2800 SLOPEN De Leidse Sterrenwacht krijgt nieuwe waarnemingspost Twee jubilea bij Gem.Woningstichting ZEER BELANGRIJK TWEEDE SLOOP HALVE PRIJS Bestelauto Rotterdamse Bank geplunderd VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Van Johannesburg naar Hartebeestpoortdam Omstreeks 1930 ls een samenwer king tot stand gebracht tussen de Leidse Sterrenwacht en de Unie Sterrenwacht in Johannesburg. Het doel van deze samenwerking was het verrichten van waarnemingen door Leidse astronomen van de zuidelijke sterrenhemel en waarnemingen on der klimatologisch veel gunstiger om standigheden. Kort voor de oorlog kreeg deze Zuid-Afrikaanse post van de Leidse Sterrenwacht de beschik king over eigen gebouwen en een eigen kijker op het terrein van de Unie Sterrenwacht in het centrum van Johannesburg. De grote uitbreiding van de stad heeft in de loop der jareni verontrei niging van de atmosfeer sterk doen toenemen. De verbeterde meet methoden vereisten juist nauwkeu riger waarnemingen. In verband daarmede is besloten deze waarne mingspost van de Leidse Sterren- In een hedenochtend in „Het Gul denvlies" gehouden bijeenkomst is het feit herdacht, dat mr. H. R. Goud smit vóór 25 jaar werd belast met het secretariaat van de Gem. Woning stichting en dat mevr A. Boon Oostveen over een gelijke periode als huurophaalster haar krachten aan de Stichting heeft gegeven. De voorzitter, wethouder A. J. Jon- geleen, huldigde allereerst mevrouw Boon en wees er op, dat zij steeds met moed en volharding, veelal in weer en wind, trouw haar werkzaamheden heeft verricht. Voorts stelde spreker in het licht, dal mevr. Boon bij haar wekelijkse contacten steeds de juiste toon wist te treffen. Namens de Stichting boor spreker haar eer. en veloppe met inhoud aan. Vervolgens herinnerde de heer Jongsleen aan het belangrijke en veelomvattende werk van mr. Goudsmit. dat vooral in de laatste tijd met het oog op de hoge onderhoudskosten sterk is toegeno men en er zeker niet gemakkelijker op is geworden. Naast de dank der Stichting had ook mr. Goudsmit een geschenk in ontvangst te nemen. Voor mr. Goudsmit en mevr. Boon v/aren er tevens bloemen. Mr. Goudsmit, die in zijn dank woord de bestuursleden herdacht met wie hij vóór 25 jr.ar het werk begon en waarvan alleen dr. Horst nog in leven is, vond tevens gelegenheid om een woord an oijzondere waarde ring te spreken tot mevr. Boon. Als aandenken aan deze dag bood spre ker haar een loer aan In deze fees telijke bijeenkomst heeft tenslotte de heer J. Olivier namens de leve ranciers der Stichting zowel aan mr. Goudsmit als aan mevr. Boon een geschenk overhandigd. Ook mevr. Boon dankte met een kort woord. wacht over te plaatsen naar Harte beestpoortdam, een plaatsje op on geveer 50 km. afstand van Johannes burg. Op kosten van de Zuid-Afri kaanse regering worden daar gebou wen geplaatst, die vermoedelijk in 1953 worden voltooid. Daarheen wordt het Leidse materiaal, dat zich thans in Johannesburg bevindt, over gebracht. Deze nieuwe waarnemings post zal tevens worden uitgerust met een thans in Leiden in aanbouw zijn de 90 centimeter spiegelkijker, waar van de optiek in Amerika is vervaar digd met financiële steun van de stichting „Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek". Ook deze kijker hoopt men in 1953 voltooid te hebben. De inrichting van de nieuwe observatie post in Hartebeestpoortdam gaat niet ten koste van de outillage van de Sterrenwacht te Leiden. NIEUWE UITGANG HARTEBRUGKERK De Hartcbrug-kerk krijgt er een uitgang bij. Tegenover de preekstoel is in de linkerzijwand een deur aan gebracht, waardoor de kerkgangers via de „bereidkamer" de kerk aan de Haarlemmerstraat kunnen verla ten. Deze nieuwe verkeersweg is al leen bedoeld als uitgang Tegen de tijd, dat de Mare ge dempt zal zijn, wordt ook in de rech- termuur van de kerk een uitgangs deur geopend. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN De heer A. Voost, controleur A. bij de Invoerrechten en Accijnzen herdacht de dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de Rijksbelastingdienst werd aangesteld. In het belastingge bouw aan de Langebrug had de voor zulke gelegenheden gebruikelijke huldiging plaats. Het eerst werd de jubilaris toege sproken door het. hoofd van de In spectie. de heer Bodde Bouman. De ze schetste de uitzonderlijke ver diensten van de heer Voost, die door zijn studie en practische toepassing van de verworven kennis, een ver antwoordelijke plaats op de Inspec tie had gekregen. Spreker uitte hoop, dat de heer Voost nog vele jaren aan de Leidse I. A- verbon den zou blijven. Namens het personeel sprak ver volgens de heer Warnar. Ook hij sprak zeer waarderende woorden aan het adres van de jubilaris en dankte hem persoonlijn voor de vele en goede hulp, die hij bij de uitvoe ring van de dienst der Omzetbelas ting steeds van de heer Voost had gehad. Als stoffelijk blijk van waar dering bood hij de jubilaris vervol gens namens het personeel een foto toestel aan. Na de heer Warnar voerden ver volgens nog het woord de heren Navis namens het controlerend per soneel, Valentgoed namens het ont vangkantoor en Smit namens de actieve dienst. De jubilaris dankte hierna voor deze warme huldiging. Van de ge legenheid hem persoonlijk dc hand te drukken werd later een druk ge bruik gemaakt; ook van het perso neel der andere Leidse Belasting inspecties zowel als van de Accoun tantsdienst was er bijzondere be langstelling voor dit zilveren jubi leum. Fabriekspartij, alleen in prima kwaliteiten, normale maten en goede afwerking ruimen wy tegen fantastisch lage pryzen. En wat voor de PRIMA ZWARE KWALITEIT SLOOP, met royale sullting, reeds vanaf 1.88 94 (ent TWEEDE SLOOP BETER EN TOCH GOEDKOPER HAARLEMMERSTRAAT HOEK DONKERSTEEG Roofoverval Rotterdam DADERS BIJ TOEVAL GEARRESTEERD VEERTIG JAREN IN DE DEKENS. Hedenmorgen was het feest in de wollendekenfabriek Scheltema, daar haar direceur, de heer I-I. J. P. Was senaar veertig jaren aan het bedrijf verbonden was. De heer Wassenaar, die veertig jaren geleden zijn werk zaamheden in de afdeling fabricaat begon, werd hedenmorgen door het gezamenlijk personeel ontvangen. Als eerste sprak de procuratiehou- der, de heer G. R. Janse Mantgem na mens het kantoorpersoneel. Spr. me- moreerde de vele jaren van goede1 samenwerking en de belangstelling, die de heer Wassenaar altijd voor de belangen van zijn ondergeschikten heeft gehad. Namens het kantoor personeel bood spr. de jubilerende directeur een geschenk aan. Hierna sprak de heer L. Kling namens het fa- briekspersoneel in zijn functie van voorz. van het jubileum-comité. Ook hij deed zijn woorden vergezeld gaan met een geschenk en tevens een mooie mand bloemen. De directeur dankte hierna allen hartelijk voor hun goede wensen en prachtige ge schenken en maakte bekend dat het fabriekspersoneel een enveloppe met inhoud zou worden overhandigd. Hierna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. ONDERBOUW NIEUWE TREK- VLIETBRUG AANBESTEED. Namens B. en W. werd heden morgen door de adjunct-directeur van Gemeentewerken aanbesteed: het maken van de onderbouw voor een enkele basculebrug met aanslui tende vaste overspanning over de Trekvliet, het maken van overvoor- zieningen bij en van toegangswe gen tot deze brug, als mede het om leggen van een gedeelte van de Zoe- terwoudse weg. Er waren 12 inschrijvingen bin nengekomen, waarop als volgt was ingeschreven: Volker's Beton N.V., Sliedrecht 398.000; N.V. Aann. Mij v.h. Strijland, Uithoorn, 394.000; N.V. van Splunder's Aann. Mij. Rid derkerk, 392.000; Aann. Bedrijfs Samson, Oegstgeest 390.000; Fa De Haan-Mens, Lisse, f 382.000; Gebrs. G. en A. van Hoften, Amsterdam, 378.000; G. N. Spintier. Rotterdam, 373.500; Fa. Gebr. A. en J. den Ouden, Oegstgeest, 369.000; Fa. H. Korswagen en Zn, Leiden 366.900; N. V. Nelis, Haarlem, 363.900; J. Zitman en T. L. J. Zitman, Leiden, 352.600; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Leiden 348.700. De gun ning is aangehouden. WERKLOOSHEID NAM AF. Op 26 Juli stonden bij het Arbeids bureau Leiden ingeschreven 1735 werkloze mannen, waarvan 238 op DUW-objecten waren tewerkgesteld. Deze week gaf een gunstig beeld te zien; het aantai plaatsingen en af voeringen overtrof het inschrijvings- cijfers met ruim 100. Vooral in bouwnijverheid, metaal- en textielindustrie kwamen vrij veel plaatsingen tot stand. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bedroeg op 26 Juli 161. Het aanbod van jeugdige krachten die thans de school verlaten r.am toe. SPORTUITWISSELING LEIDEN— OXFORD. Gistermorgen zijn de gasten uit Oxford hier ter stede gearriveerd: athleten, wielrenners en tafeltennis sers, met officials tezamen een ploeg van 54 dames en heren. Gisteravond werd de gasten een maaltijd aangeboden in de Jacoba- zaal van de Burcht, waar zij door weth. J. van Schaik namens het ge meentebestuur werden verwelkomd, welke toespraak door Miss Bateson werd beantwoord. Zij wees op de vriendschapsbanden, welke in de af gelopen zes jaren tussen Leiden en Oxford waren gelegd en zeide, dat het zo nuttig is, dat dergelijke uit wisselingen tussen beide landen, tus sen alle landen, plaats hebben, om dat er altijd iets van elkaar te leren valt. Na de maaltijd was er gelegenheid tot dansen in de Burcht. Vandaag gingen de gasten „pootje baden" in Noordwijk. Vanavond tafeltennis bij de NRM, morgenmiddag athletiek (3.30 uur Leidse Hout) en wielrennen (4 uur Burggravenlaan), morgenavond ta feltennis bij Docos. AMATEURSTEST HENNY BOES. De onlangs gehouden amateurtest door de leerlingen van het dansinsti- tuur Henny Boes stond onder auspi ciën van het Kath. Cult. Verb, van dansleraren „San Fhilippo Neri". Als jurylid fungeerde de heer W. Voeten uit Den Bosch. VICTORIA REGLA. De Victoria Regia zal heden- en morgenavond weef in bloei staan. Men zal haar kunnen bezichtigen van 911 uur. De bloem zal hedenavond rood en morgenavond wit zijn. KONIJNENTENTOONSTELLING L.P.K.V. Dé Leidse Pluimvee- en Konijnen sportvereniging houdt op 2 en 3 Augustus a.s. een Jongdierendag in de tuin van Caf-Rest. Oud Hortus- zicht aan de Witte Singel. Nu het voor pluimvee nog steeds verboden is tentoonstellingen te houden, heeft het bestuur besloten uitsluitend jonge konijnen te exposeren en wel in twee klassen, n.l. geboren vóór 1 Mei en na 1 Mei. Ruim 130 dieren in ver schillende rassen en kleurslagen zijn door de leden ingezonden, welke Za terdag zullen worden gekeurd, waar na te zes uur 's avonds de tentoon stelling officieel zal worden ge opend. Verder zal Zondag de tentoon stelling de gehele dag toegankelijk zijn. Daar kortgeleden door de L.P.K.V. een Jeugdafdeling is opgericht, is dit een mooie gelegenheid voor de jon geren om met deze sport kennis té maken, vooral voor hen, die liefde voor dieren bezitten. Oudere leden der vereniging zijn gaarne bereid de jonge liefhebbers met raad en daad bij te staan. Voor leden en donateurs zal er te vens morgen een feestavond worden gehouden, door de Loterijco!hmis6ie der vereniging aangeboden. DOCOS KAMPEERT. In de Docos-Kampkrant van gis teravond lezen we, dat Docos de ge le trui heeft veroverd. In de wed strijd in orde en netheid heeft de ploeg gisteren de leiding genomen, maar zij ligt slechts een klein stuk je voor. De kampstaf had als verras sing bewaard het uitreiken van de Gele Trui, zoals dat ook plaats vond tijdens de echte ronde van Frank rijk. De hoofdleider moest in de mu ziektent komen en aldaar de leiders trui aantrekken, met de opdracht de ze te blijven dragen, zolang Docos de leiding blijft houden in deze wed strijd. (Alleen de gebruikelijke kus van het mooiste meisje, wat bij de echte wielerwedstrijd gebeurde, werd deze avond niet verstrekt). Natuur lijk hoorde hij de gehele dag niets anders dan: Jongens daar heb je Copr.i en van avond bent U hem kwijt enz. Maar Docos geeft zich niet gauw gewonnen. Dat hebben onze jongens bewezen, toen zij naar bed gingen. Allen werkten mee en het was binnen enkele minuten rus tig. Dit komt natuurlijk ook door de vermoeienissen van de dag. Want stil hebben we niet gezeten. Oor spronkelijk was er voor de Woens dagavond een bonte avond vastge steld, maar door gebrek aan artisten kon deze niet door gaan. Nu wer den de lange afstand nummers inge last en deze leverden weer enige mooie successen op. P. de Raadt wist zich met een prachtige eindsprint le te plaatsen in de B.-klasse. As- win v. Wissekerke werd in de C- klasse 2e, maar moest deze plaats delen met een Zwollenaar. Jammer, dat hij even te voren had gevoet bald. Was hij niet zo moe geweest, dan was hier ongetwijfeld een nog betere plaats behaald. De Donderdagochtend stond in het teken van de zwemwedstrijden. Deze wedstrijden werden een geweldig succes voor R.K.A.C. uit Alkmaar. Zij wisten niet minder dan 4 eerste plaatsen te behalen. Maar ook Do cos deed het niet slecht. Beide esta fette-ploegen werden 2e geplaatst. Bij het snel zwemmen veroverde Jan Raaphorst nog een derde plaats in de C-klasse. Des middags moest er weer ge voetbald worden. De jun. behielden hun mooie kans door Zwolle met 1 0 te verslaan, dank zij een prachtig doelpunt van Jan Rossenberg uit een corner genomen door Fred Reekers. De asp. konden het Woensdagavond niet redden en verloren met 30. Maar vandaag boekten zij hun eer ste overwinning. In de laatste secon den van de wedstrijd tegen Zwolle in de C-klasse wist Jan Raaphorst door een schot via Jan Pijnacker de overwinning een feit te maken. Daarna speelden zij nog twee wed strijden, die echter beide verloren werden met 10. Onze junioren staan er wel zeer mooi voor. Zes wedstrijden gespeeld; 4 gewonnen 2 gelijk. Dus 8 punten en een score van 8—0. Vanmorgen reden twee personen van de Rotterdamsche Bank uit om op diverse adressen in de stad geld te bezorgen. Zo parkeerden zij ook voor de Nederlandsche Bank aan de Boompjes en één hunner bracht een som geld naar binnen. Toen hij de auto had verlaten, verschenen er plotseling twee mannen. Eén ging naast de chauffeur zitten en begon met hem ruzie te maken. Naast de chauffeur stond een tas met geld, waarvan het grootste gedeelte juist door zijn collega de Nederlandsche Bank was binnengebracht. In de auto gaf de onbekende de rnan van de Rotterdamsche Bank plotse ling een klap met een ploertendoder op het hoofd. De man, die zich hevig verzette, werd uit de auto gesleurd en daarna getrapt, zodat hij op de straat bleef liggen. Zijn collega, die uit de bank kwam en direct alarm sloeg, waardoor de deuren van de bank onmiddellijk werden gesloten, had echter het nakijken, want de auto, waarin ook de tweede dader had plaatsgenomen, reed weg. Een bromfietser, de 52-jarige P. A. H. Brackx uit Schiedam, die een en ander zag gebeuren, ging de auto achterna en het gelukte hem een agent te alarmeren, hoewel er een vuurwapen op hem werd gericht. .Ook bij de Nederlandsche Bank werd alarm geslagen en spoedig gierden politie-auto's door de stad op zoek naar de bestelwagen. De overvallers, die met de wagen verscheidene aan rijdingen maakten, besloten in de Boomgaardstraat de auto in de steek te laten. Zij stapten uit, de tas met bijna een ton inhoud met zich mee nemend. Een agent, die op de hoek van de Witte de WithstraatEendracht- weg mensen over de straat hielp, werd plotseling door een man ge waarschuwd dat er twee mannen uit een auto kwamen en de benen na men. De agent zag de twee kerels in de Witte de Withstraat van de Boom gaarddwarsstraat naar de Boom gaardstraat rennen. Direct begon hij te sprinten de mannen achterna. Toen hij ze had ingehaald, geheel onkun dig echter van de overval zei hij: „Hé, stop eens even, waarom lopen jullie zo hard?" De mannen zeiden een aanrijding te hebben gehad en nu op REX FILMCYCLUS die De Franse film „Manon teravond in de cyclus van Rex draai de, is een veel besproken werk, dat zeer uiteenlopende reacties heeft verwekt. Het verhaal van de film, evenals de uitwerking hiervan is knap. Een meisje, dat met haar hele hart naar luxe en rijkdom haakt, ontmoet een eenvoudige jongen, die het leven niet gecompliceerd kan zien en nadat zij beiden verliefd op elkaar geworden zijn, het liefst in het bekende hutje op de heide was gaan wonen. Het meisje drijft hem echter tot ontrouw aan zijn vader land, zij maakt een zwarthandelaar, een dief en ten slotte een moorde naar van hem. En trots dit alles, kan hij haar niet die weelde geven, die zij verlangt. Doorlopend is zij hem ontrouw, maar wanneer de band tus sen hen beiden verbroken dreigt te worden, blijkt de liefde sterker dan de teleurstelling en woede. Na de moord moet de jongen vluchten. Het meisje gaat met hem mee en sa men komen ze als verstekelingen op een smokkelschip met Joodse emi granten voor Palestina terecht..Met de Joden bereiken zij Palestina en vinden daar, nadat de groep emi granten midden in de woestijn door Arabieren overvallen wordt, een vreselijke dood. Zoals men ziet, is het gegeven zeer realistisch en al hoewel de vervaardigers verschil lende scènes meesterlijk hebben weergegeven we denken hier speciaal aan de wanhoop der Joodse expeditie, die waanzinnig van hon ger, dorst en vermoeidheid in een eindeloze woestijn door de Arabie ren ingesloten en vermoord wordt. De sfeer van de film is zwoel en de spanningen dikwijls zo ver opge voerd, dat zoals gisteravond eni ge malen pijnlijk bleek vele bio scoopbezoekers zeer merkwaardig reageren. We kunnen „Manon" geen gelukkige keus vinden in de overi gens zeer goed geselecteerde cyclus van Rex. Burgerlijke Stand Geboren: Dirkje d. v. C. T Hop penbrouwer en J. C. van der Laan; Johanna Hendrika Maria, d. v. P. v. Paridon en A. J. M. van den Top; Adriana Petronella, d. v. N. Dorre- paa len P. L. Eisen; Maria Theodra Johanna, d. v. J. F. M. van Doornik en C. M. T. Gijsen; Iboyka Benedicte, d. v. J. W. Pothast en J. M. I. Reiter; Evelina Catharina Elisabeth d. v. M. Stillebroer en C. M. J. E. Scheffer; Gerredina Dingena, d. v. D. E. Roos en J. C. Mijs; Anna Barbara Elisa beth, d. v. C. J. Schippers en J. B. Hoogvliet. Ondertrouwd: P. Hagenaar en E. Sloos; J. F. Avenarius en J. E. Zwart J. van den Heuvel en M. van Iterson; W. F. van Dijk en A. M.Stouten; D. van Egmond en M. A. de Mooij; T. M. van Veen en E. W. Gijbeis; J. H. Smits en A. Eikelenboom; J. Hanse laar en A. H. de Mooij; W. A. H. Mulder en J. J.Moraal; T. Overdijk en W van der Blom; D. J. van Er- kel en W. A. van der Weijden; A. W. Schwing en M. Willerr.se; W. Voge laar en M. T. MosseveLd; H. P Schmelzer en A. Ponsen; P. E. Du soswa en H. J. S. de Vos; J. B. van Berkel en F. E. J. Breedeveld. weg te zijn naar een dokter. De agent, die aan beschonken bestuurders dacht, rook niets. Hij informeerde naar welke dokter zij zouden gaan. Ook vroeg hij waar de wagen stond en of zij de eigenaars waren. Zij bevestigden dit, waarop de agent naar de papieren vroeg. De mannen voelden hun zakken na. De agent kon echter niet bevroedden dat een der mannen oen geladen pistool in zijn binnenzak had. Het rijbewijs kwam niet te voorschijn en de agent sommeerde de mannen mee naar het bureau te gaan, waar zij een proces verbaal zouden krijgen, omdat zij zonder rijbewijs hadden gereden Een tweede agent verscheen ten tonele, deze vermoedde dat het de daders van de overval waren en hij waarschuwde zijn collega dat de mannen gewapend v/aren. Ook ver scheen er een politie-auto van de ra dio-surveillance-brigade. doch ook de agenten van deze wagen wisten niet, toen de mannen in deze auto waren geleid, dat zij de daders van de over val mee naar het bureau voerden. Toen de mannen nog ter plaatse ge- fouillieerd werden, kwam het pistool te voorschijn en de agent werd nog gewaarschuwd dat het wapen gela den was. Een der mannen bood aan even de veiligheidspal over te halen, maar deze zaak verrichtte de agent liever zelf. Uit de zakken der over vallers kwamen ook nog ploertendo ders te voorschijn Toen de zaak op het politiebureau uitgezocht werd bleek een goede vangst te zijn gedaan, want de twee mannen, nog in het bezit van de tas. bleken de overval op de auto te hebben uitgevoerd. Aanvankelijk dacht men dat de neergeslagen man van de bank vrij ernstig gewond was, doch na onder zoek in het ziekenhuis Coolsingel bleken de verwondingen van dien aard, dat de man spoedig het zieken huis zal kunner. verlaten. De Olympische Spelen Ruw spel van de Italianen. Na de wedstrijd RuslandSpanje, welke door de Russen met 43 werd gewonnen, speelden Italië en Honga rije voor de finalegroep. Het was een weinig aantrekkelijke vrij trage wed strijd, waarin de Franse scheidsrech ter Rigal vele dubieuze beslissingen nam. Zo werden de verhoudingen in het veld steeds onprettiger en vooral de Italianen Ognio en Arena maak ten zich weer eens aan talrijke ge niepigheden schuldig. Zo waren er momenten, dat er van beide partijen twee spelers tegelijk op de kant za ten. De Hongaren waren sterker, zowel wat hun zwemcapaciteiten betreft als in balbehandeling, maar de zwa re dekking van de Italiaanse verde digers leverde voor de Hongaren veel moeilijkheden op. De ruststand luidde 22 maar Italië had op dat moment een numerieke meerderheid aangezien Markovic de Italiaan Og nio in het gezicht had geslagen en de arbiter Markovic uit het water had gezonden. Bijna was een rel gaande toen dit incident zich voor deed en de politie was reeds op het perron rond het bassin verschenen maar zonder ernstige gevolgen kon het spel weer worden voortgezet. Na de hervatting verknoeiden de Italianen hun kansen op de leiding op domme en meer dan ergerlijke wijze. Terwijl zij met rustig spel een doelpunt hadden kunnen scoren, ble ven zij zich te buiten gaan aan trap pen en vasthouden met het gevolg, dat beide partijen weer in aantal ge lijk kwamen. De Hongaren verhoog den nu het tempo en dit betekende voor Italië de nekslag. De Hongaar se aanvallers schiepen zich nu tel kens vrije posities en tegen een ge demoraliseerde Italiaanse defensie was het niet moeilijk meer te scoren. Regelmatig werd de stand door Szi- vos, Szittya en Marcovic opgevoerd en toen het einde kwam hadden de Hongaren met 72 gewonnen. Op reisVacantie dan een REGENJAS of MANTEL van le kwaliteit meenemen. De kans dat U door regen wordt overvallen is groot. Nog enkele grote maten trench coats voor heren reeds vanaf 27.50. EGYPT. LINNEN voor dames-, heren 44.75 I 59.— 69.— met en zonder ruitvoering. Ook in overleg betaalbaar. ADR. VAN OOIJ Jr. Breestraat 9 Leiden. DE KABINETSFORMATIE Na het bekend worden van het mislukken van de poging van prof. Beel, om een kabinet te formeren, dat het vertrouwen van het parle ment zou genieten, een poging, die voornamelijk mislukte door de hou ding van de P. v .d. A., is er practisch geen nieuws omtrent de kabinets crisis. In Den Haag neemt men aan, dat prof. Beel wacht op de terugkeer van II.M. de Koningin uit Frankrijk, het geen morgen zal geschieden. In de zelfde kringen verwacht men, dat prof. Beel zich dan zeer spoedig met H.M. in verbinding zal stellen. De stappen, die prof. Beel hierna zal on dernemen, zullen afhankelijk zijn van het onderhoud en van de beslis sing of een parlementair- dan wel een zakenkabinet gevormd zal worden. Het staat nog niet vast, of prof. Beel reeds morgenochtend een on derhoud bij de Koningin zal aanvra gen. ONTVOERDE VROUW MET TWEE KINDEREN TERUGGEKEERD. Thans is bevestigd, dat mevr. Jor- dans met twee kinderen op de on derneming Sindang Laut is terugge keerd. Zoals bekend, werden zij met nog twee anderen Dinsdagochtend in het Cheribonse ontvoerd. PROTESTSTAKINGEN IN BELGIë. Vrijdagochtend heeft het personeel van de tramdienst Luik-Seraing, de arbeid voor 24 uren neergelegd als protest tegen de 24 maanden dienst plicht. In de loop van de dag zullen de stakers vergaderen. In het bekken van Luik zijn Don derdag ook in vel» andere bedrij/en stakingen uitgebroken. Het werk is neergelegd in de Cocke- rill-fabrieken, in de kolenmijnen te Seraing, in de fabrieken te Ougree- Maihaye en in de daarvan afhangen de kolenmijnen, in de kristalfabrie- ken te Val St. Lambert, in de Tubes de la Meuse, te Flemalle en in de fa brieken l'Esperance Longdoz, te Je- mappe. Overal is het onderhoudspersoneel aanwezig. Ook bij verschillende kleinere be drijven wordt gestaakt. Het aantal stakende arbeiders wordt op 30.000 geschat. NOORDWIJK ZEEHELDEN OP BEZOEK. In de uiterst smaakvol versierde raadzaal had Woensdag een intieme, eenvoudige plechtigheid plaats ter gelegenheid van het bezoek aan Noordwijk van de vereniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering" uit Den Helder, geformeerd uit zeehel den van de reddingsboten van Den Helder, Callantsoog en Texel. Het was een indrukwekkend gezicht deze 55 stoere kerels, de raadzaal te zien binnentreden, waar zij ontvangen werden door burgemeester v. Berckel, de. plaatselijke commissie van de N.Z.H.R.M. en schipper Jan v. d. Niet. Onder de gasten waren mede tegenwoordig de burgemeester van Callantsoog W. L. Correljé en de loca-burgemeester van Den Helder P. Th. Luikx. Na deze officiële ont vangst, werd door allen een ge meenschappelijke lunch gebruikt in „Seinpost". Schaken. Maandagavond 4 Aug. a.s. zal in „Seinpost" de traditionele schaakwedstrijd worden gehouden tussen Noordwijkers en badgasten. Voor iédere schaker staat de deelna me open, opgaven in „Seinpost". STOMPWIJK Paardensport. De L.T.J. houdt a.s. Zondag een paardensportmid dag op het terrein aan de Meerlaan. Aanvang 1 uur. Het programma vermeldt o.a. stoe lendans te paard, hindernis wedstrijd, enz. VOORSCHOTEN Het bestuur van de neutrale kleu terschool aan de Prins Bernhardlaan, heeft tot hoofd van deze school be noemt!, mej. R. Schmohl, wonende te Noordwijk-Binnen. ZOETERWOUDE L. Onderwater t n de ouderdom van 81 jaar is overleden de heer L. Onderwater. De heer Onderwater was gedurende vele jaren lid vani de gemeenteraad en tot aan het uitbreken van de oor log in twee periodes wethouder. Door zijn zeer bijzondere kennis van vee en vooral van veeziekten, was de thans overledene in de om trek op dit gebied een adviserend persoon en bezocht hij tot op hoge leeftijd vele boerderijen om in moei lijke gevallen met raad en daad te dienen. Door zijn grote kennis van polder bemaling had hij grote verdiensten voor de Zwet en Groote Blankaart Polder, in welke polders hij dertig jaar in het bestuur zitting had. Tijdens zijn voorzitterschap is het electrisch gedreven poldergemaal in de polder gesticht. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 1 Aug. Vee. Aanvoer: 25 stieren, 55 melkkoeien, 200 vette koeien, 164 vare e.a. koeien, 3 gras kalveren, 56 vette kalveren, 68 nuch tere kalveren, 978 weideschapen, 23 varkens. 132 schrammen, 173 biggen, 5 paarden, 2 veulens, 30 geiten, to taal 1858 stuks. Prijzen: stieren 600 1080 per stuk, 2.2402.80 per kg. levend gewicht; melkkoeien f 750 1050 per stuk, vette koeien 800 1140 per stuk, 2.452.90 per kg le vend gewicht; vare e. a. koeien 550 —850, vette kalveren 190350 per stuk 1.802.20 per kg. levend ge wicht nuchtere kalveren 4865, per stuk, 1.201.35 per kg. levend gewicht, weideschapen 90130, lam meren 7035, varkens 180450, schrammen 60105, biggen 40 55, paarden 7251000, en geiten 1540 per stuk. Handel: stieren, melkkoeien, vette koeien, vaarkoeien. vette kalveren, nuchtere kalveren stroef, schapen, lammeren, paarden en geitén matig; varkens, schrammen, biggen traag. Kaas. Aanvoer 83 partijen Goud se en 10 partijen Leidse kaas, Prijzen Goudse: zware 2.352.41, le soort f 2.302.35, Leidse le soort 2.32 2.37 per kg.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2