De gezinspolitiek der nieuwe regering Vliegende voorwerpen boven Amerika Gromyko in Londen Minister bij middenstands examens De oneerlijke taxi-chauffeur was charmante echtgenoot Oranje in Orange en Joseph in Dothan DINSDAG 29 JULI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Verlangens van de Katholieke Bond Op de centrale raadsvergadering van de Kath. Bond voor het Gezin, heeft dr. J. Gillissen, voorz., in zijn openingswoord met alle aandrang de katholieke volksvertegenwoordigers gevraagd niet tot samengaan met an deren te beslissen, indien niet volko- m veilig zijn gesteld de belangen en rechtmatige verlangens van de ge zinnen, met name de grote geainnen. Hij vroeg in het regeringsplan op te nemen of te laten opnemen o.m. bescherming van het Christelijk hu welijk en gezin in moreel en sociaal opzicht; verbetering van de kinder bijslagregeling voor de kleine zelf standigen cn meer progressie in de kinderbijslag van de overigen; her ziening van de inkomstenbelasting voor de gezinnen, behorende tot de middengroep; snellere bevordering van woningbouw, rekening houdend met de grootte van de gezinnen en met de financiële noden van bepaalde gemeenten en streken; bevordering van particulier woningbezit; betere schoolgeldregeling ook voor het ho ger onderwijs; gezinstarieven bij de spoorwegen en andere vervoermid delen; gezinstarieven bij gas, water De Amerikaanse bladen wijden veel aandacht aan het communiqué over het verschijnen van „voorwer pen van onbekende herkomst" in het luchtruim van Washington in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. Alle militaire vliegvelden van de Oostkust hebben opdracht zich pa raat te houden en onafgebroken staan straaljagers gereed, om bij een mo gelijke waarneming met radar van de voorwerpen het luchtruim te kie zen. De Maandagbladen brengen verkla ringen van astronomen en andere ge leerden. De president van de „U.S. Rocket Society" bijvoorbeeld, sluit de mogelijkheid uit, dat het hier in terplanetaire ruimteschepen betreft". Een andere geleerde oppert de mo gelijkheid. dat de „voorwerpen" toe stellen zijn, waarmede marine en luchtmacht van Amerika proeven ne men. Hij voegt er aan toe, dat het tijd wordt, dat een einde wordt gemaakt aan ..deze bespotting van de we reld". Hij voegt er echt aan toe, dat het merkwaardig is, dat de „vliegen de schotels" veelvuldig gesignaleerd worden in de buurt van Washington en van centra voor atoomonderzoek in Nieuw-Mexico. dr. Allen Hyneck, astronoom van de universiteit van Chicago, zegt stel lig te geloven, dat deze phenomenen uit vaste stof bestaan. Een woordvoerder van de Ameri kaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat het grote aantal meldingen van „vliegende schotels" geen verande ring heeft gebracht in het program van de luchtmacht, die dag en nacht gereed staat om elk niet geïdentifi ceerd en mogelijk vijandig voorwerp in het luchtruim voor de Verenigde Staten te achtervolgen. Andrei Gromyko, de kortelings be noemde ambassadeur van de Soyjet- Unie bij het hof van St. James, is in Londen aangekomen. Hij legde een van tevoren opgestel de verklaring af, waarin hij de wens uitsprak het Britse volk te leren ken nen. Hij zeide gaarne een betere verstandhouding tussen het Britse en het Sowjet-volk te zien, juist in deze tijd van zo vele internationale vraag stukken. Op het station had zich een groep jonge communisten en leden van Brits-Sowjet-Russische verenigingen verzameld. Men klapte in de handen cn riep: „Geef ons vrede mijnheer Gromyko". Leden van de rechtse organisatie „Union" hadden echter een tegende- monstratie georganiseerd. Zij rie pen. „Vrede, doch geen communisme. Wij willen hier geen communisme". Twee mannen, die anti-Sowjet pamfletten hadden geworpen, werden door de politie weggeleid. Een officier van de Griekse gen darmerie en twee Griekse soldaten zijn Zondag op een Grieks eiland ini de rivier de Ebre (Maritza bij de Grieks-Bulgaars-Turkse grens bij een vuurgevecht met een Bulgaarse patrouille gedood. Vier Grieken wer den gewond, aldus een communiqué van de Griekse legerleiding. Luidens het communiqué hadden Griekse soldaten Zaterdag na een kort vuurgevecht een landingspoging van Bulgaarse soldaten op het eiland afgeslagen. Zondag waren de Bulga ren echter teruggekeerd en hadden zich in hinderlaag gelegd. Waarne mers van de Balkancommissie heb ben zich naar de plaats van het in cident begeven, aldus het communi qué. De troepen van de Portugese kolo nie Macao op het Chinese vasteland, die Vrijdag wegens een grensgeschil waren gealarmeerd en in schermut selingen met Chinese troepen verwik keld waren geraakt, zijn Dinsdag te ruggetrokken. Het verkeer tussen China en Macao is hervat. Er wor den onderhandelingen gevoerd ter oplossing van het geschil. en eleotriciteit; afsdhaffing of min stens herziening van het huidige classificatie vraagstuk; tenslotte het invoeren van een landelijke gezins raad. Dat de K.V.P. zich, aldus spr., nu maar eens eindelijk bewust worde van haar macht en haar overwicht. Bij elke regeringsformatie is zij im mers nodig. Zij kan derhalve haar eisen stellen en zij mag en moet deze eisen stellen, omdat zij niets anders zijn dan de wezenselementen van 'het waarachtig algemene belang van Ne derland. Bij de discussie werd het betreurd, dat bij de jongste candidaatstelling voor de Tweede Kamer door de KVP geen kwaliteitszetel werd ingeruimd voor de gezinsbelangen. Dr. Jos de Boer hield een inleiding over gezin en school. Het hoofdbechuur zal er bij be voegde instanties op aandringen, dat aan dienstplichtigen, die met groot verlof gaan, een uitkering ineens worde gedaan ter bestrijding van de kosten in het gezin. Mede zal het be stuur ijveren, dat de loongrens van 't ziekenfondswezen verhoogd wordt naar gelang de grootte van het gezin en wel van het derde kind af met 200 per kind. Tot bestuursleden werden herko zen de heren mr. Jos de Voort en G. Brakenhof; gekozen de 'heren R. H. Suurmeijer tc Breda (vacature J. Gulikers) en F. J. Robers te Hengelo hetgeen Uitbreiding van het bestuur m'et één lid betekende. Dr. Jos de Boer werd gehuldigd als zilveren bestuurslid. De voorzit ter, dr. Gilissen en de oud-voorzitter de heer van Meegeren 'en vele afge vaardigden, belichtten de verdiens ten van de jubilaris. Hem werd een enveloppe met inhoud overhandigd, terwijl mevr. de Boer bloemen ont ving. De oud-voorzitter, de heer J. W F. van Meegeren, werd, vanwege zijn brochure „Gezinspolitiek," benoemd tot ere-president. Gistermorgen bezocht minister prof. dr. A. H. M. Albregts, die o.m. belast is met dc middenstandspolitiek, het Middenstandsexamen Algemene Han delskennis te 's-Gravenhage, waarbij hij persoonlijk aan de geslaagden het diploma uitreikte. De minister hield hierbij een korte toespraak. Als demissionair minister heeft hij de afgelopen weken tal van uitnodi gingen niet aanvaard, maar de uitno diging om het Middenstandsexamen bij te wonen, niet kunnen weigeren. Hiermede heeft hij willen aantonen, hoe belangrijk dit examen voor de middenstand is. Het verheugde de minister aan zeventien van de zo juist geëxamineerde vierentwintig candidaten, die slechts een klein deel vormen van het totaal van ruim twin tigduizend, die zich dit jaar voor het examen hebb- n aangemeld, het di ploma te kunen uitreiken. De minis ter wenste de geslaagden van harte geluk met het door hen behaalde re sultaat. De zorg van de overheid strekt zich mede uit tot de middenstand, doch de overheidstaak is een beperk te en is er bewust op gericht de voor waarden te bevorderen, dat de mid denstand zelf zo sterk mogelijk is toegerust om zijn eigen problemen tot oplossing te brengen. Daartoe dient het bezit van kennis als op deze exa mens wordt gevraagd en welke dient als grondslag om op verder te bou wen. Hiermede wordt bevorderd niet slechts het belang van de midden stand, maar van het gehele bedrijfs leven. Als belangrijkste sector van het bedrijfsleven behoort de midden stand immers in staat te zijn zijn diensten zo goed mogelijk te bewij zen, om in een gezonde mededinging *yn plaats te behouden en te ver sterken. Alvorens tot het uitreiken van de diploma's over te gaan, dankte de minister namens de overheid al de genen, die aan dit examen hun mede werking verlenen. De meer dan 1300 Nederlandse pelgrims, die Vrijdag met uitstekend weer en na een goede reis in Lour- des zijn aangekomen, hebben Zater dag hun grote dag beleefd. De Ne derlandse bedevaart had die dag immers de leiding bij de plechtige Sacramentsprocessie, die 's middags over de Esplanada trok, en bij de in drukwekkende lichtprocessie, die in de late avonduren werd gehóuden en met het gemeenschappelijke Credo beëindigd werd. Tegelijk met de Ne derlandse pelgrims bevinden zich in Lourdes de bedevaarten uit Doornik en Luik (Big.), uit Ierland, Luxem burg, Glasgow en de grote bedevaart der Katholieke Actie van Italië. De plechtige Hoogmis werd Zater dagmorgen om 10.30 uur opgedra gen voor de zielrust van pastoor J. de Moei, lid van het Comité der Na tionale Bedevaart, die in het afgelo pen jaar is overleden. Vrijdagavond heeft Mgr. J. P. Hui- bers met een gevoelvolle toespraak de verwelkoming bij de Grot geleid. Haarlems bisschop gaf daarbij een beschouwing over de intentie van deze 52ste nationale bedevaart: „Onze Lieve Vrouw, geef vrede aan zieken en gezonden; vrede aan de staat." De bisschop eindigde met een gebed voor het welzijn van H. M. Koningin Juliana. Door de jongste verhoging der wa terleiding-tarieven met niet minder dan 20 pet., kunnen gezinnen die hiertoe een verzoek bij B. en W. van Culemborg indienen, in het genot worden gesteld van een reductie-re geling. Deze houdt in dat men een reduc tie heeft van het derde kind af met 10 pet. tot een maximum var. 50 pet. (Msb.) BOERDERIJBRAND TE BIERUM. Waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de heer A. Omta te Bierum bij Appingedam. Toen de brandweer van Appingedam arriveerde stond men voor een laaiende vuurzee, welke bijna niet meer te stuiten was. Slechts 'het woonhuis kon worden behouden. De huisraad werd gedeeltelijk gered. Ook gingen verloren een groot aan tal landbouwwerktuigen en de reeds binnengehaalde oogst. De brand is waarschijnlijk ontstaan in de schuur. De boerderij was verzekerd. Twee van de drie zusters T. uit IJmuiden, die Donderdagmiddag op vermoeden van meineed werden ge arresteerd, toen ze als getuige a dé charge. in een strafzaak voor de Haarlemse rechtbank werden ge hoord, hebben bekend valse verkla ringen te hebben afgelegd. De drie vrouwen zullen voor de rechter commissaris worden geleid. Het drietal was door mr. H. J. M. Tonino, raadsman van de 37-jarige F. v. Z. uit IJmuiden, gedagvaard, die terechtstond wegens meieed. De vrouwen zijn schoonzusters van de verdachte en zij legden pertinent voor hem ontlastende verklaringen af. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. Rut ten, is gisteravond per vliegtuig naar Parijs vertrokken en heeft zich van ochtend bij het gezelschap gevoegd, dat H.M. de Koningin vergezelt op de reis naar Orange. Prof. Rutten zal het officiële gedeelte der reis mee maken. Daardoor liep hij legen de lamp Twee jaar geleden bracht een Am sterdams taxi-chauffeur een familie van het Centraalstation naar Over- veen en daar aangekomen, „vergat" hij om bij de koffers ook een tas, die tot de bagage van de familie behoor de, uit te laden. Toen de familie even daarna de vermissing constateerde en de politie in> kennis stelde, onder wierp deze de chauffeur aan een streng verhoor, maar daar de man bleef ontkennen de tas ook nergens gevonden te hebben, moest hij weer vrijgelaten worden. Vrijdagavond zat de eigenares van de zoekgeraakte tas in de Amsterdamse tram, toen zij plotseling een damesarm zag met daaraan een armband .die in de ver dwenen tas gezeten had. Mét de da me verliet zij de tram en volgde haar armband net zo lang, tot zij een po- litie-agent tegenkwam. Na een kor te explicatie nam de politie de draag ster van de armband een verhoor af. GOUDEN PRIESTERFEEST PASTOOR A C. VAN DEN BERG. Op 15 Augustus a.s. hoopt pastoor A. C. van den Berg te Spierdijk zijn gouden priesterjubilé te vieren. Abra ham Cornelis van den Berg, geboren te Zoetermeer op 5 Febr. 1876, stu deerde een jaar te Megen bij de Fran ciscanen (1890'91), daarna van 1892 1902 te Hageveld (Voorhout) en Warmond. Gewijd door mgr. Botte- manne met nog 27 neomisten. Van deze klas zijn nog elf priesters over: 5 emeriti en 6 curati (Pastoor inbe grepen). De jubilaris was kapelaan te Kwadendamme (1902'03), te Velsen-Driehuis (1903'09) te Noord- wijk (1909'11), te Maassluis (1911 1915), te Langeraar (1915'19), waar hij zijn 12H-jarig priesterfeest vierde. Op 15 Mei 1919 werd hij pas toor benoemd te Hellevoetsluis (tot 1924); daarna te Nieuw-Vennep van 19241936, waar hij zijn zilveren priesterfeest vierde in 1927. Van 1936 tot heden is hij pastoor te Spierdijk. De vele priesterzonen en priesterstu denten van de parochie hebben im mer een allerhartelijkst medeleven van de pastoor. Hij is een speciale kindervriend; bijna alle kinderen van de parochie gaan door zijn biecht stoel. Er zal een groots feest worden op gezet in Spierdijk, om de grijze pas toor te eren. Zaterdagavond liep het twee en een halfjarig jongetje Gerard Met selaar met zijn broertje uit de boom gaard naar hun huis in Twisk. Het liep daarbij achter een paard om, dat het kind een heftige trap in de buik gaf. Het werd onmiddellijk naar de ziekenverpleging „De Villa" gebracht en operatief geholpen. Maar het kind stierf nog dezelfde avond. AVRO bestuur wil niet meer praten In het conflict in de AVRO is een nieuwe en verrassende wending ge komen, die is ontstaan door het plot seling afbreken van de besprekin gen tussen het AVRD-bestuur en het comité van actie uit de AVRO-leden. Zoals bekend, werd op Maandag 21 dezer een eerste bespreking gehou den, waarna besloten werd deze con ferentie vandaag voort te zetten. Toen de leden van het actie-comité van morgen om kwart over negen in dë king, studio arriveerden, werden zij door vier leden van het dagelijks bestuur in de bestuurskamer ontvangen. Vijf minuten later echter stonden zij al weer op straat, nadat de voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, een verklaring had voorgelezen, waarin hij mededeelde, dat de AVRO van elk verder contact met het co mité afzag. Zij bleek de echtgenote te zijn van de taxi-chauffeur. Een huiszoeking volgde en practisch de gehele inhoud van de tas werd gevonden. De man had zijn vrouw bij wijze van aardige attenties in de loop der jaren telkens iets uit de tas cadeau gedaan. BESTRIJDING MOND- KLAUWZEER. EN De minister van Landbouw heeft een commissie ingesteld, die na moet gaan, welke maatregelen overwogen, respectievelijk genomen dienen te worden om te bereiken, dat alle run deren telkenjare voor 15 April voor behoedend tegen mond- en klauw zeer zijn geënt. Van deze commissie is lid en voor zitter: de heer E. J. A. A. Quadvlieg en zijn leden de heren H. S. Fren- kel, R. Visser, F. den Hertog, L. P. de Vries en Joh. de Veer. van Heeze, die brand schade geleden hebben ten gevolge van militaire oefeningen, waarbij rookhandgranaten geworpen zijn, zullen volledig worden schadeloos gesteld. Minister ir. C. Staf deelt dit mede in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer J. Haken (CPN). SPORT FANNY BLANKERS-KOEN START WAARSCHIJNLIJK TE AMSTERDAM. Naar wij van> dc organisatoren der olympische revanches, welke op 10 Aug. te Amsterdam worden gehou den, vernemen, is de mogelijkheid groot dat Fanny Blankers-Koen zal uitkomen op de 80 meter horden. Op dat nummer zal zij o.m. als tegen standster ontmoeten de olympische kampioene van dit jaar Shirley Strickland. Olympische en kippen-records Men is in de kippen-wereld blijkbaar ten zeerste verrast door de talrijke records, die op de Olympische wedstrijden in Hel sinki omlaag worden gehaald. Een kip van mej. M. de Haas ce Noordwijk-Binnen was daar allerminst over te spreken en ging uit op record jacht. Zij presteerde het ei-record te breken en een ei te leggen, dat 0.5 gram woog. In de kippenwereld schudt men de koppen maar eens Daar valt niet tegen te bok- (Van een speciale verslaggever) Het ongeveer achttienduizend in woners tellende stadje Orange in de Provence, de vroegere Keltische stad Usio, die onder keizer Augustus de zetel was van een Romeinse ko lonie en een der mooiste steden van Gallië werd, heeft zich opgemaakt om „la reine Juliana" te ontvangen. Een telg van het Oranjehuis gaat naar de bakermat van de Oranjes. De tweede vrouw van Hendrik de Derde van Nassau, Claudia van Cha lons, zuster van Philibert van Oran je, vermaakte het prinsdom Oranje in het begin der zestiende eeuw aan Reinier van Nassau, wiens stoffe lijke resten zich in de grafkelder in de grote kerk te Breda bevonden, die in 1937 werd geopend. De jonge Reinier van Nassau, prins van Oran je, sneuvelde in 1544 door artillerie vuur in een loopgraaf bij Sint Di- zier. Prinsdom en titel werden door hem bij oorlogstestament vermaakt aan zijn neef Willem de Zwijger, zoon van Willem de Rijke en Julia na van Stolberg. Het prinsdom Oran je werd bij het verdrag van Utrecht in 1713 wel aan Frankrijk terugge geven, maar het recht op de titel werd daarbij aan Nassau overgedra gen. Een drietal jaren geleden werd voor het eerst de gedachte geopperd in het oude Romeinse amphitheater van Orange een opvoering te verwe zenlijken van Vondel's „Joseph in Dothan". Deze zal nu Dinsdag 29 Juli a.s. een feit worden. Onbevreesd gemeentebestuur Enthousiast vertelde ons de Neder landse vice-consul in Orange dr. Maurice H. L. Echenoz hoe verheugd men was, dat Koningin Juliana de uitnodiging van het gemeentebestuur van Orange had aanvaard. „Zij heb ben vorige week geen ogenblik ge vreesd, dat de kabinetsformatie in uw land haar zou verhinderen te komen", zo merkte hij op Dr. Eche noz is reeds een vijftiental jaren me dicus in Orange en werd zes jaar ge leden vice-consul van ons land. Orange overbevolkt Het kleine stadje is op het ogen blik overbevolkt. Alle hotels zijn be zet. Dat houdt verband met de vier daagse kunstmanifestatie in het im posante Romeinse amphitheater, welke Zaterdagavond een aanvang nam met een opvoering van Honneg- ger's „Le Roi David" en balie'ten van Geor-ge Lifar. Zondag werd een opvoering gegeven van Sophocles „Koning Eudipus", gisteren ,.La damnation de Faust" van Berlioz en op de laatste dag „Joseph in Do than", welke slotuitvoering door Ko ningin Juliana zal worden bijge woond. Drukke dag Heden om 15-40 arriveert te Oran ge de express-trein uit Parijs, waar aan het koninklijk rijtuig is gekop peld in het kleine stadje, dat dorps versierd is. Koningin Juliana zal worden ont vangen door de prefect van Vau- cluse, de heer Boisser, de burgemees ter van Orange, de heer Balester, de Nederlandse consul-generaal te Mar seille, dr. H. V. Hogerzeil en de vi ce-consul te Orange, dr. Echenoz. Na een ere-wacht te hebben ge ïnspecteerd zal de koningin, terwijl alle klokken zullen luiden, naar het stadhuis te Orange rijden. Van hier vertrekt koningin Juliana naar de heuveltop van Sint Eutropius, waar zich de resten bevinden van de burcht der Oranjes. Na een officieel diner, aangebo den door het gemeentebestuur, zal de koningin zich naar het openlucht theater begeven. De Koningin zal om half tien in het amphitheater ar riveren voor het bijwonen van de Vondel-opvoering. Verwacht wordt dat deze om half een zal zijn be ëindigd. De koningin zal in de pre fectuur van Avignon de nacht door brengen. Een paar dagen vacantie Woensdag zal het bezoek aan Avignon een meer intiem en minder officieel karakter hebben. Koningin Juliana zal het kasteel der pausen bezoeken. De schooljeugd zal een ballet uitvoeren „Het kind van Oranje". Na een erewacht te heb ben geïnspecteerd, zal koningin Ju liana uitgeleide worden gedaan door de prefect van Vaucluse en de burgerlijke militaire autoriteiten- Zij vertrekt per auto en zal nog enige dagen incognito in Frankrijk verblij ven, om waarschijnlijk Zaterdag met de beide jongste prinsesjes terug te keren. HOE wordt het weer? Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). MINDER BUIEN. Veranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid optre dende buien. Zwakke tot matige westelijke tot zuid-westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Het w-eeA in SwiO-fm weer gisteren OSLO regen* 20 C. STOCKHOLM regen 23 HELSINKI licht bew. 20 EDINBURGH zwaar bew. 18 LONDEN regen 18 KOPENHAGEN nevel 14 AMSTERDAM lichtbew. 14 ZURICH mist 17 LOCARNO onbewolkt 20 GENEVE onbewolkt 20 PARIJS zwaar bew. 21 BORDEAUX lichtbew. 22 NICE licht bew. 30 BERLIJN nevel 19 FRANKFURT regen 20 MUNCHEN zwaar bew. 19 WENEN regen 31 Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram. (9.359.40 Water landen). VPRO: 10.00 Boekbespre- 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Grapi. 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.30 Voor de kinderen. 13.45 Gram. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gram. 15.00 Idem. 15.20 Piano recital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Amusementsmu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: H. M. Laupman: ..Nieuw-Guinea's para dijsvogels". 18.00 Olympische Spelen. 18.30 Nieuws. 18.40 VARA-Varia. 18.45 Pianoduo. 19.00 Militaire cause rie. 19.10 Roemeens orkest. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmuziek. 20.50 „De brug van Estaban", hoorspel. 22.25 Viool en piano. 22.45 „Over de gedragingen der dieren", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouwa 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10,30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 „Wiek wint", hoorspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Bedrijfs- dienst Stichting Alle Dag Kerk. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mari nierskapel. 14.00 Gram. 14.20 Geva rieerde muziek. 14.45 Voor de meis jes. 15.00 Viool en piano. 15.35 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianoduo. 18.30 Kamerkoor cn solisten. 19.00 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.15 „Vijf Minuten". 20.15 Radio Philharmonisch Orkest en solisten. 21.00 „Zeebanket in minia tuur", klankbeeld. 21.30 Volksliede ren. 21.50 Gram. 22.00 Clavecimbel- recital. 22.30 Internationaal Evange lisch Commentaar. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.1524.00 Gram. Vliegende schotels bij Leiderdorp Gistermiddag werd een redacteur van het Alg. Dgbl. opgebeld door de heer Th. v. d. Bos uit Alphen aan den Rijn die hem mededeelde, om 9.25 u. een luchtverschijnsel te heb ben waargenomen, dat hem onmid dellijk aan de vliegende schotels deed denken, welke vorige week bo ven Arnhem zijn gesignaleerd Op genoemd tijdstip was hij met zijn echtgenote onderweg van Wouw- brugge naar Leiden. Tussen Leider dorp en Leiden ontdekte mevr. Van de Bos, ver voor zich uit en op grote hoogte, een aantal zilverkleurige sdhotels, welke zich met grote snel heid voortbewogen. Zij maakte haar man hierop op merkzaam, maar voordat deze zijn auto tot stilstand had kunnen bren gen, waren er enige seconden verlo pen. Toch zag hij nog juist uit een donkere regenwolk een zilveren schotel wegspringen, welke echter onmiddellijk verdween. Hij schatte de afstand op vele kilometers, zodat naar zijn mening de schotel zich over zee moet hebben bewogen. Daar van gezichtsbedrog geen sprake kon zijn, is hij onmiddellijk doorgereden naar de sterrenwacht te Leiden om van zijn bevindingen ken nis te geven. Daar werd hem .echter medegedeeld dat de sterrenwacht zich niet m'et vliegende schotels be zighoudt. In de veronderstelling, dat ook anderen het luchtverschijnsel zou den hel>ben waargenomen, wendde de de heer Van de Bos zich tot zijn krant, maar die hadden op dat tijd stip nog geen berichten ontvangen. Misschien dat deze publicatie tot het verkrijgen van meer gegevens kan bijdragen. Luxe auto veroorzaakte ernstige botsing Gistermorgen is de heer N. Mol uit Leiderdorp ternauwernood ontsnapt aan een'verplettering door een Cito- sa-bus. De heer Mol wilde met zijn auto, komende uit de Bruggestraat, de H. Rijndijk op rijden in richting Leiden. Hij vergat daarbij acht te geven op het verkeer, zodat hij niet bemerkte, dat uit richting Zoeter- woude een autobus naderde. De bus chauffeur zag plotseling de auto dwars voor hem uit de Bruggestraat opdoemen, terwijl uit de richting Lei den een volgeladen hout-truck van de fa. Hoeken naderde zodat uitwij ken naar links uitgesloten was. De chauffeur van de Citosa-bus remde uit alle macht, waardoor de luxe wa gen nog net naar het voetpad kon zwenken zonder een enkel schram metje te bekomen. Door het sterke remmen zwaaide het achtereind van de bus echter maar links en botste tegen de juist passerende hout-truck met het gevolg dat de voorkant van het opgeladen hout de bus aan de achterzijde finaal openreet. Doordat het een bus betrof, die juist buiten dienst was, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De houtwagen kwam er met een inge drukt spatbord af. De politie heeft de zaak in onderzoek. De fa. L. P. Uyttewaal heeft op de grote Internationale Tentoonstelling in Luxemburg Foire Internationale Luxembourg 1952 een mooi succes geboekt. Het was een succes voor de Ter Aarse Industrie en tevens voor een Ter Aars product n.l. in zoet-zuur verwerkte augurken. De inzending werd bekroond met Diplome D'Honneur. Het diploma draagt ondertekening van het bestuur der tentoonstelling, de jury en de burgemeester van de stad Luxemburg. Een proficiat voor deze Ter Aarse prestatie.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2