Aanvaardt „Eerste"' uitbreiding van „Tweede"? „Koopjes" in 1951 meer in trek dan dit jaar DONDERDAG 31 JULI 1952DE LE1DSE COURANTTWEEDE BLAD -- PAGINA 2 Hedenmiddag: zal de Eerste Kamer in tweede lezing beslissen over het voorstel tot grondwetswijziging der uitbreiding van het ledental der Tweede Kamer van 100 tot 150 le den. Met ongewone spoed heeft onze Senaat Dinsdagmiddag het grond wetswijzigingsvoorstel in de afdelin gen onderzocht en is zowel het voor lopig verslag als de memorie van ant woord, welke door prof. dr. L. J. M. Beel namens de regering ondertekend zyn, verschenen. Het lid der Eerste Kamer, prof. dr. C. Gerretson (C.H.) heeft een uit voerige nota aan 't verslag toege voegd, waarbij hij de regering nadere motivering vraagt van het standpunt dat hernieuwde indiening van een wetsontwerp tot herziening van de Grondwet, nadat het in eerste lezing wet is geworden, staatsrechtelijke plicht is van elk kabinet. Mr. P. J. Oud heeft immers hier tegenover gesteld, dat de regering geen enkele staatsrechtelijke plicht schendt, wanneer zij de voorstellen) tweede lezing niet opnieuw in- Kamerlid vraagt: Onderzoek berichten vreemdelingenlegioen Het lid der Tweede Kamer, de heer Vorrink (Arb.) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Heeft de minister kennis ge nomen van het persbericht, voor komend in het nummer van de „Volkskrant" van 21 Juli j.l. on der de titel: „Pijnlijke kennisma king met vreemdelingenlegioen"? 2. Zo ja, is de minister bereid een nader onderzoek in te stellen naar de daarin gedane mededelin gen, inzonderheid voor wat betreft de onmenselijke behandeling, waar aan een tweetal minderjarige Ne derlanders zou zijn blootgesteld? 3. Indien de mededelingen juist mochtem blijken te zijn, is de mi nister dan bereid tegen de in bo vengenoemd artikel gesignaleerde praktijken bij de Franse regering te protesteren? 4. Indien de mededelingen niet juist mochten blijken te zijn, is de minister dan bereid, degenen, die verantwoordelijk zijn voor het pu bliceren van bovengenoemd nieuwsbericht, te wijzen op het onverantwoordelijke van een der gelijke publicatie, die de goede verstandhouding tussen twee be vriende mogendheden kan scha den? VERPLICHTING TOT INWISSELEN VAN ZGN. HARDE VALUTA AAN DE GRENS. De K.N.A.C. heeft zich tot de Ne derlandse Bank, afdeling Deviezen- instituut gewend met betrekking tot de verplichting volgens de Devie- zenreisbeschikking 1949 van de in gezetene, die van een buitenlandse reis terugkeert, om de overgehouden buitenlandse betaalmiddelen ter overname aan te bieden bij het evt. aan de grens aanwezigz wisselkan toor, voor zover het zgn liardc va luta betreft. Over deze verplichting ontvangt de K.N.A.C. zeer veel klachten, aan gezien voor deze handelingen een commissieloon verschuldigd is, het welk niet het geval is, indien men bij zijn eigen bankier het overgehou- dene gewoon laat beschrijven. de tweede plaats echter levert deze regeling bij enigszins druk grensverkeer een niet onbelangrijke stagnatie op, omdat men gedwongen is in een rij zijn beurt af te wachten en de vereiste transactie nogal wat administratieve handelingen ver eist. Uiteraard kan het zeer nuttig zijn, dat aan de grensposten gelegenheid tot geldwisselen bestaat, doch alleen wanneer dit op vrijwillige basis ge schiedt. Was er aanvankelijk wellicht aan leiding tot deze stringente regeling, zo wil het de K.N.A.C. voorkomen, thans ruim 7 jaren na afloop van de oorlog elke bemoeilijking, waarvan de noodzaak niet rneer ab soluut kan worden bewezen, behoort te verdwijnen. In verband hiermede verzoekt de K.N.A.C. de thans geldende voor schriften zodanig te herzien, dat de hierbedoelde aanbiedingsplicht aan de grens komt te vervallen. dient. Prof. Beel houdt in zijn ant woord vol, dat het formeel juister is de voorstellen aan de orde te stellen, omdat de indiening een zaak van zui ver formele aard is. In politieke kringen wordt aange nomen, dat de Eerste Kamer Donder dagmiddag met 2/3 meerderheid de uitbreiding der Tweede Kamer zal aanvaarden, nadat verscheidene le den (o.a. K.V.P. en P. v. d. A. alsme de de C.P.N.) hun stem vóór zullen hebben uitgebracht, die in eerste le zing tégen hebben gestemd." VACANTIE PARTIJBUREAU K.V.P. Het Partijbureau der Katholieke Volkspartij zal gesloten zijn in de pe riode van 2 tot en met 16 Augustus 1952. Dit bureau omvat de volgende volgende diensten: het Algemeen Se cretariaat der Partij, het Jongeren- commissariaat der K.V.P., de redactie en administratie van de Gemeente raad, het Persoverzicht, het Katho liek Staatkundig Maandschrift, de Opmars, het adviesbureau voor Ge meentepolitiek, de documentatie dienst, de Centrale Propaganda Dienst. De Organisaties van Algemene Zie kenfondsen en de Kon Ned Maat schappij ter bevordering der Pharma- cie hebben een overeenkomst geslo ten inzake de honorering var. fonds apothekers. Deze overeenkomst, wel ke, met terugwerkende kracht, 1 Ja nuari 1952 in werking is getreden, geldt, behoudens tussentijdse beëin diging, tot en met het jaar 1954. Volgens de tot stand gekomen re geling betalen de fondsen aan de apothekers een bedrag var. 2.50 per verplicht- en per vrijwiUig-ver- zekerde, op naam van een apotheker ingeschreven per jaar, ten vergoe ding van ƒ212 voor elke aflevering van geneesmiddelen, en de kostprijs van de door de apotheker afgelever de genees- en verbandmiddelen. Bij de tot stand gekomen regeling hebben een rol gespeeld Je stijging vue prijzen, van salarissen en lonen van assistenten en ander hulpperso neel en de verzwaring van sociale lasten. Het netto-hono'-arurn van de apotheker is niet verhoogd. Een raming, gebaseerd op de toe stand van 1952, wat aantal verze kerden enzovoort betrpft leidt tot de conclusie, dat de nieuwe regeling per jaar met z.ch brengt een verho ging van uitgaven ten bedrage van 1.2 millioen gulden voor de ver plichte en van 0.6 millioen gulden vtor de vrijwillige verzekering. De Ziekenfondsraad heeft de over eenkomst goedgekeurd en de voorzit ter van de raad heeft dit aan de fondsen medegedeeld. JONGETJE NA VAL OVERLEDEN. Het echtpaar J. Kamps uit Benne- kom, dat op het ogenblik te Rolde logeert, maakte gistermiddag met hun zestien maanden oude zoontje een uitstapje naar Assen. Het kind zat voor op de fiets van de moeder. Toen mevrouw Kamps in» de Oude- itraat te Assen achter een parke Koningin vertrok uit een jubelend Avignon Om half drié gistermiddag heeft Koningin Juliana de prefectuur van Avignoro verlaten in gezelschap van de prefect. Gevolgd door de overige leden van het gezelschap wandelde zij, luide toegejuicht door de inwo ners van Avignon, door de Rue Viala naar de grote Rue de la Republique, waar een militair muziekcorps en een ere-compagnie van het zevende regiment genie stonden opgesteld. Voor een hotel-terras in de Rue Viala was een gezelschap notabelen uit Cameroen gezeten in nationale kledij, waarvan de grote tulbands in het bijzonder opvielen. Vooral de oranje tulband van de sultan van Founbam viel op deze dag natuur lijk onmiddellijk in het oog. De groep uit Cameroen was samengesteld uit de chef der stammen, waaronder de lange sultan van Reij Bouba in ko- reniblauw gewaad met witte tulband en gezichtsdoek, leden van de terri toriale vergadering van Cameroen, welke men als een klein parlement kan beschouwen en anderen. Zij wer den aan koningin Juliana voorge steld. Hierna wandelde Hare Majesteit naar de Rue de la Republique, voor het vaandel staande, werden de bei de volksliederen gespeeld. Na de ere- compagnie te hebben geïnspecteerd werd de koningin per auto door de prefect van Vaucluse uitgeleide ge daan. De koningin, die charmant ge kleed was, en een zeegroene japon droeg met een zilvervos over de arm zag er gebruind en opgewekt uit. De menigte was zeer enthousiast en ont roerd, toen zij de Koningin van zo nabij kon gadeslaan. Directie Flora 1953 Overeenkomst met Carel Briets beëindigd Aangezien de heer Carel Briels zich niet in de eerste plaats beschik baar kan stellen als lid van de direc tie voor de organisatie van de „Internationale bloemententoonstel ling Flora 1953", heeft het hoofdbe stuur van de „Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur" de over eenkomst met de heer Briels beëin digd. VERDWENEN JURIST WAS IN DEN BRIEL. Mr. H. P. van Duiken, wiens plot seling verdwijnen uit Katwijk aan Zee waar hij met zijn vrouw op va- cantie was, nogal opzien baarde, is terecht. Na de oproeping via de radio en pers werd bekend, dat mr. Van Dui ken logeerde in een hotel in Den Briel. ACHTERUITRIJDEN EIST NOG STEEDS SLACHTOFFERS. Het komt nog herhaaldelijk voor, dat bij het achteruitrijden van mo torrijtuigen kinderen die op straat spelen of belangstellend toekijken het slachtoffer worden. Dit is voor de K.N.A.C. aanleiding om nog eens met veel klem aan te dringen op het nemen van de nodige voorzorgsmaat regelen bij het rangeren met auto mobielen. Het is niet voldoende hier bij op de achteruitkijkspiegel te ver trouwen. Want deze bestrijkt niet rende auto vandaan kwam, naderde i het gedeelte van weg of straat dat juist een vrachtauto. Zij kwam met haar fiets te vallen .waarbij het jon getje zo ongelukkig met het hoofdje op de straatstenen terecht kwam, dat het enige tijd later in het Wilhelmi- naziekenhuis te Assen overleed. zich vlak aohter de wagen bevindt, noch wat reeds terzijde is. „Denk aan de dode hoek van de spiegel" roep de K.N.A.C. een ieder toe. Onherstelbaar leed is in een ommezien toegebracht. Uit door het Centraal Bureau voor de 'Statistiek berekende voorlopige om zetcijfers blijkt, dat de geldomzet in de weken van de zomerultverkoop in 1952 bij de grootwinkelbedrijven in textielgoederen en in schoeisel ten ach ter is gebleven bij die in de overeenkomstige weken van 1951. In de week van 7 tot en met 12 Juni 1952 was de geldomzet bij de groot winkelbedrijven in textielgoederen 9 minder dan in de overeenkomstige week van 1951. In de week van 14 tot en met 19 Juli 1952 was de achteruit gang ten opzichte van de overeenkomstige week in 1951 eveneens 9 Bij de grootwinkelbedrijven in schoeisel ging de geldomzet met resp. 4 achteruit. Bij de grootwinkelbedrijven in huishoudelijke artikelen daarentegen was de geldomzet in deze weken belangrijk hoger dan in de overeenkomstige weken van 1951, nl. 5 resp. 24 Dl EP BEE DUIKERS MET FANTASIE De 16-jarige Frans van Daalen, de 18-jarige Rudi de Ruyter en de 20- jarige Herman de Ruyter duiken in de vaart te Sluis, uitgerust met een koekblik, een fietspomp en een col lectie straatkeien. Reeds in Novem ber 1951 experimenteerden de jon gens met een omgekeerde emmer. Frans van Daalen deed zijn naam eer aan en daalde af in een met wa ter gevulde bom trechter, totdat hij een waterkolom van circa twee me ter boven zijn hoofd wist. De lucht in de omgekeerde emmer was echter te snel gebruikt en daarom bestudeer den de jongens het probleem van de luchttoevoer. Het koekblik bleek een oplossing. Het werd aan twee zijden schoudervormig uitgezaagd en aan de voorzijde voorzien van een kijk glas. Een tien meter lange gasslang werd verbonden met een fietspomp en de duikerhelm was gereed. Om de weerstand van het water te overwin nen bleek meer nodig dan de jon gens aanvankelijk gedacht hadden. Straatkeien met een gewicht van totaal twintig kilogram bleken te licht. Zestig kilogram moesten het worden alvorens de tocht naar de diepte met succes volbracht kon wor den. Zij wisten het tot zestien minu ten lang onder water uit te houden. De jongens zijn nu bezig de stenen gordel te vervangen door een beton nen vest en daarna gaan ze weer onder de waterspiegel van de Sluisse vaart kijken. In Sluis wordt namelijk verteld, dat zich op de bodem nog kostbaarheden bevinden, die daar door de Duitsers achtergelaten zou den zijn. SCHIPPER IN DE MAAS VERDRONKEN. De 22-jarige ongehuwde schipper IJsbrand van Lin, afkomstig uit. Rot terdam, sloeg gistermiddag nabij het Alemse Veer over boord en verdronk. Reddingspogingen mochten niet ba ten. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan het feit dat de jongeman het evenwicht verloor, terwijl hij in het gangboord liep. De rivierpolitie uit Zaltbommel heeft het lijk opgehaald. BLUSWATER WERD PER AUTO AANGEVOERD. Gistermiddag brak brand uit in een hooiberg met 70.000 kg. hooi, die op nauwelijks drie meter was gelegen van de kapitale boerderij van de heer A. Eikelenboom te Elsendorp (gem. Gemert). Met hulp van de brandweer van Eindhoven gelukte het ra veel inspanning uitbreiding te voorkomen. Eerst vanochtend om 7 uur was het gevaar geweken. Daar in de omge ving van de boerderij geen water was te vinden, moest met vrachtwagens het water worden aangevoerd over een afstand van» ongeveer 4 km. LEVENSLANG BROMMEN. Het eerste bromfietsenihuwelijk is in het stadhuis te Voorburg gesloten. De Haagse journalist René Willink kwam per bromtandem met zijn bruid, mej. Tjoep Schmidt uit Har derwijk, in een stoet van niet minder dan 50 claxonnerende bromfietsen, bij de burgerlijke ambtenaar van de burgerlijke stand aan, om in het hu welijk te treden. INBREKERS NAMEN BRANDKAST MET RUIM 4000 MEE. In de nacht van Dinsdag op Woens dag hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot een kantoor in de nabijheid van het vliegveld Welschap. Zij hielden blijkbaar niet van halve maatregelen en namen de brandkast mee. Daarin lag ruim vier duizend gulden. Tot gisteravond ont brak ieder spoor van de daders. Het onderzoek naar aanleiding van het vermeende vergiftigingsgeval te Bovenkarspel is in volle gang. Aan gezien hiermee, naar door de politie wordt medegedeeld, wellicht nog we ken gemoeid kunnen zijn, en nog niet vaststaat of inderdaad sprake is van een misdrijf, is de vrouw op vrije voeten gesteld. Het stoffelijk overschot van het overleden kind werd vrij gegeven en is Zaterdag ter aarde besteld. De toe stand van het andere kind is redelijk. De vrouw bleek namelijk gescheiden van haar eerste mam, bigamie is niet gepleegd. Zwendelende masseur kreeg 6 maanden Tegen de 65-jarige masseur J. W. H. Moock uit Rotterdam, die gister middag voor het kantongerecht te Roterdam terechtstond, waren twee dagvaardingen uitgebracht. Hij zou de geneeskunst onbevoegd hebben uitgeoefend. In de dagvaardingen was een zestal door hem uitgevoerde behandelingen aangehaald. Verdach te, die volgens de kantonrechter drie a vier maal veroordeeld is, gaf de feiten toe. „De wereld wil bedrogen worden", zo begon de ambtenaar O. M., die verder zeide, dat dit zo'n beetje de stelregel is, waarnaar verdachte zijn gehele leven heeft gehandeld. Vol gens de ambtenaar heeft verdachte een vrouw behandeld, die aan kanker in het laatste stadium leed. Haar man had zich tot verdachte gewend en de genetsmiddelen zouden f 730 kosten. De behandeling is niet door gegaan. Verdachte heeft tegen de patiënte, die niet op de hoogte was, gezegd, dat zij kanker had, zo ver volgde hy\ Tenslotte eiste de ambte naar zesmaal een maand hechtenis tegen M. Verdachte zei, dat het aangehaalde geval geheel anders was dan door de officier was verteld. Hij merkte ver der op, dat hij een patiënt van kan ker had genezen, waarvan hij zeide schriftelijke bewijzen te hebben. ,,U praat niet onaardig", interrumpeerde de ambtenaar O. M., die tevoren ook nog bad opgemerkt, dat verdachte al eens wegens oplichting veroordeeld is geweest. De kantonrechter veroordeelde hem conform de eis. VIJF DAGEN HECHTENIS WEGENS DIERENMISHANDELING De Haarlemse kantonrechter heeft de 34-jarige P. J. D., die bij de po litie als stroper bekend staat, terzake van dierenmishandeling veroordeeld tot vijf dagen hechtenis. Op 22 Mei j.l. werd de man te Bloemendaal door een politeagent aangehouden. Op zijn fiets vervoerde hij een zak, behalve een paar dode konijnen, ook nog een levend konijn. Het beest, dat onder de rubber baga- gedragerriem bekneld had gezeten, was de verstikkingsdood abij. Toen de agent het konijn in beslag wilde Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. 7,00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.0 VARA. 700 Nieuws. 7.18 Gramofoonmu- ziek. 730 Idem. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.18 Gramofoonmu- ziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gramofoonmuziek. (9.359.40 Wa terstanden), 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gramo foonmuziek. 10.40 Bas-bariton en piano. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Land- cn tuinbouwmede- delingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 12.45 Olympische spelen. 13.00 Nieuws 13.15 Mededelingen of gramofoon muziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Gramo foonmuziek (14.4515.05 Voor dracht). 16.00 Gramofoonmuziek. 16.25 Voor de jeugd. 15.65 „Acis und Galathea", oratorium (2e deel). 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om do bocht". 19.00 Gramofoonmu ziek. 10.15 Prijzenpraatje. 19.30 „Vroomheid, die moest buiten staan" causerie. 19.45 ,Op bezoek bij ande ren", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Berichten en boekbespreking. 20.15 Orgelconcert. 20.30 „Europa één", causerie. 20.40 ,,Van vreemde bo dem", causerie. 21.00 Gevarieerd programma. 21.15 Gramofoonmuziek. 21.55 Buitenlands weekoverzicht. 22.10 Gramofoonmuziek. 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524 00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.0—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Franse muziek. 10.05 Omroeporkest. 10.25 Metropole or kest en solist. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein vrouwenkoor en solis ten. 12.00 Angelus. 12.03 Gramo foonmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Salonor kest en soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws cn Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Lichte mu ziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Concertgebouworkest. 14.50 Orgel concert. 15.10 Gramofoonmuzlefc. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Gra mofoonmuziek. 18.00 Olympische spelen. 18.30 Nieuws. 18.45 Lichte muziek. 19.05 Marinenieuws. 19.15 Regeringsuitzending: .Verklaring en toelichting". 19.35 Gramofoonmuziek. 19.52 „De B.B. en U.", causerie. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van- 20.15 Symphonette orkest, vocaal kwartet. 20.45 Gramofoonmuziek.. 21.00 Koor en piano. 21.50 „De ven dels staan bereid!", klankbeeld. 22.10 Concertgebouworkest. 22.40 Gramo foonmuziek. 22.45 ,Het Christelijk Oosten", causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. RADIO-UITZENDING „BESCHERMING BEVOLKING" Iu het programma van morgen zal een radio-uitzending plaats vinden over' „Bescherming Bevolking" en wel: 19.5220.00 uur, Hilversum II, K. R. O. nemen, maakte de man het dood door het met een ijzeren staaf op de kop te slaan. föe auantwien UCUl f Humpo Hotstiots kunstenaar 10. De lijst van Steven Steenrijk, waar Humpo Hotsflots zo goed op moest passen, was dus verdwenen. „Daar zal me wat zwaaien, als me neer Steenrijk er achter komt, dacht Humpo angstig. „Ik moet maar pro beren of ik hem niet terug kan vin den, de lijst....!" Toen nam hij een kloek besluit. Hij deed de andere helft van het raam ook open, nam een sprong en klom op de vensterbank. „Het is eigenlijk niets voor een fijn- gebouwd kunstenaarslichaam als het mijne", dacht Humpo, maar het zal toch moeten.." Hij ging in de ven sterbank staan en greep de dakgoot. „Een, twee, drie, vooruit dan maar met de geit." zei hij, terwijl hij zich optrok en zijn rechterbeen in de dak goot zette. Hy is door de dakgoot ge komen en weer weggegaan. Anders kon mijn raam nooit openstaan.... Ik ben benieuwd, wie er zo'n belang stelling voor schilderijlijsten heeft, dat-ie zijn hals ervoor breken wil.. Cen woeótün RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 12) Zonder iemand te zijn tegengeko men, bereikte hij die 'hut, glipte de deur binnen en schoot op de midden in het vertrek staande stoel af. Ondanks het feit, dat op het ogen blik elke seconde goud waard was, bleef hij enkele tellen onbeweeglijk staan, starend naar de rugnaad van de blauwglanzend stalen stoel in zijn hand....De naad was met zwart ga ren op een zeldzaam slordige wijze dichtgenaaid. In de enkele telllen, dat hij stil stond, ontwaakten in Peter's brein vage herinneringen aan Sinterklazen en kabouters, doch meteen zette hij dergelijke fantasieën vastberaden op zij. Het was hun stoel, onmiskenbaar hun stoel, de stoel met het document erin, maar hoe voor de drommel was het mogelijk, dat die door hun eigen vijanden in de hut van de Fransman was neergezet? J Een afgrijselijke mogelijkheid schoot hem door het hoofd: als de bende eens ontdekt had, waar Clim zijn pa pier had verstopt, de stoel had ge haald, geledigd en nu weer op zijn plaats gezet? Hij brak zich niet verder het hoofd met lugubere mogelijkheden, maar gluurde om de hoek van de deur of het terrein veilig was en zag juist Clim met een zeer somber gezicht de corridor afkomen. Peter sprong de deur uit, trok die achter zich dicht, wenkte Clim en rende naar diens hut. Clim, die hem met een stoel zag slepen, begreep wat er aan de hand was en volgde hem op de voet. „Heb je hem?" vroeg hij opgewon den, terwijl hij de deur achter zich sloot. Peter knikte, legde geen omslach tige verklaringen af, maar verzocht Clim naald en draad te pakken plus het zwarte garen, waarmede hij de eerste maal de rugnaad van de stoel had hersteld. „Maak voort," zei hij, „deze stoel moet dadelijk weer in de hut van de Fransman staan, vóór hij uit de eet zaal komtFransen zijn lastige lui wat hun comfort betreft en de stoel, die daar staat, is even geha vend, als deze binnen een minuut zal zijn." Clim haalde naald en draad te voorschijn. Peter nam de stoel, die zij een kwartier te voren tevergeefs hadden doorzocht, en trok de stof, die de rugleuning vormde, strak. Clim deed de eerste steken en tóen het doek eenmaal strak bleef zitten zonder te worden vast gehouden, werkten ze er samen met ware hel denmoed op los. Het resultaat was in vele opzichten schilderachtig. De ste ken kruisten elkaar op de meest fan tastische wijze en toen de operatie was afgelopen, zaten Clim en Peter beiden met hun vinger in de mond. Alleen het feit, dat ze op hun dui men zogen, belette hen, schandelijke taal uit te slaan, maar die taal was eventueel te rechtvaardigen geweest: Peter had zich *ier keer, Clim, door zijn meerders ervaring, slechts twee keer in de vinger geprikt. „Voouit met die stoel," zei Peter, de deur openend, „ik zal kijken of de kust vrij is," De kust was vrij. De eerste gasten kwamen uit de eetzaal terug, maar waren nog aan het begin van de gang. Bovendien stond het vrijwel vast, dat de Fransman een der laat- sten zou zijn die van tafel opstonden. Dus wandelde Peter op zijn gemak, nonchalant fluitend, door de corridor, de stoel in zijn hand, en ging de hut van de Fransman binnen. Daar wachtte hij even, om de lie den, die hem' met een stoel hadden zien binnengaan, uit het gezicht te laten verdwijnen en liep toen terug naar de hut van zijn vriend. Clim zat, zijn gewoonte getrouw, op de rand van zijn bed en kortte de tijd met zuigen op zijn vinger. „Is alles in orde?" vroeg Peter haastig. Clim staarde hem verbaasd aan. en haalde de vinger uit zijn mond. „In orde? Wat zou er niet in orde zijn?" Peter werd ongeduldig. „Kijk liever eerst of het papier wel in die stoel zit." Clim haalde zijn schouders op. „Natuurlijk zit het er nog in. Ik herkende die stoel meteen, want toen ik dat dine dichtnaaide. prikte ik me natuurlijk ook in mijn vinger en toen viel er een klein druppeltje bloed op de zitting.... kijk maar, daar zit het." Hij wees op een bruin spatje op de lichtgroene stof. „Zou je nou voor alle zekerheid toch maar niet eens kijken," ried Pe ter, „na al die hocus-pocus van van avond vertrouw ik die stoelen niets meer." Clim ontkleedde de stoel, klagend, dat ze dadelijk weer een stoel dicht konden naaien en trok aan een eind je touw. dat te voorschijn kwam, toen de twee buizen, die tezamen de rugstang vormden, van elkaar gin gen. Aan het touwtje zat een rolle tje papier en toen Clim het openrol- de, verschenen de helrode stempels van het gouvernement van Mexico. „Zie je?" zei Clim en duwde Pe ter het papier onder de neus. „Ik zie het," zei Peter plechtig, „en ik ben machtig benieuwd, hoe lang we het nog houden zullen." Merkwaardig genoeg uitte juist op datzelfde ogenblik nog een tweede persoon zijn levendige belangstelling in hetzelfde probleem. Het was de korte, dikke man, die, te zeer per plex om woedend te worden, aan de zelfde tafel zat, waarachter hij een kwartier te voren reeds met zijn tra wanten had geconfereerd. Op de ta fel, waarvan het kleed was wegge nomen, lag een stoel, een stalen stoel, of, om nog nauwkeuriger te zijn: het stoffelijk overschot van wat eens een stoel was geweest. i Wat op tafel lag was een verzame ling van enkele lapjes lichtgroene stof plus een verwarde hoop stalen stangen in dc meest zonderlinge bochten. Dc dikke man hield zich op dat ogenblik onledig met. één voor één, door alle buizen te gluren, wat geen enkel resultaat opleverde, daar ze alle een bocht hadden. „Alweer mis," riep hij en smeet de laatste buis op tafel, waar ze met een vrolijk getinkel bij haar soortgeno ten belandde. „Hoelang zullen jullie stommelingen nog op mijn kosten blijven lanterfanten? Hoelang zal het nog duren vóór jullie dat papier te pakken hebben? En hoelang zal die gek, die Perroney, twee hutten ver der. jullie met je drieën nog te slim af zijn? Waarachtig, als ik een paar kwieke zuigelingen in dienst had ge nomen, zou ik nou verder zijn Hij hield op, en zonk met groot vertoon van wanhoop in zijn stoel met zijn handen in zijn spaarzame maar vettige haren woelend. „Toch moet er met die stoel iets bijzonders aan het handje zijn ge weest," mompelde hij dan, ..niemand zelfs niet een gek als Perroney, sjouwt voor zijn pleizier stoelen door de gang van de ene hut naar de an dere! Turpey!"

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5