Koning Faroek wordt prins Faroek Het leven in de stad Poesan Bescheiden begin wordt gemaakt met noodzakelijke plantsoenaanleg DONDERDAG 31 JULI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Afscheidsfeest op de daktuin Lijfwachten en bedienden van ex-koning Faroek die de naam van prins Faroek Foead heeft aangenomen hebben gisteren meer dan vijf uur lang bet hele eiland Capri afgezocht om 10 Japanse lantaarns te vinden. Om een beetje van de sensaties die zijn abdicatie en overhaast vertrek met zich meebracht bij te komen, wil Faroek nl. vanavond een feestje organiseren op de daktuin van zijn hotel. Gisteren bleef de koning de gehele automatisch de Wafd eer. belangrijke dag in het voor hem gereserveerde stem in het kapittel geven gedeelte van het hotel „Eden Para de gehele bovenste etage die Titels afgeschaft. door 's konings lijfwachten streng wordt bewaakt. Koningin Narriman hield haar kamer en ook kroon prins Ahm<-d Faoo.l 11 bieef onzicht baar voor ue vele nieuwsgierigen. Maar de D?ide oudste dochtertjes (uit- Faroek's eerste huwelijk), de 14- jarige pruv.es Ferial en haar zusje, prinses Fawzia oie 12 jaar is kon men soms over een balkon zien gluren, uater op dc avond echter ■\ertoefde-i Faroek en zijn gade eni ge tijd in de lounge \an het hotel. Over de plannen van de verban nen vorst is nog niets bekend. Men neemt aan, dat hij een week op Capri zal blijven. Een Brits journalist, die door Faroek tot zijn perschef is aan gesteld, heeft aangekondigd, dat Fa roek vandaag een persconferentie zou houden. Inmiddels zijn enkele familieleden van ex-koning Faroek uit Egypte te Napels gearmeerd. De Egyptische regering heeft echter sindsdien alle grenzen hermetisch gesloten en een lijst van personen, die het land niet mogen verlaten, aan alle grens- en douaneposten verspreid Iedereen, die het land wil verlaten, heeft een spe ciaal uitreisvisum nod:g. Een „zwartboek". De Egyptische regering heeft ver der aangekondigd, binnenkort een „zwartboek'' over hei bewind van koning Faroek en de aanleiuingen, cic tot zijn abdicatie hebben geleid, te zullen publiceren. Intussen wordt in Egypte een hef tige politieks strijd gestreden. De Wafd-partij probeert met steun van het leger aan de maent te komen en daarvoor is zij zelfs bereid haa;- eigen gelederen van corrupte elementen te zuiveren. De kernkwestie is de re- gc ntschapsraad De drie regenten, die, naar men aanneemt door koning Fa- joek zijn benoemd, zijn prins Abdel Monein, een neef van de ex-koning, S.ierif Sabry Pasja, een oom van Fa roek en Ali Maher Pasja, de tegen woordige premier. Ing :val er be swaar raocht w velen gemaakt tegen Abdel Monein, stelde Faroek zijn zwager, kolonel Ismail Sjerin Bey voor, de echtgenoot van prinses Favv- 7>u Maar volgens welingcl hte krin gen zou de staf van generaal Naguib tegen beide liguien bezwaren heb ben. Belangrijker is evenwel, of in ovex- eenstemming met de grondwet net parlement opn.euw bijten zal worden geroepen om de regenter. te kiezen, want in dit parlement, dat in de maand Maart door Faroek werd ont bonden, bezit de Wafd een iwee-der- oe meerderheid en het c-prieuw bij eenroepen van dit parlement zou dus Premier Maher heeft na een verga deiing van het kabinet aangekon digd, dat de titels van pasja en bey zowel voor burgers als militairen zul len worden afgeschaft. Deze titels werden vroeger door de vorst toege kend. Aly Maher heeft de vrijlating ge last van alle politieke gzvangenen. de van majesteitschennis waren be schuldigd. Tijdens de regering van koning Fa- rcek zijn vele Egypfenarer op deze beschuldiging in de gevangenis ge worpen. De koning en de slagersdochter De kleinzoon van de laatste koning van Saksen, prins Georg Thimo Mi chael Wilhelm Maria, zal dit week einde te Mühlheim in het huwelijk treden met de dochter van een sla ger in het Roergebied. De romance begon in een derde klas treincoupé en geen vorstelijke plechtigheid met alle praal en pracht van een oude adel zal de inzegening begeleiden. Het wordt een doodeenvoudige brui loft, waarvoor slechts de naast fa milieleden zijn uitgenodigd. De koninklijke verloofde heeft het niet meer zo breed, al voert hij dan nog steeds de tite! koning van Sak sen. Sinds de oorlog heeft hij ge werkt als chauffeur en als tolk en zijn bruid, Margarethe, is dienster in een fabriekscantine. Eerst geloofde haar ouders niet veel van de hoge afkomst van huni aanstaande schoonzoon, maar de politie heeft hen gerustgesteld en de beweringen van de jongeman beves tigd. De vader van de prins woont sinds het einde van de oorlog in Ierland. Hij moet zijn goedkeuring voor het huwelijk nog geven. Het jonge paar is voornemens zich mettertijd in« Peru te vestigen en daar een boerderij te beginnen. Een goed begin De club voor amateur-parachutis ten te Budd Lake in New Jersey heeft slechts één dag bestaan. Op de eerste de beste demonstratie-middag gebeurden er dingen, die de leden alle lust benamen verder te gaan met hun voorbereidingen en hun oefeningen, zodxxt de vereniging ter stond werd opgeheven. De oprichter van de club namelijk, Joseph Berard, liep bij zijn sprong verwondingen op aan het hoofd. Een vliegtuig dat door andere leden werd gebruikt stortte neer en tengevolge daarvan verloor een dame het be wustzijn. Ten slotte viel Berards 24-jarige vrouw, Dorothy, van een hoogte van achthonderd meter naar beneden, toen haar parachute weigerde open te gaan. Zij was op slag dood. Met troon en luxe bed Koning Abdoel Aziz Ibn Saoed van Saoedi Arabië doet de we reld van tijd tot tijd versteld staan van een luxe bestelling die zijn persoonlijk comfort en zijn persoonlijk aanzien moeten dienen. In Amerika heeft hij nu vijf viermotorige Douglas DC 4 Skymasters aangekocht, waar van er één een zeer bijzondere bestem ing krijgt. Hij heeft het nodig om ermee van zijn winterpaleis naar Mek ka te vliegen aan het hoofd van de grote jaarlijkse pelgrimstocht en het wordt het weelderigste personenvliegtuig ter wereld. Twee dingen die in geen enkele van 's konings dure vervoermid delen ontbreken, krijgen er ook een plaats in: zijn troon en zijn bed. De troon wordt een draaitroon die boven de vloer wordt aan gebracht en een bewegings ruimte heeft van zestig graden. Het bed wordt versierd met de koninklijke tekenen en is bijna twee meter lang. Het interieur zal verder met achttien kostbare zetels worden aangevuld. Er is haast bij de ombouw van de Skymaster, want vóór de pel grimstocht begint moet het toe stel worden afgeleverd. Wrakken op wielen De Nederlandse oorlogscorrespon dent luit. J. Rups heeft aan de Le- gervoorlichtingsdienst het volgende geschreven uit Korea: Poesan, mooi op een heuvelhelling gelegen, is de tijdelijke zetel van de Koreaanse regering, zolang Seoul (spreek uit S'ool) nog te dicht bij 'het front ligt. Poesan is voor ons Nederlandse detachement Verenig de Naties een pleisterplaats voor nieuw aangekomen troepen, voor vertrekkende groepen en voor ver lofgangers, die voor vijf dagen naar Tokio gaan of daar vandaan terug komen. Daarom is Poesan belang rijk. Anders zouden wij die stad niet aankijken en in een wijde boog om trekken. Poesan had oorspronkelijk 300.000 inwoners, maar dit aantal is sedert het uitbreken van de Koreaanse corlog uitgegroeid tot bijna twee millioen. O, zeker er heerst woning nood, maar de Koreanen stellen niet zulke hoge eisen aan een woning als wij: een stapel planken en een stuk of wat platen gegolfd blik. kun stig gemaakt van door de geallieer den weggegooide bierblikjes, vormen voldoende materiaal om een voor Koreaanse begrippen geriefelijke woning te bouwen. Poesan is een Oosterse stad in een oorlogvoerend land. Wij kunnen ons voorstellen, dat de trams, die door de stad rijden, eens een ordentelijk uiterlijk hebben gehad, doch thans zijn het grauwe wrakken, met frag menten van ruiten (de rest is met planken dichtgespijkerd), vol deu ken en gaten en met een onder het rijden oorverdovend geratel. Wij ge loven, dat de aan Koreanen toebe horende auto's eens prima wagen^ waren, doch thans is er geen één1, die niet geheel is scheefgezakt en er uitziet als een door een autobus verpletterd petroleumblik, dat weer uitgeklopt is. En dat behoeft ook niemand te verwonderen, want de wegen in Poesan zijn ongetwijfeld do slechtste in heel Azië en hebben nog slechts de naam „weg" behou den uit yroeger tijden, toen ze nog normaal berijdbaar waren. In de week. die wij in Poesan hebben doorgebracht, hebben wij tweemaal de bovenleiding van de stadstram naar beneden zien komen en in het begin hebben wij de auto's geteld, die vlak voor onze ogen een wiel verloren, tot wij bij drie en zestig maar zijn opgehouden, omdat wij per slot ook nog andere dingen aan het hoofd hadden. Wat in Poesan het eerst opvalt is het enorme aantal mensen, dat zich op straat bevindt.- Daarvan wordt zeker drie vierde deel ge vormd door leeglopers, niet omdat de Koreanen lui zijn, maar omdat er voor hen geen werk is. Ruim vijf millioen burgers zijn uit de Noord- Koreaanse volksrepubliek gevlucht, omdat zij het daar niet langer uit hielden en al die vijf millioen heb ben zich in de Zuid-Koreaanse ste den gevestigd, omdat daar de voed seldistributie (door de hulp-organi- Fransen leven boven hun stand Baumgartner, de gouverneur van de Bank van Frankrijk, waarschuwt in zijn jaarverslag over 1951 de Fransen, dat zij boven hun stand le ven en niet hard genoeg werken. Al jarenlang, zo schrijft hij, is er in Frankrijk bijna zonder onderbre king een teugelloze inflatie geweest. De waardedaling van de Franse munt en de stijging van de prijzen ondanks de toeneming van de productie tonen aan, dat er een algemene neiging be staat om persoonlijke ambities na te streven, die hoe bescheiden, redelijk en gerechtvaardigd zij de betrokke nen zelf ook mogen voorkomen, bui ten de grenzen van het mogelijke liggen. Verder moet er geconstateerd wor. den, dat de Fransen de neiging heb ben op te grote voet te leven. Iru plaats van te sparen gebruiken de Fransen hun geld voor de bevredi ging van hun onmiddellijke verlan gens. In het verslag zegt de gouverneur voorts, dat het nationale inkomen in 1951 25 pet. hoger was dan in 1950, hetgeen echter grotendeels het resul taat was van de stijging der prijzen. De toeneming van het reële inkomen bedroeg slechts 5 pet. satie$ der Verenigde Naties) het best geregeld is. Voorts tracht men nog iets bij te verdienen door de welig tierende zwarte handel, die voor namelijk draait om camera's (meest van Japans fabrikaat), Engelse si garettenaanstekers en prullaria. Wanneer het niet regent is Poesan voortdurend gehuld in een wolk van stof, opgeworpen door het immens drukke militaire vervoer, en wanneer het wel regent ligt de modder overal decimeters dik op. Het militaire leven voert in Poe san de boventoon. Er zijn vele mi litaire kampementen, meest aan de rand van de stad en overal treft men militaire eetgelegenheden, waar de officieren en soldaten voortreffelijke maaltijden kunnen genieten, zonder dat zij daarvoor behoeven te betalen of naar hun herkomst wordt ge vraagd. En voor de militairen biedt deze stad hoegenaamd geen verpo zing buiten de kampementen, zodat zij 's avonds altijd weer vroeg thuis zijn om (desnoods in de stromende regen) een filmvoorstelling bij te De wispelturige Mossadeq De Britse regering heeft gisteren bekend gemaakt dat de Perzische premier Mossadeq enige dagen gele den heeft voorgesteld, een poging te doen om het geschil met de Anglo- Iranian door middel van arbitrage uit de wereld te helpen. Maar 72 uur nadat hij daardoor bij de Britten nog al hoge verwachtingen had gewekt heeft hij zijn voorstel weer ingetrok ken zoneter daarvoor enige reden op te geven. Wat het voorstel, dat hij had ge daan aan de Britse ambassadeur te Teheran, precies inhield, is niet be kend. Het is echter waarschijnlijk dat het ging over de schadevergoeding die de Perzische regering aan de Brit se olie-maatschappij zal betalen voor de naasting van haar bezit in Perzië. Volgens het Franse persbureau A. F.P. heeft de olie-maatschappij zich nu gewend tot de president van het Internationale Hof in Den Haag met het verzoek om een arbiter aan te wijzen in het geschil. De overeen komst tussen de Perzische regering en de A.I.O.C. voorziet in arbitrage. Staat van beleg in Indonesië opgeheven Bij presidentieel decreet is de staat van beleg in geheel Indonesië met ingang van 30 Juli opgeheven. Men acht dit besluit gerechtvaar digd door de verbetering, die, wat de veiligheid betreft, is ingetreden. De staat van oorlog was nog steeds van kracht op Java, Zuid-Celebes, Ceram en Ambon. Twee groepen alpinisten, waarvan men geloofde, dat zij ini de Zwitserse bergen omgekomen waren, zijn in veiligheid. Een groep van zes Zwitserse berg beklimmers. onder wie een vrouw, zijn in Chamonix teruggekeerd na een vruchteloze poging om dc Noor delijke helling van de „Grandes Jo- rasses" te bestijgen. Twee Franse al pinisten, die trachtten de Frans-Ita liaanse grens over te komen, zijn gis teren gesignaleerd, terwijl zij de pas „Hirondelles" doortrokken. Het zag er niet naar uit, dat zij in moeilijk heden verkeerden. Inmiddels is een reddingsploeg van ervaren alpinisten bezig de „Aile- froide" in de buurt van Grenoble te bestijgen om een groep van zes toe risten, die Grenoble Zaterdagavond verlaten had, te bereiken. De „Aile- froide" is 3985 meter hoog. WASSENAAR Prof. B. C. Slotemaker hedennacht verongelukt Vannacht omstreeks half drie heeft zich op de Rijkstraatweg tussen het viaduct en de Persynlaan een ernstig ongeval voorgedaan, waarvan de 57- jarige prof. B. C. Slotemaker uit Wassenaar het slachtoffer is gewor den. Prof. Slotemaker reed in zijn auto met vrij grote snelheid uit de richting Den Haag op weg naar zijn woning aan de Rijksstraatweg en kwam te slippen. De auto schoof naar links en botste tegen een dikke boom. Prof. Slotemaker werd uit de auto geslingerd en in zorgwekkende toestand aangetroffen. Nadat dr Hubbelink de eerste hulp had ver leend, werd het slachtoffer overge bracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden, waar hij enkele uren later aan de bekomen verwondingen is overleden. De zeer ernstig bescha digde auto werd naar het politiebu reau gesleept. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Verstrooide professor", volwassenen. Lido: ,„Er kan nog meer bij", 14 jaar. Luxor: ..Fanfaren der Liebe", 18 jaar. Trianon „Abbott en Costello maken schoonschip", 14 jaar. Rex: „Furie van de Kongo", 14 jaar. AVRO-comité ageert voort „Wij willen het AVRO-belang niet schaden, zoals het bestuur sugge reert. Integendeel, wij willen van de AVRO een gezonde vereniging ma ken met medezeggenschap voor de leden en gezuiverd van een be stuursbeleid, dat volkomen onjuist is", aldus de voorzitter van het actie comité van AVRO-leden, ir. A. Ruys, uit Bilthoven, op een te Hilversum gehouden persconferentie. Het actie-comité wil bewijzen, dat de AVRO niet wordt geleid op een wijze, welke men van een goed be stuur mag verwachten, aldus werd medegedeeld. Ir. Ruys bestreed de opvatting van het bestuur, als zou het comité niet het belang van de AVRO op het oog hebben. Het tegendeel is het geval, aldus de heer Ruys, momenteel is de macht in handen van enkelen, voor namelijk van voorzitter G. de Clercq Er is geen verenigingsverband, na de gewestelijke besturen houdt de orga nisatie op; het bestuur regeert zon der zich van de statuten iets aan te trekken. Dit acht men ook bewezen door het feit, dat het ontslag van de heer Vogt door de algemene verga dering had moeten worden gegeven hetgeen niet is geschied. BUS TE WATER GEREDEN. Op de weg tussen Broek in Water land en Monnikendam is Dinsdagmid dag een autobus met 25 Spaanse toe risten bij het te ver uitwijken de Broekervaart ingereden. Gelukkig kantelde de toeringcar niet. De pas sagiers konden via het dak de wagen verlaten. Zij werden met een vracht auto naar Monnikendam vervoerd, waar alle Spanjaarden bij de familie Oud werden binnengelaten en door hulp van vele inwoners van droge kleding werden voorzien. Met een touringcar van de NACO is het ge zelschap, dat op weg naar Volendam v/as, naar Bloemendaal vervoerd, waar zij logeerden. Wilt U iets weten Vraag inzake het ontstaan van de melodie van het Wilhelmus. Antwoord: De oude melodie van het Wilhelmus schijnt in de 16e eeuw te zijn ontstaan uit een trompetsig naal van het leger. Overigens is de melodie in de loop van de tijd wel enigszins gewijzigd. Hoe het er pre cies mee gesteld is, is althans ons niet voldoende bekend. Vraag: Is het juist, dat men voor de oorlog alleen in aanmerking kwam voor de uitdeling van haring en wittebrood op 3 October als men beneden een jaarinkomen kwam, b-v: iemand die een jaarinkomen had van, laat maar zeggen, 2500, kwam dan niet in aanmerking voor de uitdeling. Is dit nu zo? Antwoord: Neen, er zijn bij de uit deling van haring en wittebrood op 3 October nimmer bepalingen ge maakt omtrent een zekere welstands- grens. Wel leefde vroeger de idee, dat deze uitdeling een bedeling was, maar in feite is het nimmer zo ge weest. Het is altijd de bedoeling ge weest er een zuivere traditionele herdenking van te maken en de laat ste tien jaar vooral is hierop meer dan vroeger de nadruk gelegd. Vraag: Route Roelofarendsveen Weesp; hoeveel km? Antwoord: Roelofarendsveen, O.- Wetering, Rijnsaterwoude, Uithoorn, Rijke, Waver, De Winkel, Abcoude, Gein, Weesp; afstand 40 km. Vraag: Route Langeraar—Valken burg; hoeveel km? Antwoord: Langeraar, Noorden, Woerden, Harmeien, Utrecht, Hou ten, Culemborg, Geldermalsen, Zalt- bommel, Hedel. Den Bosch, Boxtel, Eindhoven, Leende, Weert, Baexem, Grathem, Wessem, Maasbracht, Sus- teren, Sittard, Geleen. Saubeek, Schinnen. Valkenburg. Afstand 235 kilometer. Vraag: Route LisseAmsterdam, met de boot naar Lemmer, verder naar Oude Pekela; hoeveel km? Antwoord; Lisse, Schiphol, Am sterdam; boot naar Lemmer vertrekt te 8.45 uur; Lemmer, Oosterzee, Delftstrahuizen, Nieuweschans, Nije- horne, Hornsterzwaag, Donkerbroek, Haule, Norg, Zeien, Obbera, Anloo, Annen, Annerveen, Wildervank, Nieuwe Pekela, Oude Pekela; af stand 220 km. Vraag: Hoeveel km. is de afstand Heeswij kWychen? Antwoord: Afstand 33 km.: Hees- wjjk, Hees, Grave, Wychen. Vraag; Route Warmond—Antwer penBrussel; hoeveel km? Antwoord: Warmond, Haagse Schouw, Voorschoten, Leidschen- dam, Ypenburg, Rotterdam, Dor drecht, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Roosendaal, Nispen, Esschen, Maria ter Heide, Brusschaat, Antwerpen. Wilrijk, Boom, Wille broek, Meisc, Brussel; afstand 155 kilometer. Vraag: Route LeidenValken burg; hoveel km.? Antwoord: Leiden, Alpnen. Bode graven, Woerden. Utrecht, Houten Culemborg, Geldermalsen, Zalt Bommel, Hedel, 's-Hertogenbosch, Helmond, Nederweert, Keipen, Bae xem, Grathem, Wessem. Maasbracht, Susteren, Sittard, Geleen, Spaubeek, Aalbeek, Valkenburg; afstand 230 km. Vraag: Route LisseEindhoven, hoeveel km? Antwoord: Lisse, Oegstgeest, Haag se Schouw, Voorschoten, Ypenburg, Rotterdam. Dordrecht, Moerdijk, Ze- venbergsehoek, Terheyden, Breda, Tilburg, Best, Eindhoven; afstand 160 km. Vraag: Route NoordwijkNeder- asselt; hoeveel km? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen a. d. Rijn. Bodegraven. Woer den, Utrecht, Zeist, Doorn, Ameron- gen, Rhenen, Ochten, Druten. Aft'er- den, Bergharen, Hernen, Leur, Wy chen, Nederasselt; afstand 130 ktn. Vraag: Route LeidschendamGel derland. Antwoord: De kortste route vanuit Leidschendam naar Gelderland be reikt u als volgt: Zoetermeer, Bent huizen1, Boskoop, Bodegraven. Woer den, Utrecht, de Bilt, Zeist, Wouden berg, Scherpenzeel. Vraag: Route BoskoopMiddel burg, hoeveel km.? Antwoord: Boskoop, Waddinxveen, Nieuwerkerk a. d-. IJssel, R'dam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Roosendaal, Bergen op Zoom, Krabbendijke. Biezelingen, Goes. Arnemuiden, Middelburg; af stand 180 km. Vraag: Route LeideniFraneker; hoeveel km.? Antwoord: Leiden, Sassenheim, Haarlem. Velsen, Castricum, Alk maar, Oudeniedorp, Winkel, Midden- meer, Wieringerwerf. Den Oever, Afsluitdijk, Harlingen, Franeker; af stand 145 km. Vraag: Route Hazerswoude (H.R.) naar Den Bosch, Meyel en Maas tricht; hoeveel km.? Antwoord: Hazerswoude, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht. Hou ten, Culemborg, Zaltbommel, Den Bosch; afstand 100 km.; Derii Bosch, langs de Zuid Willemsvaart naar Hel mond, Asten Meyel; afstand 46 km.; Meyel, Rogge], Haelen, Roermond, Linsse, Susteren. Sittard, Beek, Meerssen, Maastricht; afstand 64 km. Vraag: Route Den HaagBussum; hoeveel km.? Antwoord: Den Haag, Wassenaar, Haagse Schouw, langs grote weg (rij wielpad) en de Kaag naar Leimui- den, Uithoorn, Ab'.oude, Nigtevecht, Bussum ;afstand 95 km. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ WARM. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien en eei. kans op onweer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Vrij warm. 1 Aug: zon op 5.01, onder 20.30; maan op 17.25 en onder uur. Het w-eei in £uiojia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. temp. weer gisteren OSLO zwaar bew. 16 C. STOCKHOLM zwaar bew. 21 HELSINKI geheel bew. 24 EDINGURGH geheel bew. 24 LONDEN onbewolkt 24 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM mist 19 ZURICH onbewolkt 27 LOCARNO zwaar bew. GENèVE onbewolkt 28 PARIJS zwaar bew. 24 BORDEAUX mist 23 NICE onbewolkt 27 BERLIJN geheel bew. 20 FRANKFURT mist 23 MüNCHEN onbewolkt 24 WENEN zwaar bew. 26 Vraag: Route LeimuidenNum- speet; hoeveel km.? Antwoord: Leimuiden, Uithoorn, Vinkeveen, Loenersloot, Vreeland, Kortenhoef, Hilversum, Eembrugge, Nijkerk, Putten, Ermelo, langs Har derwijk, Hierden, Nunspeet; afstand 85 km. Vraag: Route De KwakelHarder wijk. Antwoord: In bovenstaande ant woord vindt u de gevraagd route volledig weergegeven. Vraag: Route Hazerswoude (H.R.) naar Doesburg; terug over 'n andere route; hoeveel km.? Antwoord: Hazerswoude, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bilt, Zeist, Woudenberg, Scherpen zeel, Renswoude, De Klomp, Ede, Arnhem, Velp, De Steeg, Doesburg; afstand 125 km.; terug over Dieren, Laag Soeren, Eerbeek, Loenen, Woes- tehoeve, Hoenderlo, Barneveld-, Ach terveld, Amersfoort, Soesterberg, de Bilt, Utrecht, Hazerswoude; afstand 130 km. Gemeenteraad Leidschendam Onder leiding van loco-burgemees ter. weth. J. Groenewgen is de raad gisteren bijeen geweest met als eerste agendapunt het voorstel van B. en W. om aan de heer H. Roos voor de duur van 1 jaar een perceel tje grond, groot 75 m2 te verhuren voor totaal 25.per jaar. Deze grond is voorlopig voor de gemeen te niet van belang, zodat de raad tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar had. Ook de definitieve wijziging van het bebouwingsplan ten opzichte van de Damlaan ging zonder enige op- of aanmerking onder de hamer door, te meer omdat van andere zij de ook geen bemerkingen op het plan zijn gemaakt. De jongensschool in Stompwijk heeft medewerking gevraagd voor het aanschaffen van een nieuwe onderwijsmethode voor godsdienst en bijbelse geschiedenis. De inspec teur van het lager onderwijs heeft aan deze aanvrage zijn goedkeuring gegeven, omdat de thans in gebruik zijnde leermiddelen al te zeer ver ouderd zijn. De raad ging met het desbetrefend voorstel van B. en W. accoord. De ziektekostenregeling voor het gemeentepersoneel werd goedgekeurd en daardoor gelijkge schakeld met de regèling voor het rijkspersoneel, zodat de gehuwden tot nader order aanspraak kunnen maken op maximum 60.per jaar en de ongehuwdèn op maxi mum 30. De verzoeken van de heren J. H. de Heij en B- H. van Veen om een tegemoetkoming in de vervoerkos ten van hun kinderen kon de raad niet sanctioneren. Ter verdere vervolmaking van de Damlaan resteert nog de aankoop van de trottoirs voor de percelen 48, 52, 54, 56 en 58. Om tot aankoop te kunnen overgaan zal de gemeente een perceel grond, groot ongeveer 380 m2 moeten kopen van de heer J. P. Jongerbloed te Hazerswoude tegen een prijs van 3.per m2. De raad was ook op dit punt heel soepel. Aanleg drinkwaterleiding Een belangrijk deel van de bewo ners van de Veui'se Achterweg is verstoken van aansluiting van hun woningen op de hoofdbuis van de drinkwaterleiding. Ged. Staten van de provincie en de inspecteur van de volksgezondheid hebben aangedron gen op uitbreiding van het water leidingnet. De doortrekking van de hoofdbuis zal naar schatting f 11.000 kosten. Volgens de betreffende voor waarden zal de gemeente gedurende 5 jaren aan de waterleidingmaat- schappij 10 pet. moeten betalen ver minderd met de opbrengst van de geleverde hoeveelheid water wat uitkomt op 860.per jaar. De heer de Ruyter juichte het voorstel van harte toe, doch ver zocht te willen nagaan of het mo gelijk is de hoofdbuis nog een stuk je verder door te trekken, opdat nog weer enkele woningen op de water leiding kunnen aangesloten worden- De bewoners zijn bereid een gedeel te van de kosten zelf te dragen. De voorz. wees er op, dat voor die be woners behalve de aanleg van de waterbuis ook nog andere voorzie ningen getroffen moeten worden, waardoor de kosten zeer hoog wor den. Op grond van deze mededeling besloot de raad het voorstel van B. en W. te volgen en de hoofdbuis te doen doortrekken tot de Veuse Ach terweg no. 36. Plantsoenaanleg. Het laatste punt van de agenda betrof de aanleg van een plantsoen tussen de achterzijde van het raad huis en het tehuis voor bejaarden. Volgens B. en W. is het met het oog op het uitbreiden en voortschrijden van de bebouwing noodzakelijk, dat de aanleg van plantsoenen en groen voorzieningen daarmede gelijke tred houden. De bedoeling is dat het plantsoen aan de voorzijde van het raadhuis zich aan de achterzijde zal voortzetten en dat zij het nog op bescheiden wijze zal worden voorzien in enige wandelgelegen heid en groenvoorziening waaratn in deze gemeente zulk een grote be hoefte bestaat. De kosten van dit plan worden geraamd op 5.000. De heer de Ruyter en ook de heer Boone waren warme voorstanders van dit plan doch vonden het feite lijk maar half werk. Daarom stelden zij voor het gehele open terrein als plantsoen aan te leggen. De heer Waayer was het hiermede niet eens. De gemeente moet de zuinigheid be trachten. Dat was juist wat B. en W. zich ook hadden voorgesteld, aldus de voorz. De raad kon zich met het geadviseerde plan verenigen. Nog kwamen enige begrotingswij zigingen aan de orde. De heer Koerts maakte de opmerking dat deze aan gelegenheden eerst in de commissie an bijstand behandeld hadden moe ten worden of dat althans de be treffende aanvragen bij de stukken ter inzage hadden moeten leggen. Weth. Copray was het met dit laat ste eens. Nadat nog enige andere he ren zich over het voor en tegen van do voorstellen hadden uitgelaten, werden zij toch nog zonder hoofde lijke stemming aangenomen, waar mede de vergadering ten einde was.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2