3)e £cid6e(Soti/fca/tit Radicale koerswijziging in Perzië Nieuwe premier zal olie-kwestie oplossen Toenemende Sovjetisering van Oost-Duitsland Jiavteitje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOK LEIDEN EN OMSTREKEN fcATEKDAÖ 19 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12642 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn* 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 GLIBBERIG PAD Het leven van een staats man zijn politieke leven be doelen we hangt altijd aan een zij den draadje; zó ben je premier en juicht heel de volksvertegenwoordi ging je toe als een nationale held en zó zit je op de grond en ben je aan de dijk gezet. Aldus verging het van de week de Ferzische eerste minister Mossadeq, die wij nog niet zo lang geleden in Den Haag als gast hebben gezien. Hij vond het hier best om uit te houden en heeft ondanks de berooidheid van de Perzische schatkist een paar pret tige weken aan de Noo/rdzee-kust doorgebracht, terwijl hij de bevoegd heid van het Internationale Hof van Justitie betwistte om een uitspraak te doen in het oliegeschil met En geland. Opgefrist keerde hij naar Teheran terug en daar werd 0 hij verwelkomd als de natio nale held van Perzië. Er wer den verkiezingen gehouden en alles liep best af. Formeel trad Mossadeq af, zoals men dat in het Westen ook doet en prompt werd hij weer aan gewezen om een nieuw kabinet te vormen. Even was er een strubbeling met de Senaat, die een kleine por no dig bleek te hebben om even enthou siast voor Mossadeq te worden als de Majlis (Tweede Kamer), maar overigens liep alles op rolletjes. In Londen zag men de hoop, dat Mos- sadeq's politieke levensdraad zou worden afgesneden, reeds in rook vervliegen. Men had er daar op ge rekend, dat dit vandaag of morgen wel moest gebeuren, omdat het land door het ontbreken van de inkomsten uit de voormalige olie-concessies voortdurend armer werd en de bo dem van de schatkist van Teheran reeds geruime tijd te zien was. Zo dra de Perzen zouden merken, dat Mossadeq hen aan de rand van een bankroet had gebracht, zouden zij deze halsstarrige oude man wel z'n congé geven, dacht men in Londen. Maar het nationale sentiment, dat in Mossadeq z'n exponent gevonden had, bleek sterker dan de honger en de wenende Mossadeq bleef de held van het iand. Toch gebeurde het ongelooflijke: Mossadeq viel en wel door zijn eigen populariteit. Hij eiste behalve het premierschap ook de portefeuille van oorlog voor zich op, waarschijnlijk met de bedoeling onder de officieren, die hem niet door dik en dun volg den, eens duchtig huis te houden. De Sjah had daar evenwel geen oren na en wipte Mossadeq een beentje. ER IS NU EEN ANDERE premier aangesteld, een millionair, die volgens de berichten een radicale koerswijziging gaat invoeren, tot groot misnoegen natuurlijk van Mos- sadeq's volgelingen. De wereld kijkt nu met een lich telijk ironische belangstelling toe en wacht het verdere verloop van zakeni af. Men zou voor het geharrewar daar in de Perzische hoofdstad niet die be langstelling hebben als de Perzische olie er niet zo'n bijzondere smaak en reuk aan gaf. De olie-installaties, die de Perzen koste wat het kost in handen wilden hebben, liggen nu reeds geruime tijd stil en wat er nog aan voorraden lag, ligt er nog. Krampachtige pogin gen heeft men gedaan om hier en daar wat olie kwijt te raken, maar tot nog toe tevergeefs. De poging van de „Rose Mary" is op niets uitgelo pen; het schip ligt nu in de haven van Aden aan de ketting, omdat er beslag op gelegd is vanwege' de An- glo-Iraniara Oil Cy, die hangende het geschil nog altijd aanspraak maakt op de eigendom van de olie. En zo zitten de Perzen met de olie in hun maag en zullen wel gedwon gen worden het met de Engelsen op een accoordje te gooien. De Britten hebben altijd verklaard, dat er geen accoord mogelijk was, zolang Mossa deq aan het bewind bleef, omdat er met deze man/ niet viel te praten. Misschien valt er met zijn opvolger nu wel te praten en zal deze een soe peler houding aannemen. Dat zal niet alleen de financiële positie van Per zië tern goede komen, maar ook de Westerse wereld, want olie is nu een maal in de Westerse samenleving een zeer begerenswaardige vloeistof, waarvan mem niet gauw teveel heeft. Er wordt wel gezegd, dat het wegval len van de olie-toevoer uit Perzië geen nadelige invloed heeft uitge oefend omdat compensatie gevonden is uit andere bronnen, maar de pro ductie-capaciteit van Pezië is toch wel zodanig dat zo'n bron min of meer een groot verschil uitmaakt op de wereldmarkt. De wereld is al onrus tig genoeg, zodat zij geen behoefte heeft aan het voortbestaan van een haard vam onrust. Daarom is het te hopen, dat de val van Mossadeq het begin moge zijn van een bij legging van het fameuze olie-conflict. Weer tomaten naar Engeland Het Alg. Dgbl. bericht uit Londen, dat Engeland de invoer" van tomaten zal hervaten en wel tot een hoeveel heid van 1500 ton in de week van 24 op 31 Juli. Tussen 10 en 22 Juli was de invoer geheel stopgezet. Het quotun voor Augustus is op 2300 ton vastgesteld, welke hoeveelheid ech ter voor wijziging vatbaar blijft. „Misdadiger" werd weer „Zijne Hoogheid" De nieuwe Perzische premier, de 77-jarige millionnair Ahmad Ghavam es Soeltaneh, heeft gisteren onder het wakend oog van tanks en pantserwa gens een bezoek aan de Sjah gebracht en instructies ontvangen om een regering te vormen. Men neetat aan, dat de Sjah Ghavam de titel „Zijne» Hoogheid" (Jahab Asjraf) weer heeft toegekend, die hem twee jaar geleden ontnomen werd. De Sjah was toen ontstemd over zijn eerste dienaar, die in een bekendmaking van het Hof voor een misdadiger en verrader werd uitgemaakt. STRENGE STRAFFEN Premier Ghavam heeft medege^ deeld, dat hij een nieuwe politiek had gekozen. Iedereen, die zich te gen zijn beleid zou verzetten, zou in overeenstemming met de wet streng gestraft worden. Hij zou de olie kwestie met Groot-Brittannië oplos sen. Al was het vraagstuk moeilijk, het was niet onoplosbaar. Ongeluk kigerwijs hebben door enkele fou ten, onze pogingen om onze rechten van de voormalige Engels-Perzische oliemaatschappij te verkrijgen, vij andigheid tussen onze landen ge wekt. .,Als ik er niet in slaag het probleem op te lossen, zal ook ik van het toneel verdwijnen", aldus de nieuwe premier. De militaire gouverneur van Te heran heeft de burgers gewaar schuwd, dat overtreding der bepa lingen onder de 'heersende staat van beleg streng gestraft zal worden- Tanks en pantserwagens patrouille ren in de hoofdstraten van de hoofd stad. De dertig aanhangers van Mossa deq, die Donderdag niet in de par- lementszitting verschenen waren, hebben- Ghavam's verkiezing on grondwettig verklaard. Zij zijn van plan een afvaardiging naar de Sjah te zenden, om te betogen, dat de meerderheid bij de stemming drie vierden van de in Teheran aanwe zige leden had moeten zijn. Zij heb ben een verklaring uitgegeven, waar in zü trouw zweren aan Mossadeq en zijn politiek. Geen uitverkoop van karpetten De nieuwe premier heeft na zijn onderhoud met de Sjah een uiteen zetting van zijn beleid voor de radio gegeven. Hij vertelde dat het olie dispuut het land aan hartstocht en bandeloosheid had prijsgegeven. Zijn regering had in 1946 voor het eerst voorgesteld de rechten van Perzië op de „Anglo-Iranian Oil Company" te herwinnen. Het oplossen van het oliegeschil is het voornaamste punt Toch maar weer overname? Het Witte Huis zou, naar verluidt, ernstig overwegen een deel van de Amerikaanse staalindustrie toch maar weer over te nemen, die nu al 47 dagen stil ligt als gevolg van een sta king over het gehele land. Juristen van het departement van justitie hebben opdracht gekregen, de documenten voor te bereiden voor een gedeeltelijke overneming krachtens de „Selective service Act". Deze wet geeft de president het recht, de leiding van bedrijven over te nemen, die niet aan hun verplich tingen ingevolge rechtstreekse op drachten van regeringsbureau's vol doen. i. Yïl. de KotiinqUi o-fx jjtie&ietiw-aacf." We zien de Koningin hier staande op de weegschaal in de „Heksen- waag" te Oudewater, de enige waag in ons land, die indertijd bevoegd was „certificaten" af te geven, of een vrouw al dan geen heks was. regering zou steunen op goede be trekkingen met alle landen, in hst bijzonder met de grote. De binnen landse politiek zal gericht zijn op het herstel van wet en recht, het geen het volk nodig heeft „als wa ter en brood". Als rechtvaardigheid heerste en wreedheid en onrecht waren uitgebannen, zou de finan ciële en economische toestand even eens verbeteren. Het korten van ambtenarensalaris sen, het verzamelen van karpetten uit de woningen en departementen van ministers, het opsporen van staatseigendommen, zoals auto's voor de verkoop, was pure dwaasheid, zo zeide hij met een duidelijke toespe ling op de praktijken onder Mossa deq. Ghavam beloofde welvaart voor alle standen met hogere inkomsten voor iedereen. De gezagvoerder van het schip heeft eey nieuwe koers gekozen, zo besloot hij zijn radio-toespraak. Arrestaties in Teheran De Perzische politie heeft in Te heran verscheidene aanhangers van oud-minister-president Mossadeq ge arresteerd en het secretariaat van twee politieke clubs, die achter de oud-premier stonden, bezet. De ar restaties werden verricht, toen vol gelingen van Mossadeq probeerden in het centrum van de Perzische hoofdstad een demonstratie tegen de nieuwe minister-president Ah mad Ghavam te organiseren. Aan het hoofd der raddraaiers stond volgens de politie Hassibi, Mossadeq's advi seur voor oliezaken, maar men moest hem laten gaan, omdat hij beschermd werd door zijn parlementaire on schendbaarheid. De demonstranten werden overigens zonder veel moei te verspreid. Naar Reuter meldt is de Wereld bank bereid de besprekingen niet Engeland en Perzië ter oplossing van het oliegeschil te hervatten, indien beide landen daarom verzoeken, al dus hebben functionarissen van de Wereldbank te Washington v er- klaard. Verscherpte koers in Sovjet-zone De maatregelen tot hermetische afsluiting van de zónegrens, dwars door Duitsland, worden voortgezet. Van vele punten aan de grens zijn in de laatste dagen berichten gekomen, volgens welke de Oost-Duitsers onder (oezicht van ile volkspolitie bezig zijn prikkeldraadversperringen aan te brengen. In West-Duitsland begint men zich met steeds grotere bezorgdheid af te vragen of deze grensmaatregelen inderdaad moeten worden gezien als een begin van een volledige inschakeling van de Sovjetzóne in het Oos telijke blok. Deze vrees wordt versterkt door aankondigingen en maatrege len van de Oost-Duitse regering, die allen wijzen op een versnelde Sov jetisering van het Oostelijke deel van Duitsland. rakter zou krijgen. Adenauers spreekbeurt voor het congres is in middels afgezegd. In Berlijn wordt gevreesd, dat ook de 20.000 Oostduit- se protestanten, die zich hebben aan gemeld voor de kerkendag in Stutt gart niet zullen kunnen komen. Men vraagt zich af of ook voor de in Augustus in beide delen van Berlijn te houden Katholiekendag geen moei lijkheden zullen komen. NIEUWE INDELING. De jongste partij besluiten van de socialistische eenheidspartij hebben, zo wordt uit de Sowj et-zóne bericht, achttien millioen Duitsers voor de angstige vraag gesteld, welke uit werkingen de verscherpte koers zal hebben. De vijf landen, waarin de Sowjet-zóne tot nu toe volgens min of meer historische lijnen was ver deeld, zijn opgeheven. De centrale regering heeft daarvoor in de plaats een indeling der zóne naar economi sche gezichtspunten gesteld. De „Duit se democratische republiek" is nu in vijftien districten verdeeld, die in hoofdzaak om industriële zwaarte punten van de zóne zijn gelegen. Zo heeft men bij Fürstenberg aan de Oder het belangrijkste staaldistrict gevestigd. Hier heeft men nieuwe staalfabrieken gebouwd, waar Russi- Nieuw leger in de maak. Voorts wijzen de berichten uit de zóne er op, dat de voorbereiding van de vorming van een Oostduits le ger gestadig voortgang maakt. Hoe wel de Oostduitse regering nog steeds niet de dienstplicht heeft afgekon digd en nog altijd slechts van een mobilisering van vrijwilligers spreekt, zijn haar beambten volgens deze be richten alom in de zóne begonnen sche ertsen met Poolse kolen worden aan het opstellen van de recruterings- gesmolten. De nieuwe stad die hier verrezen is, is door het rode bewind bestemd als model voor de socialisti sche toekomststad. Onder de 25.000 mensen, die er tot nu toe wonen, zijn geen zelfstandige ondernemers. Art sen, kleermakers, schoenmakers en bloemenverkopers zijn alle in staats dienst. De verzorging der stad ge schiedt geheel en al door de staats winkels en coöperaties. In de oudere industriegebieden der zóne hebben de particuliere bedrijven zich bij de kleine ondernemingen nog enigszins kunnen handhaven, doch men ver wacht thans een nieuwe stelselmati ge aanval der staatsondernemingen op de resten van de vroegere onder nemingsvormen. Ook het platteland. Een grote campagne i§_ voorts be gonnen om de socialisering op het platteland in te voeren. Uit vrijwel alle delen van de zóne zijn in de laatste dagen berichten gekomen over het instellen- van agrarische collectie ve ondernemingen. Daaruit leidt men hier af, dat een grootscheepse aanval op de zelfstandige boeren gaande is. Door ongelijke concurrentievoor waarden als gevolg van betere voor ziening en lagere belasting der col lectieve bedrijven, hoopt men de zelf standige boeren te dwingen zich bij de gemeenschappelijke bedrijven aan te sluiten. Om deze stap gemak kelijker te maken is bepaald, dat de boeren eigenaar blijven van het land, dat zij inbrengen. Van veel betekenis wordt het ge acht, dat de communistische leider der SED, Ulbricht, nu ook recht streekse aanvallen op de kerken heeft gericht. De kerken zouden vol gens hem verbindingen onderhou den met „imperialistische agenten". Ulbrichts waarschuwingen zijn nu ook door maatregelen gevolgd. De re gering der Sowjet-zóne heeft name lijk de 5000 Oostduitse afgevaardig den naar het Luthers wereldcongres in Hannover de reis onmogelijk ge maakt. De officiële grond voor deze onverwachte maatregelen is, dat kan selier Adenauer het congres zou toe spreken, waardoor dit in de ogen der Oostduitse regering een politiek ka- lijsten. Deze worden in de fabrieken onder de camouflage van „registreren van arbeidskracht" opgesteld. Vol gens de plannen was met de voorlo pige recrutering van ongeveer hon derdduizend leden der communisti sche jeugdbeweging gerekend, doch het schijnt, dat de vrijwillige aanmel dingen om toe te treden tot de volks politie ver beneden de verwachting zijn gebleven. Aangenomen wordt, dat de volkspolitie reeds thans een kader van 58.000 man als kern van het „nationale leger" zou kunnen le veren. In Westduitse kringen worden al deze aanduidingen voor een zeer ver scherpte koers in de Sowjet-zóne met de grootste zorg waargenomen. Ve- leni spreken de vrees uit, dat de Sow- jet-Unie haar interesse voor een her eniging van Duitsland, zo deze ooit bestaan mocht hebben, blijkbaar heeft verloren. Terwijl nog maar kort geleden in West-Duitsland de opvat ting werd gehuldigd, dat de Sowjet- Unie bereid zou zijn de macht der socialistische eenheidspartij ineen te doen storten om tot een neutralise ring van geheel Duitsland te komen, ziet men thans een verscherping van het straffe bewind, dat geheel en al op de macht van het partij-apparaat der S.E.D. gebouwd is. Immigranten dreigen met opstand Tweehonderd gewapende soldaten zijn gisteren onder bescherming van vijf gevechtswagens het immigran tenkamp Bonegilla in Victoria (Australië) binnengetrokken, nadat tweeduizend Italiaanse immigranten gedreigd hadden, in opstand te zul len komen en het kamp te verbran den. De Italianen waren van plan op te marcheren naar de omliggende steden wanneer niet onmiddellijk zorg gedragen werd voor behoorlij ke tewerkstelling of repatriëring. De immigranten zijn reeds vier maanden zonder werk en zonder middelen. Bovendien moeten zy in Italië achtergebleven leden van hun gezinnen onderhouden. Gisteren is het gerestaureerde stadhuis van Gouda, het oudste stadhuis in ons land, oflicieel in tegenwoordigheid van H. M. Koningin Juliana in ge bruik genomen. We zien hier een overzicht van het marktplein de ster op de voorgrond geeft het middelpunt van de oude stad aan op het mo ment, dat de Koningin het bordes van het stadhuis betreedt. MOORD UIT MISNOEGEN. Een 29-jarige ex-student van de Columbia-universiteit te New York, heeft Maandag jl. een hem onbe kende achttienjarige boekhoudster van het Amerikaans Natuurkundig Genootschap doodgeschoten. Hij heeft thans bekend, dat hij de moord bedreven heeft uit misnoegen over het feit, dat het Genootschap geen interesse had betoond voor zijn ma nuscript over „Electronische genees kunde om het leven te verlengen Of hoe men eeuwig kan blijven le ven". „Ik wilde iemand doden, die bij het genootschap behoorde,, omdat zij niet eens naar mijn boek hebben willen kijken", aldus zeide hij. „En ik zou er nog meer doodgeschoten hebben als ik de leans had gehad." Mevr. Peron gaat achteruit De toestand van mevrouw Peron is gistermiddag merkbaar verergerd, zo is gisteravond te Buenos Aires in een bekendmaking medegedeeld. Vijf uur tevoren was een communiqué uitge geven waarin gezegd werd, dat haar toestand onveranderd was. President Peron is deze week slechts eenmaal op zijn kabinet ver schenen. Hij vertoeft ini het zieken huis, waarin zijn echtgenote is op. genomen. De beide huizen van het Congres hebben de zitting Vrijdagavond on verwacht geschorst na met spoed een wet te hebben aangenomen, waarbij aan mevrouw Peron de hoog ste Argentijnse onderscheiding wordt toegekend: de orde van de bevrijder generaal San Martin. Te middernacht plaatselijke tijd waren alle ministers in het paleis bijeen. De avondvoorstellingen van de vier gemeentetheaters te Buenos Aires werden afgelast. Boterschaarste in Duitsland De prijs van boter is in de laatste drie weken zeer sterk gestegen in West-Duitsland en in Neder-Saksen, waar de meeste Duitse boter wordt gemaakt, begint reeds schaarste op te treden, welke naar men vreest in de komende winter nog sterker zal worden. De Duitse groothandelaren in zui velproducten hebben dan ook de Westduitse regering verzocht om een onmiddellijke verlaging van> de in voerrechten op boter, welke onder de druk van de Duitse boerenorgani- saties nog altijd zó hoog worden ge houden, dat in dit jaar nog slechts 800 ton boter in de Bondsrepubliek is ingevoerd tegen 26.000 ton in de eerste helft van het vorige jaar. ELECTRISCH STEMMEN. De Belgische senaat heeft beslist, dat zij voortaan zal stemmen met be hulp van een electrisch systeem, door het inschakelen van lampjes van verschillende kleuren brengen de leden hun stem uit. Een verlichte tabel geeft het aantal voor- en tegen stemmen, onthoudingen en afwezi gen aan. Een stemming zal slechts drie minuten tijd kosten. Geen verandering in Panmoenjon De geheime wapenstilstandsbcspre- gingen in Panmoenjon zijn gisteren, na een recès op communistisch ver zoek van twee maal twee dagen, hervat. Na 41 minuten gingen de de legaties uiteen zonder dat enige of ficiële mededeling over het resultaat van het overleg werd bekend ge maakt. Volgens militaire waarnemers werden de onderhandelingen ge schorst, nadat de UNO-delegatie de communisten een nieuw voorstel had gedaan inzake de kwestie der krijgs gevangenen. Generaal Nuckols wei gerde meer te zeggen dan dat er „geen merkbare verandering in de atmosfeer" was gekomen. Zaterdag zijn er nieuwe besprekingen. De onderhandelaars zijn Zaterdag wederom korte tijd in geheime zit ting bijeen geweest. Er is niet mede gedeeld, wat het resultaat was. Zon dag komt men weer bijeen. Radio-Peking meldt over de ge heime besprekingen te Panmoenjon het volgende: ,,De bijeenkomsten hebben tot nog toe geen enkele bij drage of duidelijk be\yijs van Ame rikaanse goede bedoelingen geleverd. Geen geschilpunt is opgelost. De Amerikaanse politiek kan de bespre kingen doen mislukken". Kostbare schilderijen gestolen Handige dieven maakten zich gis ternacht in het kasteel van Dam- pierre, een eigendom van de Hertog van Luynes, ten Zuiden van Parijs, van een grote buit meester. Ze leg den de hand op een Rubens en een Rafaël, die in de huiskapel ter zijde van hët altaar hingen- Ze vergrepen zich ook heiligschennend aan een ta bernakel, waaruit ze een gouden ci- borio roofden. De waarde van de buit is niet te berekenen, maar de politie acht het uitgesloten, dat de dieven de gestolen kostbaarheden kunnen slijten. De Rubens, een „Kindje Jezus" is een bekend stuk van de Vlaamse meester en zijn waarde bedraagt minstens 500.000 gulden. De Rafaël is minder bekend en misschien slechts een stuk uit de school van de Italiaanse meester. ERNSTIG BUSONGELUK BIJ KLAGENFURT. Bij Klagcnfurt is Vrijdag een auto bus van/ een Berlijns reisbureau van een drie meter hoge berm gereden en omgeslagen. Drie der inzittenden werden op islag gedood, 21 ernstig gewonden zijn naar ziekenhuizen overgebracht, waar later twee van hen overleden. Zestien gewonden waren Vrijdag- avond nog niet bij kennis gekomen/. DE KINDERVERLAMMING In ons land zijn in de week van 6 t/m 12 Juli 72 gevallen van kinder verlamming aangegeven, waarvan 29 in Limburg, 20 in Noord-Brabant, 8 in Noord-Holland, 5 in Gelderland, 2 in Utrecht, 1 in Friesland en 7 in Zuid-Holland (5 in Rotterdam, 1 in Ridderkerk en 1 in Vlaardingen). Veraoht geen klein gevaar, ver smaad geen kleine vreugd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1