Gladiolustentoonstelling te Haarlem stelt verwende liefhebber tevreden Zieken keerden terug uit Lourdes „Sancta Rosa" in 't zilver Buiig en koel ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Onder grote belangstelling heeft de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, gistermiddag de in ternationale gladiolen-tentoonstelling geopend, welke vandaag en morgen in het Krelagehuis te Haarlem nog wordt gehouden. Onder de verschil lende autoriteiten bevonden zich on der meer de burgemeester van Hille- gom, dr. Krelage en prof. Van Slog- tcren. De voorzitter van de tentoonstel lingscommissie, de heer W. E. Lange- ler, sprak zowel in het Nederlands als het Frans, Engels en Duits een in leidend woord. Hij betuigde zijn dank aan allen, die aan het tot stand ko men van deze fraaie tentoonstelling hadden meegewerkt. Vooral de heer Voors, de ontwerper van de expositie, en de heer Van der Hart, die immer klaar staan met hun adviezen, wer den in die dank betrokken. Openingswoord. In zijn openingswoord verklaarde burgemeester Cremers, dat het hem veel voldoening had geschonken deze gladiolenshow te mogen openen. Hij achtte namelijk de cultuur van bloemen een van de liefste en mooiste uitingen van de menselijke geest. Voorts was spreker de mening toege daan, dat bloemen geen luxe meer zijn, maar een levensbehoefte. Ten slotte noemde hij de bloemencultuur een zeer belangrijke tak van nijver heid, waarmede ook de Nederlandse deviezenpositie ten /eerste is gebaat. Ofschoon spreker zoals hij zei- de voor het bloembollenvak een buitenstaander was, spraken toch ook voor hem de cijfers een duidelijke taal. En uit die cijfers concludeerde hij, dat de gladiool in Nederland met liefde en grote vaardigheid wordt gekweekt. Weliswaar wordt er in Amerika en Canada een groter opper vlak met gladiolen geteeld, maar het doet toch goed, dat vele gladiolen daar van Nederlandse herkomst zijn. De cultuur heeft zich nu zo uitge breid, dat zelfs de meest verwende bloemenliefhebber tevreden gesteld wordt. Mr. Cremers memoreerde, hoe de Nederlandse kwekers in het buiten land grote successen hebben geboekt en hoe de jubilerende Gladolusver- eniging daarin een belangrijk aan deel heeft gehad. Deze vereniging noemde hij dan ook een uiting van krachtig leven. Hij hoopte tenslotte, dat de tentoonstelling overal grote belangstelling zou trekken. Nadat de aanwezigen de tentoon stelling hadden bezichtigd, werden het bestuur van Gladiolus en zijn gas ten officieel op het Haarlemse stad huis ontvangen, waarbij burgemeester Cremers als gastheer optrad. Hoe de internationale jury de in zendingen beoordeelde, moge blijken uit onderstaande bekroningen. Lijst van bekroningen. Handelsgroepcn. De beste en meest artistiek opge stelde groep grootbloemige gladiolen, groter dan 50 m2: Grote gouden medaille en medaille H.M. de Koningin aan: N.V. Konij nenburg en Mark, Noordwijk. Gouden medaille en medaille van Z.K.H. Prins Bernhard aan: fa. Blom Padding, Beverwijk. Kleine gouden medaille: fa. H. J. Salman Zn., Noordwijk. Verg. zilveren medaille: N.V. P. Bijvoet Co., Overveen. De beste en meest artistiek opge stelde groep grootbloemige gladiolen, niet groter dan 50 m2.: Gouden medaille en andere me daille: fa. A. J. Preijde Breezand. KL gouden medaille en coupe: M. van Waveren Zn., Hillegom. Verg. zilveren medaille: P. Visser Cz., St. Pancras. Zilveren medaille: gebrs. Seignette, Beverwijk. De beste en meest artistiek opge stelde groep Primulinus gladiolen: Gouden medaille en andere me daille: fa. J. T. Grullemans Zn., Lisse. KI. gouden medaille: N.V. P. Bij voet Co., Overveen. Verg. zilveren medaille: fa. Lange- laan Zn., Hillegom. Diploma's. De beste lichtrose en lilarose groot bloemige gladiolus Belladonna, van N.V. P. Bijvoet Co., Overveen; idem zalmrose en rood Eland en Firebrand van C. S. van Dobben de Bruyn Jr., Noordwijk; idem donkerrode Winston Churchill, van fa. H. J. Salman Zn., Noordw.; idem mahoniekleurige Het ruste zacht Het vonnis is gevalen en aan het besluit is niets meer te ver anderen. Met ons zullen velen het betreuren, maar de roman tiek moet nu eenmaal plaats maken voor snellere en betere systemen en daaraan is ook het „Eoemeltje" ten offer gebracht. Vanaf Maandag zal het „Boe melt je van Purmerend" met pensioen gaan en in zijn plaats komt een bedroefend nuchtere diesel, die voortaan de koeien en varkens tussen Amsterdam en Purmerend de stuipen op het lijf zal jagen. En het „Boemel- tje" zal voor het nageslacht slechts bewaard blijven, door het ontroerende lied, dat aan en oranjerode Krishna, van N.V. Ko nijnenburg en Mark, Noordwijk; id. oranje Prinses Beatrix, van fa. Eelle Teeuwen, Lisse; idem zalmkleurige, zalmoranje en zwarte, van N.V. Ko nijnenburg en Mark Noordwijk; idem smoky en gevlekte, van fa. H. J. Sal man Zn., Noordwijk; idem gladio lus in elke andere kleur dan boven- staanden. Lilac Time, van P. Visser Cz., St. Pancras. De beste Primulinus gladiolen: De beste witte, gele, rose, zalm kleurige, van N.V. Konijnenburg en Mark, Noordwijk. De beste oranje Troef, van N.V. P. Bijvoet Co, Overveen. De beste gevlekte Ricard Unwin, van N.V. Konijnenburg en Mark, Noordwijk. De beste gladiolus in elke andere kleur dan vorenstaanden: Mother Un win, van N.V. Konijnenburg en Mark, Noordwijk. Overige bekroningen. Een groep tentoonstellende het bes te bindwerk en waarin gladiolenbloe- men de boventoon voeren: gouden medaille met plaquette „Haarlem's Bloei" aan: fa. JonkmanHuLse- bosch, Lisse. Voor de mooiste bloemstukken gingen de prijzen naar fa. A. J. Preij de, Breezand (2 prijzen); fa. J. J. Grullemans Zn, Lisse (3 prijzen) De gouden medaille voor buitenlan ders ging naar de bekende gladiclen- kweker fa. W. Pfitzer, Stuttgart De wisselbeker van de gladiolus vereniging ging naar de fa H. J. Sa1- rran en Zn te Noordwijk voor de va riëteit Alfred Nobel (rose met witte vlek). OUD RIJMPJE y" EEM.TWEE.DRlEv I b MIJM ZU5JE HEET MARlÈViJ EM ALS ZIJ GEEM MARIETJE HEET DAM HEETZU EEM.TWEE.PRIE Jf MODERM RIJMPJE r EEM.TWEE DRIE* WIE ZEGT .FOTOGRAFIE' DEMKT STELLIG TEGELIJKERTIJD? AAM BREESTRAAT J 2 3 VOOR FILM ER FOTO: JAM WOLFSLAG BREESTRAAT 123. TEL 21831. (Advertentie) Na Rotterdam Voorburg Moedige ambtenaar Niet alleen Rotterdam heeft giste ren een mislukte roofoverval door staan, ook Voorburg beleefde iets dergelijks. Gisteravond wilde een ambtenaar van het postkantoor aan de Prins Bernhardlaam zich naar huis begeven, toen hij bij het sluiten van de deur, plotseling de medede ling kreeg, dat de deur open moest blijven en de sleutel van de brand kast 'uit zijn zak gehaald moest wor den. De ambtenaar werd niet zenuw achtig, maar trok de deur achter zich dicht en gaf de aanrander een klap met een melkflesje, dat hij in zijn hand had. De rover verdween hierop met bekwame spoed, zonder nog een poging te wagen. De moedige ambte naar kon slechts een vaag signale ment aan de politie opgeven. Aankomst te Den Haag Het eerste perron van het Holl. Spoor station te Den Haag, bood gis teravond een ongebruikelijke aanblik Op verschillende plaatsen lagen brancards opgestapeld en op alle banken zaten verpleegsters. Volwas senen en kinderen met ruikers bloe men wandelden op en neer en keken iedere minuut in de richting Rotter dam. Deze drukte gold het ziekentran sport van de pelgrimstocht naar Lourdes. Precies om twee minuten over half zeven reed de trein binnen. Voor de raampjes verdrongen zich j die voor het station wachtten, kon den vertrekken. Met de zieken, die even moesten wachten, konden we vluchtig een praatje maken. Zij waren vol lof over de organisatie van de reis en over de hulpvaardigheid van ver pleegsters en helpsters. Het was een onvergetelijke reis geweest. Degenen die voor het eerst meegingen, von den het ogenblik dat zij in Lourdes aankwamen, het meest ontroerende. De andere dagen hadden echter ook veel mooie momenten. „Als je zo'n bedevaart meege maakt hebt." vertrouwde een der deelneemsters ons toe, „dan kan je weer een hele tijd tegen. Een be de zieken, die niet voortdurend het j zoek aan Lourdes geeft een mens bed moeten houden. De bedlegerigen kracht, om zijn lijden te dragen hadden zich in hun coupés opgericht om maar niets te missen van deze aankomst op een Hollands station. **7 111 Want na zo'n lange reis 'heeft iedere 1 \ny 0CF KllOKplOCQCIl aankomst op een station in het va 1 derland iets feestelijks. Toen de trein stilstond, moest er natuurlijk gezocht worden, want tussen zoveel wuiven de zakdoeken viel het niet mee, zijn familielid te vinden. Daar kwarr. nog bij, dat in de eerste wagens de Haar lemmers en Amsterdammers zaten en alleen de laatste wagen de Haag se en Leidse deelnemers herbergde. Het was een hartelijk weerzien. Door de coupéraampjes werden de bloemen als een eerste welkomst groet naar binnen gewerkt en intus sen trof het spoorwegpersoneel maat regelen, om de Noordelijk wonenden zo spoedig mogelijk thuis te krijgen. De achterste wagen werd afgekop peld en de rest van de trein vertrok. Niemand mocht echter de wagen betreden. Met een locomotief werd deze eerst opgetrokken totdat op 'n doodspoor, vlak bij de uitgang, kon worden gerangeerd. Toen het eenmaal zover was, trad 't aanwezige medische personeel op. Geoefende handen tilden de zieken op de brancards en het duurde niet lang, of de eerste ambulance-auto's, Ouders en onderwijs REGLEMENTEN VOOR COMITÉS Teneinde een vruchtbare samen werking tussen de besturen van Ka tholieke scholen, haar leerkrachten en de ouders der leerlingen te bevor- „VOORMALIG VERZET TELEURGESTELD Gisteren is in Diergaarde Blijdorp te Rotterdam het congres geopend vam het Voormalig Verzet Nederland. Met bitterheid sprak de landelijk voorzitter, de heer A. van der Meu- len, hierbij over hel feit, dat de re gering nog steeds de beloften jegens de nabestaanden van gevallen ver zetslieden niet voldoende is nageko men. Ook wees hij erop, dat het ge makkelijker schijnt de koninklijke goedkeuring op de statuten van een geitenfokverenigimg te krijgen, dan op die van een bon-1 van oud-verzets mensen. In dit verband sprak de heer Van der Meulen over de steeds luider klin kende stemmen om evenals tijdens de bezetting ook nu weer knokploegen te laten optreden tegen bepaalde vooraanstaande personen, die hardho. rig blijven tegenover het voormalig verzet. Een dergelijk optreden ver wierp de voorzitter echter als on democratisch. Op het congres zal vooral de verdere uitbouw van het Voormalig Verzet Nederland ter spra ke komen. Zaterdag zal het congres een fusie bespreken met de vereni ging van ex-politieke gevangenen in de bezettingstijd. (Volkskrant). VARKENSPEST. Het Tweede Kamerlid- Kikkert (C.H.) heeft aan de minister van deren, en tevens om de invloed van Landbouw schriftelijk de volgende de ouders op het door de school aan kinderen te geven onderwijs beter tot zijn recht te doen komen dan voorheen mogelijk was, heeft het Episcopaat een reglement voor de vorming van oudorcomité's vastge steld. Dit reglement geeft in grote lijnen de wijze van samenstelling en de taak van de oudercomité's aan. Het legt de vorming van deze comité's niet als een plicht aan de schoolbe sturen op, doch laat hun over, naar gelang van de gebleken behoefte, het initiatief daartoe te nemen. Rekening houdende met de plaatse lijke omstandigheden en mogelijkhe den, kunnen de schoolbesturen nade re regels voor de aan hun scholen verbonden comité's opstellen, waarin haar werkwijze wordt omschreven en haar bevoegdheden worden omlijnd. Bevoegdheden, welke het bestuur der school inhaerent zijn, mogen echter niet aan de comité's worden overge dragen. De Nederlandse Kath. Schoolraad is belast met het toezicht op de uitvoering van het reglement, dat in het nummer van Augustus September van „Het Schoolbestuur" (orgaan van het Kath. Centraal Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding), zal worden gepubliceerd. vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat in verschillende streken van ons land, en met name op de zandgebieden, de gevreesde varkensziekte, de varkens pest, zich voordoet? 2. Is het de minister bekend, dat, wanneer deze ziekte één der dieren aantast, de gehele varkensstapel op het besmette bedrijf moet worden af geslacht? 3. Is het de minister bekend, dat voor deze afgeslachte dieren geen enkele vergoeding wordt gegeven? 4. Is de minister niet van oordeel, dat het gewenst moet worden geacht, én om een doelmatige bestrijding van deze ziekte èn om de gedupeerden tegemoet te komen, dat een schade loosstelling wordt gegeven? 5. Is de minister bereid om op kor te termijn die maatregelen te nemen, waardoor aan genoemde wensen wordt tegemoet gekomen? Doordat geen voorrang verleend werd botste gistermiddag de 59-jar. J. S. uit Den Haag met zijn auto te gen een tramwagen; hij werd zwaar gewond en overled op weg naar het ziekenhuis. Koningin Juliana terug in Nederland „Hoe staat het met de waterpoloploeg Terwijl heel Nederland nog treurt over de onfortuinlijke wedstrijd van onze waterpolospelers tegen Zuid- Slavië, reed vanochtend een in dat opzicht onbezorgde koningin met haar eigen wagon, die aan de Parijs- express was gekoppeld, het Centraal Station te Amsterdam binnen. En kele seconden nadat de koningin de trein had verlaten, begroet door ir. F. Q. den Hollander en haar parti culier secretaris, W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, deelde zij echter de mineurstemming over deze tegenslag reeds met alle sportlieven- de landgenoten. Haar eerste woorden op Nederlandse bodem golden na melijk dit sportevenement: „Hoe heeft de waterpoloploeg het er af gebracht?" Het gelaat van Hare Majesteit betrok kennelijk, toen haar de 21 nederlaag werd mede gedeeld. Prinses Marijke en prinses Margriet, die er evenals de koningin opgewekt en gezond uitzagen, be kommerden zich minder om deze nationale zorg en nestelden zich spoedig in de Cadillac, die op het eerste perron van het station stond geparkeerd. De koningin bedankte de president-directeur van de spoor wegen voor de uitstekende reis (de trein kwam prompt op tijd om vijf over tien binnen), stapte toen ook in de auto en in straffe vaart ging het naar paleis Soestdijk, de kabi- netszorgen tegemoet. Een moeilijk stukje Als we niet zorgen, dat dit stukje een zeer aantrekkelijk begin heeft, dan wordt het na het lezen van de eerste regels al overgeslagen en dan staat het voor niets in de krant. Maar aan de andere kant is het zo uiterst moeilijk om een pakkend begin te vinden voor een onderwerp, dat al op de meest mogelijke manieren aan gepakt is en waar waarlijk grote geesten hun talent op beproefd heb ben. Het is geen stukje om op een „alledaagse bedelarij" de aandacht te vestigen, want het doel ligt boven het niveau van „bedelarij". Wij zul len u niet met cijfers vermoeien. U weet nu onderhand wel, dat Neder land over de 150.000 militairen voort durend onder de wapenen heeft; U weet, dat deze militairen op afgele gen heidekampen gestationneerd zijn en u weet, dat er een organisatie is, die meent, dat deze militairen in hun vrije tijd een onderdak moeten kunnen vinden, waar ze de kazerne sfeer met zijn orders en lastige dien sten eens moeten kunnen vergeten en waar ze zich echt thuis kunnen voelen. Nu is echter die „geestelijke verzorging" niet meer zo erg popu lair in Nederland. Toen de militairen in de tropen waren, meende men nog een zekere romantiek in de „home- guard" te kunnen ontdekken, maar nu zij weer „gewoon" in kazernes le ven en zo eens of twee maal in de maand thuis komen, lijkt het geval te nuchter, om er zich druk over te maken. Maar bedenk dan, dat uw eigen zoon, tiw eigen man of verloof de, daar doelloos door een duister dorpsstraatje dwaalt, terwijl hij ver langt naar zijn eigen omgeving, werk en vrienden, bedenk dan, dat u in staat bent, om hem een vriendelijk tehuis te bezorgen, waar hij weer eens gemakkelijk met zij benen lui uitgestrekt een goed boek kan lezen onder het genot van koffie uit een normaal kopje of bier in een glaasje. Wanneer u dit bedenkt, als de vol gende week de collectebussen van Nat. Kath. Thuisfront ook bij u langs zullen komen, dan zult u deze niet kunnen laten passeren met een „ik doe al aan zo veel dingen", want dan zou 's avonds uw kopje thee niet meer smaken, omdat u uw zoon, man of verloofde in de regen in een don ker weggetje hebt laten staan, terwijl hij snakte naar het huis, dat u hem kon geven, maar welke kans u voor bij liet gaan. Op vacantie in de Vogezen heeft H. K. H. prinses Wilhelmina de bekende medicus Albert Schweit zer in haar hotel ontvangen en een onderhoud van ruim een uur met hem gehad. Zoeterwoude steunt het missiewerk Het leven van de gezusters Anna en Agatha van Vliet is altijd ver vuld van het werken voor de mis sie en de luister van Gods Huis; het is dus geen wonder, dat nu reeds alles in hun huisje, zo rustig en stil gelegen in de schaduw van de Sint Janskerk, spreekt van het heerlijk zilveren feest van de haar zo dier bare missienaaikrans. Toen wij hun huis betraden om veel te vragen over alles wat in de 25 jaren is gedaan, bracht juist een der vele ijverige medewerksters een afgewerkte stola, fraai kunstnaald werk met gouddraad zeer bekwaam geborduurd en de post had ook een grote brief binnengebracht van Zus ter Borromea onze oud-paro chiaan Anna van der Salm J.W.d. van de Orde van de Ursilinen in Afrika. Wij mochten nu reeds de eerste felicitatie lezep. In proza en poëzie schreef deze zuster die vroeger zelf meewerkte aan „Sancta Rosa" voor de missie een grote hulde aan de naaikrans en als de beste dank voor het schone werk bevatte het feestgedicht fraaie foto's waar op de zuster met haar nikkertjes ge kleed in de hier gemaakte kleertjes achter borden stonden waarop ge schreven stond Hulde aan de Mis sienaaikrans" en ,Dat gaat naar het feest toe, zoete lieve Gerritje". Er was nog veel meer te zien, maar dat kunnen de lezers allemaal op de jubileumtentoonstelling zelf zien, dus gingen wij de dames van Vliet veel vragen stellen, die zij gaarne wilden beantwoorden want, zo zeiden zij, het is heerlijk voor de mensen te weten, wat er met het geld, dat Zoeterwoude altijd zo overvloedig heeft gegeven, gedaan wordt en het moge ook een aanmoe diging zijn voor jongere meisjes om ook mee te gaan werken aan dit schone werk. Geen ceder op de Libanon, die niet als kleine boom begon. Inderdaad het was een klein boompje dat kapelaan Boon z.g. in de pas opgerichte Vrouwenbond plant te. Mej. E. de Boer werd presidente en haar nu reeds lang geleden ge storven huisgenote mej. Pa. Verstee- gen was haar penningmeesteres. Als eerste secretaresse fungeerde Mies Vlasveld thans mevr. v. d. Poel Vlasveld te Rijp wetering. De oprichting had 7 Augustus 1927 plaats en 13 October daarna werd het werk begonnen. Op 1 Januari 1928 werd mej. Agatha van Vliet de leiding van het werk gegeven en lachend vertelde zij ons van de heer lijke overmoed om in Februari al een tentoonstelling te gaan houden. Van enig artistiek werk was geen sprake en de gehele expositie be stond uit 12 jurkjes en 12 jongens pakjes. Maar het was om geld te krijgen en „Sancta Rosa" kreeg ook geld, veel geld zelfs en altijd weer, vijf en twintig jaar lang heeft Zoeter woude zeer veel duizenden guldens gegeven. Aanvankelijk had de naaikrans geen afzetgebied maar toen er al spoedig vele missionarissen en missiezusters naar de missie gingen kwamen er volop aanvragen. Ook vele paters buiten de parochies af komstig werden geholpen. Geen liefdadigheidsboekhouding Vooral voor de paters Jan en Si mon Schuur, Joop en Johan Vane man, Bosman, Rekelhof, van den Akker, van der Salm en niet te ver geten de oude pater Berk in de Franse mijnkolonie werd veel ge maakt en geschonken. Ook de mis siezusters werden niet vergeten. Wij vroegen of er getallen ge noemd konden worden van het vele werk', maar daarvan was geen boek gehouden. Laat ons hopen dat O- L. Heer alles goed heeft aangetekend en de werksters en parochianen lo nen zal voor alles wat gegeven en gedaan is. Er gingen soms in één zending 70 jurkjes en 50 pakjes te gelijk weg; en altijd kregen we geld genoeg, getuigden de dames vol dankbaarheid- Later, vooral onder de leiding van kapelaan van Dael en professor H. v. Rooijen werd ook het kunstnaald werk begonnen en reeds vroeger in de verslagen van de tentoonstelling hebben wij het artistieke werk ge prezen. Deken Bont stimuleerde ook het werken voor de beide parochieker ken en „Sancta Rosa" heeft hierme de zeer grote verdiensten verwor ven. Niet alleen met' het vervaardi gen van zeer vele schone paramen ten maar ook met het herstellen van mooie oude gewaden. Er is nu nog veel te doen, mis schien meer dan ooit want menig missiepater zit in nood en komt de steun van „Sancta Rosa" inroepen. Nu reeds wordt gezorgd en gewerkt voor de derde pater Vaneman, wiens wijding en uitzending al begint te naderen. Het feest zal op Zondag 10 Augus tus gevierd worden. De plechtige H. Mis zal geassisteerd worden door missiepaters van de Kruisheren en Mill-Hill, waarmede de dankbaar heid van de Orden en Congregaties wel schoon tot uiting zal komen. De jubileumtentoonstelling mor gen by de Eerw. Zusters en a.s. Zondag in het parochiehuis zal wel bijzonder veel belangstelling hebben. De grote verloting is nu reeds een groot succes geworden. ROELOFARENDSVEEN R.K. SCHOOL AANBESTEED. Gistermiddag heeft de aanbeste ding plaats gehad van de naast de kerk te bouwen R.K. School der pa rochie Maria Presentatie. De in schrijving was als volgt: A. J. Lan- geveld. Leiden 109.666; H. J. Strijk, Rijpwetering 105.000, J. A. v. d. Geest, Oud Ade f 96.922; C. J. Kie- HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te IC uur). KOELER. Half tot zwaar bewolkt met nu en dan regen- of onweersbuien. Matige, tijdelijk wellicht krach tige wind ruimend van Zuidoost naar Zuidwest. Koeler. 3 Aug.: zon op 5.05, onder 20.26. maan op 19.25 en onder 1.11 uur. 4 Aug.: zon op 5.06, onder 20 24; maan op 19.59 en onder 2.34 uur. Het w-eeA in De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. OSLO STOCKHOLM HELSINKI EDINBURGH LONDEN KOPENHAGEN zwaar bew. AMSTERDAM zwaar bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt regen ZüRICH LOCARNO GENèVE PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN WENEN licht bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. onbewolkt Het K.N.M.I. deelt mede: Na het koude begin van deze week had aanvoer van warmere lucht uit het Zuidwesten tot gevolg, dat de temperaturen in ons land geleidelijk opliepen en gisteren reeds maxima van ruim 25 graden bereikten. On danks de hiermee gepaard gaande weersverbetering, behield het weer een' wisselend karakter, zodat het geen enkele dag in het gehele land droog bleef. Het was grotendeels het gevolg van de onstabiele opbouw van de at mosfeer boven West-Europa, waar door dagelijks regen- of onweers buien tot ontwikkeling kwamen. Bo vendien nadert boven de Britse eilan den een depressie, die langzaam naar het Zuidoosten beweegt en er me de oorzaak van was, dat de buien activiteit gistermiddag weer begon toe te nemen. Tijdens kort maar vrij hevige onweersbuien kwam op ver- schiedene plaats in ons land flinke hagelval voor, terwijl hier en daar ook krachtige windstoten werden waargenomen. Langs de Zuidflank van de depres sie boven de Britse eilanden beweegt nu een actieve storing snel naar ons land. Deze storing zal opnieuw regen en onweersbuien veroorzaken en bo vendien een einde maken aan het vrij warme weer. Boven de Britse eilanden bevinden zich n.l. koudere luchtmassa's, die vannacht en mor gen ons land zullen binnendringen en ons enige afkoeling bezorgen. Aangezien ook deze luchtmassa's onstabiel van opbouw zijn, houdt de buiigheid aan en blijft de kans op onweer bestaan. bert, Sassenheim 93.339; Gebr. Niersman, Voorschoten 93.300; J. Jansen, Rijpwetering 92.414, Stik- voorts Bouwbureau, Voorschoten 91.300; Gebr. Strijk, Oegstgeest 91.120; G. Niersman, Voorschoten, 88.900; J. Zoet, Oude Wetering 87.500; Gebr. de Boer, Hazerswou- de 87.300; C. v. Berkel en Zn. Lei- muiden 87.000; D. v. Kints, Lange- raar 84.500; Gebr. Akerboom, Rijp wetering 78.884. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. Tocht ouden van dagen. Begun stigd door prachtig zomerweer zijn do ouden van dagen van Roelof- arendsveen gisteren weer een dag uit geweest. Om 10 uur werd gestart met 3 grote autobussen van de fa. Maarse èn Kroon en 2 particuliere auto's. Gereden werd naar Amster dam, waar en rondrit door de stad werd gemaakt om de mooiste ge deelten te bekijken. Onderweg ge noten de mannen van een rokertje en de vrouwen van snoep even als andere jaren gratis ter be schikking gesteld door een winke lier. Hierna werd vervolgens gere den naar de speeltuin ,Oud Valke- veen", waar de oudjes zich de brood jes en de cake (welwillend beschik baar gesteld door een bakker) goed lieten smaken. Hierna hadden zij volop gelegenheid om in deze prachtige speeltuin zich te vermaken met varen, schommelen, doolhof enz. enz. Na nog een consumptie ge bruikt te hebben werd vervolgens gereden door de mooie streken van het Gooi naar het natuurbad Soes- terberg waar het diner werd ge bruikt. De oudjes lieten het zich goed smaken en waren over het ge- bodene zeer tevreden. Na nog wat op het terras gezeten te hebben werd de terugreis weer aanvaard. Om plm. 9 uur was men weer in Roelof- arendsveen. Voldaan over de geno ten dag en met de wens dat het het volgend jaar weer een dergelijke reis gemaakt zal kunnen worden. Een speciaal woord van dank is hier wel op zijn plaats voor de heer dr. Muskens die geheel belangloos een groot gedeelte van deze dag op de film heeft vastgelegd. Deze film zal over enige maanden voor de inwo ners van Roelofarendsveen worden vertoond. Het comité rekent dan op een „volle" zaal.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2