Op revanche belust Pakistan verloor van Ned. hockeyteam Tweede zege van Wagtmans in de acht lussen van Chaam DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE READ PAGINA 2 Grote Prijs van Nederland Beste auto-coureurs ter wereld Zondag 17 Aug. naar Zandvoort Als Zondag 17 Aug. om 14.30 uur de startvlag valt voor de jaar lijkse Grote Prijs van Nederland, zullen de beste autocoureurs van de wereld, voor zover zij beschikbaar waren, beginnen aan ruim 370 moei lijke kilometers op het bochtige cir cuit van Zandvoort, waar niet op de eerste plaats de snelheid van de wagen, maar wel de rijkunst van de bestuurder beslissend zal zijn voor de bezetting van de ereplaatsen. Voor het eerst in de geschiedenis van de grote prijs van Nederland zal deze race ook meetellen voor het wereldkampioenschap en, wat voor Nederland nog meer verheugend is, er zal ten minste één Nederlander mee rijden, namelijk Van der Lof, die een H.W.M. ter beschikking heeft ge kregen. De K.N.A.C. is nog doende om voor een tweede Nederlander een racewagen te krijgen, maar welke coureur en welk merk dit betreft, is nog niet bekend. Kopstukken aan de start- Voorlopig zijn zeventien rijders ge contracteerd. De stal Ferrari komt met de toprijders Ascari en Farina, terwijl de fabriek voor de derde wagen nog eén keus zal maken tus sen Taruffi, Villoresi en Siman. Er komt nog een Ferrari aan de start, bereden door de Fransman Ro- sire, die al tweemaal de Grote Prijs van Nederland heeft gewonnen, maar niet in het fabrieksteam is opgeno men. Gordini, de grote concurrent van de Ferrari's, brengt de opkomende ster Jean Behra, Robert Manzon en in de derde wagen waarschijnlijk Trintignant aan de start, waarbij prins Bira, ook al geen onbekende in ons land, als reserve zal staan. Van de Ecurie Beige de stal John Claes komt ditmaal Paul Frère, ook in een Gordini. De nieu we tweeliter Maserati's zullen ver schijnen met de Zuid-Amerikanen Francisco Landi (Brazilië) en Gino Bianco (Brazilië) of Keitel (Uru guay). Hoewel de Engelsen op Zar- terdag 16 Augustus een nationaal eve nement hebben op Goodwood is de K.N.A.C. er toch in geslaagd de be langrijkste Engelse coureurs voor Zandvoort te contracteren. Het zijn Stirling Moss op E.R.A., Mike Hawt horn op Bristol Cooper, Ken Wharton de winnaar van de laatste tulpen- rally's op een Frazer Nash, Lance Macklin op een H.W.M., Duncan Ha milton op een H.W.M. en Ken Dow ning 4op een Connaught. De' verwachting is, dat de race in de formule 2 spannend zal zijn, om dat de andere merken zullen trach ten Ascari, Taruffi en Farina, die op het ogenblik in de strijd om het we reldkampioenschap de leiding heb ben Ascari zelfs met grote voor sprong een halt toe te roepen. Slagen zij er niet in, dam is Ferrari vrijwel zeker van het kampioen schap. De 500 cc race- Aan de grote race zal ook nu weer een wedstrijd in de 500 cc klasse voorafgaan over ongeveer 80 km. (17 ronden). Hier komen aan de start de Nederlanders Beels, Richardson en Goettgens, de tot Amerikaan genatu raliseerde Nederlander Buytendijk, de Belg Hanlet, de Luxemburger Ca- tulle en de Engelsen Stirling Moss, Parker, Whitehouse, Wieken, Leston en Evans. Op Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Augustus zal in de grote klasse wor den getraind des middags van 15 tot 17 uur. Op beide dagen hebben daar na tot 19 de 500 cc wagentjes gele genheid om het circuit te verkennen. Een grote uitzondering is dat nu ook op Zondag 17 Augustus van 11 tot 12 nog gelegenheid voor trai ning zal bestaan». Dit is onder meer gedaan om Taruffi, die dit circuit niet kent de gelegenheid te bieden nog wat rondjes te draaien alvorens hij aan de start moet verschijnen. De Italiaan is namelijk ook technisch di recteur van de bekende Gilera stal en zal in die functie des Zaterdags elders aanwezig moeten zijn, zodat hij pas Zaterdagavond laat in Zand voort aankomt. REVANCHES VAN DE OLYMPISCHE SPELEN. De voetbalwedstrijd tussen Neder land en Egypte in het programma van de revanches van de Olympische Spelen, die op 10 Augustus a.s. in het Olympisch Stadion te Amster dam worden gehouden, zal worden geleid door de heer K. Schipper. Het bestuur van het N.O.C. ver zoekt ons voorts mede te delen, dat voor houders van toegangskaarten de hekken van het stadion om 11.45 uur worden geopend. In verband met de officiële opening worden de hek ken van 13.15 tot 13.50 uur weer ge sloten. Aan deze revanches wordt o.a. deelgenomen door 12 olympische kampioenen, 18 winnaars van zilve ren en 5 winnaars van bronzen me dailles. V.V.V. VERLIEST TE DORTMUND. Te Dortmund werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de Duitse club Borussia en V.V.V. uit Venlo. Onze landgenoten leden een 90 ne derlaag, na met rüst reeds met 40 te hebben achtergestaan. 3000 toe schouwers woonden de ontmoeting bij. Recordverbetering op 1500 m. vrije slag Tijdens de in het zwembad „De Kromme Rijn" te Utrecht gehouden zwemkampioenschappen van de kring Utrecht van de KNZB is Tine van Brenk van de Robben er in ge slaagd het Nederlands record op de 1500 meter vrije slag dames tc ver beteren. De jeugdige Hilversumse zwemster noteerde een tijd van 21 min. 50.5 sec. waarmede zij ruimschoots on der het oude record bleef, dat met 22 min 34.1 sec. sinds 27 Augustus 1944 (Hilversum) op naam van haar clubgenote Annie Veldhuiyzen stond. Gistermiddag werd de beroemde wielerronde „De acht van Chaam" gereden en ook nu hadden de orga nisatoren weer voor een interessant veld van renners gezorgd. Behalve de volledige Tour de France-ploeg verscheen er een sterke Belgische équipe aan de start, alsmede de Luxemburgse kampioen Goedert, en kele Franse renners en een echte Algerijn. Het begin van de wedstrijd was niet zo aardig. In de eerste ronde was er reeds een valpartij, waardoor verschillende renners moesten opge ven, terwijl Dekker en Roks door lekke banden meteen kansloos waren. Ook Wagtmans viel plat, maar hij liet zich hierdoor niet ontmoedigen. Hij reageerde als de man, die zijn zege van vorige jaar wilde herhalen. In een wilde sprint kreeg hij het peloton weer te pakken en toen hij er midden in zat, ging hij een half uurtje uitblazen, om nieuwe kracht te verzamelen. Het was Van Est, die de grote aan val ontketende, nadat Wagtmans er met een paar renners vandoor was gegaan. Woutje liet de man uit St. Willebrord komen en samen trokken zij de kopgroep. In de laatste ronde van de wedstrijd sloeg Wagtmans toe. MOTORSPORT. INTERNATIONALE MOTORRACES TE ETTEN. Op het circuit van Etten zullen Zondag 10 Aug. voor de eerste maal Internationale Races worden gehou den. In de 350 cc klasse nemen be halve de Nederlanders Fokke Bosch met AJS, de Velocetterijders Simons en Poel, ook de Engelsen Barret met Norton, Petch met AJS, Ranson met AJS, Morgan met Velocette, Mason met Velocette, alsmede de Ier Mat thews met Velocette en de Zwitser Del Torchio met Norton Deel. In de 500 cc klasse komen Fokke Bosch (Ned.), Vogel (Oostenrijk) Ericsson, Carlsson (beiden Zweden), Simons (Ned.), Mason Ranson, Barr- tell (allen Engeland), Matthews (Ierl.) en Del Torchio (Zwitserland) uit. Zij zullen allen met een Norton aan de start verschijnen, terwijl de Engelsman Petch, die ook in deze klasse uitkomt, een Vincent HRD zal berijden. DAMMEN BOLLENSTREEK CONTRA LIMBURG. Tien Limburgse dammers komen op Vrijdag 15 Augustus naar Hillegom om een wedstrijd te spelen tegen tien dammers uit de Bloembollenstreek. Bij deze laatsten zijn o.a. spelers van de Damclub Hillegoih en de Dam club „Lisse Vooruit". Daar beide tientallen bestaan uit de sterkste spelers van de betreffen de groepen zal het zeker een bijzon der mooie wedstrijd worden. De ontmoeting zal plaats hebben in café Rutten te Hillegom. De voor ongeveer 4000 toeschou wers in het olympisch stadion te Am sterdam gespeelde hockeywedstrijd tussen Nederland en Pakistan is in een 32 zege voor onze landgenoten geëindigd. Met rust had Nederland een 21 voorsprong. Na de indrukwekkende demonstra- teis, die India het afgelopen weekend in de hoofdstad heeft gegeven kon het niet anders of het spel van Pakistan moest tegenvallen. Geen van de Pa- kistaners bezit die wonderbaarlijke sticktechniek, waardoor de Indiase spelers keer op keer het publiek tot enthousiasme brachten. De Nederlandse ploeg was sinds Zondag gewijzigd. Wery, die tegen India niet had voldaan», was vervan gen. De gehele voorhoede was hier voor omgezet. Esser nam de plaats van Wery op de linkervleugel in, Boerstra was van de rechtsbinnen- naar de linksbinnenplaats verhuisd, terwijl de S.C.H.S.'er Hooghiemstra zijn debuut in de oranjeploeg maakte als rechtsbinnen. Hij heeft een uit stekende wedstrijd gespeeld en maakt een goede kans op een vaste plaats in de Nederlandse hockeyploeg. De middenlinie van Oranje was zeer be trouwbaar en vooral spil Loggere, rechtshalf Ancion en linksback Drijver kunnen op een uitstekende wedstrijd terugzien. Doelman Mul der was bepaald de ster in de ach terhoede. De wedstrijd, die uitstekend werd geleid door de Nederlander Issel- mann en de Pakistaner Ayub, was nauwelijks enige seconden oud toen Hooghiemstra een goede kans tot scoren kreeg. Hij kwam alleen te genover doelman Fasal te staan, maar zyn schot werd gekeerd. De Pakistaners, die erop gebrand waren revanche te nemen voor de in Hel sinki geleden 10 nederlaag, trok ken nu op het Nederlandse doel af en in de achtste minuut kon rechts binnen Hamid uit een voorzet van links de score openen (01). Na '19 minuten spelen brak Kruize door, maar Fasal schopte de bal weg. Boer stra was de volgende die inschoot en nu werd de bal op de doellijn door linksback Khan weggeslagen. In de doelworsteling overtreding begaan, want Nederland mocht een korte corner nemen, waar uit Kruize in de richting van het doel schoot. Nog werd de bal ge stopt, weer probeerde Boerstra het maar zijn schot mislukte, waarna rechtsbuiten Van Heel, die helemaal naar binnen was gezwenkt, aan alle onzekerheid een einde maakte en de gelijkmaker op zijn naam bracht (11). Het was ook Boerstra, die in de 30e minuut Nederland de lei ding kon geven. Van Heel was door gelopen op een scherpe pass uit het midderweld, kreeg vlak bij de hoek- vlag de bal te pakken en speelde, zwaar gehinderd, naar Hooghiemstra. Deze op zijn beurt schoot in de rich ting van het doel. Via het been van een der Pakistanse verdedigers kwam de bal voor de stick van Boerstra, die zich niet bgflacht en Fasal het nakijken gaf (2— 1). Na de rust kreeg Kruize een prachtige kans, toen Khan er niet in slaagde de bal weg te slaan en met een hard schot was het 31. In de 27e minuut was het Mallick, die met een hard schot de stand op 32 bracht, met welke stand het einde kwam. V.N.L. KAMPEERT. Uit het VNL-kamp wordt gemeld: Onder grote belangstelling zijn gis terenavond de athletiekwedstrijden gehouden en wederom met wisselend succes. Van der Mey en Egter van Wissekerke, die zowel in de A- als in de B-klasse startten voor de 80 wisten in beide series als eerste te eindigen. Deze series waren bijzon der zwaar, daar alleen nummer 1 ge plaatst werd. In de finale klasse A werd Egter van Wissekerke 3de en v. d. Mey 4de. In de klasse B ein digde Egter van Wissekerk als 2de en Van der Mey 4de. Dat was een zeer spannende race, want het ver schil tussen 1 en 4 was slechts 1 m. In de series estafette 4 x 80 meter werden wij door slechte wissels uit geschakeld. In de C-klasse werden in de series G. Dubbeldeman en R. de Graaf 3de, en evenals in de esta fette 4 x 80 meter uitgeschakeld. Vanmorgen was het tamelijk re genachtig, maar veel last hebben wij er niet van gehad, want de zwem wedstrijden werden gehouden. De m resultaten waren als volgt: In de was" blijkbaar een B-klasse 4 x 25 m. estafette 1ste. De -- - - - zwemmers, die dat resultaat behaal den waren: P. v. Dam, Giezen, v. d. Mey en Strijk. In de C-klasse zijn wij 2de geworden, met Van Dorp, H. van Dam, De Haas en Leune. In de 50 en 25 meter zijn we niet geplaatst. DE RONDE VAN HET WESTEN De eerste etappe van de Ronde van het Westen (Fr.), van Cher bourg naar Caen over 227 km., is gewonnen door de Belg De Valk in 5 uur 59 min. 41 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Mahe (Fr.) op 2 lengten; 3. Morvan (Fr.) 5.59.45; 4. Telotte (Fr.); 5. Vernajo (Fr.); 6. Prouset (Fr.); 7. Rosseel (Belg.); 8. Dupont (Fr.); 9. Cerami (It.); 10. Bermudez (Fr.) allen in dezelfde tijd als Morvan. Belgische wielerploeg voor wereldkampioenschap De Belgische Wielerbond heeft de volgende renners aangewezen orr België tijdens de op 23 #n 24 Augus tus a.s. in Luxemburg te houden we reldkampioenschappen op de weg te vertegenwoordigen: Profs: Van Steenbergen, Ockers, Schils, Close, De Corte en Schotte. Reserves: Van der Stockt, De Mul der, Hendrickx, Matthys, Ollivier en Rosseel. Amateurs: Noyelle, Grondelaers, Victor, Van Looy, Janssens, Van Ge- nechten. Olympische athleten bezochten Keulen Ruim 35.000 toeschouwers zijn Woensdagavond tijdens te Keulen gehouden internationale athletiek wedstrijden, waaraan een aantal Met groot geweld demarreerde hij en zelfs de grote Van Est, die alles deed om de Bredenaar te pakken te krijgen, moest voor het geweld zwichten. Met ruime voorsprong kwam Wagtmans uit de laatste bocht te voorschijn en ging als eerste over de eindstreep. I. Wagtmans (Breda) 4 uur 1 min. sec.; 2. Voorting (Roosendaal) z.t.; 3. Van As (Roosendaal) z.t.; 4. Van Oers (Langeweg) op 30 sec.; 5. Van Est (St. Willebrord); 6. Suykerbuyck (Breda); 7. Brusselmans (Vilvoorde, België); 8. De Vries (Vlaardingen) Schoenmakers (Eindhoven); 10. Kebailly (Noord-Afrika), alles dezelf de tijd als Van Oers. De uitslag bij de amateurs was: 1. W. van Dongen (Breda), 100 km. in 2 uur 17 min. 36 sec.; 2. P. Hermus (Oud-Gastel); 3. L. Hendriks (Oss); 4. R. Verhelst (Axel); 5. K. Post (Hengelo); 6. M. Sonnemans (Gel drop); 7. H. van Glerum (St. Wille brord). Op 20 sec. 8. P. Haan (Mechelen L.); 9. J. Plantaz (Eindhoven); 10. Jo Looyen (Steenbergen); 11. A. de Paepe (België); 12. C. van de Bickei (Echt); 13. J. van Dongen (Breda); 14. P. Emmen (Raamsdonkveer). Op 30 sec. 15. C. Aanraad (Oud- Gastel); 16. C. Huygens (België). DE RONDE VAN DUITSLAND De eerste etappe van de Ronde van Duitsland, van Frankfurt naar Einbeck over een afstand van 293,4 km., -heeft een zege opgeleverd voor de Duitser Holthoefer, die zijn land genoten Pfannenmueller en Reinhold in de sprint wist te slaan. De uitslag luidt: 1. Holthoefer (Did.) 8.20.08; 2. Pfannenmueller (Did.) z.t.; 3. Steinhilb (Did.) z.t.; 4. Kemp (Luxemburg) 8.22.39; 5. Theissen (Did.) z.t.; 6. Defeyter (Belg.) 8.22.43; 7. Siefert (Did.) z.t.; 8. Conté (It.) z.t.; 9. Berger (Did.) z.t.; 10. Impanis (Belg.) z.t. Onze landgenoten De Hoog, Smits en Lambrichs eindigden resp. op de 12e, 14e en 18e plaats, allen in de zelfde tijd als Defeyter. Van der Zande kwam als twintigste binnen in 8 uur 26 min. 25 sec. Amerikaanse athleten streden in Wenen Tijdens te Wenen gehouden inter nationale athletiekwedstrijden won de Amerikaan Baker in 10.4 sec. de honderd meter voor zijn landgenoot Harrison Dillard, die evenwel dezelf de tijd noteerde. De 400 meter was voor Cole (V.S.) in 46.8 sec. De 800 meter leverde de zege op voor San POSTDUIVEN P.V. De Witpen. (Nieuwveen). Wedvlucht met jonge duiven vanaf Maastricht. Afstand 162 km.; in con cours 58 duiven; gelost 8.20 uur. Aan komst le duif 10.29.50 uur; snelheid eerste duif 1258 m. p. m. Aankomst laatste prijswinnende duif 10.44.02 uur. Uitslag: J. v. Bemmelecn 1, 2, 3, 9, G. Oskam 4, 5, 7, A. Schouten 6, 13, 14, J. Spring in 't Veld 10, 12, J. v. Leeuwen 11. De Zwaluw (Voorschoten). Wed vlucht vanaf Maastricht. Afstand ongev. 167.0.9 km. In concours waren 206 duiven. De eerste duif werd ge constateerd om 10 uur 31 min. en 3 sec. en bereikte een snelheid van 1274,96 m. per minuut. De laatste prijswinnende duif werd geconsta teerd om 10 u. 41 m. en 1 s. en be reikte een snelheid van 1180.23 m. per minuut. Uitslag: H. Schoo 1, 9; G. Teske 2, 15, 33; P. de Haens 3. 17. 21, 28, 36; C. Zwaan 4, 10, 12, 13; J. P. v. d. Assem 5, 7. 20. 23, 32; F. C. van Heusden 6, 30; J. Kusters 8, 14* Wassenaars concourscommisie. Zondag werd een wedvlucht met jonge duiven gehouden vanuit Maas tricht. Afstand 160 km. In concours 200 vogels. De eerste bereikte het hok om 10.34.51 uur en maakte een ge middelde snelheid van 1262.10 meter per min. De uitslag was: J. M. Bre- derode 1, 25, 26, J. van Kleef 2, 21, 29, P. Schmal 3, 24, 36, 37, J. P. Bre- derode 8, W. J. van Egmond 9, J. Remmerswaal 10. De Blauwband Sasscnheim-Lisse. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Maastricht 173 km. In con cours 102 duiven. Gelost te 12 uur aankomst eerste duif 2 uur 22 min 40 sec., snelheid 1230 meter per mi nuut, laatste duif 2.36.34., snelheid 1105 meter per minuut. J. Spaarga ren 1; C. v. d, Veek 3, 4; G. B. Roo- burg 5, 9, 17; C. v. d. Zwart 8, 10; G. van Snippenberg 12; W, v. d. Zwart 13, 16; W. Buurman 21; G. v. Egmond 26; H. J. Krom 2, 24, 25; P. C. Baartman 6; C. Meeuwissen 7; J. M. v. d. Hulst 11; H. van Niekerk 14. 15, 19, 22; Th. v. d. Ploeg 20; J. de Vreugd 18, 23. Wedvlucht met oude duiven vanf Libourne (Fr.) 886 km. In con cours 27 duiven. Gelost tc 5.30. Aankomst eerste duif andere och tend 7 uur 43 min. 16 sec. laatste duif 1 uur 46 min. L. J. Drost 1, 3; C. Algera 4; W. Buurman 3, 5; C. v. d. Zwart 6; Th. v. d. Ploeg 7. „De Duinklievers" (N'hout). Uitslag van de wedvlucht met jon ge duiven vanaf Maastricht. Afstand pl.m. 178 km. In concours 131 dui ven, gelost 8.20 uur met Z.W. wind; aankomst le duif 10.41.12 uur, snel heid 1262.70 m. p. min. Uitslag: 1, 4, 19 Pav. St. Jan; 2. G. Rotteveel: 3. 6, 10. 12, 13, 14. 27, 28 Pav. St. Pie- ter; 5. 17, 26 C. de Kan; 7 H. Looijc- stijn; 8 P. Duivenvoorde Pzn.; 9, 11, 21, 33 J. Duijndam. athleten, die te Helsinki aan de start j tee (V.S.) in 1 min. 51.2 en de 4 x waren verschenen, deelnamen, ge-; 1A J~ tuige geweest van enkele uitsteken de prestaties. Zo liep de Duitser Schade op de 3000 meter in 8 min. 13.2 sec naar een nieuw Duits record op dit num mer en ook slaagde de Luxembur ger Barthel er in een record te bre ken. Op de 1.000 meter liet de olym pische 1500-meter-kampioen een snelle 2 min. 24.- sec. (Wereldrecord 2 min. 21,4 sec) voor zich afdruk ken, waarmee hij het Luxemburgse record aanzienlijk omlaag bracht. Dean Smith (V.S.) nam de honderd meter in 10.6 sec. voor zijn rekening. Zijn landgenoot Davis won de 110 meter horden in 14,3 sec en Gathers (V.S.) was met 21.- sec. veruit de snelste op de 200 meter. Bob Mathias (V.S.) gooide de discus 49,62 meter ver, een afstand waar Fuchs (V.S.) 3.15 meter bij ten achter bleef Bij het kogelstoten waren de rollen echter precies omgekeerd. Hier werd Fuchs eerste met 16.19 meter, ge volgd door Mathias. die 15,05 meter haalde. Bij de dames zegevierde Ma ria Sander (Did) op de 80 meter horden in 11,6 sec., doch op de 100 meter moest zij in de Amerikaanse Katherine Hardy haar meerdere er kennen (tijden resp. 11,8 en 12 sec.) 100 meter estafette ging naar de ploeg van de Ver. Staten in 41.9 sec. Gordien (V.S.) bereikte bjj het dis cuswerpen een afstand van 50.01 m., terwijl Benton (V.S.) bij het hoog springen tot 2.01 meter kwam. VOETBAL GEM. AMBTENAREN—LEIDEN 1—1. Als voorbereiding voor de komen de ontmoeting GentLeiden werd Woensdagavond op het „Pomona"- terrein een oefenwedstrijd gespeeld tussen een elftal van de Gem. amb tenaren en Leiden en alhoewel door vacantie beide ploegen onvolledig in het veld traden werd het toch een goede oefening. Voor rust wogen beide partijen goed tegen elkaar op en wist Lasar> der door een grove fout in de Leid- se achterhoede te doelpunten (10). In de tweed® helft waren de Gem. ambt. veel sterker en alleen doel palen voorkwam doelpunten. Bij een uitval een misverstand in de Gem. achterhoede en Schuaard maakte ge lijk (11). Met de Gem. ambt. steeds in de aanval kwam het einde met on veranderde stand. Vele oefeningen zullen nog volgen- en terecht! Lekkere hapjes van onnozele restjes Er is in deze lijd van alles, wat U zo prettig boud ver werken kunt er zijn volop tomaten en komkommers U hebt koude vlees-, vis-, en groente-resten maak er eens tets èrg lekkers van met De Gruyter's Mayon naise! Mayonnaise is im mers geen luxe meer voor 'n huisvrouwDe Gruyter heeft pollen van slechts 83 cent met cassabon! U moet werkelijk eens zo'n pot nemen en zólf eens on dervinden. hoe U daarmee van onnozele restjes do lekkerste hapjes en slaatjes maken kunt! Een uiaeóiifn RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 18) J Peter hees zich overeind en grijns de hem heimelijk toe. „Je moet wel jouw dierlijke con stitutie hebben om daar aan te den ken," merkte hij op, „maar je hebt gelijk, ik zal het in orde gaan maken, ik ben zo terug." Het verliet de kleine bar, spoedde zich de trappen op en stak het zo goed als verlaten dek over om zioh naar de hut van de kapitein te bege ven. Hij zag er licht branden en wil de juist op de deur kloppen, toen 'n stemmengemompel hem waarschuw de, dat er reeds iemand was. Het laatste wat hij wenste was, dat °°h iwaar iémand, die er niet noodzake lijk mee te maken had van zijn plan nen op de hoogte zou komen, dus ging hij met een zucht op de bank onder het raam van de kajuit zitten, en knipte een oogje tegen de maan die, juist onder de commandobrug door, haar goudgeel schijnsel over 't glanzende dek wierp. En toen trof een brokstuk van een zin, luider gesproken dan de rest dei- conversatie, zijn oor en was oorzaak, dat hij het knipogen tegen de maan geheel vergat en verder ingespannen en aandachtig luisterde. Er was geen vergissing mogelijk, daarbinnen werd gesproken over een motorboot en conferenties over motorboten boe- zoemden Peter onder de huidige om standigheden een meer dan normale belangstelling in. Hij hield zichzelf voor, dat op het ogenblik de officier, die de hondenwacht had, van de ka pitein instructies kreeg voor het in alle stilte te water laten van de boot. Verder waren er zeker tien goede en gegronde redenen te bedenken, die elk op zich afdoende konden verkla ren, dat er in de hut van de kapi tein over motorboten werd gesproken maar een leven vol avonturen hadden Peter wantrouwig gemaakt. Hij hield zijn adem en verwenste de band in de dancing, die op som mige ogenblikken zo enthousiast werd, dat zij het gemompel van de stemmen in de kajuit geheel over stemde. Het bleek een onmogelijk heid, van zijn plaats af het gesprek te volgen, zelfs maar bij brokstuk ken. Bij de deur gaan staan was uit gesloten; de officier van de wacht op de brug zou hem opmerken en hem verzoeken het maanlicht op een andere plaats te gaan bewonderen. Hoogstens was het mogelijk, op het uiterste puntje van de bank te gaan zitten. Naarstig in zijn portefeuille wroetend, alsaf hij in -het licht van verre booglamp naar een papier zocht, schoof Peter naar het einde der bank. Juist toen hy behouden op het ui terste puntje van de gladgelakte bank was gearriveerd en zich achter over wilde buigen naar de deur, ging deze plotseling open en een man ver scheen in de helle lichtschijn, die naar buiten straalde. In die licht schijn-nam Peter hem snel op. Het was een korte, gezette man met een gedeeltelijk kaal hoofd. Zijn gehele uiterlijk deed Peter scherp denken aan Oost-Europa en toen hij z'n laat ste woorden tegen de kapitein spr?k, werd die veronderstelling door zijn keelaccent bevestigd. spijt *me natuurlijk zeer, dat ik de boot niet krijgen kan, er was werkelijk veel haast bij die kwestie, maar ja, zoals u zegt, verhuurd is verhuurder is niets aan te doen. Ik zal dan maar een telegram sturen naar Tampico.goeden avond, ka- oitein!" Hij boog ijverig, ondanks zijn buikje en scharrelde, onhandig door zijn dikte en haast, over het half duistere hek naar de trap. Peter staarde hem even peinzend na, stond dan op en wendde zich tot de kapitein, op wiens witte uniform het goud galon schitterde in het felle licht uit zijn hut. „Goeden avond, kapitein, kan ik u nog even spreken, ik wilde nog het een en ander vragen!" De Mexicaan glimlachte en zijn witte tanden blonken toen hij opzij ging om zijn bezoeker te laten pas seren. Met de nochalance, eigen aan zijn ras, liet hij de deur op een kier staan toen hij naar de tafel ging. „Gaat u zitten," verzocht hij, „mag ik u een sigaret aanbieden? In deze doos zijn Amerikaanse in de andere Engelse." Peter nam een sigaret uit de Ame rikaanse doos, stak haar aan en blies langzaam een rookwolk uit. „Kapitein, ik hoop niet, dat ik las tige vragen ga stellen, maar ik zou toch graag willen weten wie die man is, die zojuist bij u wegging." De kapitein haalde zijn schouders op en glimlachte verontschuldigend. „Ik ken hem volstrekt niet," be kende hij, „Hij staat in het register ingeschreven als Stefan Morescu en zijn pas staat ook op die naam. Dat zou trouwens bezwaarlijk anders kunnen," voegde hij er met een lachje aan toe. „Hij reist te zamen met drie anderen, die zonder enige twijfel rasechte Amerikanen zijn en zit hele dagen met hen in zijn hut of in de bar te confereren. Wat ze met hun vieren uitvoeren is me een volslagen raadsel, maar ja, het be hoort ook niet tot^ myn. taak om dat uit te vissen. Overigens schijnen ze geld genoeg te hebben." Peter knikte nadenkend en trok langzaam aan zijn sigaret. „Ik wilde nog een vraag doen, en ik geloof niet, dat u er bezwaar te gen zult hebben, daar antwoord op te geven: kwam Morescu hier om tc spreken over het huren van een mo torboot.... en...." Peter's stem haperde even toen z'n blik opzij gleed naar de deur, maar hy ging onmiddellijk weer door: „en wilde hij weten van wie de boot Hij hield op, sprong uit zijn stoel overeind, deed twee snelle passen in de richting van de deur en gooide die open. Hij probeerde het althans, want met een harde klap bonkte de zware deur ergens tegen aan. Op het zelfde ogenblik klonk een uitheems aandoende uitroep. Peter deed de deur, die nu geen weerstand moer bood, verder open en keek vol be langstelling naar buiten. Voor de deur opening stond de weinig aan trekkelijke gestalte van de dikke Morescu, die met een woedende en pijnlijke trek op zijn gelaat een zak doek tegen zijn gezwollen neus aan drukte. „Neem me niet kwalijk,putte Peter zich uit, „ik wilde de deur ope nen om wat frisse lucht te laten bin nenkomen, maar ik wist werkelijk niet, dat er iemand voor stond Neem me vooral niet kwalijk." Hij gaf de dikkerd een knipoog en een gemoedelijke klap op de schou der, keerde zioh om en sloot ditmaal de deur zorgvuldig achter zioh. Het eindje sigaret doofde hij in de asbak. „Ons beider vriend Stefan Mores cu," merkte hy op, met zijn hoofd in de richting van de deur wijzend, „met een neus, die van seconde tot s<v !e in omvang toeneemt. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5