S)cÊcid6e(Soivtant Koning zijn valt niet mee Einde militaire actie in Egypte Uitgebreide bevoegdheden voor Mossadeq Het bankbiljet dat ongeldig wordt Vlucht uit de Sovjet-zone Koning zijn is niet zo gemakkelijk Het grensverkeer met Duitsland Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12653 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. i 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Radicale zuivering in de partijen Generaal Mohamed Naguib, de leider van de Egyptische staatsgreep, heeft Donderdagavond na een onderhoud met premier Aly Maher verklaard, dat de strijdkrachten zich Vrijdag uit de straten van Cairo en Alexandrië zou den terugtrekken en de veiligheid van de staat verder zal worden overge laten aan de regering. Vandaag wordt een communiqué verwacht, waarin het einde van de militaire actie, welke de troonsafstand van Faroek tot ge volg had, zal worden geproclameerd. Op het gebied van de binnenlandse politiek eist de partij grondwetsher ziening om de macht van de vorst in te perken en de regering verantwoor delijk te maken aan het parlement. De partij dringt aan op afschaffing van de koninklijke voorrechten om het parlement te mogen ontbinden of regeringen te ontslaan die het ver trouwen van het parlement genieten en verklaard wordt, dat de koning niet dient te worden toegestaan zich in de afwikkeling van staatszaken te mengen. HET ULTIMATUM AAN FAROEK. De generaal heeft Donderdagavond een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat het leger „op het ogenblik in eigen gelederen een ra dicale zuivering uitvoert." Hij ver wacht, dat „alle Egyptische partijen en de overheidsdiensten zichzelf alge heel en zonder uitstel of aarzeling eveneens zullen zuiveren." In Cairo is vandaag de inhoud van het ultimatum gepubliceerd, dat ge neraal Naguib Zaterdag 26 Juli ko ning Faroek overhandigde en waarin hij „namens de strijdkrachten en het volk" eiste, dat Faroek dezelfde dag vóór twaalf uur 's middags zou aftre den ten behoeve van kroonprins Ahmed Foead en dat Faroek vóór 18 uur het land zou verlaten. Faroek werd in het ultimatum „verkeerde behandeling van staats zaken, verwaarlozing van de grond wet en veronachtzaming van de vei ligheid en het v/elzijn van het volk" verweten. Voorts werd verklaard, dat Faroeks houding „verraders en om kopers had aangemoedigd bij hem bescherming te zoeken en zichzelf ten koste van arme, hongerige men sen te verrijken." „Al deze tekortko mingen waren weerspiegeld in de Palestijnse oorlog en het wapen schandaal, dat daarop volgde". EISEN VAN DE WAFD. De Wafdpartij heeft in een verkla ring, die haar politiek onder het nieu we regiem schetst, verklaard, dat niet met Engeland moet worden onder handeld voordat de Britse troepen uit Egypte zullen zijn teruggetrok ken. In de verklaring wordt geëist: 1. Eenheid van de Nijlvallei, te be reiken door een vrije volksstemming in Soedan. 2. Verwerping van het Westelijke plan voor de verdediging van het Midden-Oosten. 3. Versterking van de Arabische Liga en het Afrikaans-Aziatische blok EEN BUS OP JAVA O VER V ALLEN_ Nederlandse vrouwen ontvoerd Drie Nederlandse vrouwen en twee kinderen zijn Dinsdag in het gebied van Cheribon door een onbe kende bende ontvoerd, toen zij met een schoolbus, die enkele suikeron dernemingen exploiteren, van Che ribon naar de onderneming Sindang Laut terugkeerden. Het zijn de da mes Jordans met kind, Neyndorf met kind en juffrouw Windzant. Volgens latere onbevestigde berich ten zouden een dame en beide kin deren Dinsdagavond op de onderne ming zijn teruggekeerd. Van officiële zijde werd medege deeld, dat „de Nederlandse regering met ontsteltenis kennis heeft geno men van het bericht, dat Nederland se vrouwen en kinderen in het Che- ribonse werden ontvoerd. Aan de Hoge Commissaris te Djakarta werd opgedragen terstond de aandacht van de Indonesische regering op dit betreurenswaardige voorval te vesti gen en aan te dringen op alle ge- eigende maatregelen ter bevrijding van de ontvoerden". Bijzetting Eva Peron op 26 Aug. Precies een maand na haar sterf dag 26 Augustus zal het stoffe lijk overschot van Eva Peron met overweldigende praal ter aarde wor den besteld, zo heeft de Argentijnse regering bepaald. Lange rijen mensen stonden giste ren nog urenlang in de regen om een laatste groet te brengen aan de echt genote van president Peron. Behalve het kwartier stilte, dat gedurende een maand driemaal per dag in acht wordt genomen, staan ook alle trei nen dagelijks vijf minuten stil. De radiostations geven weer gewone programma's, maar dansmuziek, va riété-programma's of sportreportages zijn verboden. Overigens moet alle commentaar op Eva Peron te voren door de regeringspersdienst goedge keurd worden. Weldra naar Amerika Dr. Mossadeq, de Perzische pre mier, heeft in een wetsontwerp „de uitgebreidste bevoegdheden" voor de uitvoering van zijn program ge vraagd. De Kamer heeft twee dagen geleden dit program al met grote meerderheid van stemmen goedge keurd. Het omvat herziening van de kies wetten, de rechterlijke macht en het onderwijs en verbetering van de le vensomstandigheden van het volk. De aanvullende middelen moeiten worden verkregen uit verlaging der regeringsuitgaven, belastingverho ging en de verkoop van olieproduc ten. Het ontwerp wordt met spoed be handeld. Als het aangenomen wordt, krijgt de regering gedurende zes maanden wetgevende bevoegdheid, zodat zij in dringende gevallen niet op de goedkeuring van de Kamer be hoeft te wachten. De Sjah van Perzië heeft er in toe gestemd. dat in de toekomst al zijn ontmoetingen met buitenlandse di plomaten alleen zullen plaats vinden, wanneer premier Mossadeq daar zijn goedkeuring aan hecht. Op het kantoor van de „American Lines" te Le Havre is bekendge maakt, dat zes hutten gereserveerd zijn aan boord van de „United Sta tes" die op 12 September uit Le Ha vre naar de- Verenigde Staten ver trekt, voor dr. Mossadeq en 5 perso nen van zijn gevolg. De premier zou zich naar de V.S. begeven om nieu- we besprekingen te voeren over de petroleumkwestie. Het blad Bakhtar deelde mede, dat de premier waarschijnlijk om de olie export van Perzië weer op gang te brengen bereid zou zijn de Interna tionale Bank te aanvaarden als leid ster van de Perzische olie-industrie. Hij zou dit twee dagen geleden tij dens besprekingen met de Ameri kaanse ambassadeur Hendersoi heb ben te kennen gegeven. De Berlijnse achterdeur staat open De stroom van vluchtelingen uit de Sovjet-zóne naar Berlijn heeft thans een hoogtepunt bereikt. Se dert het begin van deze week komen dagelijks meer dan duizend mensen in West-Berlijn om asyl vragen en de 45 doorgangskampen, die in het Wes telijke stadsdeel zijn ingericht, kun nen hun nauwelijks meer plaats bie den. Het feit, dat de volkspolitie tot nog toe geen ernstige hindernissen in de weg heeft gelegd aan de vlucht naar Berlijn, heeft tot de veronder stelling geleid, dat de onrustwekken de geruchten door de Socialistische Eenhiedspartij met opzet verspreid zouden zijn. Het doel zou zijn vooral oudere mensen, die toch niet meer tot wer ken in staat zijn, naar het Westen te doen afvloeien. In Bonn wordt echter verklaard, dat men generlei reden heeft om aan een dergelijke van officiële zijde geïnspireerde fluistercampagne te geloven. Een groot deel van de gevluchten bestaat trouwens uit jonge mannen, die wil len trachten een inlijving bij de Volkspolitie en daarmee bij het „Na tionale Leger" der Sovjet-zóne te ontgaan. Dat de Oostelijke politie hulpbehoeftigen en .politiek lastige elementen" animeert om zich naar West-Duitsland te begeven is geen nieuw verschijnsel. Het is sedert ja ren een der methoden, waarmee de „Duitse Democratische Republiek" zonder veel ophef een bevolkings deel, dat slechts last kan bezorgen, tracht kwijt te raken. Tot nog toe wordt op reizen naar Berlijn nog slechts een beperkte controle uitge oefend. Juist deze gemakkelijke vlucht- methode maakt het voor het Weste lijke stadsbestuur nodig een strenge controle uit te oefenen op degenen die om asyl komen vragen. Slechts degenen, die werkelijk bedreigd worden, worden als politiek vluch teling erkend en genieten de in West-Duitsland aan deze status ver bonden voordelen. Zij krijgen on dersteuning, recht op een woning en op werk. Van de 225.000 geregis treerde vluchtelingen, die sedert de splitsing van Berlijn naar het Wes ten der stad gevlucht zijn, zijn 90.000 als politiek vluchteling erkend. Deze worden langs de luchtweg naar de Bondsrepubliek gebracht, op het ogenblik in een tempo van tweehon derd per dag. i niet-erkenden moeten zonder steun van de overheid hun weg zoe ken, hetgeen meestal betekent, dat voor hen de weg naar de Bondsre publiek versperd blijft. Zij leven in West-Berlijn tezamen met tiendui zenden, die zonder zich bij de over heid te melden in de stad zijn „on dergedoken" en onder wie zich nog- vaak a-sociale en criminele ele menten bevinden. Naast vluchtelingen komen ook communistische agenten. Volgens een verklaring van het officiële or gaan der Bondsregering zyn in de laatste dagen 150 van dergelijke agenten naar Hamburg en het Roer gebied gezonden. Zij hebben natuur lijk andere wegen dan die over de officiële kampen genomen. Voor hen zijn er langs de Westelijke grens der „Duitse Democratische Republiek" nog openingen gelaten. Echte vluch telingen komen daar nu nog maar weinig over de „doodstrcep", zó wei nig, dat men personeel der vluchte lingenkampen langs de zónegrens ijlings naar Berlijn heeft kunnen verplaatsen. Ex-koning Faroek gaat nieuw leven beginnen Ex-koning Faroek voortaan prins Faroek Foead heeft gisteren met de zes maanden oude koning Foead n op zijn knie op Capri voor de fotografen geposeerd. Hij las de verslaggevers een plechtige verklaring voor, waarna hij langzaam wegwandelde om „op een rustige en gewone manier" een nieuw leven te beginnen. Hij zei dat het niet zo gemakkelijk is als sommigen denken om koning te zijn. Hij zeide voorts de nieuwe bestuurders van zijn land veel geluk te wensen. Zij zouden wel ondervinden, dat regeren in d©ze moeilijke dagen van wereldcrisis niet zo gemakkelijk is, als ook zij wel gedacht hebben. „Toen ik 16 jaar oud was, werd ik koning", aldus Faroek, „en was ik vol hoop om mijn land een betere plaats te doen innemen in de we reld. Mfjn liefde voor mijn vader land is nu als balling niet minder groot". De Prins maakte voorts duidelijk, dat hij alleen in ballingschap ver keert. Zijn vrouw en kinderen mogen vrij naar Egypte terugkeren. Maar uit vrije wil bleven zij bij hem, het geen hem trots en gelukkig maakte. Hij wist nog niet, waar hij zich de finitief zou vestigen. Het enige, dat hij wist. was, dat hij niet naar een land achter het ijzeren gordijn zou gaan. Voorlopig zal hij op Capri blij ven'. „Allereerst zullen wij een kleine Bovenstaand bankbiljet van 25.zal ongeldig worden. Deze moeten vóór Februari 1953 worden ingeleverd. Attlee boos op Bevan Het Britse Lagerhuis was getuige van (wat Reuters parlementaire cor respondent noemt) „een der ernstig ste openlijke botsingen" tussen oppo sitieleider Attlee en diens rebelleren de partijgenoot Aneurin Bevan. Aan het begin der zitting stond Attlee op om een persoonlijke ver klaring af te leggen. Tot ieders ver rassing bleek deze gericht tegen Be van, die scherp door de oud-premier werd gelaakt, omdat hij tijdens het economische debat van Woensdag iets had onthuld, dat destijds in een zitting van het vorige Labour-kabinet (waarin Attlee premier en Bevan mi nister was) had plaats gevonden. Be. van betoogde nl., dat hij persoonlijk Attlee er toe gebracht had, „ont snappingsclausules" in het Britse be wapeningsprogram op te nemen, die ten doel hadden, de Britten van hun verplichtingen te ontslaan, indien de V.S. bepaalde soorten hulp niet zou den geven. Attlee antwoordde daarop, onder luide toejuichingen van de conserva tieven: „Er bestaat een oude regel, die aan de leden van het kabinet ver biedt, onthullingen te doen over ver trouwelijke gesprekken in het kabi net". Daarom zou hii dan ook alles, wat Bevan betoogd had, bevestigen noch ontkennen. Toen Attlee weer ging zitten, heerste onder de Labour- fractie grote verwarring. Korte tijd later verscheen Bevan in de Lagerhuisztitting, boos mede delend, dat Attlee hem niet had laten weten, dat hij een dergelijke verkla ring overwoog. Later zei Bevan, dat hij vandaag eveneens een „persoonlij ke verklaring" zou afleggen. vacantie houden", zeide de ex-koning, „mijn eerste, in weerwil van al wat hierover gezegd is. Zelfs op mijn hu welijksreis was ik voortdurend in be slag genomen door staatszaken. Wij gingen naar Capri, omdat wij hier aan gelukkige herinneringen hebben en er van houden». Ik ben niet langer een rijk man. Het is niet waar, dat ik een fortuin met mij uit Egypte meegenomen heb. Wij zullen zeer eenvoudig leven. Ik weet, dat sommigen van u glim lachen, maar u moet bedenken, dat ieder, die aanzienlijk minder heeft dan» wij, daaraan gewend is. Gemeten naar de levensstandaard van zeer arme mensen, weet ik, dat ik nog benijd word. Ik hoop, dat het van nu aan zonder bitterheid zal zijn. Wij zijn evenwel nog rijk in al de vrienden, die wij bezitten. e laatste paar dagen zijn vol spanning en moeilijk geweest. Maar wij zijn ze te boveni gekomen. Allen, wie een taak uit handen genomen is zij, dei hun land moeten verlaten, kunnen beseffen, wat ik thans ge voel". Ten slotte zeide Faroek nog, dat de Britse journalist Norman Price en Pier Busseti, agent van een Italiaans reisbureau, als oude vrienden, hem eerste dagen bijstaan, daar de Egyptische regering al zijn secreta- riaatspersoneel onmiddellijk naar Egypte ontboden heeft. Terwijl de baby-koning huilde, en de filmtoestellen snorden, zaten prin ses Narriman, prins Faroek en zijn drie dochters stilletjes voor de foto grafen. De 15-jarige Ferial en de 13- jarige Fawzia stonden bij haar vader, de 9-jarige Fadia stond bij prinses Narriman, die de prins af en toe bemoedigend toelachte. KONING HAAKON 80 JAAR. Koning Haakon VII van Noorwe gen, de oudste regerende vorst van Europa, viert Zondag zijn tachtigste verjaardag. De in Denemarken ge boren koning regeert sinds 1905 over Noorwegen. Haakon staat bekend als een hard werkend vorst, al laat het Noorse regeringsstelsel weinig ter be slissing aan de koning over. Zijn verantwoordelijkheidsgevoel kwam na de bezetting van Noorwe gen door de Duitsers duidelijk tot uiting, toen hij alle verzoeken van Duitsers en Noren om af te treden van de hënd wees en na een gevaar lijke Vlucht door Noorwegen ternau wernood naar Engeland ontkwam. Voordat Haakon indertijd als prins Karei van Denemarken in Noorwe gen aankwam, wilde hij eerst de me ning van het volk over een troonaan. vaarding vernemen. Koning Haakon is een bescheiden persoon, eenvoudig van optreden, die als een voorbeeld geldt vani een wijs, gewetensvol en menselijk vorst. De koning zal Zondag per auto door de stad naar het stadhuis rijden, waar hij zijn volk zal toespreken. De Franse baggermolen „Pas de Calais" is voor de kust van Boulogne in aanraking met een mijn gekomen en gezonken. De kapitein en de eer ste machinist zijn om het leven ge komen. Tien andere opvarenden wor den vermist. Vijf opvarenden liggen met verwondingen in het zieken huis. Het ongeluk gebeurde vanochtend vroeg. De schok van de ontploffing was in Boulogne duidelijk voelbaar. De baggermolen zonk binnen enkele minuten. MACAO WORDT WEER RUSTIG. In berichten uit de Portugese kolo nie Macao wordt gezegd, dat partijen hebben besloten tot staking van het vuren en hervatting van het verkeer tussen Macao en China. Portugese regeringspersonen heb ben dit niet bevestigd, maar zij zei den dat de toestand is verbeterd. Leken-seminaries te Bonn In October zal Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulen, te Bonn een leken-seminarie openen voor jonge mannen, die na afloop van hun studie als assistenten van de pries ters tewerk zullen worden gesteld in de zielzorg. Een maand eerder wordt een leken-seminarie voor vrouwen geopend. Kardinaal Frings wil daarmee de leek actief bij de zielzorg inschakelen. In deze leken-seminaries worden jonge mensen opgeleid, die zich als lekenhelpers als catechisten cn jeugdleiders in bijzondere dienst van de Kerk willen stellen cn zich deze taak als levensideaal hebben gekozen. Na afloop van hun studie, welke voornamelijk de catechese en de problemen van de zielzorg om vat, worden zij overeenkomstig hun kwaliteiten en persoonlijke aanleg in de verschillende takken van de ziel zorg tewerk gesteld teneinde de overbelaste priesters van het aarts bisdom in het apostolaat bij te staan. Zij zullen de taak van ^e priesters gedeeltelijk overnemen in de vojks- en vakscholen van dekenaat op pa rochie. Het is te verwachten, dat vooral in de grote steden een beroep op deze lekenhelpers of -helpsters zal worden gedaan. De studie duurt twee jaa» en is zeer grondig. De studenten worden voortdurend met de practijk gecon fronteerd. Definitieve aanstelling volgt niet eerder dan na een met succes afglegd eindexamen en na een met goed gevolg doorgemaakt proefjaar. Wanneer zij worden aan gesteld, moeten zij minstens 25 jaar oud zijn. De leken-assistenten wor den door het aartsbisdom Keulen gesalarieerd in overeenstemming met het aantal dienstjaren. In de sa larisschaal wordt eveneens rekening gehouden met de grootte van het ge zin. De leeftijd, waarop deze toekom stige lekenhelpers worden toegela ten, kan varieren van 21 tot 33 jaar. Zij moeten echter een behoorlijke schoolopleiding achter de rug heb ben, hetzij algemeen ontwikkelend onderwijs of gespecialiseerd vak- of handelsonderwijs. Hun innerlijke gesteldheid en godsdienstzin moeten aan zware eisen voldoen. Kardinaal Frings heeft, door aan dit verstrekkende werk zijn goedkeuring te hechten, een belangrijke en beslissende stap genomen in de richting van de actie ve medewerking der leken bij de zielzorg, die sedert vele eeuwen al leen op de priesters neerkwam. Als TOESPIJS: maar dan Haarlemmerstraat 20 - Lelden ATOOMMOTOR VOOR GROTE SCHEPEN. De Amerikaanse commissie voor de atoom-energie heeft opdracht gege ven voor het ontwikkelen van een door atoomkracht gedreven motor voor „grote marinevaartuigen, zoals vliegdekschepen", aldus is Donderdag in Washington bekendgemaakt. De order is geplaatst bij de „Westing- house Electric Corp", de maatschap pij, die de motor voor de eerste Ame rikaanse atoom-duikboot, „Nautilus", bouwt. Het feit dat dezi order is geplaatst nog vóór de mtor van de „Nautilus" heeft proefgedraaid, doet vermoeden, aldus Reuter, dat de commissie meent, dat de voornaamste moeilijk heden zijn opgelost en het bouwen van de motor verzekerd is. Wijziging der douanevoorschriften Naar de „Aachener Volkszeitung" meldt, zullen met ingang van heden enkele beperkende bepalingen wor den ingevoerd wat betreft het invoe ren van tabakswaren, koffie en thee in West-Duitsland zonder dat daar voor invoerrechten verschuldigd zijn. Voor tabakswaren houdt deze re geling in, dat de inwoners van de OiE.E.C.-landen zonder betaling van invoerrechten 25 sigaren of 200 ciga- retten of 250 gram rooktabak mogen invoeren, mits de verpakking der ta baksartikelen verbroken is. In het kleine grensverkeer mogen ook na 1 Aug. evenals tot dusver tweemaal per maand 5 sigaren*, of 10 cigarillos, of 20 sigaretten of 40 gram rooktabak vrij van rechten worden ingevoerd. Voor wat koffie en thee betreft, geldt na 1 Augustus de volgende re geling: a. Reizigers, die zich begeven naar een plaats, welke 100 km. (tot dusver 50 km.) of verder van het grenskan- toor, waar zij Duitsland binnen rei zen, verwijderd ligt, mogen „vrU van rechten" 250 gram koffie en 50 gram thee invoeren. Het grenskanitoor kan in dit geval ook een douanekantoor op een vliegveld zijn. In afwijking van de tot dusver bestaande regeling geldt de tolvrije invoer van dei:e hoeveelheden koffie en thee voortaan Een prettig morgenuur is de toets- echter alleen voor de eerste reis in steen voor de gehele dag. een bepaalde kalendermaand. Een en ander moet in het paspoort worden aangetekend. b. In het reizigersverkeer binnen de 100 km. strook is na 1 Aug. geen „tolvrije invoer van koffie en thee meer toegestaan. Tot dusver mocht dit wel. Van deze mogelijkheid werd echter gretiger gebruik gemaz.kt dan de West-Duitse minister van finan ciën lief was. c. In het kleine grensverkeer mo gen tweemaal per maand tolvrij wor den ingevoerd 49 gram koffie en 19 gram thee (totdusver resp. 50 en 20 gram). De tot dusver geldende regeling zal dus, althans wat het grote grens verkeer betreft, op verschillende punten aanmerkelijk gewijzigd wor den. Aanleiding hiertoe is de om standigheid, dat naar het oordeel van het West-Duitse ministerie van Fi nanciën op grote schaal misbruik wordt gemaakt van een aantal in 1951 ten gunste van het grote grens verkeer ingevoerde wijzigingen. In een bepaald district zou alleen al ten gevolge van een intensieve uitbuiting van de mogelijkheid om bepaalde hoeveelheden tabakswaren tolvrij in te voeren, een verlies van ongeveer twee millioen D.M. aan invoerrech ten zijn ontstaan. JCowceCtje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1