Museum-bezoekers worden draadloos rondgeleid Zwolle danst in het bad Oegstgeests „blindedarm" uit Egyptische duisternis verlost De communisten in Teheran demonstreerden tegen Sjah VRIJDAG 25 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Proefneming te Amsterdam Het stedelijk museum tc Amster dam heeft de wereldprimeur van een draadloze rondleiding. Dc bezoeker, voorzien van een ontvangapparaat, beluistert, al wandelend langs bet ge- exposeerde, de daarover gegeven uit leg, die van een tape-recorder via een versterker van een centraal punt wordt uitgezonden. De idee is afkomstig van de heer E R. Meijer, verbonden aan de staf van het centraal museum te Utrecht. De uitvoering is verzorgd door Phi lips. Om het complex zalen, waarin de expositie „Vals en Echt" is onderge bracht is een kabel gelegd, die ver bonden is met de versterker en deze is aangesloten op de tape-recorder. De kabel omsluit de zalen als een lus, en in de zalen bevindt zich dus een electro-magnetisch veld. De spoel in het gehoorapparaat vangt de uitgezonden trillingen op. die, na omzetting, via een in de oorschelp geklemd knopje, ir. het oor worden overgebracht. Het voordeel van deze draadloze rondleiding het is nog een experiment is, dat de stilte in de zalen niet wordt ver stoord. Op welke afstand de bezoeker zich ook van het object, waarover uit leg wordt gegeven, opstelt, overal kan hij het gesprokene verstaan». De tekst kan in de meest perfecte vorm worden opgenomen. Deze kan op elk gewenst moment worden afgedraaid, zodat het aantal rondleidingen aan merkelijk kan worden vermeerderd. Een 20-tal journalisten heeft zich gistermiddag op deze wijze laten voorlichten. Het was een ietwat vreemde ge waarwording zo, kijkend en luiste rend in een muisstille zaal te worden „rondgepraat". „Het is geenzins de bedoeling", zo vertelde de directeur van het ste delijk museum jonkheer W. J. H. B. Sandberg, „dat de bezoeker na afloop Daar de financiële positie van het Zwolse sportfondsenbad nu niet bepaald rooskleurig is te noemen, heeft men gezocht naar een verbetering in deze toestand en als de voortekenen niet be driegen, is deze thans gevonden. In navolging van Engeland wil men pogen, het zwembad gedu rende enige dagen der week ge schikt te maken om als danszaal te kunnen fungeren. Men wil het (droge) basin beleggep met een houten vloer, waarop de dans* paartjes zich op de zoete tonen van een strijkje zouden kunnen voortbewegen en om de sfeer niet te bederven, zouden de kleedhokjes gecamoufleerd moe ten worden. Om echter de lief hebbers van het water niet teleur te stellen moet de inrichting zo gemaakt worden, dat de dan cing gedurende enkele dagen per week weer als zwembad kal> dienstdoen. van zo'n goed half uur durende rond gang, de expositie verlaat, maar dat hij met de zojuist beluisterde inlich tingen en verklaringen gewapend, nog eens op zijn» gemak de tentoon stelling gaat bezien". Na de rondleiding van gistermid dag was men van oordeel, dat 20 deelnemers, het maximum aantal, iets teveel is. Vooral bü kleine werken kan niet iedereen evengoed zien. De directie van het stedelijk museum is voornemens als de proef slaagt, de bezoekers, die van deze draadloze gids gebruik maken, een kleine ver goeding in rekening te brengen. De tekst van de expositie „Vals of Echt" is ook in het Frans, Engels en Duits opgenomen. De deelnemers aan het 17ae internationale kunsthistori sche congres, dat morgen in de hoofd stad begint, zullen de eersten zijn die met deze draadloze gids zullen kennis maken. Ziekenfondsraad Rechten van verplicht- verzekerden De Ziekenfondsraad heeft bepaald, dat een verplicht-verzekerde, die, na voor rekening van zijn fonds 42 da gen In een ziekenhuis te hebben ver bleven, daarna nog in het ziekenhuis blijft of wederom er in wordt opge nomen, overeenkomstig een bepaal de regeling recht op genees- en ver bandmiddelen behoudt. Tot dusverre namen niet alle zie kenfondsen eenzelfde standpunt in. Aan de bestaande ongelijkheid komt nu een eind. Ieder verplicht-verze kerde heeft thans recht, ook na 42 dagen verblijf, op genees- en ver bandmiddelen voor rekening van zijn fonds. De regeling wordt geacht op 1 Juli in werking te zijn getreden. Ten aanzien van de vrijwillige verzekering zijn de fondsen zelf be voegd een beslissing in deze zaak te nemen. De Ziekenfondsraad heeft er zich mee verenigd, dat de verhoogde ta rieven voor verpleging in zieken huizen en sanatoria van ten hoogste twintig cent per verpleegdag, waar toe de minister van economische za ken op 27 Juni toestemming ver leende, voor wat de verplichte ver zekering aangaat, aan de glgemene ziekenfondsen in rekening kunnen worden gebracht. Indien de fondsen de verhoogde tarieven ook voor de vrijwillige ver zekering betalen heeft de Zieken fondsraad daartegen geen bezwaar. Voor de verplichte verzekering be tekent de maatregel een verhoging van de uitgaven met ongeveer 1.1 millioen gulden per jaar. PARACHUTIST DOOR PROPELLER GEDOOD. Gistermiddag om tien voor drie is de 24-jarige gehuwde parachutepak ker W. A. Bruns uit Rotterdam tij dens oefeningen met twee „Sea-Ot- ters" van de marineluchtvaartdienst verongelukt. Met de beide vliegtuigen werd ge oefend in het oppikken van drenke lingen van een rubberboot toen Bruns in de propeller van een der toestel len terecht kwam. Hij werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot, dat op het zwemvest bleef drijven, is door vissers opgepikt. De burgemeester ontsteekt de fakkel. Foto N. v. d. Horst. Het was feest aan de Mors gister avond; de huizen vlagden en al wat lopen kon was op de been. En met reden, want de Mors stond immers aan een mijlpaal in zijn overigens roemrijke geschiedenis: de abo minabel slechte gasverlichting van AANTAL STUDENTEN T. H. VERMINDERT. Voor het studiejaar 1951—1952 zijn aan de T. H. te Delft 5449 studenten ingeschreven tegen 5669 in het stu diejaar 19501951. Deze teruggang heeft op vrijwel alle afdelingen be trekking, Het aantal voor de eerste maal ingeschrevenen daalde van» 920 in 1950—1951 tot 707 in 1951—1952. De daling was het belangrijkst voor de studie voor civiel-ingenieur. Hier voor schreven in 53 studenten in 1950—1951 114. Het totaal aantal voor de eerste maal ingeschrevenen heeft thans het vooroorlogse peil bereikt. De vermin dering met ruim 200 in één jaar tijds wijst er op dat de daling van het to* taal aantal ingeschrevenen in de ko mende jaren zal aanhouden, Tegen over een aantal van 707 nieuw inge schrevenen staan 658 afgestudeerden. VENLO VEILT EERSTE AUGURKEN. Met de aanvoer van enige honder-, den kistjes augurken, die tegen prij zen tot 70 cent voor de A en 40 cent voor de B-sortering van de hand gin gen, is gisteren de augurkeneampag- ne op de Venlose veiling begonngn. Venlo heeft de grootste augurken- veiling van het land, doch de op brengsten dreigen dit jaar tegen te vallen tengevolge van de grote droogte. Uitgeleide gedaan door minister Joekes en- de ambassadeur van Zuid- Afrika, de heer P. I. Hoogenhout, zijn gistermiddag 1850 emgranten met de „Waterman" naar Zuid-Afri- ka vertrokken. De „Zuiderkruis", die eind Octo ber met emigranten naar Zuid-Afri- ka vertrekt, is thans reeds volge boekt. Sjeiba Ni, het nieuwe hoofd van de politie van Teheran heeft in een radiotoespraak het land er voor ge waarschuwd, dat zekere elementen de huidige toestand in Pezië pogen te gebruiken om onrust te zaaien voor eigen voordeel. De elementen waren geïdentifi ceerd en zij bleken geen nationalis ten te zijn. Hij riep op tot eensgezind heid. Het volk diende zijn gelederen te sluiten om „degenen, die het volk leiden", en te waken tegen samen- .weerders en „schandelijke activiteit". In het centrum van Teheran zijn Donderdagavond communistische be togingen gehouden. De communisten riepen: „Weg met de Sjah". De po litie gebruikte traangasbommen om de demonstranten te verspreiden. De Perzische nationale vergadering heeft een wet aangenomen volgens welke allen, die bij de recente onlus ten omgekomen zijn, verheven wor den tot „nationale martelaren". Radio-Teheran heeft medegedeeld, dat het Perzische parlement, dat op zomerreces was gegaan „in verband met dwingende aangelegenheden", over enkele dagen het werk zal her vatten. Anti-Amerikaanse demonstraties. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat berichten ontvangen zijn over anti-Amerikaan- se demonstraties in Teheran. Het be trof hier echter in hoofdzaak natio nalistische demonstraties tegen de ex-premier Es Soeltaneh. Naar aanleiding van een bericht, als zouden de demonstraties hun aan leiding vinden in een bezoek, dat de Amerikaanse ambassadeur aan pre mier Soeltanen had gebracht, ver klaarde de woordvoerder, dat het desbetreffende bezoek afgelegd was op verzoek van de toenmalige pre mier en dat de bespreking „min of neer routinezaken" had gegolden. Es Soeltaneh had het verzoek van zyn 'oorganger om Amerikaanse finan ciële hulp herhaald. De communisten hadden het anti- Imerikaanse karakter aan de de monstraties gegeven, gebruik makend van het feit, dat zij in staat waren geweest zich onder de nationalisten te mengen bij de onlusten, die tot Ghavam es Soeltaneh's val hadden geleid, aldus de woordvoerder. Hij had geen bevestiging ontvan gen van berichten als zou Perzië de terugtrekking der Amerikaanse mis sies hebben verzocht en als zouden de bureaux van het „punt-vier-pro- gram" gesloten zijn. Ook was niet be vestigd, dat een Amerikaans officier afgeranseld was. Nieuwe aardschokken in Californië Te Tehachapi, het stadje in Cali fornië dat in het begin van deze week door een aardbeving geteisterd werd, zijn opnieuw krachtige aardschokken waargenomen. De voorgevels van verscheidene reeds beschadigde hui zen stortten in, tengevolge waarvan 27 personen verwondingen opliepen. Volgens geleerden is de eerste aardbeving, die in Zuid-Californië 12 mensenlevens eiste en een schade van 100 millioen dollar aanrichtte, ver oorzaakt door een aardverschuiving in de rotslagen over een lengte van meer dan 40 kilometer. ARBEIDSDIENST VOOR DE JEUGD IN OOST-DUITS LAND. De Oostduitse regering heeft Don derdag een wet goedgekeurd tot op richting van een geüniformeerd, semi-militair arbeidscorps voor jon gens en meisjes van 17 jaar en ouder. In Polen en andere Oosteuropese lan den bestaan dergelijke corpsen al. Het corps wordt „Dienst voor Duits land" genoemd. De jeugd zal werk van nationaal belang verrichten. De jongens en meisjes zullen zes maan den per jaar in kampen worden on dergebracht. Zij krijgen behalve voe ding en onderdak één Oostmark (on geveer 25 cent) per dag. Toetreding tot het corps zal op basis van vrijwilligheid geschieden, maar voor belangrijk werk kunnen jongelieden» voor zes maanden wor den opgeroepen. Australië halveert de immigratie Australië zal het aantal emigran ten voor het volgende jaar beperken tot 80.000, de helft van het gemiddel de over elk der afgelopen vier jaar. De minister voor de emigratie, Harold Holt, heeft dit gisteren be kend gemaakt en gezegd, dat deze „adempauze" Australië in staat zou stellen om de 700.000 emigranten, die hier sedert het einde van de oorlog binnengekomen zijn, gemakkelijker te verwerken. Australië zou dan in staat zjjn zich een duidelijk beeld te vormen, wel ke vorm zijn economie zal aannemen na het huidige moeilijke stadium. Holt die zei, dat de quota voor dit jaar ook beperkt zouden worden, heeft verklaard, dat deze stappen noodzakelijk zijn, zowel in 't belang van de emigranten die er reeds zijn als van de Australische economie. Het zou niet eerlijk zijn emigranten aan te moedigen als werk niet voor hen verzekerd is. Portorico krijgt zelfbestuur Porto-Rico, een der grote Antillen, dat in 1898 door Spanje, na het ver liezen van de Spaans-Amerikaansj oorlog, aan» de V.S. werd afgestaan, heeft Vrijdag, ingevolge een besluit van het congres, de status van een zelfbesturend gemenebest, binnen het verband der V.S., verkregen. De inwoners van Porto-Rico hebben reeds in 1917 het volledige Ameri kaanse burgerschap verkregen. Zü zullen thans hun eiland, overeen komstig een door herdelf opgestelde grondwet, rechtstreeks zelf besturen. Porto-Rico blijft zonder stem recht vertegenwoordigd in het Amerikaanse Huis van afgevaardig den. Het heet voortaan officieel „Ge menebest van Porto-Rico". de Hoge Morsweg had plaats ge maakt voor een nieuwe electrische verlichting, waarvan de 32 straat lantaarns deze avond in werking zouden worden gesteld. De Oranjevereniging Mox-sRijn dijk vond hierin aanleiding, deze ge beurtenis een ietwat officiële en te vens feestelijke tint te geven, en zo klonken tegen half negen de tonen van de daar zo graag geziene Har monie „Triumph", voorafgegaan door de Sassenheimse Drumband „Adest Musica", door dit buitenaf gelegen dorpsgedeelte. Vanaf Rijksstraatweg werd gemarcheerd naar het schoolplein, waar Drum band en Harmonie afwisselend staal tjes van hun kunnen ten beste gaven en steeds meer mensen zich rondom het plein schaarden. Tegen negen uur arriveerde burgemeester Boeuff met Zijn echtgenote, verge zeld van de wethouders J. den Ouden en dr W. Dijsselbloem, secre taris J. de Visser en het hoofd van Gemeentewerken, de heer van Gor- kum. De heer E. J. Bakels, voorzitter van de Oranjevereniging, sprak een kort welkomstwoord, waarin hij het Gemeentebestuur dank bracht voor de wijze, waarop dit afgelegen deel van de gemeente nu ook uit de duis ternis was verlost, waardoor de Mors zich thans gelijkwaardig voelde met de andere delen van Oegstgeest. De bewoners van de Mors meenden de ze dank niet beter te kunnen uiten dan door de ingebruikstelling op de ze wijze te doen plaatsvinden. Spr. nam de aanwezigheid van het Ge meentebestuur te baat om nog enke le wensen van de Morsbewoners naar voren te brengen, namelijk noodzakelijk wegverbreding en aan leg van een voetpad in verband met de toename van het wegvervoer, Burgemeester Du Boeuff vond het een aardige gedachte om deze toch belangrijke gebeurtenis officiéél en tevens feestelijk te doen plaatsvin den. Hij stelde vooral ook de blijde feestklanken van de Harmonie zeer op prij sen vond deze avondzeen on gezochte gelegenheid om te verkla ren, dat de ingezetenen van de Mors even hoog staan aangeschreven als de overige gemeentenaren; immers Oegstgeest is gegroeid uit de Jande- lijke gedeelten rondom het centrum, zoals de Mors, Rijnsburg, het Oude Dorp. En ook uw geuite wensen zul len hetzij spoedig, hetzij in de na bije toekomst worden vervuld, al dus spr., want we zijn blij dat we dat voor u mógen doen. Boze tongen hebben de Mors de naam „blinde darm van Oegstgeest" gegeven de blindedarm is echter volgens de laatste medische onderzoekingen geen nutteloos orgaan, doch heeft een functie en speelt zelfs een be langrijke rol in het menselijk orga nisme. En zo ook heeft de Mors een belangrijk aandeel gehad in de groei van de gemeente, want zij heeft de beste krachten hiervóór geleverd en herbergt nog steeds de meest trouwe en toegewijde ingezetenen. Spr. sprak tenslotte de wens uit, dat deze zegenrijke banden nog tot in lengte van jaren bestendigd mogen blijven. Daarna ontstak de burgemeester eer» fakkel, die vervolgens in estafet teloop naar het transformatorhuis werd gebracht onder tromgeroffel van de Drumband, alwaar de ver lichting werd ingeschakeld en de Hoge Morsweg in volle lichtglorie prijkte. Directeur Baart met zijn muzikan ten en tambour-maitre Witteman met zijn tamboers en hoornblazers zorgden er tenslotte voor, dat de feestelijke klanken niet al te spoe dig verstomden. Geb.: Hugo W., z. v. Th. A. Cost Budde en S. C. Rochat; Theodorus Ch„ z. v. A. D. Hakkenberg en M. A. Barnard, Ondertr.: E. Jaeger en K. R. Kol van Kluyve; A. Otgaar en Bregman; J. R. Wijbrans en C. Neef. Getr.: W. Kea en C. C. M. van Eg- mond; J. C. van Im'pelen en A. A. Lubbe. Overl.: M. J. Derhaeg, echtg. van Th. M. Mat'hot, oud 59 jaar; H. J. Sloos, echtg. van D. Louwerse, oud 52 jaar. HïrXEGOM Brand. Door onbekende oor zaak brak brand uit in een rietschelf aan de Hyacinthenlaan, Door de on gunstige ligging kon de brandweer die spoedig ter plaatse was, niet op treden. De schelf brandde geheel af. Vechtpartij. Na een felle woor denwisseling ontstond gisteravond 'n heftige vechtpartij in de Ambachts straat; het gebruik van drank was aan het geval niet vreemd. De poli tie bracht de vechtersbazen in de cel. DE ZILK Zwijntjesjagers. Door de wed. M., wonende aan de Zilkerduinweg is bij de politie aangifte gedaan, dat haar rijwiel js gestolen. Been gebroken. Mevrouw D., wonende aan de Zilkerduinweg kwam vlak voor haar v/oning door 't mulle zand van haar rijwiel te vallen. Dr. Wösten constateerde een beenbreuk. Na 't leggen var een noodverband werd de getroffene naar de Maria- stichting te Haarlem vervoerd. Vrachtauto te water. Nadat v. d. P. aan de Delfweg een wagen bloembollen had gelost, zou N. G. de wagen parkeren. De man reed ach teruit de sloot in. P. redde de chauf feur; de auto werd met een kraan- wagen op de kant gebracht. KATWIJK AAN DEN RIJN GEMEENTELIJK NIEUWS. De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn is pp Maandag 23 Juli, des .avonds tegen 7.30 uur bijeengeroe pen. Volgens de agenda komt in die vergadering o.m. de voorziening in de directies van de dienst van ge meentewerken en de water- en licht- bedrijven ter sprake. B. en W. stellen de raad voor te verhuren aan de ver. „Marthastich- ting" te Alphen a. d. Rijn, de Hel- dringgestiohten te Zetten en het Opvoedingsgesticht „Valkenheide" te Maarsbergen instellingen werk zaam op het gebied van de kinder bescherming het pand Julianastr. 62, tegen een huunprijs van f 2000, per jaar, met uitzondering van de achterliggende tuin, met ingang van 1 Augustus a.s., een en ander in ver band met de voorgenomen verbre ding van de Pieter Doelmanstraat, voor ten hoogste twee jaren. Het ligt in de bedoeling daarin te vestigen de gecombineerde propagandabureaux en offsetbedrijf der genoemde instel lingen, in welk pand voorts gehuis vest zal moeten worden het gezin van de adjunct-directeur van de Marthastichting, die belast is met de organisatorische leiding van deze bureaux en die thans woont Ouds- hoornseweg 174. B. cn W. stellen de raad voor aan de vereniging tot bestrijding van de tuberculose alhier over de jaren 1950 en 1951 een extra subsidie toe te staan van totaal 2600,zijnde het totaal tekort. B. en W. stellen de- raad voor ^aan de bouwver. „Alphensch Belang" te verkopen een perceel bouwgrond ten Noorden van de Zoutmanstraat, groot pl.m. 0.58.96 ha. a 13,— per ca. en een perceel bouwgrond ten Zuiden van die straat, groot pl.m. 0.75.92 ha. a /11,80 per ca. of in totaal rond 166.234,—. Voor het examen Hoofdacte slaagde te Haarlem de heer Ger. Castenmiller. HOE wordt het weer? N OORD WIJK w. BOSMAN t Gistermiddag vond op de Algeme ne begraafplaats de teraardebestel ling plaats van de heer W. Bosman, die Dinsdag plotseling in de ouder dom van 71 jaar is overleden. De grote belangstelling en de vele kransen getuigden van de grote sympathie, die de heer Bosman zich in de loop der jaren heeft verwor ven- Op de begraafplaats merkten wij op naast de familie, burgemeester G. F. W. v. Berckel en echtgenote, graaf L. van Limburg Stirum, bestuurs leden van het Bloemencomité en het bestuur van de Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw. Graaf L. v- Limburg -Stirum sprak namens het Bloemencomité en de heer P. de Groot namens de Kon. Mij. v. Tuinbouw, waarbij met dank in herinnering werd gebracht, de grote verdiensten welke de overle dene voor de genoemde instellingen heeft gehad. Geboren: Gerardus J. C. z. en Theodora G. A. d. van L. Duijndam en M. W. Went; Leonardus P- C. z van C. E. H. v. d. Zalm en Th. H. Wijnands; Klaartje d. van D. v. Duijn en P. Huitsinga; Cornelia M. d. van J- v. Beelen en C. G. Groe- newoud; Hendrina d. van J. Geijte- man en H. v. Rijn; Nicolaas z. van A. Vegt en P. de Jong; Agatha A. M. d. van A. Slagtveld en K. v. d. Ma- rel; Wilhelrpus T- H. z. van C. J. L, Putman en A. F. A. v. Eeden. Voor het Staatsexamen Gymna sium slaagde te Amersfoort de heer W. N. Bertam. Voor het Middenstandsexamen slaagden: A. Admiraal, J. v, Bour- gondien, W. Choufour, J. Goudriaan en J. v. d. Deijl. Zilveren doel-tournooi. Morgen middag zal in het Gemeentelijk Sportpark de finale plaats hebben voor het zilveren doel-tournooi uit geschreven door de ver. „Noordwijk"- De eindstrijd zal plaats vinden te 6.45 uur tussen SJC en Noordwijk. In de voor wedstrijd te 5 uur ontmoe ten Noordwijk 4SJC 5 elkaar. Gladiolen-show. Gedurende het Gladiolen-bloemenfeest, in de week van 1116 Aug., zal tevens een gro te Gladiolen-show gehouden worden in de Chr. Kleuterschool aan de Hoofdstraat. Dit belooft een zeer in teressante expositie te worden. Als sluitingsstuk van deze week zal op Zaterdag 16 Aug. een kinder-bloe- mencorso worden gehouden, VOORHOUT Concert De muziekvereniging „St. Caeeilia" zal a.s. Zaterdagavond in het Kievitspark haar 2e zomer- concert geven. Met marsmuziek vertrekt men van af café Boerhave. VOORSCHOTEN HuisvuilIn plaats van Maandag 28 Juli (paardenmarkt) wordt het huisvuil in de betrokken wijk Dins- 29 Juli opgehaald. Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. (Opgemaakt te 10 uur). MINDER KOUDE NACHT. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Matige Noordwestelijke wind. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 26 Juli: zon op 4.52 en onder 20.39; maan op 09.42 en onder 21.57 uur. üit w-eeA in Swio-pa weer max. temp. gisteren OSLO zwaar bew. 18 c. STOCKHOLM licht bew. 20 HELSINKI licht bew. 18 EDINBURGH zwaar bew. 24 LONDEN onbewolkt 23 KOPENHAGEN zwaar bew. 17 AMSTERDAM zwaar bew. 17 ZüRIOH zwaar bew. 23 LOCARNO nevel 29 GENèVE onbewolkt 28 PARIJS onb *wolkt 22 BORDEAUX onbewolkt 28 NICE half bew. 29 BERLIJN licht bew. 19 FRANKFURT onbewolkt 20 MüNCHEN zwaar bew. 19 WENEN onbewolkt 22 WASSENAAR Ernstige fraude bij vleeswarenfabriek De Wassenaarse reeherche heeft .dezer dagen klaarheid kunnen bren gen in ernstige fraudegevallen, die in het afgelopen jaar zijn gepleegd door twee leden van het personeel van Van den Berg's Vleeswarenfa briek in deze gemeente. In totaal werd een hoeveelheid vlees van on geveer 6000 kg ontvreemd, zonder dat dc directie van de fabriek er iets van to weten kwam. Zij werd, nadat de zaak was opgehelderd, door de reeherche ingelicht. Twee arbeiders uit de fabriek die inmiddels waren ontslagen - bleken schromelijk misbruik te heb ben gemaakt van het vertrouwen, dat hun door hun directie geschon ken werd. Zij maakten er een ge woonte van om telkens, wanneer grote partyen ingeblikt vlees naar een koelhuis moesten worden ver voerd, een kleine hoeveelheid vlees af te geven bij een zekere P. te Zoeterwoude. W. uit Leiden haal de daar het vlees op, betaalde daar voor een zacht prijsje en verkocht het met winst. Zo verschaften zich de beide arbeiders K. en V„ die eveneens in Leiden wonen en W.t die als heler optrad, een aardige bij verdienste. Want deze „handel" duurde verscheidene maanden. Naar schatting verdwenen op deze wijze ongeveer 6000 kg vlees uit de fabriek. Doordat in het bedrijf enorme hoe veelheden vlees worden verwerkt, en de diefstallen geschiedden bij kleine beetjes tegelijk, viel de fraude niet op, totdat de recherche er lucht van kreeg. De drie verdachten werden gear resteerd en voor de officier van Jus titie geleid en in diens opdracht naar het Huis van Bewaring te Den Haag overgebracht. Botsing tussen motorrijders, Op de hoek van de Rijksstraatweg en de Lange Kerkdam werd de garage houder de R. uit Amsterdam op zijn motor aangereden door de motorrij der v. d. H. uit Den Haag, die ver zuimde voorrang te verlenen. De R. sloeg met zijn motor tegen de grond en liep diverse verwondingen op, Ook zijn duo-pasagier B.. eveneens uit Amsterdam, werd gewond. Beide motoren werden beschadigd. Tegen V. d- H. werd proces-yerbaal opge maakt. R.K. Jongeren spelen „De Ge croonde Leersse". De toneelgroep van de R.K. Jongeren te Wassenaar zal a.s. Zondagavond half negen in de tuin achter het R.K. Verenigings gebouw een opvoering geven van het toneelspel „De gecroonde leersse" van M. de Swaen. „Vrolijk 'Tirol' stelde teleur Een kermisexploitant had voor de te Leeuwarden te houden jaarlijkse kermis ingeschreven met een kijktent genaamd „Vro lijk Tirol". In werkelijkheid kwam de man met enkele dikke dames, die te kijk werden ge steld. Reeds enkele jaren gel den had men besloten dit kijk spel niet meer tot het kermis terrein toe te laten. Toen dan ook bleek, dat van de inschrij ving was afgeweken, moest de exploitant zün tent sluiten. Hij pakte zijn biezen en verdween van het terreinmet de dikke dames.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2