3)e &2idóe(Soti/fcct/nt De drievoudige moord in Frankrijk Reorganisatie van het Egyptische leger NederL strijdkrachten in West Duitsland Raadsel der vliegende schotels Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12658 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 130 LUSTELOZE STEMMING moet het langzaam groeien. Dat is een troostrijke gedachte als men z'n geduld dreigt te verliezen bij de slakkengang van de wereldhistorie. Op het ogenblik nu alles op va- cantieis lijkt de ontwikkeling vande grote hangende kwesties stil te staan en heeft men weinig anders om zich over op te winden dan het raadsel van de vliegende schotels. In Perzië zit Mossadeq weer 1 0 vast in het zadel en wacht men af, wat er nu gebeuren zal. In Egypte is géneraal Naguib het hele overheidsapparaat, het leger incluis, j aan het reorganiseren en wacht de wereld met ex-koning Faroek af wat het resultaat zal zijn. Nederland wacht op de kabinetsformatie, de Ver. Staten op de komende presidents verkiezingen. Het Europese leger en de .Duitse herbewapening liggen op het ogenblik in een flauwte en de belangstelling voor de wapenstil standsonderhandelingen is tot nul gereduceerd. Kortom: de hele wereld schijnt in een apathische vacantiedut gesuk keld te zijn, men geeuwt en wacht af. Zo'n vacantie-stemming moge haar eigenaardige bekoring hebben, toch is zij niet van gevaar ontbloot. Want de rust is niet het gevolg van een oplossing der brandende problemen, integendeel, er is niets opgelost, de kwesties smeulen intussen lustig door en op een gegeven moment vlamt er ergens iets op, waar we van schrikken. Indertijd was Korea zo'n schrik en daarvan is het gevolg geweest, dat de democratische wereld zich hechter aaneengesloten heeft en een 'begin heeft gemaakt met haar eigen ver sterking. Sindsdien is de uitwerking van de schrik wat verflauwd en nu kan men allerwegen merken, dat de Westerse landen zich gaan afvragen, of zij niet teveel hooi op hun vork hebben genomen. In Engeland heeft de regering dras tische maatregelen aangekondigd; ze wil gaan bezuinigen, ook op de ver- dedigimgskosten. Weliswaar zullen de totale kosten niet verminderd wor den, maar ze worden uitgesmeerd over een groter aantal jaren. Frank rijk voelt een kater bij zich opkomen na de roes van het Europese leger- plan- en schijnt van zins te zijn om zijn eigen geesteskind te gaan ver moorden; de gedachte aan Duitse sol daten, die tegelijk met de Fransen zullen marcheren, maakt Marianne misselijk, ofschoon zij het bij monde van minister Schuman zelf voorge steld had. In België is de tegenzin tegen de zware last van de militaire verdedi ging tot uiting gekomen in opstoot jes in sommige kazernes, waar enige soldaten aan het muiten zijni gesla gen als protest tegen de verzwaring van de diensttijd. Overal begint men te merken, dat inspanning inderdaad moeite kost en begint men zich af te vragen, of die moeite nu wel nodig is. De prikkel van Korea heeft z'n scherpte verlo ren, de landerige stemming is terug gekeerd. Men sust zich in een ge makkelijke vacantie-slaap met de ge dachte, dat er toch niets gebeurt en dat er geen reden is om zich druk te maken. Het is voor de wereld te hopen, dat er niets gebeurt, waardoor ze met een schrik weer wakker wordt. EEN STREEKBEWONER IN ARREST KSÏÏSSSSSu, De De schrik zit er geducht in De Franse politie is gisteravond overgegaan tot de arrestatie van iemand, die verdacht wordt van de moord op de Britse voedseldeskundige, sir Jack Drummond, diens echtgenote en 10-jarig dochtertje in het gebied van de Franse Alpen. De politie heeft geweigerd zijn naam te noemen, het enige wat zij mededeelde was, dat hij dicht bij de plaats van de drievoudige moord bij Forcalquier) woonde. Volgens het Franse persbureau werd de man gisteravond om 23.30 uur gearresteerd en onmiddellijk verhoord. hen noodlottige kampering besloten. De politie heeft thans vastgesteld dat niets van de bezittingen der Drum monds is gestolen. Proffessor Marian zeide, dat sir Jack geen vijanden had. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn dat een vagebond de drievoudige moord heeft gepleegd. Ofschoon men in verschillende rich tingen zocht, heeft men het reeds vanaf het begin voor niet onmogelijk gehouden, dat de moord door een of meer inwoners van de streek zelf is gepleegd. Bij de moord is gebruik ge maakt van een automatisch vurende karabijn van het Amerikaanse leger. Het wapen kan in de afgelopen oorlog met een valscherm zijn afgeworpen en b.v. door een boer voor eigen ge bruik zijn bewaard. De meeste boe ren in de Provence hebben gewe ren, die zij gebruiken voor de jacht op wilde zwijnen. Drummond had Maandag in een ho tel in de naburige stad Digne ver klaard van plan te zijn de komende nacht buiten te kamperen. De politie acht het niet uitgesleten, dat deze op merking is opgevangen en dat de (moordenaar (s) moet (en) worden ge zocht onder hen, die haar hebben ge hoord. Geen roof. Professor G. S. Marrian, professor in de biochemie aan de universiteit "van Edinburgh, die "Woensdagavond de stoffelijke overschotten der fami lie Drummond officieel heeft ge ïdentificeerd, verklaarde tegenover de politie, dat de vermoorden hun paspoorten en het grootste gedeelte van hun kleren in een villa, waarin zij tevoren haden overnacht, hadden achtergelaten, alvorens naar Digne te vertrekken, waar zij tot de voor SPOORWEGSTAKING IN ITALIË De Italiaanse spoorwegarbeiders, die lid zijn van de door communisten ge leide vakverenigingen, zijn te mid dernacht een staking van 24 uur be gonnen om kracht bij te zetten aan de eis tot loonsverhoging en herzie ning van het stelsel van classificatie. Tot deze vakverenigingen behoren, naar haar zeggen, 110.000 van de 150.000 spoorarbeiders. Naar een schatting van de vakver enigingen zou 85 pet. van de leden aan de stakingsoproep gevolg geven. ONLUSTEN IN GUATEMALA In het Noorden van de Midden- Amerikaanse staat Guatemala hebben zich Dinsdag ongeregeldheden voor gedaan naar aanleiding van de on langs door de" links georiënteerde regering ingevoerde agrarische her vormingen. Vijftig personen, onder wie hoge regeringsfunctionarissen, werden gewond. Een der gewonden is de perschef van president Arbenz. De onlusten braken uit toen de perschef in de stad Co'ban een uit eenzetting gaf over de hervormingen, die beogen het grootgrondbezit onder kleine boeren te verdelen. Franse plannen voor Tunesië De Franse resident-generaal in Tu nesië, graaf de Hautecloque, heeft Woensdag de voornaamste punten van het Franse hervormingsplan be kendgemaakt, dat vorige week aan de Bey van Tunis ter goedkeuring is overgelegd. De Bey weigerde toen zijn zegel aan het stuk te hechten, omdat hij het plan uitgebreid wilde laten bestuderen. De belangrijkste punten van het stuk zij 13: Een geheel nieuw stelsel voor de aanstelling van bestuursamb tenaren en de instelling van drie lichamen, te weten een wetgevende raad, een administratief Hof van Ap pèl en een begrotingsraad, welke het oude Tunesische parlement, of „Gro te Raad", zal vervangen. Regen op het slagveld van Indo China ir 1 De schrik zit er in. De drievoudige moord heeft schrik doen ontstaan in de dorpjes en op de afgelegen boerderijen in deze dun be volkte Zuid-Franse heuvelstreek. De boeren versperren 's nachts de deu ren en zij houden hun geweren onder het bereik. Kampeerders, die vroeger aardige, doch afgelegen kampeer plaatsen uitzochten, slaan thans hun tenten op minder eenzame plekjes De drie verslagenen zijn vandaag (Donderdag)' op het kleine kerkhof van Forcalquier ter aarde besteld. Het bericht van de dood van Sir Jack Drummond heeft in Nederland in de kringen van voedselvoor ziening en van volksgezondheid grote ontsteltenis verwekt. In genoemde kringen was wij len sir Jack een zeer geziene en zeer heid, dr. C. Banning, werkte enige tijd met sir Jack Drummond samen. Dr. Banning deelde ons mede, dat sir Jack Drummond in 1944 in Engeland het initiatief heeft genomen om het verhongerende Nederland direct na de bevrijding van deskundige hulp te voorzien. Reeds op 2 Mei 1945, enkele dagen voor de Duitse overgave, werd aan sir Jack met drie zijner Britse medewer kers verlof verleend het nog door de Duitsers bezette gebied te betreden. In overleg met de hoofdinspecteur van de volksgezondheid stelden sir Jack en zijn staf plannen op betref fende het aantal speciale voedings teams, dat nodig zou zijn. Ook werd vastgesteld waar deze teams zouden worden gedetacheerd. De grote verdiensten van sir Jack voor ons land komen onder andere tot uitdrukking door zijr. benoeming tot commandeur in de ordt van Oranje Nassau. Hirosjima herdacht eerste atoombom Hirosjima, de stad die het eerst ten offer viel aan de atoombom, heeft gisteren het bombardement her dacht. Er is een monument onthuld, waarbij een lijst ligt met de namen van de 80.000 mensen die om het le ven zijn gekomen door de explosie zelf. In totaal zijn er in Hirosjima bijna 300.000 mensen omgekomen, maar de meesten daarvan zijn later aan de gevolgen van verwondingen of bestraling bezweken. Ook nu nog ko men er sterfgevallen voor die men wijt aan de gevolgen van de atoom bom. Regentenraad in Egypte beëdigd Jn de zaal van het Abdin-paleis te Cairo, waar ex-koning Faroek gewoon lijk de kabinetszittingen presideerde, zijn de drie regenten van de nieuwe koning beëdigd. Hier zien we van links naar rechts: de minister-president Ali Maher en de regenten Bahi el Himo Barakat, prins Abdel Moncim en kolonel Rasjad Mahanna. Prins Moneim is gezeten op Faroeks troonzetel. Drukke diplomatieke besprekingen liet hoofdkwartier van generaal Naguib heeft Woensdag medegedeeld, dat het leger zal worden gereorganiseerd en dat in Egypte wapenfabrieken zullen worden gebouwd teneinde de strijdkrachten van de modernste wa pens en uitrusting te voorzien. Het ministerie van oorlog en marine zal worden „gestroomlijnd" om bureaucratie te vermijden. De begroting voor dit ministerie zal vallen buiten de staatsbegroting. Premier Maher is uit Cairo naar zijn buitenverblijf nabij Alexandrië vertrokken, waar hij zijn regeringsprogram zal opstellen. Men verwacht, dat dit program politieke, sociale en economische hervormingen zal inhouden, overeenkomstig de be doelingen van het leger. Het regenseizoen in Indo-China is begonnen. De Frans-Vietnamese troepen, die deelnamen aan de operatie Bolero H met het doel, de Delta te zuiveren en hef plaatselijke Vietnamese bestuur weer onder bescherming van het leger te steJJen, hebben behalve de vijand ook het water en de modder te bestrijden, hetgeen de uiterste krachtsinspanning vergt. De Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Stevenson, heeft weer een bespreking met premier Maher ge had. Hij heeft een onderhoud aange vraagd met de zojuist beëdigde re- gentschapsraad. Ook met zijn Ame rikaanse collega, Caffery, staat hij in nauw contact. De ambassadeurs voerden Woensdag weer een bespre king. De Britse ambassade te Cairo heeft Woensdagavond een verklaring uit gegeven, welke de goedkeuring van premier Aly Maher heeft en waarin gezegd wordt: „Het is de ernstige wil van de Egyptische en Britse re geringen, dat in de huidige critieke NIEUWE FACILITEITEN VOOR EXPORT NAAR DE VERENIGDE STATEN. Volgens een mededeling in het blad „Foreign Commerce Weekly" een officiële uitgave van het Ameri kaanse departement van handel, zijn er nieuwe faciliteiten gekomen voor zakenlieden, die naar de Verenigde Staten willen exporteren. Voortaan zullen in zogenaamde „vrijhaven zones" („foreign trade zones") uit het buitenland afkomstige goederen in entrepot en zonder betaling van invoerrechten kunnen worden ten toongesteld en zelfs verwerkt. Voor buitenlandse exporteurs, die 'hun artikelen op de Amerikaanse markt willen introduceren, zal het bovenstaande zeker van het grootste belang blijken te zijn. Men verwacht, dat de „Foreign Trade Zones" tot een soort van markten voor de buitenlandse han del zullen worden, waar de kopers de monsters kunnen bezichtigen en die koopwaar uitzoeken, waarnaar hun speciale belangstelling uitgaat. Volgens de jongste bepalingen kunnen er voor dit doel nieuwe „zones" worden geschapen in zaken- en handelscentra, waar dit opportuun of noodzakelijk wordt geacht. De Amerikaanse importeur kan vrijstel ling van belastingen en invoerrech ten aanvragen, zolang de buiten landse handelswaar zich in de „zone"' bevindt. Dat wil zeggen, dat deze pas 'be taald behoeven te worden, wanneer de goederen voor gebruik in de Ver enigde Staten de „zone" verlaten. Wanneer de Amerikaanse importeur de monsters en/of koopwaar later weer exporteert, behoeft hij evenmin belastingen of rechten te betalen. toestand een zo nauw mogelijk con tact en de vriendschappelijkste be trekkingen tussen haar worden be waard". Hieraan wordt toegevoegd: „Er moet geen andere betekenis worden gehecht aan de jongste veelvuldige besprekingen tussen de premier en de ambassadeur". Omvangrijke manoeuvres in September Van zuiver militair standpunt gezien zou hei aanbeveling verdienen Neder landse troepen in Duitsland te stationneren. Dat is de mening van generaal Sir John Harding, bevelhebber van het Britse Rijnleger. Maar, zo voegde hij daar aan toe, dat houdt financiële complicaties in, die buiten mijn be voegdheid vallen. Overigens mogen wij niet vergeten, dat wij reeds tot hechte vormen van practische samenwerking zijn gekomen. Het hoofdkwar tier van het Britse leger aan de Rijn heeft in feite opgehouden een Engels hoofdkwartier te zijn. Het is immers reeds het centrum van permanente aa menwerking tussen Britse, Canadese, Nederlandse en Belgische officieren. Sir John Harding gaat deze week het Rijnleger verlaten om chef-staf van de Britse strijdkrachten te wor den. De buitenlandse journalisten in West-Duitsland boden hem een af- scheidslunch aan, waarheen generaal Harding zich per helicopter had be geven, van zijn veldcomamndo bij de Britse manoeuvres aan de Neder landse grens. De scheidende generaal vertelde, dat de manoeuvres van midden-Sep- tember, die de betekenisvolle naam Hold Fast (Houdt vast) zullen dra gen, van veel grotere omvang zullen zijn dan de beide voorgaande. Aan zienlijke Nederlandse strijdkrachten zullen er aan deelnemen en daarnaast drie Britse, enkele Belgische en de Canadese divisies, die zich in Duits land bevinden. Als het grote probleem noemde de generaal de uitrusting van de Bel gische en Nederlandse troepen met Amerikaanse wapens, die verschil lend zijn van de Britse. Met de stan daardisering van wapens was nog niet veel voortgang gemaakt. Generaal Harding sneed het pro bleem aan van de samenwerking met de toekomstige Duitse troepen, den geregistreerd. Op het ogenblik is er nog geen basis voor samenwerking, omdat er nog geen Duitse troepen zijn. Maar ik zie niet in, aldus de generaal, waarom tussen ons en de Duitsers geen teamgeest zou kiunnen worden ontwikkeld. Wij mogen daarbij in het begin niet haastig over gevoels- grenzen heen rennen. Generaal Harding was van mening, dat de Duitsers een grote bijdrage zouden kunnen geven aan de kracht van de Atlantische legers, vooral door hun grote ervaring uit de strijd tegen het Rode leger. RIJKE URANIUMVONDSTEN IN ALBERTA. Vier prospectors hebben verklaard, dat zij in de Canadese staat Alberta, dicht bij de goudvelden van Noord- West-Saskatchewan, rijke aders ura niumerts heibben gevonden. Er waren monsters naar Ottawa gezonden, die een hoog uraniumgehalte bevatten. De gevonden aders waren soms twee meter breed. De uitstraling was zo intens, dat zij op twee en een halve meter boven de grond nog kon wor- DE OPLOSSING GEVONDEN? Te Washington zijn gisteren de be vindingen gepubliceerd van de na tuurkundige Noel Scott, die moge lijk de verklaring bevatten van het raadsel der vliegende schotels. Scott is er in geslaagd, in een gedeelte lijk luchtledige glazen kolf lichtef fecten teweeg te brengen, die als schijven en paddestoelen worden waargenomen, zowel door radar als door het menselijke oog. De Amerikaanse geleerde gebruik te een glazen stolp van een meter hoog en 45 centimeter in doorsnee, waaruit hij lucht pompte om een ge deeltelijk vacuum te scheppen en soortgelijke omstandigheden te ver- In Seoel is het een grote modderpoel Met man en macht probeert men een 2 ton zware vrachtauto, die in de modder is blijven steken, van de weg te duwen opdat de vieze brij eerst kan worden verwijderd alvorens men verder kan gaan. De hevige regenval in Korea veranderde de wegen in ware modderpoelen, tengevolge waarvan de mannen, die belast zijn met de zo zeer belangrijke transporten, voor een buitengewoon moeilijke taak gesteld zijn. krijgen als in de hogere luchtlagen. Daarna bracht hij enige moleculen geïoniseerd gas in de stolp (geïoni seerd gas is een geleider van electri- citeit; bij het gebruik van verschil lende gassen ontstaan ook verschil lende kleuren). Wanneer een magneet buiten de kolf beweegt, zullen daar binnen vreemde lichtflitsen met een fantas tische snelheid draaiend, wentelend en snel van richting veranderend wegflitsen. Dat is, aldus Scott, waar schijnlijk de reden waarom geen en kel vliegtuig ooit in staat is geweest, lichten die van de grond af werden waargenomen, te vangen: het vlieg tuig verstoort het magnetisch veld. De gemiddelde Amerikaanse bur ger, aldus A.F.P. uit Washington, is ten zeerste opgelucht door de boven genoemde verklaring voor het ver schijnsel der „vliegende schotels". Hij weet nu, dat er althans geen sprake is van geheime wapens van een mogelijke vijand, hetzij op aarde, hetzij op een andere planeet. De verdediging van het Midden-Oosten In Londense diplomatieke kringen is Woensdag vernomen, dat Groot- Brittannië binnenkort 'n nota tot de staten, die deel zullen nemen aan de voorgestelde oprichting van een ver dedigingsbevel voor het Midden-Oos ten, zal richten, waarin het voorstel zal worden gedaan het hoofdkwar tier van de organisatie, die belast zal worden met 't opstellen van de ver dedigingsplannen, op het eiland Cy prus te vestigen. Jiavtefoje Het is onmogelijk onaangenaam heden verre te houden, maar u be hoeft ze geen gemakkelijke stoel te bieden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1