Puck Brouwer plaatste zich in de finale 200 meter Gré de Jongh werd uitgeschakeld Geen verrassingen op eerste waterpolodag Moeilijke overwinning van Ned. polo-zevental3-2 ZATERDAG 26 JULI 1952 ÊL. DE LEIDSE COURANT DERDE BI.AD - PAGINA 1 r\E NEDERLANDSE ATHLETE PUCK BROUWER heeft voor een aange- name verrassing gezorgd door zich te plaatsen in de finale van de 200 meter. Nadat zij haar serie zeer gemakkelijk had gewonnen, in 24,6 sec., terwijl Marcella Gabarrus (Frankrijk) 0.7 sec. meer nodig had, was zij in een op het oog zeer sterke halve eindstrijd ingedeeld. Zij startte toen tegen Marjorie Jackson (Australië), Daphne Hasenjager (Zuid-Afrika), Sylvia Cheeseman (Gr. Brittannië) en Evgenija Sechenova (Rusland). Bijna had ze dezelfde fout gemaakt als in de halve eindstrjjd van de 100 meter, toen zij bij de start te vroeg weg wilde gaan. Het ging hard in de 400 meter. Hoewel in de twee halve finales van de 400 meter op plaatsing in de finale werd gelopen, ging het hard en noteerden slechts drie van de elf lopers een tijd boven de 47 sec. Het snelst was Arthur Wint (Jamaica) met 46.3 sec. Vijf negers, drie uit Jamaica en twee uit de V.S. terwijl Kaaro Haas als enige Europeaan het zestal tal vol maakte, bonden de strijd om de eretitel aan. Na een valse start, van Whitfield, ontbrandde een felle strijd, waarin George Rhoden (Ja maica) zegevierde met zijn landge noot Herbert Mc Kenley op de twee de plaats terwijl Ollie Matson als derde eindigde. De olympische kam pioen en Mc Kenley noteerden de zelfde tijd nl. 45.9 sec. waarmede zij het olympisch record van 46.2 sec. op naam van Carr (V.S.) gemaakt op de O. S. te Los Angeles in 1932 en van Wint uit 1948, verbeterden. Toch was het onjuist om op dezelf de middag de halve finale en de fi nale van dit toch zware nummer te verwerken. Wint, Haas, en Whit field kwamen in de eindstrijd niet meer onder de 47.sec. Rhoden, de olympische kampioen, die op de buitenbaan liep, zei na de strijd, dat hij het helemaal niet erg had gevonden. Hij wist, dat hij in zo'n hoog mogelijk tempo moest lo pen, ik maakte een goede start en had maar één gedachte: zo vlug mo gelijk aan de eindstreep zijn. Het was de zwaarste wedstrijd in mijn leven en ik heb me nog nooit zo ver moeid gevoeld, maar ook nog nooit zo tróts. De 3000 hindernis. De 29-jarige Horace Ashenfelter won op fraaie wijze de 3.000 meter hindernis, voor de eerste maal in de Ditmaal kon Ze zich juist op tijd herstellen en toen het startschot klonk ging zij fraai weg. De eerste 100 meter liep de Haagse athlete zeer snel, zodat zij bij het uitkomen van de bocht achter Marjorie Jack son lag, maar gelijk'met het Zuid- Afrikaanse en Britse meisje. Puck Brouwer liep Daphne voorbij en zij zorgde er voor, dat ze op de tweede plaats bleef. Onze landgenote liep niet eens uit, hetgeen verdisconteerd werd in haar tijd van 24.3 sec. Op de tribune juichten Saat en Fanny Blankers, Puck Brouwer har telijk toe. Marjorie Jackson, die in haar serie reeds met 23.6 sec. het olympisch record van Fanny Blan- kers-Koen (24.4 daterend uit 1948) had verbeterd en het wereldrecord van Stella Walasiewicz (Polen) ge maakt te Warschau in 1935, had ge ëvenaard, liep de halve finale in 23,4 sec. Toch zal deze tijd waar schijnlijk niet erkend worden, want op de laatste 100 meter hadden de loopsters een sterke wind in de rug. De tweede halve finale won de snel le Russische loopster Khnykina ge makkelijk in 24.1 sec. voor Winsome Cripps (G.B.) en Helga Klein (Dl.). In de finale van Zaterdag start Puck Brouwer op baan 2. Gré de Jongh uitgeschakeld. Onze tweede vertegenwoordigster op dit nummer, Gré de Jongh, trof een vrij sterke serie, waarin zij 25.2 sec. liep en als vijfde eindigde, waar door zij werd uitgeschakeld. De Amerikaanse athlete Dolores Dywer werd de dupe van het trekken van de buitenbaan. Immers, zij hoorde niet, dat de start ongeldig was en Een „zachte" 1500 meter. De twee halve finales van de 1500 meter waren zeer sterk bezet en in beide groepen viel de beslissing in de laatste ronde. In de tweede halve finale wist Dohrow, die enige weken geleden te Berlijn het wereldreco:d had geëvenaard, zich niet onder de eerste zes te plaatsen, zodat hij niet kan deelnemen aan de eindstrijd. Hij had een verwonding opgelopen en hinkte de baan af. Met de tienkamp is eveneens een aanvang gemaakt. De winnaar van dit nummer, die dus na het verwer ken van de tien onderdelen van de athletiek het hoogst aantal punten heeft vergaard, is de veelzijdigste athleet ter wereld. FANNY BLANKERS—KOEN BLIJFT TOT HET EINDE DER SPELEN. Op verzoek van Jan en Fanny BlankersKoen heeft de ohef chef de mission, de heer K. J. J. Lotsy, in overleg met het bestuur van het NOC en de chef d'équipe van de athletiekploeg, de heer J. H. Moer man besloten, dat Fanny Blankers— Koen tot 4 Augustus te Helsinki zal blijven. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest, dat Fanny met de andere leden van de athletiek ploeg op 29 Juli zou terugkeren naar Nederland. Maar de omstandigheden hebben er toe geleid, dat het beter werd geacht, indien onze landgenote nog enige tijd in de Finse hoofdstad zou blijven alvorens naar huis te gaan. Zij, die van de spelen nog niets had gezien, kan dan ook eens van de tribune af de prestaties van haar te genstandsters bewonderen. DE OFFICIEUSE VERDELING DER MEDAILLES. De officieuse verdeling van de gouden, zilveren en bronzen medail les ziet er na 6 dagen als volgt uit: goud zilver brons 1. Verenigde Staten 16 9 8 2. Rusland 14 21 6 3. Zweden 5 3 1 4. Hongarije 4 2 12 5. Tsjecho-Slowakije 4 11 Frankrijk 7. Zwitserland 8. Australië 9. Turkije 10. Japan 11. Italië 12. Jamaica 13. India 14. Brazilië 15. Nieuw-Zeeland 16. Zuid-Slavie 17. Argentinië 18. Duitsland 19. Iran 20 Polen 21. Nederland 22 België 23. Zuid-Afrika 24. Spanje 25. Finland 26. Gr. Brittannië 27. Denemarken 28. Venezuela 29. Uruguay 1 1 De medailles die aan de eerste drie best geklasseerden voor het veder gewicht werden uitgereikt zijn niet in deze verdeling opgenomen. (Ve dergewicht gewichtheffen). Hoogste score 16-1 in Italië—India Een vrolijke zon scheen boven Helsinki, toen vanmorgen om 8 uur de eerste waterpolo wedstrijd van het grote Olympisch tournooi een aanvang nam. Deze eerste ochtend werd besteed aan de tien wedstrijden van de qualifi- catieronde tussen tien van de elf geplaatste landen (Argentië lootte vrij) en de tien overige ploegen. In de morgenuren konden alle geplaatste landen zich gemakkelijk handhaven. Metemaat Helsinki (Van onze ondeskundige medewerker). Zoals velen ongetwijfeld ge merkt zullen hebben, gaan we, naarmate we meer over de Olym piade schrijven, er minder van begrijpen. bondentoezicht en loonslavernij, kroop in een gemakkelijke fau- teul en besteedde de rest van de raiddag met het leveren van commentaar. Nu zaten w(j in dezelfde ka mer, omdat onze kamer óók een goede beurt zou krijgen en des- We willen nu niet vertellen wege geheel overhoop lag. We over die turndemonstratie, die ter hadden een alleraardigst boek- gelegenheid van deze Olympiade, werkje bij ons: „De gedragingen dit verbroederingsfeest, hier in van rode mieren op zandige bo- Helsinki werd gehouden, waar dem"" (een hobby van ons) en het net „echt" was, waar de zaal vonden het lawaai van radio en als het ware met een gordijn in huisknecht maar knap lastig. Dit tweeën gedeeld was en waar de werd er niet beter op, toen een Russen de zaal half afbraken uit paar gasten (die van de gramo- puur enthousiasme, wanneer een foon en de zeeman) hem mee van hun vriendjes zijn arm be woog, terwijl een Amerikaan (met losse handen) op z'n hoofd over de evenwichtsbalk kon hup pelen op de maat van „Donau zo blauw, zo blaaauuuw" (Strauss) zonder dat zij een spier van hun gezicht vertrokken, maar neem verschrikt. kwamen helpen met gillen. De uren regen zich aaneen en plotseling zei een van de gasten: „Het zal nu wel zo afgelopen zijn." De huisknecht veerde overeind: ,Hoe laat is het dan?" vroeg hij nu dat geval van die huisknecht in ons Helsinki's pension. Bij ons in Helsinki is Donder dag de dag van grote schoon maak. Dan worden bellen ge poetst, ramen gezeemd en het matje voor de voordeur uitge klopt. Nu was het Donderdag middag tevens finale Horden en Hockey, en de baas van ons pen sion had besloten daarheen te gaan, dus moest de huisknecht thuisblijven, omdat iemand toch voor de matjes, de ramen en de bel moest zorgen. De huisknecht, die zich van 1 uur tot 5 uur aan zijn werkkring gebonden zag, (om 5 uur gaat hij thuis eten) kon zich met de beslissing van zijn werkgever maar uiterst ma tig verenigen en nauwelijks was zijn baas vertrokken, of hij zette de radio aan, mompelde iets over het recht van de arbeider, vak- „Twee minuten over vijf", ant woordde de gast. Met een vaartje kwam de huis knecht uit zijn stoel overeind en greep zijn jas. „Wat is dat nu", dachten wij (ondeskundig), „de gehele middag heeft hij aan zijn stoel vastgeplakt gezeten en een paar minuten voor de uitslag smeert hij hem." Met behulp van het boekwerk: „Hoe zeg ik het in Helsinki", brachten wij onze verbazing tot uiting. „Uitslag?" zei de huisknecht in het Fins en verontwaardigd, dacht je, dat ik daar m'n prak- kie voor liet staan. Die lees ik morgen wel in de krant". 's Avonds hebben w(j onze ka mer zelf maar een beetje in orde gebracht. KRONUS. Hongarije boekte een grote over winning op Mexico en Egypte sloeg Portugal maar liefst met 100. De grootste moeite had België, dat een benauwde 65 overwinning behaalde op het zevental van Zuid-Afrika. De Zuid-Afrikanen slaagden er in een 20 achterstand in een 32 voor sprong om te zetten. Hun snelle spel bracht menigmaal verwarring in de gelederen der Belgen, die kort voor het einde met twee man meer speeh. den en nog lange tijd nodig hadden cm de numerieke meerderheid in een rikaan. Drie en een halve ronde voor het einde nam Ashenfelter de leiding, op de voet gevolgd door Kazantsev (Rusland). De Rus liep de laatste ronden zeer ontactisch, want voort durend bleef hij pal naast de Ame rikaan lopen, hetgeen hem in nade lige positie bracht in de bochten en bij het nemen der hindernissen. Bij het ingaan van de laatste bocht nam Kazantsev de leiding, doch na het nemen van de sloot, struikelde hij en was de strijd voor hem verloren. De Amerikaan spurtte weg en won in 8 min. 45.4 sec., waarmede hij zijn olympisch record, met 8 min. 51. liep' loFmëter^'op^opTnemcid.'Eerstsec. in de serie gemaakt, aanzienlijk geschiedenis van dit olympische i doelpunt uit te drukken. Met 65 nummer ging de titel naar een Ame- bleven de Belgen tenslotte in de meerderheid. toen begreep zij, dat zij moest stop pen. Direct werd opnieuw gestart, doch 300 meter bleek te veel voor haar te zijn. 50 meter voor de finish moest zij uitgeput de baan verlaten, wellicht had de wedstrijdcommissie beter gedaan de serie, w'aarin zij liep, uit te stellen tot later. Maria Sander (Duitsland) en Shirley Strickland (Australië) trok ken zich uit dit nummer terug, daar zij zich sparen wilden voor de 4x100 meter estafette. Met de indeling der series zijn fouten gemaakt. Zo kon het gebeuren, dat Mae Faggs (V.S.) uitkwam in dezelfde serie als Win some Cripps en Daphne Hasenjager. Zij eindigde als derde met de fraaie tijd van 24.4 sec. maar was toch uit geschakeld. verbeterde. Ashenfelter heeft zo goed mogelijk voor deze wedstrijd getraind, maar bar veel tijd had hij niet gehad. De Amerikaan wérkt n.l. op het Federale recherche bureau, alle lezers van detective-boeken wel bekend. Hij legde zich pas twee jaar geleden op de 3.000 meter hindernis toe, omdat op dat nummer geen Amerikaanse uitblinker had en hij wellicht een kans zou hebben daar voor naar de olympische spelen te worden uitgezonden. Ashenfelter is vast van plan met zijn training door te gaan, zolang zijn gezinsleven er niet onder be hoeft te lijden. De nieuwe kampioen heeft twee kinderen, die graag met hun vader in zijn toch al weinig vrije tijd optrekken. De beste wedstrijd werd gespeeld .Brazilianen, die een stevige verdedi ging in het veld brachten, waarte gen de jeugdige Spanjaarden ondanks hun grotere snelheid zich ternauwer nood konden handhaven. Na bij de rust een voorsprong van 20 te hebben gehad, kon Spanje in de tweede helft slechts één maal het net vinden, terwijl Brazilië met goede schoten tweemaal scoorde. De wedstrijd tussen Groót-Brittan- nië en Oostenrijk werd ontsierd door te veel hard en vaak zelfs ruw spel, waaraan voornamelijk de Oostenrij kers zich bezondigden. Met 43 bleven de Britten in de meerderheid. Tegen Zweden bleken de snelle Amerikanen te weinig techniek en door Duitsland, dat Roemenië met een te simpele spelopvatting te heb- 8_4 versloeg. Het Duitse spel was ben om een kans te kunnen maken, goed van opzet met zuiver plaatsen Jammer was het. dat de spelers van en snelle rushes van uit de achter- j de Verenigde Staten zich niet bij de hoede. Bovendien bezaten de Duit- beslissingen van de zeer goed lei- sers in Planke en Zander gevaarlij- j dende Spanjaard Battale konden ke schutters. Trainer Schultz, de aan-1 neerleggen en voortdurend op - voerder van het Duitse team, dat in 1939 te Doetinöhem de Horthy-bo kaal won, was dan ook best tevreden over het spel van zijn jongens. Van de 5 ochtend wedstrijden heb ben zich Hongarije, Egypte, Duits land, België en Zuid-Slavië in de eer ste ronde geplaatst. Zoals bekend zal deze eerste ronde worden ge speeld in vier groepen van 4- De vier sterkste ploegen van het Olym pisch tournooi van 1948, Italië, Hon garije, Nederland en België, zijn aan het hoofd van deze groepen geplaatst. Hierbij was dus bij voorbaat aange nomen, dat het Nederlands zevental de wedstrijd tegen Rusland zou win nen. Ook in de middagwedstrijden heb ben zich geen verrassingen voorge daan. Zuid-Slavië. een van de tegen standers van Nederland in de groe pen, had vanzelfsprekend weinig moeite met Australië, dat het te veel in hard positiespel zocht. 102 Was de score. Maar Italië maakte het te gen India nog erger. Met 161 wer den de Aziaten weggevaagd. Spanje had opvallend veel moeite met de föc fiinaie ap, de 11C m. fao-iden aaa>c S)i££a%d De Amerikaan Dillard werd Olympisch kampioen op de HO meter horden in 13.7 see. Hij vestigde tevens een meuw wereldrecord. V. 1. n. r.: Weinborg (Australië, vijfde), Barnard (Ver Staten, derde), Dillard (Ver. Staten, eerste), Doubleday (Australië, zesde); Boelanchik (Rusland, vierde) en Davis (Ver. Staten, tweede). gerlijke wijze meenden te moeten ageren. De arbiter bleef de teugels echter strak houden en zonder brok ken kwam ten slotte het einde aan de ontmoeting, die het aankijken nauwelijks waard was geweest en waarin de Zweden met 61 de baas bleven. De wedstrijd tussen Nederland en Rusland die hierna volgde, vormde een waardig sluitstuk van deze eer ste dag. NEDERLAND LOOTTE IN ZWARE den hebben alle wedstrijden van het GROEP. Nederlands zevental na de oorlog meegespeeld, hetgeen betekende, dat zij met deze eerste ontmoeting van het olympisch tournooi, tegen Rusland, hun 50e interlandwedstrijd speelden. Bloemen namens de KNZB en hartelijke woorden, gesproken door ploegleider Planjer, vielen hun voor de wedstrijd onder veel bijval van hun ploeggenoten en de aanwezige officials ten deel. Onmiddellijk na het einde van de wedstrijd Nederland—Rusland, de laatste wedstrijd van de kwalifica tieronde, werd geloot voor de herkan singsronde en de vier groepen van het hoofdtournooi. Het programma van de herkansing, welke heden wordt gespeeld, luidt: AustraliëOostenrijk, Rusland— India, Mexico—Zuid-Afrika, Portu gal—Brazilië, Verenigde Staten— Roemenië. De indeling van de groepen luidt: Groep A: Italië, Groot-Brittannië, winnaar Ver. StatenRoemenië en winnaar AustraliëOostenrijk. Groep B: Hongarije, Egypte en winnaar van RuslandIndia. Groep C: Nederland, Zuid-Slavië, Zweden en Argentinië. Groep D: België. Spanje, winnaar Zuid-AfrikaMexico en winnaar BraziliëPortugal. Het Nederlands zevental is dus in een groep terecht gekomen, alleen bestaande uit landen, die voor de kwalificatieronde waren geplaatst. Het programma van de wedstrijden in de groepen luidt voor heden: 13.20 uur: Italië—Groot-Brittannië; 14.30 uur: HongarijeEgypte; 18.30 uur: ArgentiniëNiederland en 19.30 uur: BelgiëSpanje. De Fransman Rigal zal de wed strijd NederlandArgentinië leiden. COR BRAASEM EN RUUD VAN FEGGELEN SPEELDEN 50e WEDSTRIJD. CorBraasem, rechtsachter en aan voerder van het Nederlands water- polo-zevental en Ruud van Feggelen, Om zes uur in de morgen begon nen de wedstrijden van de herkan sing voor het waterpolo-tournooi. De uitslagen luiden: Oostenrijk Australië 60; RuslandIndia 120; BraziliëPortugal 62; Zuid-Afrika Mexico 40. Australië-India, Portugal en Mexico zijn hiermede dus voor het hoofd tournooi uitgeschakeld. De wedstrijd RoemeniëVer. Sta ten, eveneens behorend tot de her kansing, wordt in de middaguren ge speeld. Vanochtend om half negen is Z.K.H. Prins Bernhard van Soesterberg naar Helsinki vertrokken. De Prins, die met de regerings- Dakota reist, wordt naar Finland vergezeld door zijn oudste twee doch ters. Zoals bekend zal Prins Bernhara in Finland optreden als chef de'quipe van de Nederlandse Olympische Hip pische ploeg. De Prins en de Prinses- midvoor van het Oranjeteam, j jes zullen op 4 Augustus naar Neder- vierden gisteren een jubileum. Bei-1 land terugkeren. Russen speelden ander type spel LIET NEDERLANDS WATERPOLO-ZEVENTAL heeft de kwalificatie- ronde van het Olympisch water-polotournooi met een kleine, doch ver diende 32 overwinning op Rusland overleefd. Zoals verwacht is het een zware strijd geworden vóór Cor Braasem er zijn jongens het water konden verlaten met de wetenschap, dat zij zich als leider van een der groepen voor net hoofdtournooi hadden geplaatst. De Russen bleken een stevig zevental in het water te brengen, bestaande uit flink gebouwde athleten, die, zoals in de loop van de wedstrijd duidelijk werd, als het moet een behoorlijke snel heid konden opbrengen. Ónder grote belangstelling, de ge hele Nederlandse kolonie was natuur lijk weer vertegenwoordigd, terwijl een paar treden hoger op de grote tribune de Russische aanhang een plaatsje had gezocht, begon de wed strijd, die onder leiding stond van de Zweed Zuckermann. En het was een slecht begin, de Nederlandse ploeg was nerveus en vooral in de verdediging werden in de eerste mi nuten vreemde en onbeheerste din gen gedaan. De typische Russische spelopvatting, die zich ook bij de voetbalwedstrijden openbaart, om voortdurend met alle veldspelers naar de plaats van de bal te trekken, bracht veel verwarring in de Neder landse gelederen en van het feit, dat van Feggelen zodoende steeds alleen kwam te liggen, wisten onze jongens niet te profiteren. Het doel van van Gelder kwam in deze eerste periode onder zware druk te staan en het -was dan ook geen verrassing, toen Rusland de leiding nam. Door ver keerd overnemen van Bijlsma kwam de linksachter Prokopov vrij en met een hard schot opende hij de score. Van Feggelen maakte tweemaal achtereen een doelpunt, maar de eerste maal werd de goal afgekeurd wegens „tweemeter" en de tweede keer floot de Zweed voor afzetten .van de Nederlandse midvoor. Opvallend was de rust, waarmede de Russen combineerden, onze spelers nog steeds onbeheerst en slordig plaatsten en domme din gen deden bij het overnemen van de vrijliggende spelers- Het was maar goed dat van Gelder onder de lat in zo'n uitstekende vorm stak, anders had het er lelijk uitgezien voor het Nederlands zevental. Langzaam maar zeker kwam er verbetering in de Nederlandse speel wijze. Braasem en Bijlsma kregen nu om beurten gelegenheid uit de verdediging weg te lopen en van Feggelen had nu niet meer te klagen over het plaatsen van zijn ploegge noten. Treuzelen van de Russische linksvoor Kokorin stelde Bijlsma in staat hem de bal te ontnemen en er met een snelle rush vandoor te gaan. Met een fraaie drukbal bracht de Haarlemmer de partijen op gelijke voet. Onder grote spanning en luide terwijl aanmoedigingen van de Nederlan ders op de tribune verliep de eerste helft. Na de hervatting begonnen de Russen met hetzelfde spel. De gehele achterhoede trok, zodra een landge noot zich van de bal had meester gemaakt, mee naar voren, van Feg gelen op de twee meter aan z(jn lot overlatend. Maar in de Nederlandse verdediging klopte het nu beter en in het bijzonder midachter Nijs Ko- revaar die het tegen de reus Mshve- niradze verre van gemakkelijk had, speelde een prachtige wedstrijd. Ne derland zag, dat het kon en gesterkt in deze overtuiging, geraakten de jongens geheel in hun eigen spel. Ook Bijlsma behoorde, ondanks de schuld, die hij aan het Russische doelpunt had. tot de uitblinkers en met een snelle solo trok hij er op een gegeven moment weer tussenuit. Op zijn nek gezeten door Teplov kwam hij binnen de vier meterlijn. De Rus viel hem op het moment, dat hij wilde schieten, te zwaar aan en Bijls ma kreeg een strafworp toegewezen. De langarmige Russische doelman Gojkhman stopte het schot echter schitterend en met een numerieke meerderheid voor Nederland speelde het oranjeteam verder. Aanvoerder Braasem was het, die uiteindelijk het overwicht in een doelpunt tot uit drukking bracht. Na snel opzwemmen kreeg hij de bal vrty en met een scherp schot werd Gojkhman ver slagen. In de volgende minuut vergrootte Nederland de voorsprong, toen Smol en van Feggelen samen door de Sovjet-defensie braken en Smol de bal met een listig boogje over de uit- gezwommen doelman in de goal de poneerde. Het was 31 en er waren nog maar enkele minuten te spelen. 'Ten slotte leidde een der vele duels voor het doel van van Gelder tot het uit het water zenden van Korevaar. Mshveniradze voltrok het vonnis van de strafworp op meedogenloze wijze. Het was 3—2 en met Nederland in het offensief kwam even later het einde van deze enerverende en aan trekkelijke wedstrijd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9