Prof. Veraart jn vuur en vlam Geen wijziging in systeem uitkering kinderbijslag Vergiftigde maaltijd WOENSDAG 30 JULI 1952 ■JE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Ik voel de lidtekens van de schade en schande bij de kamerverkiezingen" Studiedagen Kath. Middenstand Zondag. Maandag en Dinsdag heeft de Nederlandse Katholieke Midden standsbond studiedagen gehouden in Apeldoorn. Prof Lousse, hoogleraar te Leuven, sprak over „De Middenstandsorgani satie tegen de achtergrond van de historische ontwikkeling"*. Volgens spr. moet de middenstand zich krachtig organiseren om niet ver pletterd te worden tussen kapitaal en arbeid. Het gaat hierbij niet zo zeer om een klassenstrijd als wel oip het herstellen van het evenwicht in de rrfaatschappelijkc verhoudingen. Pater Jacobs sprak over „De we zenlijke taak van de Katholieke standsorganisatie". Vooral in de standsorganisatie, zo meende spr., moeten kernen gevormd worden, die de herkerstening van het bedrijfs- en beroepsleven ter hand nemen. Dr. Olierook, directeur van de A. C. de Bruyn-stichting, sprak over „samenwerking der standen". Hij legde vooral de nadruk op de tegen stellingen, die, zoals o.a. bij de ver kiezingen is gebleken, in het Katho lieke kamp dreigen te ontstaan. Wil len de Katholieken hun invloed in het openbare leven behouden en aan hun roeping blijven voldoen, dan zullen volgens spr. de standen elkaar weer moeten vinden. Dr. Veldkamp uit Brede sprak over „de sociale zekerheid der zelf standigen". Hij achtte voor de zelf standigen het systeem van verzeke ring gerechtvaardigd en noodzake lijk, met name op het gebied van kinderbijslag, ouderdomsvoorziening, invaliditeits- en ziekteverzekering. Op de laatste dag werden de deelnemers van deze studiebijeen komst verrast door een vurig betoog van prof. dr. J. Veraart, dat vele ac- tule problemen aanroerde, die ver boven het standen- en organisatie vraagstuk uitgingen. „Ik voel de littekens van de scha de en schande, die het katholieke Nederland ondergaan heeft bij de jongste Kamerverkiezingen. Maar meer nog dan aan die littekens erger ik mij aan de lichtvaardigheid, waarmee tot dusverre over een zo geweldige gebeurtenis in Nederland wordt gesproken", aldus begon de hoogleraar zijn inleiding. Met de organisaties in het maat schappelijke leven is het, aldus deze spreker, gesteld als met ons staat kundig leven: Wij Katholieken zijn veel te slap geworden. Het jaar, dat aan de herdenking van het honderd jarig bestaan der bisschoppelijke hiërarchie voorafgaat, kunnen wij het woord emancipatie niet met op- Aetherklanken DONDERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 00—24 00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramo foonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gr mofoonmuziek. 11.10 Gevarieerd amateurprogramma. 12.00 Orgel en viool. 12.25 „In 't spionnetje" 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gramofoonmuziek. 12.45 Olym pische Spelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Lichte muziek. 13.50 „Docu ment A 777", hoorspel met muziek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gra mofoonmuziek. 17.45 Regeringsuit zending: Dirk de Vries: „Moderne Indonesische Kunst". 18.00 Olympi sche Spelen. 18.30 Nieuws 18.45 Hongaars orkest. 19.15 Gesproken brief uit Londen. 19.20 Gramofoon muziek. 19.40 Rubriek van Kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamer orkest. 21.05 Vocaal dubbelkwartet. 21.15 „Haar Chinese familie", hoor spel. 22.30 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.20—24.00 Dansmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9,40 Gramofoon muziek. NCRV: 10.00 Gramofoon muziek. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gramo foonmuziek. 11.50 ..Als de Ziele luis tert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- lilinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 7Z~ ll'.Z'S—en Katho liek nieuws. 13.20 Gramofoonmuziek. NCRV: 14.00 Metropole orkest. 14.45 Vobr de vrouw. 15.15 Vocaal dubbel kwartet. 15.30 Harpensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gramofoonmuz. 16.45 Accordeonmuziek. 17.00 Voer de jeugd. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Nieuws. 18.15 Dameskoor. 18.35 Gramofoonmuziek 18.40 „Op de Stelling". 18.50 Gra mofoonmuziek. 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.20 Geestelijke liederen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.15 Zomeravond concert. 20.50 Reportage. 21.10 Gra mofoonmuziek. (plm. 21.30 ,,'t Wes pennest"). 21.55 Buitenlands over zicht. 22.15 Twee piano's. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524 CO Gramo foonmuziek. gewektheid neerschrijven. Er is een ernstige slag toegebracht aan üe Ka tholieke staatkunde. En het ergste van alles is, dat de Katholieken zich zelf er niet van bewust zijn. Zij laten de zaken zoals zij zijn en zij hebben geen intense belangstel ling meer voor de grote taak, waar voor wij staan in de maatschappij. Het voorbeeld van onze voorvade ren, die voor het Katholieke onder wijs, om maar een enkel voorbeeld te noemen, hebben gestreden, zijn wij vergeten. Midden in de strijd der ideeën, waarbij van de ene kant het socialis me en van de andere kant het hyper individualisme ons wederom bedrei; f;en, is er een aigemene onverschil- igheid ontstaan, die het duidelijkst het dieptepunt markeert. De fouten schuilen, aldus prof. Veraart, vooral in de top, waarbij hij ook de Katholieke pers noemde. Verscheidene dagbladen stellen hun kolommen open voor scribenten, die verwarring stichten, instede van de massa voor te lichten op zodanige wijze, dat deze voorlichting opvoe dend werkt. Met het debiteren van sophismen, waaruit de lezer, die niet zeer cri- tisch en wetenschappelijk is inge steld zou afleiden, dat hij zich bij het socialistische kamp kan aanslui ten, schiet onze pers te kort in haar verantwoordelijkheid en begrip voor haar apostolische taak. Het Chris tendom beleven is niet zo eenvou dig. Soms lijkt het een hopeloze zaak. Maar zien wij naar onze voorouders, die deze taak zo schitterend hebben volbracht, dan zullen wij onze uiterst zwakke positie begrijpen en uit hun voorbeeld kracht putten De positie van de vak- en stands organisaties zag prof. Veraart in de wordende P.B.O. als een zeer be langrijke, essentiële factor. Ook op dit gebied is daarom iedere- onver schilligheid uit den boze. Het gaat om het bereiken van de grote, Ka tholieke, sociologische principes, die ons van de dertiende eeuw af al door St. Thomes zijn voorgehouden en die door de laatste Pausen in de ency clieken over dit onderwerp op de meest actuele wijze vorm hebben gekregen. De eerste stellingen, die wij in de P. B. O. hebben ingenomen, name lijk onze vertegenwoordiging in de Sociaal Economische Raad, waarin de Katholieken 12 van de 25 zetels bezet houden, hebben bewezen, dat de solidariteitsgedachte, die ons ty pisch Katholiek-sociaal domein is, voortreffelijke diensten bewijst bij het beoefenen van een principiële sociale politiek. Daaruit blijkt steeds weer, dat wij ons niet kunnen vergenoegen met het vinden van een grootste gemene deler, maar dat wij een zeer gepro nonceerd eigen standpunt te verde digen hebben. Prof. Veraart noemde het een mis verstand, dat de vakorganisatie in de P.B.O. min of meer zouden heb ben afgedaan. Zij zullen er juist de levenskrachten van vormen. Maar ook hier moeten wij ons goed be wust zijn van onze plicht, anders zul len de socialisten ons dit bolwerk afnemen en onze zelfstandigheid in gevaar brengen. De eenheid, die wij moeten bereiken, moet echter niet een samenzijn morden van goedwil lende schapen, maar een samen op trekken van honderdprocent Katho lieken, die niet de macht van het ge tal, maar van hun principes willen verdedigen. Het aantal plaatselijke comité's dat ten bate van het erefonds voor oud- verpleegsters gelden inzamelt neemt gestadig toe. Zo zijn thans ook te Almelo. Zoetermeer, Baarn, Amers foort, Broek op Langedijk comité's in het leven geroepen, terwijl verder in geheel het land comité's in op richting zijn. Verpleegsters uit Leidse zieken- j huizen volgden het voorbeeld van haar collega's uit het ziekenhuis Zuid wal te Den Haag en schonken een dag salaris voor de in nood ver kerende oud-verpleegsters. Grote verwachtingen koestert het werkcomité van het erefonds van de rebus, welke binnenkort in het ge hele land zal worden verspreid en waarvoor, de Prinsessen en haar schoolvriendinnen de tekeningen zul len maken. De filmmaatschappij Polygoon heeft zich bereid verklaard een film te vervaardigen over het leven en het werken der verpleegsters in Ne derland en over de noden waarin zich de oud-verpleegsters bevinden, die jaren geleden onder heel wat min der gunstige omstandigheden werk ten, dan de tegenwoordige verpleeg sters. Op deze wijze hoopt het erefonds met medewerking van het gehele volk spoedig het benodigde kapitaal bijeen te brengen, opdat de oud-ver pleegsters die in nood verkeren snel zullen kunnen worden geholpen Hoop der toekomst De politie te Nijmegen heeft twee 9-jarige jongens aangehouden die be kenden, de vorige week binnenge drongen te zijn in de kelders van het raadhuis. Een flambouw hadden zij gemaakt van een oude krant. Toen zij genoeg gezien hadden, hadden zij het brandende papier in de kelder achtergelaten. Daardoor vatte in de kelder opgeslagen emballage van nieuwe radiatoren der centrale ver warming vlam, zodat brand ontstond. De brandweer greep gelukkig snel in. Dezelfde jongens bekenden ver nielingen aangericht te hebben in nieuwe huizen in de binnenstad. Eeuwfeest van „De Voorzienigheid" Op 5 Augustus as. bestaat huize „De Voorzienigheid" te Amsterdam, honderd jaar. Dit kinderhuis wordt bestuurd door de „Arme Zusters van het Goddelijk Kind", wier congrega tie eveneens jubileert. De feestvierende congregatie heeft huizen o.a, te Leiden Hoogewoerd en Zoeterwoudse Singel), Langeraar, N'rdwijkerhout, Nootdorp en Stomp- wijk. Duizenden kinderen waren in de loop der eeuw toevertrouwd aan de zorgen der zusters in de kinderte huizen en eveneens in de scholen voor voorbereidend onderwijs, l.o., b.l.o., v.g.l.o. en U.l.o. Honderden werden opgeleid in de kweekscholen en de huishoudscho len. Naast de zorg voor de jeugd is er ook de verpleging van bejaarden en het binnen- en buitenlands mis siewerk. Er is gelegenheid tot feliciteren op 5 Augustus Van 4 tot 6 uur in „De Voorzienigheid", Lauriergracht 39, Amsterdam*, waar morgen een ponti ficale H. Mis wordt opgedragen. In de afzonderlijke huizen wordt het feest intiem herdacht, terwijl op 6 en 9 Augustus alle zusters in groe pen naar het moederhuis gaan, om daar het eeuwfeest te herdenken. Lucas van Leyden in Rijksmuseum Het Rijksmuseum te Amsterdam heeft een fraai drieluik verworven, dat de dans om het gouden kalf voor stelt. De meeste kenners beschouwen het als een belangrijk en verloren ge waand werk van Lucas van Leyden. Het zou omstreeks 1530 zijn geschil derd. Slechts zeer weinig schilderijen zijn er van de jong gestorven Leidse meester bekend. Als bruikleen wordt in het Rijks museum tentoongesteld het grote in temperaverf geschilderd doek van Lucas van Leyden: Mozes slaat water uit de rots. Het stuk behoort aan het Germanische Nation almuseum te Neurenberg. NIEUW DIPLOMA IN DE MAAK De chemische industrieën en ook de zuiver technische zijn geïnteres seerd bij een opleiding van arbei ders tot bedieningsvakman. Daar onder wordt verstaan een arbeider die inzicht en begrip moet hebben, naast routine, van de ingewikkelde apparatuur waarmee bij werkt. Een die moet weten wat er gebeurt in de enorme reactievaten waarmee hij te doen heeft en ook waarom dat ge beurt. Onder leiding van het Koninklijk instituut voor ingenieurs en de Ne derlandse chemische vereniging is een leerplan opgesteld om te kunnen voorzien in aanvulling van de reeds als bedieningspersoneel werkende arbeiders. Dat plan zal weldra ter goedkeuring worden voorgelegd aan het ministerie van onderwijs. Er schuilen in dit nieuwe systeem nieuwe mogelijkheden voor de afge studeerden der ambachtsscholen. In twee of drie jaar moet het mogelijk zijn deze jongelui op te leiden tot aankomend bedieningsvakman en na een speciale opleiding in het be drijf wordt er dan ook een door het Rijk erkend diploma in het vooruit zicht gesteld. Als de militaire dienst er tussen mocht komen, kunnen de leerlingen in het bedrijf terug ko men en dan zal een avondcursus bijwerken, wat de dienst wellicht deed vergeten. Het diploma bedie ningsvakman rangschikt de afgestu deerden onder de geschoolde arbei ders. Op de onlangs gehouden inter-ge- allieerde schietwedstrijden in Stet- ten, gelegen'in de Franse zóne van Wcst-Duitsland, wist, zoals bekend, het detachement van het regiment stoottroepen uit Den Bosch voor de ICcn. Ned. Landmacht de eerste prijs te behalen. Het egde beslag op de trophee, een bronzen borstbeeld van de Franse generaal Le Clercq. Vanmorgen werd het detachement, dat uit 2U man bestaal, officieel op het stadhuis door B. en W. van Den Bosch ontvangen. Als bh zonderheid wist de commandant van 't jonge re giment stoottroepen, kolonel G. C. Berenscho*, mee te delen, dat de dienstplichtigen van dit detachement acht maanden geleden nauwelijks wisten wat een geweer was. Tijdens de officiële ontvangst, waarop ook aan de „stoters" een jon ge Bossche traditie getrouw een brandewijntje-met-suiker werd aan geboden, deelde burgemeester mr. H. J M. Loeff mede:, dat officieren en manschappen van de 52-"1 Welsh divi- rlon, welke in October 1944 's-Her- rogenbosch uit de handen der Duit se bezetters heeft bevrijd, het voor nemen koesteren binnen niet al te Iange tijd een monument in Den Bosth te onthullen ter nagedachtenis aan de gemeuvelde Engelse kamera den. Overleg is nog gaande èn na dere bijzonderheden konden nog niet worden meegedeeld. FELLE BRAND TE AMSTERDAM. Gisteravond omstreeks half acht is een felle brand uitgebroken in drie woningen aan de Slootstraat te Am sterdam. Vermoed wordt, dat een van de gezinnen die de huizen bewo nen onvoorzichtig is geweest met vuur. De zolders en derde verdiepingen van de huizen brandden geheel uit. Enige gezinnen geraakten dakloos en verloren hun hele inboedel. De brandweer, die naar de dicht bevolkte buurt met groot materieel uitrukte, had de brand spoedig be dwongen. Meerderheid S.E.R. adviseert: De Sociaal-Economische Raad heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid advies uitge bracht omtrent de vraag, of ten be hoeve van grote gezinnen nadere wettelijke voorzieningen dienen te worden getroffen. De raad is van oordeel, dat, mede uit het oogpunt van de persoonlijke verantwoordelijkheid der ouders ten aanzien van de gezinsvorming, niet de volle „additionele kosten" der voor kinderbijslag in aanmerking komende kinderen dienen te worden vergoed. Zolang in de huidige loonpolitiek geen wijziging wordt aangebracht, is de raad van mening, dat uitkering van kinderbijslag aan de loontrek- kenden van het eerste kind af dient te geschieden. De raad is van oordeel, dat over het algemeen de uitkeringen dienen te worden verstrekt tot het bereiken van de 16-jarige leeftijd. Ten be hoeve van kinderen tussen de 16 en 21 jaar, die hetzij omdat zij on derwijs volgen, hetzij omdat zij tij delijk niet in staat zijn beroepsar beid te verrichten dienen de aan spraken op kinderbijslag te worden voortgezet zolang deze situatie voort duurt, zulks uiterlijk tot aan het tijdstip, waarop de 21-jarige leeftijd wordt bereikt- De raad is van oordeel, dat het ongewenst moet worden geacht bij de berekening der uit te keren be dragen rekening te houden met ver dienende kinaeren, hetzij onder, hetzij boven de 16-jarige leeftijd. De raad acht een loongrens, bo ven welke geen kinderbijslag wordt toegekend, ongewenst. Een meerderheid van de raad staat op het standpunt, dat het tegenwoor dige systeem van uitkering, zoals dit voor de loontrekkenden ingevolge de kinderbijslagwet geldt, dient te wor den gehandhaafd, zulks voorname lijk ter vermijding van een verder gaande verstoring van de verhou ding tussen prestatie- en behoefte- loon. Zij acht derhalve verhoging van de huidige uitkeringstarieven ongewenst. Een minderheid acht een verder- Prof. versloeg ge wapende inbreker Wandelstok bleek doeltreffend Prof. dr. G. J. A, Grond, chef van de afdeling mijnmeten der Staatsmij nen, heeft Zondagavond in zijn huis twee inbrekers, die hem met een pistool bedreigden, met een wandel stok aangevallen èn overmeesterd. Een van de booswichten nam de vlucht, doch de andere moest zich met het pistool in de hand overge ven aan de professor, die geassis teerd weid door twee met parapluies gewapende zoons. Omstreeks elf uur Zondagavond kwam prof. Grond met zijn echtge note en twee van zijn zoons thuis. Er bieek een ruit te zijn uitgesneden. Voorzichtig gingen de drie mannen naar binnen. Prot Grond nam een wandelstok en ging vcorop de trap op. Daar verschenen de beide inbrekers, die „hands up" com mandeerden. Daar lachte de p~otessor wat om en hij ging prompt tot de aanval over. De zoons volgden zijn vuorbeeld. Er ontstond een gevecht, dat in het trap penhuis en in een aangrenzende ka mer werd voortgezet. Tijdens de wor steling wist een van de inbrekers te ontsnappen maar de man met het pistool werd vastgehouden en ont wapend. De politie kwam hem daar na spoedig halen. De andere ochtend had men ook al zijn maat te pakken. Het waren H. D. W. afkomstig uit Meppel en P. J. G. uit Aalten, werkzaam bij de kolen mijnen Laura en de Vereniging te Eygelshoven. Zij hebben inmiddels bekend nog meer inbraken te hebben Piekuren blijven zuinigheid vragen vervallen echter Het ministerie van economische zaken deelt mede, dat in de komende wintermaanden geen dwingende maatregelen zullen worden genomen tot beperking van het electriciteits- verbruik tijdens de z.g. piekuren. Het bouw- en uitbreidingspro gramma van de openbare centrales heeft tot nu toe een gunstig verloop gehad. Voorts toont de vraag naar electrische energie niet meer de grota toeneming, die in de afgelopen jaren plaats gehad heeft. Hoewel als gevolg van deze beide factoren, in de komende winter dus geen dwingende maatregelen nood zakelijk zijn, tyft de situatie toch zodanig, dat zuinigheid bij het ver bruik van electriciteit, in het bijzon der tijdens de piekuren, geboden blijft, In verband hiermede heeft de mi nister van economische zaken een rondschrijven tot de grootverbrui kers van electriciteit gericht, waarin hü een beroep doet op hun mede werking om vooral tijdens de piek uren grote zuinigheid bij het verbruik van electrische energie te betrachten. 50.000 eruit Op nummer 12916 van de 516e Staatsloterij, 7e lijst, is de prijs van ƒ50.000 gevallen. gaande progressie uit sociale over wegingen noodzakelijk en financieel- economisch aanvaardbaar. De raad aanvaardt uit practische overwegingen als regel, dat onder de huidige loonpolitiek een wijziging van het loonpeil dient te worden ge volgd door een evenredige verande ring in de hoogte der kinderbijslag uitkering, behalve in de mogelijke, doch vermoedelijk weinig frequente gevallen, waarin zich belangrijke afwijkingen voordoen tussen de wij ziging in het algemeen prijsindex cijfer van het gezinsverbruik en die van de additionele kosten per kind. Drie personen gestorven Drie personen uit Varsseveld zijn gisterenmiddag na het gebruiken van de warme maaltijd onwel geworden en vrijwel plotseling overleden. De drie overledenen zijn de ge broeders B. en H. te Lindert en hun ;uster. Alle drie waren op middelbare leeftijd en oefenden in de buurtschap Heelweg onder Varsseveld een land bouwbedrijf uit. Kort na de maaltijd werden zij on wel en binnen een uur stierven de 54-jarige B. en de 52-jarige zuster. De andere broer, de 45-jarige H.. werd nog naar het Wilhelminaziekën- huis te Doetinchem overgebracht, doch is daar gistermiddag omstreeks 16.00 uur overleden. Men heeft hier vermoedelijk met voedselvergiftiging te doen. De overledenen hebben 's middags o.a. gegeten aardappelen, andijvie en spek. Het is volgens de politie waar schijnlijk dat de oorzaak gezocht moet worden in de andijvie, die op het land dicht naast de aardappelen stond, welke bespoten zijn. Men ver wacht niet dat het spek de oorzaak is, daar ook de hond gestorven is, die bijna nooit spek als voedsel kreeg. De resten van de maaltijd zijn door de politie voor nader onderzoek in beslag genomen. Hedenmiddag wordt sectie op de lijken verricht. De 20-jarige reserve-korporaal An- dries J. Koster uit Leeuwarden is Maandag bij een oefenvlucht met een „Harvard" lesvliegtuig om het leven gekomen in de Verenigde Staten. Waar het ongeluk is gebeurd, is nog niet bekend. Het toestel is vermoe delijk in een vrille geraakt en ter aarde gestort. Hij werd ongeveer een jaar gele den naar de Verenigde Staten uitge zonden om daar opgeleid te worden als piloot van de „Thunderjef'-straal- jagers. Het voddengeld Waardevolle legpuzzels Onmiddellijk na het bekend wor den van de vondst in de voddenma- lerij te Huizen, waar grote hoeveel heden geldige bankbiljetten aan snippers gemalen zijn, is men begon nen met de nog aanwezige te passen en te meten, in de hoop, nog iets van de som te kunnen redden. Het resultaat van deze puzzle was, dat 640 gulden gelegaliseerd konden wor- •den. Na een verhoor door de politie, hebben arbeiders verklaard, dat zij een aantal van de bankbiljetten mee naar huis genomen hadden.... en aldaar verbrand; wel wat warpjes, zo'n vuur midden in de zomer! Na de publicatie van deze merk waardige vondst, heeft zich bij de politie een familie uit Alphen aan den Rijn gemeld, die verklaarde dat enige tijd geleden bij haar een aan zienlijk bedrag aan geld gestolen is. Zij heeft de politie verzocht te derzoeken, of dit ontdekte geld mis schien van haar afkomstig is. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat het ver snipperde geld de gestolen som zal zijn, althans zal dit heel moeilijk aan te tonen zijn. Prijs van bacon wordt verlaagd De recente prijsverlagingen voor veevoedergrondstoffen hebben tot ge volg, dat de kostprijs voor de bacon varkens zal dalen met een bedrag, dat neerkomt op ca. 13 ct. per kg. geslacht gewicht. Besloten is dan ook, de huidige richtprijs van 2.70 per kg. geslacht gewicht bij het verlaagde kostprijs- peil aan te passen en derhalve vast te stellen op f 2,57. De prijs, die zal worden betaald voor baconvarkens, die zijn geslacht op of na 4 Augustus 1952 zal corresponderen met deze prijs. Kanon van 3000 k.g' stiekum weggehaald Een van de beide kanonnen, die sinds lang aan Grave's stadswallen staan, is vannacht cp onverklaarba re wijze verdwenen. Het is nog niet bekend, hoe dit ongeveer driedui zend kilogram zware stuk van zijn plaats is gehaald. Men tast ook vól kernen in het duister omtrent de motieven, welke tot deze diefstal ge leid kunnen hebben. Het kanon da teert van de Franse invasie van het eind van de 18e eeuw. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS HOGERE y TEMPERATUREN Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreid optredende re genbuitjes, Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets hogere temperaturen. 31 Juli: zon op 5.00 en onder 20.31; maan op 16.05 en onder 23.23 uur. Geleidelijk iets warmer Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine depressie, die over Schotland naar de Noordzee trok en Zondagavond ons land bereikte, be zorgde ons een van de dieptepunten van deze zomer. In de koude Jucht- massa's, waarmee deze depressie ge vuld was, ontwikkelden zich n.l. zware en lang aanhoudende buien, die ondanks de lage temperaturen plaatselijk zelfs van onweer verge zeld gingen. Bijna overal in ons land was de regenval zwaar, met name in het Noordoosten, waar hoeveelheden van 50 tot 70 mm werden afgetapt. Gisteravond begon de buiïgheid echter snel af te nemen, doordat de depressie, die twee dagen vlak bij cns land had gelegen, zich weer in Noordelijke richting van ons land verwijderde. De algemene lucht drukverdeling op de Oceaan is nu zo, dat geleidelijk wat zachtere lucht wordt aangevoerd, zodat een langzame temperatuursstijging ver wacht mag worden. Het weer behoudt echter nog een wisselend karakter. Het w-eeA in Zwiafia De weerrapporten van hedenmor gen 7.00-uur luiden: max. temp. weer gisteren OSLO geheel bew. 13 C. STOCKHOLM zwaar bew. 17 HELSINKI zwaar bew. 20 EDINBURGH zwaar bew. 19 LONDEN geheel bew. 21 KOPENHAGEN licht bew. 18 AMSTERDAM zwaar bew. 17 ZüRICH 23 LOCARNO zwaar bew. 27 GENèVE 24 PARIJS licht bew. 20 BORDEAUX half bew. 23 NICE onbewolkt 26 BERLIJN regen 20 FRANKFURT zwaar bew. 19 MüNCHEN zwaar bew. 21 WENEN onbewolkt 18 DE NEDERLANDERS IN LOURDES. In de vroege ochtenduren van Maandag, toen de stilte nog over Lourdes lag. zijn de Nederlandse pel grims samengekomen bij de Grot der Verschijningen waar mgr. J. P. Hui- bers de H. Mis opdroeg. De pelgrims hebben het op hoge prijs gesteld, dat de hoogste vertegenwoordiger van het kerkelijk gezag bij de bedevaart op deze plaats en op dit rustige uur gelegenheid had voor hen het H. Of fer op te dragen en de H. Communie uit te reiken. Haarlems bisschop schijnt in deze' dagen onvermoeibaar te zijn. Want bij de Kruisweg, die om tien uur begon, was de bisschop weer aanwezig om de leiding van een der groepen op zich te nemen en hen langs de steil opklimmende kronkelpaden langs de berg voor te gaan bij de verschillende staties. Bij de 12de statie droeg mgr. H. Eras, secretaris van de bedevaart, een H. Mis op, waaronder pastoor H. Drost een predikatie hield. Na de Kruisweg ontving de bis schop van Tarbes en Lourdes, mgr. Théas, de Nederlanders in audiëntie. Hartelijk was daarbij de begroeting tussen mgr. Huibers cn mgr. Théas. Mgr. Ingendael, deken van Maas tricht, bracht daarbij de hulde van de Nederlandse pelgrims over. In zijn dankwoord prees mgr. Théas de Ne derlanders, die hij tot de beste van alle pelgrims rekende om hun gods dienstzin en de onvérmoeibaarheid, waarmede zij alle plechtigheden volgden. Dinsdagmorgen hebben de pelgrims gezamenlijk in de parochiekerk van Lourdes de H. Mis bijgewoond. De organisatoren van de bedevaart zijn intussen in Lourdes reeds druk doen de alle voorbereidingen te treffen voor de 53ste Nationale Bedevaart, die nog dit jaar in begin October zal worden gehouden. De 5-jarige Pieter Leurs uit Zaan dam viel Dinsdagmiddag van een lijdende groente-auto. Hij kwam onder het achterwiel van de wagen en was op slag dood. De chauffeur had de kinderen, die reeds enkele keren achterop waren geklommen, gewaarschuwd, maar het - knaapje had daaraan geen gehoor gegeven. MEISJE DOODGEDRUKT Een meisje van vijf jaar dat te Schijndel bij een familie was gelo geerd. week gisteren uit voor een kar met paard- Op een gegeven ogenblik werd het paard schichtig, doordat het schrok van een jongen, die een grote vlieger opliet. Het beest trok de wagen naar de muur waar het meisje stond. Het kind ge raakte met het hoofd zodanig be kneld, dat het aan de verwondingen spoedig overleed.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2