Machtigste vrouw van Argentinië wijdde zich aan sociale taak AKKERTJES Landelijke rijverenigingen sprongen in Lisse MAANDAG 28 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAVD - PAGINA 2 Bij het overlijden van Eva Peron Hoewel Eva Peron de machtigste vrouw in Argentinië kon worden genoemd bekleedde zij volgens de grondwet geen officiële positie. Zij had bijna evenveel invloed en macht als haar echtgenoot, officieel echter had zij slechts de status van echt genote van de president en was haar taak beperkt tot de sociale verplich tingen als zodanig, welke echter van belang zijn in het leven van een staatshoofd. Toen haar echtgenoot in 1946 pre en wijdde zich aan arbeidszaken en sociaal werk. Zij werd leidster van de suffragette en had een groot aan deel in de' werkzaamheden van film, toneel en radio. Maria Eva Peron werd op 7 Mei 1919 geboren als de jongste van vijf kinderen van een boer in Chivicoy. Het laatst werd haar leeftijd echter officieel opgegeven als 29 jaar. Na het overlijden van haar vader opende haar moeder een logement om in het levensonderhoud te voor zien. Eva Duarte echter vertrok (na twee jaar middelbaar onderwijs te hebben genoten) naar Buenos Aires, waar zij tien jaar lang in grote ar moede leefde. Van tijd tot tijd trad zij op als „extra" voor de film en voor de radio. Toen in 1944 de stad Juan door een aardbeving werd geteisterd, waarbij 8.000 inwoners om het leven kwamen en 50.000 werden gewond, werd een landelijke actie voor hulp aan de slachtoffers opgezet. Eva Duarte toonde toen haar leidersca paciteiten door met een door haar samengestelde groep acteurs cn ac trices het land in te trekken om fondsen in te zamelen. Door haar werk kwam zij in contact met kolo nel Juan Peron, de toenmalige mi nister van arbeid en sociale zaken. Toen de leider van het radiostation, waarvoor Eva werkte, hoorde van haar goede connecties, werd onmid dellijk haar salaris vertienvoudigd. In October 1945 belandde Juan Peron door een staatsgreep in de ge vangenis. Samen met kolonel Do mingo Mercante leidde Eva Duarte daarop een betoging om vrijlating van Peron te eisen. Enige dagen la ter werd Peron vrijgelaten en be noemd tot minister van oorlog en vice-president van Argentinië. Op 4 Juni 1946 werd Juan Peron, die kort tevoren in het geheim met Eva Duarte was gehuwd, geïnstal leerd als president van Argentinië. Van het begin af bleek, dat Eva niet, zoals haar voorgangsters, ach ter de schermen zou blijven. Op haar eerste officiële reis werd zij in de afgelegen provincie Tucuman zo geestdriftig ontvangen, dat in het gedrang der menigte zeven personen onder de voet werden gelopen en om het leven kwamen. Gewoonlijk was'de echtgenote van de Argentijnse president een der be stuursleden van de Argentijnse ka tholieke liefdadigheidsorganisatie, doch mevrouw Peron werd door deze instelling genegeerd. Zij stichtte toen haar eigen organisatie onder de leuze, dat liefdadigheid een beledi ging van het behoeftige volk was. Toch Amerikaanse hulp voor Denemarken President Truman heeft Vrijdag bepaald, dat Denemarken Ameri kaanse hulp zal blijven ontvangen, ondanks het leveren door een Deen se scheepsbouwmaatschappij van een 13.000 ton metende tankboot aan de Sowjet-Unie. De levering van tank- boten aan communistische staten is door het congres verboden, daar de ze vaartuigen als strategisch mate riaal worden beschouwd. Het contract voor de levering was echter reeds ongeveer twee jaar vóór het van kracht worden van de desbetreffende Amerikaanse wet getekend. Churchill wil bezuinigen De Engelse premier, Churchill, heeft gisteren in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin hij toestem ming vroeg voor de nieuwe maatre gelen, om het economische herstel van Engeland te bespoedigen. De voorgenomen maatregelen, die het kabinet deze week heeft overwo gen', werden niet bekendgemaakt. De motie zal het onderwerp zijn van een debat, dat op Dinsdag en Woensdag a.s. in het Lagerhuis zal worden ge houden. Naar verwachting zal de re gering dan mededeling doen van haar plannen. Zoals bekend is er voorspeld, dat de voorgenomen maatregelen uitbrei ding van de exportcampagne inhou den, een zekere herziening van het invoerprogramma en vermoedelijk vertraging van het tempo der herbe wapening. Deze maatregelen kunnen worden genomen zonder dat Enge land zich aan zijn internationale ver plichtingen zal behoeven te onttrek ken. In de Boliviaanse hoofdstad La Paz is het onrustig. Er hebben zich ver scheidene schermutselingen voorge daan tussen politie en leger, nadat een majoor van de politie, Fidel Sa- lazar, de adjudant van president Vic tor Paz Estensoro na een persoon lijke twist in een nachtclub had dood geschoten. Radio La Paz heeft een verklaring van president Estensoro uitgezonden, waarin deze tot kalmte maant. Waarnemers geeloven, dat een regeringscrisis op handen is. doch sociale voorziening een wel daad. De stichting van Eva Peron groeide de katholieke liefdadigheids organisatie verre boven het hoofd; alle Argentijnse arbeiders gavtn het fonds van de stichting elk jaar het loon van twee dagen, vakverenigin gen schonken aanzienlijke sommen en voorts verkreeg de stichting o.m- de opbrengst van boeten en belas tingen op bioscopen en loterijen. In 1947 bracht mevrouw Pron een bezoek aan Europa. Zij werd toen ontvangen door generaal franco, Paus Pius XII, en de presidenten van Frankrijk, Italië en Zwitser land. In April 1951 ontving Eva Peron prins Bernhard, die toen een reis door Zuid-Amerika maakte, in haar werkkamer op het ministerie van openbare werken. In gezelschap van vele ministers en medewerkers voer de zij een levendig gesprek met de prins, waarbij zij vooral de aan dacht vestigde op sociale verbete ringen die gedurende de ambtspe riode van haar echtgenoot tot stand waren gekomen- Toen het gesprek kwam op het onderwerp van pers vrijheid zeide mevrouw Peron onom wonden, dat zij maar weinig gesteld was op journalisten, omdat dezen naar haar mening vaak onwaarheid verkondigden en haar eigen persoon in een verkeerd daglicht plaatsten. Volkomen hoffelijk blijvend koos prins Bernhard terstond partij voor de vertegenwoordigers van de pers. „Ik geef toe, dat zij wel eens lastig kunnen zijn, aldus zeide hij lachend, maar mijn opvattingen over de jour nalisten zijn toch anders dan de uwe, mevrouw". In November 1951 onderging me vrouw Peron een zware operatie en sedertdien hebben allerlei berich ten en geruchten over haar toestand de ronde gedaan. In haar boek „De betekenis van mijn leven" schreef Eva Peron: „Misschien zal op een dag, als ik voorgoed zal zijn heengegaan, iemand van mij zeggen, wat vele kinderen zeggen als zij hun moeder voor altijd hebben verloren eerst nu begrij pen wij, hoeveel zij van ons hield". Communisten slaags met Portugese troepen Aan de grens van Macao Naar gemeld wordt zijn Chinese communistische troepen en Portuge se koloniale troepen aan de grens \an Macao in gevechten gewikkeld. Er zouden reeds drie doden en vijf gewonden gevallen zijn. Volgens in Hongkong aangekomen reizigers kan men af en toe machinegeweervuur vernemen. Het grensincident, dat aanleiding tot deze gevechten gaf, deed zich Vrijdagavond voor bij een oude poort j op de weg, die Macao met het con tinentale China verbindt. Macao is een Portugese kolonie op het Chinese vasteland, 65 kilome-1 ter van Hongkong gelegen. Amerikaanse piloten achter vliegende schotels Amerikaanse vliegtuigen hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag tevergeefs getracht voorwerpen van onbekende herkomst, die boven Was hington vlogen, te onderscheppen. De voorwerpen waren met behulp van radar van de grond af waarge nomen, aldus een communique van het Amerikaanse ministerie van luchtvaart. Een van de vliegers der achtervol gende straaljagers verklaarde, dat hij ongeveer 15 km. voor zich uit 4 lichten had waargenomen, die echter waren verdwenen voor hij ze had kunnen inhalen. Nare dagen zijn voor de moderne vrouw geen „verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar ...die helpen direct! J (Advertentie) Zeer geslaagde kampioenschappen getuigden van bekwaamheid Man en paard /"\M er ruiterlijk voor uit te ko- men: we hadden ons van het ruiter-tournooi in Lisse niet zo heel veel voorgesteld. Wij waren er heen gegaan, om op de manier van een bekende Latijnse spreuk de goede wil te prijzen, waar de bekwaamheid ontbrak, doch we hadden die Latijnse spreuk gerust tfcuis kunnen laten. Bovendien waren we naar Lisse gegaan, om onze goede wil te tonen voor een opzet, die zeker wijdere belang stelling verdient, en in die goede wil zijn we te Lisse duchtig ver sterkt. Indien we boerenzoon of jonge boer waren, zouden we geen ogen blik aarzelen, lid te worden van een landelijke rij vereniging, of als zo'n vereniging in ons dorp niet bestond er spoorslags een op te richten.. Het is voor Zondagsrui- ters en zandruiters wij behoren tot beide partijen eigenlijk een onbegrijpelijk iets, dat er in zo vele dorpen in het hoogheemraad schap van Rijnland vele paarden en geen ruiters zijn, terwijl er bui ten de boerenbedrijven velen zijn, die net als Janneman uit het volksliedje ruiter zouden willen worden „maar Janneman die had geen paard". Paardrijden is, in de beperkte mate als wij daarover kunnen oordelen, een prachtige sport, maar uiteraard een sport voor uitverkorenen, voor zeer rijke lieden of voor boeren. Het is helemaal niet toevallig, dat twee uitdrukkingen in onze moedertaal burgerrecht verkre gen, die de gunstige invloed, wel ke het beoefenen van het paard rijden op de mens heeft, bestem pelen en waarmerken, namelijk de uitdrukkingen „ruiterlijk" en „rid derlijk". Het zijn twee woorden, die oorspronkelijk precies hetzelf de betekenen, maar tegenwoordig ieder hun eigen kleur hebben. Beide duiden echter karakter vorming aan, en wel een karakter vorming in de meest begerens waardige en verheffende richting. Ruiterlijkheid en ridderlijkheid zijn twee eigenschappen, welke bij het paardrijden, in 't bijzonder als deze sport in groepsverband wordt beoefend, tot een ontplooiing kunnen komen, welke degene, die zich deze eigenschappen eigen maakt, vormen tot een ruiterlijk en ridderlijk, in plaats van tot een uiterlijk en liederlijk man. Het tournooi van de bóeren- ridders (want het woord ridder komt af van rijder) in het Lisser sportpark heeft ook de buiten staanders kunnen tonen, van hoe grote opvoedende waarde het be oefenen van de ruitersport is. Het lijkt ons behalve dat het een prettige en lenige sport is het meest geschikte middel om de boe renzoons en jonge boeren te vor men tot mannen van durf en zelf- beheersching), tot mannen, die be halve hun paard ook zichzelf kun nen besturen. Het is een middel, dat de andere .standen aan de jon ge boeren benijden. Er zijn na tuurlijk vele goede sporten, maar welk een verschil tussen een gym- nastiek-uitvoering in ditzelfde Lis ser sportpark of de kampioen schappen van de landelijke rij verenigingen! Een jonge boer op een dravend paard, het is een schouwspel van een samenspel in jeugd en kracht, dat de ouderen met heimwee naar vervlqgen da gen vervult en dat door de meis jes wordt bewonderd! Daarom be grijpen we niet, dat er in onze omgeving in tegenstelling tot sommige andeic welvarende stre ken van het land zo weinig be langstelling bestaat voor de lande lijke ruitersport, want die jonge boeren, en ook hun ouders geven door hun terughoudendheid een gezonde levensvreugde prijs en een middel tot krachtige, manne lijke zelf-ontplooiing. Koning Ri chard III had, op een niet al te vrolijk tijdstip van zijn leven, zijn koninkrijk Engeland over voor een paard. Men kan het ook zo zien, dat men mèt een paard een koninkrijk voor en over zich zelf kan veroveren, indien men zich daarbij houdt aan de regels van het spel. Enfin dat is de jonge ridders bij de kampioenschappen te Lisse nog eens hartelijk er hartgrondig op het hart gedrukt! Voor het overige mogen we verwijzen naar het verslag van onze correspon dent. Het eerste Bondsconcours van de Bond van Landelijke Rijverenigin gen in de L.T.B. in het Bisdom Haar lem heeft Zaterdag te Lisse plaats gehad, ter gelegenheid van het 5- jarig bestaan dezer vereniging. In de morgenuren werd op het land van de heer J. P. Rotteveel aan gevangen met dressuurproeven van achttallen, viertallen en individuele dressuurproeven. Een groot aantal verenigingen en ruiters namen aan dit concours deel. Het officiële gedeelte ving aan met een ontvangst van het ere-comité en het bestuur door T et gemeentebestuur van Lisse ten raadhuize. Hierbij waren o.m. tegenwoordig de heren dr. F. J. M. Roelvink, voor zitter van de N.K.B. v. L.R.; mr. A. A. M. Gründemann, burgemeester van Berkel en Rodenrijs; G. W. Kampschöer, alg. voorzitter van de L.T.B., de heren M. P. van der Weij- den en Jac. Groen, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en het volledige bondsbestuur. De burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, verwelkomde het be stuur en het ere-comité met enige welgemeende en hartelijke woorden, waarin hij o.m. tot uiting bracht dat door het beoefenen van de ruiter sport actief gewerkt wordt aan de vrije tijdsbesteding, waardoor een werkzaamheid ontplooid wordt, die het bedrijf ten goede komt. De paardensport vindt in de ge meente Lisse een grote interesse en ter gelegenheid van het 50-jarig be staan heeft de harddraverijvereni ging dan ook een concours-hippique georganiseerd in dit voorjaar, waar van men heeft genoten. Spr. prijst zich gelukkig dat dit concours we derom in Lisse wordt gehouden en noemde dit een eer voor de gemeente Lisse. Spr. besloot met het bestuur een succesvol concours toe te wen sen. Nadat een verversing was ge bruikt kwam er een grote stoet rui ters aangereden, die defileerde voor het gemeentehuis. De burgemeester van Lisse sprak de ruiters woorder van dank toe voor de schitterend* opstelling en het défilé en wer.ste allen een goed succes toe met de komende wedstrij den. De kleurrijke stoet maakte hierop een korte rondgang door Lisse, waar na in formatie naar het sportpark werd gereden. De voorzitter van het ere-comité, dr. F. J. M. Roelvink, verwelkomde de ruiters, het ere-comité en het be stuur op dit sportfestijn. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur voor de ontvangst. Het is hem een grote behoefte om deze jonge bond met zijn eerste lustrum van harte te feli citeren. Gedurende deze 5 jaren» is er hard gewerkt en spr. uitte zijn be wondering voor de vele opofferin gen, welke de ruiters zich getroost hebben gedurende deze periode. Voor het Bisdom is dit een verheugend feit, omdat hiermede bewezer is, dat er nog jongemannen zijn, die nog weten te offeren voor de vorming van een goede ontspanning. In de bis dommen Limburg en Brabant, alwaar reeds lange tijd ruiter verenigingen zijn, is men zeer content met de ge toonde dressuurproeven van de rui ters in de morgenuren. Spr. wekte allen op om op de ingeslagen weg voort te gaan. Hierna werd allereerst een demon stratie gegeven van de individuele dressuur; de viertallen-dressuur en achttallen-dressuur. Deze demonstra tie was zeer mooi en bewonderens waardig. Door een zestal groepen werd ver volgens klavertje drie gereden. Een grote parade volgde thans en de prijsuitreiking van de dressuur proeven. Prijs-uitreikingen. De parade, welke imposant was, werd afgenomen door enige leden van het ere-comité en de gastheer burgemeester De Graaf, terwijl de prijs-uitreiking geschiedde door de heer Kampschöer, algemeen voorzit ter van de L.T.B. en burgemeester De Graaf. Het kampioenschap van de acht tallen-dressuur viel ten deel aan de Oldebarneveld-ruiters uit Berkel en Rodenrijs met 79 punten; 2e prijs St. Willibrord uit Heiloo met 73 punten: 3e prijs St. Bavo uit Ursem met 70 1/10 punten, terwijl St. Hubertus uit Lisse een eervolle vermelding verwierf met 70 punten. Van de viertallen-dressuur behaal de St. Maarten uit Schermerhorn het kampioenschap met 60H punt; de Spaarneruiters uit Haarlem met 60 punten een 2e prijs; Jeanne d'Arc uit Zoeterwoude met 58 punten een 3e prijs en St. Joris uit Beemster met 52l/i punt een eervolle vermelding. De individuele dressuur had als kampioen Jan v. d. Burg, Oldebarne- veldruiters; een eerste prijs verwier ven André v. d. Burg, Oldebarne- veldruiters, J. Rotteveel St. Willi- brordruiters; Koos v. d. Burg Olde- barneveldruiters; een tweede prijs werd toegekend aan C. Duineveld St. Hubertus; J. Vlaar, St. Joris; G. v. d. Burg.Oldebarneveldruiters; een 3de prijs werd toegekend aan Th. v. d. Zwet, St. Hubertus; G. vani Leeu wen, Cor Vollebregt en L. v. d. Burg, allen Oldebarneveldruiters; een 4e prijs bekwamen C. van Schie, Spaar neruiters; H. Willemsen, Spaarnerui ters, K. v. d. Burg, Oldebarneveld ruiters; J. Rotteveel, St. Hubertus, terwijl een eervolle vcermelding werd toegekend aan A. Wijsman, St. Hu bertus; P. Pauw, St. Willibrord; W. v. d. Bijl, St. Bavo en J. Duivenvoor den van St. Maarten. De uitslag van het Klavertje drie rijden was als volgt: 1. St. Willibrord, Alkmaar; 2. Oldebarneveld, Berkel en Rodenrijs; 2. St. Willibrord, Alk maar; 4. St. Bavo. Ursem; 5. een da- mespgroep en 6. St. Hubertus. Alsnoi werd overgegaan tot de vrijheidsdressuur. Fabelachtig was het wat de ruiters wisten te doen met de paarden. Het was een waar genoegen de verschillende toeren en kunstukjes gade te slaan. De eer ste en tweede prijs vielen ten deel aan André v. d. Burg en Koos v. d. Burg van de Oldenbarneveldruiters; de derde prijs aan St. Hubertus en de vierde aan Jeanne d'Arc uit Zoe terwoude. Springen. Zeer mooi, doch eveneens zeer moeilijk was het groepsspriragen. Een tweetal ruiters moesten tegelijk de hindernissen nemen. Het was een machtig gezicht. De prijzen hiervan kwamen aan: Adri cn André v. d. Burg, 26l/i pnt le prijs; Gerard v. d. Burg en Cor Vollebregt, 26 punten, 2e prijs; Joh. Dijkzeul en G. Wagenma ker 22 punten, 3e prijs; Ant. Wijsman en Corn. Warmerdam, 21 punten, 4e prijs; Jan v. d. Burg en L. v. d. Burg, 20 punten, 5e prijs. Het eenspan-tuigpaard-nummer was elegant, mooi en fijn. Verschil lende paren waren in oude kleder dracht, hetgeen een zeer fleurige in druk gaf. Voor het beste lopen van het paard werd de le prijs behaald door C. Rotteveel met Lora en J. P. Rotteveel met Inarota verwierf een 2e prijs. Voor het mooiste geheel werd de prijs behaald door J. P. Rot- SCHOENINDLSTRIE LEEFT WEER OP Blijkens officiële gegevens van het GAB te Nijmegen, ontwikkelde zich de laatste maanden de werkgelegen heid in de vier grote schoenfabrieken in Nijmegen zo gunstig, dat zij volop kunnen produceren. Er komen ook voldoende orders binnen. Er worden weer jonge en geschoolde krachten aangevraagd. Dit jaar zal voor het laatst de sprookjesachtige stoet van de Derde Dinsdag in September, wanneer de koningin in de gouden koets gezeten, naar de Ridderzaal rijdt voor de plechtige opening van de Staten- Generaal, vertrekken van het paleis Noordeinde. Daarna immers zal dit paleis geen paleis irteer zijn en o.m. huisvesting verlenen aan het Intern. Acad. Instituut. (N. v. d. D.) Abonnees vermoordde zijn jonge kampgenoot In het Ambonezenkamp „Gees- brug", in Drente, heeft Zaterdogmor- gen de 36-jarige L. S. de 18-jarige J M. met een revolver doodgescho ten. Het slachtoffer had sinds enige tijd, tegen de zin van S., omgang met een van diens dochters, een 14- jarige. Zaterdag wilde de jongen, die als leerling van een technische school vacantie had, per fiets het kamp ver laten. Hij werd daarbij achtervolgd door S., die hem bij de ingang van het kamp tot afstappen dwong. Een woordenwisseling volgde en toen S. een dreigende houding aannam, ging M. met zijn fiets op de vlucht. S. trok toen een revolver en schoot de jongen dood. De dader is door de rijkspolitie gearresteerd. teveel le prijs en Q. Onderwater 2e prijs. Het individuele springen was weer zeer moeilijk en verschillende rui ters konden de hindernissen' niet ne men, omdat hun paarden weigerden. Bovendien bleek dat verschillende ruiters de kunst van het springen nog niet tot in de perfectie machtig waren, zodat oefening hier nog wel enigszins geboden is. Liefst 36 ruiters namen aan dit nummer deel. De prijzen werden toegekend aan Cor Vollebregft met Kibona le prijs in 60>2 sec. en foutloos; C. Warmer dam met Leny. 2e prijs in 66 sec. en foutloos; Corn. Duineveld met Goldra, 3e prijs in 67 sec. en 4 fouten; 4e prijs André v .d. Burg met Beppie in 70 sec. en 4 fouten, en J. Vlaar met Obron een 5e prijs in 73 sec. en 4 fouten. Het ruiterfeest werd besloten met een estafette poppenrace, welke race spannend en enerverend was zowel voor de ruiters als voor d toeschou wers. De Oldebarneveldruiters. die over het gehele concours zich de su prematie wisten te verwerven, waren hiermede eveneens wederom nummer een; daarna volgde de St. Jorisrui- ters, de ruiters van Jeanne d'Arc en op de 4e plaats wederom de Oldebar neveldruiters. De heer J. Th. van Saasse, voorzit ter van de Bond, besloot deze zeer goed geslaagde ruitermiddag met een kort dankwoord aan allen, die tot het wêlsiagen van dit sportfestijn hebben medegewerkt. De paardenliefhebbers, en hiervan waren zeer velen op het terrein aan wezig, hebben genoten op deze mid dag. RIJNSBURG Twéé kinderen onder de tram Hun toestand is ernstig Zaterdagmiddag te kwart over vijf is een zeer ernstig ongeluk gebeurd op de Noordwijkerweg ter hoogte van de Kanaalbrug. De tram uit de richting Noordwijk moest op genoemde hoogte voor het seinlicht wachten op de tram, welke te 5 uur uit Leiden was vertrokken. Twee kinderen van de familie De Haan en Schoneveld kwamen spelen de met een wagentje het erf afrijden en wilden zich voor de stilstaande tram begeven naar de Noordwijker weg, waarbij zij blijkbaar niet heb ben opgemerkt dat de tram uit de richting Rijnsbutg aankwam. Het gevolg was, dat beide kinde ren door de tram werden gegrepen en geheel onder de eerste wagen verdwenen. De gevolgen waren zeer ernstig want van het zoontje van de heer de Haan werd het rechterbeen- tje afgereden, terwijl het kind een zware hersenschudding opliep. Het zoontje van de heer Schoneveld had een ernstige hoofdwond en bekwam eveneens een hersenschudding. Dr. Hueting uit Katwijk a. d- Rijn ver leende de eerste hulp, waarna de slachtoffertjes overgebracht werden naar het Acad. Ziekenhuis te Lei den. Zondagavond was de toestand van het zoontje van Schoneveld re delijk, doch de toestand van de an der was nog zeer zorgwekkend. Conducteur uit tram gevallen Zaterdagmiddag had te ongeveer 1 uur ter hoogte van de Coöp. Boe renleenbank te Rijnsburg een onge val plaats. Juist in de bocht bij ge noemde bank had H. H., conducteur bij de NZHVM, wonende te Leiden, het ongeluk uit in de richting Noord- wijk rijdende tram van het balcon te vallen. Hij liep een bloedende HOE wordt het weer? Medegedeeld door bet K.N.M.I. te De Bilt. Geldig vaiu Maandag avond tot Dinsdagavond. (Opge maakt-te 10 uur). AANHOUDEND KOUD. Veranderlijke bewolküng met enkele buien, sommige met on weer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. 29 Juli: zon op 4.57 en onder 2(V34; maan op 13.22 en onder 22.34 uur. Het uiteA in Suïojia Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur: max. temp. weer gisteren OSLO zwaar bew. 16 C. STOCKHOLM mist 20 HELSINKI geheel bew. 18 EDINBURGH zwaar bew. 17 LONDEN half bew. 19 KOPENHAGEN regen 17 AMSTERDAM regenbui 19 ZURICH regenbui 32 LOCARNO 28 GENEVE regen 32 PARIJS onbewolkt 27 BORDEAUX zwaarbew. 30 NICE geheel bew. 28 BERLIJN zwaar bew. 23 FRANKFURT regen 27 MUNCHEN regen 29 26 WENEN lichtbew. GEVANGEN NEDERLANDERS IN INDONESIË IN HONGERSTAKING Meer dan twee en een half jaar geleden zijn 12 Nederlanders in Indo nesië gearresteerd, verdacht mede plichtig te zijn aan de actie in Ban doeng. Deze Nederlanders, zo verne men wij van mr. A. G. Veldhuis te Naarden, horen niets van hun zaak en onlangs heeft familie van de heer Altmann, hoofdcommissaris van poli tie te Bandoeng, een der gevangenen, zich tot mr. Veldhuis, die ook door Westerling tot verdediger is gekozen, gewend, met het vex-zoek, de belan gen van de Nederlanders te beharti gen. Hoewel mr. Veldhuis zich tot de procureur-generaal in Indonesië heeft gewend met het verzoek hem mee te delen, in welk stadium deze zaak verkeert, of een vervolging tegen deze gevangenen wordt ingesteld, of, zo er geen aanwijzingen tegen hen zijn, hen vrij te laten, heeft hij hier nimmer iets van gehoord. Naar wij van mr. Veldhuis vernemen, zijn deze gevangenen in hongerstaking gegaan, in de hoop langs deze weg iets te bereiken. hoofdwonde op en werd per auto naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd voor verdere geneeskundige behan deling. De tram ondervond enige vertraging. OEGSTGEEST Amateur-test dansen. Vrijdag j.l. werd in de Dansschool Henny Boes aan de leerlingen van de school de bronzen en zilveren Amateur Test afgenomen. Certificaten en in signes werden aan de volgende can- didaten uitgreikt: Brons: Mej. Knoops, Wassenaar; mej. L. Bohe- men, Voorschoten; mej. L. Mathot, Voorschoten; mej. C. v. d. Salm, Wassenaar (met lof); mej. M. Lange, Katwijk aan de Rijn (met hoogste lof); de heer G. den Hollander, Oegstgeest de heer J. W. Snelder- waard, Wassenaar; de heer N. Hoog- weg, Wassenaar, de heer J. Fleur, Oegstgeest (met lof); de heer J. Bos man, Wassenaar (met lof); de heer J. P. Kortekaas, Sassenheim (met lof); de heer L. H. Ammerlaan, Sas senheim (met lof). Zilver: Mej. C. v. d. Salm, Was senaar; mej. J. Rosier, Lisse; mej. J. Kortekaas, Sassenheim (met lof); de heer P. Voskuil, Oegstgeest, de heer J. Fleur, Oegstgeest, de heer Th. Lambo, Voorschoten (met lof). Een der leerlingen bood aan me vrouw Boes een prachtig bouquet bloemen aan als waardering van al len voor haar hulp en medewerking. VOORSCHOTEN PAARDENMARKT IN DE REGEN Vandaag is te Voorschoten de tra ditionele paardenmarkt gehouden. De omstandigheden waren niet gun stig. Op de eerst plaats was er van daag paardenmarkt in Utrecht, zo dat vele belangstellenden, die ge woonlijk in Voorschoten komen, deze keer naar de Domstad reisden. Ver der was het weer weinig geschikt, om dit jaarlijkse feest luister bij te zetten. Op de markt werden slechts 38 paarden aangevoerd. Toch heerste er nog een genoege- lijke stemming in Voorschoten. De oliebollenbaas had het weer mee en ook de palingverkopers maakten goede zaken. Uit Aalsmeer eq Rijnsburg wer den bloemen aangevoerd, die tegen marktprijs van de hand gingen. Alle Voorschotenaren, die vanzelfsprekend hun rondgang over de markt niet achterwege lieten, stapten met een bloemetje naar huis. En tenslotte is het zó, dat de combinatie bloemen- oliebollen zelfs bij regen fleur en gezelligheid weet te brengen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2