Mockridge start niet in de sprint Gevarieerd programma in het Olympisch Stadion op 10 Aug. Onze zeilers in Helsinki doen het heus niet slecht De zwemstrijden begonnen Een mug en een olifant ZATERDAG 26 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 2 De wielrenners in de Olympische Spelen Er waren, naar bekend is, moeilijk heden gerezen tussen het Australisch olympisch comité en de bekende ama teur sprinter Mockridge. Hij wenste geen verklaring te tekenen, waarin hij zou beloven nog twee jaar ama teur te blijven, indien hij het olym pisch kampioenschap zou winnen. Mockridge baarde opzien, toen hij enkele weken geleden te Parijs de Grote Prijs vani de Franse hoofdstad voor amateurs en een dag later ook die voor de professionals won, waar aan hij als amateur winnaar mocht deelnemen. Cracks als Harris, van Vliet, Derksen en anderen sloeg hij op overtuigende wijze. De kwestie met het Australisch co mité kwam nu in een nieuw stadium en ten slotte werd overeengekomen, dat Mockridge alsnog naar Hensinki zou gaan. Maar en dat is het vreem de ini de geschiedenis, Mockridge zal starten in de 1 k.m. tijdrace en in de achtervolging voor ploegen. Hij komt niet in het sprintnummer uit, althans hij staat niet op di lijst van deelne mers. Wie er wel op staan zijn, behalve onze landgenoot Jan Hijzelendoorn, de Italianen) Sacchi en Maspez, van wie wij meenden, dat zij al lang tot het professionalisme waren overge gaan en nog enkele bekende Franse en Belgische amateur-sprinters. Maar niemand kent precies de kracht van de talrijke inschrijvers, zodat het zeer wel mogelijk is, dat nog verras singen zullen zijn te noteren. De Nederlandse wielerploeg heeft de dag ma de aankomst de racefiet sen in elkaar gezel. Een uitstekende box is op het wielerstadion te hunner beschikking gesteld. Zij wonen op enkele goede kamers van een flat in het olympisch dorp, de maaltijden zijn voortreffelijk, tè goed zouden wij bijna zeggen, zodat niemand klaagt en de stemming uitstekend is. Over de baan hoort men verschillend oor delen. De een vindt de bochten moei lijk, de ander acht het oppervlak zwaar, numero drie is van oordeel, dat de rechte einden wel wat kort zijn. Hoe het ook zij, de baan leent zich voortreffelijk voor de sprint. Mocht Hijzelendoorn niet tot de halve eindstrijden van het sprintnummer doordringen), dan is het de bedoeling, dat onze landgenoot in de achtervol- gingsploeg wordt opgenomen en dat Plantaz voor hem zijn plaats afstaat. Voor de eerste keer in de geschie denis van de olympische wegwed strijden zal een materiaalwagen mee rijden. Dit is geschied op voorstel van Finland en niemand heeft er bezwa ren tegen. Het parcours is zeer boch tig. Bovendien daalt en stijgt de weg voortdurend, wel niet met grote ver schillen, maar niettemin zullen de renners voortdurend moeten „du wen". Ongetwijfeld zal het aantal uitvallers op de weg zullen 120 renners aan de start komen aan zienlijk zijn. Het aantal af te leggen kilometers bedraagt 190 en elk een betitelt het traject als zwaar ten einde op alles te zijn voorbereid. De Nederlandse wegrenners heb ben het parcours reeds verkend. Ook op de baan hebben zij zich laten zien en masseur van der Heyden heeft reeds volop werk. De chef d'equipe, de heer M. Koot, heeft bedankt voor zijn benoeming in de wedstrijdcommissie te Helsinki. Hij achtte het juiste uitsluitend zijn tijd en werkkracht te besteden aan de Hollandse ploeg. HET VOETBALTOURNOOI. Zuid-Slavië in halve finale door 53 zege op Denemarken. Zuid-Slavië heeft in de kwarteind strijden voor het olympisch voetbal- tournooi met 53 van Denemarken gewonnen en plaatste zich dus in de halve eindstrijden. De ruststand was 30 voor Zuid-Slavië. De Zuid-Slavische voorhoede is tot dusverre veruit de productiefste ge weest uit het olympisch voetbaltour- nooi. Dertig goals in vijf wedstrijden is waarschijnlijk een prestatie, zeer belangwekkend. Maar ge- nog niet op de olympische spelen is vaarlijk is het niet en de oneffemhe- I vertoond, waarbij men er echter den in de weg zullen worden bijge schaafd op de dag voor de wedstrijd en de scherpe keitjes weggeveegd. Niettemin hebben onze renners ban den meegenomen met hoge 'cover goed aan doet er rekening mee te houden, dat in totaal 17 doelpunten werden gemaakt tegen India (10) en Turkije (7), ploegen, die tot de zwak ste van dit tournooi behoren. De Vierdaagse had 332 uitvallers Ruim vijf uur duurde gisteren de triomftocht door Nijmegen van de meer dan 9000 wandelaars, die de 36e Internationale Vierdaagse tot een goed einde hebben gebracht. Vele be langstellenden die de kranige tippe laars wilden zien binnentrekken, brachten de nacht van Donderdag op Vrijdag in de open lucht door, ten einde zich van een goed plaatsje te verzekeren langs de brede St. Anna- straat, waardoor het Vierdaagse-leger Nijmegen binnentrok. In de loop van de ochtend voerden de treinen en tientalllen extra bussen bezoekers uit alle delen van het land naar Nij megen en toen om twaalf uur de in tocht begon, werden de lopers door honerdduizenden kijkers toegejuicht. Militaire en burgerlijke muziekcorp sen kwamen de wandelaars reeds buiten Nijmegen tegemoet om hen de laatste kilometers moed in te blazen. Vooral de buitenlanders, bij wie de Engelse militairen en de Londense „Bobby's" door de drumband van de „Grenadiers Guards" werden vooraf gegaan, viel een 'enthousiaste ont vangst ten deel. Over het geheel genomen is deze 36e Vierdaagse zee- gunstig verlopen. Het totale aantal uitvallers Bedroeg 332, welk getal laag genoemd kan worden en waartoe de gunstige weersomstandigheden van de laatste drie dagen veel hebben bijgdragen. Onder deze uitvallers bevonden zich van de ruim 250 deelnemers uit het buitenland 5 Belgische militairen, 1 Engelsman en 1 Zwitser. Aan 9492 wandelaars werd de Vierdaagse on derscheiding uitgereikt, waaronder 82 gouden kruisen voor de deelne mers, die voor de 10e maal met sue- Ter herdenking 40-jarig bestaan NOC en Ned. Sportpark De revanches van de olympische spelen, welke op 10 Augustus in het olympisch stadion te Amsterdam worden gehouden, beloven buiten gewoon sterk bezet te zullen zijn. Om 13.30 uur wordt de dag, die ge organiseerd wordt ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het Neder- landsch Olympisch Comité en de N.V. Maatschappij- het Nederlandsch Sportpark officieel geopend, waarna om 13.30 uur een gymnastiekdemon- stratie begint op de lange mat en de springtafel. Van 14.05 tot 14.10 uur worden sprintwedstrijden wielren nen gehouden, waarvan de series nog niet zijn samengesteld. Om 14.10 ■beginnen de atletiekwedstrijden, wel'ke tot 14.25 uur duren. Dat eerste gedeelte van het programma ziet er als volgt uit: 100 meter hardlopen dames met Puck Brouwer, Shirley Strickland (Australië), Sylvia Cheeseman (Gr, Brittannië), Mae Faggs (V.S.) en ver der de dames Armitage (G.B.), John son (Australië) en Moneau (V.S.). Onmiddellijk hierna volgt het num mer 100 meter hardlopen heren, waarvoor aan de start verschijnen Stanfield (V.S.), McDonald Bailey (G.B.), Theo Saat, Lammers, Griek en Kooy voor Nederland en Stacey (Engeland). Voor de 800 meter hardlopen staan ingeschreven Whitfield (V.S.), Ro binson (Engeland), Parnell (Enge land) en onze landgenoten Van Kreu ningen, Wolsink, Rem en Havenaar. Na de athletiek volgt het eerste gedeelte van de voetbalwedstrijd tus sen een Nederlands bondselftal en Egypte. Om 15.25 uur wordt het program ma voortgezet met de 80 meter hor den voor dames, waarvoor aan de start komen de olympische kam pioene Shirley Strickland, Jean Des- forges (G.B.), Wil Lust, Imke Vaal en Gerda van der KadeKoudijs voor Nederland en de Amerikaanse hor denloopster Damowski. Het programma wordt om 15.35 u. vervolgd met de tweede helft van de voetbalwedstrijd. Om 16.20 uur worden de athletiekwedstrijden voort gezet met de 110 meter horden he- hebben deelgenomen. Vo°r_ vei - ren^ Waarvoor aan de start komen schillenden was dit zelfs reeds de 20e maal, dat zij de Vierdaagse uitliepen. De organisatie was. zoals gewoon lijk uistekend geregeld. Op de laatste dag concentreerde zich de meeste aandacht rond Cuyk, waar pontonniers voor deze gelegen heid een pontonbrug over de Maas hadden geslagen. In drie uur tijds staken ongeveer 8000 wandelaars via deze noodbrug de Maas over. Davis (V.S.), Hildreth (Engeland) en onze landgenoten Van der Hoe ven, Broeken, Nederhand en Schu- ling. Aan het nummer polsstokhoog springen neemt o.a. deel Don Laz, de sterke Amerikaan. June Foulds (G.B.), Catherine Har dy (V.S.), Puck Brouwer en Gré de Jongh alsmede het Australische meisje Johnson en de Amerikaanse Jones starten op de 200 meter. In hetzelfde nummer voor heren zullen Stanfield, McDonald Bailey, Stacey, Saat, Lammers en Sleeuwen- hoek elkaar ontmoeten. Een zeer belangwekkend nummer zal de 3000 meter zijn, waarvoor zul len starten de nieuwe olympische kampioen op de steeple Ashenfelter, verder de Engelsman Law, de Belg Theys en onze landgenoten Hans en Herman Harting, Huizinga, Van der Veerdonk, Lataster, Van der Wilden berg en Roffel. De beslissing in het sprintnummer en de ploegachtervolging besluiten het programma van de wielersport. Om 17.05 uur wordt de 400 meter gelopen met Whitfield (V.S.), Dick (G.B.), Cole (V.S.), Smildiger, Ver-1 wey en De Kroon. Op de 1500 meter komen uit Sema Seaman (G.B.), Montez .(V.S.), Gas ton Refff (België), Mc Millan (Ca nada) en onze landgenoten Knop, Hochstenbach, Zonkens, Seeuwen, De Witte en Fekker. De dag wordt besloten met de 4 x 100 meter estafette der dames, waar voor ploegen zullen starten van Ne derland, Verenigde Staten, Groot - Brittannië en een gemengde ploeg, bestaande uit Strickland, Johnson, Van der Kade—Koudijs en Damowski. De mogelijkheid is groot, dat ook Arthur Wint en de olympische kam pioen op de 400 meter, George Rho- den, naar Amsterdam zullen komen. WIELRENNEN De Bollenstreek Tussen de Ren en Tourvereniging „De Bollenstreek" en „Excelsior" uit Haarlem werd 'n clubontmoeting gehouden. Dit werd een groot succes voorde „Bollen streek" en het talrijke publiek was zeer enthousiast. De uitslagen waren als volgt: B- klasse: 1. Van Kesteren 6 pnt. 2. E. v. 't Oever 5 pnt. 3. E. Pampe 4 pnt. 4. J. Kaptein 3 pnt. 5. Voor den Haak (Excelsior) 2 pnt. R. Alenburg 1 pnt. C-klasse, 1. Weyers pnt. 2. Buis (Excelsior) 5. pnt. 3. Veldmaat 4 pnt 4. Huibers (Excelsior, 3 pnt. 5. Th. de Vroomen 3 pnt. 6. J. de Vroo- men 1 pnt. Totaal: 1. „De Bolllenstreek" 31 pnt. 2. „Excelsior 10 pnt. Swift-CombinatieUitslag 40 km. avondcompetitie: A-klas: 1. R. Wallet, 2. J. Riethoven, 3. J. Duivenvoorde. B-klas: 1. B. Kruit, 2. G. Mokken- storm. C-klas: 1. A. Prangers, 2. B. v. Wetten, 3. J. Reithoven. Zondag rijden A- en B-klas 100 km. voor de Juli-comp. C-klas 40 km. Start 9.30 uur. In een gesprek met de heer S. de Wit, chef d'equipe van de Nederland se zeilploeg, deelde deze ons mede, dat hij tot nu toe niet ontevreden is over de door de zeiler? behaalde resultaten. Gezien de omstandigheid, dat bij voorbeeld onze 5.5 meter zeilers en onze starmensen vrijwel niet in de gelegenheid zijn intenatioiaal con tact te hebben, is het ook niet moge lijk internationale ervaring op te doen. Dit wreekt zich nu. Het tech nische gedeelte, het perfectionneren van zeilen, schip, takelage. trimmen enz. wordt te weinig gemeten en ver geleken met de ervaring van buiten landers, dan dat wij hoge verwachtin gen zouden mogen koesteren. Tijdens de olympische spelen komt men dus voor onbekende factoren te staan. Factoren, welke echter geen verrassing inhouden voor die landen, waar een felle onderlinge strijd is om tot de top te komen. De kansen zijn dus niet gelijk. Want zoals de Scandinaviërs strijden in hun Dra ken en als soortgelijk type de 5,5 meterklasse, zoals de Amerikanen kunnen zeilen in hun 6 meters en in hun starvloten,' en ook de Italianen in hun talrijke starboten, zo kunnen onze zeilers het niet, omdat hun de gelegenheid tot voorbereiding ont breekt. Immers de 5,5 meterklasse is kost baar en de starklasse is niet gewild in Nederland. Ook kost het opdoen van internationale ervaring meer de viezen dan Nederlandse burgers als regel toegewezen krijgen. Wat de drakenklasse betreft, in vergelijking met 1948 blijkt dat er duidelijke vorderingen gemaakt zijn. Er is op het ogenblik een aardige drakenvloot in ons land met steeds beter wordend materiaal en een groeiende ervaring van de zeilers, hetgeen ook naar voren komt uit de resultaten van Van Duyl, die gere geld in de kopgroep finisht en zelfs een dagoverwinning op zijn naam heeft gebracht. De Scandinavische concurrentie is echter zeer zwaar. Ook Koos de Jong kan bij de Fin- jollen goed meekomen, getuige zijn derde plaats in het algemeen klasse ment over vier dagen met 28 deelne mers. Wel is hier eveneens merkbaar, dat de jollenklasse zich niet hersteld heeft tot het vooroorlogse peil. De tijd, dat Nederland internationaal de toon aangaf met vele topfiguren schijnt voorbij, het is nu nog maar een enkeling, die het doen moet met ervaring uit vervlogen tijden. Intussen mogen we verwachten, dat De Jong zich zal handhaven in de kopgroep van de Finnjollen en Van Duyl in die van de drakenklasse. Bpb Maas met een zevende plaats bij dé in totaal 21 starboten maakt ook geen slecht figuur. TAFELTENNIS KAMPIOENSCHAP VAN LISSE Zaterdagavond worden de finales om het tafeltenniskampioenschap van Lisse gespeeld. Bij de senioren zul len Piet Mens die in de halve fi nale zijn handen vol had aan Cor Breekhof en Th. Reeuwijk elkaar bekampen, terwijl in de junioren afd. L. Mens en J. Wassenaar met elkaar om de titel zullen strijden. In de dames afdeling komen An van Dijk en Paula Mens in de finale uit. POSTDUIVEN „De Duinklievers" (Noordwljker- hout). Wedvlucht met jonge dui ven vanaf Eindhoven, afstand pl.m. 114 km., in concours 161 duiven. Ge lost te 7 uur met Westen wind. Aan komst le duif 8.10.10 uur, snelheid 1032.45 m. Uitslag: 1, 4, 6, 7, C. en J. Broekhof; 2. 12, 27, 36, K. Nulkes; 3. Pav. St. Jan; 5, 20, 22, 23, 34, 26, 30, 32, 34, 35 Pav. St. Pieter; 8, 31, 39 Br. Kok; 9, 17 A. Duivenvoorden; 10, J. Traas. „De Luchtklievers," Lisse Wed vlucht vanaf Eindhoven, bij Noord- Westenwind gelost om 7 uur, eerste 8.46.46 snelheid 1041 m., Uitslag: A. de Wit 1, 3, 11, 25; B. C. Reigersburg 2, 7, 19, 27, 28. 30; Jac. v. d. Peel 4, 31, 33; N. de Kui per 5; Joh. de Kuiper 6, 8, 9; G. Augustina 10, 12, 13, 26. In de eerste serie van de 200 meter schoolslag verbeterde de wereldre cordhoudster, de Hongaarse zwem ster Eva Novak het olympisch re cord. Zij won haar serie in de prach tige tijd van 2 min. 54.0 sec. Het oude record stond op naam van on ze landgenote Nel van Vliet met de tijd van 2 min. 57.2 sec., gemaakt te Londen in 1948. Onmiddellijk na de start nam Eva Novak met haar krachtige orthodoxe slag de leiding voor de Amerikaanse Gail Peters met de met de Russin Vera Kostina en de Nederlandse zwemster Rika Bruins in derde po sitie. Eva Novak liep voortdurend uit en ging onbedreigd op de zege af, terwijl Gail Peters, Rika Bruins en het Russische zwemstertje een verwoed gevecht leverden om de tweede plaats. Zij hadden echter geen van allen rekening gehouden met de Duitse zwemster Ursula Hap- pe, die na het tweede keerpunt in eens naar voren kwam en als twee de achter de -Hongaarse aantikte. LIES BONNIER WON HAAR SERIE In de tweede serie van de 200 me ter schoolslag dames werd de Ne derlandse zwemster Lies Bonnier op vrij gemakkelijke wijze eerste. Met het Amerikaanse meisje Julia Cor nell ging zij reeds als eerste op het 50 meter keerpunt af. Na 100 meter lagen beide meisjes nog gelijk met daarachter op een halve lengte de Engele zwemster Valery Harris. In de tweede 100 meter verhoogde de Eindhovense zwemster het tempo en nog voor zij de laatste baan inging, had zij een lengte voorsprong op Nancy Lyons, het Australische meis je, dat na het tweede keerpunt bij elke slag haar achterstand inliep. Lies Bonnier bleek echter over een goede eindspurt te beschikken en met zeker 4 meter voorsprong tikte zij als eerste aan. De uitslag van de tweede serie luidt: 1. Lies Bonnier (Ned-) 3 min. 00.6 sec.; 2. Nany Lyons (Australië) 3 min. 04.4 sec.; 3. Valery Harris (Gr. Britt.) 3 min. 04.6 sec.; 4. Rosa Zenzivea (Rus land) 3 min. 10.5 sec.; 5. Julia Cor nell (V. S-) 3 min. 17.7 sec.; 6. Irene Kwok (Hongkong) 3 min. 19.2 sec. In de achtste serie van de 100 m. vrije slag heren startte Joris Tjebbes. Hij had een zeer goede start en trok er onmiddellijk aan de kop van het veld tussenuit. B$ het keerpunt, waar hij een tijd van 27 seconden noteerde, lag hij ongeveer anderhalve meter voor op zijn felste concurren ten de Rus Edassi en de Japanner Goto. Op de tweede baan kwamen Goto en Edassi sterk opzetten en Tjebbes moest vechten om zich voor aan te handhaven. Hij kon de Japan ner op de tweede 50 meter niet zien en richtte zich te veel naar het tempo van de Rus. Goto werd eerste, terwijl Tjebbes erin slaagde zijn Russische tegenstander voor te blijven. De tijd van Tjebbes 59.1 sec. zal naar alle waarschijnlijkheid goed genoeg zijn voor een plaats in de halve finales. Zoals men weet gaan de 24 snelsten van de 100 m. vrije slag he ren over naar de halve finales. 1. Goto (Japan) 58.3 sec.; 2. Joris Tjebbes (Ned.) 59.1 sec.; 3. Edassi (Rusland) 1 mn. 00.1 sec.; 4.-Ford (Zuid Afrika) 1 min. 01.3 sec. LIES BONNIER. De I.L.S.Y. biedt: Volgende week Zaterdag en Zon dag, 2 en 3 Augustus, wordt boven en om het vliegveld Ypenburg bij Rijs wijk (Z.-H.) de vierde I.L.S.Y. ge houden. „Deze Internationale Lucht vaart Show Ypenburg wordt een vliegfeest zoais er nog nooit een bo ven ons land en maar zelden in West- Luropa is vertoond", zo zeide gister middag de heer P. J. Yperlaan. al gemeen secretaris van de Koninklij ke. Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, tijdens een bespreking van het programma. De technische leiding van dit vliegfeest berust we derom bij majoor-vlieger Jan. J. Flinterman. Vliegtuigen van negen landen doen mee aan de uitvoering van het pro gramma. Van de buitenlanders levert de Amerikaanse luchtmacht het grootste aantal vliegtuigen nl. een enzeventig, te weten 40 straaljagers. 30 bommenwerpers en 1 amphioie- vliegtuig. De fameuze „Skyblazers", het stuntescadrille dat reeds pr.ige keren boven Ypenburg te zien is geweest, komt dit jaar voor de laatste maal zijn magnifieke formatie-kunstvluch- ten uitvoeren De vliegers gaan r.J. dit jaar de dienst verlaten Aan het einde van de eerste dag en aan het begin van de tweede middag zullen zes viermotorige Boeing B-29 super forten, vierentwintig tweemotorige Douglas B-26 „invaders" slagbom- menwerpers en tweeendertig eenmo- torige Republic F-84 „Thunderjet"- straaljagers gezamenlijk overvlie gen. Engeland komt met achttien vlieg tuigen, waaronder zes de HavilJand D.H. 100 „Vampiret"-straaljagers, een English electric „Canberra" straalbommenwerper en acht Vockers F-l Attacker"-straaljagers voor gebruik van vliegdekschepen. Zowel de „Canberra" als de „At tacker" zullen voor het eerst boven ons land zijn te zien Canada zal een demonstratie ge ven met zestien „Sabre"-straaljagers. De Belgische luchtmacht zal vier „Meteors" voorvliegen. De Nederlandse legerluchtmacht houdt een défilé met niet minder dan honderd „Thunderjet"- en „Meteor"- straaljagers. Dit défilé wordt alleen op Zaterdagmiddag gehouden, daar de Nederlandse luchtmacht op Zon dag niet het luchtruim mag kiezen. Voor het eerst ontbreekt deze keer de marineluchtvaartdienst, die reeds enige malen met grote aantallen toe stellen defileerde. Dat de M.L.D. niet meedoet is niet een gevolg van het feit, dat hij dan juist verlof heeft, want er hebben zich voldoende vrij willigers aangemeld. Het vliegveld Valkenburg zal ter tijde van de ILSY juist onderhanden worden geno men, zodat het onmogelijk is het te gebruiken. Verscheidene lesvliegtuigen wor den voorgevlogen o.a. het nieuwe tweepersoons straalvliegtuig van Fokker de S-14, waarmede de chef- invlieger van Fokker, Gerben Sonder man, enkele weken geleden op de luchtmachtdag der Navolanden te Meisbroek bij Brussel zulk 'n succes had. Voorts de „Chipmunk", de Auster „Aiglet", de Saab Safir". Het is nog niet zeker of het nieuw ste Nederlandse zweefvliegtuig ge reed zal zijn voor de ILSY. Dit toe stel, dat KNWL-491 is een prestatie toestel, dat ontworpen en gebouwd is door Nederlandse ingenieurs in op dracht van de Kon. Ned. Vereniging van Luchtvaart. Wel zal de T-10 een overgangstrai- ningszweefvliegtuig worden gede monstreerd. Voorts zijn er kunst- vluchten en acrobatie, bijzondere pa rachutesprongen enz. De eerste Ne derlandse parachutistenclub zal Za terdag tien van haar leden uit een vliegtuig laten springen en Zondag dertig. Er is een nieuwe verkeersregeling uitgedacht om de vele duizenden be zoekers te verwerken. De zitplaat sen-capaciteit is op het terrein ver dubbeld. £en uiaeótifn RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 8) Van de rommel keek Peter vragend naar het gezicht van Clim en voelde zich gerustgesteld. Dat gezicht stond voor dat van iemand, die juist met nog minder consideratie dan een baalzak is behandeld, al zeer op merk /Lijk vrolijk. „Ze hebben het toch niet gevon den?" Clim. Clim hield op met het wrijven van zyn nek cn keek verontwaardigd. „Natuurlijk niet. Dacht je dat ik zo stom was. dat papier in mijn hut te vei'bergen? Ik wist niet zeker of er soms enkelen van het ongure stel letje, dat me al een paar weken lang op mijn hielen zit, hier aan boord waren, maar het leek me vrij waar schijnlijk en daarom heb ik het ze kere maar voor het onzekere geno men en het papier verstopt op een nlaats, waar geen kip het zou zoeken. Je raadt het in geen honderd jaar." Peter liet zich in een stoel vallen, kruiste zijn lange benen en hield Clim zijn sigarettenkoker voor. „Neem een sigaret en vertel op, waar je dat stuk papier verstopt hebt." Clim stak lachend zijn sigaret aan. „In een hut, vier deuren verder, die bewoond wordt door een bejaar de Fransman mét een buikje, opge krulde snorren en een hoogst respec tabel uiterlijk." „Hoe heb je dat klaargespeeld, iets te verstoppen in de hut van een an der? Eh hoe ben je van plan, het er weer uit te krijgen zonder gesnapt te worden?" Clim blies een grote rookwolk uit. „'Dat is vrij eenvoudigzie je die stoel, waar je opzit?" Peter staarde langs zijn keurig ge plooide witte broekspijpen naar be neden, en knikte. De stoel in kwes tie, die zacht onder hem veerde, was een stalen meubel, zoals er tiendui zenden te vinden zijn. Peter bekeek de stoel, zag er niets bijzonders aan en keek vragend op. Clim grinnikte. „Wachtsta eens op, dan zal ik het je uitleggen. Het eerste uur, dat ik in mijn hut doorbracht, heb ik be steed met het moeizaam losmaken der schroefbevestiging van de boven- ste dwarsstang. Als je even kijkt dan zie je, dat de lap stof die' de leuning van de stoel vormt, van boven om die stang is heengeslagen en zo is vastgenaaid. Het is een klein kunstje die naad los te tornen en zo de stang bloot te leggen. Die stalen buis be staat uit twee delen, die in het mid den door een mof, met linkse en rechtse schroefdraad met elkaar ver bonden zijn. Nu, die mof schroefde ik na een beetje peuteren los en had toen de twee einden van de holle buizen voor me Ik rolde mijn docu ment voorzichtig op, deed er 'n paar elastiekjes om en bond aan het rol letje een eindje touw. Het geheeli schoof ik in de buis en de elastiekjes zorgen ervoor, dat het niet te ver naar beneden glijdt. Het touwtje stopte ik een eindje in de andere helft van de buis. Als je de twee helften later weer van elkaar schroeft, komt het touwtje te voor schijn. Je hoeft er maar aan te trek ken en je houdt eer? hele woestijn in je vingers. Toen dat klaar was en de mof weer vast zat gedraaid, heb ik het bekleedsel weer met de nodige moeite netjes vastgenaaid. Geen mens, die er niet speciaal op let, kan er iets van zien. 's-Avonds na het di ner, toen ik de kans schoon zag, heb ik m'ijn eigen stoel met die van de Fransman omgeruild, zodat het do cument op het ogenblik veilig vier hutten verder is opgeborgen. Laten de heren grappenmakers hier maar zoeken, ze zullen er weinig van hun gading vinden." Hy grinnikte vol leedvermaak en klopte de as van zijn sigaret. Peter keek echter peinzend om zich heen. „Jawel, maar wat doe je met die rommel hier? Je zult toch aan de steward een verklaring moeten ge ven van die ravage; je kunt hem be zwaarlijk vertellen, dat het een van je normale moppen is. Ik weet niet, of het gevoel voor humor van een steward levendig genoeg is, om daar iets grappigs in te zien." Clinr haalde de schouders op. „Ik vertel hem doodgewoon wat er gebeurd is: ik kwam mijn hut in om het een en ander te halen en toen sprongen er onverwacht drie kerels op me af, die een laken om mijn hoofd wikkelden en daarna mijn hut op hun gemak doorzochten. Niet waar? Als er moeilijkheden komen, kan ik altijd nog aanbieden, de scha de te vergoeden." Peter knikte peinzend maar hief plotseling het hoofd op toen hem 'n gedachte te binnen schoot. „Zeg, als die kerels in jou tegen woordigheid alles hebben doorzocht, heb je toch zeker een paar van hen kunnen zien?" Clim schudde het hoofd. ,'Neen, ze 'hadden alles prachtig voor elkaar. Het eerste wrjt ze de den, toen ik mijn hut binnenstapte, was 'n laken over mijn hoofd gooien. En dat laken is er overheen gebleven tot ze weg waren. Ik heb geprobeerd het stilletjes weg te schuiven toen ik op de grond lag, maar een van hen kreeg het in de gaten en stopte het nog eens extra vast, Toen ze eenmaal weg waren, had ik die be nauwde lap gauw genoeg losgemaakt door met mijn hoofd te draaien en te schudden. Hun stemmen heb ik evenmin kunnen horen. Ze waren zo voorzichtig, al die tyd niet harder dan fluisterend te praten. Al kom ik die kerels alle drie dadelijk tegen op de gang, ik zou ze niet herkennen. Wat hun identiteit betreft, heb ik nergens houvast aan.... maar mis schien kun je vingerafdrukken in mijn hals vinden," besloot hij hoop vol. Peter negeerde dit, liet zijn stoel achterover1 tegen de wand leunen en zei dan. „Het lijkt mij oc*k het beste, dat je doet alsof je van niets weet en de zaak met een onschuldig gezicht aan de steward vertelt. Natuurlijk brengt d-ie rapport uit aan de kapi tein, maar als jy aan het geval geen aandacht schenkt, is die kapitein maar al te blij, dat er aan boord geen onnodige herrie wordt gemaakt en de hele zaak bloedt dood. Trouwens, als jouw naam ergens wordt ge hoord in verband m'et zonderlinge gebeurtenissen, neemt toch niemand het geval au sérieux. Jouw reputa tie heeft onmiskenbaar grote voor delen." Clim snoof verontwaardigd. „Je kunt die voordelen voor een zacht prysje van me overnemen. Als ik ergens op een politiebureau aan gifte wil doen van het een of ander, verloopt alles vlot tot het ogenblik, dat ik mijn naam noem. Dan kijken ze me eerst ongelovig aan, grinniken dan, en als ik aanhoud, zoals mijn goed recht is, kalken ze met een on beweeglijk gezicht alles neer en la ten de zaak zorgvuldig onaangeroerd uit vrees dat er weer een mon ach ter steekt en ze zich "belachelijk zul len makenWat je maar een voordeel noemt." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 10