Snelheid geen oorzaak van fouten Hildebrand herleeft in Haarlem Neomyst in Voorschoten Geld uit brieven gestolen Tegen postbesteller 1 jaar geëist werd ter zitting gearresteerd Sprookjestuin te Wassenaar wordt Vrijdag a.s. geopend ZATERDAG 19 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT E5RSTE BLAD PAGINA 2 De stemmentelling te Amsterdam Verklaring van burgemeester d'Ailly De burgemeester van Amsterdam, I een gevolg van het feit, dat een aan- voorzitter van het hoofdstembureau tal voorzitters en leden niet voor hun der kieskring Amsterdam maakt in overleg met en met volledige instem ming van de leden, die deel uitmaak ten van de Tweede Kamercommissie tot onderzoek van de geloofsbrieven, het volgende bekend: „In de processen-verbaal van de Amsterdamse stembureaux, elk opger maakt en ondertekend door een voorzitter en twee leden, zijn naar verhouding meer onnauwkeurigheden geconstateerd dan in die der overige kieskringen. Deze onnauwkeurighe den hebben niets te maken met de snelheid, waarmede in Amsterdam de voorlopige einduitslag werd sa mengesteld. Tegei de wijze van voor bereiding en organisatie van de ver kiezingen door het gemeentebe stuur bestond van de zijde der ge noemde commissieleden geen enkel bezwaar. Zij hebben integendeel als hun oordeel uitgesproken, dat aan instructie en voorlichting van voor zitters en leden der stembureaux niets heeft ontbroken. Dat niettemin een deel der processen-verbaal niet op de juiste wijze is behandeld, is HYPOTHEKEN on voor alle andore zaken op het gebied van on roerende goederen 8ouw-enMakelaarsbadrijf v.d. Drift Ouda Vest 29 - Lalden Talaf. 20513 (Advertentie) Bloemkool-experiment In het koelhuis van de Groninger Veilingvereniging „De Eendracht" heeft men geëxperimenteerd met het verduurzamen van bloemkool. Enkele kwekers uit Hoogezand n.l. zagen enige weken terug de prijs van bloemkool zo dalen, dat, wanneer ze geveild werd, de prijs niet meer lo nend zou zijn. Zestien cent brachten de bloemkolen enkele weken gele den per stuk op. Zij besloten te trach ten deze groenten enige tijd in een koelcel van de veilingvereniging „De Eendracht" te Groningen op te slaan onder een temperatuur van een hal ve graad boven nul. Ruim 2500 kolen bleven hier opgeslagen en het bleek, dat na een maand de kwaliteit on verminderd was gebleven. Nu de aanvoer vanbloemkool schaars is, werden de kolen weer aan de markt gebracht. De opbrengst bedroeg thans 38 cent per stuk. Van de zijde van koelhuisexperts deelt men ons mede, dat men zeer enthousiast is over de bereikte resul taten. Men verwacht, dat ook in de toekomst geen bloemkolen meer zul len worden doorgedraaid. Deze methode kan niet worden toegepast op bladgroenten, zoals sla en andijvie. Verongelukt op vacantiereis I taak berekend is gebleken. De stede, lijke diensten verkiezingen, energie bedrijf en statistiek hebben mede met behulp van de hollerith-instal- laties elke telfout in de opgaven, ver strekt door de voorzitters en leden, gesignaleerd en verbeterd, zonder dat uit de processen-verbaal bleek, dat die verbeteringen waren aange bracht door anderen dan de leden van de stembureaux. Tegen dit laat ste had de commissie bezwaar. Ten slotte wor^t medegedeeld, dat slechts in uitzonderingsgevallen is geble ken, dat de onjuiste invulling van het proces-verbaal gekoppeld was aan een onjuiste telling der stembiljetten. Zoals bekend, heeft dit geen wijzi ging gebracht in de uitslag der ver kiezingen". Canadese gezant zeilt weg In de Sixhaven te Amsterdam ligt op het ogenblik een 19 meter lang jacht, dat de naam „Forban" draagt. Als thuishaven staat Montreal opge geven. Het jacht, dat de Canadese vlag voert, is echter nimmer in Ca nada geweest. Het is in België ge bouwd en is het eigendom van de I heer Pierre Dupuy, de vroegere Ca nadese ambassadeur in ons land, die thans zijn land gaat vertegenwoor- digen in Rome. De heer Dupuy zal Zondag met zyn zoon Michel en een kleine be manning de Sixhaven verlaten voor een tocht, die vijf a zes weken zal duren. Het doel van de reis is de Middenlandse Zee, waar vader en zoon ten minste twee weken hopen rond te kruisen. De tocht zal besloten worden in Anzio. De beer Dupuy zal daarna de finitief zijn werkzaamheden in Rome aanvangen. De Kamer-uitbreiding Met bekwame spoed heeft de nieuwe Tweede Kamer in de afde lingen het grondwetswijzigingsvoor stel tot uitbreiding der Tweede Ka mer van 100 tot 150 leden in tweede lezing behandeld. Uit het voorlopig verslag blijkt wel, dat dit voorstel de vereiste 2/3 meerderheid, wanneer het Woensdag a.s in behandeling komt, zal halen. Eierhandel sticht bond Gisteren is te Utrecht opgericht de Stichting van de Nederlandse Eier handel. Deze stichting beoogt aan eensluiting van alle grossiers en han delaren in eieren die zich hoofdza kelijk met de binnenlandse handel bezig houden. Ter vergadering wa ren aanwezig afgevaardigden van de Ned. Bond van Erkende Eierverza- melaars. Zij verklaarden zich bereid zich met hun organisatie bij de ge noemde stichting aan te sluiten. Een voorlopig bestuur is samen gesteld. Besloten is dat het voorlo pige secretariaat zal worden waarge- j Enig in leven zijnde dochter door Bomans begroet Zondag a.s. 's morgens om 9 uur, zal de weleerw. heer L. v. d. Geest zijn eerste Plechtige H. Mis opdra gen in de parochiekerk van de H. Laurentius te Voorschoten, 's Avonds om 6 uur als besluit van de kerke lijke plechtigheden een Solemneel Lof. 's Middags van 34.30 uur wordt een receptie gehouden in het R.K. Bondsgebouw. Zaterdagavond om 7.30 uur zal de neomyst aan de kerk door bruidjes worden afge haald, waarna een Plechtig Lof zal plaats vinden. De 81-jarige mevrouw A. Went j Beets, een van de vijftien kinderen van Nicolaas Beets, heeft gisteravond in de historische Vleeshal aan de Grote Markt te Haarlem de tentoon stelling geopend, die gewijd is aan de „Camera Obscura", aan de tijd waarin dit werk ontstond, aan de schrijver ervan en aan het door prof. J. Bronncr vervaardigde Hildebrand- monument. Tot de zeer velen, die deze ope ning bijwoonden, 'behoorde ook de minister van Onderwijs, Kunsten en j Wetenschappen, prof. dr. F. J. Rut- j ten. De voorzitter van het tentoon stellingscomité, de heer A. D. Huijs- I man, bood mevrouw WentBeets een bouquet immortellen aan. Prof. Bronner, ontwel-per van het Hilde- brand-monument, was voor deze ge legenheid speciaal uit Frankrijk overgekomen. Mevr. WentBeets is het enige nog in leven zijnde kind van Nicolaas Beets. De schrijver Godfried Bomans richtte zich hierna in een geestige toespraak tot de genodigden, spe ciaal tot mevrouw Went, die voor de tentoonstelling een ganzeveren pen had meegenomen, waarmee haar vader op 12 April 1871 een gedicht had geschreven om aan de blijdsohap over haar geboorte uiting te geven. „Aan de hartewens van uw vader u nog groot te zien en aan zijn hoop dat u hem lang zoudt overleven, hebt u gevolg gegeven," zei de heer Bo mans. „Wij zijn verheugd dat u, 138 Een jaar met aftrek eiste de offi cier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank tegen de 35-jarige PTT- besteller J. A. L. Verdachte, die reeds 13 jaar in dienst der PTT was, werkte als be steller-sorteerder bij 'het districts kantoor Zuid I. Hij had honderden brieven opengemaakt en als er geld inzat, dit in zijn zak gestoken. Hoofdbesteller Boerema, als ge tuige gehoord, verklaarde hoe hij sa men met de postale recherche weken lang een zeer uitgebreid onderzoek had ingesteld, waarna vast kwam te staan, dat de meeste vermissingen plaats vonden, wanneer verdachte nachtdienst had. In de nacht van 7 op 8 Mei liep verdachte in de val en werd hij toe- trapt bij het openmaken van drie brieven, uit ieder waarvan hij een muntbiljet van 2,50 haalde. Getuige vertelde gezien te hebben, hoe verdachte tijdens het sorteren regelmatig brieven doorlichtte en verschillende op een stapeltje opzij legde. Daarna verdween hij naar het toilet, waar hij de brieven open maakte. Soms maakte hij de brieven ook gedeeltelijk open, zodat geschonden poststukken besteld moesten worden. Op een vraag van de verdediger bleek, dat na de arrestatie van L. het aantal beschadigingen wel ver minderd was, maar dat het zeker is, dat er nog meer knoeiende post ambtenaren aan genoemd bestelkan- toor werkzaam zijn. De officier noemde het een schro melijk mibruik van de vertrouwens positie, die een PTT-besteller heeft vond dat typen als L. een gevaar nomen door de heer Faber, Den I voor de staat betekenen. Haag. Hij wilde een voorbeeld stellen Op de Rijksweg naar Den Bosch, onder Everdingen, is de boekhande-1 laar J. W. de Vries uit Zaandam, per j li auto met zU" gezin op wegnaar JOIiqe VTOUW pleegde 171610660 Zwitserland, voor een vacantiever- "3 blijf, gisteren op het door de regen gladde wegdek geslipt en tegen een boom gereden. Zijn jongste zoontje, de 7-jarige Dick, is kort na het onge-1 val aan de gevolgen overledenDe vier overige inzittenden werden over- Gisteren diende voor de Amster- j damse Rechtbank de zaak tegen een zekere L., die beschuldigd werd van gebracht raar het Academisch Zie- „Viseren van hazardspelen, kenhuls te Utrecht. Hun toestand is L J „ic8rceds verschillende vonnissen guns ïg j acjjjer jje rUg heeft en in de spelers- I wereld 'n bekende figuur is, had als getuige a décharge laten oproepen 'n 26-jarige vrouw, moeder van 2 kin deren in wier huis de politie tijdens een inval het hazardspel geconsta teerd zou hebben. Deze jonge vrouw zorgde voor een dramatische afloop van de zitting, daar zij door het geven van een te genstrijdige verklaring, ter zitting in staat van beschuldiging werd ge steld, verdacht van het plegen van meineed. Aan het slot van de zit ting vorderde de president haar on middellijke arrestatie, welke eis het Hof bewilligde. Verward verhaal. De politie had op 7 Mei jl. een in- Wegenwachter gedood bij botsing Op de rijksweg bij Zaltbommel is Donderdagavond om 6 uur de 25-ja- rige wegenwachter Laurens Kolff do delijk verongelukt. De wegenwachter wilde een vrachtwagen passeren. Hij bemerkte te laat een tegenligger, een personen auto, die met flinke snelheid uit de richting Den Bosch, naderde en een botsing volgde. Met ernstige kwetsuren aan hoofd en borst werd de motorrijder naar het Protestants ziekenhuis in Den Bosch vervoerd waar hij in de loop van de avond is overleden. Laurens Kolff, afkomstig uit Wijk en Aalburg bij Heusden, was twee jaar bij de ANWB in dienst. Hij is het tweede slachtoffe*r van zijn be roep sinds de oprichting van de We genwacht, zes jaar geleden. Vorig jaar was het de wegenwachter Brom- hof, die dodelijk verongelukte. „Tel." ONTPLOFFING IN WASSERIJ Donderdag heeft een ontploffing plaats gevonden in de chemische wasserij van Haverschmidt Klaje, aan de Brouwersvaart te Haarlem. Het ongeval ontstond door over springen van een vonk van een ma chine op een wasmachinedeksel. De schade bleef beperkt tot een los springende deksel en gebroken rui ten. Er ontstond brand in een open me talen bak met benzine. Het vuur werd door fabriekspersoneel geblust. val gedaan in het huis van de vrouw j zoek ingewilligd, en daar de sporen aangetroffen van 1 - een haastig opgebroken speelgelegen- heid. Op de tafel lag een groen kleed, terwijl onder een bed een rou lette werd aangetroffen. Nadat de president van de rechtbank deze fei ten aan de vrouw had bekend ge maakt, verklaarde de vrouw, dat in haar huis nooit gelegenheid gegeven werd tot het spelen van grof spel, maar dat deze attributen dienden om een spelletje „onderons" te spelen om L., die zeer verslaafd was aan het spel, van het „grote spel" af te hou den. Even later verklaarde zij ech ter, dat L. nooit meespeelde en toen de president vroeg, wie er dan wel speelde, antwoordde de vrouw, dat dit een kring van familieleden en kennissen was, die voor hun plezier speelden. Hierop vroeg de president hie de namen luidden van de beken den, die op de bewuste avond ge speeld hadden, maar de vrouw ver klaarde, dat zü die namen niet wist. Verklaring op schrift. Na dit kruisverhoor werd het doodstil in de zaal, daar iedereen voelde, dat deze zaal: een dramatisch verloop zou hebben. De president wees de vtouw kalm op het gevaar, dat zij liep, door haar tegenstrijdige verklaring beschuldigd te worden van meineed en drong er voorts bij L op aan, dat hij de vrouw zou ver zoeken de waarheid te spreken, om zodoende deze moeder van twee kinderen, die beschikt over een blan co strafregister, voor moeilijkheden te vrijwaren. L. moedigde echter de vrouw aan in haar getuigenis te vol harden en ten einde raad liet de pre sident de verklaring van de vrouw op schrift stellen en door haar onder tekenen. Hierna stond de president op en onder doodse stilte verzocht hij het Hof de onmiddellijke aanhouding te gelasten Van deze vrouw, onder be schuldiging van meineed. Na ampel beraad in de raadkamer werd dit ver- De zaak werd en teruggewezen om de andere postambtenaren af te schrikken. Uitspraak: 1 Augustus. (N. v. d. D.) BRAND IN WOONHUIS. Vermoedelijk door kortsluiting ont stond gistermiddag te ongeveer half vier te Zenderen bij Borne een felle uitslaande brand in het woonhuis met winkel annex bakkerij van de heer Haarhuis. De bovenverdieping brandde totaal uit, terwijl het overige gedeelte zeer veel brand- en water schade kreeg. Een deel van het meu bilair en de winkelinventaris kon gered worden. De vrijwillige brand weer van Borne bestreed het vuur. jaar na zijn geboorte, nog in ons mid den zijt en om met zijn woorden te spreken zijn grijsheid groen houdt". Met het doorknippen van een lint, dat de toegang tot de tentoonstelling op de bovenzaal afsloot, opende me vrouw Went'Beets vervolgens de expositie. Zij was zeer getroffen door de hulde, gebracht aan het werk van haar vader, wie het gegeven was onsterfelijke vriend van ons gehele volk te zijn. Men beziohtigde hierna de tentoon stelling die een beeld geeft uit de tijd, waarin Hildebrand leefde werkte. Alle 51 edities van de „Ca mera Obscura" zijn er bijeenge bracht en als curiositeit moge gelden een Italiaanse editie, foutief getiteld „La famiglia Kegge, romanzo di Ni- cola Beets" (De familie Kegge, ro man van Nicolaas Beets), voorzien van een omslagtekening, die gelijke nis vertoont met die van een moderne Amerikaanse zaïkroman. Ook zijn er handschriften van Beets, benevens het dagboek uit zijn studententijd, tekeningen van talrijke Haarlemse, Leidse en Utrechtse plekjes, die als achtergrond van de gebeurtenissen in de „Camera" hebben dienst gedaan. De directeur van het Frans Hals museum te Haarlem, de heer H. P. Baard, reconstrueerde een kamer uit de tijd van het ontstaan der „Came ra" en in de benedenzaal staan de acht door prof. Bronner vervaardig de figuren, die in het boek het meest op de voorgrond treden. Het monu ment zal, zodra de daarvoor beno digde gelden bijeen zijn, in de Haar lemmerhout worden geplaatst. Te Cuyk is dezer dagen aangehou den de directeur van een biscuit fabriek, de heer Van T. Hij -wordt er van verdacht een bedrag van 60 tot 80 mille te hebben verduisterd en deze te hebben besteed om de ver liezen in het bedrijf, dat een half jaar geleden failleerde, te stoppen, Dit bedrag zou hij als executeur tes tamentair hebben beheerd. MARIACONGRES IN DEN BOSCH. Voor het volgend jaar is een groot Maria-congres vastgesteld in Bra bants hoofdstad. Het congres zal op 7 Juli beginnen en enkele dagen du ren. In die week wordt nl. ook de stille Bossche omgang gehouden, Voor het congres zijn de voorberei dingen reeds begonnen. Op de grens van de gemeenten Wassenaar en Den Haag, bij de Juliana- uazerne, ligt een prachtige buitenplaats, „Oosterbeek" genaamd, bij velen beter bekend als het vroegere „Filmstad". Deze buitenplaats is tot nu toe nooit toegankelijk geweest voor het publiek. Na de volgende week Vrijdag avond zal dat wel het geval zijn, want dan wordt op „Oosterbeek" een Sprookjestuin geopend, die een attractie belooft te worden, niet alleen voor Den Haag en Wassenaar, maar ook voor de verre omgeving. gevolge van de pokkenepidemie, die verleden jaar tijdens de feestelijkhe den in het Zuiden van ons land op trad, kon de tuin niet langer dan 8 dagen geopend blijven. Niettemin trok de sprookjestuin toen ongeveer 130.000 bezoekers. De fa. de Winter besloot, de tuin zelf te gaan exploiteren, in samen werking met de N.V. Philips. De keu ze viel aanvankelijk op het Haagse Park Marlot, maar de gemeenteraad van de residentie weigerde de beno digde vergunning te verlenen. Ten slotte kwam men op „Oosterbeek" op Wassenaars gebied terecht. De opening zal plaats hebben a.s. Vrijdagavond 8 uur. In de tuin, die 's avonds op feeërie ke wijze zal zijn verlicht, wordt een 14-tal bekende sprookjes uitgebeeld. Voor elk sprookje wordt een bouw werkje gemaakt, dat zal dienen als achtergrond voor het spel van een groep jongelui van boven de 15 jaar. Zij zullen karakteristieke scènes uit elk sprookje in beeld brengen. Op een platform in een van de fraaie vij vers zullen balletleerlingen van mevr. H. Rijnbeek enkele waterballetten uitvoeren. 300 Schijnwerpers en 3000 lampen zullen het park verlichten. Padde stoelen langs de route door het park zullen niet alleen licht, maar ook zachte muziek verspreiden. Ef is een echoput, een grote maan tussen de bomeru met een echt mannetje erin, een Oostenrijks wijnhuis, een Colum- biaans koffiehuisje, kortom, het zal er is Oosterbeek twee maanden lang sprookjesachtig toegaan. De verlich ting, de geluidtechnische en andere vondsten, die in het park zullen wor den toegepast, zijn van Philips af komstig. Trouwens de gehele opzet van deze sprookjestuin is aan Philips te danken. Verleden jaar, toen deze maat schappij jubileerde, heeft men n.l. in het stadspark van Eindhoven als spe ciale attractie voor het publiek deze sprookjestuin voor het eerst inge richt. De bouwtechnische uitvoering werd opgedragen aan de Rotterdamse aannemersfirma K. J. de Winter. Ten- Op 26 Juli a.s. zal in ons land de eerste negerbisschop van Belgisch Afrika arriveren n.l. mgr. Aloys Bi- girumwami, apostolisch-vicaris van Nyundo te Ruanda-Urundi. Op 27 Juli zal hij een pontificale Mis op dragen in de parochiekerk te Affer- den (G.). ARBEIDER NA VAL OVERLEDEN. De 28-jarige arbeider W. P. aan de Wiel uit Limmel-Maastricht, die Woensdagmiddag in een 20 m. diepe betonnen silo van de kalkbranderij Schunok te Geulhem onder de ge meente Berg en Terblijt viel, is gis termorgen in het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht aan de ern stige verwondingen overleden. Pater J. Rood van de Orde eter Assumptionisten, die op 3 Mei te Bergeijk (N.-Br.) door mgr. Mut- saerts priester werd gewijd, zal mor gen in de St. Martinus-kerk zijn Eerste Plechtige H. Mis opdragen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Tot ridder in de orde van Oranje Nassau is benoemd de heer H. Nort, technisch hoofdambtenaar bij de P.T.T. aan het Paedagogisch Insti tuut van de Kath. Universiteit te Nijmegen slaagden voor het examen M.O- paedagogiek-A mej. W. L. Baams. VOORHOUT Dieven drongen binnen in R.K. en N.H. Kerk Buit was gering Ongenode gasten hebben zich in de nacht van Donderdag op Vrijdag toegang verschaft tot de kerkgebou wen van de Bartholomeusparochie en van Ned. Herv. kerk te Voorhout. In de R.K. kerk werd de inbraak het eerste ontdekt. De dieven zijn aldaar door indrukken van een ruil in de bijsacristie binnengedrongen. Een drietal offerblokken werd leeg gehaald. De buit was zeer gering, daar de offerblokken kort tevoren waren geledigd. Na een grondig on derzoek bleek, dat de indringers ver der niets meegenomen hebben. Met het verlaten van dit kerkgebouw werd alles weer netjes dichtgedaan. Ongeveer getijktijdig met de aan gifte bij de politie van deze inbraak, constateerde de koster van de N. H. kerk, die vlak naast de R.K. kerk staat, eveneens een inbraak. Ook hier was de buit zeer gering. Alleen het zitplaatsenbusje was vernield cn geledigd. De dieven braken wel de archiefkast open, blijkbaar van ge dachte dat daar ook geld in kon zijn De brandkast bleef onaangeroerd. Vermoedelijk zijn de dieven over de muur, welke als afscheiding van bei de kerkgebouwen dienst doet ge klommen en zijn vervolgens door een raam naar binnen gegaan. Dit wees, Zondagmorgen DE BEROUWVOLLE DONDERBUI C*EN van de schitterendste en meest aangrijpende schouwspelen, wel ke iemand kan bijwonen, is het op komen van een fikse donderbui bo ven het lage land. Er is enige moed toe nodig wanneer men veilig in de stad zit er op uit te trekkèn als de lome lucht gaat „smeren" en er zwaar weer op til is. Die moed, zich willens en wetens in het gevaar en het ongerief van een onweersbui te te begeven, zult ge, terecht, bij ons niet veronderstellen. Maar onwillend en onwetend hebben wij al verschei dene malen midden in de polder het geweld van de donder over ons heen laten gaan. We zijn er teikens met een „akte van volmaakt berouw" weer uit te voorschijn gekomen! Te genover het bulderend en scheurend oergeweld van de schepping voelt een eenzaam mensje zich vermakelijk- klein worden, waarbij het geheel niet denkbeeldig gevaar, dat zijn leven in één bliksemflits kan verzengd wor den, hem plotseling in alle werkelijk heid plaatst aan de afgrond van de dood. Er wordt tijdens zo'n zwaar on weer hartelijk en vurig gebeden, ook door harten, die als de zon schijnt, zo dicht zijn als een brandkast, en door lippen, die anders gedachteloos wat gebedjes afraffelen. Wanneer uw geloof meer lijkt op een verborgen twijfel dan op een stellige overtuiging, moet ge voor de aardigheid en als een uitdaging aan uzelve eens in de avond of in de nacht het gevaar opzoeken van een flinke donderbui, als hij met ontzag wekkende macht en majesteit komt opzetten over het lage polderland. Slanigen van geel vuur sidderen door de rumoerende en daverende duister nis of storten zich in een verbijste rende verbolgenheid naar de roerloze aarde. Vóór het noodweer de streek, waar ge verscholen staat, heeft be reikt, zijt gij reeds murw geslagen, murw geslagen door dat éne vraagje, dat zich onontkoombaar bij u aan dient: „Als de bliksem op mij slaat, waar ben ik dan?" De koeien, die hun achterwerk ke ren naar de opstekende storm, stel len zich die vraag niet, omdat het koeien zijn. Maar geen enkel mens ontsnapt eraan. „Als ik met een flits en een knal van de aarde verdwijn, ben ik er dan niet meer of ben ik ergens anders?" En hij, die altijd zeer kalm alle dode mensen in de kist ziet liggen, staat plotseling en een zaam prijsgegeven voor de vraag, die hem en hem alleen op dat ogenblik aangaat en waarop het antwoord in een ondeelbaar ogenblik kan komen. Er vaart dan (gij glimlacht in uw gemakkelijk stoel nu!) een huivering door zijn leden, een huivering niet uit vrees voor de bliksem en de don der, maar een huivering voor de dood. Vele mensen, ruiet alleen com munisten, maar ook vele Katholie ken, geloven practisch niet, dat zij er nog zijn als het lichaam dood is. Des gevraagd zullen zij niet ontkenen (of schoon ze het betwijfelen), dat er bij het sterven iets heel bizonders met hen gebeurt, maar zij laten het nooit tot zich doordringen. Zij schuiven het van zich af als iets, wat niet zo be langrijk is als geld verdienen of voor uit komen in de wereld. Maar juist dat is voor iemand, die midden in een razend onweer staat, plotseling van geen enkel belang meer. Voor hem geldt alleen nog de vraag: „als de bliksem inslaat, val ik dan in handen van de Almachtige God?" En het ant woord daarop, gegeven met knetter- slageni en gierende vlammen, is een verpletterend :„Ja!" De benauwende vraag wordt immers beantwoord met haar te stellen. Hoe vreemd immers is die vraag aan de electrische ontla dingen van de bliksem! Waar komt die vraag vandaan, welke alle stoffe lijke krachten, hoe geweldig ook, te boven gaat? Waar komt het verstand vandaan, dat die vraag stelt? Niet van de stof; de stof denkt niet en „niemand kan geven, wat hij niet heeft". Dat vragend verstandje in de woelende, licht-doorschoten duister nis, vraagt zich af, waar het dan wél vandaan komt. En daarop klemt dan maar een, hopeloos ouderwets ant woord: het is een vonkje van het grote Licht, het is een greintje van het grote, oneindig-wiize Verstand; het is iets wat in de stof is neerge laten, maar dat zelf géén stof is en er weer uit los raakt, als het lichaam uiteenvalt. Als 'n bliksem ons treft zijn we er nog en vallen in de sfeer van het Oneindig Verstand, Dat zijn geschenk van verstand en vrije wil met barmhartigheid en strengheid zal beoordelen, naar mate het mensen kind het goede nagestreefd en het kwade ontvlucht heeft. Wat ons be treft: we komen nooit uit een don derbui te voorschijn dan met 'een „akte van volmaakt berouw"! MARIUS. het onderzoek met de speurhond uit, welke o.a. zijn weg koos tegen de muur op en ook tegen het raam. Jaarvergadering „St. Cecilia". In cal'é „Boerhaave" hield de plaat selijke muziekver. „St. Cecilia" haar jaarvergadering. De penn. had een batig saldo in kas van 7.93. De ink. waren 1756.97, de uitgaven f 1749.03 De voorz. de heer P. v. d. Geer cn penn. de heer Bern. Zwetsloot wer den herkozen. Bij de bespreking propaganda, werd besloten een fonds te stichten voor het aanschaffen van uniformen. Dit is een punt, waar al meerdere jaren over gesproken is en dat nier. nu in daden wil gaan omzetten. ïn eerste instantie zullen de tamboers het eerste een uniform gaan dragen. Bij de ingekomen stukken was toe stemming om weer een zomercon- cert te geven- Besloten werd dit eer ste concert te geven aan het „Sol daatje" en wel op a.s. Zondagavond 20 Juli. O.a. zullen hier de beide concoursnummers ten gehore worden gebracht, waarmee in Kwintshetl een eerste prijs werd behaald.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2