£tidö AUeuuu BIOSCOPEN Leiden telde gisteren tal van jubilarissen Goed bouwplan op stapel ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 HET VEERTIGJARIG JUBILEUM VAN DE HEER D. WASSENAAR De herdenking van het veertigja rig jubileum van de heer D. Wasse naar, als directeur van de Wollen- dekenfabriek der firma Scheltema, werd gistermiddag voortgezet met een receptie in net Gulden Vlies. Velen kwamen daar hun opwachting maken. Zo zagen we o.m. namens het gemeentebestuur de loco-burge meester, de heer J. C. van Schaik en wethouder D. Jongeleen met de gemeentesecretaris, mr. J. Bool. De heer J. G. J. Verhey van Wyk en de heer de Blécourt kwamen namens de Kamer van Koophandel hun ge lukwensen aanbieden, waarbij eerst genoemde de zilveren legpenning der Karnen aanbood. Voorts waren daar mr. F. J. J. Trapman namens de Leidse Ver. v. Industriëlen, mr. V. de Clercq namens het Departement van Handel en Nijverheid, de heer J. Visser en vele anderen namens de sociëteit ,.Amicitia", waarvan de heer Wassenaar voorzitter is, de heer W. van der Laan, oud-voorzitter der 3 October-vereniging en voorts vele vrienden, bekenden en zakenrelaties. Ook de fabriekskern, het jubileum fonds en de reisvereniging der firma kwamen ter receptie, welke voorts door 'n schat van bloemen werd op geluisterd. 40-JARIG JUBILEUM D. TROUWEE Gisteren herdacht de heer D. Trou- wee de dag, dat hij vóór 40 jaar in dienst trad bij de N.V. Meelfabriek „de Sleutels" voorheen de Koster Co. alhier. Gistermorgen vond t en kantore der Vennootschap de huldiging van de jubilaris plaats. Na per auto van zijn woning te zijn afgehaald werd de heer Trouwee, vergezeld van zijn zoon, schoondochter en kleindochter tje, in de directiekamer ontvangen. De directeur, de heer de Koster sprak de jubilaris zeer waarderend toe en prees hem om de wijze waar op hij zijn taak als bloemtapper steeds had opgevat. Als bewijs van v/aardering voor zijn buitengewoon goede arbeidsprestaties overhandig de de heer de Koster hem een enve loppe met inhoud. De verdere huldiging verplaatste zich hierna naar de recreatiezaal, waar zich het voltallige personeel inmiddels verzameld had- Hier nam allereerst de directeur, de heer H. J. de Koster het woord. Na een van veel waardering en dank getuigende toespraak overhandigde spr. de ju bilaris een fraai uitgevoerd herinne ringsbord. Als bestuurslid van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel overhandigde de heer de Koster tevens de gouden medaille dezer maatschappij alsmede het ver erend getuigschrift voor 40-jarige trouwe dienst. Namens het administratief-, tech nisch, fabrieks- en magazijnperso- neel sprak vervolgens de bedrijfslei der de heer ir. H. A. Bol, die na aan bieding van hartelijke gelukwensen namens allen, een enveloppe met in houd aanbood, met verzoek aan de jubilaris hiervoor een blijvend aan denken aan deze dag te kopen. Dit geschenk ging nog vergezeld van een prachtige taart, een kistje sigaren en bloemen voor mevrouw Trouwee Jr. Namens de Personeelsvereniging „M.D.S." bood de heer J. C. Mattaar eveneens een kistje sigaren aan. Aan het slot dankte de jubilaris voor deze onvergetelijke dag. ZILVEREN JUBILEUM J. C. JANSSEN. Gisteren herdacht de heer J. C. Janssen, administratief ambtenaar bij de Loonadministratie van de Licht fabrieken, zijn zilveren ambtsjubi leum. In de directiekamer sprak de heer ir. F. Stokhuyzen, adj.-directeur der Fabrieken (de heer ir. Y. Ykema was met vacantie) de heer Janssen toe en uitte mede namens het gemeente bestuur zijn waardering voor de ar beid van de jubilaris. De heer Stok huyzen overhandigde hierbij de oor konde van het gemeentebestuur en de gebruikelijke gratificatie, terwijl hij de hoop uitsprak, dat de heer Janssen de resterende diensttijd met dezelfde opgewektheid zal kunnen vervullen. De heer W. van Heusden, die de afdelingschef van de heer Janssen verving, wees op de pret tige wijze van omgang met de colle- VAN ONZE ADVERTEERDERS. LEDERHANDEL A. VERHOOG. De bekende lederhandel van de heer A. Verhoog, Haarlemmerstraat 57, heeft een belangrijke uitbreiding ondergaan door de vestiging van een speciaalzaak in leder-, sport- en re genkleding in het pand Haarlemmer straat 61. Ongeveer 40 jaar geleden kwam de heer Verhoog van zijn schooljaren in het bedrijf, toen nog een eenvoudige schoenmakerij, waarin zijn vader reeds 20 jaar de schoenen van de klanten weer een behoorlijk aanzien gaf. Het bedrijf groeide langzamerhand uit met diverse lederartikelen en daarna tot „oliejassen". Maar de tijd stond niet stil en steeds weer kwamen nieuwe dingen de aandacht vragen: lederen en gummi-regenkleding, wat- me kleding vóór motor- en brom fietsrijders, sportkleding enz. De groei was zo groot, dat de beschikbare ruimte veel te klein bleek om alles te bevatten en reeds lang keek de heer Verhoog uit naar een geschikte gelegenheid tot uitbreiding. Deze kwam door het onderbrengen van de leder-, sport- en regenkleding in een aparte winkel, no 61, hetgeen dat zegt ieder bij de eerste oogopslag een voortreffelijke uitbreiding ge noemd kan worden, waarvan de heer Verhoog zeker veel genoegen zal hebben. ga's en hoopte, dat deze nog geruime tijd gecontinueerd zou worden. Na dat spr. enige herinneringen de re vue had laten passeren besloot de heer van Heusden met een woord van hartelijke gelukwens met deze dag. De onmiddellijke chef van de heer Janssen, de heer J. Wessel, uit te eveneens zijn waardering voor de goede kwaliteiten en de hulpvaardig heid van de heer Janssen, waarbij spr. het feit memoreerde, dat deze onlangs het diploma behaalde voor moderne bedrijfsadministratie. Tot slot complimenteerde de voorzitter der Personeelsvereniging, de heer H. van Woudenberg, de jubilaris, waar bij ook enkele persoonlijke herinne ringen opgehaald werden. Namens het personeel bood spr. de heer Jans sen een *raai souvenir aan. De heer Janssen dankte directie en personeel voor de blijken van waar dering en daarna had hij van zijn collega's vele gelukwensen in ont vangst te nemen! C. SCHOONENS 25 JAAR OP VOLKENKUNDE. Mocht de heer C. Schoonens tech nisch assistent bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde twee jaar geleden het feit herdenken, dat hij vóór 40 jaar in 's Rijks dienst trad, gisteren was het voor hem opnieuw een ge denkwaardige dag. Op 1 Augustus 1927 werd hij n.l. aan het toenmalige Ethuografisch Museum verbonden. Sedert deze datum is hij voortdu rend belast geweest met de zorg voor de veelal kostbare voorwerpen van de afdeling Japan en het vasteland van Azië. In een speciale personeelsbijeen komst in de collegezaal van het mu seum is hij gistermiddag gehuldigd. De oudste conservator, dr. S. Kooij- man de directeur was door ambts bezigheden verhinderd voerde als eerste spreker het woord. Dr. Kooij- man prees de jubilaris als een uiterst kundig vakman, die de aan hem toe vertrouwde voorwerpen met grote zorg behandelt en zich in al die ja ren bekwaamd heeft tot een specia list op het gebied van heteucadreren van de Japanse houtsneden. Spr. leg de in zijn toespraak vooral de na druk op de van levensvreugde ge tuigende houding van de in-e* Schoo nens. Nadat hij hem had bedankt voor alles wat de jubilaris in ce al gelopen 25 jaar voor het museum in het algemeen en voor de afdeling China en Japan in het bijzonder, had gedaan, overhandigde hij hem als stoffelijk blijk van waardering na mens directeur en wetenschappelij ke staf een zilveren sigarettenkoker met inscriptie. Namens de personeelsvereniging sprak de wnd. voorzitter, de Gressie, die de heer Schoonens voornamelijk dank bracht voor alles wat deze in zijn functie van personeelschef en als bestuurslid van de vereniging voor personeel en vereniging heeft gedaan. Als bewijs van erkentelijk heid ontving de jubilaris uit zijn handen een lederen portefeuille met inscriptie. Nadat nog een oud lid van het personeel als oud-collega en vriend de heer Schoonens had toege sproken was het laatste woord aan de jubilaris zelf, die in een geestig speechje enkele herinneringen op haalde en dankte voor de geschen ken en het gesprokene. ZILVEREN JUBILARIS BIJ DE N.V. VER. TOUWFABRIEKEN. De afdeling Staaldraadkabelfa- briek der N.V. Ver. Touwfabrieken te Leiderdorp had gisteren een zil veren jubilaris. Het was de heer A. J. Hennik, die 25 jaar geleden op 15 jarige leeftijd de fabriek was binnen gestapt en gedurende een kwart eeuw behoudens een paar jaar in de Spinnerij in de staaldraadkabelfa- briek heeft gewerkt. Dat hy dit tot tevredenheid van zijn superieuren heeft gedaan, daar over getuigden de heer J. van De venter, in tegenwoordigheid van de bedrijfsingenieur, de heer ir. D. J. v. d. Moortel, de heer R. E. D. Bar men 't Loo, de heren F. Weil, H. J. Dingjan, chef der afdeling, de kern- vertegenwoordiger de heer P. -Hille- brand en W. Honders. De jubilaris ontying de gebruike lijke gratificatie en het V.T. ereme taal en van zijn collega's een mooie fruitmand. Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf Alexander, z. van P. J. Twiss en E. W. E. Poelsma; Jan Willem, z. van J. W. Planjer en G. Colla; Leonardus Jacobus Johannes, z. van L. J. E. Ponjee en M. C. Boers- ma; Maria Melanie Renee, d. van H. M. L Canvan en M. G. Vermaat; Ma- rius Jacobus, z. van W. Persenaire en H. Rietveld. Rudolf Paulus Marinus. z. van D. Jansen en C. J. W. v d. Weijcen; Ellen Mario, d. van A. Tho massen en M. C. Lagaaij; Johannes Anske, z. van H. de Jong en L. van Leeuwen. Overleden: B. C. Slotemaker man 57 jaar; G. H. Kuster man 72 jaar; P. C. I. Dijkmans, zn. 1 jaar. Tengevolge van een onverwachte manoeuvre van een onbekend geble ven wielrijder, reed een bewoonster van de Pieter de la Courtstraat gis termiddag omstreeks half zes met haar rijwiel in het Rapenburg. Het liep goed af, want ijlings toegescho ten omstanders wisten haar spoedig op het droge te brengen. Na van dro ge kleren te zijn voorzien, kon zij huiswaarts keren. Onvoorzichtig oversteken had tengevolge, dat 'n 55-jarige bewoon ster van de Oude Vest gisteren in de Pelikaanstraat door een wielrijder werd aangereden. Een toevallig pas serende arts constateerde een ver moedelijke bekkenfractuur en achtte overbrenging naar het Academisch ziekenhuis wenselijk. De leden van ..Pulchri Studio" worden a.s. Dinsdag in het Antonius Clubhuis verwacht om daar voortaan de wekelijkse repetitie te houden. Ook nieuwe leden en oud-leden zijn welkom. Aanvang 8 uur. Aanbesteding Trekvlietbrug. Laatste'inschrijver voor de onder bouw van de Trekvlietbrug enz. was de firma L. P. van der Geer en Zo nen voor 348.700. Zondagsdienst Huisartsen. Zon dag a.s. zal de dienst worden waar genomen door de doktoren: Jansen, Langezaal, van Leeuwen, Nieuwzwaag Dienst der apotheken. De avond nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 2 Aug. 13 uur tot Zaterdag 9 Aug. 8 uur waargenomen door: de Apotheek van Driesum, Mare 110, Tel. 20406 en de Zuider Aootheek, Lammenschans- weg 4, Tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapavk no. 8, Tel. 26274. AFSCHEID BIJ DE N.Z.H.V.M. Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd en na een dienstverband van ruim 40 jaar nam de heer H. v. d. Kraan afscheid als conducteur op de stadslijn van de N.Z.H.V.M. In het hoofdgebouw aan de Leidsevaart te Haarlem, werd de heer v. d. Kraan, die vergezeld was van zijn echtgenote, in de directieka mer ontvangen. Het woord werd ge voerd door de heer J. J. Jurrissen, di- rechtcur der N.Z.H.V.M. DOCOS KAMPEERT. De jongens van Docos hebben in het Sportkamp te Vught een goed figuur geslagen. In de afd. B voetbal werd door de Leidenaars de eerste prijs be haald. De 2e prijs van de afd. alg. sport (zwemmen en athletiek) ging eveneens naar Leiden. En tenslotte sommige moeders zullen het misschien niet kunnen ge loven behaalde Docos de eerste prijs in de kamp Tour de France, een wedstrijd in orde en netheid. Aan gezien ze er echter van overtuigd waren, dat de gele trui door iemand anders verdiend werd. overhandig den ze gisteravond onder grote hila riteit een geel babytruitje aan de kampleider. Deze winnaarstrui droeg de tekst Tour de France N. K. S. 1952 Dat was het besluit van een prettige week. Gemeenteraad Katwijk Merendeel der woningen voor militairen Gisteravond kwam de raad van Katwijk bijeen. Afwezig de heer G. v. Rijn. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school werd benoemd de heer v. Biezen te Den Haag. Deze trok zich echter terug. De twee volgende can- didaten kregen» tot 2 maal toe ieder 9 st. Bij loting werd toen aangewe zen mevr. W. Steinmetz-van Maanen te 's Gravenhage. Reeds in 1950 waren met de heer D. Haasbroek onderhandelingen ge voerd over de aankoop van een strook grond. Thans is de heer Haas broek bereid gevonden deze grond te verkopen tegen de prijs van 5.— per M2. Ter verwezenlijking van de sanering ligt deze grond in het we- deropbouwplan, reden waarom B. en W. adviseren dezt grond te kopen, waartoe de raad besloot. Op 9 Aug. 1951 besloot de raad tot verkoop van een stuk bouwter rein aan de Zuid-Oostzijde van de Parklaan aan de heer M. van Duyn. Duinstraat 67. Inmiddels is uitstel van het notarieel transport toege staan. Inmiddels s nu door de heer van Duyn, die een 14-tal woningen op dit terrein bouwde verzocht en kele verplichtingen toe te wijzen aan de herbouwplichtigen voor wie ge bouwd werd, hetwelk op voorstel van B. en W. door de raad werd toege staan. Het voorstel tot het aanvaarden) van de ten behoeve van de brand weergarage door de dames der brand weerlieden geschonken electrische klok werd door de raad onder dank aan deze dames aanvaard. Groot bouwplan. En dan het voorstel tot het bou wen van 262 woningen, 11 winkels, 24 garages en 9 werkplaatsen in het „Molenblok". Het mag bekend wor den geacht, dat de regering onlangs een vrij belangrijk bedrag heeft uit getrokken, om de stichting van wo ningen voor militairen te stimuleren. Dit enerzijds om verplaatsingskosten, pension- en ander kosten tot een dra gelijk peil terug te brengen, anders- zijds om zoveel mogelijk tegen te gaan, dat gehuwde militairen geschei den van hun gezin moeten leven. Ge zien de wel zeer bijzondere woning nood in deze gemeente zou er niet aan gedacht kunnen worden «aan het streven der regering mede te wer ken, wanneer niet bijzondere maat regelen waren genomen. Daarom werd voor de bouw van militaire wo ningen een extra contingent beschik baar gesteld. Na veel onderhandelen) is Katwijk ten slotte aangewezen voor de bouw van 200 militaire wo ningen. Als meer geëigende plaats voor deze woningen is het oog geval len op het „Molenblok". Er is daar ruimte voor 337 woningen, zodat na uitvoering van genoemd plan nog be hoorlijke gelegenheid overblijft voor huizen van ingezetenen. In het bouw. plan zijn dus vervat 200 woningen voor militairen en 62 voor burgers uit Katwijk. Hiermede is het huis vestingsprobleem niet opgelost maar het is toch een schrede in de goede richting, vooral in aanmerking ne mend dat in het bouwplan „Het Witte Hek" 58 woningen in aanbouw zijn, totaal 120 woningen. De kosten van het gehele plan, dus 62 woningen, 11 winkels, 24 garages en 9 werkplaatsen zijn geraamd op 2.979.699.Ter dekking van deze uitgaven worden de gemeente de vol gende middelen aangeboden: 1 mil- lioen tienjarige fixe-lening van de Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven a 3K pet. en 1.980.000 door tussenkomst van de Bank v Nederl. Gemeenten. Wat de uitvoering van het plan betreft wijzen B. en W. er op, dat in overleg met de initiatiefnemers ter zake offerte is gedaan door IJssel stein's Aannemers- en bouwbedrijf Gouda N.V. te Gouda en wel voor 2.433.925.welke bedrag ruim 10 pet. beneden de curve-prijs is gelegen en het uitgesloten moet worden ge acht dat bij openbare inschrijving een DE LEIDSE Lido. De film „Er kan nog meer bij" zal hoogstwaarschijnlijk nooit in aanmerking komen voer een ere-me- daille, maar zij is ongetwijfeld in staat, om velen n.eer genoegen te verschaffen, dan vele dragers van onderscheidingen De film vertelt het genoeglijke verhaaltje van een gezin, waarvan de moeder zich aan getrokken voelt tot alles, wat leeft en verlaten is. Dit maakt van haar huis een asyl voor zwervende hon den en katten en als ze tenslotte tij dens een excursie in een tehuis voor verwaarloosde kinderen terecht komt, neemt zij een meisje in haar gezin op. Dit brengt in het begin enorme moeilijkheden met zich mee, want het meisje kan zich erg slecht aan passen in het vrijgevochten gezin en veroorzaakt ernstige conflicten. Met verrassende staaHjes psychologie, die niet in boeken beschreven zullen staan, maar die feilloos blijken te werken, weet zij het vertrouwen van het meisje te winen en wordt het ver waarloosde kind één met haar ande re kinderen. vVanneei zij met een kreupel achterdochtig jongetje thuis komt, wordt de kwestie moeilijker en wanneer zij zelf ten einde raad be sloten heeft, de jongen maar weer naar de inrichting terug te brengen, nemen haar kinderen het initiatief over en maken ei een succes van. De film geeft kostelijke humor en is charmant genoeg cm niet de pretentie te willen hebben een vraagteken tot oplossing te brengen, alhoewel zij tussen de grappige momenten in, toch stof tot overdenking kan geven. Voor 14 jaar. Luxor. „Fanfare der Liebe", is een zeer genoeglijke Duitse film, waar men naar toe moet gaan om eens een uurtje hartelijk te lachen. Twee werkloze musici moeten tot hun ergernis ervaren, dat ze niet in trek zijn. Niet om hun muzikale kwalitei ten, maar louter en plleen, omdat het publiek dan weer eens uitsluitend ne gers wil en een andere keer persé een heel orkest van vrouwen wil zien. Dat met die negers is niet zo erg. De beide heren maken hun ge zicht zwart en het is in orde. Maar als de dames het muziekpodium ver overen, wordt de zaak moeilijker. Ais je honger hebt, doe je echter veel. De beide heren kopen een pruik en een mantelpakje, waarna de co- medie kan beginnen,. Dat mannen zich voor vrouwen uitgeven is echter niet bepaald een vondst in de film wereld, maar het moet gezegd wor den, dat men er in deze rolprent jets leuks van heeft weten te maken. De als dames vermomde heren komen natuurljjk in allerlei bijna onontwar bare toestanden terecht en als ze ver liefd worden op hun mede-orkestle den wordt 't toppont van dwaasheid bereikt. Maar een film is geen film als alle moeilijkheden niet overwonnen wor den. Met het slot zijn er twee geluk kige paartjes, maar voor het zover is. kan men zoals dat tegenwoordig wordt aangekondigd lachen, gie ren brullen, Boven 18 jaar. Casino. Zeven muziekgeleerden zijn bij elkaar gekomen om een en cyclopaedic over muziek te schrijven. Om ook het moderne gebied te on derzoeken gaat de jongste van hen, Danny Kaye, de Nev Yorkse nacht clubs bezoeken. Hij zal zich op de hoogte stellen van de jazz-muziek. Op een van deze tochten maakt hij kennis met een zangeres, die door de politie gezocht wordt. De zeven ge leerden nemen haar op in huis om haar voor de politie te verbergen. Hieruit vloeien allerlei avonturen voort, die eindigen met eèn huwelijk. We kunnen voor Danny Kaye in deze film niet de bewondering hebben, die hij in andere films wel verdient. Zijn mimiek staat niet op de hoogte, waardoor hij beroemd is geworden. De tendenz en de uitwerking van het verhaal zijn zodanig, dat de film moet voorbehouden blijven voor vol wassenen. Rex heeft deze week „Furie van de Kongo", een verhaal vol avontuur, 'romantiek, gevaar en geknal. Het ge geven zorgt voor de nodige spanning en sensatie, weshalve de leeftijds grens is gezet op 14 jaar. Trianon prolongeert de grappen, waarmede „Abbott en Costello schoon schip maken". Deze aardige vacantie- film is toegankelijk boven 14 jaar. voordeliger prijs zou kunnen worden bedongen .B. en W. stellen mitsdien voor: a. met de Coöp. Boerenleen bank te Eindhoven een geldlening aan te gaan groot 1.000.000.b. B. en W. te machtigen met de Bank van Nederl. Gemeenten voor het restant de nodige leningen af te sluiten; c. te voeren het genoemde plan waarvan 200 woningen bestemd zul len zijn voor ingeschreven militairen; d. aan IJsselstein's Aannemersbedrijf op te dragen» de bouw van282 wonin gen. Stemmen uit de Raad. Mr. v. d. Plas was niet enthousiast. Waarom de Katwijkse bouwers er buiten gelaten. Spr. wil weten of alles beproefd is om dit te voorko men. Volgens inlichtingen van spr. kan als aan alle voorwaarden is vol daan een openbare aanbesteding ge houden worden. De heer N. v. Duy- venbode is het grotendeels met vori ge spr. eens. We hebben bovendien ons bouwvolume ervoor moeten ge bruiken. De heer C. v. d. Plas acht het een klap in 't gezicht voor de Katwijkse aannemers. Een teleurstel ling is ook, dat er 200 woningen voor de militairen afgaan en slechts 62 voor de burgers overblijven. In dit verband zou spr. ook wel willen horen hoe het met d'- defensieterrei nen staat. De heer Haasnoot zei wel te we ten, dat er teleurstelling zou zijn, doch niet in die mate. Twee jaar te rug was men enthousiast. Er domi neren nu belangrijker dingen. Toen zouden er 300 woningen komen met een klein getal voor de militairen, nu is het juist andersom. Onjuist is, wat beweerd wordt, dat een hoge ambtenaar uitmaakt wie bouwen zal. Zeker, militairen behoren niet tot onze burgerij, doch horen nu ook tot onze verantwoordelijkheid. We mogen echter verwachten, dat men van militaire zijde ons tegemoet komt (Defensieterrein). Spr. zal voor het voorstel stemmen. De heer Vooys sprak ongeveer in gelijke geest als de heer Haasnoot. De heer Wasse naar zei, dat deze gang van zaken htm erg grieft. We moeten bukken voor de zweep. De heren v. d. Zwan, Pronk, Grimbergen, van Beelen, weth. v. Leeuwen voerden het woord, doch traden veelal in herhalingen van de andere sprekers. De voorzit ter zei, dat de debatten hem erg pijnlijk hadden getroffen. De raad moet begrijpen dat de Marine kwam met een premie van 5000.per huis. Het bouwvolume is er niet door opgesoupeerd. Dat was al op. De schriftelijke toezegging is er, dat er per 1 Jan. 1953 nog 53 woningen voor particulieren kunnen worden ge bouwd, plus dat er 63 woningen op ..Het Witte Hek" komen! Militairen geven ook in een gemeente voorde len; daarvoor is huisvesting ver schuldigd. Ten slotte werd het voor stel van B. en W. in stemming ge bracht en aangenomen met 171 st. Tegen mr. J. van der Plas. Subsidie-kwestie- Punt 9 is een voorstel met betrek king tot het verlenen van subsidies aan instellingen van weldadigheid. In een uitgebreide specificatie en toe lichting wijzen B. en W. er op, dat de Wijk- en Kruisverenigingen geen sluitende exploitatie kunnen krijgen. Een der hoofdoorzaken is volgens B. en W. dat een te lage contributie wordt geheven. B. en W. achtten dit zo belangrijk, dat zij hoewel mede in overleg met de betreffende vereni gingen, de raad zullen voorstellen met ingang van 1 Jan 1953 de subsi die voorwaarden aan te vullen met de bepaling dat geen recht op over heidssubsidie bestaat, indien de con tributie ndet tenminste ƒ5.— per jaar bedraagt. De heer C. v. d. Plas acht een con tributieopvoering voor de leden der Kruisverenigingen tot 5.te hoog. De heren van Beelen en v. d. Zwan wezen nogmaals op de onhoudbare toestand aan het postkantoor te Kat wijk a. d. Rijn. De voorz. zei, dat de oplossing voorhands moeilijk is, maar de kwestie heeft de aandacht van B. en W. De heer G. van der Plas vroeg hoe het staat met de defensie- gronden. De voorz. antwoordde, dat binnenkort belangrijke beslissingen op komst zijn. Mr. v. d. Plas wees op de onhoudbare toestand aan de Bou levard tijdens muziekconcerten. De politie schijnt hieraan niet te willen meewerken. LEIDSCHKNDAM HONDJES VEROORZAAKTEN ONGELUK. De wed. van D. liet op de Vcurse Achterweg aan twee hondjes de vrije loop. Een motorrijder M. uit Leiden kwam aangereden en de hondjes vlo gen daarop af met gevolg dat ie mo torrijder kwam te vallen en een die pe wonde aan het voorhoofd opliep met vermoedelijk nog een schouder breuk. Ook de hondjes werden de dupe, een hondje werd gedood en de andere brak een poot. WASSENAAR MENSEN-ETENDE HONDEN IN DIERENPARK. In het Dierenpark Wassenaar ar riveerden gisteren 2 exemplaren van de zeer zeldzame Hyena honden. Deze gevaarlijke dieren, die in de steppen-gebieden van Midden- en Zuid Afrika leven, de grootte heb ben van een wolf en gevlekt zijn als een hyena, voeden zich met het vlees van herten, antilopen, gnoe's etc, NAAR KEVELAER Een laatste herinnering voor hen, die zich nog niet hebben opgegeven voor de bedevaart op 19, 20 en 21 Augustus a.y. Dinsdag 5 Augustus is beslist de laatste dag van inschryving. Een ie der, die na deze datum komt, moeten wij helaas teleurstellen. Neem dus vlug een besluit en geeft U nog he den op voor deze bedevaart. Het bestuur van do Leidse processie naar Kevelaer. waarop zij jagen in horden van 5 tot wel 60 stuks tegelijk. Tengevolge van hun onhebbelijke gewoonte ook mensen aan U vallen worden zij slechts sporadisch levend gevangen. VOORSCHOTEN De med. Zondagsdienst wordt gedurende dit weekend waargeno men door H. Olthuis, Leidseweg 173 tel. 527. OUD-ADE Mej. Annie Ponsioen slaagde te Rotterdam voor het examen hand- werk-onderwijzeres (acte K). Wilt U iets weten? Vraag: Route SassenheimSpekhol zerheide; hoeveel km.? Antwoord: Sassenheim, Rijnsatcr- woude. Alphen. Bodegraven, Woer den, Utrecht, Houten, Culemborg, Geldermalsen, Zaltbommel, Den Bosch, Vught, Boxtel, Eindhoven. Geldrop, Heeze, Liende, Maarheeze, Weert. Baexem, Gratham, Wessem. Maasbracht, Susteren, Sittard, Am- stenrade, Heerlen, Spekholzerheide: afstand 240 km. Vraag: Route NoordwijkNinove; hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk, Wassenaar, Den Haag, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Zegge, Rucphen, Zun- dert, Wuestwezel, Antwerpen, Brus sel, Dilbeek, Sehepdaal, Ninove; af stand 190 km U bent wel laat met het zoeken naar R. K. Jeugdherber gen in België. Wij kennen ze niet. U had daarvoor de R. K. Vacantichui- zen Centrale te Utrecht om inlichtin gen moeten vragen. Vraag: Route NoordwijkTilburg; hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk. Wassenaar, Den Haag, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zcvenbcrgschc hoek. Breda, Dorst, Tilburg; afstand 120 km. Vraag: Route Voorschoten over La ren naar Swolgen en terug naar Voorschoten; hoeveel km.? Antwoord: Voorschoten, Leider dorp, Hoogmade, Woubrugge, Nieuw- veen, Wilnis, Loenersloot, Korten»- hoef, Hilversum, Laren, Baarn, Amersfoort, Woudenherg, Leersum, Amerongen, Tiel, Wamel, Oyen, Berghuizen, Maasbommel, Megcn, Schaik, Mill, St. Hubert, St. Antho- nis, Oploo, Overloon, Venray, Win- sum, Meerlo, Swolgen; afstand 195 km. Vraag: Route LeimuidenArcen via Wamel en Nijmegen; hoeveel km.? Antwoord: Leimuidem, Rijnsater- woude, Alphen. Bodegraven, Woer den, Montfoort, IJsselstcin, Vrees wijk, Vianen, Everdingen, Culemborg, Beusiehem, Zoelmond, Buren, Tiel, Wamel; afstand 95 km.; Wamel, Dru- ten, Deéfet, Winsen, Ewijk, Hees, Ny- megen; afstand 33 km.; Nijmegen, Mook, Gennep, Afferden, Well, Ar cen; afstand 48 km. Laatste Berichten NIEUWE DIRECTEUR VATICAANSE STERRENWACHT. Tot directeur van de Vaticaanse Sterrenwacht is benoemd pater O'Connell S.J. Door deze benoeming is voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van de wereld beroemde Nederlandse astronoom pater dr. Stein S.J., die tot aan zijn dood enige maanden geleden het Va ticaanse observatorium heeft geleid. Pater O'Connell was tot dusver di recteur der sterrenwacht van Syd ney. Het Vaticaans observatorium is toevertrouwd aan de paters Jezuietcn. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 2 Aug. Groente. Per 100 kg.: rodekool 10, gelekool 7— 9.80, rabarber 4—5.70, kroten 6.30, uien 8—15, peer. 11—14, aardap pelen 7.50, andijvie 58.90, snij bonen 26—60, stokboncn 5062, pronkbonen 29—43, stambonen 38 46, postelein 1019, appelen 24 —30, peren 11—39. spinazie 13—28 tomaten A 2661 zilveruien 20, Augurken 1981, per 100 stuks: komkommers 8—14. bloemkool 8 36, meloenen f 2768. salade 2 5.90, perziken 4.2027,—, per 100 bos: kroten 1.802.30,- pieterselie 2.50—5.—, peen 9—20. LEIDSCHENDAM. 1 Aug. Groente. Sla 34.50, spinazie f 1626, andijvie 714, postelein 16—20, bos- peen 1820, snijbonen 5659, stam bonen 5456, tomaten f 57.30 per bak. stokbonen 57—59. komkommers A 13—18, idem B 10—14, idem C 9— 11 en idem krom 914 per kg. KATWIJK a. d. RIJN, 1 Aug. Groente. Bloemkool I 4156, idem II 2258, waspeen I 1923, idem II f 820, bospeen 1828, idem II f 820, andijvie 5.5011.20 rabarber 511.30, herebonen 42 44. snijbonen 4555. komkom mers 1719. selderie 2.105.50, peterselie 2.504.sla 2.00—4.20. tomaten 5666, kroten 714. Blauwe schokkers 4850, uien f 10 14. vroege aardappelen per kist, grote 2.203.10, drielingen 1.70— 2.tuinbonen 1415, princcssebo. nen 4245.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3