Rijnstreek Duinstreek Hoe groot is onze zon? Winst bij verkoop van bedrijfsmiddelen is belast De Kabinetscrisis Waar het nog heter was DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 BELASTINGKWESTIES Een kwestie op belastinggebied, welke verschillende lezers bezig houdt, wordt hier in de volgende vraag aan de orde gesteld: Vraag: Iemand verkoopt twee huizen, die volgens de balans staan aangegeven voor 14000. Ze worden verkocht voor 26000, zodat er dus een overwinst is van 12000. Deze meerdere opbrengst is volgens mij echter geen over winst, omdat 'n bestaande schuld hiermede wordt afgelost. Na de verkoop is dus de schuld vermin derd, maar winst blijft niet over. Is nu die 12000. gulden meer opbrengst van de huizen belast baar voor de inkomstenbelasting en zo ja, hoe hoog kan die belas ting dan zijn? Dit is een belangrijke vraag, om dat hiermede, vroeg of laat, haast iedere ondernemer wel eens te ma ken krijgt. Wij zullen dit onderwerp daarom eens van de verschillende kanten bezien. Het Besluit op de inkomstenbelas ting (art. 6) rekent tot de fiscale winst alle voordelen die voortkomen uit een bedrijf, onverschillig de wijze waarop en de vorm waarin deze zijn verkregen. Onder deze winst vallen dus ook toevallige baten, ook al wor den deze buiten het eigeniyke doel van het bedrijf genoten. Zo vallen hieronder schadevergoedingen die liggen in de bedrijfssfeer of voorde len ten gevolge van een, om bedrijfs- redenen, gehele of gedeeltelijke kwijtschelding van bedrijfsschulden (behalve voor het deel dat niet ver haalbaar zou zijn!). Verder behoort tot de fiscale winst de meerdere op brengst bij verkoop van bedrijfs middelen of van het gehele bedrijf. Een zakenman dus, die zijn bedrijfs auto, welke in de boeken staat voor 1000, .verkoopt voor 2000, maakt hierop een bedrijfswinst van 1000 gulden. Onze vragensteller verkoopt zijn panden die op de balans voorkomen. Wij moeten dus aannemen, dat deze onroerende goederen tot zijn bedrijf behoorden, en dus bedrijfsmiddelen waren. In dit geval moet bij het ver dwijnen hiervan het verschil in de netto-opbrengst en de boekwaarde als een bijzondere bedrijfswinst bij de winst worden gevoegd. Hierbij maakt het niet uit, dat een bestaande schuld met de opbrengst der panden wordt afgelost. Immers, hij gaat door zijn transactie in bedrijfsvermogen vooruit. Een simpele voorstelling van het geval zal dit ongetwijfeld wel verduidelijken. We nemen dan aan. dat de bestaande schuld 10.000 be droeg en er buiten de panden geen bedrijfsmiddelen waren. Vragenstel ler zijn vermogen in bedrijf zou dan volgens de boeken zijn: 14.000 min 10.000 is /4.000.— Na verkoop en na aflossing der schuld is zijn bedrijfsvermogen ge worden 26.000 min 10.000. Hier uit blijkt dus, dat hij door de ver koop 12000 gulden rijker geworden is en over deze winst moet hij dan inkomstenbelasting betalen. Ook als een bedrijfsmiddel dcor een andere oorzaak uit het bedrijf gaat verdwijnen, moeten wij ons af vragen wat de werkelijke waarde daarvan is en dient het positief of ne gatief verschil ais winst of verlies aangemerkt te worden Indien bijvoorbeeld een veehouder aan zijn zoon een koe schenkt, waar van de waarde in de boeken staat voor 750,—. terwijl de v/erkelijke waarde op dat moment 600 gulden is dan heeft de veehouder hierop een verlies van 150 gulden te boeken. Een uitzondering. Op het principe, dat het waarde verschil van onroerende goederen uit eindelijk tot de winst of het verlies gaan behoren, is een uitzondering. Er is namelijk een wettelijke bepaling, welke zegt, dat de waarde-verande- ring van onroerende goederen welke tot het landbouwbedrijf behoren geen invloed op de winst van de onderne mer heeft, behalve als de waardever andering het gevolg is van zelf aan gebrachte verbetering (ontginning, drainage, bekading, enz). Alleen dus een waardeverandering door prijs stijging of -daling wordt bij de winst bepaling uitgezonderd. Als een boer zijn boerderij verkoopt, behoort du* het verschil tussen de verkoopsom en de boekwaarde niet tot de winst. Wij hebben tot nu steeds gesproken over verkoop van tot een bedrijf be horende goederen. Is de meerdere opbrengst die ean particulier bij ver koop van een huis behaalt dan niet belast? De inkomstenbelasting kent in zo'n geval één bepaling, welke dit voordeel wel belast en wel in geval van speculatie. Er wordt geacht spra ke te zijn van speculatie, als een on roerend goed vrijwillig vervreemd (o.a. verkoop) wordt binnen een ter mijn van twee jaar na de levering daarvan. Van de speculatie-winsten is de eerste 500 per jaar niet belast. Tenslotte wordt nog geïnformeerd naar de hoogte van de belasting. Ja, als slechts één bedrijfsmiddel ver kocht wordt of een klein gedeelte van een bedrijf, zijn er omtrent het toe te passen belastingtarief geen facilitei ten. Het totale inkomen wordt dan normaal belast. Wanneer echter een bedrijf of beroep geheel of voor een zelfstandig deel wordt verkocht, ge liquideerd of gestaakt, kan dit ge deelte van de winst buiten de pro gressie van de belasting vallen, door dit afzonderlijk te belasten. De mi nimum-heffing hiervan is dan altijd nog 20 pet. en hoogstens 40 pet. Dit percentage is afhankelijk van het overige inkomen. W willen aan deze laatste materie nog graag eens een artikel wijden. Nadat de kabinetsformateur mr. L. A. Donker gistermiddag op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken van twee tot half vier had gesproken met minister Beel, heeft hij op het mi nisterie van financiën, waar hij zijn werkkamer heeft, achtereenvolgens nog minister Rutten, minister Stik ker en minister Staf ontvangen. In de loop van de avond ontving hij achtereenvolgens nog prof. W. J. A. Kernkamp, minister Van den Brink en minister Mansholt. Pref. Kernkamp is in eerste instan tie reeds door Dr. Drees geraad pleegd voor een portefeuille van Overzeese Gebiedsdelen. Vandaag heeft de kabinetsforma teur, mr. Donker, een onderhoud ge had met de heer J. G. Suurhoff, lid der Tweede Kamer, ondervoorzitter van het N. V. V. Daarna ontving mr. Donker prof. dr. A. M. Donner, hoogleraar in het staatsrecht, administratief recht en algemene staatsleer aan de Vrije Universiteit. Ongerustheid in N. Zeeland over immigratie Naar de „Auckland Star" meldt, heeft het Nieuw-Zeelands vakver bond dezer dagen verklaard, dat de regering van Nieuw-Zeeland moet ophouden steun te verlenen aan de niet-Britse immigranten en dat de immigratie-politiek moet worden ge wijzigd. Het dagelijks bestuur van het ver bond gaf in een resolutie uitdrukking aan de vrees, dat de politiek van massa-immigratie schadelijk is voor de huidige levensstandaard. In de re solutie wordt gewezen op de toene mende werkeloosheid in Australië, de tekenen, die er op wijzen, dat de emigranten geneigd zijn naar Nieuw- Zeeland in plaats van naar Australië te gaan. met alle schadelijke gevol gen vandien, zoals de toenemende moeilijkheden met de huisvesting, de problemen betreffende een tekort aan scholen en ziekenhuizen, stij gende vervoersm'oeilijkheden en het gevabr voor inflatie. „Indien de regering geen aandacht schenkt aan de noodzaak om de hui dige politiek te herzien," zo wordt in de resolutie gezegd, „zal het vakver bond genoodzaakt zijn, de aandacht der vakverenigingsleden in Nieuw- Zeeland en van de zusterorganisaties over zee, te vestigen op de ernst van de toestand en de medewerking van deze in te roepen." Aan de Labour-fractie in het Huis van Afgevaardigden zal worden ge vraagd het standpunt van het vak verbond te steunen. F. NOYONS VAN NEDERLANDS KA TH. HUISVESTINGSCOMITé ONDERSCHEIDEN. Tydens een korte plechtigheid te Den Bosch heeft de vicaris-generaal van het bisdom 's-Hertogenbosch, Mgr F. Hendrikx, de pauselijke on derscheiding „Pro Ecclesia et Ponti- fice" uitgereikt aan de heer F. Noyons De heer Noyons ontving deze on derscheiding wegens zijn verdiensten voor het Nederlands Katholiek Huis vestingscomité. Hij heeft vooral zeer geijverd voor de vacantie-actie voor buitenlandse kinderen en voor de uitzending van Nederlandse kinderen naar koloniehuizen. HAARLEM KOOPT SCHILDERIJ De Haarlemse gemeenteraad heeft gistermiddag besloten tot aankoop van een schilderstuk, „De dans om het gouden kalf", van de Haarlemse meester Karei van Mander, dat in Londen bij de kunsthandel Colnaghi te koop is. De prijs daarvan, die oor spronkelijk 10.000 bedroeg, is na onderhandeling teruggebracht tot 8.000, waarvoor de gemeenteraad thans een extra crediet beschikbaar stelt. Het schilderij zal een plaats krijgen in het Frans Hals-museum ter completering van de daar aan wezige collectie 17e eeuwse schilder stukken. De schilder Karei van Man der heeft indertijd vele jaren in Haarlem geleefd en gewerkt en was de leermeester van Frans Hals. „UILENSPIEGEL" NIET MEER IN STATIONSKIOSKEN. In aansluiting op ons bericht van Dinsdag 5 Augustus 1.1. ver neemt het K, N. P. verder, dat het blad „Uilenspiegel" sinds geruime tijd niet meer in de stationskiosken ver- krijgoaar is. Ook de Haagse Kiosken Vereniging heeft dit blad niet meer in de verkoop wegens geringe be langstelling van het lezende publiek. Franciscaans kapittel In het heden in Weert gehouden kapittel der Minderbroeders (Fran ciscanen) is tot provinciaal gekozen pater Castulus van de Eijnden, thans secretaris van de provincie. Tot custos is gekozen pater Edelbertus Haze- broek; tot definitores de paters Gil- bertus Lohuis, Ezechiel van der Helm, Cajetanus Reybcr en Sybrand Ga- lema. Een verontwaardigde Haagse moe der heeft bij de Haagse politie aan gifte gedaan van dc mishandeling van haar 4-jarig zoontje J. P. V. Het jochie was op 5 Augustus j.l. op het Malieveld aan het spelen. Onder het spelen is hij op een luxe-auto ge klommen. De eigenaar, een onbe kende man, heeft hem van de auto afgeslagen. Hij deed dat zo hardhan dig, dat het jongetje een gebroken linkeronderbeen opliep. De politie verzoekt getuigen zich te melden. Aardappelmesj e als steekwapen Hedennacht om kwart voor één kwam op het politiebureau aan het Buitenhof in Den Haag de 27-jarige mevrouw N. L. klagen, dat zij door de 27-jarige heer A. H. G. werd las tig gevallen. G. bevond zich in haar gezelschap. Terwijl de portier van het bureau nog met het tweetal stond te praten, haalde de dame onverwacht een aardappelmesje te voorschijn. Zij stak G. er mee in de buik. De portier wist haar spoedig te ontwapenen. G. werd na in een ziekenhuis ver bonden te zijn, vastgehouden door de politie, omdat hij gesignaleerd stond voor een nog niet betaalde boete van twaalf gulden subs vier dagen hechtenis. Mevrouw werd heengezonden nadat proces-verbaal tegen haar was opgemaakt. Zij had reeds meermalen bij de politie voor het hinderlijke optreden van G. geklaagd. Gisteravond is in het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda de landbouwer J. B. uit Noordhoek overleden. B. had een halswervel gebroken toen hij Dinsdagmiddag van een hooggeladen wagen met vlas viel. Het ongeluk ge beurde doordat de balk brak, die de lading bijeen moest houden. In het gezin van de landbouwer wordt de geboorte van een tweede kindje ver wacht. Wie geen richting aangeeft gaat in de richting van bet ziekenhuis. Verbond voor Veilig Verkeer NEW YORK, (K. N. P.)). Nu ook de Nederlanders dit jaar een paar dagen zomer hebben mogen genieten, is het interessant te ho ren hoe een Amerikaans^ pastoor een hittegolf wist te gebruiken om zijn parochianen een preek te geven, die zij hun hele leven niet meer zullen vergeten. Deze pastoor had naast de Tien Geboden, de Vijf Geboden van de H. Kerk en de grondwet van de Ver enigde Staten verschillende extra regels, waaraan hij zijn parochianen onderwierp. Een van die regels was, dat er onder iedere H. Mis in zijn kerk moest worden gepreekt, liefst lang. Op een dag tijdens een hitte golf, nu enkele weken geleden, waren de beminde gelovigen opgelucht, toen zij hun pastoor niet zo streng als anders uit de sacristie zagen ko men, in de verwachting, dat hij bij deze hitte voor de eerste maal in de geschiedenis niet zou preken. Het was de heetste dag, die ze ooit had den meegemaakt. In deze verwachting bleven de pa rochianen, nadat het Evangelie was voorgelezen, staan, om aar. te geven, dat zij er geen bezwaar tegen hadden onmiddellijk het Credo aan te heffen. Maar de pastoor, hoewel bijna bezwij kend onder de hitte, besteeg dc preekstoel en gaf een teken, dat de mensen zouden gaan zitten. Zijn stem verheffend maakte hij een kruiste ken en zei: „Vrienden, in deze parochie is het de gewoonte onder alle H.H. Missen te preken, onafhankelijk van de om standigheden. Daarom zal er ook van daag gepreekt worden, maar kort. En hier is -dan mijn preek: Het is vandaag een hete dag. Ik kan me in derdaad geen warmere dag herinne ren. Toen u vanmorgen opstond, was het huis heet. U ging naar buiten en merkte, dat de straten sedert gisteren heet waren geworden. U kwam naar de kerk en bevond, dat het hier he ter is dan thuis. Waar u zit is het heet, op de preekstoel is het heet en op het priesterkoor is het heet. Het is erg heet in de sacristie. Wanneer u weggaat, zal het middag zijn en dus heter dan toen u kwam. Thuis zal het heter zijn dan vanmorgen. De kranten zeggen, dat het vanavond r.og heter zal worden dan deze och tend. Ik geef u deze gedachte om u te helpen de hitte van de dag te kun nen dragen: Hce heet het hier ook is, er is toch een plaats, waar de hitte nog groter is. Zorgt, dat u daar uit blijft! In de naam van de Vader en de Zoon en de II. Geest. Amen. ALPHEN AAN DEN RIJN De boot voor pater Pouw De boot voor pater Pouw glijdt nog lang niet. De Braziliaanse avonden voor dit doel zijn wel geslaagd, maar de opbrengst is lang niet toereikend. De tijd dringt, want pater Pouw gaat in September weer naar zijn missie te rug. Dan wil hij zijn boot meenemen. Zonder boot is zijn missie-arbeid tot vruchteloosheid gedoemd. Parochianen van Alplhen, pastoor Schiphorst en zijn helpers, vragen U, het resterende bijeen te brengen. Er loopt nog een loterij. U geeft uw geld dus niet helemaal voor niets weg. U wordt slechts gevraagd naar vermo gen loten te kopen. Wilt ge zeker zijn van een prijs, wacht dan niet tot men met de loten bij u aan de deur komt. Maar lees vandaag de adver tentie in dit nummer. HOOGMADE ORANJEFEESTEN Ook de tweede en laatste dag van de festiviteiten is een goed succes geworden. Ook thans werkte ieder een weer mede. Om 9 uur had de keuring van de versierde paarden met tilbury en rijwielen plaats, ge volgd door een optocht van deze voertuigen met de harmoniever. De prijzen voor het versieren van rijtuigen vielen ten deel aan 1. J. Zwetsloot Thzn. 2. S. van Leyden, 3. J. Hoogeveen Czn. Voor de versierde fietsen 1. S. Straathof, 2. Th. Hoogeveen, 3. M. Zwetsloot. Na de optocht werd een aanvang gemaakt met het ringsteken. Uitslag: 1. Bep Zonneveld, 2. Riet v. d. Meer Jdr., 3. Agnes Zwetsloot. Bij de he ren: 1. Jac. v. d. Meer, 2. G. v. d. Laan, 3. Th. Zwetsloot. 's-Middags was in het Noordeinde ringsteken op de fiets voor dames. Ie Nel Kraan, 2. S. v. Santen, 3. PI. v. d. Geest. De stoelendans vond plaats onder grote belangstelling van de zijde van het publiek. 1. Mevr. A. Neyman-v. d. Ing, 2a Mevr. Joh. v. d. Laan-Pij- naker, 3e Mevr. M. Volwater-v. d. Ploeg, 4. Mevr. P. Colijn-Fransen. Ringsteken heren: 1. Th. v. d. Post, 2. Frans v. d. Laan, 3. Nico den Dub belde. Hierna volgde de uitreiking der prijzen onder toepassing van het steeds toepasselijke woord. Tot slot was er een genoeglijk amuseren in de café's en op het feestterrein met een dansje en een attractie. Het feestcomité „Wilhelmina" heeft haar ongetwijfeld langdurige voorberei- dingën beloond gezien met een ge feest. H1LLEGOM Drie-jarig meisje door trein gegrepen Het 3-jarig dochtertje van de heer Aarts, wonende le Looster weg, is gisteren door een trein gegrepen en gedood. Achterop de fiets ging het kind met haar 12-jarig zusje naar de Stichting Vogelenzang. Bij de on bewaakte overweg (bij de Doodweg) stapte het oudste meisje af en hielp de kleine zus van de bagagedrager. De ouste stak over. De kleine wacht, te en liet de sneltrein uit de richting Haarlem passeren, maar merkt bij het oversteken niet, dat nog 'n trein uit de andere richting naderde. Deze greep de kleine; het kind was op slag dood. Het lijkje werd naar Huize St. Joseph overgebracht. Gouden bruiloft. Woensdag her dacht het echtpaar A. Zandvliet in de Kerkstraat z'n 50-j"arig huwelijks, feest. Voor de woning, waarin 47 van de 50 huwelijksjaren werden doorgebracht, prijkte een fraaie ere poort. De gouden bruigom is 76, z'n ega 74 jaar oud. Het huwelijk werd gezegend met één kind, 'n doch ter, die met haar man en verdere fa milie het feest thuis kwam vieren. De kleinkinderen zijn alle in Canada. Aan belangstelling, bloemen en ca- deaux ontbrak het niet; des avonds bracht Crescendo een serenade. SASSENHEIM Geb.: Sophia C. C. M. en Catharina P. J. M., dochters van P. G. van der Kraan en C. P. Beurze; Maria H. M., d. v. A. van den Berk en H. M. L. J. van Damen; Joseph M. M„ z. v. P. L. van Kesteren en W. Dubbelaar; Cornelis A. W., z. v. J. C. van der Vlucht en J. G. van Velzen; Hendri- ka Th„ d. v. Th. Zeldenthuis en M J. van der Voorn; Maria A., d. v. B. J. van Leur en A. C. van den Bo gaard. Ondertr.: Wilhelm J. van Benten, 39 jaar en Augusta M. C. Platjouw, 34 jaar. Getr.: Rijmert Los, 26 jaar, te Voorhout en Klaasje Bette, 24 jaar. Johannes P. A. Kiebert, 29 jaar en Elisabeth M. J. Stokman, 25 jaar, te Amsterdam. VOORSCHOTEN ONDERSCHEIDING VOOR GOUDEN JUBILARISSEN. In tegenwoordigheid van de di recteur van de Kon. Zilverfabriek „Voorschoten" mr. S. A. C. Begeer, de heer G. H. van Leeuwen, procu ratiehouder, leden van het jubileum fonds en collega's heeft gisteravond burgemeester C. J. v. d. Hoeven ten huize van de heren G. v. d. Nieuwen- dijk en M. Teljeur te midden- van hun gezin, aan beiden ter gelegen heid van het feit, dat zy meer dan 50 jaren werkzaam waren geweest bij de Kon. Zilverfabriek, de medaille in brons uitgereikt, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. BOUWRIJP-MAKEN VAN GRONDEN IN COMPLEX „KLEIN LANGENHORST". De bouw van de 42 woningen en van de 19 woningen voor de indus trie in complex „Klein Langenhorst" is thans zover gevorderd, dat tot algehele afwerking kan worden over gegaan. Hieronder wordt verstaan: het leggen van trottoirs aan de Westzijde van de Vredenhoeffstraat. aan de Noordzijde van de Tolstraat, aan de woningen aan voor- en ach terzijde van het perceeltje, waarop het pand Klein Langenhorst stond en aan de Zuidzijde van de Raadhuis laan; het aanleggen van stoepen; het leggen van tegelpaden naar de voor deuren; het aanleggen van open voortuinen; enige verhoging van vóór en achtertuintjes, alsmede het verharden van brandgangen; het plaatsen van terasschuttingen en de zgn. fietspalen. Voor al deze werken wordt begroot ƒ30.200.B. en W. vragen de raad het benodigde crediet beschikbaar te stellen. Katholiek Thuisfront. Het Ka tholiek Thuisfront afd. Voorschoten houdt Zondag a.s. aan de kerk een collecte. Op de oud-militairen van onze parochie wordt een beroep ge daan om deze collecte te doen sla gen. Voor medewerking kunnen zy zich melden bij de heer L. J. van- Aken, Leidseweg 60, Voorschoten. Te Leiden slaagde voor het di ploma Ned. Handelscorrespondentie onze plaatsgenoot de heer N. J. M. van Os. WASSENAAR Vrijwillige Brandweervereniging. Dezer dagen is opgericht de Was- senaarse Vrijwillige Brandweerver eniging „De Brandbel", waarin zich op het ogenblik reeds een 60-tal brand weer vrijwilligers heeft ver enigd. Het doel, dat „De Brandbel" zich stelt is het in de ruimste zin be vorderen van het brandweerwezen. Zij zal trachten dit doel te bereiken door het houden van cursussen en contactavonden. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorz. de heer E. Th. van Dijk, le secretaris de heer R. Zijlstra, Paul Krugerstraat 2, 2e secretaris de heer H. L. J. van Dillen, Wassenaarstraat 11, penning, meester de heer J. Rikkelman, com missaris de. heer H. Boon. Laatste Berichten HET BONDSELFTAL GEWIJZIGD. In het bondselftal, dat Zondag 10 Augustus in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Egypte uitkomt, is een wijziging gekomen. Terlouw van Stparta zal niet spelen wegens een blessure. Hij zal worden vervan gen door Hendriks van Vitesse. CALL-GELD HALF PROCENT VERLAAGD. De notering van call-geld, die sinds medio Mei onveranderd driekwart procent is geweest, is vanmorgen ver laagd tot een half procent, zulks in verband met de zeer ruime geld markt, de recente verlaging van het officiële disconto door de Nederland se Bank en de verlaging der tarieven voor schatkistpapier door het ministe rie van financiën. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 9 Augustus 1952 gedurende veer tien dagen voor een ieder ter ge meentesecretarie, afdeling Openbare Werken (kamer N. 111), ter inzage zal liggen: A. een plan tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente van 6 November 1933, zoals dit nader is gewijzigd, in dier voege, dat het ge deelte, dat betrekking heeft op gron den, gelegen ten Noord-Westen van de spoorbaan Leiden's-Gravenhage en ten Zuid-Westen van de Lage Mors weg, wordt ingetrokken; B. een partieel-uitbreidingsplan „LeidenMorskwartier-West", met betrekking tot de sub a bedoelde gronden, met bijbehorende bebou wingsvoorschriften. Een en ander vastgesteld door de gemeenteraad, in zijn vergadering van 28 Juli 1952. De Burgemeester voornoemd, J. C. VAN SCHAIK, Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 6 Augustus 1952. 2606 BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Een vreemde eend in de bijt", alle leeftijden. Lido: „IJsco-touristen", alle leef tijden. Luxor: „Kikvorsmannen", 14 jaar. Trianon: „Tien van het vreemdelin genlegioen", 18 jaar. Rex: „Singing guns", 14 jaar. (Donderdag cyclus: „Clo- chemerle" (gewijzigde sa menstelling 18 jaar. Ziekentransport In ons artikel over het comité zie kentransport, dat de zieke pelgrims naar Lourdes behulpzaam is bij de reis naar de vertrekplaats van de bedevaartstrein, zijn de adressen weggevallen van degenen, bij wie men zich als verpleegster, hulp of do nateur kan melden. De adressen zijn: de heer B. M. Pols, Morsweg 174B, Leiden en zuster W. Hoes, Koning straat 19, Bodegraven. Burgerlijke Stand Geboren: Paulus Albertus Joseph, z. v. W. van Emmerik en C. A. G. Zoetemelk; Hillegonda, d. v. J. G. Gouwentak en H. van Es; Ronald Peter, z. v. E. Sanders en M. C. van Hartevelt; Annegiena, d. v. P. J. Verhoeve en A. Doeve; Adriaan, z. v .D de Ridder en H. Boom; Pieter, z. v. D. de Ridder en H. Boom. Gehuwd: K. Straatman en F. Kroeze; W. van den Berg en J. Plat- teel; A. Glasbergen en M. E. Meijer; G. J. A. Haast en J. Wouters; P. J. van Steenbergen en E. Blikman; L. v. Deelen en M. van der Wijngaard; P. N. C. Heijnen en S. Neuteboon?; A. Ouwerkerk en A. H. T. van Leeuwen; W. Brouwer en C. T. de Winter. Overleden: P. J. van Katwijk, wed. van Geijsman, 71 jr. M. G. van der Klaauw, man, 84 jr. F. J. Bemelman, man, 61 jr. H. Visscher, man, 39 jr. Meer dan honderdmaal de aarde „HOE GROOT is eigenlijk de zon en waaruit bestaat zij?" Het ant woord kan kort zijn: een gloeiende gasbol met een middellijn 109 maal zo groot als die van de aarde. Maar deze zomer is wellicht een geschikte gelegenheid, er nog iets meer van te vertellen. Hoe groot zien wij de zon? Weet u, dat zij niet groter lijkt dan een erwt op gestrekte-arm-lengte afstand? Maar in werkelijkhseid staat de zon 150 millioen kilometer van ons af. Een van de oudste methoden om die afstand te bepalen is die der „Venus- overgangen", een simpel trusje eigenlijk. (De sterrenkunde zit vol met dit soort simpele trucjes). Men weet dat Venus tussen de aarde en de zon staat. Op gezette tijden zien wij deze planeet dus voor de zon langs trekken; zij is dan enige uren lang als een donkere stop zichtbaar tegen de lichte zonneschijf. Door nu van twee ver uiteenliggende plaatsen op aarde de hoek te bepalen v/aaronder men Venus ziet, kan men indien de af stand Venus-Aarde bekend is de afstand aarde-zon door berekening vinden. Dagen van 600 uur. OP EEN in principe even eenvou dige manier heeft men ontdekt hoe snel de zon draait want ook de zonnebol wentelt om een as, evenals de aarde. Echter langzamer: één as wenteling van de zon duurt ruim 25 dagen. Men kan dat, als de omstandighe den gunstig zijn, zelfs zonder instru menten waarnemen Soms doen zich namelijk zonnevlekken voor groot genoeg om zonder kijker te zien. (Men moet er natuurlijk wel aan denken, dat ogen degelijk te bescher men tegen het felle zonlicht: een zwaar overbelicht fotonegatief is het beste middel). Zo'n vlek blijkt zich dan over de zonneschijf te bewegen: zij verschijnt aan de linkerrand en staat elke volgende dag iets verder naar rechts, totdat zij na ongeveer twaalf dagen aan de rechter-zonne- rand verdwijnt. Ook komt het voor dat een en dezelfde zonnevlek na één zonne-omwenteling opnieuw aan de oostelijke rond (links dus!) opdoemt. Een gasbol. WAARUIT bestaat die bol nu? Uit gloeiende gassen. Aan de oppervlakte heerst een temperatuur van onge veer 6000 graden Celsius. Voor ons een onvoorstelbare hitte, maar toch is onze zon een „gele ster", d.w.z. een ster met een betrekkelijk gematigde temperatuur. Onze zon kiest, wat haar temperatuur betreft, de gulden mid denweg, letterlijk. Witte sterren heb ben een hogere temperatuur en blauwe sterren zijn nóg heter. Oranje sterren daarentegen zijn koeler dan onze zon en men kent ook rode ster- rene, waarvan de temperatuur nóg weer lager ligt. Door de kijker zien wij alleen de oppervlakte van de zon. Maar door spectrale ontleding het licht ont leed dus tot een kleurenspectrum, het bekende regenboog-patroon is ons haarfijn verraden, welke elemen ten op de zon voorkomen. En het is interessant te weten dat de zon en dit gaat eveneenc op voor andere sterren blijkt te zijn samengesteld uit elementen, die wij op aarde ook kennen. Ze komen er allemaal voor: stikstof zo goed als helium, waterstof zo goed als ijzer, enzovoort. Maar er is één groot verschil. Bij een temperatuur van duizenden gra den Celsius (en dit betreft nog alleen de buitenste delen; in het inwendige van de zon moeten temperaturen heersen van millioenen graden!) is een vaste stof niet bestaanbaar, een vloeistof evenmin. Onze metaalindus trie kent yzer als vaste stof en, na verhittting, als vloeistof. Maar op de zon is ijzer, zoals alle andere elemen ten, alleen bestaanbaar in gasvormige toestand. En wat wij dus op stralende dagen aan de hemel zien staan is een bol van niets anders dan gloeiende gassen, schijnbaar niet groter dan een erwt op armlengte afstand, in wer kelijkheid met een middellijn van 1.391.000 kilometer!

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2