Nederland verloor beslissingswedstrijd tegen Zuid Slavië met 2-1 Aantal Tweede Kamer-leden wordt niet uitgebreid VRIJDAG I AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Oranjeploeg kon niet onder druk uitkomen Het Nederlandse waterpolo-zevental heeft in een ongelukkige en slechte wedstrijd zijn kans op een plaats in de finalegroep verspeeld. De druk., waaronder de ploeg te water ging, is te groot gebleken en geen moment heeft het team zijn eigen spel kunnen ontplooien. Nederland had de eerste wedstrijd gewonnen en kreeg nu de opdracht er tenminste een gelijk spel uit te slepen. Zuid-Slavië, dat op onbegrij pelijke wijze het protest tegen de leiding van die eerste ontmoeting had gewonnen en nu door deze onver geeflijke blunder van de F.I.N.A. de gelegenheid kreeg het nog eens over te doen .speelde vanzelfsprekend veel rustiger. De Zuid-Slaviërs hadden niets te verliezen en alles te win nen. En dat is in deze wedstrijd dui delijk aan het spel te merken ge weest. Wanneer wij de wedstrijd even uit het verband van alle narigheden lich ten dient gezegd, dat de Zuid-Sla viërs de overwinning volkomen ver diend hebben. Zij combineerden be ter, schoten beter, pasten een straf fer dekkingssysteem toe. kortom, als ploeg waren zij beduidend sterker. Het is echter nog de grote vraag of zij dit ook waren geweest wanneer het Nederlands zevental niet zo'n mo rele knak had gekregen door het er gerlijk marchanderen in de hoogste leiding van dit olympisch tournooi. De taak om een reeds eerlijk en verdiend gewonnen wedstrijd nog maals te winnen, is te zwaar geble ken voor onze jongens. Met uitzonde ring van Cabout en Korevaar speel den allen onder de maat en weer was het schot van van Feggelen geduren de de gehele wedstrijd zoek. Over de leiding van de Zweed Zuckerman konden wij niet enthou siast zijn. Meerdere malen gaf hij van Feggelen en Smol een vrije worp, maar pas toen Smol een voor ieder zichtbare klap in het gezicht kreeg, zond de arbiter de boosdoener het water uit, maar voor de talrijke andere grove overtredingen bleef hij alleen maar vrije worpen uitdelen. Zo werd het Nederlands zevental voor de ogen van de beide prinsessen voor een plaats in de finale uitge- geschakeld. De ploeg zal nu nog mogen spelen in de groep met Spanje, België en Rusland voor de vijfde en zesde plaats. Hoe onjuist het systeem, hier toe gepast, is geweest, blijkt wel uit het feit, dat de bronzen medaille nu te recht zal komen bij de Verenigde Staten of Italië, beiden ongetwijfeld zwakker dan het Nederlands zeven tal. Het is wel teleurstellend wat er tot dusver door de Nederlandse zwem- vertegenwoordiging is gepresteerd, tijdens de wedstrijden te Helsinki, maar de kroon spant nu de ongeluk kige geschiedenis met de waterpolo- ploeg, die zich door een onrechtvaar dige beslissing een vrijwel zekere kans op tenminste een zilveren me daille heeft zien ontgaan. Succhi Olympisch wielerkampioen sprint Dubbel goud voor Mockridge De Olympische wielerwedstrijden hebben tot nu toe een teleurstellend verloop gehad. Het aantal deelne mers is buitengewoon groot, het aan tal landen, dat renners heeft uitge zonden, is aanzienlijk, maar kwalita tief is het maar matig gesteld met degenen, die hun nationale kleuren verdedigen op het aantrekkelijke 400 meter baantje van de Finse hoofd stad. In de sprint won de 24-jarige Italiaan Sacchi in de finale trois) gemakkelijk van de Australiërs Cox en de Duitser Potzernheim, die via enkele herkansingen nog de eind strijd had kunnen bereiken. De Duit ser had in die finale de sprint aange trokken voor i.ijn beide tegenstan ders, waarbij hij het Sacchi, die in tweede positie lag, wel heel gemak kelijk maakte. Buitenom komend liet hij Cox met een halve lengte achter zich, ter wijl de Duitser op de laatste plaats eindigde. De luidspreker annonceerde 12 se conden voor de laatste 200 meter, geen bijzonder snelle tijd. En Sacchi liet onmiddelijk weten, dat hij ook zal trachten de wereldtitel, daar straks in Parijs, te behalen. Waarover geen twijfel behoeft te bestaan, want tegenstanders van klasse bij de ama- De wedstrijd begon met aanvallen van beide zijden, waarbij het onze jongens al dadelijk niet meezat. Een schot na opzwemmen van Braasem en een boogbal van Bijlsma beland den tegen 4e De kansen bleven komen, maar de pech ook en toen gingen de Zuid-Slaviërs er tussenuit. Nakasin trok met de bal naar voren, plaatste zuiver op de hand van Kur- tini, die juist genoeg vrijheid genoot om een laag schot te lossen, dat on der de arm van Van Gelder door in het doel vloog. De Zuid-Slaviërs ble ven na dit onverwachte doelpunt lange tijd in de aanval en talrijke hachelijke situaties ontstonden voor het Nederlandse doel. Maar Kore vaar, Braasem en Bijlsma slaagden er met behulp van de teruggekomen Cabout in het offensief tot staan te brengen en aangemoedigd door de Nederlandse supporters, die al ver voor negen uur hun oude plaatsje waren komen bezetten, gingen onze landgenoten er op liun beurt weer vandoor. Zuid-Slavië speelde echter rustiger en met meer overtuiging dan de Nederlandse ploeg, die ner veus en weifelend grote fouten be gon te maken bij het dekken en het opvangen van de gevaarlijke Zuid- Slavische aanvallen Braasem en Bijlsma, anders de gangmakers van het zevental, moesten zich zo op hun verdedigende taak concentreren, dat zij, mede ook door het zware spel van man tegen man, dat door Zuid- Slavië werd toegepast, geen gelegen heid kregen hun snelle rushes naar het vijandelijke doel te ondernemen. De Zuid-Slavische aanvallers kre gen voor het Nederlandse doel te veel vrijheid van bewegen en al riep Frans Kuyper de jongens steeds toe, dat zij meer bij hun man moesten blijven, steeds weer lag een van de Zuid-Slaviërs in vrije positie en dit werd dan ook dt oorzaak van 't twee de doelpunt. De gevaarlijke schutter Kurtini kreeg de bal op het juiste moment toegespeeld en nog voor Korevaar kon ingrijpen, was doel man Van Gelder geslagen. Na rust pakte de Nederlandse aan val steviger aan. Smol en Cabout werden nu meer in het aanvalsspel betrokken en bijna had Smol succes, toen hij een snelle omhaal langs Ko- vacic werkte maar zoals ook al in de eerste helft was gebeurd, bracht de paal redding. Nadat de Nederlandse midvoor en Smol talrijke vrije worpen achter el kaar hadden mogen nemen, en iedereen zich afvroeg waarom de scheidsrechter er nu eindelijk niet toe overging de overtreders uit het water te zenden, kreeg Smol zo'n harde slag in het gezicht, dat de ar biter niet anders meer kon doen en Stakula werd naar de kant verwe zen. Van Feggelen kreeg een volkoipen vrije kans maar weer wilde hij het te vlug doen en het onbesuisde schot werd een gemakkelijke prooi van Kovacic. Minutenlang duurde het voor Smol de achterstand t°n slotte kon verkleinen. 21 was de stand en er zat dus nog altijd een kans in op een gelijk spel. Helaas gelukte het niet. Met gebogen hoofd, verslagen en PAARDENSPORT Bij rennen op Duindigt werd een paard gedood In de strijd om de Amoroprijs, gistermiddag bij de rennen op Duin digt gehouden, heeft zich een ern stig ongeval voorgedaan, toen het paard Willie II, bereden door jockey Muller viel en waarschijnlijk de hals brak en op slag werd gedood. Mul ler bleef gewond op de baan liggen en werd later ter observatie naar een ziekenhuis gebracht. Het onge val gebeurde toen Muller in deze gesplitste handicap-race trachtte binnendoor te gaan, doch wendde het paard plotseling om een piket paaltje te ontwijken. Deze manoeu vre bleek te schielijk te gaan, zodat het paard viel met bovengenoemd gevolg. De uitslagen zijn: Dulfenaprijs: 1. Perfect Heny (J. Hof) 1.31.4; 2. Postduif je K; 3. Os- verdrietig, klommen zy na het laat ste fluitsignaal op de kant om stil de kleedkamers op te zoeken. Grote verslagenheid heerste er natuurlijk onder de jongens, maar Karei Lotsy en Frans Kuyper wisten de jongens weer spoedig op te beuren. Nog twee wedstrijden moeiten door het zevental worden gespeeld. De twee onderaan eindigende ploegen van elke halve finalegroep zullen nog wedstrijden spelen om de vijfde tot en met de achtste plaats. Dat wil dus zeggen, dat Nederland nog moet uitkomen tegen België en Spanje. De wedstrijd tegen België zal reeds vanmiddag worden gespeeld. VOETBAL Rijpwetering Zaterdag avond zal een aanvang worden gemaakt met de door Rijpwetering georganiseerde nederlaagwedstrijden. Hieraan zal worden deelgenomen door de verenigingen DOSR, Oranje- Groen, Rouwkoop Zaterdagmiddag- elftal) en SVOW. Als eerste tegenstander hiervoor ontvangt Rijpwetering bezoek van SVOW. ZWEMMEN NATIONALE MILITAIRE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN In het zwembad Stoop te Over- veen zijn de nationale militaire zwemkampioenschappen ver zwom men. Aan deze wedstrijden, die te vens als selectie golden voor de in ternationale militaire zwem- en wa- terpolo-kampioenschappen, die van 28 September in Monaco worden gehouden, namen 100 militairen a eel. De uitslagen luiden: 100 meter vrije slag: 1. Bott. Dik- staal (Soc Med. dienst, Leiden) 2. sld. Smits (33e Geneesk. Cie, Óirschot) 2.35.7; 3- e2 lt. Mari- zer Huzaren van Boreel, Amers foort) 1.07.5. 200 meter vrije slag: 1. bott. Dik- staal (Soc. Med. Dienst, Leiden) 2.28.4; 2. sld. Smits (33e Geneeesk. Cie, Oorschot) 2.35.7; 3. 2e lt. Mari niers Siegenthaler (M.O.K., Hilver sum) 2.46.8. 400 meter vrije slag: 1. sld. Kayser (Reg. Geneesk. troepen, Amersfoort) 5.19.3; 2. sld. de Bruijn (School Techn. Dienst, Utrecht) 5.32.1; 3. sld. Anken (Reg. Geneesk. Troepen, Amersfoort) 5.52.1. 1500 meter vrije slag: 1. sld. Kay ser (Reg. Geneesk. Troepen, Amers foort) 21.12.8; 2. sld. de Bruijn (School Techn. Dienst, Utrecht) 22.07.6; 3. serg. Hoekstra (3e Div. Vught) 23.34.2. 100 meter schoolslag: 1. sld. Wie- ring (W.E. Reg. Genietroepen, Dor drecht) 1.17.6; 2. huzaar Laan (Hu zaren Prins Alexander, Amersfoort) 1.26.8; 3. korp. 2e kl. Groenman (S.R.O.I., Ermelo) 132.5. 200 meter schoolslag: 1. sld. 2e kl. Bleeker (S.R.O.I., Ermelo) 3.06,1; 2. korp. Stoop (Art. School, Breda) 3-11.8; 3. cornet Nijenhuis (Dep. Kon. Marech., Apeldoorn) 3.12.4. 100 meter rugslag: 1. sld. Kievit (le Rg. Verb. Troepen, Utrecht) 1.11.6; 2. sld. Sonneveld (Commando Luchtvaarttroepen, Nijmegen) 1.15.9; 3- serg. Hoekstra (3e Divisie, Vught) 1.18.6. WIELRENNEN DE BAANKAMPIOENSCHAPPEN 1952 De slotdag van de Nederlandse baankampioenschappen in het olym pisch stadion te Amsterdam heeft een verrassing opgeleverd. Hubert Vinken, uit Geleen, legde namelijk voor de eerst keer beslag op het baankampioenschap over 50 km voor profs. Wim van Est is weer achtervol gingskampioen geworden door Derk- teleprinters jyn er over de gehele tara.^Toto: w. wereld op dit ogenblik niet te vin den. Mockridge voegde een tweede olympische medaille toe aan zijn gouden medaille van de tijdrit. Hij won, tezamen met Cox het tandem- nummer tegen de gevaarlijke snelle Zuid-Afrikaantjes RobinsonSharde- low, zij het dat he* verschil op de eindstreep maar enkele centimeters bedroeg. De rrotu zware Mockridge met zijn goedmoedige lach trapte en stuurde de tandem naar de overwin ning en gooide er een tijd van 11 se conden over de laatste 200 meter uit. 1000 meter tijdrace: 1. en Olym pisch kampioen Mockridge (Austr.) 1.11.1 (nieuw Olympisch record); 2. Morettini (Italië1* 1 13.0; 4. Cortoni (Arg.) 1.13.2; 5 McKellow (Gr. Br.) 1.13.3; 6. en 7. lonita (Roem.) en Han sen (Den.) beiden 1.14.4 8. Hijzelen- doorn (Ned.) 1.44.5. Tandem: 1 en Olympisch kampioen: Australië (Cox en Mockridge) 11.0; 2. Z.-Afrika (Robinson en Sharde- low); 3 Italië (Maspes en Pinarello). Sprint: 1. en Olympisch kampioen: Sacchi (Italië) 12.—; 2. Cox (Austr.); 3. Potzernheim (Duitsl.). 1.80, 3.10; gekoppeld: 10.90; cov.: 6.10. Jonkerprijs: 1. René (W. H. Geer- sen) 1.32.8; 2. Ronald; 3. Roland. Toto: w. 1-30 (stal); pl.: 1.20, 1.30; gekoppeld: 3.cov.: 2.40. Jefferprijs: 1. Ria Kitty (J. Wa genaar) 1.37.3; 2. Ria Dlivier; 3. R. Petrosia. Toto: w. 2pl. 1.30, 2.60, 1.50; gekoppeld: 5.20; cov.: 13.50. Damaroprijs: 1. Ortolaan S. (B. U. de Jong) 1.28.2; 2. Persimon; 3- Nan nie Gregor. Toto: w. 16.50; pl. 3.70, 15.10, 5.90; gekoppeld: 7.20; cov.: 9.10. Bodantoprijs: 1. Kievit S- (W. H. Geersen) 1.23.6; 2. Norton Williams; 3 Kent Queen B. Toto: w.: 1.90; pl.: f 1.50, 2.80, f 2.—; gekoppeld: 5.60; cov. 7.80- Amicoprijs: 1. Cleone (H. J. v. d. Kraats) 1.50.4; 2. Britoly; 3. Invicta. Toto: w. 4.30; pl- f 1.60, 2.80, 2.gekoppeld: 5.80; cov. f 4.40. Amoroprijs: 1. Bonheur Perdu (H. Pije) 1.55.2; 2. Commando Patrol; 3 Windora. Toto: w.: f 290; pl. f 2.10, 2.30, 11.40; gekoppeld: f 5.cov.: 5.40. Totaio om*«t: f 50.735.50. Grondwetswijziging door de Eerste Kamer verworpen Met 28 vóór en 17 tegen De Eerste Kamer heeft gisteren behandeld in tweede lezing het wets ontwerp: verandering in de Grond wet, strekkende tot uitbreiding van het aantal leden van de Tweede Ka- De heer KROPMAN (KVP) zeide, dat het oordeel van sprekers fractie over dit ontwerp niet eenstemmig is al willen zeer vele leden daarvan het aanvaarden. Spr. herhaalt de argu menten tegen de uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer. Men zou over die bezwaren echter heen kunnen komen, doch dit is niet het geval met de kwesties van de stern- overdracht en het quorum. De stern- overdracht achten de tegenstanders een vlek in de Grondwet en met de verlaging van het quorum doet men afbreuk aan de eerbied voor de wet geving. Het absenteïsme wordt er ook door in de hand gewerkt. De heer POLLEMA (CHU) zegt, dat zijn fractie tegen de uitbreiding der Tweede Kamer is. De heer MOLENAAR (WD), be treurt de aanneming in de Tweede Kamer van de motie-Donker. De daarin genoemde wijziging der kies wet acht hij niet urgent. Sprekers fractie beschouwt het amendement- Andriessen inzake de stemoverdracht een blok aan het been, De heer WOUDENBERG (P. v. d. A.) zei, dat zijn fractie unaniem ern stige bezwaren beeft tegen dit ont werp. Een deel dezer fractie zal daar over echter heenstappen. Het amendenent-Andriessen heeft de zaak ingewikkelder gemaakt. Deze bijkomstigheid is belangrijker dan de hoofdzaak zelf. De regering heeft nu echter toegezegd, dat zij niet met een or.twerp-stemoverdracht zal komen alvorens de staatscommissie-grond wetsherziening haar oordeel zal heb ben gegeven. Deze toezegging kan veel van de scherpte der bezwaren hebben weggenomen. Het ontwerp wordt door sprekers fractie echter weinig fraai en zeker niet van groot formaat geoordeeld. Een deel der fractie zal vóór stemmen, een ander deel wacht het antwoord van de mi nister af. De heer ANEIMA (A.R) betoogt, dat in eerste lezing drie leden zijner frac tie tegen het ontwerp waren door overwegende bezwaren tegen de stemoverdracht De zaak is nu gecom pliceerder geworden door verwer ping van de uitbreiding der Eerste Kamer. Sommige leden van sprekers fractie achten de bezwaren zo ern stig, dat zy tegen zullen stemmen. De andere leden zullen ondanks de beezwaren het ontwerp aanvaarden. Ned. Bank verlaagt disconto De Nederlandsche Bank maakt be kend, dat zij met ingang van heden haar rentetarieven als volgt heeft vastgesteld: Wisseldisconto 3 procent (tot dus ver 3Vi procent). Promessendisconito 3Yi procent (tot dusver 4 procent). foRente voor voorschotten in reke- sen in de finale royaal te kloppen. I ning-courant en beleningen voor par- Van der Kamp werd automatisch ticulieren 4_H procent (tot dusver 5 derde door uitvallen wegens ziekte van Peters. De uitslagen luiden: Finale achtervolging profs: 1. van Est (6 min. 28 sec.); 2. Derksen (6 min. 38 sec.). Kampioenschap 50 km voor profs: 1. Vinken, Geleen, 1 uur 6 mm. 12 2. Derksen, Amsterdam; 3. Bij ster, Haarlem; 4. van Vliet, Woer den; 5. Dekkers, Eindhoven; 6. Boeyen, Oss; 7. Schoenmakers, Eind hoven; 8. Storm, 's-Gravenhage; 9. Dielissen, Beek en Donk; 10. Dom- hof, Amsterdam. Achtervolgingswedstrijd over 4 ki lometer. Finale: 1. van Heusden, 5 min. 12,2 sec.; 2. Vreeswijk, 5 min. 15-2 sec. Wedstrijd over onbekende afstand voor amateurs: 1. P. Willekes, Am sterdam; 2. Schotman, Amsterdam; 3 Koch, Utrecht; 4. W. Jun. Amster dam; 5. J. le Grouw, Amsterdam; 6. J. Schans, Soest. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJKERHOUT. Op het bekende parcours van de St. Bavostichting te Noordwijkerhout zal op Zondag a.s. te 2.30 uur een internationale wielerwedstrijd ge houden worden. Een twintigtal Engelse renners zul len de strijd opnemen tegen een 30- tal uit het Leidse district. Uit de bol lenstreek zullen aan de start ver schijnen o.a. Zoet uit Lisse, Slinger land, Warmond, Plasmeijer, Voor hout en Duivenvoorden te Noordwij kerhout. Ook de bekende prof. Jac. de Groot uit Leiden, die vorig jaar in de Ron de varu Nederland meereed, behoort tot de deelnemers, terwijl Vreeswijk, die uitgezonden wordt voor de We reldkampioenschappen, eveneens van de partij zal zijn. Vooral de renners uit de bollen streek krijgen nu de kans in dit in ternationale gezelschap te tonen wat zij waard zijn. Wy zijn benieuwd wat zij zullen presteren. Gezien de enorme belangstelling voor de onlangs gehouden Ronde van St. Bavo, welke door duizenden men sen werden bezocht, wordt het pu- Grondwet of luchtwet. Mej. TJEENK WILLINK; (Arb.) beschouwt de grondwet als een fun dament in ons staatsrecht. Daarom is de memorie van antwoord haar te gengevallen. De minister wil er een roman van denkbeelden van maken. Als dit ingang vindt, zou men in de toekomst beter kunnen spreken van een luchtwet, waarin alles zwevende blijft. Spr. komt ook op tegen het kunst- en vliegwerk waarmee deze zaak behandeld moet worden. De heer WITTEMAN (K.V.P.) be toogt, dat het z.i. niet mogelijk ware geweest tot splisting over te gaan. De Minister van Binnenlandse Za ken, prof. BEEL, verklaart met na druk dat hij de beschouwingen over de waarde van de Grondwet onder schrijft. Het was voor hem geen ple zierige taak hier in te vallen, terwijl weinig tijd beschikbaar was tot het ogenblik der verkiezingen. De behan deling heeft daarom niet met die omzichtigheid plaats gehad als wen selijk ware. Ook de Minister zegt het amende- ment-Andriessen te betreuren, maar het doet niets meer dan de mogelijk heid scheppen tot stemoverdracht. Ook in de kring der staatsrecht-hoog leraren is verschil van mening over de vraag, of er hier strijd is met ons staatkundig stelsel. Dit maakte het moeilijk, het amendement in Tweede Kamer onaanvaardbaar te verklaren. Spr. is het er mee eens, dat de wij ziging der kieswet, die de motie-Don ker stelt, een diepere behandeling vereist. "Wat de overijlde behandeling betreft van het huidige moment wijst de minister er op, dat de regering hier buiten staat. Zij heeft de ont werpen slechts ingediend. De rege ring is overtuigd, dat de door de Tweede Kamer gewenste uitbreiding nodig is en verantwoord' is. Zij be veelt het ontwerp aan ondanks de vlekken, die het vertoont. Mej. TJEENK WILLINK repli ceert. Zij zegt thans overtuigd te zijn van de noodzaak, dat het aantal le den der Tweede Kamer wordt uitge breid. Ondanks de foimele bezwaren, zal spr. vóór stemmen. Hierna werd gestemd. Vóór het ontwerp stemden de leden Regout (KVP), Ruys de Beeren- brouck (KVP), van Walsum (Arb.), Woudenberg (Arb.), Kramer (Arb.), De Dreu (Arb.), Sassen (KVP), Van Veldthoven (KVP), Oosterling (Arb.), Teulings. (K.V.P.), Steinküh- ler (KVP), Beauftprt (KVP), Kap- tijn (Arb.), mej. Tjeenk Willink (Arb.), Hoogland (Arb.), Schipper (AR), Brandenburg (CPN), Geugjes (CPN), In 't Veld (Arb.), Kraayvan- ger (KVP), Mertens (K.V.P.) Wit- teman (KVP), Roebroek (KVP), Derksen (KVP), Nijkamp (KVP), De Bruyn (KVP), Anema (AR) en Jonkman (Arb.). De tegenstemmers waren alle Chr. Historischen, Louwers (WD), De Vos van Steenwijk (VVD), Kropman (K VP), Van Lieshout (KVP), Rammel beek (Arb.), Algera (AR), Rip (AR), Molenaar (VVD), Helleman (AR), Diepenhorst (AR) en Verhey (KVP). Vóór stemden 28 ,er tegen 17 le den, zodat het vereiste aantal van 2/3 der uitgebrachte stemmen niet ge haald is. Het wetsontwerp was daar mede verworpen. Bij de stemming waren afwerig de heren Tjalma (AR), Wendelaar (VV D), Wibaut (Arb.), Van Tilburg (Arb.) en Scliermerhorn (Arb.). De vergadering is hierop gesltoen. DE MENING VAN DR. KORTENHORST De voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, gaf desge vraagd aan het A.N.P. zijn mening to kennen over de gisteren gevallen beslissing van de Eerste Kamer, waardoor het aantal leden der Twee de Kamer niet kan worden uitge breid. De heer Kortenhorst meende, dat men een goed verliezer moet zyn, maar dat aan de andere kant de Tweede Kamer geen gelegenheid on gebruikt zal laten toch haar uitbrei ding te verkrijgen, zij het op lange re termijn. Er was algemeen op deze uitbreiding gerekend aldus de Tweede Kamervoorzitter en het is jammer, dat belangrijke figuren, die zouden worden benoemd ver klaard, thans geen deel aan de werk zaamheden kunnen nemen. Met deze beslissing der Eerste Kamer is de aangelegenheid niet van de baan. Een meer algemene herziening der Grondwet ligt immers in het voor nemen en daarbij zal de kwestie ge- egeld kunnen worden. Die herzie ning zal dan tevens grondiger wor den voorbereid dan deze. procent); idem voor anderen 3Yi pro- cent (tot dusver 4 procent). Onder particulieren zijn te ver staan: alle natuurlijke en rechtsper sonen, behalve de Staat der Neder landen en de leden vani een der be drijfsgroepen Handelsbanken, Land- bouwcredietbanken en Effectenhan del, dan wel van de vakgroep mene Spaarbanken of de vakgroep Valutamakelaars en Discontohande laren. Nu de Nederlandsche Bank met in gang van heden haar rentetarieven met een half procent heeft verlaagd, is hiermee voor de tweede maal dit jaar tot een wijziging en wel tot een verlaging van de disconto met een half procent besloten. Op 22 Januari j.l. bedroeg de ver laging eveneens een half procent. Zij hield verband met de verbetering van onze deviezenpositie. Nadien is ons deviezenbezit blijven aangroeien, zo als blijkt uit de weekstaten van de Centrale Bank. Deze week heeft het gezamenlijk bezit aan goud en de viezen een hoogtepunt verkregen van bijna drie milliard gulden. On der invloed van de betere deviezen- situatie en het mede daardoor inter nationaal toegenomen vertrouwen in de positie van de gulden, heeft de Nederlandsche Bank, zo meent men in Financiële Kringen te A'dam, er toe kunnen besluiten thans wederom de tarieven met een half procent te verlagen. De maatregel wordt in geld- en bankkringen algemeen toegejuicht en tevens gezien als een begrijpelijke aanpassing aan hev rentegamma en de situatie op de geldmarkt. bliek aangeraden, vroegtijdig op het terrein aanwezig te zijn. De ingang van het parcours is aan de Langevelderweg. VOLLEYBAL Cycloon. Omdat de ver. in de vacantie niet de beschikking heeft over de zaal, zyn voor hedenavond geen wedstrijden vastgesteld. De traihing van morgen is op terrein achter de Dekenale kerk op dezelfde tijden. Exportverbod voor rundvee opgeheven Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft enige tijd geleden medegedeeld, dat, op grond van de verwachtingen van de veeartsenij kundige dienst, reke ning kan worden gehouden met spoe dige opheffing van het bestaande ex portverbod voor vee in verband met het gunstige verloop van het mond en klauwzeer in ons land. Gebleken is sedertdien, dat deze ontwikkeling zich op bevredigende wijze heeft voortgezet. Als gevolg hiervan heeft de directeur van de Veeartsenijkun- dige Dienst zijn bezwaren tegen de opheffing van het in October verle den jaar ingestelde exportverbod in getrokken, zodat hét Bedrijfschap voor vee en vlees van nu af aan weer in de gelegenheid is machtiging voor de uitvoer van rundvee te verstrek ken. Militair remde met gaspedaal Woensdagavond is te Haarlem een ernstig auto-ongeluk geschied, waar van een 63-jarige dame het slacht offer is geworden. Een klein volks wagentje moest op het Houtplein plotseling stoppen voor van rechts- komend verkeer. Het werd van ach ter door een zware militaire truck geramd en volkomen in elk.ar reden. De 63-jarige mevr. M. W. uit Amstelveen geraakte geheel in het wrak bekneld en bleek na bevrij ding zeer ernstig gewond. De chauf feur had i.p.v. de rem de gaspedaal ingetrapt. Geen moord tc Bovenkarspel De politie van Bovenkarspel heeft na een- nauwgezet onderzoek een vrij volledig beeld kunnen krijgen van het drama te Bovenkorspel, waarbij in eerste instantie de tweede vrouw van een loswerkman in arrest was genomen, verdacht van moord, resp. poging tot moord op twee van haar stiefkinderen. Naar nu is komen vast te staan, betreft het hier een ge val van bedorven inmaak. De vrouw zou de vorige week een fles inmaak- worteljes voor 't middageten klaar gemaakt hebben, benevens een an dere groente. De kinderen uit het eerste huwelijk van de man zouden de bedorven worteljes gegeten heb ben, waardoor zich ernstige vergif tigingsverschijnselen hebben voor gedaan, die aan een van de kinderen het leven hebben gekost. Het ande re kind, een negen-jarig meisje, is herstellende. De politie acht geen grond aanwe zig voor het vermoeden, dat de vrouw de kinderen opzettelijk de bedorven groente te eten zou heb ben gegeven, Zoals gemeld, is de vrouw vrij spoedig na haar arresta tie weer in vrijheid gesteld. Gestolen kanon in Grave terug Geruild voor gijzelaars Zoals wij reeds berichtten, is in de nacht van Maandag op Dinsdag jongstleden te Grave een kanon ge stolen. Politie en burgerlijke auto riteiten wisten echter direct hun on derzoekingen in de goede richting te sturen en verdachten Cuyk, dat met Grave wedijverde om traditie en his torie. van deze brutale diefstal. La ter bleek, dat niet zozeer Cuyk als wel het aldaar gelegerde Brabants studentengilde het stuk had ont vreemd. Terwijl om 7 uur 's avonds het kanon feestelijk in Cuyk werd ingehaald, zon Grave op wraak. Be sloten werd de burgemeester van Cuyk en de praeses van het Brabants studentengilde als gijzelaars naar Grave te voeren. De opzet lukte vol komen en al om 10 uur 's avonds had Grave de burgemeester van Cuyk en de praeses van het Brabtnits studentengilde, terwijl Cuyk het ka non van Grave had. Na lang onder handelen werd tot ruil besloten. Grave kon het kanon voor het stad huis van Cuyk terug gaan halen en voorafgegaan door een grote kraan wagen trok een tiental luxe auto's met leden van het actie-comité naar Cuyk. Daar aangekomen ontdekte men echter tot ieders teleurstelling, dat het kanon verdwenen was. De omtrek werd afgespeurd en na een. uur zoeken werd het gevonden, ver borgen langs de oevers van de Maas. Toen terug naar Grave, waar het ka non op zeer uitbundige wijze werd in gehaald. Voorafgegana door de Graaf- se en Cuykse harmonie en gevolgd door vele personenauto's en een stoet van inwoners van* Grave maakte het kanon een ware zegetocht door Gra ve en om 2 uur 's nachts kwam het op zijn oude plaats. Sinds dat ogen blik staan weer veilig in Grave aan de Maas twee stoere wachters en is in Grave en Cuyk de rust weerge keerd. Gisteren hebben de deelnemers aan de 52ste Nationale Bedevaart Lourdes wederom verlaten. De zie- kentrein arriveert heden om 14,36 uur in Roosendaal. De tweede komt om 16.38 uur in Roosendaal binnen. De derde trein bereikt Maastricht des middags om half twee. De zieken maken het allen zeer goed. Donderdagmorgen om 10 uur kwa men de 1300 Nederlandse pelgrims voor de laatste maal bij de grot bij een voor het afscheidsbezoek aan hun Moeder. Mgr. Huibers, die dit afscheidsbezoek leidde, hield een ontroerende toespraak, waarin hy de pelgrims aanspoorde het beeld van Maria in hun hart te bewaren en de goede intenties, voor de grot ge maakt trouw te blijven. Hij riep tenslotte de zegen van Maria af over de zieken, de andere pelgrims én over geheel Nederland.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6