Eindelijk begint Alphen a+ d* Rijn uit de bruggennood te geraken VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 NA HEEL VEEL ZUCHTEN De jaren 1952 en 1953 zullen in de geschiedenis van Alphen aan den Rijn I gekenmerkt blijven als de jaren van i bruggenbouw. Was de oorlog 1940 '45 er niet tussen gekomen, dan zou- j den die bruggen wel een tiental ja- ren eerder een feit zijn geworden. Immers de plannen tot de bouw van vele bruggen in de Rijnstreek, heel in het bijzonder te Alphen aan den j Rijn, lagen lang voor de oorlog niet alleen geheel klaar, maar zelfs was 1 men aan bouw van een belangrijk deel ervan begonnen. Was het aspect van Gouwsluis ein de 1938 reeds aanzienlijk gewijzigd door de afbraak van de twee oude en zeer smalle klapbruggen aan de hoge zijde en een van hetzelfde type aan de lage zijde, in de plaats waar van re>p. de moderne hoge hefbrug is gekomen en de vaste ijzeren „Rijn brug", dit jaar zal in die omgeving opnieuw een brug enige verandering teweeg brengen. En daarmee zal dan het plan van Provinciale Waterstaat, voor wat Gouwsluis betreft, wel voltooid zyn, hetgeen van grote be tekenis is, omdat een belangrijk deel van het doorgaande autoverkeer naar de grote havensteden Rotter damAmsterdam, zich dan niet meèr door de smalle trechter, de Pie- ter Doelmanstraat, behoeft te wrin- In September klaar. Werd er 3 September 1951, na eni ge vreesaanjagende strubbelingen, een aanvang gemaakt met de bouw van de nieuwe brug, al heel spoedig, op 16 April 1952, was rnen al zover j gevorderd, dat het brugdek kon worden gelegd en men het geheel al zover kon Overzien, dat het geheel zo goed als zeker half September van dit jaar totaal gereed zal zijn. Wel zullen dan nog enkele voorzieningen moeten worden getroffen voor wat J de trottoirs- en stratenaansluiting j betreft, het asphalteren van de brug- j gehoofden en van de vast-brugge- deelten, maar dit allemaal is een kwestie van enkele weken, zodat eind September het verkeer wel over deze nieuwe verbinding over de Rijn zal kunnen worden geleid. Aanvankelijk koesterde Provincia le Waterstaat plannen, om ook hier een hefbrug te doen bouwen met een beperkt hefvermogen. De Gouw- sluissebrug kan, zoals men weet op bijna 40 meter hoogte worden opge trokken. Op verzoek van de scheeps- bouwindustrie in deze gemeente, die even voorbij de nieuwe brug haar be- langtyke scheepswerven heeft, zijn de autoriteiten van deze plannen af gestapt omdat men vreesde, dat grote schepen niet zouden kunnen passeren. Nu is het een gewone bas- culebrug geworden, die straks geheel electrisch zal worden bediend. Voorlopig zal deze brug niet voor elk schip dat hierom vraagt, worden geopend. Vermoedelijk zullen vaste tijden worden ingevoerd. Veel zal het trouwens niet nodig zijn, omdat de doorvaarthoogte in gesloten toe stand 4.50 meter bedraagt, hetgeen vrij hoog is. De doorvaartwijdte is 12 meter. De breedte van de rijweg 6.5 meter met aan weerszijden een trot toir van 2.5 meter. Op de nieuwe brug over de Drecht na onder de gemeente Leimuiden, waarover we onlangs een uitvoerige reportage gaven, is dan het laatste werk gereed in de nieuwe Provin ciale verkeersweg RotterdamAm sterdam. Nabij de Gouwsluisse hef brug en de nieuwe brug over de Rijn aldaar kruist de nieuwe provincial- weg de drukke rijksweg Leiden Utrecht. Hoewel zulks niet geheel zonder gevaar voor het verkeer kan geschieden, schijnt men van de zijde der autoriteiten toch geen andere op lossing te weten, omdat de ruimte zeer beperkt is en wegen onder en 'boven elkaar ook weer nieuwe kost bare werken zouden eisen. Wel zal men trachten het gevaar zoveel mo gelijk op te vangen door middel van z.g. verkeersgeleiders en speciale oversteekplaatsen voor voetgangers en wielrijders. Was men aanvankelijk de mening toegedaan, dat het laatste nog ont brekende gedeelte van de nieuwe Provinciale weg vanaf Boskoop naar deze brug, ongeveer met het gereed komen van de brug, klaar zal zijn, een kleine tegenvaller zorgde er voor, dat men hiermede nog moet begin nen. Vernieuwing oude AJphense brug Het gereed komen van de Prov. brug over de Rijn heeft behalve het afvoeren van een groot deel van het snelverkeer buiten de kom der ge meente om, nog een andere goede zij de. Het plan van Provinciale Water staat houdt nl. in, dat zodra deze brug klaar is, men, behoudens on voorziene omstandigheden, zo spoe dig mogelijk een aanvang maakt met de vernieuwing van de oude Alphen- se brug. Dat hiermede ernst wordt ge maakt bewijst ooit het leggen van de noodbrug voor het lichte verkeer, ter hoogte van de steeg tussen bakker De Looij en de Velo-maatschappij aan de lage zijde en de gem. opslagplaats achter het voormalig distrioutiekan- toor. Van deze brug is zoals we eer der berichtten de val er in gelegd. Dan zal de gemeente voor de bedie ning moéten zorgen. De provincie be dient pas, als zij de brug zelf nodig heeft, zodra de oude brug wordt af gebroken. Deze noodbrug heeft oorspronke lijk gelegen in het Jaagpad te Voor schoten, even voorbij de Lammen- brug te Leiden. Voor Alphen waren verschillende voorzieningen nodig. Zo is b.v. de klap pl.m. 2 meter ver lengd en zijn de opritten eveneens verlengd. Een en ander was noodza kelijk om de doorvaartwijdte te ver breden tot 10 meter. De doorvaart hoogte is*vrij laag, zodat de brug wel dikwijls geopend zal moeten worden voor de scheepvaart. Het geval is en blijft een noodoplossing, temeer als we ons realiseren hoe het verkeer, zij het ook fietsers en wandelaars, zich vooral op de lage zijde, door een zeer nauwe poort moet wringen en dan vrij plotseling terecht komt in het verkeer dat zich door dc Hooftstraat beweegt en wel op een punt waar de passage toch al veel te wensen over laat. Voor wat de brug in de Pieter Doelmanstraat betreft, vernamen we, dat deze een geheel nieuwe brug zal worden, een 1 klaps electrische op haalbrug, op dezelfde hoogte, maar modern uitgevoerd en uitgerust. Ge tracht zal v/orden de genormaliseer de doorvaartbreedte ook voor de hier te bouwen nieuwe brug op 14 meter aan te houden. Nieuwe oeververbinding. Het belangrijkste op het gebied van de bruggenbouw in de gemeente is on getwijfeld de nieuwe hooggelegen oeververbinding Hooftstraat—Emma- laan, omdat deze brug door de ge meente wordt gebouwd en omdat ze onmiddellijk ook het plaatselijk ver keer raakt. Ook hieraan wordt met man en macht geWerkt. Als alles ver loopt volgens berekening dan komt reeds dit jaar het beweegbare ge deelte van de brug er op en zal het geheel het volgende jaar zomer klaar zijn. Deze brug krijgt, zowel aan de hoge als aan de lage zijde een 700 meter lange oprit, vervolgens twee viaducten elk van 200 meter. Dc overspanning Rijksweg is 11 meter, 4ie van de Hooftstraat 8 K meter. Aan de lage zijde krijgt de brug het kelderlandhoofd. Hier achter worden ruimten verkregen, welke dienen zullen voor garage s voor de brandweerpost, werkplaats en als transformatorhuis. De ruimte be draagt pl.m. 15 x 15 m. De in- en uit gangen komen aan de Noordzijde, waar een pleintje zal worden ge maakt. Tussen het dooslandhoofd aan de hoge zijde en het viaduct Rijksweg verkrijgt men ongeveer 4 ruimten, elk van pl.m. 75 ni2. oppervlakte, over een afstand van ongeveer 40 me ter. Men denkt deze te doen inrich ten voor winkelgalerij, mede gelet op het feit, dat dit punt vrij schaars met winkels is bedeeld. Aan de noordzijde komt hier eveneens een pleintje, zodat het geheel wel een heel aardige omgeving zal vormen. Terzijde van de viaducten komen er aan de H.Z 2 x 2 en aan de L.Z. 1x2 trappenopgangen. De vrije doorvaart bedraagt 2 x 14 meter. Aan beide kanten worden remmingswer- ken gemaakt van pl.m. 16 meter lengte. Het brugdek bestaat uit een vast gedeelte van pl.m. 14 meter en een beweegbaar van eveneens 14 me ter. De doorvaarthoogte bedraagt pl.m. Alleen dit "am bana„enTe:,etiket0pde U da echte FYFKEsgarandeert (Advertentie) 4.50 meter. Deze brug zal niet zo veelvuldig voor de scheepvaart moe ten worden geopend, zodat het weg verkeer er weinig ononthoud door zal lijden. De rijbreedte zal 9 meter zijn, ter wijl aan beide kanten een trottoir van 3 meter zal worden aangelegd voor voetgangers. Teneinde wat tijd te winnen over weegt men om het vaste deel van het brugdek te laten uitvoeren in span beton, bij de plaatselijke N.V. Span beton-mij. Hieromtrent voert men besprekingen, doch een beslissing in deze is nog niet gevallen. Voor het gehele werk is ongeveer 2700 m.3 beton nodig. Hiervan is reeds 500 m.3 gestort, met inbegrip van palen, damwanden en land- hoofden. Overzetveer verdwijnt. Met het gereedkomen van de Pro vinciale en de gemeentebrug zal er toch ook wat verdwijnen Het overzet veer aan Gouwsluis is ettelijke tien tallen jaren bediend door wijlen de heer Van Wijk er. diens echtgenote, de laatste 9 laren door de heer A. Snel, een geboren Aarlandervener, wie het, naar de reacties op onze vraag te rekenen, niet zo heel erg zal spijten om me tdit werk te zullen moeten ophouden. De heer J. E. van Heijningen, die ongeveer 18 jaar het overzetveer be dient daar waar nu de brug komt, denkt er evenwel anders over. Hij heeft nog een deel van zijn leven voor zich. Hij bezit de nodige diplo ma's en hoopt straks als „Koning" op de nieuwe brug te mogen tronen, in het prachtige bedieningshuisje, dat deze brug rijk zal zijn. de politierechter. „Op de 11e Juni was je veroordeeld tot een voorwaar delijke straf wegens een looddief stal en de 14e zat je weer op het dak". Reeds eerder was verdachte ook voor een looddiefstal veroor deeld. De officier van justitie requireer- de wegens poging tot diefstal zes maanden gevangenisstraf zonder af trek, waarvan twee maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdedigster bepleitte onder toezichtstelling. De rechter veroordeelde verdachte tot vier maanden gevangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk zonder aftrek met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de Prot. Chr. Reclassering. Voor steunfraude beboet Wegens steunfraude stond een 23- jarige los-werkman terecht voor de Haagse Politierechter. Hij had zijn inkomsten verzwegen en op het for mulier achter de desbetreffende vraag nihil ingevuld. Ondertussen had hij echter met huidenbewerking wat verdiend. „Je berooft zodoende andere mensen die het meer nodig hebben", zei de rechter. „Ik heb al les direct weer terugbetaald", ant woordde verdachte. Voor clandestie ne slachting was verdachte reeds veroordeeld, f 20.boete eiste de officier van justitie. Conform dc eis werd verdachte veroordeeld. fooi. dt HAAGSE POLITIERECHTER. Hij snoeide te goed Een merkwaardig geval van ver nieling werd behandeld door de Haagse Politierechter. Een rijwiel hersteller uit Reeuwijk had met het oog op het achteruitrijden van een auto gevraagd aan zijn buurman of hij diens heg wat mocht opsnoeien. Hij zou dan beter uitzicht krijgen. De buurman vond dit goed. B. had echter zodanig gesnoeid dat alleen de wortels van de heg nog overble ven. De buurman nam dit niet er diende een aanklacht in. „We zijn toch altijd goede vrien den geweest; ik heb je toch steeds met raad en daad bijgestaan", zei de verdachte tgen de aanklager, terwijl hij gemoedelijk de hand op diens schouder legde. „U moet de getuige niet beïnvloeden", zei de officier bits. „Ik had toestemming", merkte verdachte op- „Tot snoeien", vulde do getuige aan. „Ik heb toch niet gerooid", riep de verdachte uit. „In elk geval is de patiënt overleden", concludeerde de officier van justitie, maar dit bleek niet juist te zijn. Conform de eis werd verdachte voor vernieling tot 20.boete of 5 da gen veroordeeld. „Dat is onrecht vaardig", bromde de veroordeelde. Dc rechter maakte hem duidelijk dat hij dit maar in hoger beroep moest uitzoeken en liet verdachte met zach te drang door de deurwaarder ver wijderen. De 11e veroordeeld, de 14e weer op h«t dak Een smidsknecht uit AJphen a. d. Rijn stond voor de Haagse Politie rechter terecht voor diefstal of po ging tot diefstal. Op de 14e Juni j.l. was verdachte op een dak geklom men om daar lood te stelen. Iemand had hem echter gezien en toen hij merkte betrapt te zijn, vluchtte de smidsknecht met achterlating van het lood. „Je bent een brutaal heertje", zei Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerbe richten!. 8.18 Gram. 8.40 Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.35 —9.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Gram. 12.45 Olympi sche Spelen. 13.15 Gram. (13.3013.45 Voor de kinderen). 14.00 Gram. 14.25 Politie-Harmonievereniging. 14.45 Fries programma. 15.15 Amateuruit zending. 15.45 Accordeonmuziek. 16.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.30 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Gram. 18.40 Idem. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", cause rie, 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Gram. 21.15 Socialistisch com mentaar. 21.30 Dansmuziek. 22.00 „Onder de pannen", hoorspel. 22.20 Joegoslavische muziek. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Motetten. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse chansons. 10.40 Klein mannenkoor. 11.00 Voor dc zie ken. 13.45 Omroeporkest. 12.00 An gelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmedcdelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchcon cert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. 14.40 Amateursprogramma. 15.00 Gram. 15.15 Kroniek van let teren en kunsten. 15.53 Piano en or gel. (Intermezzo:Gram.). 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Olympi sche Spelen. 18.30 Nieuws. 18.45 Lich te muziek. 19.00 Gram. 19.15 Journa listiek weekoverzicht. 19.25 Gram. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne vam. 20.15 „Lichtba ken", causerie. 20.35 Gram. 21.00 Ca baret. 21.30 Gram. 22.30 Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. Cett umcAiiJjti RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 13) De man met het paardengelaat, die luisterde naar de naam Turpey, als hij tenminste wakker was, schrok op of hij geschopt was. ..Turpey, ga naar de kellner, die je verteld heeft, dat hij Perroney met die stoel heeft zien slepen en zeg hem, hier te komen. Als hy niet ko men kan, vraag herrf dan alle moge lijke bijzonderheden over dat geval en kom als de bliksem terug." Turpey verhief zich zuchtend maar snel, en maakte zefs zó hard voort, dat hij binnen zeven minuten hijgend weer de deur kwam binnen stuiven. „Nou, wat heb je voor nieuws?" gromde de dikkerd, die al de tijd van wachten op een grote sigaar had ge kauwd en in de intervallen geraasd had, „wat heeft Turpey liet hem niet uitspreken, *^ar sloot de deur achter zich en zei hijgend; „De kellner kon niet weg uit de eetzaal, maar ik vertelde hem het ge val en hij schold ons uit voor een troep sufferds. Toen hij Perroney diens stoel op de kamer van de Fransman had zien neerzetten, en later mij naar het doen en laten van Perroney had horen informeren, was hij op het idee gekomen, die stoel eens wat nauwkeuriger te bekijken. Hij zag, dat de achternaad met zwart garen was dichtgenaaid, en dacht, dat daar wel iets achter zou steken. Omdat hij van mij had gehoord, dat wij iets met Perroney's zonderling doen en laten te maken hebben heeft hij die stoel, zo gauw hij de kans kreeg, omgeruild met de stoel, die in onze hut stond." Een woeste kreet van de dikkerd onderbrak hem. „Wat! Had hij die stoelen al om geruild? Waarom Wcft die verdui velde sufferd ons dat niet laten we ten?" „Hij heeft het ons laten weten," zei Turpey, „hij heeft een briefje met de boodschap, dat er iets raars aan die stoel was en dat hij hem hier had neergezet, op deze tafel achtergela ten. Wie er zo'n verduivelde suf ferd is geweest om dat papier niet te zien en weg te gooien, dat weet ik natuurlijk niet." Er volgde een kwart minuut van gespannen stilte, waarbij dc 3 edele bondgenoten aan het ondereinde van de tafel de grootste moeite 'hadden om hun gelaat in de juiste plooi te houden. De enige, die de hut in kwestie bewoonde, was de dikkerd. Dit waardige personage schraapte ten laatste de resten van zijn gevoel van eigenwaarde te zamen en zei, met zijn sigaar zwaaiend: „Dat is natuurlijk nog al ongeluk kig maar die stoel, die stoel met het papier, staat dus nu weer in de kamer van de Fransman?" „Zou ik wel denken," beaamde Turpey. „ik heb hem daar tenminste nog geen tien minuten geleden ei genhandig heen gebracht. Overigens geen slechte mopDie stoel stond meer dan vier en twintig uur in deze kamer, vlak voor onze neuzen, en wij wilden de zaak eens netjes en vlot opknappen, en ruilden die stoel om tegen een lege. Alle goden, wat een mop." Dankbaar voor de gelegenheid zich* te kunnen luchten zonder al te be ledigend te worden, barstte hij in lang ingehouden lachen uit. De an dere twee brulden het tezelfder tijd ook uit, achterover leunend in hun stoelen. De dikkerd was de enige, die de humor van het geval niet scheen te vatten, hij werd rood en toen gelei delijk paars. Dan sloeg hij plotseling met de vuist op tafel en schreeuwde: „Zit daar niet zo stom te lachen, maak liever, dat die stoel, die jullie daarnet hebben weggebracht, weer hier komt, en als de bliksem. Hier met die stoel." „Maar hoe flikken we 'rrr dat, vroeg de lange zich af, zijn hoofd krabbend. „De passagiers zijn nu al lang allemaal uit de eetzaal terug. Vooral die Fransen *lin er gek op. om na het diner een tijdje in hun hut uit te rusten.... haal dan maar eens een stoel weg. Wil jij me ver tellen, hoe ik 'm dat leveren moet, Morescu?" Morescu wreef zijn dikke handjes en keek hem'poeslief aan. „Zeker rriijn snuggere vriend," zei hij, „en als ik iemand met hersens had aangenomen inplaats van een ezel. die zich gangster noemt, omdat hjj een pistool in zijn zak draagt, en niet eens de hersens heeft om het niet in het oog lopend te dragen, zou hü het m'j kunnen vertellen inplaats van dat ik het nu aan jou moet uit leggen Als een van jullie nu da del ük naar die Fransman gaat. met een marinepet op. en hem de bood schap brengt, dat de kapitein hem wenst te spreken over een urgente zaak, gaat hy op stel en sprong weg. Dan kan die man kalm de stoel pak ken en hierheen wandelen. Zou een van jullie voldoende hersenen bezit ten om een dergelijke opdracht zon der blunders uit te voeren?" Crofts zelf bood zich aan. Er werd, een marinepet gehaald by een ma troos, die met een van hen sinds lang vervlogen tyden bevriend was ge weest. De pet paste boven verwach ting. „Ik zal geen stommiteiten uitha len," verzekerde Crofts, de dikkerd aanstarend, „let op." Hij opende dc deur en verdween. Turpey boog zich om de deurstijl heen en lichtte de anderen in op het ogenblik, dat de Fransman de krui sing der gangen passeerde. „Daar gaat hy," fluisterde hij over zijn schouders, „Crofts kan gauw hier zyn." Crofts was er gauw. Hij liep lang zaam de deur door, sloot haar zorg vuldig, en zette met een weids ge baar de stoel op de grond voor de voeten van het belangstellende trio. „Er\ deze keer zijn er geen stommi teiten uitgehaaald," verzekerde hy, „kyk maar, de stoel is met zwart ga ren dichtgenaaid." Terwijl hij zelfvoldaan een sigaret opstak, bukte Morescu zich om de rugnaad te onderzoeken. „Hij is het," verklaarde hy dan tri omfantelijk, opgewonden in zyn han den wryvend „Kijk eens, hoe slordig die naad is dichtgenaaid. Vast en ze ker haastig amateurswerk." Clim en Peter, die op dat ogenblik nog steeds in hun hut op hun vingers zogen, hadden kunnengetuigen, dat het inderdaad haastig amateurswerk was. „Met zwart garen genaaid," fluis terde dc dikkerd, opgetogen om de stoel heenlopend, „juist zoals de kellner zei.... eindelijk hebben we wat we hebben moeten." Het zette haastig de stoel op tafel, naast de restanten van het vorige zitmeubel en tornde met een penne- mesje de fatale naad los. De naad, die even tevoren door Clim en Peter met zoveel rreoeite was vastgemaakt. Het, losmaken der buizen vergde meer inspanning. Na veel gewring liet de mof, die de buizen vcrt>ond. een piepend geluid horen en gaf mee. (Wordt TOvotec})

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7