ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1952 JE LE1DSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA l Fantasie of waarheid? Volgens het Braziliaanse blad „Ul tima Hora" heeft Niels Christiansen, alias Josef Starzcsny, een Duitser van Slavische origine, verklaard in 1940 de vliegende schotel gecon strueerd te hebben. Christiansen, die in 1942 in Brazilië werd gearres teerd op beschuldiging van het ver strekken van inlichtingen over Bra zilië en thans een vonnis uitzit van 30 jaar, zeide de vliegende schotel te hebben willen gebruiken voor de luchtverdediging van Duitsland. Het apparaat kon in 22 uur om de aarde vliegen. Zijn toestel had bij een proeneming een hoogte van 20 kilo meter bereikt met een gemiddelde snelheid van 1700 kilometer per uur. Aan de schijf waren aan de bui tenkanten reactiemotoren bevestigd en de cabine was er op geconstrueerd volgens een cardanstelsel. Christian sen zeide, dat het werk onderbroken was door zijn arrestatie en dat mo gelijk een vreemde mogendheid zich bij de val van Duitsland van de uit-r vinding meester gemaakt had. Hij zeide in staat te zijn de vliegende schotel te reconstrueren. Foto: N. v. d. Horst DIT STAAT VAST: ER VLIEGT IETS! Op de vliegvelden van de Verenig de Staten staan straaljagers start klaar, het personeel van de radar installaties heeft extra instructies ge had en allerlei geleerden turen de hemel af. De commandant van de luchtmacht loopt sinds Zaterdag met een lang gezicht. Hij begint genoeg te krijgen van alle geruchten, die de ronde doen en met de vuist op tafel heeft hij zijn woorden onderstreept: „En nu wil ik eindelijk eens weten wat die vliegende schotels zijn!" Zaterdag heeft Washington een grote show van „vreemde verschijn selen" aan het firmamant gehad. Ze waren niet te tellen! En deze keer was het niet een enkele burger, die het vliegende-schotel-praatje de we reld inzond. Vele mensen namen de verschijnselen waar en zelfs het ra darstation van het vliegveld kreeg de schotels op het scherm. Twee straal jagers werden op verkenning uitge stuurd. Een piloot meldde, dat hij lichtjes boven het vliegveld zag, maar dat hij ze niet kon inhalen. Men kon hieruit opmaken, dat de voorwerpen zich minstens met een snelheid van 1000 km. door het luchtruim bewogen. De radar waar nemers, die op de grond eveneens de snelheid trachtten te berekenen, kwamen tot de slotsom, dat de snel heid beneden de 200 km. lag en dus beduidend minder was dan die van de Het ongeloofwaardige element. En hier stuitte men weer opnieuw op het raadselachtige, dat eigenlijk het ongeloofwaardige element ver oorzaakt in de gehele vliegende-scho tel-kwestie. Alle waarnemingen en berekeningen, die gemaakt worden blijken steeds weer tegenstrijdig. De een weet dit en de ander dat, maar als men alle gegevens oppervlakkig be kijkt is het al duidelijk, dat de kwes- hangt. De enige zekerheid is, dat er werkelijk iets aan het firmament te zien is geweest in de meeste ge vallen. In vroeger tijden schijnen soortge lijke verschijnselen zich ook al eens te hebben voorgedaan, maar de vlie- gepde-schotel-kwestie zoals wij die momenteel kennen, is begonnen in 1947. Op de 24e Juni van dat jaar vloog de zakenman Kenneth Arnold uit Boise in Idaho naar Ykima in de staat Washington. Terwijl Arnold zat na te denken over zijn handeltje in brandblusapparaten zag hij plotse ling een lichtreflex over de vleugel van zijn vliegtuig gaan. Direct daar na ontdekte hij negen vreemdsoorti ge vliegtuigen, die in formatie vlogen. Aanvankelijk meende hij met een nieuw type vliegtuig te doen te heb ben, maar toen hij de snelheid trachtte te meten en tot de conclu sie kwam, dat de vliegende voorwer pen een snelheid hadden van min stens 2000 km., wist hij, dat er iets bijzonders aan de hand was. In een artikel, dat hij over zijn eigenaardig avontuur publiceerde, beschreef hij de voorwerpen als „Dingen, die op geen enkel type vliegtuig lijken. Ze zijn plat en maken de indruk van schotels". Sindsdien is de benaming „vlie gende schotels" gebruikelijk. Hij bleef niet de enige. Kenneth Arnold bleef niet de enige, van dergelijk fraais zouden de laat ste woorden van de vlieger geweest zijn. In werkelijkheid waren zijn woorden „Ik ga door tot 3000 m. en als ik er dan niet dichter bij ben, geef ik de achtervolging op." Het officiële rapport over dit on geval berichtte, dat de piloot zich had laten verleiden te hoog te stij gen en daardoor wegens gebrek aan zuurstof bewusteloos raakte en neerstortte. Komkommertijd. Dit ongeluk, dat in de komkom mertijd geschiedde, betekende voor de Amerikaanse kranten een onuit puttelijke bron voor bladvulling. Er verscheen zelfs een boek over vlie gende schotels en daarin werden alle kranten overtroffen. De schrijver beweerde, dat er behalve een die in de Sahara te pletter viel vier vliegende schotels in Amerika wa ren geland. De eerste kwam aan de grond te Atzec in Nieuw Mexico. Bij onderzoek werd vastgesteld, dat de schotel bestond uit een „soort" alu minium en de patrijspoorten uit een „soort" glas. In het toestel bevonden j zich 16 overleden mannen, die in i lengte varieerden van 90 tot 100 cm. i Hun kleding droeg het stempel van onze mode in 1890 Een geleerde stel de vast, dat deze mannen van Venus moesten komen, omdat mensen die eventueel op Mars zouden le- minstens 4 meter lang zouden vreemde verschijnselen in de I z'Jn- In de schotel werden voorts een lucht waarnam. Kort na zijn beleve-aantal toiletten gevonden (daar ken nis kwamen soortgelijke berichten nen de Venusianen blijkbaar ook met uit verschillende deien van Amerika, i bulten> en zeer geriefelijke slaap- Een gezagvoerder van de United .plaatsen. Volgens de eminente fan- Airlines zag, eveneens bij Boise, vijf i tast van dlt boek waren de mannetjes schotels. Zyn tweede piloot en de overleden, omdat door een gat in de stewardess namen het verschijnsel patrijspoort de heerlijke lucht, ook waar. Een geoloog uit Oregon 20 h"d nodig hebben en di zag er vier-en in 1948 bereikte de lui van V,e.nus niet kunnen verdra- kwestie een hoogtepunt, toen in j Sen' was binnengestroomd. Kentucky er.ige piloten achter de Deze opmerking is van belang, om- schotels aanjoegen. Onder hen was dat de schrijver even verder be- een ervaren oorlogsvlieger, die via weert, dat toen men een in Arizo- de radio een nauwkeurige beschrij- j na gelande schotel benaderde er vihg van de voorwerpen gaf. j een heleboel kleine mannetjes naar Door deze oorlogsvlieger is de toe renden, er in sprongen en met j schotel-kv/estie eigenlijk op een sen- j een enorme Yaart in ^et luchtruim j - - - 1 verdwenen. Die kwamen zeker uit piloot van Venus en dan denkt hij waarschijnlijk: „Kom ik moet eens kijken, wat daar aan de hand is." Na deze theorie begon het sterk ge- interesseerde volk de hele kwestie beu te worden en toen een dagblad met het verhaal kwam, dat een auto rijder op een stille weg door een heel klein schoteltje achterna was gezeten, lapte men de hele geschiedenis aan zijn laars. Een weekblad publiceerde een spotprent, waarop een laat thuis gekomen echtgenoot door zijn vrouw met borden bekogeld werd. Het on derschrift luidde: „Het grote myste rie is opgelost.' En dit is eigenlijk de tragische kant van de gehele kwestie. Steeds blijken er slechts twee belangrijke groepen te zijn nl. de mensen, die van de zaak niets geloven en de men sen, die persé willen, dat er wezens op de maan of een andere planeet wonen. Nieuw stadium. Hoewel na 1948 de vliegende scho tels nog wel eens ter sprake kwa men, werd er toch niet zoveel aan dacht meer aan geschonken. De laat ste weken echter kwam de kwestie in Amerika opnieuw op de voor grond. En niet alleen in Amerika. In Frankrijk werden schotels waarge nomen en om dichter bij huis te blij ven ook in Arnhem, Leiderdorp en Katwijk zag men ze. In Washington is er echter op dit gebied een record geslagen. Zoals wij boven reeds meldden, zijn er zelfs op het radarscherm eigenaardige vlie- het plan opgevat om de zaak ernstig te onderzoeken. Interplanetair verkeer acht men in gende voorwerpen waargenomen. Nu j alle kringen uitgesloten. Velen zijn is radar weer niet zo onfeilbaar als van mening, dat de astronomen het men pleegt aan te nemen. De theo- i verschijnsel tot oplossing zullen bren- rie, dat alleen een soliede voorwerp j gen, maar anderen fluisteren, dat de een radar-echo kan veroorzaken, i Amerikaanse luchtmachtcommandant wordt door velen bestreden. Radar- niet met zo'n lang gezicht loopt, om- - stralen schijnen ook teruggekaatst te dat hij het vraagstuk opgelost wil geoloog uit Oregon j WV 20 ^a5d noch2 hebben en die de kunnen worden door onregelmatig zien. Hij zou slechts boos zijn, omdat icmo lui van Venus niet kunnen verdra- verhitte lucht. j belangrijke experimenten zo ge- De geleerden van Amerika tonen j dwarsboomd worden door de nieuws- thans grote belangstelling voor de gierigheid van het publiek, verschijnselen en de Amerikaanse We zullen intussen maar wachten luchtmacht, die alle verhalen over en zo af en toe de lucht afzoeken, vliegende schotcis zo graag naar het j Misschien krijgen wij dan ook eens rijk der fabeltjes verwees, heeft thans i iets te zien. sationeel plan gekomen en waar schijnlijk op een plan, waarop deze; een andere provincie van Venus, helemaal niet *hvis behoort. Men j waar men onze lucht beter kan ver heeft nu eenmaal de neiging, om alles dragen, wat nog niet verklaard is, op te bla- 0ver het hoogtepunt, zen tot iets, dat de mensen de stui pen op het lijf moet jagen. Zeer i In hetzelfde jaar 1948 ont- waarschijnlijk komt er over enige tijd wikkelde een fantasierijke Ameri- een dóódsimpele verklaring over al kaan een theorie over de voortbewe- deze geheimzinnigheid. I ging van vliegende schotels. Men De oorlogsvlieger echter veronge- had namelijk ontdekt, dat de vliegen- lukte tijdens de achtervolging van de schotels. Het radiocontact met hem werd plotseling verbroken de Amerikaanse journalisten hebben hun fantasie, die werkelijk niet ring is, afgespeurd om vooral maar een prachtige zin te vinden, die als laatste radiografisch was doorgeko men. „Ik ben er vlak bij." „Over enige schotels geen motoren hadden. Die betreffende mijnheer beweerde, dat de voortbeweging berustte op een handig uitbuiten van magnetische krachtlijnen. En hij ging nog verder. „Weet U", zo vroeg hij zijn lezers, „waarom de schotels geregeld in de zelfde gebieden worden waargeno men? Omdat zich daar magnetische storingen voordoen. Dat merkt zo'n Egyptische afdeling heropend van Rijksmuseum van Oudheden totale reorganisatie der Egyptische afdeling en de moderne opstelling van zijn museumbezit, wacht thans nog op de noodzakelijke vernieuwing van de afdeling Griekse vazen, Oud- Europa en de Nederlandse prae-histo- rische tijd. Ook hiervoor zijn de plan. nen reeds in een vergevorderd sta dium. Het thans bereikte en aan aesthetische normen beantwoorden de resultaat zal museumbezoek onge twijfeld ten goede komen. Ook een blauwe wimpel De recordtocht van de United States heeft een andere recente en hoogst merkwaardige over steek van de Atlantische oceaan overschaduwd, waaraan de Lon- dense Times zelfs een hoofdarti kel heeft gewijd. Hot betreft oen zeevogel, die op hot oiland Man inheems is en officieel te boek staat als de Puffinus. De vogel houdt wat zijn grootte be treft met midden tussen een meeuw en een duif- Opgesloten in een kartonnen doos was de Puffinus per vlieg tuig overgebracht van Engeland naar Boston in de Verenigde Staten, onder de hoede van de tweede dirigent van het sym- phonie-orkest dat die stad we reldberoemd heeft gemaakt. Op een goede avond in Juni werd de vogel losgelaten; zonder aar zeling vloog hij in de richting van zijn geboortestreek en kwam daar dertien dagen later aan. De afstand van vijfduizend kilometer legde het dier af met een daggemiddclde van vier honderd kilometer; bij aankomst vertoonde het geen bijzondere tekenen van vermoeidheid. Het heeft de Blauwe Wimpel van zijn soort wel verdiend. En de mummies keerden terug Na 13 jaar „een zwervend leven" te hebben geleid, hebben de mum mies van het Rijksmuseum van Oud heden aan het Rapenburg thans we derom „vaste grond onder de voe ten". Sinds het najaar van 1939 zijn zij aan het belangstellend oog van de museumbezoeker onttrokken geweest, doch thans hebben zij een plaats ge vonden in enkele zo juist gereedgeko men en geheel gerestaureerde zalen van de Egyptische afdeling. Tegelijkertijd is de kostbare en wel zeer unieke collectie mummiekisten wederom voor de dag gekomen, een collectie welke met name teruggrijpt op het late nieuwe rijk (1200800 voor Chr.). Op deze rijk beschilder de mummiekisten treft men allerlei teksten en voorstellingen aan, welke betrekking hebben op de dodencultus, waarbij o.a. telkens de weging van het hart bij het z.g.n. dodengericht terugkeert. In totaal omvat deze met zeer veel zorg ingerichte en perma nente expositie 20 mummies van eer tijds vooraanstaande personen uit het Egyptische Rijk en plm. 25 mummies van dieren. In enkele geheel nieuw ontworpen vitrines, welke wel een zeer schrille tegenstelling vormen met de voordien gebruikte, zijn thans ook de Egyptische goudschatten ten toongesteld. zodat de bezoeker thans een vrij volledig beeld krijgt van de cultuurgeschiedenis van het oud- Egyptische Rijk. Het Museum van Oudheden, dat met het gereedkomen Groep van rijk beschilderde mummie kisten van Egyptische dames uit het van deze afdeling wederom een étap- 1ste Nieuwe Rijk (1200—800 j. v. Chr.). Op de voorgrond mummies van pe heeft afgelegd op de weg van een 1 kinderen uit diezelfde periode.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5