S)e ftzidóeSou/tcmt Gezagsorgaan van plan Schuman is geïnstalleerd Plechtige zitting in Luxemburg Staking in België was niet algemeen Vliegende schotels klaar terwijl u wacht Eva Peron naar hoofd kwartier Vakverbond De moord op de Drummonds Jiavceitje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN mAAivuAO li AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12661 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.47 p. w., f 2p. mnd., 1 6— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Tclelocntjes f 1.50 Onafhankelijk van elke regering De Europese kolen- en staalgemeenschap is gisteren van stapel gelopen met de installatie te Luxemburg van het uit negen leden bestaande hoge gezagsorgaan. In zijn installatierede zeide de voorzitter van de hoge autori teit, de Fransman Jean Monnet, dat voor het eerst in de geschiedenis de traditionele betrekkingen tussen de staten een ingrijpend hervorming on dergaan. Thans hebben de zes parlementen der deelnemende landen na rijp beraad en met grote meerderheden besloten de eerste Europese ge meenschap in het leven te roepen, die een deel van de nationale souverei- niteiten samenbrengt en ze aan het gemeenschappelijk belang onder werpt. Binnen de haar door het verdrag gestelde grenzen toch heeft de hoge autoriteit volmacht ontvangen in volledige onafhankelijkheid besluiten te nemen, die onmiddellijk uitvoerbaar zijn op hun gezamenlijk grondgebied. De EUROPEES ORGAAN. zaal van het Luxemburgse stadhuis, waar de installatieplechtig heid plaats had. was fraai met witte rozen versierd. Achter de tafel, waar aan de leden van het hoge gezags orgaan waren gezeten, hing een le vensgroot schilderij van de Luxem burgse groothertogin. Links en rechts hingen de vlaggen der zes leden- staten. De leden van de hoge autoriteit zijn: voorzitter Jean Monnet (Frank rijk), eerste ondervoorzitter Franz Etzel (West-Duitsland), tweede on dervoorzitter Albert Coppé (België), leden: Leon Daum (Frankrijk), Paul Finet (België), de vertegenwoordiger der Europese vakbonden, Enzo Giac- chero (Italië), Heinz Pothof f Yest- Duitsland), D. P. Spierenburg (Ne derland) en Albert Wehrer (Luxem burg). „De leden van de Assemblée zijn niet aan een internationaal mandaat gebonden en zij stemmen vrij en hoofdelijk, dus niet als nationale groep," aldus Monnet in zijn openings rede. „Elk hunner vertegenwoordigt niet zijn land maar de gehele ge meenschap. Deze Assemblée zal con trole uitoefenen op het beleid van het hoge gezagsorgaan en zij is de eerste Europese Assemblée, die met souvereine macht bekleed is. Tegen de besluiten van de hoge autoriteit kan men in beroep gaan bij 'n rechts instantie. Niet de nationale rechters zullen over een dergelijk beroep oordelen, doch een Europees Hof van Justitie. Een voortdurend contact zal echter blyven bestaan tussen de hoge auto riteit en de regeringen. Hiertoe is een raad van ministers in het leven ge- roe :en. Deze zal niet een soort voog dij uitoefenen, doch heeft tot taak te verzekeren dat de politiek der hoge autoriteit en die der verschillende leden-staten met elkaar in harmonie zijn. Jean Monnet deelde vervolgens mee, dat over enkele maanden kolen en staal zioh geen grenzen meer ge steld zullen zien binnen de gemeen schap. Zij zullen iedere koper op de- Mossadeq stuit op tegenstand Mossadeq ondervindt tegenstand bij zijn pogingen om als eerste-mi- nister dictatoriale volmachten te krij gen. De Majlis (Tweede Kamer) heeft er geen bezwaar tegen gemaakt, maar in de senaat hebben drie leden de moed gehad om openlijk met hun critiek naar voren te komen. Een van hen, Mossadeqs schoon zoon Daftari, herinnerde eraan, dat Mossadeq zelf zich twintig jaar gele den had verzet, toen de toenmalige justitie zich speciale bevoegdheden trachte aan te matigen. Wat is het verschil met nu? zo vroeg hij. Lessani, een andere senator, gaf ronduit te kennen: Mossadeqs eisen zouden de grondwet om hals bren gen. Ik weet, dat het gevaarlijk is om zo iets te zeggen, maar ik moet het toch doen. De senaat had verleden week be sloten een afvaardiging van tien man naar Mossadeqs woning te zenden om wijzigingen in Mossadeqs eisen te be spreken. Gezien zijn ouderdom en zijn zwakke gestel, wilde men de pre mier niet in de senaat laten ver schijnen, maar zelf naar hem toe gaan. De bespreking is gisteravond gehouden. Er is niets over bekend ge maakt, maar naar verluidt heeft Mos sadeq de wijzigingen, welke de se naat voorstelde, vierkant van de hand gewezen. Mossadeq krijgt zijn zin. Naar thans wordt meegedeeld heeft de Perzische Senaat premier Mossa deq Maandag met 26 tegen 4 stem- men de volledige bevoegdheden, die de Portugese stap de spanning aan de hij gevraagd had, verleend. 'grens in hoge mate verminderd. In Februari verkiezingen in Egypte Het hoofdkwartier van> generaal Mohamed Naguib, opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten, heeft Maandag medegedeeld, dat in Fe bruari algemene verkiezingen voor een nieuw parlement worden gehou den. In de verklaring wordt gezgd, dat hiertoe in overeenstemming met pre mier Aly Maher is besloten. De re gering, de bestuursorganen en de po litieke partijen zouden hierdoor tijd genoeg hebben om haar zuivering te voltooien ter verzekering van de po litieke stabiliteit in een gezond par lementair leven, aldus de verklaring. Tevens wordt gezegd, dat de strijd krachten de regering dringend een serie nieuwe wetgevende maatrege len gevraagd hebben: 1. Beperking van het grootgrondbe zit. 2. Verbetering van het lot der arme boeren. 3. Ontwikkeling van de industrie om de levensstandaard in- het gehele land te verhogen. 4. Geen indirecte belastingen, wel ke de lasten voor de armen vergro ten. ONTSPANNING IN MACAO Portugese koloniale troepen te Ma- cao hebben gisteren hun prikkel draadversperringen aan de grens van communistisch China opgeruimd en hun posities ongeveer 50 meter te ruggeschoven. Deze terugtocht kwam, nadat Za terdag tussen vertegenwoordigers van Macao en China besprekingen zijn gehouden, die ten doel hebben de kwestie van de grensincidenten, die óp 26 Juli begonnen, te regelen. Men poogt nu d<- land- en zeever bindingen tussen Macao en rood-Chi na weer te heropenen, maar tot nu toe is dit nog niet gebeurd. Wel heeft zelfde voorwaarden ter beschikking staan. Het verdrag de eerste Europese antitrustwet geeft ons de bevoegd heid kartels te ontbinden, productie beperkende practijken te verbieden elke buitensporige economische machtsconcentratie te vertiinderen. Aldus zal onder een stelsel van ge zonde concurrentie de kolen- en staalproductie .waarlijk ten dienste komen van de verbruikers. Er zal bijzondere aandacht worden geschon ken aan een verbetering der levens omstandigheden en arbeidsvoorwaar den der werknemers. Het gezagsorgaan zal contact tot stand brengen met de regeringen, ar beiders, verbruikers en handelaren". De bouw van het huis-Europa, ;zo besloot Jean Monnet zijn toespraak, duldt thans geen verder uitstel meer. Bij de aanvaarding van hun benoe ming tot lid van het hoge gezags orgaan zijn de leden de volgende plechtige verbintenis aangegaan. „Wij zullen ons ambt uitoefenen in volledige onafhankelijkheid, in het algemeen belang van de gemeen schap. Bij de vervulling van onze plicht zullen wij geen instructies vragen noch aanvaarden van enige regering of enig lichaam en wij zul len ons onthouden van iedere han deling, welke onverenigbaar is met de supra-nationale aard van ons ambt. Wi nemen akte van de ver bintenis, aangegaan door de staten leden, volgens welke zij dit supra nationale karakter zullen eerbiedigen en niet zullen trachten ons te beïi vloeden bij de uitoefening van onze taak." De gearresteerden in Indonesië Weldra vrijlating? In verband met artikelen in de Ne derlandse pers over de Nederlandse gearresteerden in Indonesië verklaar de de procureur-generaal te Djakar ta desgevraagd aan Antara, dat het hoofd van het parket redenen heett om niet te veel inlichtingen te strekken, juist op het moment, dat wij voor de laatste phase staan van de afdoening van de affaire-Wester ling en de APRA. Het belang van het onderzoek laat dit niet toe. Op het ogenblik zijn de verdach ten Burge'- Van Onselen, Haasjes en Hooper in rijheid gesteld en de ko mende dagen zal mogelijk de invrij heidstelling van de andere aangehou denen volgen, in afwachting van een gerechtelijke vervolging, welke thans in overweging is. Verder werd verklaard, dat men In het stadhuis te Luxemburg is Zondag het hoge ge zagsorgaan van de Europese Steenkolen- en Staalge meenschap officieel geïnstalleerd. Van rechts naar links: do heren D. P. Spierenburg (Nederland), A. Cop- pe (België) 2de vice-president, J. Monent (Frankrijk) president, F. Etzel (West-Duitsl.) Ie vice-president, E. Giachhcro (Italië), L. Daum (Frankrijk) en P. C. E. Finet (België). NAAR DE ARK VAN NOë Een Franse expeditie is Zaterdag ochtend begonnen met de bestijging van de berg Ararat in Turkije, op welles top, naar de bijbel vermeldt, de ark van Noë na de zondvloed is gestrand. De expeditie wordt verge zeld door een afdeling bergtroepen van het Turkse leger. Men verwacht, dat de bestijging meer dan normale moeilijkheden zal opleveren, daar er dit jaar aanzienlijk meer.sneeuw is gevallen dan in vorige jaren. Uit in de afgelopen dertig jaar verrichte waarnemingen van de berg Ararat is gebleken dat zich, op on geveer 1200 meter van de top, een massa bevindt, die de vorm van een schip heeft. Deze massa moet zich op de oever van een meer bevinden en zy zou in het ijs zijn vastgevroren. souvereiniteitsoverdracht aan Indo nesië zich niet konden neerleggen bij dit feit en mogelijk de hoop koester den hoe gering ook om de ge zonde ontwikkeling van een door hen niet gewenste staat tegen te gaan of te belemmeren. Het hoofd van het parket zal, met inachtneming van tactische, techni sche, psychologische en politieke begrip moest hebben van de gevoe- I overwegingen mogelijk niet tot .ver lens en de geest van hen, die na de volging overgaan. Regendemonstratie in Brussel In België was alles gisteren weer rustig, nadat de door de socialistische vakbeweging geproclameerde staking van 24 uur tegen de tweejarige diensttijd op Zaterdag zonder inciden ten was verlopen. De staking was verre van algemeen en concentreerde zich op de metaalindustrie en de mij nen in het Waalse land. Te Brussel trokken ongeveer twin tigduizend door de regen doorweekte betogers door de straten. Volgens de politie hadden verscheidene bekende communisten zich onder de demon- De Amerikaanse natuurkundige Noel W. Scott heeft in zijn laborato rium in het fort Belvoir in Virginia proeven genomen, die werden bijge woond door officieren van de tech nische legerdiensten. Hierbij werd in een glazen klok met constante druk lucht in steeds grotere hoeveelheden toegelaten tor dat een tevoren vastgestelde hoeveel heid bereikt was. Vervolgens werd een bepaalde la ding statische electriciteit aange voerd, waarna de hoeveelheid inge brachte lucht en de spanning werden verminderd. Daarna traden verschijn selen op, die overeenkwamen met de beschrijvingen van de „vliegende schotels". Noel Scott is van mening, dat de door hem in zijn laboratorium ver kregen „schotels" miniaturen zijn van die, welke door piloten van vlieg. tuigen en waarnemers op vele plaat sen van het land werden gezien. Andere geleerden zijn het echter niet met hem eens. Zo verklaarde prof. Ray Wait, van de Carnegie- stichting te Washington, dat deze proeven niets verklaren. De omstan digheden in de glazen klokken zijn n.L niet dezelfde als op de grote hoogten, waar de schotels te zien wa ren. stranten gemengd. De socialistische vakbondsleider André Renard zei op een massabij eenkomst, dat zijn partij niet tegen de internationale militaire verplich tingen van België was gekant, maar niet zou kunnen aanvaarden, als zij sociaal onrecht tengevolge zouden hebben. Volgens het socialistisch partijor gaan Le Peuple hebben tijdens de ka binetsraad aan de vooravond van de staking verscheidene ministers ge wezen op de politieke spanning die de laatste weken is ontstaan door het uitblijven van ee beslissing over de duur van de militaire diensttijd. De ontevredenheid der recruten zou vooral veroorzaakt zijn door de on zekerheid waarin zij verkeren. De Belgische afgevaardigden op de komende besprekingen te Parijs zou den op een gelijke diensttijd in de bij de Europese defensiegemeenschap aangesloten landen aandringen, en voorstellen deze op twintig maanden te brengen. Manus Amerikaanse basis Australië heeft de Verenigde Sta ten uitgenodigd gebruik te maken vande zee- en luchtbases op het eiland Manus één van de Admira liteitseilanden, ten Noorden van Nieuw-Guinea die Amerika tij dens de oorlog heeft gebouwd, aldus heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey na zijn terugkomst van de conferen tie te Honoloeloe verklaard. Casey zei, dat Australië thans veel geld besteedde om Manus weer in de toestand van tijdens de oorlog te brengen, maar reeds nu was het eiland „geheel geschikt om voor oor logsschepen en vliegtuigen als basis te dienen". Het eiland Manus werd indertijd door de Japanners bezet, doch in 1944 door strijdkrachten van generaal Mac Arthur heroverd. In zes maan den maakten de Amerikanen er een grote basis van-, met uitgebreide wer ven, drijvende dokken en vier grote vliegvelden. Totdat mausoleum is voltooid Reusachtige menigten stonden gisteren opnieuw langs dc brede Avenida de Mayo in Buenos Aires geschaard om het stoffelijk overschot van Eva Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, met pracht en praal te zien overbrengen van het gebouw van het Argentijnse Congres (waar het Za terdag was gebracht) naar het hoofdkwartier van het Algemene Vakver bond (CGT), waar het zal rusten tot het mausoleum in het hart van de hoofdstad voltooid zal zijn. Ongeveer twee millioen mannen, vrouwen en kinderen hebben de laatste eer aan hun heldin bewezen, toen zij veertien dagen lang opgebaard lag in het ministerie van Arbeid en gisteren door de stad werd getrokken op een affuit. DE HOOGST EER. Argentinië bewees Eva Peron de hoogste eer, welke het land kent. Pre sident Peron, de leden van het Con gres, diplomaten en de gewapende strijdkrachten verenigden zich in een eerbetoon zonder weerga met de be langrijkste van mevrouw Peron's or ganisaties. de CGT en de Eva Peron- stichting. Bij de baar op het bordes van het Nationale Congres werden lijkreden gehouden ten overstaan van een zorgvuldig uitgekozen groep van hoogste autoriteiten en leden van Eva Peron's familie. De eerste lijkrede hield de Italiaan se ambassadeur Giustino Arpesani, deken van het corps diplomatique bij afwezigheid van de pauselijke nunitus. De belangrijkste rede hield de minister van Binnenlandse Zaken Borlenghi, tevens een vakbondslei der. Alle sprekers wedijverden in lof tuitingen aan de overledene. Demonstraties in La Plata. In de hoofdstad van de Argentijnl In de hoofstad van de Argentijn- dag omgedoopt is in „Eva Peron", is het Vrijdag tot studentenrelletjes ge komen, waarbij de politie gebruik heeft gemaakt van traangasbommen, om de studenten uiteen te drijven. De relletjes begonnen, nadat het rouwfloers aan de ingang van het studentenrestaurant van een hoge school door een onbekende ver scheurd was. De rector gelastte daarop, dat de studenten slechts in rouw het restau rant mochten betreden. Uit protest bleven de meesten toen weg en hiel- TALAL TREEDT VANDAAG AF Koning Talal van Jordanië zal, naar men te Beiroet verwacht, heden afstand van de troon doen. Zijn 17- jarige zoon Hoessein zou tot koning worden uitgeroepen. De regentschapsraad, die sinds Ju ni voor de koning optreedt, heeft voor vandaag de Nationale Vergade ring in bijzondere zitting bijeengeroe pen. De Vergadering zou worden ge vraagd, de toestand, die ten gevolge van de ziekte van de koning is ont staan, te bestuderen. De 43-jarige vorst lijdt aan een ge spleten geest. In Juni werd gemeld, dat het kabinet, aan de hand van me dische rapporten uit Parijs en Lau sanne, waar de koning werd behan deld, tot de slotsom was gekomen, dat Talal nooit meer in staat zou zijn te regeren. Koningin Zain zal zich vandaag in haar hotel te Lausanne bevinden als de uitslag van de zitting der Natio nale Vergadering bekend gemaakt wordt. Zij verblijft met haar kinderen de 17-jarige kroonprins, de 12-ja- rige Mohammed, de r jarige Hassan en een prinsesje, dat slechts enkele maanden oud is, in Zwitserland. den demonstraties. Studenten van een andere hogeschool voegden zich bij hen. RODE STOKERIJ OP BORNEO Het bestuur van Serawak (Borneo) heeft de noodtoestand in het gebied van Koetsjing afgekondigd. De poli tie zoekt naar opstandelingen, die een politieman gedood hebben cn twee gewond. Dc vier daders, van wie raar men aanneemt één een vrouw is, ont kwamen met achterlating van een hoeveelheid communistische pam fletten. Dit, aldus Reuters, is het eerste te ken van communistische activiteit op Borneo: De vier opstandelingen ont kwamen in het oerwoud. Een Britse functionaris te Singa pore heeft verklaard, dat de gebeur tenissen in Serawak mogelijk „ge wone roverij" betreffen. Het was echter mogelijk, dat iets dergelijks als op Malakka gebeurt. Een andere functianaris zeide, dat tot nu toe r.iets bekend was van com- ministische agitatie. „Het zou echter te ver gaan te veronderstellen, dat dz communisten geen agenten in Sera wak hebben". Bevolking zwijgzaam Een detective der Franse politie, die deelneemt aan de nasporingen naar de moordenaar(s) van de fami lie Drummond, verklaarde Zaterdag te Peyruis (Zuid-Frankrijk) dat de inwonenden van de streek, waar de drievoudige moord is gepleegd, een zwijgzaam volkje zijn, dat de politie niet wil helpen. HU beklaagde zich er over, dat de politie van degenen, die zij in verband met de zaak had ondervraagd, lijdelijk verzet onder vonden had. Hun lippen leken wel verzegeld, zei hij. Dc politie is er van overtuigd, dat de moordenaar uit de streek, waar de drievoudige moord is gepleegd, afkomstig is. Het kan niet lang meer duren, maar de politie zal hen? vinden, zegt rren. Gustave Dominici, de 32-jarige landbouwer die dc slachtoffers heeft ontdekt, lijdt aan een zenuwinstor ting, tengevolge van dc langdurige verhoren, die hem in verband met de zaak zijn afgenomen. Zijn vader deelde mee, dat Gustave van plan is zijn boerderij te verkopen, wanneer het onderzoek achter de rug is. Boven een slagveld vliegen altijd aasgieren rond.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1