Koningin in Parijs aangekomen Utrechtenaar gaf zijn spaarpot aan voddenkoopman mee Onder de cowboys van Australië MAANDAG 28 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 De onbetreden wachtkamer Hare Majesteit de Koningin is gis teravond per trein naar Orange ver trokken. De Koningin reist in haar eigen rijtuig, dat aan de expresse is gekoppeld. H.M. is hedenochtend om half zeven op het Gare du Nord te Parijs aangekomen. Zij werd ont vangen door de Nederlandse ambas sadeur, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. bij wie zij tot Dinsdagochtend zal blijven. Zij zal zich daarna per trein naar Orange begeven. Toen de Parijse D-trein om ruim acht uur gisteravond het Centraal Station uitreed, zag het publiek op het eerste perron koningin Juliana en twee dames uit het gevolg in het gezellige, verlichte compartiment van het koninklijk rijtuig. De gordijnen had de Koningin juist voor het vertreksignaal wijd geopend en het publiek zag hoe de Koningin de afscheidsgroet, haar door de enkele tientallen personen SPORTIEVE WEDDENSCHAP* Even nadat Zondagmorgen op de binnenplaats van de AVRO-studio te Hilversum eensklaps een revolver schot had weerklonken, flitste een wielrijder de poort door om pijlsnel uit het zicht te verdwijnen. Het was geen vluchteling na een moordaan slag. Het was slechts het slachtoffer van een weddenschap. Toen Theo Uden Masman, orkestlieider van de Ramblers, het startschot uit zijn alarmpistool had gelost, begon een der trompettisten van zijn orkest, Jan Kelder, aan een moeilijk-? opga ve, die het gevolg was van een wed denschap: in vijf dagen moet hij per fiets naar München trappen, een af stand van ruim 850 km. Op 1 Augus tus moet hij zich weer bij het orkest, dat de reis per trein maakt, voegen, waarna de ramblers op tournée gaan in de Amerikaanse zóne van West- Duitsland. Jan Kelder zal het niet gemakkelijk hebben: hij heeft in geen twee jaar gefietst en een ge- midelde van ruim 150 km per dag is niet gering. Maar hij heeft de wed denschap om deze trip te onderne men nu eenmaal met orkestleden aangegaan, nadat hij eerst een an dere had gewonnen. Toen hij in het begin van dit jaar 184 pond zwaar was, wedde hij, binnen drie maanden 150 pond te zullen wegen. Na een periode van dieet woog hij op de da tum dat de weddenschap afliep, nog 145 pond. Hij is vastbesloten ook dit maal te winnen ondanks mogelijke zadelpijn. Aetherklanken DE REIS VAN H.M. NAAR ORANGE op het perron gebracht, vriendelijk beantwoordde verhaalt de „Tel." Een kwartier tevoren was de Kq- ningin per auto op het perron ge arriveerd, waar ir. F. Q. den Hollan der, directeur van de Ned. Spoorwe gen, ter verwelkoming bij de ingang van het rijtuig stond. Dat binnen alles in de puntjes was geregeld, had de spoorwegdirecteur een halfuur voor het vertrek reeds geconstateerd. Tot het gezelschap behoorde ook de gouvernante van de prinsessen, Vermoedelijk zullen Margriet en Marijke, die al enkele dagen in Zuid-Frankrijk zijn, zich vandaag of morgen bij haar moeder voegen tij dens het bezoek aan Orange. Het vergulde hek Van de konink lijke wachtkamer stond wijd open en helder licht straalde uit deze over het perron. De kostbare tapijten en lopers waren Zaterdag reeds gelegd. Om twintig uur tien werden hek en deuren weer gesloten. Niemand had de brillante salon betreden. De tweejaarlijkse wedstrijd om het landjuweel, georganiseerd door het werkverband Katholiek Ama teurtoneel, heeft het volgende resul taat opgeleverd. 1. Toneelgroep ,,De Spelewaghe" uit Den Haag met een voorstelling van „Maria Boodschap" (Paul Clau- del) 178,18 punten. 2. R.K. toneelgroep „Magna Pete" uit Rotterdam met een voorstelling van „Meisjeslyceum" 157.71 punten. 3. Katholiek Rotterdams Toneel" uit Rotterdam met een voorstelling van „Jkvr. Je la Seigliere" (San- deau) 132.82 punten. 4. „Kunst naar kracht" uit Rijssen met een voorstelling van „De Rani antwoordt niet" (J. Willemsen) 124,65 punten. A ito te water geraakt Vader met twee kinderen verdronken Een auto-ongeluk dat Zaterdagmid dag omstreeks kwart over vijf tussen Ouderkerk aan de IJssel en Goude rak is gebeurd heeft het leven ge kost aan een vader en zijn twee kin deren. Een vierde inzittende wist zich te redden; hij is naar een ziekenhuis in Gouda overgebracht. Op het genoemde tijdstip reeds de bode-auto van de 43-jarige Frank van den Heuvel uit Gouderak, tussen Oudekerk aan de IJssel en Goude rak door een hek langs de dijk in» de rivier. Hij en zijn dertienjarige zoon Jan en zevenjarig dochtertje Pietje verdronken. De stoffelijke overschot ten van de vader en de knaap zijn na een uur dreggen opgehaald. Zaterdagavond is de auto uit het water opgehaald. Er is gebleken .dat een blad van een der voorveren was gebroken. Men neemt aan dat dit de oorzaak van het ongeluk is geweest. Vrouw huwde onrechtmatig en vergittigde waarschijnlijk haar stiefkinderen Nadat de vrouw van een loswerk- man uit Bovenkarspel vijf jaar ge leden stierf, plaatste de man een ad vertentie voor een huishoudster, zo dat hij van de zorg van zijn twee kinderen en zijn huishouding verze kerd was. Op deze advertentie meld de zich een Amsterdamse vrouw, die hem vertelde kort daarvoor weduwe te zijn geworden. De vrouw kwam hij de loswerk- man in dienst en na verloop van tijd trad hij met haar in het huwelijk. Uit dit huwelijk werden twee kin deren geboren. De vrouw besteedde meer zorg aan haar eigen kinderen dan aan de kinderen uit het eerste huwelijk. De vorige week kwam echter een man op bezoek, die beweerde de man op bezoek, die beweêerde de echtgenoot van de voormalige huis houdster te zijn. Dit was echter niet alles, wat de man kreeg te verwer ken. Kort daarop werd een der kin deren uit het eerste huwelijk ziek en stierf vrij spoedig. Toen ook het tweede kind ernstige ziekteverschijn selen ging vertonen, spoedde de man zich naar een ziekenhuis in Amster dam, in de mening verkerend, dat 'Honderden guldens in lompenmolen verdwenen Hoeveel geld er in de laatste weken verdwenen is in de lompenmolens van de Balatumfabr. te Huizen (N.-H.), zal wel niet spoedig bekend zijn. Vast staat echter, dat er enige duizenden guldens aan bankpapier, dat door de arbeiders waardeloos werd geacht, door de machines is vermaald. Toen men enkele dagen geleden ontdekte, dat er tussen de lompen die vermaald wa ren. stukjes van bankbiljeten zaten, werden de machines onmiddellijk stopgezet. Na nauwkeurig onderzoek kwam men tot de ontdekking, dat de resten van deze bankbiljetten afkomstig waren van bankbiljetten van 100, 50, 25 en 10 gulden. Het waren weliswaar resten van bankbiljetten, die binnenkort uit de cir culatie zullen worden genomen, maar die nu nog de volle waarde bezitten. Het is niet mogelijk na te gaan in welke partijen van de aangevoerde lompen deze bankbiljetten afkomstig zijn. De Balatumfabriek krijgt uit vele steden van Nederland voor de vervaar diging van deze partijen lompen toegestuurd. De arbeiders die het bankpapier ontdekten, meenden dat het waardeloze biljetten waren en daarom wierpen zij het geld maar in de maalmachines. De politie van Huizen stelt alle pogingen in het werk om de herkomst van het bankpapier alsnog te ontdekken. Inmiddels meldde zich op het hoofdbureau van politie te Utrecht dezer igen een man, die vertelde, dat hij een zak met vodden aan een vodden- koppman had verkocht, waarin zich 4350.aan bankpapier zou bevinden. De zak zou nl. ook als spaarpot zijn gebruikt. Toen een agent met de man op stap ging, bleek de zak reeds via de op koper bij een grossier te zijn beland. De gedupeerde dook in de zak en haal de voor de ogen van de verbaasde opkoper de stapel bankbiljetten er uit. Driftige antiquair slaat kostbaarheden tot puin Een antiquiteitenzaak aan de Hei- ligeweg te Amsterdam werd Zater dagmorgen in korte tijd in een ruin. herschapen, doordat de eigenaar in een vlaag van drift de kostbaarste antiquiteiten aan gruzelementen sloeg. Onenigheid met zijn vróuw had er toe geleid, dat zijn echtgenote beslag wilde doen leggen op de haar toebehorende winkelinventaris. Toen het beslog zou worden ge legd door een deurwaarder, geraak te de antiquair buiten zichzelf van DINSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoon muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.50 dagen een man, die vertelde, dat hij een zak met vodden aan een vodden- R.v.u.: M. M. Boldingh: „Iets over het ont staan en de bedoeling van geliefde ouderwetse kinderboeken. I. De sprookjes van Grimm". 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Tenor en piano. 14.20 Omroeporkest en solist. 15.00 Gramofoonmuz. 15.30 Cabaret. 16.10 Orgel en viool. 16.35 Voordracht. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gramofoon muziek. 17.35 Militaire causerie. 17.45 Reportage. 18.00 Nieuws. 18115 Orgel en piano. 18.30 R.V.U:. Mr. N. W. A. van Eyk:' „Geschiedenis en grond slagen der Nederlandse Sociale ver zekering I". 19.00 Gramoofonmuziek. 19.15 Fanfare-orkest. 19.40 „Paris vous parle". 19.45 Gramofoonmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde muziek. 20.35 Cabaret. 21.15 „Ik weet, ik weet, wat u niet weet". 21.30 Orkestcon cert. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Deense muziek. 22.40 Reportage. 23.00 Nieuws. 23.15 New York cal ling. 23.2024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gramofoonmuz. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Symphonette- orkest en solisten. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Klein koor en orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Gramofoonmuz. (12.3012.33 Land- en tuinbouw mededelingen"). 12.45 Olympische Spelen. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 13.50 Gramo foonmuziek. 14.00 Maastrichts Stede lijk orkest en. solit. 14.55 Gramofoon muziek. 15.30 „B enj ezestig?". 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de ieugd. 17.45 Regerinesuitzendine: L. Hanekroot: „Indonesië, een natie in de maak". 18.00 Olympische Spe len. 18.30 Nieuws. 18.45 Gramofoon muziek. 19.00 „Hier Vrij Eurooa". 19.30 Gramofoonmuziek. 19.40 „Dit is leven", causerie. 19.50 Gramofoon muziek. 20.00 Nieuws en weerberich ten. 20.08 De gewone, man zegt er zijne van. 20.15 „Die Fledermaus' ooerette (gr.pl.1. (In de pauze: pl.m. 21.30 Actualiteiten). 22.05 Militaire causerie. 22.17 Klein koor'. 22.40 Gra mofoonmuziek. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. Oude mensen op het nippertje gered Vrouw rook gaslucht Toen een bewoonster van deAegi- diusstraat te Rotterdam, mevr. A. J. Borgstein-Meeder Zaterdagnacht wakker werd, rook zij een sterke gas lucht. Aanstonds ging zij naar de keuken, waar haar bleek dat de gas kraan niet goed gesloten was. Zij wist die kraan nog dicht te draaien, hoe wel zij zich duizelig voelde. Ook haar echtgenoot, de 63-jarige tuinman A. Borgstein, was wakker geworden, maar zodra hij uit bed wilde stappen zakte hij in elkaar en verloor het bewustzijn. De vrouw wist zich nog strompelend naar beneden te bege ven, om bij de buren hulp te halen. De benedenbuurman bood onmiddel lijk assistentie door ramen en deuren te openen. Vervolgens droeg hij de bewusteloze man naar beneden. In tussen had ook de vrouw het bewust zijn verloren. De buurman legde bei den in afwachting van de komst van de geneeskundige dienst, voor de wo ning in de buitenlucht. Het echtpaar, dat zodoende nog bijtijds van de ver stikkingsdood werd gered, moest in het ziekenhuis aan de Bergweg wor den opgenomen. KATHEDRAAL. OP DE TORENS VAN HAARLEMS Tot en met 1 Sept. a.s. zal op elke werkdag telkens om 3 uur en 4 uur namiddag gelegenheid geboden wor- den om de 275 treden hoge torens dei- Kathedrale Basiliek van St. Bavo te Haarlem (Leid^eA aart-Westergracht) te beklimmen. Men kan daar genieten van het pracht-uitzicht op Haarlem en wijde omgeving. De kosten zijn zeer laag: één kwartje per persoon, ten bate van het studiefonds der priesterstu denten. Studenter treden als gids op. Kinderen beneden 14 jaar, zonder ge leide, hebben geen toegang. DODELIJK ONGEVAL. De 17-jarige Huibert J. van der Sluis uit de Volmarijnstraat te Rot terdam is Vrijdagavond op de fiets irt botsing gekomen met een auto. Met een schedelbasisfractuur moest hij in het ziekenhuis Coolsingel wor den opgenomen, waar hij enige uren later overleed. Hard schot Een 25-jarige artiste, miss Ato- mia, van het circus Geani, die uit een kanon geschoten woicit, is Vrijdagavond tijdens een re petitie bewusteloos in het vang net terechtgekomen. Na een ongeluk in Zeeuws- Vlaanderen, was deze artiste niet meer opgetreden en gister avond na afloop der voorstel ling, werd weer een repetitie ge houden. Normaal is de druk waarmee de artiste uit de loop van het kanon wordt geschoten 514 atmosfeer, maar gisteren bleek dit, zo deelde de leiding van het circus mede, 7 atmosfeer te zijn geweest. Het gevolg was, dat miss Ato- mia tegen het tentzeil kwam in plaats van er vlak onder te blij ven. Zij slaagde er echter in snel enige salto's te draaien, waar door haar vaart werd afgeremd. Het gelukte haar zodoende nog juist ih het vangnet te belanden. zijn huis bezocht was door kinder verlamming. In het ziekenhuis te Amsterdam oordeelde men echter anders en constateerde vergiftigings verschijnselen. De man liet het kind achter en constateerde vergiftigings verschijnselen. De man liet het kind achter en spoedde zich terug naar Bovenkarspel, ten einde tijdig bij de begrafenis van zijn oudste kind te kunnen zijn. Doch in Bovenkarspel hadden de zaken inmiddels een keer genomen. De politie had sectie op het zo plotseling gestorven kind laten verrichten en naar aanleiding daar van de vrouw in arrest genomen. Het is nog niet bekend, tot welke uit komst het justitioneel onderzoek is gekomen. HANDELSREIZIGERS CONGRESSEREN. Op 25 October zal te Utrecht een gezamenlijk handelsreizigerscongres worden gehouden, zulks op aanstich ting van de unie van handelsreizi gersorganisaties. waarin zitting heb ben Sint Christoffel, Mercurius en de Nationale Vakgroep van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den en van de Ned. Chr. Handelsrei zigers ver en igimg. Als sprekers zul len naar alle waarschijnlijkheid op treden de heer M. Pop van Mercu rius met het onderwerp „De handels, reizigers en de C.A.O.", P. de Graaf van Sint Christoffel met het onder werp „De P.B.O., en de handelsrei zigers" en H. J. Vermeulen van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden over „De bescher ming van ons beroep". Het congres zal toegankelijk zijni voor leden en niet-leden. BOERDERIJBRAND TE MARUM. De geheel nieuwe boerderij van de heer A. Hoogeveen te Marum (Gr.) is Zaterdagmiddag tot de grond toe afgebrand. Ongeveer niets kon wor woede. Chinees en Japans porcelein, ^en Sered. De schade wordt geschat antieke beelden en beeldjes smeet hij links en rechts in stukken. Er bleef vrijwel geen stuk antiek meer heel. Eerst toen hij alles had vernield, was zijn woede bekoeld. Voor dui zenden guldens aan antiek ging er verloren. op 40.000 gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brandweer uit Marum verrichtte de blussingsvyerkzaamheden. Oorzaak van de brand is hooibroei. De eige naar was hiervoor Vrijdag nog ge waarschuwd. 5)e avonüvtm UCltl Humpo Hotsflots kunstenaar 7. „Hier zijn vier bankjes van hour devd", zei Steven Steenrijk. „Wees er zuinig op. Betaal eerst je schulden maar eens want wie weet wanneer je weer eens zo'n opdracht krijgt! Hier is mijn kaartje met m'n adres. Zodra het schilderij droog is breng je het daarheen, ingelijst en wel, begrepen? En mochten ze soms onderweg die lijst van je willen stelen, dan bel je onmiddellijk het dichtstbijzijnde po litiebureau op en zeg, dat de lijst van Steven Steenrijk is gestolen, snap je? Dan weet de politie wel, wat ze moeten doen! Goeienmiddag en .tot ziensSteven Steenrijk vert-rok haastig en liet een duizelige Humpo achter. „Vier maal honderd gulden", mompelde hij zachtjes. „Vierhonderd zuivere guldens! En verdiend in drie dagen! Voor een snert-schilderij! Nou ja, snert-schilderij is overdreven, het was tenslotte een Hotsflots! Vier honderd gulder. in drie dagen! Hoe veel is dat wel niet per jaar, dat is drie honderd vijf en zestig gedeeld door drie.... dat is ongeveer twee en twintig maal vierhonderd gulden, dat is acht en veertig duizend acht honderd gulden per jaar! Ik ben rijk! Ik kan kopen wat ik wil! Ik ga me direct een auto aanschaffen en een villaEn een vliegmachine.. en een broek! (Van onze correspondent in Australië). „Dit zijn nu ónze Zaterdagavon den", vertelt me een jongeman uit Eindhovem, die indertijd in Holland op z'n stoel in de bioscoopzaal zat te dansen tijdens de vertoning van een Wild-West of Cow-Boy film. We zit ten nu in een klein .rokerig zaaltje van het heel kleine Nevertire, diep in de „rimboe" en temidden van zin gende cow-boys. Emigranten, in Aus tralië, ik heb ze ontmoet uit Win schoten, uit Heerlen, Leiden, Den Bosch, Den Haag en vele andere plaatsen uit Nederland afkomstig en nu hun weg zoekend in het „never- never", levend temidden van roman tiek en realiteit. Ge kunit in dit land enkele tien duizenden mijlen reizen, zonder de pretentie te voeren, dat ge nu Austra „in de zak hebt". Voor de oppervlakte van dit land spreekt men in millioenen mijlen en dan maakt enige tienduizenden mij len niet zo heel veel uit! En toch, wat is er een afwisseling indien mem de moeite, tijd en het geld er voor over heeft, om zo nu en dan een hoek van dit onmetelijk land doorgraven". Al doet ge het dan ook zoals ik deed per vliegtuig, trein, auto en te voet. Uitgestrektheden. Daar is b.v. het gebied tussen de Baroo. de Bullo, de Dinmantina en Georgina, de vier rivieren, Oostelijk van Brisbane; een „stukje" van ruim drie millioen hectaren. Toen ik vanuit het vliegtuig dat gebied beneden mij zag, scheen het alsof hier Holland was uitgelegd; een land doorsneden met rivieren. Niettemin wonen hierop slechts pl.m. vier honderd mensen cn er is geen enkel dorpje tc ontdekken! Er valt in dit gebied, dat rijke mogelijk heden geeft, nog heel wat te ontgin nen! Dan tovert het vliegtuig een lan ge. groene streep van bossen, mo gelijk nog nimmer door een mens betreden Daar zijm de dorre prairie-gebie den, waar grote kudden paarden in het wild leven. Het savanen-land, waar het hoog opgaande gras het ge vaarlijk maakt doorheen te gaan, om dat slangen, giftige spinnen etc. er zich verraderlijk schuil kunnen hou den. Op verschillende van mijn tochten was het om die reden veiliger ge bruik te makem van de met rotsblok ken gevulde bergbeken of de „creeks", dan over land een bepaald doel te bereiken. De vliegtocht openbaart zo hier en daar een groepje huizen dat meestal een nederzetting is, waar mogelijk eenmaal per week een treintje stopt. Het kan ook zijn dat een farmer in de buurt een eigen vliegveldje heeft, waarop bij tijden een toestel neer strijkt dat de post en levensmiddelen brengt. Als het nodig is, kan de „vliegen de dokter" er met zijm toestel een lan ding op maken. Zo wordt het contact met de „bewoonde wereld" onder houden. „Daar is de week-trein. Het vliegtuig had me neergezet in de buurt van een klein stadje, waar eenmaal per week een trein in de richting van Malency start. Daar zijn plaatsjes zoals Rankin Springs, waar twee treinen» per week komen. Men heeft daar tien huizen, een bakkerij, een store, niettemin: een hotel en een café. Die twee laat- sten meer vanwege de Zaterdagse omgeving-klanten. Die „never-never treintjes" zijn gezellig; ze stoppen niet zo vaak, doch als ze dat doen, lijkt het alsof we ergens op visite komen. Indien er een passagier uitstapt, vertelt hij getrouw wat hij gaat doen, als hij tenminste geen bewoner van het plaatsje is. De machinist en trein»- geleider kunnen hem anders heel goede informaties en adviezen ge ven, beter dan menig reisbureau. Zij zijn volkome nop de hoogte van» het wél en wéé langs de lijn. We rijzen en dalen met het trein tje, kronkelen langs de bergen om hoog of dalen met knarsende remmen soms akelig snel naar omlaag. Wat een vlak baantje is aat van Den Haag naar het Limburgse! Maar de chefs van stations op dat traject weten alleen maar iets om trent de dienstregelingen. Hier weet de man van het station alles over „zijn" reizigers. Waar de filir bijna „echt" is. Nevertire is groter dan Rankin Springs, en toch stopt hier maar een maal per week een trein. Er staan wel geteld veertien huizen; er woont een bakker, er is een „general store" cn een „hotel". - - En dat is genoeg om er een „een- Eindhoven, trum" van te maken in dit rimboe- Romantiek die realistisch is! gebied. Constabel Mayfield is hier de „gezagsdrager" en hij heeft er een beste baan. „De bevolking hier is erg gemak kelijk", zo vertelt hij me. Gunst wat een „bevolking". Maar in het begin viel het nog niet eens zo mee. „What 's wrong with 'im, comin up 're?; 'e 's got a better cop in Brisbane, ain't "e?" (Wat is er mis met hem, dat hij hier komt? Hij zou een beter diender zijn in Brisbane, is het niet?") zo vroeg men in het Nevertire zich af. Maar, er was niets „wrong" met Mayfield, dan dat de autoriteiten in dit gebied een gezagsdrager aanwezig wenste. „Gezellige lui hier", zegt me nu die gezagsman. Hij heeft geen zorgen over ver- keersdruktc, al is het op Zaterdag morgen erg „busy" in het dorp. Dan komen de mannen en meisjes, meestal te paard, van de farms diep in de bossen cn achter bergen naar Nevertire. Zij galopperen door de en kele straat die het dorp rijk is en halsteren hun» paard voor dc krib voor de general store of het hotel. De mannen dragen kleurige blou- sen, evenals trouwens de meisjes en beiden hebben zij breed gerande hoe den op het hoofd, die bescherming geven tegen dc felle zon. De brede, met koper beslagen riemen geven steun in de lenden tijdens de rit van» soms vele uren. Aan het zadel, de lijn met lasso. Want, dit zijn de ech te „koeienjongens", die men in de wereldtaal „cow-bovs" noemt. Weet U, zij drijven veestapels over afstanden van honderden mijlen uit het binnenland n»aar dc havens en dan zijn ze soms twee, drie maanden onderweg. De „general store" moet dan heel wat proviand leveren. Men kan er dan ook beter terecht dan in menig Hollands warenhuis; voor een zadel, karabijn. medicijnen, uien.... Ja, wat heeft men in dc eenzaamheid alzo méér nodig. Rook en cow-boys. Des avonds zit ik tussen de koeienjongens" in het zaaltje van .Bull and Bush", zoals het „hotel" van Nevertire heet. Naast me zit Bill Baily; hij komt van de station „Narre Allen een twintig mijl verderop. Hij vertelt me over zyn laatste moeilijke tocht met een driehonderd koeien door woeste, stille gebieden naar de havens van Brisbane. Drie maanden was hij met die veestapel onderweg. Aan mijn andere zijde heeft Ren Miller de onaangename gewoonte bij iedere uitbarsting van enthousiasme, mij een por in de lenden te geven. En Ren heeft deze avond veel van die uitbarstingen». Er schijnt niemand te zijn die iets organiseert, doch zonder enige pauze, beklimt telkens een andere jonge man het podium. En de cow-boy zingt hij rukt en trekt aan de snaren van zijn gitaar. Sommigen bespelen een harmonica. Er wordt soms akelig lelijk gezongen en nog slechter ge speeld, doch het auditorium heeft geen critiek; men joelt en fluit met volle energie. Maar er zijp ook cow-boys, die we ten wat van hen verwacht wordt. Meen niet dat alleen in Zwitserland gejodeld wordt, dan moet ge hier on ze cow-boys horen! Er is geen liedje, waarin een jodel-rcfreintje ontbreekt. En ze kunnen het! Daar zijn smeltende liedjes over het „Little green house on» the little green hill" (Het kleine groene huisje op de kleine, groene heuvel) waarin de huiswaarts kerende cow-boy zijn stervende moeder vindt. Of over de „Wedding Bells" (Kerk klokken) die bij een huwelijk luid den, en nimmermeer gehoord zullen worden door een overleden echtge note. Of over het meisje, dat zo heel goed kon paardrijden, waardoor ze het hart van iedere cow-boy stal. Daar zijn forse, zuivere natuurstemmen in dit ongeorganiseerde concert te be luisteren; sommige cow-boys laten hun gitaar meezingen, ieder accoord zuiver en raak. Bij tijden geeft een meer bejaarde man zijn nummer ten beste, veelal oude cow-boy herinne ringen. Een enkele maal beklimt een meis je het podium en brengt de zaal in verrukking; de jongelui laten het da veren en de toch al wrakke stoelen hebben het hard te verduren. Hard en droog klinkt het applaus uit de vereelte handen. De rookwolken van de sigaretten en pijpen zijn in dc zaal welhaast te snijden, er is een „smell" van bier cn leder. Het is maar schemerdon ker in de door petroleumlampen en kaarsen verlichte zaal. Film-realiteit. „Romantiek", zegt mijn metgezel voor deze avond, de jongeman tilt

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7