Rusland speelde gelijk tegen Zuid Slavië: 3-3 Boiteux winnaar 400 m* DONDERDAG 31 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 uLateApo-èow-edii'iifd Ylede>iJtand-üotiq,a\i^e. Onder zeer grote belangstelling, vanzelfsprekend ook van Nederlandse zijde, werd gisteren tot slot van de dag de waterpolowedstrijd Rusland- Zuid Slavië gespeeld'. Het was voor hot Nederlands 7-tal gunstig geweest, wanneer de Russen deze wedstrijd hadden gewonnen. Want, wanneer Zuid Slavië dan van daag van de Hongaren zouden verlie zen en Nederland van Rusland zou winnen, zou de wedstrijd Nederland Zuid Slavië niet meer overgespeeld behoeven te worden, aangezien de Zuid Slaviëers dan zouden zijn uit geschakeld. Het is zover niet geko men, maar veel heeft het niet ge scheeld, De beide ploegen waren in het veld volkomen tegen elkaar op gewassen met dat verschil, dat de Zuid Slaviërs over meer techniek en snellere zwemmers beschikten, maar de Russen in Mschvienie Radzc een gevaarlijke midvoor hadden. Onder de strenge, doch correcte leiding van de Spaanse arbiter Ba- talle. ontwikkelde het spel zich tot een harde maar faire strijd, waarin beide ploegen om beurten het initia- tief hadden. Zuid Slavië opende na ongeveer tien minuten de score, toen de Russische linksvoor Prokopov een fout maakte bij het overnemen en Radonic vrij kwam te liggen. De Russen verhoogden toen het tempo en met grote beweeglijkheid van de aanval werd de defensie van Zuid Slavië in verwarring gebracht. Tweemaal achtereen profiteerde Mschvenieradze van weifelingen der Zuid Slavische achterspelers met snelle, onhoudbare schoten. Bij het tweede doelpunt zag de scheidsrech ter echter een fout van de Russische aanvalsleider over het hoofd. Rus land leidde dus met 21 en nog voor de rust dacht men dat de achterstand van de Zuid Slaviërs nog groter zou worden toen Brainovic het water moest verlaten en zij dus een nume rieke meerderheid hadden. Maar kort nadat het spel na de rust met zes tegen zeven spelers was hervat en de bal bij Kurtini kwam, zag deze beste der Zuid Slavische aanvallers zijn opgezwommen links achter in vrije positie liggen en in het volgende ogenblik had Zuid Sla vië, tegen de verdrukking ift, de ge lijkmaker gescoord. I In de strijd om de leiding werd het spel allengs harder. Ruw mocht men 1 het niet noemen, maar de arbiter i moest de teugels toch wel zó strak I houden, dat op een gegeven moment vier spelers op de kant zaten. Voor Zuid Slavië was dit een voordeel, want door hun grotere snelheid kon den zij de ruimte beter benutten dan hun tegenstanders. Zo kreeg Kurtini tenslotte een kans, die hij niet kon missen. Op dat moment waren er nog maar enkele minuten te spelen en het zag er naar uit, dat de wed strijd voor Rusland verloren was, maar van een ogenblik van onoplet tendheid van zijn bewaker Brainovic maakte de Russische midvoor onver wachts gebruik door vlak over het hoofd van doelman Kovacic heen de gelijkmaker te scoren, Voor Zuid Slavië was er toen geen tijd meer om verandering in de stand te bren gen. De wedstrijden in de B-groep lui den: BelgiëVer. staten 24; Italië Spanje 21. Na de wedstrijden van gisteren luiden de standen in beide halve fi- nalegroepen van het tournooi: Hongarije 2 Nederland 1 Zuid Slavië 1 Rusland 2 B. Italië 2 Ver. Staten 2 België 2 Spanje 2 1 1 9-7 10 13-3 Na een achterstand van 13 in de eerste helft heeft het Nederlands water- potozevental in de tweede helft van de waterpolowedstrijd tegen Hongarije, welke Woensdagmiddag in het zwemstadion van Helsinki is gespeeld, een gelijk spel (44) uit het vuur gesleept. Hier zien we het moment waarop Van Feggelen de gelijkmaker voor Nederland tot stand brengt. De finale van het olympisch voet- baltournooi tussen Hongarije en Zuid-Slavië, op 2 Augustus a.s., zal geleid worden door de Britse scheids rechter Ellis. Als grensrechters zul len de Fin Nyberg en de Zweed Ahlner fungeren. De Italiaanse arbiter Orlandini zal op 2 Augustus de wedstrijd om de derde plaats tussen Duitsland en Zweden leiden met als grensrech ters de Zuidslaaf Matancic en de Hongaar Zolt. Zijn trainer zwom hem tegemoet In een fantastische race met de Amerikaan Ford Konno heeft Jean Boiteux het olympisch kampioen schap op de 400 m. vrije slag heren gewonnen. Het zwemstadion was bijna ge heel bezet toen het startschot klonk. Konno, Boiteux en de Zweed Ostrand namen de leiding en toen het eerste keerpunt werd genomen hadden zij reeds een lengte voor sprong op de rest van de .finalisten, die werden aangevoerd door de on rustig zwemmende Japanner Furu- hashi. Het tempo was zeer hoog en voor de eerste 100 meter werd de fraaie tijd van 1.02.6 afgekondigd. Ostrand viel daarna iets terug en het was op de helft van de race al duidelijk, dat de strijd om de titel zich zou gaan afspelen tussen Konno en de Fransman. Na het 250 meter-keerpunt viel de tengere Amerikaan uit Hawaaii iets terug en kwam gelijk met Ostrand te liggen. Toen voor de laatste maal werd gekeerd was de positie nog hetzelfde. Maar toen zette Konno een geweldige eindspurt in en trok NED. DAMESPLOEG IN FINALE. De Nederlandse dames-estafette- ploeg 4 x 100 meter vrije slag is in haar serie tweede geworden (in 4.30.6) na de Ver. Staten en heeft zich daarmede geplaatst voor de fi nale, die Vrijdag wordt gezwommen. In deze finale komen vei der uit Hongarije, Ver. Staten, Groot-Brit- tannië, Denemarken, Zweden, Duits land en Frankrijk. De Amerikaan- sen vestigden een nieuw Olympisch record met 4.28.1 (oud record 4.29.2, eveneens op naam van de Ver. Sta ten). Wies Linssen-Vaessen, die als eer ste voor Nederland startte, zwom uitstekend. Zij tikte iets voor het eerste Amerikaanse meisje, Evelyn Kawamoto, aan. Als tweede zwemster kon Koosje van Voorn zich handhaven, maar Hannie Termeulen verloor een hal ve lengte op Marilee Stepan. Irma Heyting-Schumacher was de vierde zwemster van de Neder landse ploeg en zonder zich bijzon der in te spannen, zeker van een plaats in de finalè, waarin van de 13 ploegen er 8 worden geplaatst, zwom zij de laatste banen tegen Jo an Alderson. DUBBELE PECH VOOR ZOE ANN JENSEN—OLSEN Zoe Ann JengenOlsen, de char mante Amerikaanse schoonspring- sler, die' tijdens de olympische spe len van 1948 te Londen de tweede plaats bezette achter haar landge note Vicky Draves, heeft een slechte dag gehad. Een protest van Russische zijde tegen het tweemaal herhalen van dezelfde sprong, werd toegewezen Na een van haar gelimiteerde spron gen, waarvoor zij een zeer slecht cij fer had gekregen, vroeg zij de hoofdscheidsrechter toestemming de sprong over te doen. aangezien, zo als zij zeide, de rol van de plank was verschoven. Dit verzoek werd ingewilligd en toen de volgende sprong weer mislukte, kreeg zij nog maals een kans. Toen was de sprong goed en de cijfers eveneens. Door de toewijzing van het pro test moesten de oorspronkelijk ge geven slechte cijfers echter worden gehandhaafd en Zoe Ann moest ne gen punten van haar totaal na de gelimiteerde sprongen afstaan. Hier door klasseerde zij zich'nog juist bij de acht finalisten. Tot overmaat van ramp bleek, dat haar in de kleedkamer een porte feuille met 30(J dollar en een met diamanten bezet polshorloge waren ontstolen. „Maar dat vind ik niet zo erg als het verliezen van mijn derde plaats. Nu ben ik kansloos", was het com mentaar van de blonde base-baller's vrouw. hij zich weer steeds dichter naar Boiteux toe. Van dit geweldig duel waren Mc Lane en Furuhashi reeds het slachtoffer geworden. Zij zwom men in de achterhoede in volkomen geslagen positie. Ford Konno bleek echter geen re serves meer te hebben om de aan val op Boiteux met succes te kun nen doorzetten en de jeugdige Fransman tikte met ruim een hal ve lengte voorsprong als eerste aan. Extra groot was de vreugde in het Franse kamp toen werd aangekon digd, dat Boiteux het olympisch re cord had verbeterd. In de series had hij het gebracht op 4.33.1, thans no- teerd'e Boiteux 4.30.7 een aardig mo ment was nog toen zijn trainer Min- ville huilend van vreugde in het wa ter sprong om zijn pupil te omhel zen. De reeds bejaarde Franse coach bleek door de spanning nog meer te zijn afgemat dan Boiteux zelf. Hij moest tenminste door zijn succesvol le leerling uit het water worden ge holpen. OP REIS 'n flacon CARB0VIT (Mljnhardt) tegen spijsverterings-stoornissen. (Advertentie) Jitse van der Veen heeft zich ge plaatst voor de halve finale 100 me ter rugslag heren. In zijn serie werd de Fries vierde, maar zijn tijd (1.09.1) was scherp genoeg om hem onder de snelste zes tien te klasseren. In de halve finale komen, behalve Van der Veen. uit: Bozon (Fr.), Stack (V.S.), Galvao (Arg,), Taylor (V.S.), Skanata (Joegosl.), Gonca- les (Braz.), Oyakawa (V.S.), Mei- ring (Z.-Afr.), Pavan (Braz.), Brock- way (G.-B.), Zins (Fr.), Massaria (It.). Solojev (Rusl.) en Hurring (N.-Zeeland). De Amerikaanse Pat McCormick is er in geslaagd met ruime voor sprong op haar rivalen het olym pisch kampioenschap schoonsprin- gen op haar naam te brengen. Twee de werd de Frangaise Day Moreau en de derde Zoe Ann JensenOlsen. Vooral van Zoe Ann Jensen is dit een fraaie prestatie, aangezien zjj door het toekennen van het Russi sche protest als achtste was gestart voor de finale. HONGARIJE OLYMPISCH KAMPIOEN SABELSCHERMEN De eindstand in de finalepoule van het olympisch kampioenschap sabelschermen voor herenequipes luidt: 1. en olympisch kampioen: Hon garije; 2- Italië; 3. Frankrijk; 4. Ver Staten. DE VERDELING DER MEDAILLES. De verdeling van de gouden, zilve ren en bronzen medailles ziet er na 11 dagen als volgt uit: goud zilver brons 1. Ver. Staten 31 16 12 2. Rusland 22 27 16 3. Zweden 10 12 9 4. Hongarije 10 8 15 5. Italië 6 6 1 6. Tsj.-SIow. 6 3 3 7 Frankrijk 5 5 4 8. Finland 5 3 11 9. Noorwegen 3 3 10. Australië 3 1 3 11. Zwitserland 2 6 6 12. Japan 2 5 4 13. Denemarken 2 12 14. Turkije 2 1 15. Jamaica 13 16. Canada 1 2 17. Zuid-Afrika 1 2 18. India 111 19. Argentinië 111 20. Oostenrijk L. 1 1 21. Brazilië 1 l 22. Nieuw Zeeland 1 1 23. Zuid-Slavië 1 24. Luxemburg 1 25. Duitsland 6 9 26. Nederland 3 27.' Gr.-Brittannië 2 8 28. Iran 2 4 29. Polen li 30. Libanon 11 31. België 1 32. Spanje 1 1 33. Trinidad 2 34» Venezuela 1 35. Uruguay 1 36. Korea l 37. Egypte 1 38. Roemenië 1 39. Portugal l HET BOKSTOURNOOI. Linneman in de derde ronde. De Amsterdammer Moos Linne man heeft zich in de derde ronde ge plaatst door zijn partij tegen de Ira nees George Issabeg op punten te winnen. Pastor verliest van Kistner. In een partij van de tweede ron de in het halfzwaargewicht heeft Pastor (Ned.) op punten verloren van de Duitser Kistner. Van Klaveren uitgeschakeld. In een partij van de tweede ronde I in het lichtweltergewicht heeft Piet van Klaveren op punten verloren i van de Ier Terence Milligan. Melemaal Helsinki (Van onze ondeskundige medewerker) Vandaag heeft het in Helsin ki geregend en dit gevoegd bij het naderende einde van ons verblijf hier, heeft ons mistroos tig gemaakt. Wat lijkt het belachelijk kort geleden, dat we onze eerste brief schreven, onbekend met al de sensatie, die dit sportevene ment ons zou brengen en met het idee, dat aan die lange reeks Olympiade-dagen wel nooit een einde zou komen. Maar rollende van het voet balveld naar Slijkhuis, van Shir- ]y Strickland naar het water- polobassin en van het hockey veld naar Puck, is ons alles als een opwindende droom voorge komen. Fanny werd mevr. Blankers- Koen, zonder verdere sportas- piraties en mèt een gezin; Puck verdween naar Leidschendam en de waterpolojurybeslissing nam haar plaats in, (wat wij geen winst vinden) en nu nog maar vier nachtjes slapen.... nee, we moeten er gewoon niet aan denken. Ook het humeur van de an dere Nederlanders hier houdt niet over: „De stemming deugt niet"., vertrouwde ons vanmid dag een meneer met een alle daags gezicht en een dure si gaar toe- „De Olympische geest is zoek, de jury onbetroifwbaar en de heer K. Lotsy een Joris Goedbloed". ,.Ja, ja"', beaamden we met een deskundig gezicht, ,,'t is mé wat". Toen ineens drongen zijn laat ste woorden eerst goed tot ons door: ,De heer K. Lotsy een Jo ris Goedbloed?" vroegen we verbaasd, „en die hardheid van hem dan?" Maar de meneer wilde niet luisteren: „Hij had op zijn stuk moeten staan in de Hongaarse kwestie, hij had zijn tanden moeten laten zien, zijn hoofd niet moeten buigen, met zijn vuist op tafel moeten slaan, zijn been (de meneer zei iets an ders) strak moeten houden...." de meneer pauzeerde enige ogenblikken, kennelijk op zoek naar andere lichaamsbeweging voor de heer K. Lotsy, toen haal de hij zijn schouders op en be sloot: „De geest van Coen. de Ruiter en Piet Hein is finaal zoek". „Hadden die lui dan allemaal de Olympische geest?" vroegen we verwonderd. De meneer werd kwaad: „Wat ben jij feitelijk voor een vent?" snauwde hij, „wat kom jij hier feitelijk doen?" „Oh, niks", zeiden we vlug, terwijl we onverschillig een deuntje begonnen te neuriën, „we kijken zo maar es rond" en vrolijk fluitend zorgden we zo onopvallend mogelijk uit de buurt van de bedroefde meneer te komen. Even later kwamen we Zato- pek tegen. Het is merkwaardig, maar deze vond de Olympiade nu juist zo buitengewoon goed geslaagd. Ook Shirley Strick land (Mary, zoals we haar enige dagen geleden foutief genoemd hebben, is haar zusje en die doet niet mee), genoegelijk babbe lend met Leen Jansen (midden gewicht boksen Nederland) had nog nooit zo'n gezellige Olym piade meegemaakt. De Nederlandse water polo- ers, die we kort daarop spraken, wisten het nog niet precies. Ten slotte zijn we een soort opinie-onderzoek begonnen: niet één Amerikaan wilde ook maar één slecht woord horen over deze Olympiade, de Russen wa ren niet ontevreden, maar toch van mening, dat het feest in Moskou beter geslaagd zou zijn. Zweden was niet zó vol lof als Amerika, maar over het alge meen toch wel erg voldaan. Enfin, om kort te gaan: U kunt de verdere uitslag van ons opinie-onderzoek elders in dit blad vinden in de rubriek: „De verdeling der medailles"; hoe hoger het nummer in dit lijstje is, des te minder was de waar dering van de daarachter ver melde landen. De Portugezen stonden gewoon te snikken over de wanstaltige organisatie en de technische blunders van deze Helsinkische Olympiade. KRONUS. JVed. ócfioatió ptinyóteKA iti actie Onze landgenote Lenie Lenting-Keller (links) tijdens een fraaie sprong in het zwemstadion van Helsinki bij de wedstrijden schoonspringen voor da mes voor de Olympische titel», Rechts, onze landgenote Els van den Hom tijdens een fraaie sprong. DE UITTOCHT BEGONNEN Van de 4600 athleten en andere sportslieden, die met hun officials onderdak hebben gekregen in het olympisch dorp Kapyla te Helsinki, zijn er thans 700 naar hun vaderland teruggekeerd. In het dorp Otaniemi, 'waar de deelnenjers uit de Oost- Europese landen waren onderge bracht, zijn er van de 1500 thans 200 vertrokken. Ten slotte hebben 160 van 510 vrouwelijke deelnemers en officials aan de spelen het meisjes tehuis verlaten. Het blijkt, dat vele radioluisteraars in het land onaangenaam zijn getrof fen door het afbreken van de repor tage van de olympische waterpolo wedstrijd tussen Nederland en Joego- Ü)e ACed&tCandóe dame&e&tafettep£aeg< 4 x 1CC tnet&c WIES LINSSEN VAESSEN KOOSJE VAN VOORN HANNIE TERMEULEN. IRMA HEYTING-SCHUMACHER. I Slavië op Maandagavond te kwart voor acht ten behoeve van een rege ringsuitzending. Hieromtrent deelt de R.V.D. ons het volgende mede: „De uitzending op Maandag 28 Juli van 19.2519.45 uur uit Helsinki was een extra uitzending, waartoe eerst in de loop van die dag werd be sloten. De programmaleidinig van de AVRO rekende er op, dat de wed strijd op tijd zou beginnen en dat dus het eind vaq de wedstrijd uitge zonden zou kunnen worden. Zoals bekend begon de wedstrijd later en duurde hij bovendien langer. De dienstdoende omroeper van de AVRO besloot de reportage om kwart voor acht te beëindigen ten behoeve van de aangekondigde regeringsuitzen ding (landbouwrubriek). Noch het betrokken departement, noch de RVD was van de program mawijziging op de hoogte, terwijl bovendien de uitzending niet in de studio in den Haag geschiedde. De landbouwrubriek was namelijk op platen opgenomen, dié in de AVRO- studio werden uitgezonden. In de practijk is het reeds her haalde malen voorgekomen, dat op verzoek van de vier omroepvereni gingen bepaalde regeringsuitzendin gen werden verschoven. Er bestaat een voortdurend en prettig overleg, waardoor veranderingen gemakke lijk aangebracht kunnen worden. In dit geval zou een verschuiving even eens mogelijk zijn geweest indien hierover tijdig contact was gezocht. Naar aanleiding van het voorgeval lene op Maandag j.l. is thans over eengekomen, dat van extra olympi sche uitzendingen, vallende vóór een regeringsuitzending, door de betrok ken omroepvereniging kennis zal worden gegeven aan de R.V.D., zo dat van te voren geregeld kan wor den hoe te handelen bij het verlen gen van de reportage". MOTORSPORT. ZESDAGENTEAMS AANGEWEZEN De Centrale Sportcommissie van de K.N.M.V. heeft de rijders aange wezen, die in de Internationale Zes daagse voor Nederland zullen uitko men. Zij zullen in deze wedstrijd, die van 18 tot en met 23 September in de omgeving van Salzburg in Oos tenrijk, wordt gehouden, de „Zilve ren Vaas", welke vorig jaar in Ita lië door ons land werd gewonnen, verdedigen. Uitgezonden wordt een team, dat op B.S.A. uitkomt en een, dat uit sluitend Jawa's berijdt. In deze twee Vaasteams zullen starten Piet Kn(j- nenburg, M. Rozenberg en Jan Flin terman. Als reserve werden voor de ze ploeg aangewezen Jaap Roest en G. Brouwer. Roest kwam zoals be kend is, ten val in de Coupe de la Montagne en brak toen een dijbeen. Hij is thans in zoverre hersteld, dat deelneming aan de Zesdaagse moge lijk kan zijn, doch vooral zullen zijn behandelende geneesheer en de Me dische Commissie van de K.N.M.V. overleg plegen of het voor de volle honderd procent veilig is, dat Roest meerijdt. Is dat niet het geval, dan zal Brouwer meegaan als reserve. In het Jawa-team zijn opgenomen Drikus Veer, Cees van Rijssel en Flip Haaker. Voor deze ploeg zal Evert Bos uit De Meern reserve zijn. Hoewel alle aanmeldingen nog niet binnen zijn de inschrijving sluit op 12 Augustus laat het zich aan zien, dat nog een twintigtal Neder landse deelnemers individueel zal uitkomen. VIER HOLLANDERS IN DE MOTOCROSS DES NATIONS. Ook Nederland zal in de Motocross des Nations de grote internationa- te terrein wedstrijd die op Zondag 17 Augustus in Engeland in de om geving van Londen zal worden ge houden, vertegenwoordigd zijn. De Sportcommissie van de K.N.M.V. heeft voor deelneming aangewezen F. Baudoin uit Leende (N.B.), J. Clynk uit Helmond, A. Koning uit Oosterwolde (Fr.) en J. van Heuke- lom te Hilversum. Zeven landen kunnen aan de wed strijd deelnemen, terwijl de ploegen niet meer dan zes en niet minder dan drie rijders mogen tellen. De resul taten van de drie best geplaatsten tellen voor de klassering.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6