S)e CcklóeSoti^cmt De Europese Defensie Gemeenschap in gevaar Eva's balseming duurt een jaar Het kroningsfeest zal groots worden Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12654 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WANKELE TRONEN f^E WERELD is deze week weer U eens geconfronteerd met de waarheid, dat aardse glorie vergan kelijk is. Een vrouw, die enige jaren de ongekroonde heerseres van Argenti nië was, is in de bloei harer jaren weggerukt; een vorst met een wel haast despotische macht, een opvol ger van de oude Pharao's, is door een militaire staatsgreep zijn land uit geschopt en in Perzië zit de Sjah knopen te tellen of het ook weldra niet zijn beurt zal zijn. Evita Peron had met koning Fa- roek dit gemeen, dat zij beiden een neiging hadden naar het spectacu laire, het grootse en opzienbarende, maar hun uiteinde is wel heel ver schillend. Evita'Ê dood wordt be treurd door millioenen land- 0 genoten en oprecht, al is er natuurlijk ook heel wat show rondom haar lijkbaar. Te harer ere wordt een mausoleum opgericht en het is te verwachten, dat zij in haar dood een nog groter propagandiste voor Peron zal zijn dan zij ooit tij dens haar leven is geweest. In haar korte carrière heeft zij het klaarge speeld, zich zodanig bemind te ma ken door haar ijveren voor de be langen der Argentijnse arbeiders, dat haar nagedachtenis in ere zal blijven in de harten van duizenden. Zij zal een legendarische heldin blijven, wellicht langer dan het hele systeem-Peron duren zal. In tegenstelling met Evita is het politieke verscheiden van koning Fa- roek van Egypte door weinigen be treurd. Het is danook minder tra gisch, het is veeleer tragi-comisch. Ook hij had, toen hij als jonge ko ning van 16 jaar het bewind aan vaardde, zijn idealen, maar hij heeft niet de kracht gehad ze te verwe zenlijken. In plaats van een weldoe ner voor zijn volk te zijn geweest, staat hij in binnen- en buitenland bekend als een man, die in weelde baadde, dure reizen maakte en zijn geld vergokte aan de speeltafels, ter wijl het volk armoe leed cn morde. Een z.g. „zwartboek", dat de tegen woordige Egyptisdhe regering van plan is uit te geven, zal de rechtvaar diging moeten zijn van de militaire omwenteling, welke Faroek het land uitwierp. „Het is niet gemakkelijk om ko ning te zijn", heeft Faroek gezegd, toen hij een persconferentie hield op de daktuin van zijn hotel op het eiland Capri, dat zijn voorlopig bal lingsoord is geworden. Dat is het in derdaad niet, maar er is toch wel iets anders van te maken dan Faroek ge daan heeft. \/OORLOPIG ziet het eruit, alsof generaal Naguib er werkelijk in geslaagd is, om orde te stellen op de gang van zaken in Egypte. Er zijn heel wat personen uit openbare amb ten gezet, die er niet in thuis hoor den en onder al die bedrijven is het rustig gebleven. Althans uiterlijk, want achter de schermen zal er ge noeg gekonkeld en gevochten zijn om de macht onder de nieuwe ver houdingen. Naguib heeft de vroe gere premier Aly Maher als minister president aangesteld, 'maar het is de vraag of deze 't zal kunnen bolwer ken tegen Nahas, de leider der Waf- disten. Nahas was op vacantie in het buitenland en heeft zich gehaast te rug te keren om Naguib de hand te drukken, teneinde hem geluk te wensen maar tevens om pit te kij ken of er nog een plaatsje open is. De koning is. weg en de nieuwe ko ning ligt figuurlijk en letterlijk in de luren; de strijd om de macht is in volle gang te Cairo. IN PERZIë is Mossadeq weer de- 1 gevierde man. Hij heeft de Sjah weten te dwingen, afstand te doen van verscheidene rechten en hem, de premier, te bekleden met uitzon derlijk grote volmachten. Een volg zaam parlement heeft hem vrijwel tot dictator gemaakt; Mossadeq kan thans regeren bij decreet, hij heeft vrij spel. Inmiddels heeft hij on getwijfeld wenend de moeder en de zuster van de Sjah het land uit gewerkt, omdat hij deze beide vrou wen niet vertrouwde en de Sjah heeft niet anders kunnen doen dan toezien. Hij wacht nu maar af, of het Mossadeq zal behagen hem eveneens met onbepaald verlof naar het bui tenland te zenden, om vriend Faroek gezelschap te gaan houden. De Engelsen, die een ogenblik de illusie hadden, dat na Mossadeq's val het olieconflict zou worden opgelost, wachten nu maar weer met gelaten heid het verdere beloop der gebeur tenissen af. Evenals trouwens in Egypte. In geen van beide landen ziet de toe komst er voor de Engelsen erg hoop vol uit. Men verwacht, dat Mossadeq binnenkort naar Amerika zal ver trekken, om daar meer begrip te kweken voor de moeilijkheden van zijn land. Ommezwaai bij Franse radicalen Door een plotselinge ommezwaai bij de Franse radicale (regerings) partij dreigt de ratificatie door Frankrijk van het verdrag voor de Europese Defen- riegemeenschap in groot gevaar te komen. De vooruitzichten, om nog dit jaar een begin te maken met de herbewapening van West-Duitsland zijn vrij gering geworden. Aanleiding tot het besluit van meer dan de helft der 75 radicale afgevaardigden, om zich bij de oppositie tegen de EDG te voegen is het feit, dat Frankrijk niet het gevraagde aandeel in de Amerikaanse defensie-opdrachten (de z.g. „off shore procurements") heeft gekregen, aldus de oud-onder-secretaris van Oorlog, Maunoury, in een artikel, dat volgens particuliere waarnemers in nauw overleg met het kabinet werd geschreven. FRANKRIJK VOELT ZICH ASSEPOESTER ,.Hoe kan iemand veronderstellen, dat het Franse parlement zou toe staan, dat het Franse leger gevoegd zou worden bij de Europese strijd macht als een soort assepoester, dat alleen maar kanonnenvoer zou kun nen leveren, en zulks nog wel op een cgenblik, dat de Franse industrie moet afzien van het vervaardigen van wapens, ten voordele van de Duitse, Britse en Franse staalindus trie", zo vraagt Maunoury in zijn ar tikel. De Franse regering onderneemt momenteel stappen om haar bewape ningsprogram te verminderen. Offi cieel werd gisteren aangekondigd, STAKINGSGOLF IN BELGIë Een golf van 24-uursstakingen ver spreidt zich over het industriegebied van Luik en de mijnprovincie Hene gouwen. Vrijdagavond waren ongeveer der tigduizend arbeiders in staking uit protest tegen de militaire diensttijd van 24 maanden. In de Luikse staal- en machinebedrijven was de staking bijna algemeen. In de bui tenwijken rijden geen trams. Bonn helpt Berlijn De Westduitse regering heeft een plan van de Berlijnse senaat tot le niging van de nood der vluchtelingen goedgekeurd. De regering zal 8 tot 10 millioen Mark beschikbaar stellen voof de woningbouw in West-Berlijn. Bovendien zal zij sneller dan voor heen de vluchtelingen uit Berlijn naar de Bondsrepubliek overbrengen. Twee en een half millioen Mark zijn bovendien ter beschikking gesteld voor de bouw van een nieuw Berlijns vluchtelingenkamp waarvoor Woens dag de eerste steen wordt gelegd. Lagerhuis keurt conventies van Bonn goed Het Engelse Lagerhuis heeft giste ren de Conventies van Bonn na een tweedaags debat goedgekeurd en is tot October op reces gegaan. De mo tie van de conservatieve fractie werd met 293 tegen 253 stemmen aangeno men. Twintig leden onthielden zich van stemming. Het amendement var» de Labourfractie, waarin werd voor gesteld de goedkeuring uit te stellen, met 294 tegen 260 stemmen bij 13 onthoudingen verworpen. Een klein aantal Labourleden (waarschijnlijk zeven of acht) moet zich onthouden hebben van stem ming tegen de ratificatie. Een of twee conservatieven stemden niet. Negentien leden van Labour- en re geringszijde hadden officiële toe stemming om persoonlijke redenen niet aanwezig te zijn bij het debat. Men verwacht, dat de Britse ratifi catie-documenten later in deze maand te Bonn gedeponeerd zullen worden. Tot nog toe hebben alleen de Verenigde Staten de Conventies gera tificeerd. Duitsland en Frankrijk zul len het naar verwachting in de herfst doen. De ontvoeringen te Berlijn De Oost-Duitse politie heeft in Spandau, bij de grens van de Britse sector van Berlijn, een Duitser ont voerd. Volgens ooggetuigen wandelde de man bij de grens toen hij plotseling door vier leden van de volkspolitie meegesleurd werd naar de Russische zone. Deze man is de vierde van wie be kend is geworden dat hij deze week is'ontvoerd. Donderdag zijn er twee Westelijke politieagenten gegrepen en in het begin van de week een vrouw. Blokkade-accoord geschonden De Sowjet-Russen hebben de drie Westelijke mogendheden er van be schuldigd de overeenkomst van 1949, waarmede een eind kwam aan de Sowjet-blokkade van Berlijn, ge schonden te hebben. De beschuldiging was vervat in een brief van de Sow jet-generaal Wassili Tsjoeikow aan de drie Westelijke Ho> ge Commissarissen. Tjoeikow eiste de opheffing van de Westelijke be perkingen op. de handel tussen de beide gedeelten van Duitsland.' Tsjoeikow eiste opheffing van alle handelsbesprekingei tussen Oost en West-Duitsland, met inbegrip van het uitvoerverbod van staal. In de brief werd het Westen verantwoor delijk gesteld voor een verminde ring van de interzonale handel van 170 millioen gulden tot 7 y, millioen gulden in het eerst half jaar van 1952. dat binnenkort een memorandum aan de secretaris-generaal van de NATO, Lord Ismay, zal worden ge zonden, waarin gewezen wordt op de moeilijkheden, die Frankrijk on dervindt bij 't vervullen van zijn aandeel in het bewapeningsprogram, dat door de NATÓ-conferentie te Lissabon in Februari van dit jaar werd opgesteld. Verantwoordelijke Franse leiders en autoriteiten hebben zich gekant tegen de beschuldigingen van Ame rikaanse zijde, dat Frankrijk alsmaar om hulp schreeuwt en zij wezen er op, dat hun land in het kader der Atlantische gemeenschap zich een grotere financiële inspanning ge troost dan sommige andere verdrags partners. Frankrijk is het enige land, dat een grotere financiële bijdrage heeft geleverd dan het bedrag, dat door de „Drie Wijzen" als maximale moge lijkheid werd genoemd, terwijl an dere landen dit cijfer zelfs niet be naderd hebben" aldus Maunoury. Teleurstelling Volgens de „Frankfurter Allge- meine Zeitung" voelen de Fransen zich verder zeer teleurgesteld over de beslissing van Ridgway, het op perbevel over alle Amerikaanse strijdkrachten in Europa en Noord- Afrika samen te trekken in het Amer. hoofdkwrrtier te Frankfort. De Fransen hadden gehoopt, dat de Amerikaanse divisies en de tacti sche luchtmacht van generaal Nor- stadt onder het bevel van maar schalk Juin de NATO-opperbe- velhebber in de centrale Europese sector geplaatst zouden worden. Het zou het Duitse blad zelfs ge heel niet verwonderen, indien Ridg way het Atlantische hoofdkwartier te Fontainbleau spoedig geheel zou opgeven ten gunste van Frankfort. „De bevelhebber hoort daar te zijn, waar de meeste strijdkrachten zijn ge concentreerd en die komen voor eerst van de Amerikanen en niet van de Europeanen. Het grote ap paraat te Parijs is daarom niet over bodig", aldus de „Frunkfurter All- gemeine", ,daar moderne bevelheb bers steeds een vooruitgeschoven en een eigenlijk hoofdkwartier hebben". Sjahrir hekelt „Irian"-geroep De leider van de Indonesische So cialistische partij, oud-premier Soe- tan Sjahrir, heeft de afgelopen week in een rede betoogd, dat de Indone siërs, inplaats van steeds maar te praten over Nieuw Guinea, het ver drag van San Fransisco en de Ame rikaanse hulpprogramma's, zich eerst eens moeten bezighouden met pro blemen, die Indonesië direct raken, en in de eerste plaats harder moe ten werken. Hij wees er op, dat het volk een mentaliteit van „het kan ons niet schelen" heeft ontwikkeld, en dat men verzuimt inhoud aan de onafhankelijkheid van het land te geven, zoals dat in Westerse landen het geval is. ,Ve&p£*en" ap kei taygetatid Het was Faroek niet Een dikke Italiaanse komiek, Poldo Macocchi, heeft zich Don derdag verkleed als Faroek en geweldige opschudding veroor zaakt te Porto Ceresio bij Varese in Noord-Italië, meldt het Alg. Dagblad. De grap werd op grote schaal bedreven. De komiek liet zich voorafgaan door een protserige Amerikaanse auto, met een ne ger aan het stuur en volgepropt met bagage, met het koninklijke wapen. Kort daarop verscheen Macocchi zelf-op het strand met een donkere bril op en met een snor. en omstuwd door een eer biedige hofkliek. De gelijkenis was opmerkelijk. Toen het nieuws van de aan komst van de gewaande vorst Lugano, aan de andere zijde van de grens, bereikte, huurden der tig Zwitserse vrouwen een auto bus, waarmee-zij in allerijl naar Porto Ceresio reden. Toen zij op het strand arriveerden, stond daar al een menigte van twee duizend mensen de koning in ballingschap aan te gapen. Toen men ontdekte dat de ko miek de mensen een poets had gebakken, werden zij kwaad vooral de Zwitserse vrouwen en wilden hem te lijf gaan. De politie nam hem tegen de me nigte in bescherming en bracht hem in veiligheid. Als in Brabant de rogge-oogst wordt binnengehaald, is er meestal geen tijd om thuis te gaan eten, Geen bezwaar! In de openlucht kan je ook gezellig middagmalen. Men wil haar zalig laten verklaren Het stoffelijk overschot van Eva Peron zal een jaar lang aan het gezicht van het publiek onttrokken worden voor een balsemingsproces, dat volgens president Peron haar lichaam zal verduurzamen. Het was haar uitdrukke lijke wens geweest, dat dit zou gebeuren, aLdus een bekendmaking in Buenos Aires. Het gebalsemde lichaam zal daarna in het te bouwen mausoleum komen te rusten, waar het door iedereen kan worden gezien. Om de geiden voor dit mausoleum bij elkaar te krijgen heeft het congres ongeveer 600.000 gulden uitgetrokken en de algemene vakbond zijn leden opgedragen voor dit doel één dag loon af te staan. Aldus zullen de vereiste millioe nen bij elkaar komen. De Argentijnse minister van ge zondheid heeft voorts een honderd kilo wegende kaars besteld welke op gezette tijden ter nagedachtenis van de overleden presidentsvrouw zal branden. De kaars zal Evita's portret bevatten en de spreuk Nacht kwam in de middag". Iedere maand zal deze kaars op de 26e de sterf dag van Eva Peron worden aan gestoken en één uur branden. Om vijf voor half negen in de avond de tijd van het overlijden zal zij worden gedoofd. Deze kaars zal hon derd jaar worden gebruikt. De vakbond van arbeide'-s in de voedselindustrie heeft een telegram Weer een ontvoering op Java Donderdagavond werd de assistent boekhouder Pieters van de suikeron derneming Gempol, toen hij met zijn echtgenote na een bezoek aan een dokter in Cheribon terugkeerde, door een bende aangehouden en ontvoerd. Later op de dag kreeg Pieters op dracht van de bende om voor een jaar naar de onderneming terug te keren, Zijn vrouw bleef achter, over geleverd aan de genade van de ben de. Verondersteeld wordt, dat het bij de ontvoeringen de benden te doen is on? losgeld. Mevrouw Jordens en twee kinde ren die met nog twee anderen Dins dagochtend in het Cheribonse zijn ontvoerd, zijn inmiddels thuis terug gekeerd. De Bey wil tijd winnen De Franse plannen voor bestuurs- hervorming in het protectoraat Tunis zullen vrijwel zeker door de bey van Tunis worden verworpen, hetgeen dan in overeenstemming zal zijn met de wens der Tunesische nationalis ten, die de hervormingen onvoldoen de vinden. De Franse resident-gene raal heeft er bij de bey op aange drongen spoedig een beslissing te ne men. De hervormingen kunnen name lijk niet in werking treden, alvorens de vorst er zijn fiat aan heeft gege ven. De bey heeft thans echter een commissie vani twaalf man gevormd, onder wie zich enkele vertegenwoor digers bevinden van het kabinet, dat hem, naar zijn zeggen, door de Fran sen is opgedrongen. Hij heeft die commissie drie weken tijd gegeven de Franse plannen te bestuderen. Uit dat alles leidt men af, dat de bey probeert tijd te winnen om kans te hebbers dat de Frans-Tunesische kwestie op de volgende zitting van de Verenigde Naties in October zal worden behandeld. Tot dusver heeft Frankrijk dat met succes weten te verhinderen. i aan de Paus gezonden waarin de Heilige Vader wordt verzocht voor bereidingen te treffen voor Evita's zaligverklaring. Van Vaticaanse zijde is door een hooggeplaatst woordvoerder medege deeld dat de Heilige Stoel niet het initiatief kan nemen tot een zalig verklaringsproces. Een dergelijk pro ces moet beginnen in het diocees, waar de zalig te verklaren persoon leefde en stierf. „Zaligverklaring" aldus de woordvoerder „is de kerke lijke erkenning van een helfhaftige beleving van de Christelijke deug den. Hoewel in het geval van senora Peron de burgerlijke deugden op evidente wijze in toepassing gebracht werden, is er niets bekend over haar godsdienstige deugden cn het schijnt, dat er niets van de helfhaftigheid is, welke de Kerk daarvoor vereist." Bevan was verbolgen De Labour-rebel Bevan heeft gis teren in het Lagerhuis geantwoord op de beschuldiging van partijleider Attlee, dat hij, Bevan, „uit de school" van het vroegere Labourkabinet zou hebben geklapt. Bevan verklaarde Woensdag nl., dat hij Attlee er per soonlijk toegebracht had, „ontsnap pingsclausules" in het Britse bewa- pemngsprogram op te nomen, die ten doel hadden de Britten van hun (naar Bevan's mening: te grote) ver plichtingen te ontslaan, indien de V.S. bepaalde soorten hulp niet zou den geven. „Schending van vertrou wen" had Attlee deze onthulling ge noemd. Op soms hevig verbolgen toon ant woordde Bevan nu, dat hij dit gedaan had om duidelijk te maken, waarom hij in April 1951 als minister ontslag had genomen, nl. omdat hij de bewa peningsuitgaven te hoog vond. En hij meende, dat de verklaring van Attlee „mij niet slechts beschuldigde van een grondwettelijk ongepaste hou ding, maar ook een smet op mijn per soonlijke eer werpt". Om zijn goede recht voor deze „onthullingen" te be wijzen beriep Bevan zich aan de hand van verslagen op tal van precedenten. Attlee zelf zat tijdens de rede van Bevan zwijgend voor zich uit te sta ren. En terwijl na Bevan's woorden hier en daar op de Labourbanken applaus opklonk, wandelde de par tijleider gemelijk de zaal uit.... Schitterender dan de wereld ooit zag De kroning van koningin Elizabeth de Tweede van Engeland zal het schit terendste feest zijn dat de wereld ooit te zien heeft gekregen. David Eccles. de Britse minister van openbare werken, op wiens schouders de voorberei ding rust, heeft gisteren iets verteld over de plannen. De kosten van de vorige kroningsplechtigheid bedroegen ongeveer 3,5 millioen gulden. Sinds dien zijn de prijzen meer dan verdrievoudigd. En toch hoop ik, zei de mi nister, een beter schouwspel te kunnen Leveren dan toen en voor slechts tweemaal de prijs van toen. Zijn ministerie zal langs de route van de stoet zitplaatsen laten aan brengen voor 100.000 mensen. De prijzen voor de zitplaatsen zijn zo hoog gesteld, dat de kosten door de opbrengst geheel zullen kunnen worden gedekt. Een overdekte zit plaats bijvoorbeeld zal 55 gulden kosten en een onoverdekte 35. Wan neer men al die stoelen naast elkaar zou zetten zouden zij een rij vormen van meer dan veertig kilometer. Slechts de helft van het aantal mensen dat wordt verwacht zal een van die zetels kunnen bemachtigen. Om te zorgen dat er geen zwarte handel in plaatsen wordt gedreven, zal er over iedere veertig stoelen worden gewaakt door een agent. In Westminster Abbey, waar de kroningsplechtigheid plaats heeft, zullen zitplaatsen worden aange bracht voor 7600 mensen „Meer kun nen wij er heus niet inpersen" ver zekerde minister Eccles. Men verwacht dat het aantal be zoekers alles zal overtreffen wat Londen ooit tevoren bijeen heeft ge zien. Het is onmogelijk om er voor te zorgen, dat al die mensen ook in derdaad de stoet te zien krijgen. Men rekent er op. dat voor elke 10.000 mensen, die zelf de stoet gade kun nen slaan, er een millioen genoegen zal moeten nemen met de kranten, de bioscoop en de televisie. Op het ogenblik, dus bijna een jaar voor de grote gebeurtenis, zijn er al duizenden aanvragen binnengeko men voor een plaats. SPRINKHANENPLAAG IN PAKISTAN In een gebied van 250 vierkante kilometer in de provincies Sind en Baloetspistan (West-Pakistan) heb ben vliegtuigen de strijd aangebon den met zwermen sprinkhanen. De commissie ter bestrijding van de sprinkhanen te Karatsji noemde de toestand ernstig en heeft voorgesteld hulp aan het buitenland te vragen. Een zwerm vanm dertig kilometer lang cn acht kilometer breed is in de vallei van de rivier de Hoeb neer gestreken. Men hoopt echter, dat men met behulp van vliegtuigen het grootste deel van de zwerm heeft uitgeroeid. Jiavteitje Een goed humeur maakt zelfs het zwaarste werk nog licht.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1