3)e Ccid6e(Boii^ant GOEDE WEEK VOOR M0SSADEQ Stevenson candidaat der Democraten na felie strijd met senator Kefauver In de ochtend viel beslissing Vijf leden van Faroeks hofhouding hebben hun ontslag genomen Duitse reacties op Schumans voorstel Mgr. Jac. Buis 25 jaar priester Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 26 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12648 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., E 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 De binnenlandse politieke strijd in Perzië tussen fanatici en gemaitgden heeft in de afgelopen week een be langrijke, misschien zelfs beslissend hoogtepunt beleefd, waarbij is ko men vast te staan, dat dr. Mossadeq momenteel de machtigste man van het land is. Reeds lang was er in de Perzische staat een streven merkbaar van tot verzoening geneigde elementen, die de domper wilde zetten op een na tionalisme, dat liever het land in de afgrond stort dan op een redelijke basis tot internationale samenwer king te komen. Want al hield Mos sadeq ook allerlei opbeurende rede voeringen, een feit bleef, dat er van zijn politieke en economische specu laties niet veel terecht was gekomen. De Amerikaanse hulp, welke hij voor zeker had gehouden, bleek achteraf een luchtkasteel te zijn. Engeland toonde het zo nodig zonder de Per zische olie te kunnen stellen en de afzetmogelijkheden, die Mossadeq zich gedroomd had, zijn nog niet voor één kwart gerealiseerd. Door dergelijke misrekeningen staat Perzië thans aan de rand van een bankroet. Mossadeq heeft er ech ter geen minderwaardigheidscomplex van gekregen. Vorige week ging hij zelfs zo ver om dictatoriale bevoegd heden te eisen, ook ten aanzien van het leger, waardoor hij de Sjah als politieke factor wilde uitschakelen. De Sjah, een tot verzoening ge neigd man, die het beste met zijn volk voor heeft en zijn uitgestrekte landgoederen voor de armej 1 ieren ter beschikking stelde, liet de-:ë aan matiging niet over zijn kanFgaan. Hij greep de kans aan om een poging te doen zijn land terug te brengen naar een basis, die gunstiger moge lijkheden bood dan de politiek van Mossadeq. Chavam es Soeltaneh werd benoemd tot premier. Deze nieuwe premier, die bekend staat als een geslepen diplomaat, heeft niet de gelegenheid gehad om te laten zien, dat hij zich niet zo ge makkelijk voor het wagentje van En geland laat spannen. Hij werd even gedoodverfd als een Britse agent en toen dat nog niet de verlangde re sultaten afwierp, veroorzaakten de leiders van Mossadeq's partij een opstand, waarin zij de Mohamme daanse leider Kashani en zelfs de communisten betrokken. In dit geweld heeft Soeltaneh zich niet kunnen handhaven. Een zuiver beeld van de situatie hebben wij niet gehad. Het wekte echter de indruk, dat leger en politie niet geheel ach ter het gezag stonden, maar zeker is dit. niet. Hoe het ook zij, de Sjah heeft zijn hoofd moeten buigen voor Mossadeq en hem zelfs op verlangen van het parlement als premier moe ten accepteren. De Mossadeq, die thans tegenover de Sjah staat, is ech ter machtiger dan een week gele den. Met nog meer klem kan hij thans aandringen op dictatoriale be voegdheden en met nog groter ge mak kan hij zich thans de vrijheid permitteren, om het leger binnen zijn machtsbereik te brengen. Het was een goede week voor Mossadeq. Behalve zijn overwinning op de Sjah kreeg hij nog een morele ruggesteun in de vorm van een uit spraak van het Internationaal Ge rechtshof, dat zich niet bevoegd acht te om het oliegeschil te behandelen. De wereld vraagt zich nu af, wat Mossadeq gaat doen. Perzië is een eigenaardig land, waar men nooit zo lang zeker is van de volksgunst. Als Mossadeq zijn dictatoriale bevoegd heden opeist, dan staat het nog niet vast, of hij weet, wat hij er mede be ginnen moet. Want na zijn overwin ningen is de tijd aangebroken, waar op het Perzische volk verlangt, dat er iets gebeurt. Van leuzen kan men uiteindelijk niet leven. En hier staat Mossadeq voor een probleem, waar voor reeds zoveel volkeren, die een gezond nationalisme via allerlei val se sentimenten lieten uitgroeien tot extremisme, zich geplaatst zagen. Op een bepaald moment hebben ze, wat ze wilden, maar dan blijkt, dat men zich tijdens de strijd niet bezonnen heeft op hetgeen er na de overwin ning zou moeten gebeuren. De Perzische communisten hebben niet voor niets gestreden in de rijen van Mossadeq's aanhangers. Zij zien in „de held van Teheran" de wegbe reider van een communistisch Per zië. Het Westen weet dit en Mossa deq zal op de Westerse vrees voor een rood Perzië blijven speculeren tijdens de onderhandelingen over het oliegeschil, dat door de jongste ont wikkeling weer verder van zijn op lossing is gekomen. De tijd en het geduld van de Per zen zullen uiteindelijk de macht van premier Mossadeq bepalen en even eens de wijze, waarop het oliege schil zal worden opgelost. Democratische Conventie te Chicago In Chicago is gisteravond en vannacht een verwoede strijd geleverd om de oemocratische candidatuur voor het presidentschap van de Verenigde Sta ten. De eerste stemming eindigde onbeslist en ook de tweede stemming leverde geen van de candidaten het vereiste aantal stemmen op. AlLeen een grote ommezwaai kon toen nog wijziging brengen in het beeld van de Con ventie. Deze begon, toen Harriman bekend maakte, dat hij zijn stemmen aan Stevenson gaf. De kansen voor de gouverneur van Illinois begonnen daarna te stijgen. Het was tenslotte Kefauver, die de doorslag gaf, toen hij de Ca- lifornische delegatie vrijheid verleend om haar 68 stemmen op Stevenson uit te brengen en Utah aanmoedigde hetzelfde te doen. hoeve van de millioenen uit wier naam mijn partij spreekt en millioe nen andere Amerikanen". Stevenson zeide geen triomferend gevoel te hebben doch slechts een gevoel van nederigheid. „Ik zal God bidden mijn geest te helpen en mij de moed en de kracht te geven, om deze grote taak in dit grote uur in de geschiedenis te kunnen volbren gen". De uiteindelijke uitslag was: Stevenson 617 Kefauver Brandje gaf vertraging De officiële uitslag van de tweede stemming was: Kefauver Stevenson Russel Harriman Barkley 362% 324% 78 Onmiddellijk na afloop van de eer ste stemming hevelden verscheidene delegaties haar stemmen over. Con necticut gaf al zijn 16 stemmen, Kansas de helft van zijn 16 stemmen en Washington een halve stem aan Stevenson. Michigan wierp zijn 40 en Kansas 8 stemmen Kefauver in de schoot, terwijl Russell een halve stem van Colorado ontving. De eer ste einduitslag (met de aanvanke lijke uitslag tussen haakjes was: Kefouver Stevenson Russell Harriman Barkley Kerr 340 (299%) 2V3 (24D) 268 (238) 123% (124%) 48% (71%) 65 (47%) De beide eerste stemmingen ver liepen zeer traag, omdat de delegatie van Alabama een hoofdelijke stem ming had gevraagd. BRANDJE IN DE ZAAL. Direct na afloop van de tweede stemming moest de zaal van de Con ventie op last van de brandweer worden ontruimd, omdat er brand was ontstaan in een stapel kranten, die in een zijbeuk van de zaal wa ren opgeslagen. Tegen half drie des nachts konden de gedelegeerden te rugkeren. Zij hadden in die tijd ruimschoots gelegenheid gehad, om zich op de situatie te bezinnen. Bij de derde stemming ging de Russel Barkley Dever Ewing Douglas 275% 61 67% DE DEMOCRATISCHE CANDIDAAT. Adlai Stevenson, een in Californië geboren advocaat, administrateur en diplomaat, is opgevallen door zijn tegenzin om benoemd te worden tot democratisch candidaat voor het pre sidentschap. Hij zei, dat hij liever zijn werk als gouverneur van Illinois wilde afmaken. Pas toen hij op de Conventie op de lijst van candidaten kwam te staan, gaf hij toe. Voordat Stevenson zich als advo caat ging vestigen, heeft hij als ver slaggever gewerkt. Hij had een le vendige belangstelling voor het we reldgebeuren. In 1943 ging hij aan het hoofd van een delegatie naar Italië om te werken aan plannen voor de bezetting. Op de eerste assemblee van de V.N., in 1946 te Londen, werd hij eerste adviseur van de Amerikaanse delegatie. Toen hij in Chicago terugkwam, werden de republikeinen in Illinois beschuldigd van omkoperij. De De mocraten kozen hem als candidaat voor het gouverneurschap. Hij won en heeft in vier jaren roem verwor ven wegens zijn zuivering van het bestuur van de staat. Stevenson staat bekend om zijn welsprekend heid. Hij is een warm voorstander ^an internationale samenwerking. Regering gaat terug naar Cairo. Vijf leden van Faroeks hofhou ding en de chef van het kabinet zijn gisfieren afgetreden. Drie van hen zouden betrokken zijn in het wapen- schandaal tijdens de Palestijnse oor log, dat een van de belangrijkste oor zaken van de staatsgreep was. De Egyptische industrieel, Elias An- draos Pasja, economisch adviseur van de vorst, diende tegelijkertijd zijn ontslag in. De 69-jarige premier Aly Maher, die twee dagen geleden benoemd werd als „de enige man, die het land kan redden", heeft gisteren een reeks besprekingen gevoerd mej strijd uitsluitend tussen Stevenson veldmaarschalk Mohammer Naguib, en Kefauver. De kansen van de eer ste stegen aanzienlijk en toen de uit slag bekend werd gemaakt bleek, dat Kefauver slechts 279% stemmen had verkregen en Stevenson ruim 600, waardoor hij toch nog beneden het vereiste aantal bleef. GROOTMOEDIG GEBAAR. Hierna vroeg senator Kefauver, die zijn 49e verjaardag vierde, het die hem als opvolger koos voor pre mier Hilaly Pasja. Zij besloten het hof en de regering, die de heetste maanden als regel in de zomerresi dentie doorbrengen, binnen 24 uur van Alexandrië naar Cairo over te brengen. Aly Maher en Naguib zul len op die manier gemakkelijk voe ling kunnen houden en hun hervor mingen doorvoeren. P. Engelse piloten, die uit Alexan- woord en sprak over onze candi-, drië het vliegveld van Nicosia op daat Stevenson. Hij zegde hem vol- c 2yn aangekomen, hebben led.ge stenn toe m de kiescampagne.! ld duat aIle EEgyptische mari. Het zelfde deed senator Russel, dxe als derde eindigde. De delegatie van nlers.m h"" zijn geconsig- Utah zette toen haar stemmen op neerd en dat alle koopvaarders, oor- Stevenson, waardoor zijn meerder- De regering van Nepal heeft Britse expedities toestemming gege ven in 1953 en in 1955 pogingen te doen om de top van 's werelds hoog ste berg, de Mount Everest, te berei ken. De Zwitsers hadden ook ge vraagd in 1955 een nieuwe poging te mogen doen, doch de Nepalese rege ring heeft ten voordele van de Brit ten beslist. heid steeg tot 617% stemmen, vol doende om hem het Candidaatschap te brengen. Gouverneur Stevenson zeide diep geroerd te zijn en zich bewust te zijn van de zeer grote verantwoordelijk heid, die op zijn schouders was ge legd. „Mijn partij heeft dit besluit op open en eerlijke wijze genomen en ik zal mijn nederige talenten in dienst van het land stellen, ten be- logsbodems en toestellen van de luchtmacht onder bewaking staan. De bewakers hebben opdracht geen vaartuig of vliegtuig te laten ver trekken. Veldmaarschalk Naguib heeft voor alle plaatselijke bladen een militaire censuur uitgevaardigd om „valse be richtgeving te weren". Enkele bladen hadden geprobeerd het publiek „een verdraaid beeld te geven van de mi litaire beweging door haar dingen in MeióteC van wegen ap de VeCuuve De zijkanten van verschillende wegen op de Veluwe, die van het zware ver keer nogal te lijden hebben, worden hersteld. Het te repareren wegdek wordt met gloeiende teer bespoten. Daarop komt een laagje grint, dat er met een wals wordt ingeperst. Na verloop van enige tijd gaat de teer zweten en komt boven het grint te liggen. Het wegdek wordt dan glad en krijgt een donkere kleur. Vooral op warme dagen hebben de mannen aan de „teerkar" die met extra kleding tegen de kleverige substantie beschermd zijn (ook het hoofd is met een kap bedekt) het zwaar te verduren. Arbeiders bezig met het herstellen van de Elspeter weg tussen Nunspeet en Elspeet. de schoenen te schuiven, die zij geenszins begeert". De Britse zaakgelastigde in Cairo Creswell, heeft een onderhoud van een uur gehad met premier Maher Pasja. Generaal sir Brian Robertson, de opperbevelhebber van de Engelse landstrijdkrachten in het Midden- Oosten, is gisteren met een vliegtuig in zijn hoofdkwartier te Fay id in de zone van het Suezkanaal terugge keerd. Hij had in Londen overleg ge pleegd met de Engelse regering over de toestand in het Midden-Oosten. Men verwacht evenwel geen onver wachte wijziging in de huidige toe stand. Veldmaarschalk Naguib heeft gis teren met zijn tanks een machtsver toon in de straten van Cairo gege ven, en tevens versterkingen naar Alexandrië gezonden. Saargebied blijft probleem De Franse pogingen om de zetel van het Schumanplan te verbinden met een regeling van het Saarvraag- stuk, hebben in Bonn grote teleur stelling gewekt. - *- In regeringskringen doet men nau welijks pogingen om de pijnlijke verrassing te verbergen, die dr. Adenauer gevoelde bij het vernemen van <3e nieuwe Franse toeleg om via het plan-Schuman tot vereuroperi- sering van het Saargebied te komen. De verrassing werd in Bonn nog versterkt, doordat de Franse ambas sadeur te Saarbrücken, Grandval, die als de grootste hindernis op de weg naar overeenstemming wordt be schouwd, Vrijdag een bezoek aan Bonn bracht, zonder dat de Duitse regering omtrent zijn komst was in gelicht. De eerste officiële reacties jn Bonn leggen de nadruk op het Duitse standpunt, dat voor elke oplossing van het Saar-vraagstuk de vrij uit gesproken wil van de Saar-bevol- king mede beslissend zal moeten zijn. Daarmede wordt duidelijk gezin speeld op het hangende Duitse pro test tegen de „ondemocratische toe standen" in het Saargebied. De sociaal-democratische partij heeft er terstond aan herinnerd, dat de Kanselier door een besluit van de Bondsdag gehouden is deze kwestie in de Septemberzitting van de mi nisterraad van de Raad van Europa aan de orde te stellen. De Duitse af vaardiging naar de Europese Assem blee heeft reeds officiel verzocht dit punt op de agenda te plaatsen. Er wordt overigens door rege ringswoordvoerders de nadruk ge legd op het feit, dat minister Schu- rnan zijn voorstellen nog niet heeft f;econcretiseerd, zodat een beoorde- ing van hetgeen de Franse regering in werkelijkheid onder een Europees Saargebied verstaat, nog niet moge lijk is. Uit Adenauer's verklaring in een radiogesprek kan men afleiden dat hjj de mogelijkheid, om op ba sis van de Franse plannen een nieuw Saaroverleg te beginnen, niet bij voorbaat uitgesloten acht. „Het is duidelijk dat de Franse regering een ernstige poging wilde doen om tot Morgen viert mgr. Jac. Buis, Apostolisch Vicaris van Jesselton (N.- Borneo), die op 1 Mei 1.1. in de dekenale kerk te Leiden door mgr. J. P. Huibers tot Bisschop werd gewijd, zijn zilveren priesterfeest. Ter gelegenheid hiervan zal mgr. morgenochtend om yen uur een pontificale Hoogmis opdragen in de dekenale kerk aan de Heren singel. Van één tot twee uur zal mgr. receptie houden in de R. K. Jongensschool aan de Herensingel, waar iedereen, die mgr. geluk wil wensen, welkom is. De eigenlijke dag van het zilveren feest was 17 Juli, toen de intieme viering in huiselijke kring plaats vond. (Foto: Vermeulen, Den Haag). overeenstemming te komen en ons to bevrijden van de druk dezer kwestie, die onze verhoudingen steeds verder dreigt te vertroebelen", zeide hij. „Schuman heeft verklaard, dat het voorstel niet kan worden her haald, indien thans geen oplossing wordt gevonden", voegde hij hier aan toe. WESTDUITSE VAKVERBOND DRINGT AAN OP UITBREIDING VAN GROENTE-INVOER. Het Westduitse vakverbond heeft de minister van Landbouw, prof. Niklas, verzocht de invoer van groen ten te vergroten om een stijging der prijzen te voorkomen. De prijzen voor bonen, erwten, bloemkool en augurken zijn volgens het vakver bond reeds sterk gestegen als gevolg van de door het ministerie ingestelde beperking van de invoer uit Neder land. Slechte week voor het smokkelgilde De Duitse douane heeft deze week in Aken en omgeving veel geluk ge had ini haar strijd tegen de fraudu leuze koffie-import. Zij kon daar telkens na een opwindende jacht niet minder dan vier auto's, waarin gesmokkelde- koffie werd vervoerd, in beslag nemen. Haar buit bestond uit meer dan 3.000 kg. koffie. Van de inzittenden dezer vier auto's kon den er echter slechts drie worden ge arresteerd. Vijf anderen ontkwamen kort voor of nadat de wagens tot staan waren gebracht. Tijdens de afgelopen nacht stootte de Duitse douane tussen Aken en Vaals ook nog op een tien man ster ke bende, die te voet van de grens kwam. Na een hevige schietpartij konden van deze bende twee man worden ingerekend. Tevens werden 6 zakken met in> totaal 180 pond koffie in beslag genomen. Atoombom op Hirosjima eiste 282.000 levens De commissie, die belast is met het onderzoek naar de gevolgen van atoombomaanvallen, heeft in een rap port bekendgemaakt, dat van de 400.000 inwoners, die Hirosjima telde toen in Augustus 1945 een atoombom op de stad werd geworpen, er 282.000 het leven hebben verloren, hetzij di rect, hetzij in de loop van de volgen de vijf jaar. Naar verluidt stelt de commissie thans een onderzoek in naar de oor zaken van het abnormaal grote aantal gevallen van leucaemie, dat zich in de laatste tijd in het gebied van Hi rosjima heeft voorgedaan en dat mo gelijk nog een gevolg is van de atoombomaanval. DE KABINETSFORMATIE Kaarten op tafel De kabinetsformateur, prof. Beel, heeft gisteren een gesprek gehad met de vier fractieleiders ieder afzonder lijk. Ieder gesprek duurde omstreeks anderhalf uur. Over de inhoud daarvan kan niets gezegd worden. De fractievoorzitters hebben hun visie op de formatie gegeven en de kaarten liggen dus nu op tafel. Prof. Beel bevindt zich nog steeds in het orienterende stadium. Hij heeft zich naar zijn huis in Nijmegen bege ven, waar hij het weekend doorbrengt en gelegenheid heeft zich rustig te bezinnen. De formateur heeft niet het voornemen in Nijmegen personen te ontvangen. Mossadeq gaat „hervormen" Premier Mossadeq heeft Vrijdag beloofd hervormingen in het land te zullen uitvoeren, „nu de oplossing van de ingewikkelde oliekwestie een keer ten goede heeft genomen", zo meldt radio-Teheran. In een boodschap aan het volk zegt Mossadeq, dat hij snel die maat regelen zal treffen die het land no dig heeft. Eerst dienden orde en veiligheid echter te zijn teruggekeerd. De Britse zaakgelastigde te Tehe ran, George Middleton, heeft Vrij dag een bespreking van drie kwartier met premier Mossadeq gehad. De Gasjgai-stammen uit de pro vincie Fars hebben een millioen rial naar Teheran overgemaakt voor een monument ter nagedachtenis van hen, „die voor de vrijheid het leven heb ben gelaten". Deze stammen, die sterk anti-Brits zijn, waren naar Sji- raz opgerukt, toen zij hoorden, dat Ghavam es Soeltaneh aan de macht was gekomen. Zij stelden toen voor, versterkingen naar Teherran te zen den en de oliebronnen in Zuid-Perzië in brand te steken. Een kleine groep aanhangers van het Nationale Front, de partij van premier Mossadeq, heeft te Teheran het naambord van de „Churchill- straat" de weg die naar de Britse ambassade leidt, vervangen door een bord met de naam „Mossadeqstraat". Het naambord is reeds verscheidene malen vervangen. Het stadsbestuur heeft echter steeds weer het oude bord laten aanbrengen. JCavceCtje Zelftucht leidt tot volle krachts ontplooiing.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1