Coppi zegt de wielersport vaarwel VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Besluit genomen na een ernstige val Tijdens een koppel wedstrijd op de baan te Perpignan is Fausto Coppi, winnaar van de Tour de Franse 19515, bij een botsing met de Spanjaard Bernardo Ruiz ten val gekomen in dezelfde bocht waar twee jaar gele den de Franse wielrenner Jacques Dupont ernstig gewond werd. Coppi brak hierbij zijn linker schouderblad, terwijl een Röntgen foto later uitwees dat ook zijn sleu telbeen geblesseerd was, zonder dat men kon vaststellen of hier al dan niet van een fractuur sprake was. Volgens de' dokters zou Coppi drie maanden lang niet kunnen rijden en dus zijn kanseni niet kunnen verdedi gen bij de aanstaande wereldkam pioenschappen. De campionissimo was zeer onder de indruk van deze tegenslag. Hij zeide met een ontmoedigd gebaar: „Ik heb er genoeg van. Door deze val moet ik afzien van 42 baancontracten. Het is nu al de derde keer dat ik, door dit soort ongelukken, niet aan de wereldkampioenschappen kan deelnemen. En mijn broer is verle den jaar dodelijk verongelukt ATHLETIEK. Echtpaar Zatopek naar Ver. Staten? De minister van handel Charles Sawyer, die zich zeer voor de sport interesseert, heeft het idee geopperd om de „ijzeren man" van de Spelen te Helsinki, Emile Zatopek en zijn vrouw uit te nodigen een bezoek te brengen aan de V.S. als een middel om het ijzeren gordijn op te halen. In een brief aan Avery Brundage, president van het Amerikaanse Olympische Comité en van het I.O. C., schrijft de heer Sawyer o.m.: „Als u er in mocht slagen het ijze ren gordijn zover omhoog te krijgen, dat deze man en zijn echtgenote hier konden komen, zou dit misschien het begin van een nieuw en gelukkig hoofdstuk voor de mensheid kunnen worden. Het zou wie weet het? wellicht de eerste stap kunnen zijn in de richting van een duurzame vrede". De minister verklaart verder dat zijn voorstel de goedkeuring weg draagt van president Truman. Olympisch complex Een paar Zwolse jongens van veer tien jaar hebben het plan opgevat een „sportfestijn" a la Helsinki" te organiseren. De bedoeling is om deze Zwolse Jeugdspelen van 1 tot en met 5 September te houden op het Wil- helmina-sportterrein. Er komt een fakkeldrager, een eed volgens de olympische formule wordt afgelegd en de winnaars zullen, terwijl de muziek speelt, op het erepodium de hulde van de toeschouwers in ont vangst nemen.... Deze wedstrijden staan open voor jongens van elf tot achttien jaar en bijgevolg kan het nog geen volledig „olympisch" pro gram worden. De jongens, geadvi seerd door ouderen, hebben nu vast gesteld, dat er gelopen zal worden op de 60 meter, 200 meter, 500 meter, 1000 meter en 1500 meter. Dan is er nog een hindernisloop en athletiek wordt gecompleteerd met ver-, hoog- en polsstokhoogspringen. De jeugdige organisatoren pogen thans zo veel gelden in te zamelen, dat straks alle winnaars het „goud", „zilver" en „echtbrons" op de borst gespeld kan worden. De wedstrijden worden om praktische redenen in de avonduren gehouden. AMERIKAANSE SPEER GING VER IN WENEN. De Amerikaan Miller heeft op de tweede dag van de te Wenen gehou den internationale atletiekwedstrij den een fraaie prestatie geleverd door bij het speerwerpen 73,95 meter te bereiken. Hij bleef hiermee 17 centimeter boven de afstand, die te Helsinki aan zijn landgenoot Young de gouden medaille opleverde. Baker won voorts de 200 meter in 21.sec. precies, terwijl DÏJn Laz het pols stokhoogspringen voor zijn rekening nam met 4,45 meter. Mijn besluit staat thans vast: Ik geef het op" De vrouw van Coppi, die hierbij aanwezig was, viel hem bij en toon de zich verheugd, dat haar man be sloten had de wielersport vaarwel te zeggen. Sinds de dood van zijni broer Serge had zij er herhaaldelijk op aan gedrongen, dat hij een streep zou zetten onder zijn loopbaan als ren ner. Coppi is Donderdagavond per auto naar Italië teruggekeerd in gezel schap van zijn familie. Hij is naar men weet directeur van de rijwielfa. briek, die zijn naam draagt. Met Fausto Coppi verliest de wie- Ierwereld de sterkste renner van het ogenblik. De Italianen zullen het be sluit van Coppi niet toejuichen. Zij zullen ongetwijfeld alles doen om hun kampioen van zijn besluit af te brengen en er is wel kans, dat ze daarin zullen slagen. Italiaan aan de kop in ronde van Duitsland Het eerste gedeelte van de tweede etappe van de Ronde van Duitsland, dat van Einbeck naar Brunswijk liep over 122.4 km., is gewonnen door de Italiaan Conté in 3 uur 25 min. Tweede werd De Mulder (België) in dezelfde tijd en als derde arriveer de de Zwitser Weilenmann i: 3.28.09. Onze landgenoten Lambrichs en Van der Zande kwamen resp. op de 7e en de 10e plaats in dezelfde tijd als Weilenmann. In het tweede gedeelte van de etappe, een tijdrit over 76.5 km. toonde de Duitser Holthoefer zich in 1 uur 51 min. 58 sec. de sterkste. Naar later bleek had Holt hoefer echter herhaaldelijk achter automobielen, die hij als windbre kers gebruikte, gereden en boven dien was hij door ploeggenoten ge holpen, De wedstrijd-commissarissen gaven hem 10 straf minuten en te vens kreeg hij een boete van 100 mark. Kirohen (Lux) werd hierdoor winnaar van de tijdrit in 1.52.50. met de Belgen Gyselinck in 1.53.20 en Impanis in 1.53.24 op de tweede en derde plaats. Na de 2e etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit: 1. Conté (It.) 13.44.53; 2. De Reycke (Belg.) 13.46.37; 3. Kirchen (Lux) 13.47.17; 4. Impanis (Belg.) 13.47.51; 5. Bom (Zwits.) 13.48.16. Lambrichs staat met een totaaltijd van 13.32.59 uur vijftiende, onmid dellijk gevolgd door De Hoog met 13.55.09 uur. ZWEMMEN. Ook 1500 m. heren in betere tijd Tijdens de in het zwembad „De Kromme Rijn" te Utrecht voortge zette zwemkampioenschappen van de kring Utrecht van de KNZB is, na de recordverbetering van de Rob ben-zwemster Tine van Brenk op de 1500 meter vrije slag dames, ook Willemsen van „De Vechtstreek" er in geslaagd het record op deze af stand bij de heren omlaag te bren gen. De Utrechtenaar noteerde 20 min. 17,8 sec., waarmee hij 9,6 sec onder de tijd van Piet Stam (Neptunus) bleef, die op 19 Juli 1937 te Batavia het Nederlands record met 20 min. 27,4 sec. op zyn naam had gebracht. Buitengewoon sterke bezetting van Nat. Tenniskampioenschappen Alle speelsters en spelers van de ranglijst, die in de gelegenheid zijn te spelen, hebben zich gemeld voor de Nationale Tenniskampioenschap pen, welke volgende week, van 11 17 Augustus op de banen van de M.E.T.S. te Scheveningen gehouden zullen worden. In het heren-enkelspel is de enige afwezige Van Swol, hoewel deze wél uitkomt in de beide dubbelspelen. Voor het overige zijn alle kampioenen van het vorige jaar van de partij, zodat alle titels verdedigd worden hetgeen een zeldzaamheid is. Het is ook voor het eerst varn dit jaar, dat in één tournooi alle sterke speelsters en spelers verenigd zijn. Evenals de laatste jaren zal ook nu weer wor den gespeeld in twee afdelingen. In het heren-enkelspel zijn van de 64 spelers in de eerste ronde van de eerste afdeling acht spelers „ge plaatst". Deze worden dus geacht als winnaars uit die eerste afdeling te komen en naar de tweede over te gaan. De acht zyn: Van Gasselt, Breu- kink, Taminiau, A. Borren, Tonjes, Lissauer, Timmers en Lijsen. In de tweede afdeling zijn de vol gende spelers als volgt geplaatst in de volgorde van het lotingssche ma: Wilton, Hughan, Van. Meegeren, Van Dalsum, Rinkel, Krijt, Dehnert en Bouman. In het dames-enkelspel zijn mevr. Scholten, mevr. Bokhorst, mevr. Vlie- lander Hein, mej. Schraagen, mej. Kiek, mevr. Losecaat Vermeer, mej. Mullemeister, en mej. Raaymakers de acht geplaatste speelsters in de eer ste afdeling. In de tweede afdeling zijn de ge plaatste speelsters volgens het lo tingsschema: mevr. Roos, mevr. Pe ters-Schmier, mevr. Blaisse, mej. Te- keleniburg, mej. Hermsen, mej. Rol- lin Couquerque ,mej. F. Ten Bosch, mej. Gros veld. In het herendubbelspel werden vier paren in de eerste afdeling „ge plaatst": t.w. MichielsenTonjes, Bouwerv. d. Lely, BreukinkT. Borren, Van GasseltRieter. En de uitgezonderde paren van de tweede afdeling zijn: WiltonKrijt, Van DalsumDehnert, Van Swol Rinkel, BouwmanLijsen. In het gemengd dubbelspel (kam pioenen 1951 mevr. Peters-Schmier en Wilton) zijn de geplaatste paren van de eerste afdeling: de heer en mevr. Borren, mevr. Jonquiers-Ket- jen, mevr. MenkoBreukink, mevr. Losecaat-Vermeer en Claassen, mej. FikenscherTonjes, mej. v. d. Torre Stok, mej. Gr os veldPastoors, en de heer en mevr. RinkelKnotten belt. De uitgezonderde paren in de tweede afdeling zijn, in volgorde van de loting: mevr. Peters-Schmier en Wilton, mevr. Vlielander Hein en Van Meegeren, mej. Ten Bosch en Van Swol, mej. Rollin Couquerque en Lijsen, mevr. Blaisse en Rinkel, mej. Tekelenburg en Bouman, mevr. Roos en Dehnert, mevr. Scholten en Van Dalsum. Tenslotte het damesdubbelspel. Vier geplaatste paren in de eerste afdeling, n.l. mevr. Roos en mevr. Menko, mej. Scholten en mej. v. d. Torre, mevr. Vlielander Hein en mej. Tekelenburg, mevr. Bokhorst— mej. Kiek, en de vier uitgezonder de paren zijn: mevr. van Berkel mej. Rollin Couquerque (kampioenen 1951), mevr. Scholten en mevr. Pe ters-Schmier, mej. Hermsen en mej. Ten Bosch, mevr. Blaisse en mej. Grosveld. VOETBAL. NOORWEGEN—EGYPTE 4—5. De Egyptische Olympische Ploeg heeft Donderdagavond met 54 van Noorwegen gewonnen, na bij rust met 31 te hebben voorgestaan. In de Egyptische ploeg was El Dizwy, die vijf maal raak schoot, de grote uitblinker. Wet. Boys. Zondag organiseert Wet. Boys een junioren-tournooi waaraan wordt deelgenomen door de A-elftallen van Wet. Boys, DOSR, DES, Altior en Docos. Alle elftallen spelen twee wedstrijden, waarna het hoogst behaalde puntenaantal de winnaar zal aanwjjzen. Rijpwetering. Zaterdagavond worden de nederlaagwedstrijderj voortgezet met de wedstrijd: Rijpwe tering IRouwkoop I (Zaterdagelf tal). Aanvang 6.30 uur. GDS. Zondag a.s. worden de nederlaag wedstrijden welke door GDS zijrj georganiseerd voortgezet met de wedstrijd GDS IDOSR I uit Roelofarendsveen. Voor Boskoop en omgeving een onbekende tegenstan ders. Tot nu toe wist slechts één elf tal GDS een nederlaag toe te bren gen, n.l. GSV met 35. Willen de te genstanders van Zondag dus aan spraak maken op de fraaie beker, dan zullen zij met grotere cijfers moeten winnen. Een en ander brengt echter de spanning er in. LDWS-TOURNOOI. Zaterdag a.s. wordt het LDWS-tour- nooi besloten met de finale tussen UVS en DHC om half 4 en de wed strijd VUCRijnsb. Boys om de 3e en 4e prijs om half 7. Na afloop van de wedstrijden vindt in Café-Restaurant „de Burcht" de prijsuitreiking plaats. Docos. De Docos-adsp. A én B gaan Zaterdag naar Alphen aan den Rijn voor het spelen van een tour nooi, uitgeschreven door Alphense Boys. Het vertrek is bepaald op 1.15 u. vanaf de Wilhelminabrug voor degenen, die met de fiets gaan. Wie met de bus gaat eveneens 1.15 u., maar vanaf de Beestenmarkt. 3ij slecht weer gaan allen met de bus. V.N.L. KAMPEERT. Uit het VNL-kamp wordt gemeld: Na de regenachtige middag,, klaar de het weer 's avonds weer op en kon het verspringen verwerkt wor den. In de B-klasse werd H. van der Mey 2de met een sprong van 4.38 m.; B. Hageman 4de met 4.10 m. In de C-afdeling werd G. Dubbeldeman 3de met een sprong van 3.92 m. Vandaag zijn wij weer lustig aan het voetballen geweest. De Junioren kwamen weer 3 maal in actie, n.l. tegen „Actif" (Hilversum) werd ge lijk gespeeld 00, maar van HEVO uit Heino en van Hoogland bij Amersfoort werd met 10 verloren. De Junioren zijn nu uitgespeeld en behaalden uit 6 wedstrijden 6 pun ten, met een doelsaldo van 6—3. In de C-'klasse wisten onze jongens een 10 overwinning te behalen op ODA uit Duivendredht. SCHAATSENRIJDEN Europese kampioenschap hardrijden in A'dam Naar het A.N.P. verneemt heeft 'het bestuur van de International Skating Union *de Europese kampioenschap pen hardrijden voor 1953 aan Am sterdam toegewezen. De strijd om de Europese titels zal waarschijnlijk eind Januari plaats vinden. Mochten de weersomstandigheden het doorgaan van de kampioenschap pen te Amsterdam niet toelaten, dan zullen ze te Hamar (Noorwegen) wor den georganiseerd. De overige kampioenschappen zullen in de volgende plaatsen wor den gehouden: Wereldkampioenschappen hardrij den: Helsinki. Wereldkampioenschappen hardrij den dames: Lillehammer. Europese kampioenschappen kunst rijden: Dortmund. Wereldkampioenschappen kunstrij den en ijsdansen: Davos. Het jaarlijkse congres van de I.S. U. zal in 1953 te Stresa (It.) worden gehouden in het begin van Juni. TAFELTENNIS VACANTIE-TAFELTENNIS- TOURNOOI Het door de pl. V.V.V. in samen werking met de T.V. Wilskracht ge organiseerde tafeltennistournooi heeft een zeer prettig verloop gehad. Er waren 32 inschrijvingen. Dat hieron der niet een groot aantal zomergas ten was, betekende natuurlijk enigs zins een teleurstelling voor de V.V.V. Doch het was de eerste keer en men verwacht volgend jaar zeker meer belangstelling van die zijde. Daarom was het des te verheugender, dat de heer Leenheers uit Den Bosch zo sterk speelde, dat hij de derde prijs wist te behalen. De prijswinnaars waren verder: le prijs, Ger.v. d. Ploeg; 2e prijs, H. v. Dam en 4e prijs, K. v. d. Berg. De heren Vermeer, Heemskerk en Van der Zwet, hoofdklasse-spelers van Treffers uit Roelofarendsveen, gaven een pittige demonstratie. Zo wel verdedigend als aanvallend ble ken deze heren heel wat in hun ir/ars te hebben en doordat het krachts- verschill tussen hen onderling gering was, was het verloop der partijen erg spannend en moesten de spelers zich werkelijk geheel geven. Bij de prijsuitreiking heeft de heer v. d. Hoorn namens de V.V.V. Wils kracht en allen, die aan het slagen van dit eerste tafeltennistournooi meewerkten, hartelijk bedankt. Een zeer sympathieke geste was het aanbieden van een bouquet bloe men door de heer Verbeek namens de Noordwijkerhoutse spelers, aan de heer Leenheers uit Den Bosch, als blijk van waardering voor de buiten gewoon sportieve strijd, die hij in dit tournooi had gestreden. BOKSEN. Er zijn onderhandelingen gaande over een wedstrijd om het wereld kampioenschap zwaargewicht tussen „Jersey" Joe Walcott, houder van de titel, en Rocky Marciano, op 16 of 23 September a.s. te New York, Jersey City, Philadelphia of Boston. Men rekent op een recette van een mil- lioen dollar, POSTDUIVEN „De Reisduif" (Hazerswoude). Wedvlucht met oude duiven vanaf Libourne, afstand 875 km. In con cours waren 57 duiven. De uitslag was als volgt: M. D. van Vliet 1, 4; A. H. Fase 2; P. van Klaveren 3, 5; W. van Veen 6; W. G. de Jongh 7, 8. Tevens werd nog een wedvlucht gehouden met jonge duiven, vanaf Maastricht, afstand 158 km. In con cours waren 43 duiven. De uitslag was als volgt: M. D. van Vliet 1; W. van Veen 2, 4, 10; P. van der Malen 3, 5, 12; A. H. Fase 6, 9, 16, 17; W. G. de Jongh 7, 15; W. Zintel 8. SCHAKEN. HET V.A.S. BESTAAT 130 JAAR. Op 19 September a.s. bestaat het Ver. Amsterdams Schaakgenootschap 130 jaar. Ter gelegenheid hiervan zijn een aantal festiviteiten in voor bereiding, waarbij o.m. een twee daagse wedstrijd op Zaterdag 27 en Zondag 23 September van een VAS- ACS-combinatie tegen een Belgische combinatie. Deze laatste combinatie bestaat uit de volgende spelers: O'Kelly de Galawy, Rubinstein, Lemaire, Van Seters, Thibaut, Car- dinaz, Guillaume, Ambahl, Dumoulin en Heitner. De Nederlandse combi natie wordt gevormd door: Dr. Max Euwe, Lodewijk Prins, Cortlever, Barendrecht, Bouwmeester, Orbaan, Wolthuis, Vos jr., drs. Karper en Veerkamp. Het V.A.S. is niet alleen de oudste club van ons land, maar zeer zeker op dit ogenblik ook de sterkste. Uit de 85 leden zijn zeven tientallen ge formeerd, waarvan de eerste vijf kampioen zijn geworden. Aetherklanken HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10-20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.18 Gram. 8.40 Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.35 9.40 waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven. 11.30 Gram. 12.00 Gram. 12.30 Land. en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws.13.15 Gram. 13.30 Voor de jeugd. 13.45 Gram. 14.25 „Onze vacantie hun brood", klankbeeld. 14.35 Zuid-Lim burgs programma. 15.00 Amateuruit zending 15.30 Boekbespreking. 15.45 Jazzfestival 1952. 16.15 Van de wieg tot het graf. 16.30 Residentie-orkest en solist. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Dansmuziek. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", cause rie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 „The Mikado", operette. (gr.pl.). 21.45 Socialistisch commen taar. 22.00 Gram. 22.20 „Onder de pannen", hoorspel. 22.40 Gram. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. KRO: 7.00 Nieuws. 7.ï5 Ochtend gymnastiek. 7.30 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws, weerberichten en „Voor elkaar door elkaar". 8 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 112.3012.33 Land- en tuin bouwmededelingen'. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Franse Chansons. 13.50 Gram. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. 14.25 Amateursprogramma. 15.00 Kroniek van letteren en kun sten. 15.38 Harmonie-orkest. 16.00 Omroeporkest. 16.20 „De Vliegende Hollander", causerie. 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Instru mentaal septet en soliste. 18.40 Gram. 19:00 Idem. 19.15 Idem. 19.25 Actua liteiten. 20.00 Nieuws en weerberich ten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", cause rie. 20.35 Gram. 2^.00 Cabaret. 21.40 „Voor elkaar door elkaar". 21.47 Gram. 22.30 „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Es peranto. 23.2224.00 Residentie-or kest en solist. tD.C awntwiea UCUt Humpo Hotsllots kunstenaar 16. Het was moeilijk te zeggen, wie er in het begin het meest verbaasd was Humpo Hotsflots of Evelientje. Erg veel tijd om dit uit te maken had Humpo echter niet want Evelientje. gooide met een smak de jurk, die zij over haar arm droeg op de grond en keek Humpo verschrikkelijk boos aan, terwijl ze met haar vinger naar de deur wees. „Meneer hoe durft u?" zei ze met trillende stem. „Gaat u direct uit mijn badkamer! U heeft hier helemaal niets te maken, me neer Hotsflots! Eruit!!" Humpo, slik te een paar maal, haalde toen diep adem en begon stotterende te ver tellen. Hij legde uit, hoe hij in de badkamer terecht gekomen was, om dat hij een dief achterna zat, die een schilderijlijst van hem gestolen had. Dat hij juist erg op die lijst had moe ten passen, enzovoort. Evelientje luisterde aandachtig en zweeg een hele tijd toen Humpo uitgepraat was. Toen keek ze naar haar glazen dak, tenminste naar wat er over was en zei: „Ja, dat is een gekke historie. En wat gaat u nu doen?" „Ik weet het niet," antwoordde Humpo ver drietig. „Naar meneer Steenrijk gaan en zeggen, dat de lijst verdwenen is, denk ik!" Ineens stak Evelientje ech ter haar vinger in de lucht en zei: „Luister! Ik hoor een auto wegrijden! Wat doet een auto in deze smalle straat!" Dat is vast en zeker uw dief, meneer Hotsflots! Pak hem!" Een wae&tijin RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 19) Toen ik met u zat te praten, zag ik een schaduw langs de grond glijden, langs de streep lioht, die naar binnen viel van de lamp op het dek, omdat de deur nog open stond. Toen die schaduw niet verdween, heb ik maatregelen genomenMaar wat wilde die Morescu van u?" De kapitein haalde wederom de schouders op. „Hij vertelde me, dat hij zich plot seling had herinnerd, dat hij mor genochtend vroeg in Tampico een be langrijke bespreking had, die hij niet graag zou willen missen. Hij bood me een groot bedrag als ik hem van nacht met de motorboot zou laten vertrekken. Ik moest hem tot mijn spijt mededelen, dat de boot reeds besproken was. Toen schrok hij en heeft een kwartier lang pogingen ge daan om uit te vissen, aan wie ik de boot afgestaan had. Maar volgens onze afspraak heb ik dat niet ver teld. Alles te zamen een zeer ge- noegelyk onderhoudmaar wat is eigenlijk het doel van uw komst?" „Eten," zei Peter, water en brood voor de schipbreukelingen. Het is best mogelijk, dat we een heel eind zullen moeten varen, vóór we een plek vinden waar we zonder bezwa ren kunnen landen en omdat we in elk geval twaalf uur in die boot zul len moeten doorbrengen, bij nacht en ontij, en ik van ouds berucht ben om mijn eetlust, is het wel zo pret tig als we het een en ander mee kun nen nemen. Zoudt u daarvoor kun nen zorgen?" De kapitein boog. „Het zal gebeuren," beloofde hij, „ik zal de steward opdracht geven, voor één uur het nodige in de boot te zetten, dan behoeft u er zich niet om te bekommeren. Goede reis." Hij rees half uit zijn stoel op en Peter wilde eveneens opstaan, toen de kapitein, de handen op de arm leuningen van zijn stoel, aarzelde, een blik op het gelaat van de Ame rikaan wierp en zich weer liet zak ken. Hij boog zich over de tafel heen en zei: „Wat ik eigenlijk nog wilde zeg gen. iseh.er wordt veel gesmokkeld in de Mexicaanse wate ren, wapens en zo meer...." Hij keek Peter vragend aan. „Ik weet het," zei Peter, hoofd schuddend, „schandelijk!" De kapitein glimlachte heel even, en zocht met veel zorg een sigaret uit de doos op tafel. „Voor iemand met contrabande aan boord zijn er maar drie dingen, die hij doen kan, als hij 'n patrouille boot tegenkomt. De eerste mogelijk heid is: de contrabande over boord smijten. De tweede manier is: probe ren er van' door te gaan en met een machinegeweer naar de kelder ge schoten wordende derde manier is. Hij had nu een sigaret uit de doos gezocht en keek Peter aan. Peter had te lang in Florida en de zuidelijke staten rondgezworven om hem niet te begrijpen. „De derde mogelijkheid is, aan boord van de patrouilleboot te gaan met enkele banknoten en zonder die banknoten de schuit weer verlaten." De kapitein stak zijn sigaret aan, stond op en reikte zijn bezoeker een slanke, bruine hand. „Nogmaals: goede reis!" wenste hij en opende de deur voor zijn gast. Peter verdween snel in de schadu wen van -het dek, in de richting van het trappenhuis. Van Morescu was geen spoor te ontdekken. De kapitein, een slanke figuur in zijn wit met gouden uniform, keek hem lange tijd na, zyn klein, zwart snorretje strelend. Daar ging een kerel naar zijn hart, een vent, die geen overbodige drukte maakte, geen lastige vragen stelde, die met een half woord begreep. Heel wat anders dan die Morescu. De kapitein peinsde voort.zon derlinge kerels anders die Amerika nen. Die Regan kpn hem zoveel ver tellen als hij wilae, en zo vaak mil- lionnair zijn als hem zelf beliefde voor de kapitein stond het vast dat die jongeman wilde smokkelen. „Rare lui," peinsde kapitein Fer nando de Consales. Op deze manier kostte smokkelen driemaal meer dan er ooit aan kon worden verdiend, maar ja, als men millionnair is.... Hij glimlachte toegeeflijk en een tikje weemoedig bij de herinnering aan zijn eigen, niet bepaald onberis pelijke jeugd.... kapitein Fernando de Consales was niet altijd kapitein geweest van een der fraaiste stomers van de Mexicaanse passagierslijnen. Zijn glimlach werd nog toegeef lijker bij de gedachte aan de twee duizend dollars winst, £ie de trans actie met de boot hem had opge bracht. De rederij voer er eveneens, wel bij, want na aftrek van die tweeduizend dollars voor de kapitein bleef er ruimschoots genoeg geld over om het sdhip een nieuwe motor boot te verschaffen. Voor kapitein Fernado de Consa les was het leven slechts rozengeur maneschijn. Hij wierp een laatste blik op het verlaten dek, over de gladde zee, waarop de maan glansde, keerde zich dan om en belde in zijn hut de steward op. Binnen tien minuten sliep hij vre dig, zonder te vermoeden dat hij door een groot tumult uit die vredige slaap zou worden gewekt. ZESDE HOOFDSTUK Nachtelijke manipulaties rond een motorboot Toen Peter de nu bijna gevulde en rumoerige rooksalon weer betrad en Clim bespeurde, die ouder gewoonte, achterover lag in een fauteuil en het plafond bestudeerde, sprong de wij zer van de wandklok op drie over half een. De band in de danszaal speelde nu voor een microfoon en uit de luidspreker boven Clirn's hoofd klonk „Swanee." Clim begroette Peter met een mis prijzende blik en wees naar de klok. „Wat versta je eigenlijk onder „in een wip terug zijn"?" wilde hij we ten. „Je had in die tijd, dat je weg gebleven bent', wel een conferentie met alle gezagvoerders van de vloot kunnen hebben!" Peter zonk in een stoel tegenover hem en wenkte een kellner. „Koffie," zei hij. Dan knikte hij Clim beminnelijk toe. „Ik heb inderdaad, terwijl jij hier lui in je stoel lag, verschillende be sprekingen gevoerd, waaronder één met een zekere heer Morescu, die er het zonderling tijdverdrijf op na houdt, zijn weinig fraai oor bij kie ren van deuren te luisteren te leg gen. Ik heb zo'n idee, dat die merk waardige man een groot vriend van jou is." Clim verloor plotseling zijn slape rig uiterlijk en ging met een schok overeind zitten. „Heeft iemand jou gesprek met de kaüitein afgeluisterd? Wie?" Peter haalde zijn schouders op. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6