Ook zilver voor Hannie Termeulen Zij werd na vinnige strijd tweede op de 100 m. vrije slag r Geertje Wielema verbetert Olympisch record 3 WJnnaxeóöen aan de WC meten. Ned. waterpoloploeg won van Zuid Slavië en werd eerste in groep C Weergaloos voetbalspel van Hongarije Zatopek nog niet moe... Melemaat uit Helsinki Zeilers hadden geen succes HET KAN0T0URN00I DINSDAG 29 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Hannie Termeulen, de 23-jarige Amsterdamse zwemster, heeft in het olym pisch zwem;- ;lion te Helsinki voor de ogen van prins Bernhard, de prin sessen Beatrix en Irene en de hertogen van Edinburgh en Kent, een prach tige prestatie geleverd, door in de zeer sterk bezette finale vani de 100 meter vrije slag dames de tweede plaats te veroveren achter de nieuwe Hongaarse ster, de jeugdige Katalin Szoke. Na in omstreeks 1947 haar hoogte punt te hebben gehad heeft Hannie Termeulen zich thans na 5 jaar weer tot de topklasse opgewerkt. Een grote voldoening zal dit resul taat, een zilveren medaille, daarom zijn voor de zwemcoach Frits Happel, die Hannie in de afgelopen maanden stevig onder handen heeft genomen cn er in geslaagd is zijn pupil tot een succesvolle terugkeer in het in ternationale milieu brengen. Het was een zeer opwindende race, waarin de HDZ-zwemster was gestart naast Katalin Szoke en Joan Alder- sen van de Verenigde Staten met op de banen aan de linkerhand van de Amerikaanse: Irma Heyting-Schuh- macher en het Zuid-Afrikaanse meis jes Joan Harrison. Judith Ternes, de Hongaarse, die zich, na het verbeteren van het olym pisch record in de series, int de halve finales op het nippertje had weten te klasseren en zodoende op een der buitenbanen startte, ging er na het tweede startschot (Hannie Termeu len had een valse start veroorzaakt) met haar korte vinnige slag in hoog tempo tussenuit en na 30 meter lag zij bijna een volle lengte op de rest van het veld voor. Hannie Termeulen, In de eerste serie van de 100 m. rugslag dames is Geertje Wielema er ii> geslaagd het Olympisch record te verbeteren. Het Hilversumse meisje, dat met haar lange rustige slag reeds na een tiental meters met een lengte leidde en na het prachtig genomen keerpunt steeds meer was uitgelopen noteerde tenslotte een tijd van 1.13.8. Het oude record stond sedert de spelen van 1°48 op naam van de Deense Karen Harup met 1.14.2. De uitslag luidde: 1. Geertpe Wie lema 1.13.8, 2. Jones Stewart (N.Z.) 1.16.0, 3. Margaret McDonald (G.B.) 1.17.5. Ria v. d. Horst won haar serie in de tijd van 1.17.0. In de derde en laatste serie-van de 100 m. rugslag dames liet Joke de Korte zich verrassen door de Zuid- Afrikaanse zwemster Joan Harrison. Het Rotterdamse meisje zwom op een der buitenbanen en heeft waarschijn lijk niet gezien, dat Joan Harrison na het keerpunt een voorsprong nam om tenslotte als eerste aan te tikken in de uitstekende tijd van 1.14.7. Tijd Joke de Korte 1.15.8. Voor de finale, welke 31 Juli zal worden gehouden, plaatsten zich de volgende zwemsters: Geertje Wiele ma, Aia van der Horst, Joke de Kor te. Joan Stewart (N.Z.), Margaret Mc Dowall (G.B.)Barbara Stark (V. S.), Gertrud Herrbruck (Duitsl.) en Joan Harrison (Z.-Afr.). Olympisch record 400 meter vrije slag heren opnieuw verbeterd. In de eerste halve finale van de 400 meter vrije slag heren verbeter de de Fransmans Jean Boiteux het Olympisch record, dat in de series van Maandag door de Zweed Ostrand op 4 min. 38.6 sec. was gebracht. Boi teux liet de tijd van 4.33.1 voor zich afdrukken. In deze halve finale zwom ook Joris Tjebbes maar, hoewel hij tot op 200 m. zich kon handhaven in de middengroep, is hij er niet in ge slaagd zich voor de finale te klasse ren. Hjj werd achtste in 5.01.9. Irma Heyting, Joan Alderson, Joan Harrison en Katalin Szoke volgden op één lijn, maar toen de meisjes keerden, had Hannie Termeulen Ju dith JTemes al bijna ingehaald. Ma- riles Stepan (V.S.) en de Britse zwemster Angela Harnwell lagen toen reeds in geslagen posite. Met een bij elke 5 meter wisselende positie gihg het zestal op de finish af en halverwege de laatste baan leek Han nie Termeulen iets voor te liggen. Irma was op dat moment een halve armlengte teruggevallen. Het was voor niemand met zekerheid te zeg gen in welke positie de zwemsters de laatste 20 meter aflegden en toen de voorste zes na een flitsende eindspurt haar handen tegen de bassinwand sloegen, was men nog even wijs. De horloges zouden het dus moeten uit wijzen, Maar zelfs met behulp van de chronometers was het voor de jury blijkbaar een moeilijke taak een rangorde vast te stellen, want het duurde zeker 10 minuten vóór het resultaat op het scoringsbord ver scheen en de spanning verbrak. Ge durende die tijd liepen de zwemsters nerveus over het perron en de foto grafenen filmmensen maakte voor de zekerheid van alle finalistes alvast een opname. Langzamerhand drong het door, dat de eerste plaats wel voor Katalin Szoke zou zijn;, dit kwam ook over een met de waarneming van de tri bune, maar wat waren de plaatsen van de Nederlandse deelneemsters? Was Hannie Termeulen tweede of derde, of vierde misschien? Eindelijk werd de uitslag bekendgemaakt: Katalin Szoke olympisch kampioene (1.01.8), Hannie Termeulen tweede (1.06.1), Judith Ternes derde (1.07.1), vierde en vijfde Joan Harrison en Joani Alderson, beiden in dezelfde tijd als Ternes en zesde Irma Heyting- Schuhmacher (1.07.3). Hoewel dit laatste éven als een te leurstelling door de Nederlanders in het zwemstadion heen ging, was de vreugde over de zilveren medaille van Hannie Termeulen groot. En toen even later het Japanse lid van het internationaal olympisch comité, Takaishi Shingoroo de medaille over handigde aan de drie gelukkig lachende meisjes op het erepodium en aam een der eremasten de Neder landse driekleur statig omhoog ging naast de dundoeken van Hongarije, was iedereen tevreden met de pres- Deze Telefoto toont de drie winnaressen op het erepodium. Links Hanny Termeulen. TELEFOTO A.N.P. tatie van Hannie Termeulen. Hannie zelf was natuurlijk het meest in de wolken. „Het was voor mij een geweldige verrassing, vertel de zij ons terwijl zij met de medaille en de grote bos anjers in de handen, de gelukwensen in ontvangst stond te nemen. Ik had na die fantastisch snelle halve finales nooit gedacht, dat ik een kans zou maken tegen die snelle Amerikaanse en dat Zuidafri- kaantje. Jullie moeten me nog maar eens goed knijpen, want ik krijg steeds zo'n idee, dat ik droom". „Heb je altijd zo'n dorst wanneer je droomt?" vroeg iemand, toen zij even later een flesje cola aan' de mond zette. „Nee, ik begin nu toch te geloven, dat het echt is", was lachend het antwoord en temidden vani haar zwemvriendinnen verdween Hannie naar de kleedkamers. KONINGIN EN PRINS NAAR REVANCHES OLYMPISCHE SPELEN. Van de zijde van het N.O.C. deelt men ons mede, dat H. M. de koningin en Z. K. H. de prins der Nederlan den het voornemen hebben op 10 Augustus de revanchewedstrijden van de olympische speler in het olym pisch stadion te Amsterdam bij te wo nen. Toegangskaarten. Van de zijde van het bestuur van het Nederlands Olympisch comité verzoekt men ons te willen medede len, dat kaarten voor de revanche wedstrijden van de olympische spe len, die op 10 Augustus in het olym pisch stadion te Amsterdam wordeni gehouden, verkrijgbaar zijn bij het olympisch stadion en de voorver koop-adressen. Overwinning in laatste minuut, na zware strijd Het Nederlands waterpolozevental is na een moeilijke en zware wedstrijd tegen Zuid-Slavië als eerste geëindigd in groep C van de eerste ronde van het hoofdtournooi. Hierdoor is de ploeg zeker van een plaats in de volgende ronde, waarvoor twee groepen van vier teams zullen worden gevormd. Van daag zijn onze langenoten voor het eerst sedert het begin van de olympische waterpolowedstrijden een dag vrij. Na afloop van de resterende wedstrijden voor de eerste ronde zullen de twee best geplaatste zeventallen van elke afdeling opnieuw loten. Het is geen beste wedstrijd van het Nederlands zevental geworden, maar ook hier gold weer de stelregel: men speelt zoals de tegenstander het toe laat, en veel lieten de Zuid-Slaviërs nu niet bepaald toe. Van de eerste tot de laatste minuut hebben zy op de Nederlanders gehangen en probeer den zij elke beweging, elke slag, die hun tegenspelers willen maken, door vasthouden te verijdelen. Zo werd het geen tweekamp tussen twee ploegen, maar een strijd van man te gen man zodra de bal maar in de buurt was. De Belgische scheidsrechter Dela- haye kreeg het zodoende heel moei lijk en helaas is de leiding hem hier en daar ontglipt met voor beide par tijen verkeerde beslissingen als ge volg. Gelukkig is de wedstrijd niet ontaard in te grof spel en de spelers konden tenslotte als vrienden schei den, maar door het zwakke fluiten van de Belg was de sfeer rond het veld toch allesbehalve prettig. Nederland begon met een reeks aanvallen, waarbij van Feggelen met zijn omhalen geen succes had. De Nederlandse midvoor zocht het doel nogal eens te hoog en trof onder de Zuid-Slavische lat bovendien in Ko- vacic een zeer goede doelman. Nadat ook de gevaarlijke midvoor Kurtini een paar maal had ondervonden dat Max van Gelder in het Nederlandse doel niets voor zijn collega onderdeed werd linksachter Brainovic naar de kant verwezen toer hij over Cabout heen zwom. Door het toepassen van ?en geraffineerde verdedigingstactiek konden de Zuid-Slaviërs zich ondanks hun numerieke minderheid lange tijd handhaven en zelfs moest van Gelder een keer snel ingrijpen om een doel punt tegen Nederland te voorkomen. Van Brasem ging de bal toen naar ran Feggelen, die moederziel alleen op de helft van de tegenpartij lag en in het volgende ogenblik had Neder land de leiding tot grote vreugde van de Nederlandse kolonie, die, nu de wedstrijden in het grote stadion ten einde zijn, bij de dag groeit. Na de hervatting bleef het spel- beeld hetzelfde. Er werd alleen ge zwommen wanneer het beslist nood zakelijk was, maar geen enkel risico werd genomen en de verrassende snelle rushes van Braasem en Bijlsma het sterkste onderdeel van het Ne derlandse spel, bleven nu uit. De duels werden intussen heviger en harder en vooral de lichtgewicht Smol, die zijn vijftigste wedstrijd speelde, had het zwaar te verduren tegen robuste spelers als Stakula en Brainovic. De gelijkmaker zat in de lucht en toen Braasem een misreke ning maakte en de bal aan een tegen stander moest laten was het 11 nog voor van Gelder wist wat er ge beurde. De spanning steeg en even hard als de strijd in het water was de kamp op de tribunes tussen de sup- portersploegen, die elkaar met hun aanmoedigingkreten trachtten te overstemmen. Gejuich van de Neder landers en gefluit van de Zuid Sla vische aanhang vervulde de lucht toen Brainovic na van Feggelen in het heetst van de strijd in het ge zicht te hebben geraakt, uit het water werd gezonden en van Feggelen de strafworp benutte. Een minuut later maakte de arbiter de grootste fout van de wedstrijd en ditmaal in Ne derlands nadeel. Tijdens een doel- worsteling floot hij, volkomen te recht. voor een v-rije worp in het voordeel van Zuid-Slavië. Doelman van Gelder had op dat moment de bal in zijn bezit, doch liet hem weer val len om Kurtini gelegenheid te geven de worp te nemen. De Zuid-Slavische midvoor had echter niets gehoord en wierp de bal. in het doel. Tot stomme verbazing van de Nederlandse spelers keurde scheidsrechter Delahaye het doelpunt goed. Het was 22 en de strijd om de beslissende goal begon. Aan weerszijden kwamen de kansen en wanneer het de Zuid-Slaviërs wa ren geweest, die de overwinning ten slotte hadden gegrepen, zou niemand dit tegen de verhouding in hebben gevonden, want hun combinaties wa ren ongetwijfeld beter van afwerking Maar het was van Feggelen. die zijn ploeg de overwinning bezorgde uit een strafworp. Zuid-Slavië protesteerde. Na afloop van de wedstrijd hebben de leiders van het Zuid-Slavische zevental een protest bij de Waterpo- loboard ingediend. Het protest gaat tegen de leiding van de Belgische scheidsrechter Delahaye, die naar de mening van de protesterende partij, opzettelijk beslissingen in het voor deel van de Nederlandse ploeg zou hebben genomen. De waterpoloboard heeft het pro test in ontvangst genomen en beslo ten het hedenmorgen te behandelen. De verdere uitslagen zijn: Groep A: OostenrijkGroot Brit- tannië 33; ItaliëV. S. 54. Groep B: HongarijeDuitsland 91 RuslandEgypte 32. Groep ZwedenArgentinië 72. Groep D: SpanjeBrazilië 64; BelgiëZuid-Afrika. 40. Resultaat6-0 zege op Zweden In de kwartfinale van het voetbal. tournooi heeft Hongarije laten zien hoe voetbal eigenlijk gespeeld moet worden. Zweden, toch heus geen zwakke broeder in de voetbalwereld, heeft in deze strijd geen schijn van kans gekregen en de 60 uitslag was inderdaad de juiste afspiegeling van de krachtsverhouding. Wat deze Hongaren lieten zien was weergaloos en vooral na rust liepen- de Zweden van het kastje naar de muur. De Hongaarse keeper Grosits heeft vrijwel geen schot op zijn doel gehad en na de rust had hij er eigen lijk niet hoeven te staan, want de enkele ballen die zijn backs terug speelden, hadden ze, als het moest, ook nog wel zelf kunnen wegwerken. Denken en doen was één bij deze geboren voetballers, die stuk voor stuk' een snelheid en balbehandeling toonden, die de tegenpartij tot wan hoop bracht. En wanhoopsvoetbal was het in het laatste uur wat de Zweden speelden.Het enige waarop de achterhoede bedacht was, was de bal zo snel mogelijk weg te werken. De verre trappen bereikten de voorhoe despelers in deze laatste periode dan ook vrijwel nooit cn mocht zo'n min of meer verdwaalde bal al eens bij een Zweed terechtkomen, dan- leek hij plotseling stil te staan bij de fel heid van de Hongaren. De rust kwam met 30, het einde met 60. De 3-voudige olympische kam pioen, Emil Zatopek, is onver moeibaar. Gisterochtend, de dag nadat hij op grootse wijze de Marathon had gewonnen, maakte Zatopek met enkele journalisten een tochtje door de omgeving van Helsinki. In de middag echter trok hij de spikes aan en liep enige traniningsrondjes op de sintel- baan van het olympische dorp. Toen hij ophield had hij precies tien kilometer afgelegd. (Van onze ondeskundige medewerker). Nu weten we dan eindelijk, waar de fout bij de Nederland se ploeg in Helsinki schuilt. De heer K. Lotsy heeft het ons eens allemaal haarfijn uitgelegd: De Nederlanders zijn niet hard ge noeg, zij missen de hardheid van gemoed, die voor een goede sportbeoefening aldus de heer K. Lotsy absoluut noodzake lijk is, kortom, de mentale trai ning heeft niet gedeugd! De deelnemers en deelneem sters uit de andere landen zijn wél hard van gemoed, zij hebben wél een goede mentale training gehad en daarom winnen ze ook. Na deze wijze les van de heer K. Lotsy zijn we eens gaan speu ren naar de hardheid-van-ge moed bij de niet-Nederlanders. Nu zo gek ver behoefden we niet te lopen. De overwinningenreeks van de Nederlandse waterpoloërs had ons geïnspireerd tot een druk waterpolobassintribunebezoek en daar zagen we Zaterdag de wed strijd NederlandArgentinië. We ontdekten meteen, dat de heer K. Lotsy gelijk had. Tjonge, tjonge, wat waren die Argentij nen hard. Maar de Nederlanders mochten er ook zijn, want hun hardheid incaseerde met het grootste gemak alle opstoppers, duwen, krabben en andere spor- tiviteiten, die in het harde ge moed van de Argentijnen op kwamen. Alhoewel deze Neder landse hardheid natuurlijk wel hard is, is zij toch niet dièdiard- heid, die de heer K. Lotsy be doelde. Nee dat soort hardheid bezaten de Argentijnen inder daad in veel ruimere mate. Zijn we echter heel eerlijk, dan moeten we vermelden, dat we sterk de indruk kregen, dat de Argentijnen tijdens het har den van hun geest, deze een beetje te veel bewerkt hebben, zodat hun geest een weinig stomp geworden is. In het waterpolobassin (al thans op de tribunes daarom heen) vonden we even later onze eigen Puck Brouwer uit Leid- schendam. Blozend van weelde om de pas verworven zilveren medaille zag ze er sprankelend uit. „Misschien", zo peinsden we, „had Puck best de gouden me daille kunnen winnen, als ze wat meer hardheid bezeten had." En sentimenteel, zoals we nu eenmaal zijn, met het totaal voorbijzien van de hoogste waarden, die een zichzelf res pecterende natie kan nastreven, hebben we gehoopt, dat Puck nooit in handen van de heer K. Lotsy zou vallen. „In 's hemelsnaam", zo dach ten we kleinburgerlijk, „dan maar geen goud. Neeh desnoods het zilver en het brons ook maar weg, maar laat ons Puck hou den." •KRONUS. Koos de Jong best geplaatste DE DEEN ELVSTROEM OLYM PISCH KAMPIOEN IN FINNJOLLENKLASSE De laatste wedsti'ijd in de Finn- jollenklasse moest de beslissing brengen voor de zilveren en bronzen medaille, waarvoor de Engelsman Currey de Zweed Sarby en de Neder lander De Jong in aanmerking kwa men. De zenuwen waren dan ook sterk gespannen, wat tot uitdrukking kwam in een minder goede start van de kanshebbers. Currey en De Jong zaten in de middengroep en Sarby zelfs in de achterhoede. Nu was Sarby gisteren gehandicapt door een lelijke verwonding aan de rechterhand, entstaan bij het breeu wen van een lekke naad. Daarbij be schadigde, door het breken van het mes, zijn handspier. Een van de gevolgen van minder goed starten was ook. dat de Jong, bakboord zeilende, niet kon wenden om vrije wind te zoeken en verplicht was tussen de andere jollen te blij ven. Denemarken en Canada waren het beste weg gegaan, de eerste over bakboord doorliggend, de ander over stuurboord. Na 500 meter bleek, dat de bakboord slag beter was geweest. Het bleek hier ook al weer, dat de jol van de Jong niet zo hoog aan de wind zeilde als de andere jollen, hetgeen een aanmerkelijk nadeel be tekende. Hij werd tenslotte tiende en vierde in het eindklassement, terwijl de Canadees Mc. Laughlin en de Europese kampioen, de Oostenrijker Erndl, om de tweede en derdé^ plaats vochten met de Deen Elvstroem als kampioen. In de 5,5 meterklasse wist de Vries Lentsch niet boven de middel maat uit te komen en eindigde als veertiende. Amerika werd eerste, gevolgd door Finland, Engeland en Denemarken. Wim" van Duyl deed het in de Dra- kenklasse beter en werd vierde. Jam mer was 'het, dat de concurrentie in de kopgroep zo zwaar was. Het ge drang om de eerste drie plaatsen was daardoor zo groot, dat hij, ondanks zijn regelmatig goede posities in de kopgroep, niet voor plaatsing in aan merking komt. Zijn plaats in het eindklassement werd dertiende. In de startklasse is gisteren ook de beslissing gevallen. Straulino (Italië) wist te winnen en hiermede de gou den medaille te veroveren. Canada werd in de laatste race tweede, Por tugal derde en Nederland elfde. De Amerikaan Reid verwierf de ailve- ren medaille, de toekenning van de derde prijs is nog afhankelijk van protesten. Uit negen finales bij het olympisch kanotournooi heeft Finland in totaal 6 medailles gewonnen en daarmede zich 't sterkste kanoland getoond. Vier gouden medailles, 1 zilveren en 1 bronzen werden aan de Finse equi pe overhandigd. In de K 2 klasse 1000 meter (heren) werden Koch en Klinger achtste, in de KI klasse 1000 meter (heren) plaatste Van der Kroft zich vierde, terwijl mevr. v. d. An- ker-Doedens de vierde plaats bezette in de K 1 klasse 500 meter (dames). NED. ACHTERVOLGINGSPLOEG IN KWART EINDSTRIJD. De ploegenachtervolging over 4000 meter is door de UCI op een wel zeer eigenaardige wijze verwerkt. Yfant men heeft er op de eerste dag van de Olympische wielerwedstrijden in het geheel geen poursuite van gemaakt, integendeel, de heren wedstrijdcom missarissen van het hoogste interna tionale wielercollege, dat in de ja ren na de oorlog al zovele wonder lijke en vooral onbegrijpelijke be slissingen heeft genomen, had weer eens een nieuwe formule uitgevon den. 21 ploegen van vier man ston den voor de achtervolging ingeschre ven, maar men maakte de naam „achtervolging" belachelijk door er een zuivere tijdrace voor teams van te maken. Alle ploegen werden na melijk afzonderlijk gestart voor de 4000 meter, waarbij de tijden werden opgenomen. En de acht ploegen, die in deze selectiewedstrijden de snel ste tijden hadden laten noteren zou den het recht krijgen in de kwart eindstrijden te komen van de kelijke poursuite. Het vervelende van de gehele geschiedenis was, dat men pas van deze beslissing van de UCI op do hoogte we-d gesteld op de dag zelve. De Nederlandse chef d'équipe, de heer M. Koot, heeft tegen deze handelwijze geprotesteerd, maar de jury d'appèl heeft het protest in hoogste instantie afgeweken Ook hadden de wedstrijdcommissarissen op eigen houtje het aanvargsuur van de a vond wedstrijden gewijzigd, nl. ven 6 op 5 uur. Een fel protest klonk toen op van de zijde van hot Finse oxganisatiecomité, met het gevolg, dat de UCI-leiders het hoofd moesten nuigen en de wedstrijden inderdaad cm 6 uur begonnen Elke achtervolgingsploeg reed dus alleen, waarbij de tijd van numero 3, die door de finish kwam, werd geno- n en als tofaaJtijd. De Nederlandse ploeg, bestaande uit Plantar, Voor- ting. Maenen en De Groot roteerde 4 min 54.5 sec., waarbij Plantaz en Voorting uitstekend reden Maar Daan de Groot, de grote sterke ke- ïel had wat last met de ademhaling t-.r kon moeilijk uit de weg komen, terwij! Maenen enkele keren in doze Len ronden van 400 meter niet heel zuiver afloste en dan weer moeite had om bij te komen. De snelste tijd van de avond werd ge maakt door de Italiaanse ploeg be staande uit Morettini. Messina de Rossi en Campana een formidabel f» am, dat 4 min. 48 8 sec voor zich liet afdrukken. Maar ook de Britten waren sterk en de Fransen niet te vergeten. Aan het slot van de avond werd de spanning groot, of Neder land zich nog voor de kwarteindstrij den zou kunnen plaatsen. Maar de Oranjeploeg kwam nog op de zeven de plaats terecht met Zwitserland als achtste. Zatajied, de toeomotiel Zatopek, de wonder-athleet, loopl het Olympisch Stadion in Helsinki binnen na de afstand 42 km. 195 me*> ter te hebben afgelegd van de Mar«*| thon-rece.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6