S)e Coidóe&Hi/fcmt Oproer dwong premier Soeltaneh de Sjah ontslag aan te bieden AFGESPRONGEN Nieuwe kans voor Mossadeq Democratische Conventie in Chicago Zware aardbeving in Californië GEZELLIGE BRADERIE TE WARMOND Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 22 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12544 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 A LLE verwachtingen ten spijt is *^dr. Drees niet geslaagd in zijn po ging om een vier-partijen-regering te vormen. De geschiedenis van de vorige ka- binets-crisis herhaalt zich. Halver wege trekken de anti-revolutionriai- ren zich terug. Na zich met het pro gramma accoord te hebben verklaard, openen zich voor hen moeilijkheden bij de zetelverdeling. In 1951 was het een personen- kwestie en namen de Anti's geen ge noegen met de uit hun midden aan te trekken figuren. Thans is het de zetelverdeling, welke een struikel blok oplevert. Met het aantal van twee ministers van hun kleur konden zij meegaan, doch zij eisten het mi nisterie van Sociale Zaken voor zich op en de formateur was niet bereid of niet in staat hun dit departement toe te vertrouwen. Bovendien hadden de Anti's be zwaar tegen het voornemen, aan het hoofd van dit departement een be stuurslid van het N.V.V. te stellen. Als zodanig wordt de naam van de heer Suurhoff genoemd. Het is zeer te betreuren, dat Toestand in Perzië Jnfema op zee formatie-poging, door dr. Drees met te word™ gehinderd door de Onder de druk van de steeds toenemende bloedige onlusten, geleid door de aanhangers van Mossadeq, is de Perzische premier Ghavam es Soeltaneh gisteravond plotseling afgetreden. Dit ontslag, dat door de Sjah reeds is. aanvaard, heeft in Washington en Londen de hoop de bodem ingeslagen, dat een regeling van het PerzischEngelse oliegeschil voor de deur stond. De nieuwe premier nam zijn besluit, toen steeds meer berichten binnen kwamen over doden en gewonden bij de diverse demonstraties, speciaal in Teheran, waar de politie en de militairen meermalen van de vuurwapens gebruik moesten maken. Oliegeschil weer in andere banen Nadat het aftreden van Soeltaneh bekend was geworden vormde de menigte een optocht en trok door de straten van de hoofdstad, zonder veel tact en beleid gevoerd, op de 25ste dag nadat de opdracht werd verstrekt, is vastgelopen. Het anti-rev. ochtendblad „Trouw" meent, dat wel zeer gewichtige rede nen moeten zijn gevonden om de sa menstelling te weigeren. „Want an ders zou men dit, na weken van moeizaam onderhandelen, bezwaarlijk als behoorlijk kunnen beschouwen." Het blad komt in zijn beschouwing tot de gevolgtrekking: „dat de Anti- Revolutionnairen in 's lands belang niet anders (konden) doen dan Zij deden". Van de andere kant heeft dr. Drees reeds uitgelaten, dat de P. v. d. A„ ondanks de verkiezings-uitslag, niets extra's voor zich heeft opge ëist. militairen en de politie, die enige uren tevoren nog bezig waren ge weest de demonstranten te versprei den. Hoessein Maki, de voormalige rechterhand van oud-premier Mossa deq heeft een grote menigte, die op het plein voor het parlementsgebouw was samengestroomd, meegedeeld, I dat Ghavam es Soeltaneh, wien de Sjah vorige week de opdracht tot1 vorming van een regering had gege- ven, was afgetreden. MOSSADEQ, DE HELD. Onder leiding van afgevaardigden van het Nationale Front, de partij va-n Mossadeq, trokken de demon stranten naar diens woning. In de stoet werden portretten van hem meegevoerd. In Teheran is men Mossadeq, de man met de macht. j^eiaers van nei nanonaie iront tijen een „geweten hebben, achten j hebben via radio Teheran een cp- I de zoon van Reza Chan" (de vorige Sjah). Radio Teheran zond geen muziek dus beide groepen zich in geweten verantwoord op him standpunt te zijn blijven staan. Er zit echter iets wonderlijks in, dat, na alle hoopge vende berichten, men pas op de 25ste dag van vertrouwelijke besprekin gen tot de ontdekking komt, dat er geen uitweg is op de weg, die men gezamenlijk was ingeslagen. De formateur zet nu zijn pogingen voort met de drie overgeblevenen, de K.V.P., de P. v. d. A. en de C.H.U., maar niemand verheelt zich, dat het gelukken van zijn opdracht thans zeer roep tot de bevolking gericht, in het gehele land het werk te hervatten. De sprekers wensten de bevolking geluk met haar „moed en vastbera denheid tegenover een grote over macht" en dankten haar voor de krachtige steun. Voor deze ommezwaai in de toé- stand hadden aanhangers van Mos sadeq getracht het parlementsge bouw te bestormen. Bij de hierbij ontstane botsingen met de politie werden vijftien personen gedood. De voorzitter van de Madjlis, Ha- san Imami, had medegedeeld, dat T-» n TT TT 1. 1 -lllldlill, 1 onzeker is geworden. De C.H.U. hee Maandagavond een bijzonder zitting zichzelf al wijd als „gouvernemen- van de kamer zal worden gehouden, teel" aangediend, hetgeen haar be- j Tev0ren was de auto van Imami met reidheid aanduidt iedere regering zo stenen bekogeld toen hij trachtte het enigszins kan te steunen. Het is j naar de Sjah te gaan voor een be- echter wel in de practijk gebleken, spreking. Indien dr Mossadeq in de dat deze Christ.-Historische steun j Madjlis niet voldoende stemmen uit met het oog op de slachtoffers, die bij de ongeregeldheden gevallen zijn. Na het bekendmaken van het ont slag van Ghavam als premier ver klaarde de Mohammedaanse gods- j dienstige leider Ayatoellah Kasjani over de radio: „De laatste pijl van het imperialisme heeft in Perzië zijn doel gemist". Hij dankte de bevol- king voor haar demonstraties ten be- hoeve van dr Mossadeq en zei dat Dinsdag een dag van nationale rouw zal zijn om de doden, die bij de bot- singen het leven verloren, te eren. In een park te Teheran heeft een I menigte gepoogd het standbeeld van de Sjah omver te halen. Zij werd door de politie uiteengejaagd. PERZISCHE PARLEMENT WENST I MOSSADEQ ALS PREMIER. Luchtopname van het Noorse vrachtschip „Black Gull" in rook en vlammen gehuld op de O/saan, 65 mijlen van Montauk Point (Long Island). Van de De Perzische Tweede Kamer heeft 49 opvarenden werden 45 gered, onder wie ook de vijf Nederlandse pas- zich uitgesproken voor de herbenoe- j sagiers. ming van dr. Mossadeq als premier. De voorzitter van de Kamer zal de j Sjah mededeling hiervan doen. Er waren geen tegenstemmers. Twee stemmen waren ongeldig en 61 stemmen werden voor Mossadeq I uitgebracht. De vergadering werd door 63 afge- j vaardigden bijgewoond. Mossadeq was de enige candidaat. Mossadeq gaf zyn opdracht min- der dan een week geleden terug, na dat hij er niet in was geslaagd de rechtstreekse controle over het leger van de Sjah te verkrijgen. In minder dan een half uur had het nieuws zich door de hoofdstad ver breid. De menigte buiten het parle mentsgebouw juichte, toen zij de uit slag van de stemming vernam. Paul Dever zet partij-programma uiteen Stadje Tehachapi niet de grond gelijk soms zeer brokkelig is en men er niet al te zwaar op mag bouwen. Van de K.V.P. is het overbekend, dat zij in deze tijdsomstandigheden alleen maar heil ziet in een brede basis, in een zoveel mogelijk betrekken van het gehele volk in de moeilijke maatregelen, welke elke regering, welke dan ook, heeft te nemen. Het zich terugtrekken van de Anti-Rev. wordt in Katholieke kringen ge voeld is een aanmerkelijke verzwak king van een toekomstig kabinet. De mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat de K.V.P. een drie-phrtijen-rege ring te zwak acht om er mee in zee te gaan, ook al gelet op de verschei denheid van stromingen in haar eigen boezem. In dat geval zou dr. Drees zijn opdracht teruggeven en zou een nieuwe opdracht door de Koningin worden verstrekt, vermoe delijk aan een K.V.P.-man, vermoe delijk dus aan prof. Romme. Maar het zal wel zeer moeilijk zijn, nu zowel de P. v .d. A. als de Anti-Rev. zich op bepaalde punten reeds dui delijk hebben uitgesproken, zó met zetels en ministers te husselen en te schipperen, dat beide groepen tevre den kunnen worden gesteld. Ons land dreigt bij deze normale kabi netsformatie weer in een kabinets crisis te geraken, welke slechts door politieke offerbereidheid kan wor den bezworen. Man zonder hoofd op rijdende motor Op een grote verkeersweg bij het Meer van Constance in Oostenrijk wild? een motorrijder een met zwa re, metalen platen geladen vracht wagen passeren. Juist op het critie- ke ogenblik schoof er een metalen plaat van de wagen. Met enorme vaart kwam ze met de scherpe zijde in de hals van de motorrijder, waar door het hoofd van de ongelukkige finaal werd afgesneden. De bestuur der, die hoorde, dat er iets gebeurde, remde uit alle macht. Vermoedelijk door spierreflexen van de onthoof de motorrijder reed de motor nog enige tientallen meters door en.... passeerde de vrachtwagen. De vrachtwagenbestuurder schrok zo hevig van de vreselijke aanblik een onthoofde man op een motor te zien, dat hij een hartverlamming kreeg en overleed. De rijdende motor ver wondde een moeder en een kind en de nog niet stilstaande vrachtwagen vernielde een winkelhuis. krijgt voor het premierschap, zal, volgens welingelichte kringen, aan een van zijn meest vooraanstaande aanhangers verzocht worden een re gering te vormen. NOG STEEDS ONLUSTEN. Spoedig na dat het aftreden van Ghavam bekend was geworden trok een menigte naar de woning van de hoffotograaf van de Sjah. Er werd schade aangericht en foto's van de Sjah en leden van de koninklijke familie werden van de muren ge trokken. Er werden militairen ontboden om de menigte te verspreiden. Een leider van het Nationale Front (van Mossadeq) verklaarde, dat al len, die er voor verantwoordelijk zijn, dat er doden zijn gevallen, be recht en streng gestraft zullen wor den. De poltie verhinderde intussen een poging van communisten, om de ge bouwen van hun „democratische club" weer te bezetten. Deze waren op bevel van Mossadeq verzegeld en door de regering overgenomen. De straten waren Maandagavond vol mensen, die liederen zongen, waarin zij uiting gaven aan hun sympathie voor Mossadeq. Men hoorde voorts leuzen als: „Weg met Het gebied van San Francisco tot ten Zuiden van Los, Angeles is in de nacht van Zondag op Maandag door een serie aardschokken geteisterd. Er zijn tenminste 12 doden te betreuren, terwijl het stadje Tehachapi (3.000 inwoners) vrijwel met de grond werd gelijk gemaakt. Eenige schokken hield een kwar tier aan. De eerste schok werd te Los Angeles Waargenomen. Alarminstal laties tegen inbrekers traden in wer king. winkelruiten braken en boven grondse kabels werden vernield, ter wijl de inwoners in nachtgewaad hui zen en hotels in allerijl verlieten. Na de eerste schok, die drie minuten duurde, volgden binnen een half uur nog vijf schokken. In enige wijken werd een voortdurende trilling waar genomen. Alle beschikbare ambulances spoedden zich naar het geteisterde Tehachapi. Op het olieveld van Paloma, on geveer elf kilometer ten Zuidwesten van Bakersfield, ontstond brand in voorraadtanks. Er deden zich hier geen persoonlijke ongevallen voor. De spoorwegverbinding tussen Tehachapi en Bakersfield is verbro ken, doordat tenminste één tunnel op het traject is ingestort. De hoofdweg van Los Angeles naar San Francisco is door bomen ver sperd. Uit San Francisco wordt geen schade gemeld. In 1906 werd deze stad geteisterd door een aardbeving, waarbij 452 personen het leven verloren en een groot deel van de stad door brand werd verwoest. Volgens een te San Francisco op gevangen bericht vara een radio-ama teur zijn te Tehachapi minstens 12 personen om het leven gekomen. Bij na alle gebouwen zijn ingestort en het ziekenhuis moest worden ont ruimd, aldus dit bericht. De redding, ploegen, die op weg zijn naar het getroffen stadje, worden opgehouden, doordat de wegen versperd zijn door aardverschuivingen en gebroken- electrische kabels. Een ooggetuige te Tehachapi deel de mee, dat een grote watertoren aan de hoofdstraat is ingestort, waardoor een golf water over de puinhopen spoelde. OOK DE BILT REGISTREERDE CALIFORNISCHE AARDBEVING. Het K.N.M.I. te De Bilt noemde gistermiddag de uit Californië ge melde aardbeving „sterk, maar niet uitzonderlijk sterk. Die in het dal van de Bramapoetra, enige jaren ge leden, was veel sterker". Gistermiddag te dertien uur vier Nederlandse tijd waren de schokken ook in De Bilt geregistreerd. Gistermiddag om één minuut over zes Nederlandse tijd is te Chicago de democratische nationale Conventie geopend. De leiders begonnen met een beroep op de eensgezindheid van de gedelegeerden, maar de gemoede ren zijn zo verdeeld, dat nog bij be nadering niet valt te zeggen wie de meeste kans voor de democratische candidatuur maakt. Nadat partijvoorzitter Frank McKinney om stilte verzocht had, be gon de bijeenkomst met een trompet- farafare. De zaal, dezelfde waar de republi keinen onlangs generaal Eisenhower tot hun candidaat hebben benoemd, is een weinig gewijzigd. Voorin zijn portretten van Roosevelt en Truman opgehangen en de leuze „Veiligheid, voor u, uw gezin en uw land". Aan de achterwand kan men de spreuk „Twintig jaren van vooruitgang" le- De democraten, die de fouten,, die keinse partij er van beschuldigd, ge bruik te willen maken van de „mi litaire heldendaden" van generaal Eisenhower om aan de macht te ko men en een program ten uitvoer te leggen, dat slechts een „huichelach tige" klaagzang is. „Deze generaal, die de republikeinen als „nieuwe man" presenteren, blyft een begin neling op het gebied van burgerlijke zaken", zo heet het in de democrati sche verklaring, waarin met een ver wijzing naar senator Taft wordt toe gevoegd: „De republikeinen, die on dankbare groep, hebben de trouwe loods, die hen jarenlang geleid heeft, over boord gezet en een andere loods gekozen, wiens kennis beperkt is tot andere wateren". Vervolgens wordt in het program een overzicht gegeven van het werk vara de democratische presidenten Roosevelt en Truman in de afgelo pen twintig jaar. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat de demo- de republikeinen h.i. op hun conven- j £ra*®n V. S. van de ondergang tie hebben gemaakt, willen vermij- hebben gered tijdens de grote we den, hebben alle afgevaardigden op I reldcrisis. De partij belooft het werk het hart gedrukt zich waardig te ge- i va" de ..new dealen „fair deal" te dragen. Op iedere stoel lag een pa- zullen voortzetten, pier, waarop te lezen was: „U zult op j televisiescherm te zien zijra. i het televisiescherm te zien 140.000.000 ogen slaan u gade". Na het openingswoord van Ste venson voerde senator Paul Douglas uit Illinois het woord, die zijn rede grotendeel wijdde aan de verdedi ging van de Korea-politiek van presi dent Truman en een aanval op de re publikeinera wegens hun critiek op deze politiek. Volgens Douglas zou een niet-in- grijpera in het Koreaanse conflict door de V.S. het verlies van Azië aan het communisme hebben betekend, het geen zou zijn gevolgd door het ver lies van het Midden-Oosten en Europa. Partij-programma. Vervolgens heeft gouverneur Paul Dever van Massachusetts het proT gramma van de partij uiteengezet. Allereerst wordt hierin de republi- Jiavte GOLF De prinsessen Beatrix en Irene zullen een rebus opstellen, die met een oplage van enkele millioenen over Nederland verspreid zullen worden ten bate van het erefonds voor oud-verpleegsters. In de Sorbonne te Parijs is Maan dag het tweede internationale con gres van biochemici geopend, dat door meer dan 2000 geleerden uit 40 landen wordt bijgewoond. Onder de aanwezigen bevinden zich vijftien Nobel-prijswinnaars en ook twee Russisdhe geleerden. Te San Candido, een Italiaans j dorp bij de Oostenrijkse grens, is een autobus met Duitse toeristen in een ravijn gestort. Er zijn volgens de eerste berichten drie doden en 19 gewonden. Uit Londen is Zondag per vlieg tuig een reiziger vertrokken met enkele monsters „Londense mist", die in Los Angeles zullen worden be studeerd met het oog op de bestrij ding van het Amerikaanse equivalent! 1 van deze mist. J Buitenlandse politek. Op het gebied van dc buitenlandse politiek zegt het partijbestuur het communisme te zullen blijven bestrij den. „Wij moeten onze strijd tegen economische onrechtvaardigheid, so ciale onverdraagzaamheid en be krompen rasvooroordelen voortzet ten, willen wij het communisme on mogelijk maken". Over de binnenlandse politiek wordt in het partijprogram gezegd, dat de V. S. voorlopig nog wel 85 procent van hun begroting aan de defensie zullen moeten besteden. Zinspelend op een uitlating van ge neraal Eisenhower, die onlangs ver klaarde, dat de belastingen met veer tig milliard dollar per jaar zouden kunnen worden verlaagd, zeide gou verneur Dever, dat dit een geluid was van „iemand, die geen flauw be grip van de kwestie heeft". Hij ver weet voorts de republikeinen ira het verleden particuliere monopolies te hebben bevoordeeld en achtte het niet uitgesloten, dat zij thans van plan zijn „de atoom industrie aan de zelfde machten uit te leveren". Tenslotte sprak gouverneur Dever zijn vertrouwen uit in een democra tische overwinning. „Wij hebben reeds eerder met de republikeinen de strijd aangebonden. Wij zullen ons nooit overgeven. Onze zaak is recht vaardig. Wij hebben vroeger gewon nen, wij zullen dit weer doen". BARKLEY TREKT ZICH ALS CANDIDAAT TERUG. Vice-president Alben Barkley heeft zich als democratisch candidaat voor het presidentschap teruggetrokken. AMERIKAANSE NOTA AAN ISRAEL. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Maandag bevestigd, dat het de Israëlische re gering in een nota heeft medege deeld, dat de V.S. niet van plan zijn hun ambassade van Tel Aviv naar Jeruzalem over te brengen, zoals Israël had verzocht. Een woordvoerder van het minis terie zeide aan verslaggevers, dat de V.S. altijd een internationaal regiem voor Jeruzalem had voorgestaan, dat I aanvaardbaar zou zijn voor Israël, Jordanië en de rest van de wereld. Jiwiettje Gistermiddag opende de burgemees ter Von Fisenne onder grote belang stelling de Braderie te Warmond. Trap het koren niet Foto: v. d. Horst. I klaproos te plukken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1