Goede zwemdag voor Nederland Sportcontact met niet- Katholieken is nuttig Ned. waterpolozege op grof spelende Argentijnen IVOROL De Hertog van Edingburgh sprak met Fanny en Puck MAANDAG 28 JULI 1952 De eerste dag van de Olympische Zwemwedstrijden heeft voor Nederland goede resultaten opgeleverd. De drie vrije slagzwemsters, Irma Heyting Schuhmacher, Hannie Termeulen en Koosje van Voorn en de drie school slag zwemsters Lies Bonnier, Nel Gerritsen en Rika Bruins zwommen zich in de halve finales en alleen Rika Bruins heeft daarmee enige moeite gehad. Jaris Tjebbes, de enige Nederlandse vertegenwoordiger op de 100 meter vrij slag heren, bereikte de halve eindstrijden eveneens, doch in de mid daguren werd hij voor een plaats in de finale uitgeschakeld. DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD -- PAGINA 2 Zes dames geplaatst Het beste brachten de vrije slag meisjes het er af. Irma en Hannie wonnen beiden hun serie en Koosje van Voorn werd, na vrijwel de gehe le race de kop te hebben gehad, tweede. Wanneer wij de tijden, wel ke in de series wetden gemaakt, be kijken, dan springt de prachtige 1.05.5 van Juditlh Ternes natuurlijk het eerst in 't oog. Dit betekende een verbetering van het scherp staande olympische record, dat Rie Mastenbroek sedert 1936 (Berlijn) in haar bezit had met 1.05.9. Het is eigenlijk onbegrijpelijk, dat deze beslist lelijk zwemmende stu dente zo'n snelheid kon ontwikkelen, maar met haar roffelende beenslag komt zij, hoog op het water liggend, tot een geweldige stuwing en het zal dan ook niet meevallen voor onze zwemsters om haar in de finale te kloppen. Er was trouwens nog een meisje dat een betere tijd noteerde dan Irma Heyting-Schuhmacher, die met 1.06.7 de snelste Nederlandse was. De jeugdige Zuid-Afrikaanse Joan Harrison won haar serie in 1.06.5, maar onmiddellijk moet hier bij worden opgemerkt, dat zij meer strijd heeft moeten leveren dan de Rotterdamse hetgeen de prestatie al tijd ten goede komt. Het tweede olympische record, dat op naam van een Nederlandse zwem ster stond en door een Hongaarse werd verbeterd, was de 200 m. schoolslag van Nel van Vliet, in 1948 te Londen op 2.57.2 gebracht, maar nu door Eva Novak tot 2.54.0 werd teruggebracht. Lies Bonnier en Nel Garritsen kwamen tot redelijke pre staties, die nog van weinig waarde waren, omdat bijvoorbeeld Lies Bon nier vrijwel geen strijd had te leve ren. Er zal hard gezwommen moeten worden door onze meisjes om zich in de finale te plaatsen, want niet min der dan 6 zwemsters bleven onder de 3 minuten. Joris Tjebbes zwom in de series een zeer goede race en liet dan ook een mooie tijd (59.1) voor zich af drukken. In de halve finales bleek hij geen „lucht" voldoende te heb ben om zich op de tweede 50 meter in de voorste gelederen te handha ven, zodat hij voor de finale werd uitgeschakeld. Ook op dit nummer sneuvelde het olympisch record. De Amerikaan Scholes won de eerste halve finale in 57.1, hetgeen 0.2 sec. beter is dan de tijd, waarmee zijn landgenoot Wally Ris in 1948 het re cord op zijn naam had gebracht. Een verrassing was hier de derde plaats van Cleveland in de tweede halve finale, maar het was natuurlijk mo gelijk, dat de wereldcordhouder op de 100 yards zijn krachten spaarde tot de finale. Ned. kansen voor de 100 m. vrije slag In» de halve finales op de 100 me ter vrije slag en 200 meter schoolslag dames hebben zich enkele verrassin gen voorgedaan. Op het vrije slag nummer, niet wat de Nederlandse deelneemsters betreft, want hier was het Judith Ternes, de Hongaarse zwemster, die Zaterdag met 1.05.5 het olympisch record van Rie Mas tenbroek kapot had gezwommen, maar nu in de halve eindstrijden bij na werd uitgeschakeld. Niemand, ook de Hongaarse leiders ndet, konden ons een verklaring geven voor het feit, dat zij, met meer tegenstand dan in de serie, niet verder kwam dan een vijfde plaats in de eerste race. Irma Heyting-Schuhmacher en Han nie Termeulen, die op de eerste baan met duidelijke voorsprong de leiding hadden gehad, lieten zich na het keerpunt verrassen door de Ameri kaanse Joan Alderson. Irma had zich geheel ingesteld op het tempo van Judith Ternes, die, daar was de Rot terdamse zeker van, de gevaarlijkste tegenstandster zou zijn. Maar later zou blijken, dat het verkeerd was geweest zich naar de Hongaarse te richten, want toen Irma ver voor Ju dith aantikte, was op de baan aan de andere kant naast haar het Ameri- kaantje Joan Alderson naar voren gekomen, die met handslagverschil voor Irma Heyting-Schuhmacher fi nishte. Hannie Termeulen was goed by gebleven maar ook zij kon de aan- val van het tengere Amerikaanse meisje niet weerstaan en eindigde als derde. Beide Nederlandse zwemsters konden met de tijden, die zij hadden laten noteren echter al zeker zijn van een finaleplaats nog vóór de tweede halve eindstrijd werd gestart Ragu- hild Andersen- Hveger, de Deense zwemster, die nog altijd een respec tabel aantal werelrecords op haar naam heeft staan, kon haar come back in de internationale amateur- zwemmerij niet met een finaleplaats vieren. Met 1.07.7, overigens 'n fraaie prestatie voor een zwemster, die twaalf jaar geleden op haar hoogte punt stond, werd zij uitgeschakeld. In de tweede halve finale onder ging Koosje van Voorn dit lot. Zij kon het hoge tempo van het drietal Joan Harrison, Katalin Szoke en An gela Barnwell, die de gehele race nek-aan-nek op de finish afgingen, na het keerpunt niet meer volgen en ook Ilona Novak was haar te snel af. Van de zestien zwemsters, die in de halve eindstrijd zwommen, klasseer de het Groningse meisje zich 11e, waarmee zij dus ruim te kort kwam voor een plaats in de finale. In deze finale zijn Irma en Han nie zeker niet kansloos. Wanneer Ju. dith Ternes zich niet geheel herstelt, zullen zij voornamelijk rekening hebben te houden met het jeugdige Zuidafrikaanse meisje Joan Harrison, Katalini Szoke en Angela Barnwell, die alle drie 1.07.2 op de klokjes brachten en natuurlijk met Joan Al derson. Minder goed staat de Nederlandse vertegenwoordiging er op de 200 me ter schoolslag voor. Hier kwamen de verrassingen van Nederlandse zij de, doch helaas waren het geen aan gename surprises. Het was bij voor baat zeker, dat noch Lies Bonnier noch Rika Bruins een kans zouden maken» tegen Eva Novak en Klara Killerman, de Hongaarse cracks. Maar dat beiden zouden worden uit geschakeld voor de eindstrijd was toch een teleurstelling. Nel Garrit sen, de keiharde vechtster met een prachtige wedstrijdmentaliteit, werk te zich in de tweede serie uit gesla gen positie naar voren. Hier lever de Eva Szeekely, de derde Hongaarse troef, met haar vlinderslag een prachtige prestatie door het olym- 1; Ver. St.Gr. Brittannië 83; ItaliëOostenrijk 81; Hongarije Rusland 53. Maandag 28 Juli: Groep A: 9 uur Gr. BrittanniëOostenrijk; 15.45 Ita lië Ver. Staten. Groep B: 10.45 Egyp teRusland; 13.45 HongarijeDuits land. Groep C: 11.45 uur Zweden Argentinië; 20.00 NederlandZuid- Slavië. Groep D: 8 uur Brazilië Spanje; 12.45 BelgiëZuid-Afrika. Dinsdag 29 Juli: Groep A: 12.10 OostenrijkVer. Staten. Groep B: 13.10 RuslandDuitsland. Groep C: 18.25 ZwedenZuid Slavië. Groep D: 14.10 BraziliëZuid-Afrika. Onze landgenote Lies Bonnier won haar serie in de 200 meter schoolslag in het Olympisch zwemstadion te Helsinki. V. 1. n. r.: Julia Cornell (Ver. Staten) Lies Bonnier, Valerie Harris (Gr. Britt., die derde werd), Rosa Zonzivecca (Rusland), Irene Kwok (Hongkong), Beatrice Lyons (Austra lië, die tweede werd) cn Aleksandra Mroz, (Polen). pisch record, dat de dag tevoren door haar land- en naamgenote Eva No- vak op 2.54.0 was gebracht, te eve naren. Nel Garritsens die in vijfde po sitie keerde, bracht het uiteindelijk tot de derde plaats achter de Britse Helen Gordon. Haar tijd, 2.59.5, was even als alle tijden onder de drie minuten, voldoende voor een plaats in de finale. Met 93 heeft het Nederlands waterpolozevental in de eerste wedstrijd ■voor groep C van het hoofdtournooi van Argentinië gewonnen. Om de Ar gentijnen te verslaan heeft het zevental zich niet erg behoeven in te span nen, doch des te meer moeite heeft het de spelers gekost om heelhuids uit het water te komen. Al enkele malen heeft de Nederlandse waterpoloploeg. in internationale tournooien furieuze gevechten moeten leveren met de Italianen en ook de wedstrijden tegen België hebben wel eens een onpret tig karakter gedragen, doch dat alles was kinderspel vergeleken bij de me thodes, die de Zuid-Amerikanen er op na blijken te houden. Afzetten, trap pen en stompen om zich vrij te maken, vasthouden en achteruit trekken wanneer een Nederlander zich van de bal meester wilde maken, dat waren de wapenen, waarmee Argentinië zich in deze wedstrijd trachtte te hand- aven. maar toen was het woord weer aan de Nederlandse voorhoede. Korevaar, Braasem en van Feggelen scoorden ieder nog eenmaal en toen het einde kwam had Nederland met 93 ge- •onnen. Gemakkelijke zege op Zweden In dc tweede ontmoeting voor groep C heeft het Nederlands zevental na een vlot gespeelde doch niet zeer spannende strijd, een gemakkelijke overwinning behaald op de Zweden. Tot overmaat van ramp was de lei ding in handen van een scheidsrech ter, die zich van al die fraaiigheden bitter weinig aantrok en zich de teu gels zo liet ontglippen ,dat het een vertoning werd, de olympische speleni volkomen onwaardig. De Duitser Dahmen, die tijdens het Hor thy cup tournooi in 1939 te Doetinchem werd gespeeld verreweg de beste arbiter was en bij de Nederlanders ook een goede naam had, heeft met deze wed strijd wel een zeer slechte beurt ge maakt. Met een fraai boogschot uit een goed aangegeven bal van van Fegge len had Braasem de score geopend toen even later de Argentijnse midachter Normandin» bij van Feg gelen wegzwom en de aanval in de Nederlandse verdediging vastliep, kon de bal naar de Nederlandse mid- voor worden gespeeld, die toen geen moeite meer had doelman Diez te passeren. Intussen waren er al tal rijke botsingen geweest en zowel Bijlsma als Smol hadden het hard te verduren. Bijlsma kreeg drie maal achter elkaar zulke venijnige trap pen in de buik en het gezicht, dat hij voor enige tijd volkomen groggy was en blij was, dat hij zich boven water kon houden. Typerend voor de lei ding was, dat van die drie gevallen de scheidsrechter slechts één keer met een vrije worp ingreep. Het pleit voor het team, dat het er ondanks dit tegenspel in slaagde een behoorlijk spel te ontwikkelen met snel en goed plaatsen en effectieve rushes vanuit de achterhoede. Het Nederlands zevental verwierf zich de sympathie van het publiek door rus tig door te blijven spelen en, al wer den er wel eens verongelijkte ge zichten naar de scheidsrechter ge trokken, te trachten er het beste van te maken. Aangemoedigd door de honderden bekende (zoals de Nederlandse wiel renners, de zwemsters en Puck Brou wer, die met haar zilveren medaille in de zak en de bloemen in de hand haar landgenoten was komen aan moedigen) en onbekende supporters trokken Braasec en Bijlsma telkens uit de verdediging weg en werden van Feggelen, Smol en Cabout aan het werk gezet. Nadat van Fegge len er 30 van had gmaakt kon Se Het samenspel in het Nederlands zevental begint met elke wedstrijd die onze jongens spelen, beter te klop pen en evenals tijdens de Europese kampioenschappen te Wenen het ge val was, groeit de ploeg langzamer hand in kracht en homogeniteit. De vaste bezoekers van het zwemstadion hebbeni zich omtrent de sterkte van de te Helsinki aanwezige zeventallen reeds een mening gevormd en als fa vorieten voor de titel worden Neder land, Hongarije en Zuid-Slavië getipt. Ook tegen de Zweden kon de ploeg er weer een demonstratie van tech niek en productiviteit van maken. Het was een heel ander spel dan dat van Zaterdag tegen Argentinië, maar al ontbrak het opwindende element n<u volkomen, de strijd was het aan kijken meer waard, dan het onver kwikkelijke waterpologevecht tegen de Zuidamerikanen. Aanvankelijk zat er weing tempo in deze ontmoeting, die door de Span jaard Batalle zeer goed werd geleid. De Nederlandse aanval was vanaf het beginsignaal voor het Zweedse doel te vinden en van Feggelen had al enkele kansen gehad vóór de bal voor het eerst in het Nederlandse vierme- tergebied kwam. Met behulp van de paal kon de uitstekende doelman Kallqvist een vroege voorsprong voor onze landgenoten voorkomen, maar toen Bijlsma een vrije worp op de hand van Braasem plaatste nam Nederland met een ver schot van zijn aanvoerder de leiding. De Zwe den» hadden kennelijk het consigne gekregen hun tegenstanders zo wei nig mogelijk vrijheid te verlenen en zij slaagden er inderdaad in een goed sluitende dekking toe te passen. Maar met tijdig wegzwemmen en goed plaatsen kreeg het Nederlands zeven tal toch nog gelegenheid genoeg hun eigen spel te spelen. Toen Smol we gens afzetten het water moest verla ten, bracht Bijlsma de stahd tegen de verdrukking in op 20. Nog voor rust scoorde van» Feggelen uit een strafworp voor de derde maal. Nadat van Feggelen 40 op het scoringsbord had gebracht toen Ca bout hem de bal na snel opzwemmen hoog aangaf, begonnen de Zweden met hard spel, maar scheidsrechter Batalle hield dé touwtjes strak en voor de tweede maal werd midach ter Holm naar de kant verwezen. Smol, die even later zo vrij als een vogeltje op de Zweedse helft kwam te liggen, maakte er 50 van en de zelfde speler zorgde kort daarop na een gladde combinatie met van Feg gelen voor een 60 voorsprong. Nog vond de Amsterdamse midvoor het ndet genoeg en uit moeilijke positie benutte hij een kans waarmee Ne derland met 70 voor stond. Mid voor Larsson gelukte het tenslotte de eer te redden. De overige uitslagen» in de groepen luiden: BelgiëSpanje 54; Italië Gr. Brittannië 43; HongarijeEgyp te 90; Zuid-SlaviëArgentinië 9 1; EgypteDuitsland 52; Spanje Zuid-Afrika 31; BelgiëBrazilië 3 Het contact met de niet-katholieke sportvrienden is nuttig en noodzake lijk, maar de nodige reserve dient in acht te worden genomen. Van ophef fing der fusie-bepalingen zal wel nimmer sprake kunnen zijn. Tot deze conclusie kwamen de Ka tholieke sportleiders uit de distric ten Haarlem, Noord-Holland, Leiden, Gouda, Den Haag, Amsterdam en Rotterdam op een weekend georgini- seerd door het diocesaan bestuur der N. K. S. op Vijverduin. Deze conclu sie volgde uit een discussie, welke 1 gehouden werd onder leiding van I I I P3^001" Th- v- d. Lugt, diocesaan ad- I )p 7P1 WpHdr npn viseur van de Nederlandse Katholie ke ICIIWCU3VI IJUCII ke Sportbond. Het geSprek liep 0ver het contact met de niet-Katholieken", Ook op Zaterdag behaalden de Ne derlandse zeilers in de vijfde zeil wedstrijd minder goede resultaten. Koos de Jong was nog de beste van onze landgenoten. Hij wist zich in de Finnjollen-klasse als vijfde te klasseren. Bahama diende een pro test tegen hem in, maar dit werd af gewezen. In de Starklassc werd Bob Maas achtste. Van Duyl bezette in de Dra- kenklasse de zevende plaats^ en de Vries Lentsch eindigde in'de 5Yi Meterklasse als veertiende. Koos de Jong verspeelde kans op derde plaats Doordat Zondag Koos de Jong elf de werd in de Finnjollen-klasse ver speelde hij zijn kans op de derde plaats in het algemeen klassement. In de Drakenklasse bezette Wim van Duyl de vijfde plaats, Bob Maas deed hetzelfde in de Starklasse. In de 5Yi Meterklasse werd.de Vries Lentsch tiende. Verder is de eerste olympische kampioen bij de zeilers reeds bekend, namelijk de Deen Elvstrom, die met een totaal van 6661 pnt in de Finnjollenklasse on bereikbaar is geworden. Charles Currey (Engeland) werd gisteren tweede in de Finnjollen- klasse, waardoor hij in het klasse ment de tweede plaats bezet met 4679 pnt. Derde staat de Zweed Sarby de 120 kg. bereikt was. Dit gewicht ging vlot tot borsthoogte, maar Cha- rité had geen macht om het te druk ken. Hij maakte trouwens geenszins de indruk in goede conditie te zijn. Zijn Nederlands record voor drukken gemaakt in 1948, zijn beste periode, staat op 133 kg. Even later vernamen wij van de secretaris van de Neder landse krachtsportbond, T. van Deu- tekom, dat Charité, die last had van zijn ademhaling, omdat zijn neus ver stopt was, besloten had van verdere deelneming af te zien. Te oordelen naar zijn prestaties bij de eerste oefening waren zijn kansen op een eervol resultaat trouwens ge ring ,.Het ging helemaal niet", zei ons Charité in de kleedkamer, nadat hij de strijd had opgegeven. „Ik kon t -* geen lucht krijgen. Vanmiddag toen met 4582 pnt en vierde de Jong met ;k wUde loswerken met trlkken, 4398 pnt, I voelde ik het al, ik kreeg meteen een steek in de rug. Eerlijk gezegd had De stand in de starklasse is Zondag: 1. Amerika 6638 pnt.; 2-, Italië 6212 pnt.; 3. Portugal 4082 pnt.; 7. Nederland 3128 pnt. Drakenklasse: 1. Argentinië 4853 pnt.; 2. Zweden 4802 pnt.; 3. Noor wegen 4799 pnt.; 6. Nederland 3312 punten. 5/ Meterklasse: 1. Noorwegen 4622 pnt.; 2. Ver. Staten 4405 pnt.; 3. Zweden 4248 pnt. Het neusje van de zalm... En .niet duurder - dan andere. (Advertentie) CHARITé TROK ZICH TERUG NA DE EERSTE OEFENING. Zondagavond omstreeks midder nacht kon pas een aanvang worden gemaakt met de wedstrijden voor de olympische titel in de zwaar wichtklasse gewichtheffen. Er waren 15 deelnemers, onder wie de Ameri kanen Joe Davis en Jim Bradford, en onze landgenoot Bram Charité, die bij de Londense spelen in 1948 de bron zen medaille behaalde met een to taal 412.5 kg. (127.5—125—160). Cha- iité, die al een paar dagen snipver- kouden is, begon bij het drukken zeer voorzichtig. Hij haalde achtereenvol gens 110 en 115 kg. zonder veel moei te, wilde daarna 117.5 kg. proberen, bedacht zich echter en wachtte tot ik eigenlijk niet eens willen begin nen, maar dat vind ik zo onaange naam voor de heren van het N. O. C., dat ik besloot het in elk geval te pro beren. Maar je hebt het gezien, het wilde niet lukken, ik zou er verder niets van terechtgebracht hebben. Daarom trok ik mij terug, hoe ontzet tend vervelend ik het ook vond. HIJZELENDOORN PLAATSTE ZICH VOOR DE KWARTEINDSTRIJD. De olympische wielerwedstrijden zijn begonnen met acht series sprint over 1 km. De winnaar van elke se rie werd geplaatst voor de kwart eindstrijden. welke 29 Juli worden gereden. Alle verliezers kregen via de repechages nog een kans om zich te plaatsen. In de achtste serie kwam orze landgenoot Jan Hijzelendoorn uit tegen de Amerikaan Hromjak, Toro van Nieuw Zeeland en de Zuid- Afrikaan Robinson. Hijzelendoorn reeds de eerste ronde in tweede posi tie, toen de bel luidde versnelde Hromjak het tempo, Toro trachtte binnendoor te komen en Hijzelen doorn was ingesloten. Maar uit der de positie komend won hij gemakke lijk de sprint met Robinson aan zijn wiel. De uitslag luidt: 1. Hijzelendoorn (Nederland) tijd laatste 200 meter 12.1 sec. 2. Robinson (Z.-Afr.) op één lengte. 3. Hromjak (Ver. St.). 4. Toro (Nw. Zeeland). „Het speet mij om te horen, dat u niet kon lopen" zei gistermorgen de hertog van' Edinburgh, de gemaal- van de Engelse koningin, toen hij Zondagmorgen in het meisjestehuis een bezoek bracht aan de athletes van het Britse gemenebest. Als enige buitenlandse was daar bij Fanny BlankersKoen uitgeno digd en zij was de eerste, met wie de koninklijke bezoeker zich onder hield. Om kwart over tien arriveerde hij aan de ingang, waar de Hollandse zwemmeisjes de eersten waren, die hem buiten reeds met gejuich ont vingen. „Ik hoop, dat u zich nu be ter voelt", zei hij tegen Fanny en gelukkig kón onze athlete hierop bevestigend antwoorden. De injec ties zijn nu uitgewerkt en hoewel zij er nog bleekjes uitziet is haar ge zondheidstoestand aanmerkelijk ver beterd. Toen hij de ontvangstzaal binnen kwam, stonden de athletes keurig in een rij opgesteld, doch het eerste wat de hertog zei was „komt u maar om mij heen zitten, ik wel graag weten hoe het met de wedstrijden gaat" „NEDERLANDERS MISSEN HARDHEID", ALDUS LOTSY „Mogen wij in de toekomst de Olympische spelen behoeden voor een richtig, die m-i. niet de juiste is", zo besloot de Nederlandse chef de mission de heer Karei Lotsy, een korte uiteenzetting van zijn visie op de spelen in Helsinki. Hij doelde daarmee op het feit, dat in sommige gevallen in de voor bereiding daarvoor een tendenz gaat schuilen, die strijdt met de olympi sche gedachte, welke deelneming stelt boven het behalen van prijzen. Dit werkt een perfectionering in de hand, die er toe leidt ook niet vrije' tijd aan de sport te wijden. „En in deze richting wil ik persoonlijk niet" aldus de heer Lotsy, die er op wees, dat wij in Nederland zeer zeker nog steeds in olympische geest werken en niet meedoen aan een intensive ring van de training, zoals men die vaak bij de grootmachten ziet. Wij .T i Marjorie Jackson kreeg een extra bastian van een aarzeling in de Ne- j piujmpje voor haar prachtige pres- derlandse achterhoede gebruik ma-taties op de l00 en 2oo meter en ook ken en een tegendoelpunt forceren. de zwemsters hadden zijn speciale Met een schot en een backhandbal belangstelling. „Het is een prachtige van van Feggelen en een haarscherpe sport" zei hij „en ik ben er zelf een boogbal van Smol werd het 61, met welke stand de rust kwam. Na de hervatting handhaafden de Argentijnen hun speelwijze en ook de scheidsrechter bracht geen verande ring in zijn manier van optreden». Maar al kregen onze landgenoten dan voor elk doelpunt drie schrammen of stompen terug, zij bleven strijden voor een zo groot mogelijke zege. Een duel voor het doel van de weer uitstekend keepende van Gelder leid de tot het uit het water zenden van Korevaar en Sebastian kon toen de achterstand verkleinen. Na zich met een voor iedereen zichtbare trap van Bijlsma te hebben vrijgemaakt, gfoot liefhebber van". Toen hy naar beneden ging, stond de hall weer vol met meisjes. Twee er van kregen een hand en dat wa ren de Nederlandse meisjes Puck Brouwer en Willy Lust, die in hun oranje trainingspakken een kleurige noot vormden tussen de donker ge klede Engelse meisjes „Moet u nog lopen", vroeg de hoge gast aan Puck Brouwer. „Ik heb al gelopen", ant woordde zij blozend. „Een tweede prijs", voegde het Nederlandse meisje er stralend aan toe. „Wel, dat is een compliment waard" en een extra handruk be loonde de hertog Puck nog eens voor PRINS BERNHARD IN FINLAND. der dan 14 gouden medailles hebben zij veroverd van de 24 nummers en Om tien over half vier landde de voorts hebben zij nog 10 zilveren en Dakota met Prins Bèrnhard en ma-1 zes bronzen medailles gewonnen. Na joor-vlieger Gerben Sonderman in J de Verenigde Staten komt Tsjecho de cockpit op het vliegveld Malmi. Slovakije met 3 gouden medailles. De Daar was een groot gezelschap Ne- drie_ overwmningen van Zatopek op derlanders en Finnen ter begroeting aanwezig met aan het hoofd de Ne derlandse gezant in Helsinki, mr. A. van der Vlugt. Verder o.m. de adju dant van de Prins luit.-ter-zee eerste klasse A. F. Eiber, die reeds met de „Piet Hein" in Helsinki was aange komen en de gebrs Van Loon, die hun chef d'equipe kwamen begroe ten. Toen de Dakota op het platform stilstond, ontlastte zich een gietbui beven het veld, waardoor de begroe ting in het vliegtuig geschiedde. De Prinsessen ontvingen bloemen en kwamen even later in grijze man teltjes met witte kapjes op het hoofd naar buiten. Prins Bernhard was ge kleed in het uniforrtt van luit.-gene- raal van de militaire luchtvaart In het vliegtuig zaten verder o.a. de heer en mevrouw F. Philips met hun twee kinderen, kapitein-vlieger mr. moeten in een rustige sportieve rich-van Zinnicq Bergman, adjudant van tig doorgaan, maar met meer hard-de Koningin on de opperstalmeester, heid". Sport moet geen prestige kwestie worden en dat is het grote gevaar, dat dit grote vierjaarlijkse sportevenement kan gaan bedreigen. „Wat niet wegneemt", aldus maakte Visentin er zelfs 63 van, haar fraaie prestatie van Zaterdag. ritmeester K. R. II. Bischoff van Hr-emskerk. Direct na aankomst be gaf de Prin* zich met zijn beide dochters naar het koninklijk jacht „Piet Hein". In de loop van de avond maakte Prins Bernhard ziin op- chef de mission „dat een athleet zich wachting pij presidon: Paasikivi, terdege voor de spelen moet voorbe- reiden". En hiermede kwam hij op het z.i. zwakke punt bij de Neder landse afvaardiging, die in een aan tal gevallen hardheid en vooral men tale gehardheid mist. „Daar schort het bij ons nog wel degelijk aan. Men moet bij een dergelijk sportge beuren geestelijk zeer gehard zijn, want het is hier vaak een kwestie van kansen grijpen en goed voorbe reid zijn". Dit geldt zeer zeer ook voor de chefs d'equipe, die volgens do heer Lotsy primair mentale lei ders moeten zijn. De Nederlandse kansen in Helsinki taxeerde de heer Lotsy in totaal op 5 medailles, waarvan wij er dan De Verenigde staten hebben hun reeds twee, n.l. bij bockey en de 200 hegemonie in de athletiek bij de he- meter dames hebben. ren volkomen bevestigd. Niet min- 10.000 meter en de Mara- De medailleverdeling bij de heren is als volgt: goud zilver brons Ver. St. 14 10 6 Tsj Slowakije 3 1 Jamaica 2 3 Italië 1 1 Hongarije 1 4 Zweden 1 2 Brazilië 1 1 Luxemburg 1 Rusland 4 2 Frankrijk 2 Duitsland 1 4 Argentinië 1 Zwitserland 1 Gr. Brittannië 2 N, Zeeland 1 Venezuela 1 Finland 1 Australië heeft 3 van de negen gouden medailles bij de dames ge wonnen. een zeer bijzondere presta tie, wel het bewijs, dat de dames- athletiek in Australië sterk vooruit gegaan is.- Weliswaar heeft Sovjet Rusland* de meeste medailles bij de dames athleten veroverd, nl 11 in totaal van 27 te behalen medailles, maar de Russische meisjes hebben slechts twee eerste plaatsen ver overd, hetgeen ongetwijfeld een te leurstelling voor hen moet hebben betekend. De medaille-verdeling ziet er hier als volgt uit: goud zilver brons Australië 3 1 Rusland 2 4 5 Zuid Afrika 1 1 N. Zeeland Tsj. Slowijkije Ver. Staten 1 Duitsland 2 1 Gr. Brittannië 1 2 Nederland 1

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6