S)e QeidóctScwïaMt Goede oude Mossadeq" Gevaarlijke toestand aan de Grieks- Bulgaarse grens BULGAREN BEZETTEN EEN BETWIST EILANDJE De drievoudige moord nog een raadsel Engeland wil Perzië tegemoet komen Bommenwerper stortte in de Rijn 3i<wteUje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12659 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.58 DWARSBOOM R>|EN moet een broedende kip niet storen", heeft de nieuwe kabi netsformateur bij de aanvang van zijn broedsheid verklaard. Daarmede brak hij met de methode, door prof. Romme bij de vorige kabinetscrisis ingevoerd en bij de tegenwoordige kabinetscrisis door de op elkaar vol gende formateurs overgenomen, om de pers. en daarmede het Nederlandse volk, van dag tot dag op de hoogte te houden (voor zover zy het oirbaar achtten) van de stand van zaken. Mr. Donker heeft zich met opzet in duis ternis gehuld, niet omdat hij het licht over zijn broederij schuwde, maar omdat, nude kabinetsformatie in zulk een uiterst delicaat stadium is getreden, hij huiverig was het over leg en de toeschietelijkheid van par tijen en personen te bruskeren door de stand der onderhandelingen open baar te maken. Het moet niet prettig zijn voor de kabinetsformateur, dat een van de bladen zijner partij met de geuite wens hoegenaamd geen rekening wenste te houden. Het socialistisch „Parool" gaf gisteravond een uitvoe rige beschouwing, waarin de gebrui kelijke veronderstellingen werden gedaan, en op die veronderstellingen stevige gevolgtrekkingen werden ge maakt, welke achteraf bezien sons kant noch wal blijken te raken. Te gen deze journalistieke liefhebberij is geen enkel bezwaar, maar wel hin derlijk moet het voor de voorzichtige kabinetsformateur zijn, dat ..Parool" alvast een paar eieren uit het nest haalt, terwijl de kip nog aan het broeden is. Volgens het blad ligt het voor de hand inderdaad dat de forma teur gaarne prof. Van den Brink als minister zou willen behouden. Het blad vervolgt: Zou deze op Economische 'Za ken blijven, dan behoeft, men dus niet te rekenen op een anti-revolu. tionnair aan het hoofd van dat de partement. Evenmin zou dit ge beuren, zo prof. v. d. Brink naar Financiën zou gaan, want dan zou natuurlijk iemand van de P. v. d. A. de portefeuille van Economische Zaken onder zich krijgen. En aan gezien mr. Donker er natuurlijk niet aan zal denken Sociale Zaken aan een niet-geestverwant toe te vertrouwen, dringt zich de conclu sie op, dat de formateur niet van zins is een anti-revolutionnair aan het hoofd van een der sociaal-eco nomische departementen te bren gen. Gegeven nu de dienaangaande door de anti-revolutionnaire fractie nadrukkelijk op de voorgrond ge plaatste verlangens rest er dus slechts één slotsom, te weten, dat mr. Donker er bepaald niet op uit is een kabinet samen te stellen, dat op de parlementaire steun niet al leen van de P. v. d. A., de K.V.P. en de C.H.U., maar bovendien ook nog van de A.R. zou kunnen reke nen. Ons dunkt, dat mr. Donker, die juist bezig is besprekingen met Anti- Re v. persoonlijkheden te voeren mr. Donner tot tweemaal toe, terwijl genoemd worden dr. W. F. van Gun- steren en prof. De Gaay Fortman een dergelijke partij-druk door „Pa rool" uitgeoefend, zal beschouwen als hinderlijk volgen en onkruid zaaien. Op die manier weerstreeft het blad de in zulk een huiselijke beeldspraak gestoken intentievan de formateur niet door een vooringenomen stand punt bij de politieke partijen weder, om prestige-kwesties op te roepen, welke bij deze kabinetsformatie reeds zulk een voor het land heilloze rol hebben gespeeld. Het blad weer streeft deze intentie, omdat 't geen Anti-Rev. in de regering wil hebben Daarom wordt in het verdere verloop van het verhaal mr. Donner geschetst als „een der trouwe jongere schild knapen van dr. Jan Schouten". Daar om wordt op voorband nauwelijks aanneembaar geacht, dat de Anti- Rev. fractie geen bereidheid zou to nen steun te verlenen, wanneer de A.R. geen van de sociaal-economische departementen zouden krijgen. Slechts in theorie ware dit volgens „Parool" denkbaar, nu het gaat om een extra-parlementair kabinet. Deze stemming-makerij tegen de duidelijke pogingen van de formateur is niet alleen onsympathiek, maar ook gevaarlijk. Nu de kabinetscrisis reeds zo lang slepende is, wordt van alle partijen een offer van zelfbe heersing gevraagd. Het „Parool" lijkt daartoe niet genegen met zijn poli tieke dwarsbomerij. Inflatiegevaar in de V.S. President Truman heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij overweegt het Congres in een speciale zitting bijeen te roepen om maatregelen te nemen tegen de stijging der prijzen en de inflatie. Het is zeer ongewoon, dat een pre sident het Congres zo korte tijd voor de datum, waarop algemene verkie zingen worden gehouden, in een spe ciale zitting bijeenroept. Men ge- lcoft niet, dat Truman hiermede een politieke manoeuvre in de zin heeft. Zowel de republikeinen als de de mocraten maken zich zorgen over de stijging der prijzen in de Ver. Sta ten. Troepenconcentraties aan de grens In de grensrivier tussen Bulgarije en Griekenland ligt een klein eilandje Gamma geheten. Beide partijen betwisten elkaar het bezit van dit eilandje. Op het ogenblik is de toestand daar zeer gespannen, omdat onlangs Bulr gaarse soldaten het eiland bezetten. Toen de Grieken van de Griekse oever begonnen te schieten, hebben zij het eilandje weer verlaten. Waarnemers der Verenijde Naties berichten, dat beide landen nu sterke troepenmach ten hebben samengetrokken, die tot optreden gereed staan, zodat zij de toe stand aan de Grieks-Bulgaarse grens „zeer gevaarlijk" achten. „Tussenkomst van de Verenigde Naties kan de situatie wellicht redden", aldus luidt het rapport van de waarnemers, dat Woensdagavond werd verzonden en gister avond in New York gepubliceerd. Onderwijl deelde de Griekse gene rale staf gisteravond in een bekend making mede, dat Griekse troepen op Gamma niet aan land zullen gaan, omdat het hoofddoel evacuatie van alle Bulgaren van het betwiste eiland bereikt is. 's Middags, toen de Bulgaren het eiland verlieten, was nog vuur van Griekse mortieren en machinegewe ren gehoord. De Griekse afgevaardigde ter V. N. had aan de pers medegedeeld, dat zijn land niet overwoog de inter ventie van de V.N. in te roepen. De subcommissie van de V.N. voor de Balkan, die de toestand met ge spannen aandacht volgt, heeft van waarnemers ter plaatse vier tele grammen ontvangen die steeds drei gender van inhoud werden. In het eerste van Woensdag wordt gemeld dat waarnemers op het eiland Gamma bewegingen van Bulgaren hadden waargenomen en dat de Griekse troepen vastbesloten waren ze te verjagen. In het tweede werd meegedeeld, dat de Grieken de Bulgaren een ul timatum hadden gesteld. In het derde werd verhaald dat er, Malik stelde vertrek weer uit Jacob Malik, Russische gedele geerde bij de Verenigde Naties, heeft zijn vacantiereis naar Rusland op nieuw uitgesteld, aldus werd giste ren vernomen. Hij had passage geboekt op de „Nieuw Amsterdam", die op 12 Aug. uit New York zou vertrekken. Zijn passage voor de afvaart van dit schip op 22 Juli had hy reeds geannu leerd. Amerikanen slaags met douane De Zwitserse politie heeft gisteren drie Amerikaanse soldaten gearres teerd, die in een vechtpartij waren geraakt met de douane. Een van de soldaten, van beroep bokser, sloeg een grenswacht neer, die om zijn pa pieren vroeg. Toen er politieverster- king voor de douanier kwam opda gen, mengden ook de beide andere soldaten zich in het gevecht. Gelukkig waren de lichaamskrach ten van de drie Amerikanen door overvloedig alcoholgebruik wat ver zwakt, zodat het de politie niet zo erg veel moeite kostte om hen te overmeesteren. Zij zullen in Zwitser land worden veroordeeld en dan worden overgeleverd aan de Ameri kaanse legerleiding in Duitsland. Het is de eerste maal dat Ameri kaanse militairen in een dergelijk in cident betrokken zijn geweest. ten gevolge van het droge seizoen geen water stroomt tussen het Griekse vasteland en het eiland Gamma, maar dat er water was tus sen Gamma en de Bulgaarse zijde. In het vierde werd gezegd, dat grote aantallen soldaten van beide partijen gereed stonden voor actie en dat de Griekse regering was ver zocht de noodzakelijke stappen te nemen, zodat de V.N. kan bemidde len. Personen in de nabijgelegen grensstad Edirine hebben verklaard dat de Bulgaren met machinegewe ren teruggeschoten hebben van de Noordelijke oever van de rivier de Evross, waar Gamma een van drie kleine eilandjes is. Op de Zuidelijke oever liggen 2000 Griekse soldaten. In het naburige Bulgaarse stadje Andriwiwew op een halve kilometer van de river schijnt alles normaal. De Grieken zijn blijkbaar van plan het eiland niet te bezeten, maar de Bulgaren te beletten voet aan wal te zetten, hangende een uitspraak van de Verenigde Naties. De Griekse vertegenwoordiger bij de V.N. heeft verklaard, dat de toe stand „ernstig" is. Het is ernstiger dan de kleine grensgeschillen in de afgelopen zes jaar. De Griekse rege ring beschouwt zich volledig gerech tigd, krachtens artikel 51 van het Handvest, individuele maatregelen tot zelfverdediging te nemen om wat zy als haar grondgebied beschouwt te besehermen. Men zoekt nu naar een zwerver Autobusongeluk in de Verenigde Staten 38 personen werden gedood en 23 gewond, toen in Waco in de Amerikaanse staat Texas twee reisbussen z.g.n. „Greyhound bussen" op elkaar vlo gen en vlam vatten. Onze foto toont een reddingsploeg, die in de wrakken van de voertuigen tracht de slachtoffers van dit ongeval te bergen. BANG VOOR COMMUNISTISCH GEVAAR Het voltallige Britse kabinet heeft gisteren de algemene toestand in Perzië en Egypte besproken en voorbereidingen getroffen voor de conferentie van premiers van het Gemenebest, welke in November te Londen wordt ge houden. Minister Eden zou een stuk over de binnenlandse toestand in Perzië hebben overgelegd, waarin gezegd wordt, dat de invloed van de commu nistische Toedeh-partij toeneemt tengevolge van de ontredderde economische situatie. Met het oog hierop zou het kabinet overwegen, of Engeland, in samenwerking met de Verenigde Staten, niet een poging moet doen om met premier Mossadeq in het oliegeschil- tot een vergelijk te komen, ook al zou dit betekenen, dat men wellicht tevoren gehuldigde beginselen zou moeten laten varen. Een vereiste voor dergelijke besprekingen zou echter zijn de EGYPTISCHE KWESTIE. Automobilisten hebben de politie het 3000 inwoners tellende Zuidfran- medegedeeld dezelfde zwerver, die ook nog een Baskisch mutsje op had, een half uur vóór de moord binnen een afstand "van anderhalve kilome ter van de plaats van het misdrijf te hebben waargenomen. „Zelfs in dien deze zwerver de moord niet zou hebben gepleegd, zijn wy er zeker van, dat hij ons bij onze nasporingen kan helpen", zeide een woordvoer der van de politie. Hij deelde voorts mede, dat de zwerver een vuile rug zak en een lang, in br::n papier ge wikkeld pak, dat van zijn schouder afhing, bij zich had. „Het is zeer goed mogelijk, dat zici in dat pak de karabijn bevond, die de moordenaar heeft gebruikt", zeidj hij. De gezochte zwerver is het laa.st in de omgeving van Toulon gesig naleerd, 100 kilometer Zuidelijker. De meeste andere verdachten zijn van de lijst geschrapt. De heer Dominici, die de verslage nen het eerst heeft gezien, is voor de derde maal ondervraagd. De politie is er namelijk van overtuigd, dat hij uit angst voor de moordenaar niet alles heeft verteld. De ondervraging le verde echter geen nieuwe gezichts punten op. Politiemannen hebben op zijn boerderij huiszoeking gedaan. Donderdag, de dag van de begrafe nis der drie vermoorde leden van de familie Drummond, heerste rouw in Prinses" gereed voor haar tewaterlating Op de sleephelling van de vliegtuigfabrieken Saunders Roe te East Cowes op het eiland Wight liggen twee machtige „Prinses" vliegboten. In het mid den van de foto zien we een Saunders Roe vliegboot met straalaandrijving een dwerg in vergelijking met de andere luchtreuzen. Een van de „prin sessen" zal waarschijnlijk de volgende week te water worden gelaten. se plaatsje Forcalquier, waar nor maal het overvliegen van een vlieg tuig een algemeen de aandacht trek kende gebeurtenis is. In een zaal van het ziekenhuis, met Franse en Brit se vlaggen aan de wanden, stonden de drie, onder kransen bedolven kisten. Op de kist met het stoffelijk overschot van Elizabeth lag een bos anjelieren, „een laatste groet" van een 5-jarig Frans meisje. „Frankrijk zal niet rusten voordat het de hand heeft gelegd op de be drijver van deze afzichtelijke mis daad", verklaarde de burgemeester van Forcalquier bij de begrafenis. De teraardbestelling werd bijge woond door honderden inwoners van het dorpje. Een ander belangrijk punt op de agenda was de toestand in Egypte. Minister Eden bracht verslag uit over de jongste besprekingen tussen de Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Stevenson, en premier Maher, Britse functionarissen te Londen en te Caïro hebben met nadruk verze kerd, dat het vraagstuk van het eventueel deelnemen van Egypte aan het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten hierbij niet ter sprake is gekomen. Het kabinet bestudeerde voorts een rapport van de commissie, die de Gemenebest-conferentie moet voorbereiden. Voorziter van deze commissie is minister Eden in zijn hoedanigheid van vice-premier. Op genoemde conferentie zullen vraag stukken op economisch financieel en handelsgebied worden behandeld. Men verwacht, dat het kabinet de eerstkomende weken niet meer bij een zal komen, nu het parlement voor drie maanden op zomerreces is gegaan. Twee inzittenden verdronken Een Amerikaanse bommenwerper is gisteren brandend in de Rijn ge stort bij Mainz; twee van de uit vier leden bestaande bemanning zijn door een Duitse visser gered. De twee an deren konden zich niet uit het vlieg tuig vrijmaken, terwijl dit in het wa ter viel op twee honderd meter af stand van de nieuwe Rijnbrug. Het ongeluk gebeurde tien minuten nadat het vliegtuig te Wiesbaden was opgestegen voor een viucht naar Beieren. De piloot meldde over de radio, dat zijn linkermotor in brand stond en dat hij terugkeerde voor een noodlanding. De motor ontplofte ech ter, waardoor het vliegtuig uit zijn koers werd geworpen in de richting van de rivier. Een vijftigjarige Duitse visser zag uit zijn motorboot het brandende vliegtuig in de rivier storten en in tweeën breken. Twee mannen waren er uitgesprongen kort voordat het toestel met een geweldige klap het water raakte. De visser ging er op af, en slaag de er in, een kapitein en een luite nant van de luchtmacht uit het wa ter te halen. Zij werden met lichte kneuzingen opgenomen in het zie kenhuis van Wiesbaden. Vier Duitse duikers lieten zich in de rivier zakken, welke ter plaatse zeven a negen meter diep is, om te proberen de twee vermisten te vinden. Laat in de middag gelukte het nun, het lijk van een der slachtoffers uit schroefvliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht, die kort geleden op de Ilsy demonstreerden na hun vlucht over de Oceaan, leidden liet bergingswerk uit de lucht. Het ongeluk gebeurde tussen de grote nieuwe Rijnbrug van Mainz cn een oude noodbrug, in een deel var. de rivier, dat gewoonlijk zeer druk wordt bevaren. Volgens Duitse oog getuigen had het maar weinig ge scheeld of het toestel was op de ach tersteven van een Rijnaak terechtge komen. Explosie op een vliegdekschip Negen personen zyn om het leven gekomen en ongeveer vijftig gewond, tengevolge van een ongeluk aan boord van het Amerikaanse vliegtuigdek- schip „Boxer". Een marine-officier deelde mede, dat het ongeval gisteren plaats vond op ongeveer 50 mijl afstand van de Koreaanse kust, maar niet te wijten was aan vijandelijke acties. Van niet- officiële zijde werd vernomen, dat het veroorzaakt werd door een explosie. De schade aan het schip is betrek kelijk gering, maar door de brand, die na de explosie uitbrak, zijn twaalf straalvliegtuigen vernield. Hefschroef vliegtuigen en reddings boten hebben 63 leden van de be manning, die door de vlammen ge dwongen waren over boord te sprin gen, opgevist. De „Boxer'' is een vliegdekschip van 27.000 ton en heeft normaal een het wrak te halen. De twee hef-bemanning van 2.900 koppen. DE GOEDE MOORDENAAR. Detectives van de Franse politie hebben zich gisteravond ijlings naar de Middellandse-Zeekust begeven, waar zij met man en macht zoeken naar een zwerver, leeftijd tussen de 40 en 50, vuil, ongeschoren en gestoken in een "oreldheld van Perzië om het geschil aan arbitrage te onderwerpen, gescheurd zwart pak. Deze nieuwe verdachte heeft drie dagen rondom het dorpje Peyruis, ongeveer 6 kilometer van de plaats, waar de drievoudige moord op de familie Drummond is gepleegd, gezworven. Zijn „verblijfplaats" was een bouwval. De politie doorzocht deze en vond afdrukken van laarzen, die volgens haar volkomen gelijk zijn aan de schoeiselafdrukken, wel.ke nabij het lijkje van het vermoorde 10-jarige meisje Elizabeth zijn gevonden. Onderwijl keurde de Perzische Kamer een wetsontwerp goed, strek kende tot de „rehabilitatie" van Khalil Tahmessebi, de moordenaar van de voormalige premier, gene raal Ali Razmara. Het ontwerp, dat thans naar de Senaat gaat, houdt de onmiddellijke vrijlating in van Tah messebi, die sinds het vorig jaar in de gevangenis op zijn berechting wacht. Tahmassebi is lid geweest van de „Fedayan Islam", de beweging die verantwoordelijk wordt gesteld voor de moord. In het wetsontwerp wordt verklaard, dat Razmara een verra der is, die de buitenlanders heeft ge steund in strijd met de Perzische be langen. Voor de stemming ontstond een tumult toen de voorlopige voorzitter het ontwerp niet met voorrang be handelen wilde. De afgevaardigden van het Nationale Front van Mossa deq verlieten onder protest de ver gadering. Van de openbare tribune werd geropen „verrader" en „knecht van Ghavam" (de voormalige pre mier). De zuivering in Egypte Egypte staat op het ogenblink in het teken van de zuivering. Premier Maher had Donderdag spoedbespre- kingen met leiders der politieke par tijen. Volgens waarnemers stond dit in verband met herhaalde uitlatingen van generaal Naguib, dat de zui vering in de politieke partijen niet naar wens verloopt. De leden van de nationalistische Wafd-partij dringen aan op een krachtiger zuiveringsactie in de par tij, aangezien zij dc verwijdering van de dertien leden, die tot dusver ge troffen werden, onvoldoende vinden. Partijleider Moestapha Nahas en de „oude garde'' schijnen echter niet bereid te zijn een figuur als de se cretaris-generaal Serag el Din „op te offeren". Serag el Din, die million- nair is, geeft de partij ruime finan ciële steun. De partijleiding is van oordeel, dat een radicale zuivering van het part-apparaat ernstig zal verzwakken, in een stadium, dat de Wafd plannen koestert weer op het politieke toneel te verschijnen. Z.H.Exc. dc Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 12 Augustus a.s. geen audiëntie verlener. Wij kunnen niet voorkomen dat ongeluksvogels boven ons hoofd vliegen, maar wel dat ze nestelen in ons haar.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1