S)e CöidAeSoii^cmt Generaal Nagoeib is thans begonnen met een grootscheepse zuivering Zijn eigen broer gevangen Vijf doden, 2000 gewonden rond de baar van Eva Peron De Frans-Tunesische kwestie dreigt spaak te lopen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DIN5UAÜ ZV JULI 1932 43ste JAARGANG No. 12650 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w-, f 2.— p. raid., t 6— p. kwart. Franco p. p. t 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes t 1.50 NA HET VERTREK VAN FAROEK In de Egyptische hoofdstad heerst achter de schermen een drukke politieke activiteit. Premier Ali Maher Pasja heeft gisteren de zetel van zijn regering van Alexandrië naar Cairo verlegd en is onmiddellijk begonnen met het uitzetten van het bestek in het nieuwe politieke tijdperk, dat met Faroek's abdicatie is ingeluid. Het kabinet vergadert vrijwel onafgebroken. Het be stuur van de uiterst nationalistische Wafd-partij kwam gisteravond ook bijeen. De voorzitter en ex-premier IV^oestafa el Nahas Pasja was uit Genève in Cairo teruggekeerd. py Lrminrr nn Gsnri vloot telegrammen voor de ex-koning L/C CA*KUIlIlIg Up v-<dpil liggen. Men was echter niet in staat Aan de buitenkant vertoont Cairo een vreedzaam beeld. Slechts wei nige tanks en pantserwagens dende ren door de straten. De zomerresi dentie Alexandrië, waar vandaan Faroek, Narriman en de nieuwe ko ning Foead Ahmed in ballingschap gingen, heeft haar uiterlijk van bad plaats aan de Middellandse Zee her nomen. Ali Maher Pasja heeft gisteren een van zijn langdurigste besprekingen gehouden met Abdel Salam Goma Pasja, de Wafdistische voorzitter van het ontbonden parlement. Na has Pasja en zijn rechterhand, Se- rang Foead Eddin Pasja, ex-minister van Binnenlandse Zaken, heeft ge neraal Nagoeib in zijn hoofdkwar tier opgezocht en hem de „redder des vaderlands" genoemd. De staats man omhelsde de generaal en ver klaarde: „Wij zijn naar ons land te ruggekeerd nadat de tirannie uitge roeid is en het leger met zijn roem ruchte generaal, generaal Nagoeib, het aanzien heeft hersteld". GEEN VRIENDJESPOLITIEK De ..sterke man" van Egypte, ge neraal Nagoeib, heeft verklaard, dat in het gehele land een zuivering zal plaats vinden. Zonder aanzien des persoons zal het leger optreden te gen allen, die zich aan corruptie hebben schuldig gemaakt. De gene raal deelde mede, dat zijn broer, gen.-majoor Ali Nagoeib gearresterd was „als voorzorgsmaatregel", hoe wel men tegen hem geen bewijzen heeft. Hetzelfde is met een groot aantal hooggeplaatste officieren, ambtenaren, politici en hofautori- teiten geschied. „Er zal geen vriend jespolitiek worden gevoerd", zo zei- de de generaal. Tot de gearresteerden behoren de vroegere opperbevelhebber van het Egyptische leger, luitenant-generaal Mohamed Haider Pasja, het hoofd van Egypte's speciale politie, Zahran Rusjdy en de commandant van po litie te Alexandrië, Joesri Kamha. Daarentegen zijn 264 politieke ge vangenen, gearresteerd tijdens en na de relletjes in Cairo van 26 Januari vrijgelaten. Ook 21 hooggeplaatste officieren, na de staatsgreep van Woensdag j.l. gedetineerd, werden nu vrijgelaten. FAROEK OP CAPRI Ex-koning Faroek's jacht „Mah- roessa" is gisteren door de Straat van Messina tussen Italië en Sicilië gevaren, klaarblijkelijk onderweg naar een Italiaanse haven, In Napels verluidt, dat de Egyptische .ambas sadeur, Mohammed Addel Aziz Bard Bey, gisteravond uit Rome is aange komen om Fahoek te ontmoeten. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat ex-koning Faroek niet om toestemming tot vestiging in de Verenigde Staten heeft verzocht. Een woordvoerder voor de Ita liaanse vloot heeft aan A.P. meege deeld, dat in de radiokamer van de Grensincident te Berlijn Maandagmiddag is het aan de grens tussen de Franse en de Sowjet-sec- tor van Berlijn tot een incident ge komen tussen Westberlijnse politie en leden van de volkspolitie. Een commando van de Westberltjn- se politie poogde het wegvoeren van locomotieven en ander spoorwegma teriaal uit een loods te verhinde ren daar de loods volgens de tot nu toe heersende opvatting in West-Ber- lijn was gelegen. Daarop rukte een commando van ongeveer 100 man volkspolitie uit. De politieofficier verklaarde, dat de loods zich op Oostberlijns terrein- bevond. De volkspolitie poogde de West-Berlij- ners terug te dringen en hierbij ont stond een handgemeen. Een politie man werd door de volkspolitie over weldigd en naar de Sowjet-sector ge voerd. Na dit incident stonden ongeveer 100 man volkspolitie en een even groot aantal Wpstberlijnse politie mannen met schietwapens tegenover elkaar. De Westberlijnse officier on derhandelde daarop met een lid van de spoorwegdirectie, die eveneens verklaarde, dat de loods op Oostber lijns grondgebied stond. De Westber lijnse politie trok zich hierop terug. Aan de Franse autoriteiten is rap port uitgebracht. Men heeft verzocht de loop van de sectorgrens in dit ge bied vast te stellen. deze door te geven omdat er geen verbinding met de „Mahroessa" was. Later werd bericht, dat het jacht „Mahroessa" met ex-koning Faroek aan boord op Capri in de Golf van Napels is aangekomen. Het hoofd van de politie op Capri heeft medegedeeld, dat Faroek naar Napels gaat om toestemming te vra gen voor een verblijf van enige tijd in Italië. REACTIES UIT DE SOEDAN Uit de Soedan zijn honderden ge lukstelegrammen naar generaal Na goeib gezonden, naar aanleiding van het aftreden van Faroek. Ook alle partijen, zowel de Oemma-partij, als de Asjigga-groep, die aansluiting bij Egypte wenst, en de partijen, welke onafhankelijkheid voor de Soedan wensen, hebben haar instemming met het gebeurde betuigd. HERVORMINGS-CONGRES Hassan Hodeiby Bey, leider van de Moh. broederschap, heeft Maan dag, na een bezoek aan gen. Na goeib, verklaard, dat de broeder schap binnenkort een congres zal houden om besluiten te nemen aan gaande hervormingen, die zij in Egypte wensen te zien ingevoerd- Hij zei dat de broederschap de bewe ging van het leger steunde. De Egyptische pers is Maandag begonnen met de publicatie van wat genoemd wordt achtergehouden bij zonderheden over het particuliere leven van ex-koning Faroek, zijn bekende voorkeur voor luxe en nachtleven, geheime verstandhou ding met corrupte elementen, slech te behandeling van paleisbedienden en inmenging in regeringspolitiek en benoemingen. Een blad heeft de volledige inhoud gepubliceerd van een verzoekschrift dat Faroek twee jaar geleden door leiders der politieke partijen was toegezonden en waarin zij de koning waarschuwden voor corruptie van hooggeplaatste personen. Naar AFP in Londen heeft verno men hebben de leiders van de Wafd- partij premier Maher meegedeeld, dat zij accoord gaan met de benoe ming van een regentschapsraad voor de jonge koning Foead de tweede. Volgende week zou het parlement bijeenkomen om deze raad aan te wijzen. Drukte eist slachtoffers Vijf personen zijn omgekomen en 2000 werden gewond bij de eerste wilde wedloop van een half miMioen Argentijnen, die het stoffelijk overschot van mevrouw Eva Peron wilden zien, dat ligt opgebaard in het ministerie van arbeid te Buenos Aires. Er zijn hulpposten ingericht bij het vastgesteld, zal uitstellen, ten einde ministerie-» van Arbeid. Verscheidene slachtoffers moeten onder de voet gelopen zijn. Anderen kregen een hartaanval en verscheidenen liepen een gebroken arm of been op. In de loop van de nacht en de ochtend zijn in acht uur 2000 personen aan een enkele post geholpen wegens zenuw aandoeningen of flauwvallen. De politie heeft bevestigd, dat vijf personen omgekomen zijn en 2500 ge wond in de straten die naar de cha- pelle ardente leiden. De dokters van het ministerie van Volksgezondheid hebben meegedeeld, dat het cijfer reeds veel hoger ligt. Het ministerie heeft per radio een oproep gericht tot alle artsen zich zoveel mogelijk in de nabijheid van het ministerie van Arbeid op te houden, om in geval van nood spoedig ter plaatse te kun nen zijn. De voormalige onderminister voo: het Leger, generaal Juan Esteban Vacca, werd vertrapt. Drie vrouwen en een politieman kwamen in het ge drang om. Vele gewonden zijn vrou wen en kinderen. Tienduizenden, meest mannen en vrouwen in werk- kjeding, trokken langs de kist. Het algemeen vakverbond (C.G.T.), dat een staking van twee dagen had uitgeroepen ten teken van rouw, heeft de staking met een dag ver lengd. Verschillende artikelen, ook voedingsmiddelen, zijn moeilijk te krijgen. Het parlement heeft een wet aan genomen, op grond waarvan 26 Juli voortaan een nationale rouwdag zal zijn. In het genele land zal dan het werk worden nèergelegd. Zolang de huidige zitting van het parlement duurt tot 30 September zal aan het begin van elke vergadering een minuut stilte heersen. Het komende jaar zullen, naar de regering besloten heeft, slechts post zegels met de beeltenis van Eva Pe ron worden verkocht. Het ministerie van Onderwijs heeft voorgeschre ven, dat in alle scholen van het land een portret van de overleden presi dentsvrouw werdt opgehangen, waar voor elke morgen bloemen moeten worden neergelegd. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dal de Argentijnse regering de begra fenis van mevrouw Peron, die oor spronkelijk op hedenmiddag was meer mensen in de gelegenheid te stellen de eerste vrouw van Argen tinië een laatste hulde te brengen. Een reusachuge schare staat gedul dig voor de ingang van het ministe rie te wachten om langs de baar van de overledene te kunen defileren. Ge durende de nacht was de rij mensen meer dan anderhalve kilometer lang. De toeloop werd overdag nog groter. De regeri-.g heeft bekend gemaakt dat president Peron besloten heeft he: stoffelijk overschot zolang opge baard te laten staan, dat iedereen in de gelegenheid :al zijn haar nog een maal te zien. Italiaanse uitvinding Helium maken uit waterstof De Italiaanse minister van defen sie, Randolfo Pacciardi, heeft gisteren tijdens een kabinetsvergadering be kend gemaakt, dat met succes op een artillerie-proefterrein waterstof met een explosieve reactie in helium om gezet is. De minister voegde er aan toe, dat de omzetting van waterstof in helium in de atmosfeer geschiedt. Het doel der proefnemingen was om deze re actie in het laboratorium tot stand te brengen. Met de reactie gaat een ontploffing gepaard. Het was onmogelijk te zeggen wei toepassing deze reactie in de weten schap zou vinden voordat een volle dig onderzoek naar de resultaten was ingesteld. Kort voor de bekendmaking was de „Giornale dTtalia" gekomen met het sensationele bericht, dat Italië de eerste waterstofbom tot ontploffing had gebracht. De minister sprak dit bericht echter tegen. De journalist van het blad zeide ooggetuige van de ontploffing te zijn geweest. Hij zei- de, dat het nieuwe proces ontdekt was door professor Ubaldo Loschi, een bekend Italiaans natuurkundige Voor de oorlog werkte Loschi samen met professor Pontecorvo, de atoom geleerde, die twee jaar geleden met vrouw en kinderen achter het „ijze ren gordijn" verdween. WESTELIJKE GEALLIEERDEN HEFFEN HET TOEZICHT OP DE WEST-DUITSE STAALPRODUCTIE OP. De drie Westelijke Geallieerden hebben Maandag het toezicht opge heven, dat aan het einde van de oor log ingesteld werd op de staalproduc- tie van West-Duitsland. De geallieer de Hoge Commissie maakte bekend, dat de productie van ruw staal in het Ruhrgebied niet langer beperkt be hoeft te blijven tot 11.1 millioen ton per jaar voor civiele doeleinden. De geallieerde maatregel vloeit voort uit het feit, dat verleden week de overeenkomsten betreffende het Plan- Schuman van kracht zijn geworden. DE V.S. EN DE OOSTENRIJKSE AMNESTIEWETTEN. Aan Oostenrijk is meegedeeld, dat de V.S. zeer verstoord zijn over de wetsontwerpen tot het verlenen van 1 amnestie aan enkele ex-nazi's, wan neer de restitutiekwesties van de slachtoffers van het nazidom onop gelost blijven, aldus heeft het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken bekend gemaakt. Men verwacht, dat deze waarschu wing gevolgd zal worden door een Amerikaans veto, indien het Oosten rijkse parlement de amnestie-wetten definitief goedkeurt. Elke bezettingsmogendheid heeft in de geallieerde raad het veto-recht over dergelijke wetten. Med. hoepen met muziek keyioet Terwijl een Koreaanse militaire kapel marsmuziek speelt gaan Nederlandse troepen, die met een Amerikaans troepen transportschip zijn aangekomen, in Poesan aan wal. De Bey van Tunis en de Franse re sident-generaal Jean de Hautecloque hebben gisteren een stormachtige bij eenkomst gehad, tijdens welke de Bey weigerde de voorgestelde Fran se hervormingen voor Tunis goed. te keuren. Van Franse zijde is toegegeven, dat de bijeenkomst niet bepaald vlot ver lopen was en gezegd, dat de Haute cloque het paleis van de Bey verlaten had met de tekst van de hervormin gen ongetekend bij zich. Verleden week is het afbreken van de Frans-Tunesische onderhandelin gen voorspeld toen Sidi Lamine Bey, de heerser van Tunis, een telegra fisch protest zond aan de Franse pre sident, Vincent Auriol, over de wijze waarop de onderhandelingen waren verlopen. De Bey beweerde, dat hij: 1. premier Salah Eddine Bakkoetsje niet gemachtigd had te onderhande len; 2. over de hervormingen niet ge raadpleegd was; 3. vertoornd was over Franse ver klaringen, dat hij Bakkoetsje zi)n zegen had gegeven. Hij zond het protest dezelfde dag aan zijn zoon, prins Tsjedley Bey, en deze deelde in een interview met A.P. mee, dat zijm vader geen ver trouwen had in Bakkoetsje, die de Fransen hem „met geweld zouden hebben opgedrongen". Frankrijk stelt voor: Atieuut i£pii£deH,'ty noot üeid&e ttauwzaaC PLAATSVERVANGEND STAFCHEF VAN MARK CLARK BENOEMD. De Britse minister van defensie, Alexander heeft gisteren in het Ho gerhuis meegedeeld, dat generaal Stephen SJioosmith is benoemd tot plaatsvervangend stafchef op het hoofdkwartier van generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der Ver enigde Naties in Korea. Tijdens de controverse in het Brit se parlement naar aanleiding van het bombarderen van doelen aan de Jaloe is onlangs tussen Acheson en Eden overeengekomen een Brit te be noemen als plaatsvervangend opper bevelhebber. Zoals bekend schreef het gemeen tebestuur van Leiden onlangs een prijsvraag uit voor een schilderij, dat als verfraaiing zal dienen van de trouwzaal op de begane grond van het Stadhuis. Het eerste deel van deze prijsvraag, welke openstond voor leden van „Ars Aemula Natu rae" en van het Leidse Kunstcen trum, omvatte de beoordeling van de deelnemers aan de hand van door hen ingeleverde werken, teneinde te komen tot een drietal schilders, dat zou worden uitgenodigd het uit eindelijk beoogde schilderij te ver vaardigen. Aan dit deel van de prijs vraag namen 15 schilders met in to taal 44 schilderijen deel. De voor de prijsvraag gevormde jury, die onder voorzitterschap stond van wethou der Van Schaik, werd gevormd door de heren R. Drayer, leraar aan de Academie van Beeldende Kunsten en bestuurslid van het Schilderkun dig Genootschap „Pulchri Studio" te Den Haag, J. Franken Pzn., be stuurslid van „Pulchri Studio" en vice-voorzitter van de Beroepsver eniging van Kunstschilders van de Federatie en Wibo Hartman, voor zitter van „Pulchri Studio". Na beoordeling van de 44 inzen dingen nodigde deze jury tot deelne ming aan het tweede deel van de prijsvraag uit: Walter Bosch, mevr. Lucia SteinbachJansen en Will H. i'weehuyzen. Op 26 Juni j.l. sloot de termijn van inzending van de voor de eigenlijke prijsvraag vervaardig de schilderijen. De schilderijen wer den ingezonden onder motto „Prima Vera", „Juni" en „Voorjaar 1952". Bij haar uiteindelijke beoordeling is de jury tot de conclusie gekomen, dat het schilderij onder motto „Voor jaar 1952", vervaardigd door mevr. Lucia SteinbachJansen, dient te worden bekroond. Aan mevr. Stein bach—Jansen is de uitgeloofde prijs van 700.toegekend, terwijl on der de beide andere deelnemers de premie ad 300overeenkom stig het advies der jury, is verdeeld. Met ingang van Donderdag a.s. zullen de schilderijen in „De Laken hal" worden geëxposeerd. 1. Verkiezing van een geheel Tu nesische raadgevende vergadering. 2. Oprichting van een Frans-Tu nesische raad voor de begroting. 3. Verkiezing van gemeenteraden in geheel Tunesië en niet uitsluitend in Tunis. 4. Voorrang voor Tunesiërs bij de civiele dienst. Tunesische nationalisten zyn van mening, dat de voorgestelde Franse hervormingen hun niet meer souve- reiniteit zullen geven dan zü tot nu toe genieten en dat het vetorecht van de Fransen te uitgebreid blijft. De Franse kolonie in Tunis is van me ning, dat de Franse voorstellen te ver gaan en de Tunesiërs te veel vrijheid geven. Brand in Djakarta 600 huizen verwoest In Djakarta heeft een brand ge woed, waarbij 600 huizen zijn afge brand en waardoor duizenden perso nen dakloos zijn geworden. Do brand, die de grootste is, die na dc oorlog in Djakarta is voorgekomen,, is uit gebroken bij de kampong Bunder, die achter de winkelstraat Pasar Ba roe is gelegen. 80 brandweerlieden hebben met zeven spuiten het vuur bestreden en waren na drie uur de brand meester. De Javasche Bank heeft een rekening geopend voor do slachtoffers, waarop tot nu toe 70.000 rupiah is gestort. Chinese handelaren hebben balen rijst ter beschikking gesteld. Vermoedelijk begon de brand in een Chinese rotanmeubelmakerij, en breidde deze zich zo snel uit door de droge atapwoningen, die in de om geving hiervan stonden. BLOEDBAD TE BANDUNG ONDER FEESTVIERENDEN. Gedurende een huiselijk feestje bij zekere Sobari, wonende in» de kam pong Bendungan is de feestvreugde wreed verstoord. Een volledig bewa pende bende van de Bambu Runtjung ter sterkte van zeven man viel de woning binnen en loste in het wil de weg een aantal schoten op de aan wezigen, waardoor een waar bloed bad werd aangericht. Een lid vara de Dessawacht en een vrouw werden op slag gedood, terwijl tien personen min of meer ernstige verwondingen opliepen. Van de gewonden stierf er een later in het ziekenhuis. Als buit namen de terroristen een geweer mee, dat aan de gedode Dessawachter had toebehoord. Europese kolenpositie bevredigend Onder voorzitterschap van minis ter mr. D. U. Stikker hebben hoogge plaatste regeringsfunctionarissen van Frankrijk, West-Duitsland, Neder land en Groot-ürittannië gisteren de Europese kolenpositie besproken. Naar verludt kwam men tot de slotsom, dat de situatie bevredigend ies. Men meent te weten, dat in de bijeenkomst, die niet openbaar was, een rapport over de kolenpositie in de verschillende landen der OEES is besproken. In dit rapport zou worden medegedeeld, dat de West-Europese kolenproductie sedert Januari jl. is gestegen,. De functionarissen over wogen de investeringsproblemen, die aan een verhoging van de kolenpro ductie zijn verbonden. JCavteCtje Veel doet hij die goed doet.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1