebracht. Het wonderkind kwam er amper aan te pas. In Den Helder is Zaterdag de Havenmarsdiep-wedstrijd gehouden. De afstand was 3J4 km. Bij de heren won Seeman van D.J.K. uit Amster dam en bij de dames arriveerde Geertje Wielema van de Robben als eerste. In de finale om de Davis Cup hebben de Amerikanen de beslissen de 30 voorsprong op Canada weten te verkrijgen. De Amerikaanse ploeg zal nu uitkomen tegen de winnaar van de wedstrijd tussen de Europese en Aziatische zone, respectievelijk Italië en India. Het titelgevecht tussen de bok sers Maxim en Turpïn is voorlopig van de baan. De financiële eisen van Maxim waren zo hoog, dat de goed koopste plaats bij de bokwedstrijd 350,zou moeten kosten, om er uit te komen. De drielandenwedstrijd roeien tussen West-Duitsland, Oostenrijk en Zuid-Slavië is door de Zuid Slaven gewonnen. De wedstrijd werd in Essen gehouden. Te Zwolle werd de beslissings wedstrijd om het clubkampioenschap Dammen van Nederland gespeeld tus sen RDG (Den Haag) en DCL (Leeu warden). De wedstrijd eindigde in de voorlopige stand: 108 in het voor deel van RDG. Een partij zal door arbitrage beslist worden. De voetbalwedstrijd NederlandEgypte is in een 11 gelijk spel geëin digd. Doelman Kraak kan niet verhinderen, dat de Egyptenaren de gelijk maker in het net werken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6