Intern, muziekconcours te Gouda geopend Opbrengst omzet- en loonbelasting valt tegen ZATERDAG 26 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Een Nederlandse Canadees beroofde vele meisjes van hun illusie en hun geld Een vijfentwintigjarige jongeman heeft in de afgelopen maanden vele steden van Noord- en Zuid-Holland onveilig gemaakt, door in een Ame rikaanse battledress en met perfect nagebootst ,.American-slang" de meisjes van Amsterdam, Rotter dam, Schiedam, Scheveningen en Den Haag het hoofd op hol te bren gen om dan op een slinkse manier hen niet slechts van een illusie maar ook meer van stoffelijk zaken, zoals portemonnaies te beroven. De jongeman, die Nederlander talenkennis. Hij spreekt de moderne is, beschikt over een zeer ruime talen zo vloeiend, dat zelfs de land genoten niet bemerkten met een bui tenlander te doen te hebben. Daar door is hij in staat geweest, ook Amerikaanse en Canadese militairen van het Duitse bezettingsleger te be stelen. Ten slotte bezorgde een Ame rikaanse militair, die hij een foto toestel en honderd dollar had ont stolen, de politie de nodige gegevens, waarmee zij de achtervolging met succes kon beginnen. De gewone werkmethode van „de Canadees" was, om met een meisje naar een restaurant te gaan, daar Gisteravond is met het hijsen der vlaggen van de deelnemende landen en het spelen der volksliederen in Gouda het internationaal muziek concours geopend, waaraan 28 corp sen uit 8 Europese landen deelne men. De corpsen komen uit Noorwe gen, Denemarken, Duitsland, Oosten rijk, België, Frankrijk, Engeland en Nederland. Het hijsen der vlaggen gebeurde door de promotor van dit concours, de heer L. J. Kappert, die vorig jaar het muziekconcours in Kerkrade heeft georganiseerd. In zijn toespraak drukte de promotor de wens uit dat dit concours de volken van de deel nemende landen dichter bijeen zou brengen. Het concours werd geopend door de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James, in aanwezigheid van het wnd. hoofd van de afdeling Kunsten van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de heer C. van Keekem. De wedstrijden worden gehouden op 26 en 27 Juli en op 2 en 3 Augus tus. Hare Majesteit de Koningin en Prins Bernhard hebben zilveren legpenningen beschikbaar gesteld voor de winnaars van het concours. In het erepresidium hebben zitting de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, de commissaris van de ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, en de burgemees ter van Gouda. Bussen met aanhang Op bescheiden schaal heeft de Ne derlandse Buurtspoorweg Mij. op het traject Zeist—Utrecht bussen met aanhangwagens in gebruik genomen De aanhangwagens zijn verbouw de Ford-bussen, waaruit de motor is verwijderd, die wegens hun hoge kosten aan benzine, buiten bedrijf werden gesteld- De N.B.M. is tevre den met de tot nu toe behaalde re sultaten en zal niet aarzelen op de spitsuren vele bussen met aanhang wagens in te leggen, zo vernemen wij nader. De verkeersinspectie, die niet over een nacht ijs wenst te gaan, heeft vooralsnog alleen de N.B.M. toestemming gegeven om op een lijn dit novum in de dienst op te nemen. De toestemming is slechts tijdelijk en geldt voor een half jaar. De verkeersinspectie zal het gebruik van deze bussen in de practijk be studeren. De moord te Rotterdam Geen opzettelijk misdrijf? Nog steeds zet de Rotterdamse recherche het onderzoek naar de moord op de 22-jarige telefoniste A. G. B. aan de Willibrordusstraat on verdroten voort, zonder dat ook maar enige vordering van belang wordt gemaakt. De tot nog toe gevolgde sporen hebben geen resultaat opgeleverd en nieuwe aanknopingspunten heeft de politie tot nog toe niet in handen gekregen. Intussen schijnt men thans te mo gen aannemen, dat de dader niet de vooropgezette bedoeling heeft gehad zijn slachtoffer te doden. Uit de sec tie, die op het lijk van de vermoorde is verricht, is namelijk komen vast te staan, dat het meisje is overleden tengevolge van een bloeding in de hersens. Deze kan zijn ontstaan door een hevige slag met de blote vuist in de omgeving van het oog. Het is dus niet zeker, dat de dader gebruik heeft gemaakt van een ijzeren buis, of enig ander voorwerp, zoals aan vankelijk door de politie werd ver ondersteld. VOEDERGRANEN EN VEEKOEKEN WORDEN IN PRIJS VERLAAGD. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt ons mede dat de prijzen voor voeder- granen en veekoeken met ingang van 1 Augustus aanstaand zullen worden verlaagd. In verband met deze op handen zijnde prijsverlaging kan worden verwacht dat de garantie prijs voor baconvarkens binnenkort aan de nieuwe veevoederprijzen zal worden aangepast. plotseling tot de ontdekking komen, dat hij alleen maar dollars of een nog niet verzilverde reischeque bij zich had, het meisje even te vragen, hem haar portemonnaie te lenen en met de Noorderzon te verdwijnen. De meisjes vonden de val, waarin zij gelopen waren, meestal te bescha mend om bij de politie aangifte te doen en vele meisjes heeft de „Cana dees" op deze wijze van hun laat ste geld beroofd. Ten slotte kreeg de politie vol doende gegevens van de beroofde Amerikaan, die een foto van de „Ca nadees" in zijn bezit had. Na zijn ar restatie bleef de man Engels praten, en ontkende hardnekkig Nederlands te verstaan. Na een verhoor van 2 uren viel hij door de mand. Het bleek toen, dat hij een oude beken de van de politie was. Hij is al reeds een maal veroordeeld wegens ver duistering en toen door de recht bank ter beschikking van de rege ring gesteld. Hij wist echter uit de Rijksinrichting te ontsnappen. Roosendaal besluit: Gezinsreductie op waterleidingtarief Met slechts één stem, die van het KNP-lid Ant. Meerbach tegen, werd gisteren in de Roosendaalse raad een nieuw waterleidingscarief goedge keurd waarbij grote gezinnen van 3 en meer kinderen aanmerkelijke re ductie genieten op het kwartaal abonnement, waarvoor men mini maal 10 en maximaal 18 kub. me ter water kan verbruiken. Voor meer- verbruik betaalt men 35 cent per m3 bij. Voor grote gezinnen betekent dat in de meeste gevallen bijna vijftig procent korting. Om ook andere ver bruikers tegemoet te komen wil men in Roosendaal nog deze zomer over gaan tot 'n electriciteitstarief naar keuze (tijdens speruren). Wat men dan aan het water meer betaalt kan men via verminderd electriciteitsver bruik terugwinnen. Msb. Zes-jarig jongetje in lift gestikt Een zesjarige jongen uit Amster dam, die bij zijn oom in het flatge bouw op het Zuidplein logeerde, is gistermiddag bekneld geraakt tussen de bodem van de lift in dat gebouw en de wand van de liftschacht. De jongen is vermoedelijk op de benedenverdieping in de lift gestapt, die door de gebruikers zelf moet worden bediend. In de lift heeft hij waarschijnlijk met een gummibal staan spelen, waarbij de bal bekneld raakte tussen de liftbodem en de schacht. Toen het ventje de bal wil de grijpen, is hij ten gevolge van de opwaartse beweging van de lift met beide armen eveneens bekneld ge raakt. Even vóór de zevende verdieping is de lift tot stilstand gekomen. Be woners troffen de jongen, wiens bei de armen verbrijzeld waren, daar aan. Een terstond ontboden arts kon nog slechts de dood, vermoedelijk door verstikking, constateren. Minister Stikker terug Sfeer niet prettig Minister Stikker is gisteren per vliegtuig teruggekeerd uit Parijs, waar hij Nederland vertegenwoordig de op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de zes landen der Europese kolen- en staal gemeenschap. De minister, die zeer vermoeid bleek na te Parijs gedurende 21 uur vergaderd te hebben, vond het re sultaat der conferentie op zichzelf niet onbevredigend. Dat het plan di rect in werking kan treden, acht de minister zeer belangrijk, evenals het feit, dat thans een poging wordt on dernomen, de Saarkwestie op te los sen. De sfeer, waarin de besprekingen waren gehouden, kan de minister minder bewonde.ren. Het karakter der onderhandeling gaf niet de in druk dat het einddoel nader te komen tot een verenigd Europa steeds in het oog werd gehouden, al dus minister Stikker. Meisje vermist Erp heeft verlaten en tot op heden gen verzoekt de groepscommandant der rijkspolitie te Gemert de opspo ring en terugbrenging van Gerta Keiler, oud 12 jaar, die op Donder dag 24 Juli j.l. tussen 10.00 en 12.3C de woning van haar pleegouders te Erp heeft verlaten en tto op heden niet is teruggekeerd. Een ongeval is niet uitgesloten. Signalement: flink postuur, vol gezicht, blond haar, blauwe ogen, is bijdehand voor haar leeftijd, gekleed in grijs truitje met korte mouwen, bruine rand aan boord en aan de mouwen, gele rok met plooien, wit te kniekousen, lage bruine schoenen. Verzoeke bij aantreffen telefonisch bericht onder nummer 20 te Erp. VERBETEN STRIJD TEGEN RUNDERHORZEL. Sedert 1942 bestaat er in ons land een wet, die de bestrijding van de runderhorzel verplicht stelt. Inder daad is het aantal runderhorzels in de afgelopen jaren aanzienlijk ver minderd. Zolang we er echter niet in geslaagd zijn alle runderhorzelfs te voorzien van een visum en een pas poort, is ir. A. W. van der Plassche, directeur-generaal van de landbouw, bang dat maatregelen op nationale basis niet voldoende zullen zijn om dit kwaad te bestrijden. Wanneer omliggende landen niet van de noodzakelijkheid tot samen werking overtuigd zijn zal de activi teit van meer vooruitstrevende lan den zonder voldoende effect blijven. Maar, verzekerde ir. Van der Plas sche, op het gisteren geopende con gres van de int. vereniging tot ver betering van de kwaliteit van run derhuiden, wij zullen niet rusten, al vorens natuurbeschermers de rege ring verzoeken zo spoedig mogelijk maatregelen te nemen ter bescher- I ming van de zeer zeldzame runder horzel. Eerst dan zullen we kunnen zeggen dat onze pogingen met suc- I ces zijn bekroond. De minister van Financiën kan over de belastingontvangsten in het eerste halfjaar slechts ten dele tevre den zijn, want naast meevallers kwa men ook teleurstellingen voor. Zo vallen met name tegen de om zet- en de loonbelasting alsmede de vereveningsbelasting en invoerrech ten. De niet-kohierbelastingen, waar onder genoemde middelen worden gerangschikt, leverden gezamenlijk in de eerste zes maanden van dit jaar 1661 millioen op. Stelt men hier tegenover de jaarraming ad 3.434 millioen, dan blijkt, dat op jaarbasis de opbrengst in het afgelopen half jaar 113 millioen beneden de ra ming is gebleven. Vooral de ontvangsten aan omzet belasting bleven tot dusverre bene den de verwachtingen. Tegenover de jaarraming van 1300 millioen, staat een opbrengst in het afgelopen half jaar van slechts ƒ561 millioen. Op jaarbasis is dit 1122 millioen of of 178 millioen beneden de raming. Deze ontwikkeling is een gevolg van het teruglopen van de binnenlandse omzetten. Voor de loonbelasting en de ver- eveningsbelasting waren de nadelige verschillen minder groot. De ont vangsten aan eerstgenoemde belas ting bedroegen S 323 millioen bij een jaarraming van 665 millioen en die aan vereveningsbêlasting 134 mil lioen (jaarraming 275 millioen). De opbrengst van de invoerrechten bedroeg in Juni f 37 millioen tegen over in Mei f 41 millioen. Ook deze ontvangsten hebben tot dusverre niet aan de verwachtingen beantwoord. De jaarraming beloopt 459 millioen en de opbrengst in het afgelopen halfjaar slechts /216 millioen. Tabaksaccijns hoger. Daarentegen zijn de aan accijns op tabak geïnde bedragen tot dusverre hoger geweest dan was voorzien. In het eerste halfjaar 1952 werd 156 millioen ontvangen, waartegenover een jaarraming staan van 285 mil lioen. Aan zegelrechten werd in 1952 een in vergelijking tot de jaarraming £ied aan deze tifd ROZENBROOD Och, Leiden is in nood, mijn vrienden dat doet mij leed, daar wordt niet langer de verdiende kadet gekneed. De meelfabriek is nu gesloten, de poort is dicht, want voor de geur der late rozen is 't werk gezwicht. Ik dacht, dat Leiden romantiek had gevoel voor kleur, dat het op bloemen geen critiek had noch op haar geur. Dat het in jubelzang zou loven zulk een kadet, maar dit gaat mijn begrip te boven en ook mijn pet. Gesteld ge krijgt een schoon kadetje met Iris of Viooltjes eet het dan, wat let je? ihet is een bof. Een boterham met rozenwater dat is heel fijn, de rozengeur blijft U voor later en maneschijn. Ge wordt dan in de ochtend wakker met zoete geur, want buiten staat uw eigen bakker al voor de deur. De deksel van zijn kar gaat open, de hele straat ruikt welke geuren U zult kopen en eten gaat. Minister Mansholt heeft besloten; gooi dicht die tent, en dat heeft mij het meest verdroten, 'k ben niet content. Maar wel begrijp ik zulke daden van „Landbouw" best, 't is niet zo moeilijk het te raden: hij houdt van mest. TROUBADOUR. Kinderverlamming Wilt U iets weten? van 30 millioen hoog bedrag ge- ind en wel 20 millioen. Deze gun stige ontwikkeling vloeit voorname lijk voort uit relatief hoge ontvang sten uit hoofde van het evenredig recht op onderhandse leningen. Aan kohierbelastingen zoals de inkomsten- en vermogensbelasting, J de vennootschapsbelasting e.a. is in het eerste halfjaar van 19§2 de I som van f 1408 millioen voldaan. Dit I is een hoog niveau, dat veroorzaakt is door een cumulatie in het afgelo pen halfjaar van betalingen van ven nootschapsbelasting. Deze vloeide voort uit het feit, dat einde 1951 nadere voorlopige aan slagen over de boekjaren 1949/50 en 1950 werden opgelegd en vervolgens begin 1952 met voorlopige aanslagen over het boekjaar 1951 kon worden begonnen. In de tweede helft van 1952 zullen de ontvangsten uit hoof de van dit middel evenwel op een lager niveau komen, daar in deze periode hoofdzakelijk nog slechts de finitieve aanslagen zullen behoeven te worden betaald. Ook voor de inkomstenbelasting werd in het eerste halfjaar 1952 een aanzienlijk bedrag geïnd, en wel 668 millioen. Het betreft in belang rijke mate betalingen op in 1951 op gelegde voorlopige aanslagen 1951 en op nadere voorlopige aanslagen 1950, terwijl daarnaast de regelmatig voort gaande definitieve aanslagregeling over de belastingjaren 1948 en 1949 een bijdrage heeft geleverd. In tegenstelling tot de vennoot schapsbelasting zullen ook in het ko mende halfjaar de betalingen naar alle waarschijnlijkheid vrij aanzien lijk zijn, daar sedert Mei voorlopige aanslagen 1952 worden uitgereikt. Naar de stand der aanslagen per 30 Juni jl. moet een bedrag van 1076 millioen aan kohierbelastingen nog worden voldaan. Dit is 42 mil lioen meer dan een maand geleden. Deze stijging der belastingschuld vloeit voort uit het feit, dat in Juni aanslagen werden opgelegd tot een bedrag van f 204 millioen, terwijl in die maand f 161 milloen werd geïnd. In Mei was f 136 millioen opgelegd en /239 millioen betaald. Blijkens een in de Staatscourant opgenomen opgave van besmettelijke ziekten, bedroeg het aantal in de week van 13 t.m. 19 Juli 1952 aange geven gevallen van kinderverlam ming in geheel Nederland 73. Verdeeld over de provincies wer den aangegeven: in Groningen: geen, in Friesland: een geval, in Drente: geen, in Overijsel: een geval, in Gel derland: 16 gevallen, in Utrecht: een geval, in Noord-Holland: drie geval len, in Zuid-Holland: vijf gevallen, in Zeeland: twee gevallen, in Noord- Brabant: 19 gevallen,, in Limburg: 35 gevallen. De 35 gevallen in Limburg zijn aangegeven in Venlo (5), Kerkrade (4), Brunssum (3), Maasbree, St. Odiiiënberg, Sevznum en Voeren- daal telkens twee. En één geval tel kens, in: Beek, Bergen, Eijgelshoven, Gelsen, Grubbenvorst, Heer, Heer len, Hoensbroek, Maasbracht, Maas tricht Roermond, Spaubeek, Stein, Ubach over Worm, Venray: De negentien gevallen in Noord- Brabant zijn aangegeven in: Eind hoven, Geldrop, en Heeze telkens twee. Telkens één geval in Bakel en Mil Heeze, Bladel en Netersel, Deur- ne, Diessen, Gemert, 's-Hertogen- bosch, Oosterhout, Nistelrode, Ouden bosch, Roosendaal en Nispen, Tete- ringen, Veghel, Waalre. De zes gevallen in Gelderland in: Apeldoorn en Nijmegen telkens twee en één in Overasselt, Uubbei'gen. De vijf gevallen in Zuid-Holland in: 's-Gravenhage (3) en één in Ber- kel en Rodenrijs, Rotterdam. De drie gevallen in Noord-Holland alle in Amsterdam. PASTOOR VIJVteRBERG 70 JAAR. Pastoor J. C. Vijverberg, van de kerk van St. Francicus van Assisië aan het Afrikaanderplein te Rotterdam, wordt 27 Juli 70 jaar. Pastoor Vijverberg, vroeger pastoor van de St. Josephkerk te Leiden, heeft in een zeer moeilijke parochie, vooral in de eerste jaren, vele zor gen te dragen gehad. Hij is de stich ter van een Kath. H.B.S. en van een Katholieke ziekenhuis voor de Lin ker Maasoever, de St. Clarastichting. Nederlands echtpaar in Frankrijk gedood Een ernstig verkeersongeval nabij Antibes in de Franse Rivière, heeft gistermorgen het Nederlandse echt paar SchuddeboomSparringa uit Alkmaar het leevn gekost. De 52-ja- rige heer W. Schuddeboom maakte samen met zijn vrouw, oud 45 jaar, per motor een tocht door Zuid- Frankrijk. Nabij Antibes wilde de heer Schuddebom een Franse auto passeren juist op het moment, dat deze zwenkte om een andere weg in te slaan. Er ontstond een botsing, die werd verergerd, doordat de motorrij ders aan de achterzijde daarop wer den aangereden door een Engelse Jaguar. Het echtpaar raakte be kneld tussen beide auto's en over leed ter plaatse. Vraag: Wie betaalt schade in ge val van militaire dienst? Antwoord: Indien uw zoon kost winner is, kan hij in aanmerking ko men voor kostwinnersvergoeding, waarvoor U zich tot de burgemees ter van Uw gemeente moet venden. Indien hij onmisbaar is voor uw zaak, bestaat in zeer bijzondere gevallen de mogelijkhei 1 van het verlenen van uitstel of het verkrijgen "an za- kenverlof. Voor uitgebreide inlich tingen in deze kwestie wende U zich het beste tot de burgemeester of de afd. militaire zaken van Uw ge meente. Vraag: Nijmegen naar Sevenum? Antwoord: Nijmegen w g naar Venlo tot Well, daarna Wansum, Meerlo, Horst, Sevenum. Aantal k.m. Vraag: MaastrichtLuxemburg. Antwoord: Maastricht, Verviers, St. Vith, Clermont, Luxemburg. Aan tal km. plm, 170. Vraag: WarmondDongen. Antwoord: Warmond, Leiden, Zoe- termeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Terheyden, Oosterhout, Dongen. Aantal k.m. plm. 80. Vraag: Warmond, Utrecht, Tilburg, Kruisland, Klundert, Rotterdam, Warmond. Antwoord: Warmond, Leiden, Vianen,* Gorinchem, Geertruidenberg, Tilburg, Breda, Etten, Oudenbosch, Oud-Gastel, Kruisland. Terug naar Oudenbosch, Standaardbuiten, Klun dert, Moerdijk, Dordrecht, Rotter dam, Zoetermeer, Leiden, Warmond. Aantal k.m. plm. 310. Antwoord: N.wijkerhout, Leiden, Hazerswoude, Boskoop, Gouda, Haas trecht en vandaar langs de Vlist naar Schoonhoven. Aantal km. 49 km. Vraag: Van Langeraar naar Gilze- Rijen. Antwoord. Langeraar, Bodegra ven, Gouda, Bergambacht (pont) óf Schoonhoven—Gorinchem (pont), Geertruidenberg, Oosterhout, Gilze- Rijen. Aantal km 95 km. Vraag. Van Rotterdam naar Naar- den. Antwoord. Rotterdam, Gouda, Woerden, Utrecht, Naarden. Aantal km. 84 km. Vraag. Van Lisse naar Nunspeest. Antwoord: Lisse, Aalsmeer, rijks weg naar Hilversum, Baarn, Nijkerk, Nunspeet. Aantal km. plm. 100. Vraag. Van Alphen a, d. Rijn naar Hoenderloo. Antwoord. Alphen, Utrecht, Ede Otterlo, Hoederlo. Aantal km. 98. Vraag. Afstand LeidenHilver sum over Wilnis. Antwoord: 48 km. Vraag: Korste weg van Rijpwete- ring naar Essen (Duitsland). Antwoord: Rijp wetering, Alphen a. d. Rijn, Utrecht, Arnhem, Emme rich, Wesel, Essen. Afstand 205 km. Vraag: Enige gegevens over enke le Ned. schrijvers. Antwoord: a. Arthur van Schendel (18741946) schreef o.m. „De Ne derlanden", „Het fregatschip Johan na Maria", ,,De Waterman". b. Maria Koenen (geb. 1879) o.m. ZotidagmoAq,en DOMME RIJKDOM DEHALVE met de staatsloterij, doen we ook steevast mee met alle mogelijke en onmogelijke postzegel- plakkerijen en lootjes-verkopen, waarbij hoge geldprijzen in 't voor uitzicht worden gesteld. Het is ons om 't even, of het -de herbouw be treft van de St. Symphorosa-kerk te Papekop of de inrichting van een christelijk jeugdhuis te Klaaswaal. Als *t ons maar een schat in de schoot werpt. Er schijnt echter geen zegen te rusten op deze breed-opgevatte liefdadigheid. Maar veronderstel nu eens, dat we de honderdduizend winnen of de 6000,— van het R.K. Militair Te huis te Ede, waarop de kans intussen ook al weer verkeken schijnt te zijn! Veronderstel 'ns in algemene zin, dat iemand alles kan doen en hebben, wat hij verlangt zou hij dan ge lukkig zijn? Zo iemand kan dure spijzen eten en zich aan de koste lijkste wijnen te buiten gaan, hij kan in een fonkelende auto rijden en alle pleziertjes najagen, hij kan op reis gaan als 't hem belieft en thuis komen op zijn weelderig land goed als 't reizen hem verveelt. Zou zo iemand werkelijk gelukkig zijn? Men moet eens bij zichzelf nagaan, eerlijk en oprecht, de tijden in het leven, dat men het geluk heeft ge smaakt. Meestal is de kans om zich zelf gelukkig te voelen voorbij, voor men zichzelf de tijd en de rust heeft gegund om in te zien, dat men dan en dan gelukkig had kunnen zijn. Omdat een mens té gelukkig wil zijn, haakt hij in zijn gelukkigste omstan digheden naar een nog groter geluk en met dat haken is het bezit van het geluk reeds gevloden en opnieuw verandert in verlangen. Met geld heeft het geluk niet veel te maken. Er zijn geen groter hin dernissen en struikelblokken op de weg naar het geluk dan geld-dorst, eerzucht, liederlijkheid, plichtsver zuim en zelfvergoding. Daarentegen gaat het geluk hand in hand met tevredenheid, nederig heid, arbeidzaamheid en wat voor anderen over hebben. In zijn hart is ieder mens daarvan overtuigd, maar de kracht van de aardse verlokkingen is zo groot, dat hij in het najagen van een schijn geluk precies de andere richting in slaat dan waar het geluksgoud voor het grijpen ligt. Zo hopen wij b.v. altijd op de honderdduizend uit de loterij, ofschoon we heel goed weten, dat het bezit daarvan ons ware ge luk niet zou bevorderen, tenzij we het aan anderen uitdeelden. Maar dat is onze bedoeling niet! Daar moet u maar niet op rekenen. Het bestendig geluk in zoverre ons dit op aarde wordt gegund is het geheim van brave mensen, van mensen, die leven in de liefde en vreze Gods, van mensen met een rein geweten en hartelijk geloof. Want meent ge ook maar één ogenblik ongestoord gelukkig te kun nen zijn met een knagend of onvol daan geweten? Of zoudt ge -bereid zijn voor, laat ons een peuleschilletje noemen, voor een millioen gulden plus een brom fiets, uw geloof te verliezen, het ge loof in Gods liefde en gerechtigheid, ons in Christus geopenbaard? Tegen die twee, een goed geweten en een doorleefd geloof, weegt geen schat ter wereld op. Maar waarom blijven we dan zo dom die twee voornaamste aardse bezittingen prijs te geven voor illu sies, die ons ontevreden en daarom arm maken? Verschrikkelijk dom. Zo zijn we nu eenmaal, maar we behoe ven niet dom te blijven. MARIUS. „De toren van Neekum", „De wilde Jager", „Het Hofke". c. Augusta de Wit (18641939) o. m. „Orpheus in de Dessa", „Het dure moederschap". d. Douwes Dekkèr (Multatuli) (18201887) o.m. „Max Havelaar", „Woutertje Pieterse". e. Aart van der Leeuw 01876 1931) o.m. „Ik en mijn speelman", „De kleine Rudolf". f. Bertus Aafjes (geb. 1914) o.m. „Het zanduur vani de dood". „Voet reis naar Rome". Antwoord: Leiden, Alphen, Bode graven, Woerden, Utrecht, de Bilt, Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo; afstand 100 km. Vraag: Route WarmondVught, VughtHoensbroek; hoeveel km.? Antwoord: Warmond, Leiden, Zoe ter woude, Zoetermeer, R'dam, Dord recht, Moerdijk, Geertruidenberg, Waalwijk, Vlijmen, Den Bosch, Vught; afstand 120 km, Vught, Box tel, Best, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Weert, Baexem, Grathem, Wessem, Maasbracht, Susteren, Treebeek, Hoensbroek; afstand 105 km. Vraag: Route Hazerswoude (H.R.) naar Vaals door Nederland en door België; hoeveel km.? Antwoord: Hazerswoude, Alphen, Bodegraven, Woerden, Montfoart, IJsselstein, Vreeswijk, Vianen, Cu- lemborg, Zalt Bommel, Den Bosch, Helmond, Deurne, Meyel, Haelen, Roermond, Susteren, Sittard, Heer len, Ubagsberg, Waalwijlre, Vaals; afstand 255 km. Door België van Den Bosch naar Vught, Eindhoven, Valkenswaard,, Borkel en Schaft, Achel, St. Huibrechts, Bree, Gruit- rode, Opglabbeek, Asch, Munsterbil- zen, Bilzen, Moperlingen, Maastricht, Margraten, Gulpen, Wittem, Waal wijlre, Vaals; afstand vanaf Den Bosch 120 km.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6