3)e ftzidóeSoii/fca/rtt Mossadeq gleed uit over „Oorlog" De loonbelasting bij de werkloosLJsverzekering Verband met mogelijkheid van bestand op Korea? Mossadeq inderdaad premier af Toestand aan de zone-grens Moskou maakt er zich vanaf Kinderen als gijzelaars Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN .VRIJDAG 18 JULI 1931 43ste JAARGANG No. 12641 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontje» f 130 1952 in werking getreden. Onder deze wet vallen alle loongenietenden in Nederland, behalve ambtenaren en zij die jaarlijks een vast loon heb ben boven 6000 gulden. Met de uit voering zijn belast het Algemeen Werkloosheidsfonds en de erkende bedrijfsverenigingen. De wet bestaat uit eri tweetal verzekeringen, namelijk de waoht- geldvérzekering en de werkloos heidsverzekering. De wachtgeldver zekering geldt voor hen die in een bepaalde bedrijfstak een vaste werk kring hebben, terwijl de werkloos heidsverzekering bestemd is voor de werknemers die in losser verband werkzaam zijn. Er is hier een onder scheid gemaakt, omdat de uitke ringsperiode en de grootte van de te betalen premie afhankelijk kan zijn van de bedrijfstak, terwijl deze voor de werkloosheidsverzekering steeds gelijk zijn. Bij de wachtgeldverzeke ring moeten werkgever en werkne mer de premie gelijkelijk dragen, in tegenstelling met de premie der werkloosheidsverz. Hier betaalt het uitkeringsjaar wordt ten hoogste over 126 dagen een uitkering gegeven, doch voor wachtgeldgenietenden kan de bedrijfsvereniging hiervan afwij ken. Voor de berekening van de loon belasting wordt, terwille van de een voud in de administratieve behande ling, het dagtabel genomen. Dit le vert moeilijkheden op, als de werk nemer neveninkomsten heeft, waar mee de bedrijfsvereniging rekening moet houden. (Van de neveninkom sten wordt n.l. 80 pet. gekort op de uitkering). Dan dient herleiding van de verminderde uitkering te geschie den tot de normale daguitkering. Bij deze herleiding wordt gerekend met een op halve dagen naar beneden afgerond aantal dagen. Een voor beeld kan dit wat verduidelijken. Gesteld dat het dagloon J 10,is en de neveninkomsten bedragen 30, per week. De normale uitkering van het dagloon zou zijn 80 pet. van 10,is 8,De berekening luidt dan: Uitkering per week 6 maal 8,is ƒ48, Af: 80 van de neveninkom sten 24, De weekuitkering zal dan zijn 24, Het normale aantal uitkerings- dagen wordt dan gesteld op (24 8). Rijk de helft en de werkgevers en Op de weekuitkering wordt dan ook werknemer ieder een kwart gedeelte, drie keer het dagtabel toegepast. Beide uitkeringen worden verstrekt Deze, berekening geldt dus alléén, door de bedrijfsvereniging. We weten, dat de lonen, in verband j met deze wet, pok met ingang van 1 Juli '52 verhoogd zijn en wel met! het percentage dat de werknemer moet betalen. Voof de berekening van de loonbelasting moet nu ook van dit verhoogde loon worden uit gegaan, maar eerst kan hiervan dan nog worden afgetrokken het door de arbeider verschuldigde deel van de premie. Het bedrag dat voor reke ning van het Rijk en van de werk gever komt, wordt buiten beschou wing gelaten. Hier wordt dus precies zo gehandeld als bij de premie voor de Ziektewet. Alhoewel dus bij de inhouding van de loonbelasting wordt uitgegaan van het gecompenseerde loon, kan dit toch tot gevolg hébben, dat min der loonbelasting verschuldigd wordt. Dit is een gevolg van het feit, dat ook de aftrek-percentages van dat verhoogde loon worden genomen. We nemen hier het voorbeeld van een werknemer, die vóór 1 Juli een loon had van f 55,Door compensatie van de twee percent premie werk loosheidswet wordt zijn loon nu 56,10. Voor de berekening van het loon, waarover de belasting wordt ingehouden, wordt 1 premie ziek tewet en 2 voor premie werkloos heidswet afgetrokken, zodat over blijft 54,41. Omdat de aftrekpercen tages van het verhoogde loon gaan, valt deze werknemer juist in een la gere groep van belastingheffing. Be taalt hij tevens nog een zeker per centage voor een pensioenaanspraak, dan kan ook dit het voordelig ver schil nog beïnvloeden. Als de werknemer, onverhoopt, werkloos wordt, moet hij voor het verkrijgen van uitkeringen een aan vraagformulier invullen, dat na ac- coordverklaring door de laatste werk gever, ingediend wordt bij de be drijfsvereniging. Voor de loonbelas ting behoeft dan verder werknemersverklaring te worden in gevuld. Bij gebreke van voldoende gegevens kan de bedrijfsvereniging deze verklaring echter wel eisen. Ook houdt de bedrijfsvereniging rekening met de aanspraak op de kinderbij slag bij de berekening van de loon belasting. Voor gehuwde mannen, gehuwde vrouwelijke kostwinners en onge huwde kostwinners bedraagt de uit kering bij werkloosheid 80 pet. van het dagloon; voor ongehuwden van 18 jaar en ouder, die niet kostwin ner zijn en niet bij hun ouders in wonen 70 pet. en voor de andere werknemers 60 pet. Maximaal wordt het dagloon op 16 gulden gesteld. Per indien er sprake is van neveninkom sten. Zijn deze niet aanwezig, dan wordt de loonbelasting volgens het dagtabel genomen van de daguitke ring en vermenigvuldigd met het aantal dagen waarover de uitkering wordt genoten. F. D. Jacob Malik gelast zijn reis af Jacob Malik, de leider der Russische delegatie bij de UNO, die op 22 Juli met een Nederlands schip naar Rusland *ou terugkeren, heeft zijn reis afge last. Dit bericht versterkt de geruchten, dat er een wapenstilstand op Korea op handen is. De enige reden, die diplomatieke waarnemers voor de plot selinge wijziging in Malik's plannen kunnen geven, is de mogelijkheid, dat er in de nabije toekomst een speciale zitting van de Assemblée der Verenig de Naties bijeengeroepen kan worden. Op grond van een vroegere resolutie der Assemblée moet de secretaris-generaal der UNO nl. de Assemblée op nieuw bijeenroepen, zodra er op Korea een wapenstilstand is getekend Deze zitting zou dan waarschijnlijk veertien dagen na het tekenen van het be stand worden gehouden. Eerder op de dag was uit Londen bericht, dat de diplomatieke gedach- tenwisseling over de Koreaanse vre desonderhandelingen, die door be middeling van India tussen Londen en Peking had plaats gehad, vruch teloos was gebleven. Men wachtte nu met spanning op de besprekingen te Pan Moenjon, die op verzoek der communisten twee keer verdaagd werden en die vnndaag (Vrijdag) weer zouden be ginnen, om te zien of de houding der roden inderdaad gewijzigd is en zij werkelijk bereid zullen blijken om te trachten ook over het punt der krijgsgevangenen tot een overeen stemming te komen. De besprekingen van vandaag hebben echter geen aanleiding ge geven om iets nader mede te delen; zij zijn tot Zaterdag verdaagd. Over het algemeen is men zowel Zijn opvolger reeds aangewezen Een 77-jarige millionnair, Ahmad Ghavam Sultaneh, is de nieuwe prémier van Perzië. De Sjah heeft zijn benoeming door de Majlis (Tweede Kamer) goedgekeurd en hem de vorming van een nieuwe regering opgedrageh. De Majlis kreeg de opdracht om een nieuwe premier aan te wijzen, nadat Mos sadeq eerder op de dag onverwacht ontslag genomen had. Bij zijn verzoek aan het parlement om een opvolger aan te wijzen, had de Sjah echter om een figuur gevraagd, die de politiek van Mossadeq zou voortzetten. SJAH WEIGERDE HEM PORTEFEUILLE VAN OORLOG. De uitslag van de stemming was 40 stemmen vóór bij 2 onthoudingen, terwijl de voorzitter niet stemde. Meer afgevaardigden waren niet aan wezig op deze geheime zitting, daar de leden van het „nationale front", die voorstanders van» een herbenoe ming van Mossadeq waren, demon stratief de vergadering verlaten had den Tevoren hadden zij aangekondigd, dat zij desnoods in het parlements gebouw zouden blijven bivakkeren, totdat Mossadeq weer het premier schap zou zijn toevertrouwd. Deze nam zijn ontslag, nadat de Sjah zijn» verzoek geweigerd had om hem in het nieuwe kabinet, behalve het voorzitterschap, ook de porte feuille van Oorlog te geven. Daar mee zou Mossadeq dan de verant woordelijkheid voor het leger heb ben gekregen en op de strijdkrach ten hebben kunnen bezuinigen. De DE RAMP VAN DE „MYFEM". Te Rouen zijn gisteren de lijken van de machinisten Schaar en Hagoort, die vorige week Vrijdag bij de ontploffing op de Nederlandse kunstvaarder „Myfem" zijn omgeko men, uit de Seine opgevist. Per trein zijn zij naar Nederland gezonden. Het stoffelijk overschot van het vier jarig dochtertje van kapitein van Genderen is nog niet gevonden. Mandetd jaten ffiifft&telegxaaf. te Washington als te Londen niet optimistisch. Op de Japanse effecten- en goe derenbeurs trad een daling in, ook al weer als gevolg van de berichten uit Korea. Als gevolg van een even tuele wapenstilstand verwacht men nL een sterke inkrimping van de Amerikaanse inkopen in Japan. Onderzoek tegen oliemaatschappijen De Amerikaanse procureur-gene raal Jamer P. Mogranery heeft gis teren aangekondigd, dat een federaal gerechtshof te Washington een inter nationaal kartel van oliemaatschap pijen aan een onderzoek zal onder werpen. Het doel van het onderzoek zou zijn om op grond van de anti trustwetgeving een eind te maken aan monoplistische practijken en han delsbeperkingen, van het kartel. De maatschappijen, welke aan het onderzoek worden onderworpen, zijn volgens de procureur-generaal de Standaard Oil of New Jersey, de Standard Oil of California, The Texas Company, Socony Vacuum, alle Amerikaanse concerns, maar ook twee buitenlandse maatschappijen, nl. de Royal Dutch Shell en de An- glo-Iranian Oil Company. tRantyenauta ooox Jndane&ië In het gerestaureerde Nederlandse Postmuseum te Den Haag wordt van 19 Juli af een belangwekkende tentoonstelling gehouden: „Honderd jaren Rijkstelegraaf". Tot de inzendingen op deze tentoonstelling behoort een electriseef machine uit het jaar 1729. Met dit toestel ontdekte Stephen Gray het onderscheid tussen geleidende en niet geleidende stoffen, welke ont dekking van zo grote betekenis werd voor de ontwikkeling van het tele- graaftoezen. Sjah daarentegen was van oordeej, dat (haast volgens traditie) een ,géj- neraal op deze post moest wotden' benoemd. Het nieuws van Mossadeq'sont slagaanvrage kwam als een grote verrassing voor de Majlis, die gister morgen juist bezig was met de be handeling van een nieuwe wet, die de premier voor zes maanden dicta toriale bevoegdheden zou geven op het gebied van economie, financiën en de bankinstellingen. Teheran zelf heerst rust, al staan hier een daar tanks opgesteld en patrouilleren politie en militairen door de straten om ieder begin van onrust direct in de kiem te kunnen smoren. De 72-jarige Mossadeq, die in April 1951 Hoessein Ala als premier op volgde en terstond daarop de „An- glo-Iranian" naastte, diende zijn eer ste ontslag in op 5 Juli, maar kreeg op 11 Juli opdracht om een niieuw kabinet te formeren. Hervorming Oostduitse regering De Oostduitse minister-president Grotewohl heeft aan zijn kabinet een wetsontwerp voorgelegd, dat het bestuur van Oost-Duitsland hervormt naar Oost-Europees (lees: Russisch) model. De vijf provinciale regeringen en parlementen moeten volgens dit ontwerp worden afgeschaft en wor den vervangen door vijftien districts- besturen. De weg van het hoogste regerings naar het laagste bestuursorgaan, zou door deze wijziging bekort worden, aldus Grotewohl. Het ontwerp zal weldra bij de Volkskamer worden ingediend, die het naar verwachting spoedig zal aannemen. Verder besloot het kabinet een pre sidium in te stellen om het werk der Oostduitse ministeries, de staatsor ganen en het onlangs gevormde „schaduwkabinet" van vijf coördina toren, die de hoogste wetgevende en uitvoerende bevoegdheden hebben, te controleren. Kaasprotest heeft geholpen Het Nederlandse protest bij de Ame rikaanse regering over de voortgeeztte invoerbeperkingen op Goudse en Edammer kaas heeft zijn uitwerking niet gemist, meldt het „Alg. Dagbl.' De kwestie is door het departe ment van landbouw te Washington terstond in studie genomen en ver tegenwoordigers van dat departe ment deelden ons mee, dat de kan sen voor Nederland niet slecht zijn-. Waarschijnlijk zal de invoer van Goudse en Edammer kaas spoedig worden vrijgegeven. Op het departement worden thans cijfers verzameld om te zien, of de Nederlandse kaas inderdaad geen concurrentie voor Amerikanse soor ten oplevert. DE GROOTSTE KOOPJES VINDT U/ BIJV. Donderdagmorgen is in de Amsterdamse Haven een mobiele doorlichtlngs- installatie aan boord van de „Sumatra" van de Mij. „Nederland" gebracht ter verscheping naar Indonesië. De wagen, welke gestationneerd zal wor den op West-Java, en die 130.000 gulden heeft gekost, wordt door de Dienst Volksgezondheid gebruikt voor massale doorlichtingen in het kader van de T. B. C. bestrijding. Het begin van de grote tocht: de auto wordt aan boord van de „Sumatra" gehesen. Hermetisch gesloten Zweedse pers verontwaardigd De Sowjet-regering heeft dezer da gen het scherpe Zweedse protest over het neerschieten van twee ongewa pende vliegtuigen van de Zweedse luchtmacht door Russische straalja gers boven de internationale wateren van de Oostzee, kort en bondig afge wezen. Ook wees de Russische rege ring het Zweedse voorstel om het con- clict naar het Internationale Hof van Justiei in Den Haag te verwijzen, van de hand. Het Russische antwoord wordt in de vertoornde Zweedse pers 'n „schaam teloze belediging" genoemd. Zweden moet de zaak nu aan de V.N. voorleg- ge, aldus de bladen. „De Russische nota breekt alle vo rige records in schaamteloze leugen achtigheid", aldus het gewoonlijk voorzichtige liberale blad Stock holm's Tidningen, dat voortgaat: „Het is duidelijk, dat de Russen van plan zijn ons uit te dagen en vriendschappelijke betrekkingen met Rusland voorgoed onmogelijk te ma ken." Volgens de Russische nota staat het oordeel van de Zweedse commissie van onderzoek zwak, alleen al omdat in het rapport van die commissie met betrekking tot 't incident met de Ca- talina geen aanduiding van tijd en plaats is gegeven. De Zweedse bewering, dat de Ca- ta ma angewapend was en niet het vuur op Russische vliegtuigen kan hebben geopend, stemt volgens de Russische nota niet overeen met de feiten. Aan alle priesters, wonende in West-Duitsland en in de Westelijke sectoren van Berlijn, is het verboden de Sovjet-zóne te betreden. Ook de pogingen van mgr. Weskamm, bis schop van Berlijn, wiens residentie in de Amerikaanse sector is gelegen, om toestemming te krijgen zijn ge lovigen te bezoeken, die in de Rusji- sche bezettingszone wonen, hebben alle schipbreuk geleden. Moeilijkheden zijn niet uitgebleven. De parochies in Oost-Duitsland, die tot dusver grotendeels afhankelijk zijn geweest van West-Duitsland voor wat betreft de aanvulling van de geestelijkheid, verkeren thans in grote priesternood. Priesters zijn overbelast met werkzaamheden. De zónegrens loopt dikwijls dwars door parochies, zodat een gedeelte van de gelovigen dikwijls van hun kerk zijn afgesneden. Zelfs de begrafenissen kunnen niet ongehinderd doorgaan. Familieleden van een overledene, die in de West sector wonen, kunnen van de Oost- Berlijnse autoriteiten geen toestem ming krijgen bij de begrafenis te genwoordig te zijn. Welke moeilijk heden dit kan geven wordt duidelijk, wanneer men weet, dat de meeste begraafplaatsen in de Oostelijke sec tor zijn gelegen. Een duidelijk voorbeeld geeft de parochie van de H. Franciscus in het district Staaken. De kerk ligt pre cies op de zónegrens. De gelovigen, die in de Westelijke sector wonen, is het verboden de kerk te bezoe ken, omdat onder hen „geallieerde spionnen" zouden kunnen «-chuilen, Koetsr.etsof, de tweede secretaris van de Russische ambassade, gaat naar-Moskou terug. De Russen hebben zich bereid verklaard het Britse ver zoek om hem terug te roepen in te willigen. Koetsnetsof heeft zich in Engeland onmogelijk gemaakt door zijn betrekkingen met Marshall, de telegrafist van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, die vorige week wegens het doorgeven van ge heime inlichtingen aan een buiten landse mogendheid veroordeeld werd tot vijf jaar gevangenisstraf. Voor Zondag zal hij het Britse grondgebied moeten verlaten. ONGEREGELDHEDEN IN CALCUTTA De politie heeft in Calcutta Don derdag 300 personen gearresteerd. De gehele dag door werd gedemon streerd tegen de maatregelen in West-Bengalen ter bestrijding van het voedseltekort. In Noord-Calcut- ta is een bom geworpen naar een po litieman. Een sergeant van politie en twee voorbijgangers werden ern stig gewond. De politie opende hier op het vuur doch niemand werd er gewond. FORTUIN LAG IN DE SEINE Een sergeant van de Parijse politie zag Donderdag een oude koffer in de Seine drijven. Hij viste de koffer er uit en opende hem; er bleek een be drag van ongeveer honderdduizend dollar in te zitten. De sergeant zag zijn fortuin reeds gemaakt, doch jammer genoeg zijn de dollarbiljetten vals bevonden. De Parijse politie poogt uit te vinden door wie en on der welke omstandigheden de koffer met het vaise geld in de Seine is ge worpen. HOOGSTE T.B.C.-STERFTECIJFER OP GROENLAND Van de Groenlandse bevolking, die ongeveer 22.000 zielen telt, sterven jaarlijks ca. 600 mensen. Een derde deel van deze sterfgevallen wordt veroorzaakt door tuberculose, aldus „Politiken". Een commissie van Deense geneeskundigen, die deze cijfers heeft bekend gemaakt na een nauwgezet onderzoek naar de ge zondheidstoestand der Groenlandse bevolking, heeft becijferd, dat het hoogste t.b-c. sterftecijfer in de ge hele wereld, wordt genoteerd op Groenland. AARDEVING IN WEST-JAPAN In een groot gedeelte van West- Japan is Vrijdag een hevige aardbe ving voorgekomen. Acht personen vonden volgens nog niet definitieve berichten de dood en meer dan ne- ventig werden gewond. die kost wat kost uit de Sovjet-zóne dienen te worden geweerd. De kape laan van de parochie, die ook in de Westelijke sector woont, mag zijn priesterlijke bediening niet meer uit oefenen, omdat hij de zónegrens niet mag overschrijden. De eveneens in West-Berlijn wonende organiste werd gearresteerd, omdat zij het waagde het orgel te bespelen. Na een ernstige waarschuwing werd zij door de Oost-Duitse autoriteiten weer vrijgelaten. Dank zij de vrien delijkheid van de dominee, die zijn kerk gelukkig juist in de Westelijke sector heeft, kunnen de katholieken van zijn kerk gebruik maken voor het bijwonen van de H. Mis, die de kapelaan van de parochie met toe stemming van de dominee daar iede re Zondag opdraagt. De Roemeens politie heeft n de af gelopen twee weken minstens 300 jongens en meisjes van 10 tot 17 jaar gearresteerd. Waarschijnlijk staan deze arrestaties in verband met de zuivering van de Roemeense com munistische partij, die werd ingeluid met het aan de dijk zetten van Anna Pauker. Men neemt aan dat de poli tie de kinderen als gijzelaars vast houdt en probeert hen te dwingen compromitterende verklaringen af te leggen over de houding van huisge noten en kennissen. Verscheidene hooggeplaatste Roe meense communisten zijn de laatste dagen weer geschorst. In berichten, die door het Zuid-Slavische persbu reau verspreid zijn, worden genoemd: de procureur-generaal Nojtinovitsj, de onderminister van binnenlandse zaken, Zijan, die van buitenlandse handel, Radoelescoe, die voor de na tionale minderheden, Takatsj en de vice-voorzitter van het comité voor de flimkeuring, Negeranoe. Vliegende paters waren zoek Een Canadeese reddingsploeg die sedert Maandag zocht naar een priester, die met zijn lichte vlieg tuigje in de bergen was verongelukt, heeft hem gisteren gevonden. Hij stond naast zijn verspinterde toestel op 'n paar krukken, die hij zelf had gemaakt van dennetakken. Zijn eerste woorden waren: Hallo jongens, hebben jullie iets te eten meegebracht? Het vliegtuigje vervoerde twee priesters pater Lavoie en pater Vincent Myrich, uit Detroit, die een vacantievlucht maakten. Toen het tegen de berg vloog, brak pater La voie zijn been. Pater Morich ging door het onherbergzame gebergte op zoek naar hulp. Toen de elf redders pater Lavoie gisteren vonden, probeerde hij op zijn zelfgemaakte krukken de hel ling af te lopen. Het kostte heel wat moeite, hem er toe te bewegen op een draagbaar te gaan liggen voor de lange mars naar het ziekenhuis. JCoweitje Goed volbracht werk geeft voldaan heid en rust

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1